Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14268

Munkabérből való levonásnak csak jogszabály vagy bírósági ítélet alapján van helye.

Ha a munkáltató nem fizeti ki a bért, az a munkavállaló részéről azonnali felmondási ok lehet.

Ha a munkavállaló igazolatlanul van távol és később sem menti ki magát, az a munkáltató részéről azonnali felmondási ok lehet. Amennyiben ez a felmondási idő alatt történik, az azonnali felmondás szintén értelmezhetetlen.

Mint mondottam, az ilyen problémák elkerülése végett szokták a munkavállalót inkább felmenteni a munkavégzés alól.

Előzmény: fák,juh (14261)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14267

tisztázzuk a fogalmakat:

 

69. A kötelező legkisebb munkabér, a garantált bérminimum

153. § (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy

a) a kötelező legkisebb munkabér* és

b) a garantált bérminimum**

összegét és hatályát - a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban folytatott konzultációt követően - rendeletben állapítsa meg.

 

*a köznyelvben munkabér

**a köznyelvben nagyon sajnálatos módon "szakmunkás minimálbér", bár semmi köze sem a szakmunkához, sem a szakmunkás végzettséghez

az alapja az, hogy ha a munkáltató elvár egy bizonyos végzettséget (ez lehet érettségi is), akkor köteles ezt fizetni minimum

Előzmény: Atyxx (14265)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14266

Közalkalmazotti nem.

Mivel papírja nincs, hivatalosan nem minősül szakképzettnek.

 

Előzmény: fák,juh (14263)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14265

Garantált bérminimumnak a szakmunkás minimálbért hívják.

Előzmény: Törölt nick (14264)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14264

"minimálbér, vagy a garantált bérminimum"

 

a kettő ugyanaz::)

Előzmény: Atyxx (14262)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14263

Vonatkozik rá a közalkalmazotti törvény valamelyik része?

Szakképzett vagy sem?

Előzmény: Atyxx (14262)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14262

Középfokú végzettséget igénylő munkát el lehet végeztetni olyan alkalmazottal, akinek nincs ilyen végzettsége, de a munkát tökéletesen el tudja látni? Ha igen, melyik bér vonatkozik rá, a minimálbér, vagy a garantált bérminimum?

fák,juh Creative Commons License 2014.12.18 0 0 14261

Persze. Az igazolatlan távollét esetén a munkáltató nem ismeri el azt az időt és nem fizet rá bért. Ennyi.

Azért találták ki a jelenléti ívet. Ha nem dolgozza le a szerződésben megállapodott órát akkor miért kéne fizetni a munkáltatónak a semmiért?

Előzmény: zsanna (14259)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.18 0 0 14260

A felmondási idő ugyanolyan munkaviszony mint a többi, ezért is kell ugyanúgy bérezni. Szerntem tehát ugyanolyan szankciókat alkalmazhat a munkáltaó mint normál esetben.

Nem is értem miért esne más elbírálás alá. Ugyanis azért találták ki, hogy mindkét félnek legyen valami kis ideje lépni.

Ráadásul ha szándékos a szabálysértés akkor pláne.

Előzmény: Metamorfi (14253)
zsanna Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14259

Az igazolatlan távollét? Szerintem létezik olyan. És nem hinném, hogy bért kéne számfejteni rá.

Előzmény: Törölt nick (14258)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14258

ez az MT fogalmi tükrében értelmezhetetlen.

Előzmény: zsanna (14257)
zsanna Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14257

Ez nem fizetés-csökkentés. Ha nincs jelen, - és nincs szabadságon sem, - akkor a cég arra az időre nem köteles bért fizetni. Ezért lehet adott esetben igazolatlan távollét, amire nem jár bér.

Előzmény: Törölt nick (14256)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14256

a fizetés nem csökkenthető egyoldalúan, még figyelmeztetés kapcsán/után sem.

 

Előzmény: zsanna (14255)
zsanna Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14255

Én úgy gondolom, azért ilyenkor is lehet pl írásbeli figyelmeztetést adni, másnap még egyet, közölve pl hogy késés esetén minden "megkezdett elkésett" óra  igazolatlan távollétnek minősül. És ha még mindíg késik, akkor legalább kevesebbet kell neki kifizetni.

Nem sok, de valami azért mégis.

Előzmény: Törölt nick (14254)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14254

ha a munkaszerződésben, kollektív szerződésben nincs erre vonatkozó megállapodás (pl. teljesítmény bér esetén annak csökkentése, stb),

akkor gyakorlatilag semmi.

ezért szokták inkább felmenteni a munkavállalót a munkavégzés alól a felmondási idő idejére.

Előzmény: Metamorfi (14253)
Metamorfi Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14253

Üdvözlet!

