Keresés

Részletes keresés

Veszpremi Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3769
Az uccsó 24 órában csak 5-10 milcsi esett a tóra. Az elmúlt 14 napban az ország relatíve száraz területeihez tartozott a tó a lehullott 20-30 mm esővel, ennél csak ÉNY volt kevesebb. ÉK viszont szörnyen sokat kapott, 100 felett is. Én holnapra nem várok emelkedést, szerintem a tegnapi centiben benne volt minden. De majd kiderül holnap.
Előzmény: sujgojo (3760)
TTAMAS Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3768
Nem is mondják rá, hogy átlagos.
Előzmény: skaloz (3767)
skaloz Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3767
A Balaton vízállás jelentés készítését nem ismerem (elfogadom, hogy úgy történik, ahogy leírták), de abban nyugodtak lehettek, hogy a tiszalöki vízállás a VITUKI-n az aznap reggel 7 órai, és ezt mondja be a rádió is!!! Aznap...
Előzmény: TTAMAS (3753)
kábelbúvár Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3766
Nem hiszem, hogy + mernék tenni!
Előzmény: Pali66 (3764)
nagypapi Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3765

Ezt a zsilipnyitást azért nem kellene elkapkodni.

Ahogy elnéztem az elmúlt évek vízállás sorait, kb. április végén szokott lenni az éves max., tehát ha még 1-2 centit nő is a vízszint, májustól azért egyre jelentősebb lehet a párolgás is. A felső szabályozási szint eléréséig még különben is kell, hogy essen egy pár csepp eső...

Előzmény: Pali66 (3764)
Pali66 Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3764

Egy masik cikk:

http://www.balaton.hu/index.php?open_news=3178 

csak meg ne nyissak mar azt a zsilipet!!!

Pali66 Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3763
Hoppa, kis szemfulesek voltak, az eredeti cimet, miszerint, "ujra alacsony a Balaton vizallasa" atirtak: ujra meteres a Balaton vizallasa"-ra. Igy talan mar erthetobb...
Előzmény: Pali66 (3761)
nagypapi Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3762
:-))) Hű, ez nagyon súlyos!!!!
Előzmény: Pali66 (3761)
Pali66 Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3761

Ahh, egy "erdekes cikk a balaton vizallasrol:

http://www.blikk.hu/Rovid_hir_index.php?cikk_id=22236 Mar a cime is sokat sejteto...

sujgojo Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3760
mint ez mar sokszor elofordult, most sem ertem miert nem ment legalabb egy centit. aki nezte tegnap este a radaron, lathatta, hogy a zivatar szepen hosszaban vegig ment az egesz tavon es a vizgyujtojen orankent 10-30mmt csapit adva. de lehet hogy a 24 oras atlagolas az oka, igy az este esett csapadek mar nem tudta billenteni a centit. de ez majd holnap kiderul
Előzmény: Veszpremi (3757)
r.tonyo Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3759
Pécselyen és füreden háromnegyed órás jégesQ volt, kémeim jelentették
Veszprémben tényleg nem volt akkora mint amekkorának kinézett
Előzmény: Veszpremi (3757)
sujgojo Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3758
tenyleg csak megerzes volt. de tetszik a modszer, igazi mernoki hozzaallast tukroz. minek 7 db jozsi bacsit kikuldeni, amikor ketto is centimeteren belul ugyan azt az eredmenyt adja. raadasul a jozsi bacsik leolvasasi hibajanak a varhato erteke nehezen becsulheto:)
Előzmény: BBlack (3751)
Veszpremi Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3757
Néhány milcsi esett saccra. Nagyobb volt a felhajtás, mint az eredmény :)))
Előzmény: James aki BOND (3755)
Veszpremi Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3756
A héten nem várható jelentősebb csapadék azt olvasom ki a jósok dumáiból, sőt meleg lesz 7VGre. A jubileumi méteres topiktali jó lenne, én vetettem fel, de bocsika, eszméletlenül be vagyok havazva melóilag, így nem tudnék a szervezéssel foglalkozni érdemben, kóklerséget meg nem vállalok. Ballagás és miegymás miatt a következő hétvégék gondolom sokaknak zűrösek, hétközben én meg Bp-en húzom az igát (napi oda-vissza). Valami egyszerű de nagyszerű összeröffenés azért jót tenne a topik lelkivilágának, pár sör mellett, esetleg vitorlázással egybekötve (nekem a vitorlásjogsim sajna anno nem lett megújítva, így gyakorlatilag most nincs). Dobjunk be javaslatokat, azt majd meglátjuk! Én az északi partot preferálom, ha lehet, Akarattyától Tihanyig, leginkább Almádit.
James aki BOND Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3755

Fehérvárig is elért, brutálisan esett... Remélem kapott belőle a Balaton is!

