Keresés

Részletes keresés

lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6623
-Az előzőek alapján a rabbi a legopportunistább. Minden mellékgondolat nélkül.(hihi)
Előzmény: Falusi1 (6616)
lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6622
-Jó. Az opportunizmusáról híres Jókai Mórral sem rossz.(hihi)
Előzmény: Zalancelot (6615)
lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6621
-Dehogy parancsolok. Még otthon sem.(hihi)
Előzmény: BZoltan (6619)
lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6620
-El vagyol tévedve. Az idén elvétve láttam 217g/l cukortartalom alatt szőlőt.
Előzmény: BZoltan (6614)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6619
parancsolsz?
Előzmény: lalá (6618)
lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6618
-Kipróbáltad korrekt módon?(hihi)
Előzmény: BZoltan (6613)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6617
Az öntözéssel gyakorlatilag hozzászoktatod a növényt ahhoz, hogy a felső talajrétegekben folyamatosan kap vizet. Szerintem jobb rákényszeríteni a szőlőt arra, hogy törekedjen az alsóbb talajrétegekbe.
Előzmény: Falusi1 (6616)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6616

Leginkább a rabbinak van igaza!

Köszönöm a számomra tényleg tanulságos véleményeket. Nekem ugyan csak hobby a szőlővel és a borral való foglalatoskodás, de nem kevésbé fontos, mint annak,aki ebből él.

Más:BZoltán írta korábban, hogy egyebek mellett az öntözés, az eső helyett, is a természetbe történő beavatkozás. Aki több száz hektáron gazdálkodik az természetesen nehezebben tudná megoldani az öntözést. Aki viszont passzióból kb. 100 lugasőkével dolgozik, száraz, forró napokon esetleg heteken, miért ne öntözzön ha teheti?

A kérdést őszintének és saját okulásomra szántam.

Előzmény: Zalancelot (6615)
Zalancelot Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6615
Ide illik.

Az olaszliszkai csodarabbit felkeresi Kohn. Elmondja, hogy vitája van Grünnel, s a rabbit kéri, hogy tegyen igazságot köztük. Elmeséli az esetet. A rabbi szó nélkül végighallgatja, s azt mondja: - Neked van igazad! Kohn boldogan távozik. Ám félóra múlva megjelenik Grün is. Elmondja, hogy vitája támadt Kohnnal, kéri, hogy a rabbi mondja meg, melyiküknek van igaza. Eloadja az esetet. A rabbi türelmesen meghallgatja, s a végén azt mondja: - Neked van igazad! Grün is elégedetten távozik. Ám a bóher, aki mindezeknek fültanúja volt, nem állj a meg szó nélkül: - Rabelében, te Kohnnak is igazat adtál, Grünnek is igazat adtál, pedig két vitatkozó közül csak az egyiknek lehet igaza! A rabbi végigsimogatja hosszú szakállát, s azt mondja: - Tudod mit? Neked is igazad van!
:-))

Előzmény: paskomi (6612)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6614
Ja, amúgy azt tartanám a korrektnek, ha elismernénk, hogy az intenzív programszerű növényvédelem, vegyszeres gyomirtás, a teljes érettség előtti szüret (~17-18MM), mustülepítés és szűrés és a hűtött tartályos erjesztés az ami kényszeríti a fajélesztők használatát és ezen technológiák használata esetében a természetes élesztők használata még lehetőségként sem merül fel.

Szóval szerintem hagyjuk abba a porhintést ebben a témában... beszéljünk nyíltan és egyenesen a különféle szőlészeti módszerek szükségszerű következményeiről.
Előzmény: lalá (6611)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6613
Nem tartom korrektnek annak a hirdetését, hogy a borászati anyagok szükségszerűen jobbá tesznek egy bort. Ez ugyanis nem szükségszerűen igaz.
Előzmény: lalá (6611)
paskomi Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6612

Tudod mi az érdekes ?

Igazad van Neked is, ha így szoktad meg és így érzed megad / szőlődet, borodat biztonságban / AKKOR ÍGY KELL CSINÁLNOD!

 

De azért egy összekóstolás érdekes lenne!

