Keresés

Részletes keresés

theraphosa Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34794

Csak élességről.

Előzmény: _D.S. (34792)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34793

a videón egyébként egy Révész 12C27, és egy Dixon akármilyen rozsdamentes acél szerepel.

Előzmény: theraphosa (34790)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34792

most csak az élességről beszélünk, nem az éltartésról, szívósságról, stb..

Előzmény: _D.S. (34791)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34791

én nem vitatkozni akarok és elfogadom, hogy néhányan láttok különbséget közöttük, de ha egyszer személyesn találkozunk vagy elküldöd nekem postán a két kést, én szívesen bebizonyítom az ellenkezőjét.

ahogy korábban már írtam, biztos van különbség a két acél szemcseszerkezetéből adódóan, de ha én megélezem neked akkor te ezt nemigen fogod tudni eldönteni.

Előzmény: theraphosa (34790)
theraphosa Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34790

N695 = 440 C

 

Borotvára lehet fenni, de nem lesz annyira 100% borotva éle mint a 12c27-nek.

Előzmény: _D.S. (34788)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34789

egy kis prezentáció, bár nem most hanem pár hónappal korábban készítettem és már egyszer belinkeltem ide.

 

Előzmény: _D.S. (34788)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34788

az N695 acélt pont nem ismerem személyesen. gyorsan megnéztem az összetevőit, de ennek alapján semmi sem indokolja, hogy miért ne lehetne szintén borotvára fenni hasonló eszközökkel, hasonló idő alatt.

de mondok még egyet. az általam használt acélok közül, nekem csak a Vanadis-10 acélhoz nincs meg a megfelelő technikai hátterem az igazán borotvaél eléréséhez. az összes többit, 420 (akármit is jelentsen), 8cr13mov, 12C27, 440A, 440C, Aus8, D2, Vg10, S30V, ZDP-189, Tramontina szénacél, stb... mindegyiket meg tudom úgy élezni, hogy a hajszálat az élre fektetve és pár mm-t húzva a hajszál saját súlyától kettévágja. ettől élesebb nem kell egy normál felhasználónak, de állítom, hogy a többség csak álmodozik ilyesmiről.

Előzmény: theraphosa (34784)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34787

Bocsánat!

...egyetértek....

Előzmény: kocsisferi (34786)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34786

Ezzel maximálisan egyet értek. ;)

Előzmény: theraphosa (34784)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34785

Normál használat mellet mindegyik általam említett tulajdonság indokolatlan kiemelése félrevezető.

Erről próbálok írni.

 

 

Mi ment félre az értelmezésben?

Előzmény: _D.S. (34782)
theraphosa Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34784

Egy 12c27-re finomabb borotvaélt lehet húzni mint az n695-re, ugyanazzal az eszközzel ugyanakkora szögben.

Előzmény: _D.S. (34780)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34783

az összehasonlításnak pont az lenne a sarkallatos pontja, hogy egy bizonyos tudás és élezőeszköz van mindenki  birtokában és felhasználónként két különböző acélt összehasonlítva a különbségeknek közel állandónak kellene lenniük.

Előzmény: _D.S. (34782)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34782

én úgy gondolom, hogy megfelelő tudás és eszközök birtokában valóban közel azonosra élezhető bármelyik acél. de gondolok azokra is, akik nem igénylik a borotvaélt, vagy csak durvább eszközeik vannak. amúgy én sem mindig élezek borotvára, mert például egy munkakés néha jobban tud teljesíteni ha enyhén fogazott az éle.

az 1 molekula élt természetesen nem lehet elérni az acélokon. a szemcsedurvaság miatt az él vastagsága és simasága acélonként változik. ezek a különbségek viszont normál használattal nehezen érzékelhetők.

Előzmény: kocsisferi (34781)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34781

Csodálkozom, hogy vitatod azt az állításomat, mely szerint nem minden acél fenhető egyformán élesre.

