Keresés

Részletes keresés

paskomi Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6577
Nagy borászoktól miért nem iszunk tiszta fajtákat, csak általában valamilyen fantasztikusan kitalált névvel eladható házasításokat 3 000 ft felett . Csak kérdezem?!!
Előzmény: Falusi1 (6575)
paskomi Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6576
Köszi!
Erről beszélek! Nem valami ellen, hanem valami mellett!

Előzmény: Falusi1 (6575)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6575

Akkor tehát halál a mesterséges anyagokra?! No de akkor mivel permetezzünk? És hát a kén sem a fán terem.

Nem akarok szavaztatni, de kíváncsi lennék, hogy a Fórum részvevői közül milyen arányban vannak a "kézműves borászok" és azok akik mértékkel, de ha szükséges alkalmaznak pl. fajélesztőt.

Más: Volt szerencsém Villány egyik leghíresebb borászától élőben hallani hogyan készül az a bor, (neveket szándékosan nem írok) melynek palackja közelebb van a 10000 Ft-hoz, mint az 5000 Ft-hoz. Néhány perc után követni sem tudtam és az volt az érzésem, hogy ez már inkább vegyészet, mint borászat. A bor egyébként kitűnő volt, de azóta sem tudom elképzelni, hogy létezik olyan szőlő, amiben ez a minőség benne van.

paskomi Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6574

A kézműves borászatra adott válaszaitok teljesen jók. Én sokat gondolkodtam ezen , de így már minden ok! Holnap elmesélem a barátaimnak , tetszeni fog nekik is .!

B. Zoltán igazad van , nem több , más!

GLEVENTE Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6573
Ahogy egy badacsonyi borász mondta: előtte befektetsz egy nagyobb vagyont! :))) Copyright by Szeremley H.
Előzmény: Törölt nick (6572)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6572
Hogyan is lehet a borászattal egy kisebb vagyont keresni? :))
Előzmény: BZoltan (6571)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6571
Kimondottan ügyelek arra, hogy az éves szőlészeti/borászati költségek azok megtérüljenek az adott év termésének eladásával. Nyilván vannak olyan beruházások amiknek a megtérülését 30-50 évre számoltam ki. De kiszámoltam :)
Ami igaz az az, hogy nem ebből élek és a nyereségképzés nem szempont. Mondjuk ezért is nem vagyok rákényszerítve bizonyos kompromisszumokra.
Előzmény: gérbics (6569)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6570
Aki vállalkozásként termel az több? Ebben nem vagyok biztos, inkább csak más.
Előzmény: paskomi (6568)
gérbics Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6569

Bzoltán valóban több hobbiborásznál, bár nem tudom, látott-e már pénzt a birtokából, vagy még csak talicskázta bele? :)))

 

Kézműves borász valóban az, aki munkával és odafigyeléssel oldja meg azt, amit más vegyszerrel és géppel, továbbá - ami a legnehezebb - van lelkiereje ahhoz, hogy nem kezd el pancsolni az elcseszett tétellel.

 

(Én csak iszom.)

Előzmény: paskomi (6568)
paskomi Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6568

Korrekt válasz!

Jól gondolhatom,hogy Te több vagy hobbi borásznál?

Előzmény: BZoltan (6567)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6567
A kézműves borászkodás szerintem nem marketing hívószó.

A kézműves borászat szerintem az amikor a mennyiség, eladhatóság, elvárt stílus kedvéért az emberi munkát és szakértelmet technológiával nem cseréli le a termelő.

Amikor kapálás/kaszálás helyett gyomirtóhoz, amikor a természetes élesztők helyett idegen élesztőhőz, amikor az eső helyett az öntözéshez nyúl a gazda akkor távolodik a kézművességtől.
Előzmény: paskomi (6562)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6566
Kicsit leegyszerűsítve, kézműves borász az, akinek csak egy slagja van! :))
Előzmény: paskomi (6562)
paskomi Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6565
Örömmel várlak! 30 621 31 40
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.18 0 0 6564
A mesterséges anyagokat inkább mellőzd.
Előzmény: Falusi1 (6561)
csite Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6563
Óvakodj az erős széltől, és ne nézz az erős napba!
Legyél önmagad, és a saját magad add a borba.