 

A munkavállaló részéről történt felmondást követően a felmondási idő letöltése alatt a munkáltató jogilag szankcionálhatja-e a munkavállalót, ha az:

- szándékosan rendszeresen késik a munkaidő kezdetét követően,

- a leadott munkájának minősége kifogásolható, gyakorlatilag csak árnyéka a korábbi munkaminőségnek,

- gyakorlatilag mindennel és mindenkivel szemben "nemtörődömséget" mutat.

 

Köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14252

nem takarít meg vele pénzt, legalábbis a fekete kifizetéshez képest, de lehet, hogy kevés a fekete pénze, és fehérből viszont így a legolcsóbb a kifizetés.

 

amúgy csatlakozom az előző hozzászólóhoz. láttam már szabálytalanságokat, de ez az eset mindent visz.

Előzmény: ltrcsaba77 (14250)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.16 0 0 14251

A szabadságot jogszabály szerint nem lehet megváltani, azaz kifizetni, hanem ki kell adni mégpedig az esedékesség évében. Természetesen vannak speciális esetek amikor kifizetheti, de nem sok, ilyen pl ha megszűnik a munkaviszony.

Ha ez munkaügyi ellenőrzéskor kiderül akkor büntetésre számíthat.

Az Erzsébet utalvány valószínű kedvezőbb adózás alá esik mintha pénzt adna oda hivatalosan. Viszont hivatalosan ilyen utalványokkal csak plusz juttatásokat "fizethet" ki.

Korrekt? Szabadságra fizetés azaz távolléti díj jár, bizonyos esetekben több mint ha dolgoznál.

Ja és ha zsebből fizet az neked semmiképp nem jó. Ugyanis a táppénz és a nyugdíj számítási alapja is a bevallott jövedelem.

Tehát ne nagyon legyél boldog, ugyanis a munkáltatód szinte mindent szabálytalanul csinál.

Előzmény: ltrcsaba77 (14250)
ltrcsaba77 Creative Commons License 2014.12.16 0 0 14250

Azt szeretném megtudni hogy a munkáltatómnak milyen előnyökkel jár az Erzsébet utalvány,hogy avval fizeti ki a szabadságot?Eddig mindig egy összegben fizette ki az éves szabadságot év végén.Év közben ha nem dolgoztam nem volt aznapra fizetés.Ez nem is zavart.A szakmunkás minimálbért mindig számlára utalja a többit pedig zsebből fizeti.Ezzel sincs semmi bajom.Órabérben vagyok és a szabadságra ugyanannyit fizet mintha dolgoznék 8 órát,tehát elég korrekt.Most viszont kitalálta az utalványt ezzel sincs különösebb baj,csak így spórolni tud?Leírja az adóból,vagy az áfából?Tehát ezzel pénzt takarít meg?Jobban örülnék ha inkább akkor szép kártyán adná.Ez többe lenne neki?

maxwax Creative Commons License 2014.12.13 0 0 14249

sziasztok! 

sajatos problemem van. egy kft-ben dolgozom, de atszervezessel egy masik ceghez kerulnek januartol. bar meg nem kaptam iratot, de tudni szeretnem, ha nem mondanak fel, akkor mi tirtenhet, ha nem irom ala a szemelyre  szolo iratot? (igazabol azt szeretnem, ha felmondananak) 

mybijou Creative Commons License 2014.12.09 0 0 14248

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni!

A munkahelyem személyügyisei elvesztették az erkölcsi bizonyítványomat a személyügyi anyagomból. Kérték, hogy pótoljam, amit meg is tennék, ha ez már nem a harmadik erkölcsi bizonyítvány lenne, amit be kell nyújtanom erre a munkahelyre. Mivel muszáj lesz mégis megtennem, szeretném megtudni, hogy az okmány kiállításának költségeit átháríthatom-e a munkáltatómra? (Állami hivatalról van szó, én kormánytisztviselő vagyok.)

Kérlek segítsetek jogszabályi helyet találni, amire hivatkozni tudok! Előre is köszönöm a segítséget!

fák,juh Creative Commons License 2014.12.09 0 0 14247

Felmondási idő megállapodás kérdése is lehet, de alapesetben 1 hónap.

Előzmény: jocika24 (14245)
zsanna Creative Commons License 2014.12.09 0 0 14246

Egy gyerekre soha nem járt 3 év szabadság, "csak" másfél év. Kb három éve ez egy évre csökkent.

Felmondási idő és végkielégítés az MT szerint jár neki, és a babázós évek is ugyanúgy számítanak, mintha dolgozott volna.

Előzmény: jocika24 (14245)
jocika24 Creative Commons License 2014.12.08 0 0 14245

Köszi valahogy én is így éreztem. Mennyi felmondasi idő jár ilyenkor, és.mennyi szabadság, régen 3 év szabadsága járt,  az tudom hogy változott de hogyan?