_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34780

szerintem pedig azoknak a dolgoknak a nagy része amiket itt felsorolsz, meg az előző hozzászólásodban írt német élességi teszt azok az információk amikkkel egy egyszerű felhasználó nem tud mit kezdeni. pont az élezési szokások és tudás azok amik miatt nem lehet kijelenteni, hogy ez-vagy-ez az acél rettenetesen élesre fenhető, míg a másik nem. 

viszont az összehasonlító táblázatban százalékos értékek szerepelnének, amik minden felhasználó élezési tudásán belüli eltéréseket mutatnák. tehát ha én borotvára tudok élezni egy 12C27 anyagot, meg egy 440C-t akkor ugyanakkora eltérések lesznek közöttük százalékban, mint ha másvalaki csak közepes élt tud mindkettőre fenni. ugyanez igaz az élszögekre is.

én például még életemben nem mértem szögmérővel az élszalagot, de több tízezer élezés után biztos lehetsz benne, hogy ha egyformán borotvaélt akarok húzni két anyagra akkor ott az eltérés sem lesz számottevő.

Előzmény: kocsisferi (34778)
Longboat Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34779

Én is köszönöm a cikket. Egységsugarú késhasználóként nekem nincs meg a szükséges háttértudásom ahhoz, hogy a cikk minden pontját pontosan megértsem, mindemellett érdekes olvasmány volt.

Egyszerű késkedvelőként pedig a továbbiakban is megmaradok annál, hogy olyan késeket választok, emelyek tetszenek és bízom a készítőjük szakértelmében. Eddig nem csalódtam.

Előzmény: kocsisferi (34722)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34778

Köszönöm.

 

Szerintem egy rossz "összehasonlító táblázat" csak félrevezet, nem segít a választásban.

 

Megpróbálom néhány mondatban összefoglalni a lényeget.

 

Elvárás, hogy a késpenge:

-nagyon élesre fenhető legyen,

-kis élszöget kitöredezés nélkül elviseljen,

-szívós legyen,

-könnyű legyen fenni,

-rozsdamentes legyen

-éltartó legyen,

.

A késkészítésre használatos anyagok ezen kívánalmaknak különböző mértékben tesznek eleget.

Nincs olyan acél, amelyik minden kívánt területen a maximumot nyújtja.

Ezért kompromisszumokat kell hoznunk.

 

 

 

Előzmény: fenyooldrider (34777)
fenyooldrider Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34777

100%-ig egyetértek veled,igaz és sem szorulok segítségre az acélok terén,de nagyon sokaknak sajnos fogalmuk sincs,hogy mit-mire és miért,nekik nagy segítség még egy akármilyen összehasonlítás is!

 Feri nagyon jó cikket írt és ezúton is gratula neki,de ezt a cikket csak azok tudják értelmezni,akik eddig is tisztában voltak vele,mivel vagy benne vannak és értik,vagy komoly fémipari képzettséggel rendelkeznek!

 

 

Előzmény: _D.S. (34774)
szabi72 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34776

Hááát, nekem is elég fekete mágia maradt, de a lényeg átjött. Nem fogok ezentúl tizedszázalékokon vitatkozni, de legalább egy alap"tudásra" szert tettem. ;)

Előzmény: vasbicikli (34770)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34775

Ez a vizsgálat nem lenne mentes a tesztelők előkoncepcióitól. Az olvasmány élmények miatti befolyásoltság nagy mértékben torzítaná a véleményeket.

A szubjektivitást ugyan elméletileg a nagyszámú minta csökkenthetné, viszont a mintavételezés közel sem lenne reprezentatív.

Egyrészt vannak sokkal motíváltabb és grafománabb tesztelők, az ő véleményük nagyobb súllyal szerepelne.

Másrészt nyilván megjelennének ebben is üzleti szempontok.

 

A kérdésben, szerintem, csak objektív teszteknek van létjogosultsága.

A németek vizsgálják pl. a vágási teljesítményt egy gép segítségével. Ez az élességből és az éltartásból tevődik össze.

Ennek a mérésnek, úgy tudom megvan a szabványa.

 

Volna értelme esetleg az un. vaktesztnek, amikor a tesztelők nem tudják milyen acél van a kezükben, ugyanazon tesztelők, ugyanazon késeket tesztelik. Számuk kellően nagy, egymást nem ismerik, így befolyásolni sem tudják egymást.