Ha kapok egy elérhetőséget, szívesen meglátogatlak ...
Előzmény: paskomi (6562)
paskomi Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6562
1 hete csöppentem közétek és tetszik ahogy mindenki kifejti a véleményét.
1985-ben telepítettem a szőlőmet ,akkor 21 éves voltam csóró főiskolás.
A nagyszülők szponzoráltak.
készítettem olyan bort,hogy a pálinkafőzőben alig akarták kifőzni annyira rossz volt, de sikerült borversenyen a profik közé is kerülni.

A jelenleg divatos" kézműves borászat"-ra nem reagáltatok Ez mit jelenthet valójában? Csak nem marketinget?
Ki a kézműves borász, én aki évek óta csak ként használok és bort nem adok el, /nagyapa intelme alapján/ vagy aki ezzel a fogásal támadja a sznobokat!

A sznob borivókat szeretem. olyan okosakat tudnak mondani.....!
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6561

Te nem tűnsz kezdőnek. Használjunk mesterséges anyagokat vagy sem ? Ez itt a kérdés.

Te hogyan csinálod?

Előzmény: lalá (6560)
lalá Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6560
-Kémiai összetételét nem is igazán érdemes megjegyezni, mert száz féle van belőlük. Általában nitrogén, foszfor, kálium forrásokat biztosít, vitaminokkal, mikroelemekkel kombinálva. (pl. ammónium-szulfát, -foszfát, tiamin-diklórhidrát, kálium-tartarát, enzimek, aminosavak, aktív bentonit, stb)
Előzmény: Falusi1 (6549)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6559
a hordót természetesen mossad ki ne legyen seprő benne. nem kell kénezned. ha tudod mérj ként a borodban. ha múltkori alkalommal kéneztél akkor valszeg most nem kell a bort kénezni.

azon gondolkodtam az előbbi hsz után, hogy azonnal beleírjam, hogy a türös helyett használj mást ne azt (csakhátugyemit merthogy fehér meg vörös van keverve?!)

most legyek okos! legyen próba cseresznye, próbáld meg használni magasabb dózisban (a rajta lévő előírást tekintve) a tükröst. ha nem használ akkor legfeljebb váltassz. egyebekben arra gondolok, hogy ha csemege szőlőd van (fehérként) akkor az kavarhatott be.

A fajtákat meg a mennyiségeket is ide írhatnád! nem igazán értem a rose jelleget, tán úgy hogy a vörösbor erjesztési technológiát alkalmaztad és a fehéret a tetejére szedted? esetleg összeöntötted a két bort?
Előzmény: Napoleon73 (6558)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6558
Ha lefejtem a hordót ugyanúgy öblítsem, a visszatöltés előtt kén lapozzam a hordót?
Előzmény: Napoleon73 (6557)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6557
Rozé jellegű, de több a fehér szőlő.
Derítőből jó a tükrös vagy vmi más?
Előzmény: szaki_pali (6556)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6556
agyon ne kénezd mert attól nem lesz tisztább.

lehet, hogy vastag a seprő alatta, akkor segít a fejtés, ha nincs alatta akkor máshol kell keresgélni. elképzelhető, hogy a zavarosodásodnak oka a fehérjében keresendő.
ez esetben vegyél derítőszert és azzal próbálkozz. (nem emlékszem vőrős vagy fehérről van szó?)
Előzmény: Napoleon73 (6555)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6555
Hi!
Nem különösebben tisztult.
Akkor most lefejtem és utána újból törzsoldat mert vmi olyat olvastam, hogy ismételni kell?
THX!
Előzmény: szaki_pali (6477)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6554
Az élesztőzéshez lenne egy idei tapasztalatom

haver esetében fordult elő. beoltott anyag 2,6 illóval végezte! hogy mitől, a fene tudja ott voltam a szüreten láttam hogyan csinálja, évek óta űzi az ipart mégis előfordult. R-go nem csak élesztő nélkül siklik ki az ember, hanem élesztővel is megeshet!
Előzmény: Falusi1 (6550)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6553
Árnyalnék azért annyit, hogy mi sem úgy csináljuk, hogy megvárjuk míg baj lesz és csak akkor lépünk, hanem inkább úgy, hogy amikor egyértelműen látszik, hogy tényleg jön a baj akkor mozdulunk. Ehhez mondjuk nem árt ha a kritikus időszakban néhány szempár folyamatosan ott van a tőkék között.