Előzmény: fák,juh (14244)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.08 0 0 14244

Tévedés. Ugyanis nem visszavenni kell, mert ő még ALKALMAZOTT és státuszban van. A munkáltatónak kötelessége alkalmazni abban a munkakörben amiben dolgozott vagy felajánlani neki egy másik munkakört ami a végzettségének megfelelő és a bérezés sem lehet kevesebb, amit természetesen a munkavállaló nem köteles elfogadni. Ezután a munkáltató dönthet úgy, hogy felmond neki és kötelezően végkielégítést fizet amellett, hogy előtte kiadja a szabadságát vagy kifizeti és plusz a felmondási időre járó bért is.

Ez a törvény. Ha nincs státusz akkor mondjon fel és fizessen végkielégítést meg a szabadságot is és természetesen a felmondási időre járó bért is, ugyanis ő még alkalmazásban áll és élő munkaszerződése van. Nincs más lehetősége a munkáltatónak.

Előzmény: jocika24 (14243)
jocika24 Creative Commons License 2014.12.08 0 0 14243

Sziasztok lenne egy kérdésem.Ismerősöm dolgozott egy munkahelyen bejelentve majdnem 10evig majd terhess lett és 3 évig otthon volt a babàval kb a 3 év letelte előtt jelezte levélben a munkaltatonak hogy szeretne visszamenni.Ők erre semmit nem reagaltak, ekkor telefonon kért tájékoztatót mikor kell munkába állni mennyi szsbi jár kiadjàk vagy kifizetik.Ekkor a munkaugyis közölte nem veszij vissza csak ha van státusz.Én ugx érzem ezt nem kellene csak így hagyni. Szerintetek mit kellene tenni.

fák,juh Creative Commons License 2014.12.05 0 0 14242

Ügyvéd mindenképp, esetleg tanúkkal igazolni?

Esetleg a megyeszékhelyeken működő OMMF (országos munkaügyi és munkavédelmi főfelügyelőség) kirendeltségein még talán telefonon is kapsz ingyenes tanácsadást, de időpont egyeztetés után személyesen is beszélhetsz velük. Hívd őket bátran, segíteni fognak. Ez (is) a dolguk.

Előzmény: Törölt nick (14239)
András80 Creative Commons License 2014.12.05 0 0 14241

Mi szerepel az ambuláns lapon és a többi dokumentáción a történtekről?

A munkáltató tud a történtekről?

Szerintem utólag is le lehet papírozni a munkabalesetet, de ehhez a munkáltatónak jelezni kell a történteket.

Akkor a táppénz 100% lett volna, és több esély lenne alátámasztani a történteket.

A munkaviszony él még, táppénzen vagy ugyenezzel a problémával?

Mondjuk szerencsésebb lett volna hamarabb gondolkozni...

Előzmény: Törölt nick (14239)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.05 0 0 14240

nem tartom kizártnak, hogy érdemes

mindenképpen érdemes lenne konzultálnod ilyen esetekben gyakorlott ügyvéddel.

Előzmény: Törölt nick (14239)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.04 0 0 14239

Sziasztok!

 Olyan kérdésem lenne ami talán mással is előfordult már így remélem t5udtok segíteni. Egészségügyben dolgozom és 3 hónapja egy ágy emelésekor kiszakadt a már meglévő vagy akkor keletkezett nyaki sérvem. Az ágyakat távírányítóval emeljük,de az az egyetlen ami van több hónapja használhatatlan. Akkor este sem működött.,így egymagam próbáltam a beteget a vacsorához emelni. Az ágyat emeltem,lábam lent a kallantyun a karommal meg a fejtámlát próbáltam rántani. Akkor egy hatalmas pattanást éreztem a nyakamban. Azt gondoltam megrándult. Jegyzőkönyv sajnos nem készült,mert rándulásnak tudtam be ami nálam elég gyakori.  A fájdalom néhány nap mulva enyhült is viszont a karom zsibbadni kezdett kitartóan. Annyira,hogy munka közben jegeltem, bekentem,felkötöttem. Miután klinikán dolgozok ezért orvost is hívtam,hogy nézze meg, aki felkötést javasolt,stb... a végén a sürgire kerültem ahol kiszakadt 2 nyaki sérvet igazolt az MRI. Azonnal Tp! Nem munkahelyi balest ,mert nincs jegyzőköny. Ami a legszebb az egészben,hogy többé nem dolgozhatok fizikai munkát vagyis ápolónői munkámnak annyi. Egy távirányító miatt amire rengetegszer figyelmeztettük a főnővért,hogy meg kellene csináltatni,mert nem tudunk beteget mozgatni. (intenzív osztály) Persze ez a mai napig nem történt meg. Munka jogi peren gondolkodom,miután olyan az állapotom,hogy lefognak százalékolni poton 28000ft-tal.  Viszont nagyon félek ha bukok akkor nagyon sokba kerül nekem még ez is. Az életem a fájdalomban telik,vizelettartási gondjaim lettek, a gyógyszerektől fáj a gyomrom,stb.

Szóval a kérdésem az lenne:hallottatok e hasonló esetről? Mit gondoltok érdemes e belevágnom egy perbe? Válaszaitokat köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!