 

üdv.:JB

Előzmény: sujgojo (3750)
Pali66 Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3754

Igen, de en azt hittem, hogy Jozsi bacsi minden reggel kimegy amercehez, leolvassa, es felirjak az internetre, vagyis a MAI erteket latom.  Vegulis mindegy, csak eddig nem tudtam hogy mukodik.

Előzmény: TTAMAS (3753)
TTAMAS Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3753

ez azt is jelenti, hogy a mai vizallas erteke tulajdonkeppen a tegnapi vizszint?????

 

 

Persze. És a mai ujságban a tegnapi híreket olvasod.

Előzmény: Pali66 (3752)
Pali66 Creative Commons License 2005.04.26 0 0 3752

"minden reggel az előző 24 óra adatsorainak átlagából kerül meghatározásra az aznapra érvényes balatoni vízállás, ami tehát nem egy konrétan leolvasott érték, hanem számított, tehát "simított" (napi ingadozást figyelmbe nem vevő) adatsor."

 

ez azt is jelenti, hogy a mai vizallas erteke tulajdonkeppen a tegnapi vizszint?????

Előzmény: kovpet (3741)
BBlack Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3751

Gratulálunk! Ön a 2827-es hozzászólásban felajánlott BB-pezsgőt/vörösbort nyerte (esetleg Tommal megosztva?). Nyereményét átveheti: mondjuk a topiktalin.

 

Hehe, ha belegondolok, mennyit agyaltunk a télen súlyozott átlagoláson, vízfelületintegráláson, köbtartalom-visszaszámításon, meg egyéb komplikáltnál komplikáltabb statisztikai vízszintszámítási eljárásokon :-)))))

 

A végén aztán tényleg sujgojónak lett igaza. Emlékszel, sujgojo? "...egyebkent engem meglepne, ha ilyen komolyan vennek. biztos van valami vigyugyi fuggvenytabla, ahol tablazatbol kinezik az egeszet ket adat ismereteben:)..."

 

Hát a két adat az tutira bejött :-)

 

 

 

Előzmény: kovpet (3741)
sujgojo Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3750
annal is inkabb, mert brutalis zivatar tart a balaton fele zala iranyabol, jeggel, mennydorgessel, szellel. ugy tunik nem esik szet, sot inkabb erosodik. az elso tomb most surolja keszthelyt, de a lenyeg csak ezutan jon...
Előzmény: zjakabfi (3749)
zjakabfi Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3749
Szinte biztos vagyok a 100 cm-ben a hétre!
Előzmény: nagypapi (3748)
nagypapi Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3748

Köszi a választ.

Csak azért csodálkoztam, mert nem gondoltam volna, hogy a két északi parton levő mérce ki tudja szűrni az ÉNy-DK irányú kilengéseket (pl. viharok idején a "Bakonyi szelet"). Bár gondolom ez a hatás - főleg ha egész napos átlagokat néznek - eltörpül pl. a Fertő-tóhoz képest, ami sokkal inkább "kitettebb" ilyen szempontból, mint a Balaton (ld. ugyebár a Fertő tavi vízállás adatok tízcentis ingadozásait).

 

Mindenesetre végre megtudtuk, hogy "hivatalosan" hogyan mérik a vízszintet.

 

A 100 centi ünneplésére pedig lehet, hogy még a héten sor kerülhet. Ha tényleg vitorláson tartjátok, akkor akár a 99 centinél is lehet ünnepelni, és sok sört kell inni!!! :-))

Előzmény: kovpet (3744)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3747

Én is kettőre emlkeztem, de nekem Udvari rémlett (mindegy, közel van).

 

A "viharhelyzet" érdekes, ugyanis "keresztben" is ki tud lengeni a víz akár 10-15 cm-t is, igaz, a kis távolság miatt gyorsan "visszaleng", tehát a 24 órás átlag talán azért kisimítja.

 

Amit meg már többször tapasztaltam, illetve írtam: Tihanyban 1 cm-vel mindig több, mint a hivatalos, még napok óta szélcsendes időjárás esetén is.