Előzmény: _D.S. (34774)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34774

szia Feri!

 

erre a táblázatra és a tesztekre nem nekem lenne nagy szükségem, mert én amúgy is elég jól be tudom lőni magamnak a különböző acélokat. na nem azért mert mindentudó vagyok :), hanem mert valóban sok tapasztalatom van sokféle anyggal. a táblázatnak inkább az újonnan idetévedők és a kevesebb tapasztalattal rendelkezők vennék nagy hasznát, egy-egy bicska vagy kés kiválasztásánál, amikor a számukra fontos értékrend szerint csoportosíthatnák a különböző acélokat. el lehetne kerülni az itt folyó oldalakon át tartó vitákat, hogy melyik acél mit tud...

számomra is érdekes és tanulságos lehetne az egyes késkészítők azonos acéljai közötti, gyártástecnológiából vagy egyéb beszerzési forrásaikból adódó különbségei (már ha van ilyen).

 

egy ilyen táblázat természetesen szubjektív lenne, de azért szerintem elég jól elhelyezné az egyes acélokat egy képzeletbeli ranglétrán. lehetne a fajták mellé egy általános tól-ig árat írni (esetleg egy két konkrét példát) és a kedves érdelődő azonnal kiválaszthatná a pénztárcájához és igényeihez legkisebb kompromiszumot kínáló acélfajtát.

az értékeléseket közös megegyezéssel fogadnánk el és nyilván nem egy "egykéses" felhasználó tapasztalatait várnánk. ez amúgy is hamar kibukna, mert bizonyos pontszámok csak összehasonlítás útján adhatók meg, amiket kevés tapasztalattal nem lehet ésszerűen megindokolni...

 

én csak segíteni szeretnék, de ha nincs rá igény akkor természetesen nem erőltetem a dolgot....

kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34773

No, még egy gondolat:

-Hallottál már róla, hogy ugyanazon rozsdamentes acél másként hőkezelve, másként viselkedik rozsdamentesség terén?

 

Előzmény: _D.S. (34764)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34772

Üdv!

 

A késteszt egy teljesen különálló cikk. Más koncepció mentén.

Ha a feltöltés idejét megnézitek, jóval  az acélos cikk előtt született, tehát nem lezárása annak.

A két cikk talán annyiban függ össze, hogy a "tesztes cikk" igazolhatja az alacsonyan ötvözött, szakszerűen kovácsolt acél létjogosultságát a késkészítésben.

 

Szubjektív pontozást, nem javaslok. Ahány kés, annyiféle élszög, penge geometria stb.

Ahány felhasználó, annyiféle használati mód. Ezeket a véleményeket összevetni nagyon félrevezető lehet.

 

És egy kérdés:

-Miért is van szükségetek alá-fölé rendelésre?

Előzmény: _D.S. (34764)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34770

"Ezt még én, anyagszerkezet-tanban járatlan, amatőr kés szerető is megértettem."

 

Részemről nem merném ezt állítani (ez még durvább szakzsargon, mint amit a csúcsborászok nyomnak, asszem az acél állapotábra örökre fekete mágia marad számomra), de voltak benne hasznos infó-morzsák még a magamfajta egytollú indiánoknak is.

Előzmény: szabi72 (34761)
Camo_BDU Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34769

Most hozta a postás ezt a bicskát.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kV4BLbGMkcA

 

:-)

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34768

Buck 221 Silver Creek Bait Knife

 

Safe, reliable and durable. This bait knife is designed with a titanium coated, corrosion resistant blade, a rubberized anti-slip grip, a stainless steel safety guard and a serrated backbone for sawing.

 

Szóval ennyit a kínai csodáról meg a titanium coated rozsdaálló motyóról. Kétszer volt kinn velem a tengeren, mindkét alkalommal arra használtam amire kitalálták, csalit daraboltunk vele. (ahogy az alsó képen is látszik, ott teszteltem a CRKT M.U.K.-ot is, ami viszont szuperül bevált) Természetesen használat után szépen elmostam édesvízben, tisztán és szárazon került a szekrénybe, a többi késem mellé, a többinek semmi baja nincs. Egyébként jó fogású és jó méretű kés, csak hitvány anyagból készült (mondjuk olcsó is volt és nem bántam meg, hogy mora filézőt vettem, nem a buckot). Persze lecsiszolhatom róla arozsdát, de nyilávn ezzel tönkreteszem a szupertitánufó bevonatot, nem, mintha azért kár lenne. 