 

Az én hordóimban más a bor , azt úgy értettem, hogy ua. került bele. Egy termőhelyről , ua. szüret , a betöltés között 10 perc különbség van!

Előzmény: lalá (6611)
lalá Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6611
-Én is örülök annak, hogy öt tartályban lévő Cserszegi fűszeres és/vagy Kékfrankos borok között nincs kettő egyforma. Azonban nem is csodálkozom rajta, mert az egyik Hajósról származik, löszös talajról, a másik Bócsáról, a posza homokról, a harmadik meg Imrehegyről, stb. Szüreti időben is tíz nap különbség van. Az enzimeket, élesztőt, tápsót, tannint, almasavbontó bacit pedig nem azért teszem bele, hogy egyforma legyen, hanem azért, hogy a legjobb legyen. És a mikor ezel megvagyunk következik a borász egyik legszebb,legkedveltebb munkája a házasítás.
Előzmény: paskomi (6606)
Zalancelot Creative Commons License 2009.12.21 0 0 6610

Mi több, egy hordóból is, csak lejjebb kell tolni azt a hébért!

:-)))

Előzmény: BZoltan (6607)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6609
itt nem is szeretnék, nem lenne etikus, de kaptál email-t
Előzmény: paskomi (6608)
paskomi Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6608
Nem válaszoltál a vásárlási lehetőségre
Előzmény: BZoltan (6607)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6607
Szerintem is poén az amikor egy pincében, egy területről egy fajta szőlő is többféle bort tud adni :) Amúgy, van olyan kereskedő aki nem dobja le a láncot ha ilyenről hall és mindkét hordóban jó bor lakik.



Előzmény: paskomi (6606)
paskomi Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6606
Gratulálok, na itt a különbség a kézműves borászat és a technológiai fegyelmet megtervező és betartók között. Ua kékfrankosom más az egyik hordóban és más a mellette lévőben, nálam ez öröm , másnál hátrány,és mit szól a kereskedő?
Hallottam egy ismerősről aki /300l/év must/ amióta bevizsgáltatja laborban a borát és kis zacskóban kapja a pótolandó anyagokat amit azonnal bele is tesz a borba.... No azóta valóban minden évben egyformák a borai, de lehet, hogy a Saridon szponzorálja!
Ezt növeljük, ezt csökkentjük, ezt pótoljuk, még szűrünk.....!

lLehet így is, mindenki eldöntheti!
Ha te 100 q-val dolgozol az elmondottak alapján akkor gratula!
gondolom ez már kereskedelmi mennyiség, hol, milyen név alatt lehet kóstolni?
Vásárolnék 1-3 palackkal!
Előzmény: BZoltan (6599)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6605
Én sem akarok meggyőzni senkit semmiről. Mindenki azt csinál amit akar.

De nem igaz, hogy a természetes élesztőkre hagyatkozás az kockázatos lenne. Én elfogadom, hogy van olyan bortermelési modell amiben a fajélesztők használata egy technológia kompromisszum következményeként elkerülhetetlen. Ugyanakkor mérhetetlenül furcsállom és meg vagyok döbbenve, hogy ti nem fogadjátok el, hogy ha ezeket a technológiás kompromisszumokat nem köti meg a gazda akkor a természetes élesztők megbízhatóan ellátják a feladatukat.
Előzmény: lalá (6601)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6604
Aha, én vagyok a szélsőség. Hát persze.
Előzmény: attisch (6600)
lalá Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6603
-Ha nem mondod rá sem jövök. Már kezdem kapiskálni a lényeget.(hihi) Igaz, hogy nekem csak tíz tőke szőlőm van a ház előtt, az is Bianca, azt is leeszik a gyerekek, de ennek ellenére a fajélesztőt preferálom.

-Sőt még tápanyag feltöltés és utánpótlás is van. Ha egy rosszat mozdul az ember ugrik a támogatás.