Amúgy szimpatikus a hozzáállásod :)
Előzmény: attisch (6552)
attisch Creative Commons License 2009.12.17 0 0 6552

Látom, a természetes élesztő vs. fajélesztő vonatkozásában is éppen olyan ellentétes és néhol szélsőséges álláspontok vannak, mint például a programszerű növényvédelem vs. "permetezek, ha baj van" viszonylatában...

 

Én erre azt mondom, hogy nem baj, sőt.

 

Nekem az volt és jelenleg is az a koncepcióm, hogy elolvasok, meghallgatok, megismerek különböző álláspontokat a borkészítéssel és szőlőműveléssel kapcsolatban. Ezek után leszűröm, hogy számomra mi lehet az út, természetesen mindig megfűszerezem egy kis próbálkozással, mert hát ki tudja?! :)

 

Végeredmény: legfiatalabbként a szőlőhegyünkön és a kistérségben is, 11 éves munkásságom során elértem azt, hogy az egyetlen megélhetési céllal borászkodó, évi kb. 100 hl+ bort termelő gazda, bevallása szerint, úgy ment haza az újbor mustránkról, hogy azt mondta a feleségének: lehet, hogy kár a borral foglalkozni, mert az én összes borom jobb, mint az övéké.

 

Fiúk, lányok! Nem lehet más a cél, csak ez mindegyőnknek: a térségben a legjobbak közé kerülni, a lehető legjobb borokat termelni, mindenkit meghallgatni, és úgy kialakítani az egyéni arculatot.

Előzmény: BZoltan (6551)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.16 0 0 6551
"szakkönyvben azt olvastam azt olvastam, hogy komoly borász nem bízza a véletlenre a must kiforrását"

Milyen papírra nyomták azt a könyvet? Ha finom puhára akkor még egy dologra lehetne használni :)

A fajélesztő használata nem komolyság kérdése. Az is egy létező technológia a maga kompromisszumaival és a természetes élesztőkkel való erjesztés is. Nem jobb avagy rosszabb egyik a másiknál, hanem más célra, más prioritások alapján használja a borász vagy az egyiket vagy a másikat.

Lehet természetes élesztőkkel is jó bort erjeszteni 100%-os biztonsággal. Aki ezt megkérdőjelezi az komoly szakmai hiányosságról tesz számot.

Előzmény: Falusi1 (6550)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.16 0 0 6550

Lehet, hogy spanyolviasz, de a "NAGYOK" egyike által írt szakkönyvben azt olvastam, hogy komoly borász nem bízza a véletlenre a must kiforrását, mert a természetes gombák száma, állapota, várható aktivitása stb. függ a pemetezések számától, az utolsó permetezés idejétől, a használt szertől, időjárástól stb.

(Ismerjük el, hogy ebben azért lehet valami.) Egyszer már én is jártam úgy, hogy a héjjon erjesztéskor csak élesztővel tudtam megindítani a forrást. Ezt az egy esetet kivéve azonban én is mindig a természetre bíztam a dolgot és rendben volt minden. Ez év, mint korábban írtam, kísérlet, amibe a borászati szaküzlet szakembere javaslatára csaptam bele. Az erdményt, ha érdekel valakit, majd megírom.

 A borász mindenesetre azt mondta, hogy érezhető minőségjavulást fogok tapasztalni, hát majd kiderül.

Mindezektől függetlenül nem vagyok "komoly borász" legfeljebb kezdő amatőr és szívesen tanulok mindenkitől, illetve hallgatom meg a tapasztalatait.

Előzmény: paskomi (6545)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.16 0 0 6549

A tápsó, a lezúzott szőlőhöz adott fajélesztő tökéletes működéséhez, gyakorlatilag táplálásához szükséges annak érdekében, hogy megfelelően ki tudja fejteni a hatását, vagyis a must tökéletes kiforrását.

Kémiai összetételéről nincsenek pontos ismereteim.

Előzmény: Ferig (6544)
csite Creative Commons License 2009.12.16 0 0 6548
Igazad van, van ami ellen kevés ez a módszer, de akkor nyúlok maximum gyógyszerért.
Amúgy meg elővigyázatossággal, pl. óvszer ki lehet védeni sok bajt :))
Előzmény: Törölt nick (6547)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!