 

 

_D.S. Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34767

a rozsdamentesség megállapítása tisztább lenne mondjuk ezzel a képlettel: króm/szén

pl.          440c 17%króm    1%szén      17p

Spyderco  H1 18%króm    0,03%szén  100p  (600 lenne, de 100 fölött nincs értelme)

ZDP-189         20%króm    3% szén       7p

Előzmény: _D.S. (34764)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2013.12.29 0 0 34766

húsz éven keresztül Hanwagban túráztam, az első 9 évet bírt, a második 11-et, ez már valami goretexes volt, imádtam, levált a talpa. A gyár aszonta, ha adok nekik egy német postacímet, akkor raknak rá új talpat ingyen, de hát ez innen nehézkes lett volna sajnos :( 

Most keen-ben megyek erdőbe, elképesztően könnyű lábbeli és kényelmes is, olcsó is volt, de nem egy Meindl vagy Hanwag, bár nem is ugyanarra készült, mint azok.

Előzmény: python 357 (34753)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.28 0 0 34765

és hogy ne legyen túl szűk a kínálat, vagy téves következtetések hibás techonlógiából fakadóan, lehetne pl. Szalontai 440C, Lovász 440C, Révész 440C stb.....

Előzmény: _D.S. (34764)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.28 0 0 34764

ez a késacél sorrend úgy látom sokakat érdekelne. Kocsis Feri egy jó kis cikket rittyentett a témáról, ez úton is gratulálok hozzá. viszont a cikkét olvasva a kezdeti erős kezdés után engem nagyon nem elégített ki az a néhány ismeretlen szénacél teszt amikkel előrukkolt.

lenne egy javaslatom egy objektív összehasonlító táblázat elkészítéséhez. nekem van tapasztalatom jónéhány különböző ismertebb késacéllal. ez már jó kiindulási alap. lehetne csinálni egy topikot, ahol minden vállalkozó kedvű fórumtárs értékelhetné az általa jól ismert acélfajtákat 1-100-ig skálán. a szempontok lehetnének a Kocsis Feri által megfogalmazottak:

-rozsdamentesség (ez könnyen meghatározható az ismert krómtartalomból)
-keménység (gyártó által megadott érték)
-éltartás (szubjektív vélemény, lehetne összehasonlító alapon megadni)
-szívósság, kipattogzás (szubjektív vélemény, lehetne összehasonlító alapon megadni)
-elérhető élesség (szubjektív vélemény, lehetne összehasonlító alapon megadni)

-élezésre fordított idő (szubjektív vélemény, könnyebb élezhetőség=magasabb pont lehetne összehasonlító alapon megadni)

 

pl:                                           440C      12C27       Vanadis-10        ZDP-189      stb.....

-rozsdamentesség 17% króm 17p         14p                8p                  20p
-keménység            59 Hrc      59p         57p              62p                  65p
-éltartás  legyen közép érték  50p         40p              95p                  90p
-szívósság                               80p         85p              90p                  70p
-elérhető élesség                    80p         85p              60p                  85p

-élezésre fordított idő             80p         85p              40p                  55p

 

ezek az adatok lehetnének a vitaalap :)

 

 

ezek alapján én készítenék egy "interaktív" táblázatot, amiben mindenki az általa kiválasztott szempontok szerint kaphatna egy rangsort.

vagy a másik lehetőség, ha tesztelés céljából rendelkezésemre bocsájtotok minél több bicskát/kést (amiket a teszt után visszaszolgáltatok a gazdájának) és az eredmények értékelését rám bízzátok. ez adná a legobjektívebb eredményt, de nyilván ez a körülményesebb megoldás is.

 

szóval ha valakinek van kedve a dologhoz, az jelezze itt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!