-Bizony, bizony a technológiai terv az fegyelmet követel. Tehát kényszer. Nincs ebben semmi. Ha valami ügyet rendesen akarunk bevégezni, azt bizony kényszerpályára kell állítani.(hihi)
Előzmény: BZoltan (6597)
lalá Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6602
-Mégis csak vannak híreid...(hihi)
Előzmény: BZoltan (6595)
lalá Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6601
-Ez nem élesztő kérdés. Főképpen nem iskolázottság kérdése, bár ebben lehet, hogy igazad van, de nem lényeges. Tapasztalat kérdése. Aki nem próbálta mind a kettőt, az csak arról beszélhet amelyikkel dolgozott. Én bátran beszélek mind a kettőről. Úgy tűnik nálad az elvek fontosabbak mint az ember, aki pedig kőkeményen benne van a termelésben. Sokuknak igen lényeges bevételi forrása a szőlő.
Ahogy írod a szőlőtermesztés és borkészítés egy sokváltozós függvény. Ezt a függvényt kell optimalizálni és minden rendben van.
Azt viszont nekem - oskolázottabbnak(hihi) - elhiheted, hogy a fajélesztő teljesen a természetes vadélesztők szelekciójaként jött létre, amiről sokkal többet tudunk, mi felhasználók, mint a vadakról. Az hogy egy termőhelyen jó képességű vadélesztők vannak az kész szerencse és egy spontán szelekció eredménye. Örülni kell neki. Azonban ez a flóra bármikor tönkre mehet, mutálódhat.
A must kezelése általában a következő technológiai sor szerint történik:(ezt csak azért írom, hogy az olvtársakban ne egy felborult technológiai sor rögzüljön(hihi)
1.Fehér
-Kénezés>ülepítés>fejtés>fajélesztős beoltás>tápsó>hűtött erjesztés. vagy
-Kénezés>derítés, flotálás> " " > " > " " "
-Kénezés>kovaföld, perlit szűrés>" " > " > " " "
2.Kék
-Kénezés>fajélesztős beoltás>tápsó>hűtött erjesztés.
A pektinbontásról, színanyag-stabilizálásról majd később.

Az ülepített must spontán erjesztése pedig fából vaskarika, hiszen pont a vadélesztőket is meggyérítjük, így azután botor dolog lenne tőlük várni az erjesztést. Felejtendő a feltételezés.
Én senkit sem akarok meggyőzni az általam használt technológia prioritásáról, hiszen máshol nem ilyenek a feltételek. Én csak azt mondom, hogy én hogyan készítem a bort.
Előzmény: BZoltan (6591)
attisch Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6600

Várni nem fogok, hogy illós, ecetes, egyéb hibás bort kapjak, az van másnak is.... Te várj csak rá.

Lehet ilyen szálsőségesen is fogalmazni, ahogyan te teszed, úgyis ezek felé a szélsőséges gondolatok felé megy a világ.

Én meg majd megyek továbbra is előre, hogy megtaláljam az egyensúlyt a természettel, magammal, a borommal. (Titokban: eddig sikerült. :)) Na üdv.

Előzmény: BZoltan (6599)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6599
Miért mondod a biztonságot amikor egészen egyszerűen csak az a problémád, hogy a természetes élesztőkkel várni kell???

Pontosan leírtam, hogy a fajélesztő egyik nagy előnye az időzíthetőség. Igen, ha sietsz és határidőre akarsz kész lenni, meg adott időpontban akarsz palackozni akkor jó a fajélesztő.

Azt meg senki nem mondta, hogy a fajélesztő az nem természetes. De, hogy a fajélesztő az nem azonos az adott évjáratra és adott termőhelyre jellemző élesztő törzsekre (igen többesszám) az objektív tény.

Ez a rosszabb hulljon és a jobb maradjon is ugyanaz amit írtam. Ez semmi másról nem szól mint arról, hogy olyan bort akarsz készíteni amilyen a saját elvárásod, vagy amilyen a vevőid elvárása. Ezzel nincsen is semmi baj, de ebben az esetben nem hagyod a természetet érvényesülni. Ez persze nem kötelező...de azért tudjuk már, hogy miről beszélünk.