Előzmény: kovpet (3741)
Pali66 Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3746
Koszonjuk, mindig is erdekelt, hogy mibol jonnek ki az aktualis ertekek!
Előzmény: kovpet (3741)
kovpet Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3745

értéknem = értéknek

 

bocsi:-)

Előzmény: kovpet (3744)
kovpet Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3744

A siófokon észlelt adatot nem számítják bele az átlagba, az csak segítség ahhoz hogy nehogy valami "nagy őrültséget" adjanak ki. Magyarán a két mérce alapján számított értéknem a valósághoz való közeliségét hivatott elősegíteni a siófoki adat. Remélem érthető, mert ez a mondat eléggé nyakatekertre sikeredett :-)

 

Korábban- ahogy az előbb is írtam - évtizedeken keresztül hét balatoni vízmérce átlagát számították, csak ez eléggé bonyolult és drága eljárás. Kutatni kezdték a jobbítás lehetőségét, és az jött ki eredményként, hogy a balatonakali és tihanyrévi mérceék adasorainak átlaga közelíti leginkább a valóban fennállónak elfogadott balatoni vízállást.

Előzmény: nagypapi (3742)
zjakabfi Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3743
A siófoki hátsó kikötő öblében van egy vízmérce, az nagyjából azt mutatja,ami a vízállás.  Egy két centivel esetleg kevesebbet. Ez tapasztalat.
nagypapi Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3742

"ahol a két fenti állomás adatai mellett segítségül megkapva a siófokon leolvasott értékeket, elkészül az aznapra érvényes vízállás érték (másnéven "Balaton átlag"), "

 

És a siófoki értéket hogyan teszik bele az átlagba? Végülis akkor a tihanyi és akali értéket átlagolják, majd ezt az átlagot átlagolják még a siófokival, és így lesz Balaton átlag, vagy azért ennél kicsit bonyolultabb a dolog?

 

Elég furcsa, hogy két ilyen meglehetősen közeli (Tihany-Akali) mérőhely alapján számítják az átlagot. Nyílván közrejátszik, hogy ezek vannak nagyjából "középen", azaz a DNY-ÉK irányú kilengések hatása valszeg (átlagban) itt a legkisebb, ugyanakkor mindkettő az északi parton van, tehát a bakonyi viharok idején mindkettő kevesebbet fog mutatni (nyílván ezért is kell a siófoki mérce is).

Előzmény: kovpet (3741)
kovpet Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3741

Sziasztok!

Tom kérésére némi tájákoztatás a Balaton aktuális vízállásának meghatározásáról (abszolút szakmailag, cégünknél készült az útmutató):

 

A Balaton vízállását jelenleg két észlelőállomásra (Balatonakali és Tihanyrév) telepített automatikus (=távjelezhető) vízállásmérő berendezések huszonnégy órás - óránként rögzített - adatsorai alapján készítik. Ez azt jelenti, hogy minden reggel az előző 24 óra adatsorainak átlagából kerül meghatározásra az aznapra érvényes balatoni vízállás, ami tehát nem egy konrétan leolvasott érték, hanem számított, tehát "simított" (napi ingadozást figyelmbe nem vevő) adatsor.

 

Technikailag ez úgy történik, hogy a KÖDUKÖVIZIG siófoki kirendeltségén összegyűjtik az adatokat elküldik a székesfehérvári központba, ahol a két fenti állomás adatai mellett segítségül megkapva a siófokon leolvasott értékeket, elkészül az aznapra érvényes vízállás érték (másnéven "Balaton átlag"), ami aztán bekerül az összes adatbázisba (pl.: Hydroinfo).

 

Korábban a számítitt vízállást hét balatoni vízmérce adatai alapján készítetteék, de a folyamamtos kutatások eredményei azt mutatták ki, hogy hét mércéről számított vízállás értékekkel leginkább a Balatonakali és Tihanyrév állomásokon észlelt adatokból számított értékek egyeznek. Nyilván ez a megoldás jelentősen egyszerűsíti a folyamatot, nem is szólva a költségmegtakarításról.

 

A tónál található különböző mércéken pedig azért lehet jelentősen eltéző vízállásokat leolvasni, mert a Balatonnak is - min minden természetes tónak - van vízlengése, amiért a tó két vége közötti vízálláskülönbség akár több tíz centiméteres is lehet.

Előzmény: Tom_ (3678)
smith Creative Commons License 2005.04.25 0 0 3740
Topictali helyszín? Tom?
;-)
Előzmény: Veszpremi (3739)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!