Ha a borkészítésben minden olyan dolgot korrigálnánk amit amúgy a természet a maga módján el tudna végezni és igen jó eredménnyel, pusztán az érdekeinkért akkor had szóljon a műtrágya, gyomirtás, öntözés, fajélesztő, tápsó...de miért állnánk meg itt, a cél szentesíti az eszközt, adjunk neki savakat, cukrot ha kell, toljuk át a fordított ozmózis gépen, hűtőládázzunk, sűrítményezzünk. Közben mosolyogjunk, hogy hát ezek is mind az emberi kreativitás eredményei. Hogy végülis az így készült alkoholos italnak semmi köze nem lesz a borhoz, hát az tökmindegy, a lényeg, hogy legyen fincsi, mert annál fontosabb nincsen is. Hogy kihalnak az egykor bortermelő falvak, hogy napszámos már nincs, de a vegyipari cégek gazdagszanak, hogy a szőlőshegyekről kipusztulnak a bogarak, madarak, gyíkok az nem baj... a lényeg, hogy fincsi itóka legyen, időre és pont olyan amilyent akarunk.

Hkhm... ugye nem kell folytatnom? Részemről lezárva.
Előzmény: attisch (6598)
attisch Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6598

Én a növényvédelem témakörben is letettem a voksomat, most is ezt teszem a természetes vs. fajélesztő vonatkozásában.

Én a fajélesztővel történő beoltás mellett vagyok, legfőbb érvem egy szó: biztonság. Elsősorban saját tapasztalatomra támaszkodva: volt eset, hogy természetes úton vártam az erjedést napokig, aztán már melegítgenem kellet, stb., stb., hogy legyen már valami. Minden más külső körülmény változatlansága mellett, a fajélesztővel beoltott tételeim sohasem késlekedtek vagy akadoztak az erjedésben, ugyanakkor teljesen kierjesztették a tételeimet. Először én is a tömegélesztőt használtam, ma már fajtaspecifikust használok.

Nekem ne mondja senki, hogy a "beoltott" tételek azonos ízűek, mert ez egyszerűen nem igaz. Aki nem hisz nekem, szívesen várom a pincémben ---->

És még egy, amit úgy hiszem, nem nagyon említett senki: ezek a fajélesztők ugyanolyan természetes élesztők, mint a szőlőbogyóról a mustba kerülő társaik, csak éppen ilyen vagy olyan tulajdonságuk alapján szelektálva vannak. Tehát, a rosszabb hulljon, a jobb maradjon elven, így szaporítva aztán őket.

A fajélesztő nem mű, nem szintetikus dolog, fiúk!!! :)

BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6597
Akinek 500 hektárja van az nem azért használ fajélesztőt mert a természetes élesztővel bármit elcseszne! Ezt nagyon szépen kérlek értsd meg. 500 hektáros birtokon már egészen mást és egészen máshogy termelnek. 500 hektáron már tényleg piaci igényeket szolgálnak ki, időre és elvárt analitikai eredményekkel.

500 hektáron már garantáltan szűrt, ülepített és hűtött musttal dolgoznak és a teljes érettségtől félnek mint az ördög a szenteltvíztől. Ilyen nagy birtokon már garantáltan vegyszeres gyomirtás és intenzív, programszerű növényvédelem folyik. Ezek mind azt eredményezik, hogy a természetes élesztőknek esélyük sincs. Ezért az ilyen nagy birtokoknál nem választás kérdése a fajélesztő használata, hanem technológiai kényszer!
Előzmény: lalá (6594)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6596
Évek óta gazdasági vállalkozásként pontosan ebben a cirka 100q kaliberben csináljuk fajélesztők nélkül és soha, egyetlen alkalommal még csak a legkisebb árnyéka sem merült fel a problémának. A mi technológiánkkal és a rendelkezésemre álló munkaerővel szerintem úgy 300-400q éves termésig minden gond nélkül garantálni tudnám ugyanezt az eredményt.
Előzmény: paskomi (6593)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6595
pedig érdekes módon a legtöbben pont ezt csinálják... például fajélesztővel. Na és most jöhet az, hogy hihihi...

A viccet félretéve. Engem kimondottan zavar, hogy azt a tévhitet hirdeted, hogy a fajélesztő az jó és biztonságos a természetes élesztő meg rizikós és veszélyes. Ez, így, ebben a formában nem igaz!
Előzmény: lalá (6594)
lalá Creative Commons License 2009.12.20 0 0 6594
-Bizony, bizony. Mert pl 500 ha szőlő termését nem lenne szerencsés elcseszni.
Előzmény: Törölt nick (6590)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!