Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20487

Ha egy szert túl sokszor használsz, akkor segíted a rezisztencia kialakulását. A maximális ajánlott használat számmal rá akarnak kényszeríteni más hatóanyagú szerek használatára is. Ezzel csökken a rezisztencia kialakulásának veszélye, mert ami rezisztens lenne az egyikre, az nem tud felszaporodni, mert remélhetőleg viszi a másik...

Tulajdonképpen ez minden gyártó érdeke, még ha ellentmondásosnak tűnik a dolog, akkor is. Az az érdekük, hogy a hatóanyagot 10-15 évig tudják használni. Inkább, mint hogy legyen 2-3 "jó évük".

Előzmény: Törölt nick (20486)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20486

Evős növénynél fontos lehet a felhalmozódás miatt.

Nem evősnél, jó kérdés, azt nem tudom...

Előzmény: fehérkutya (20485)
fehérkutya Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20485

Legtöbb permetszeren van egy jelölés, hogy kezelések maximális száma 1,2,3.  

Ti ezt komolyan veszitek? 

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20484

Ezért szerettem a Talstart, mert az rovart, atkát, hernyót mindent vitt.

Egy magyar cikkben azt olvastam, EU tilalom van rá, ezzel szemben, asszem' olasz weboldalon vígan árulják.

Előzmény: pacsepa (20476)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20483

Köszönöm a válaszokat!

 

Mivel főleg örökzöldben utazok, kénes, rezes cuccok amúgy sem játszanak.

Előzmény: beetee (20468)
szicsu1007 Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20482

Igen-igen. Tudom.

A növényvédő szereket oda és arra kell használni, amire valók. Rá van írva, hogy mire:-)

De mégis. Mi az ördögöt kezdjek a 10g-os Eclair gombaölővel, ami 20 liter vízbe való, és a szőlőmre meg a paradicsomra egy alkalommal max 3 litert kell kinyomnom? No és egy blokkban max kétszer, egy vegetációban max háromszor használhatom.

A trifloxistrobin a net szerint használható almatermésűekre (varasodás ellen). No és a Cimoxanil hatóanyag? (Pl. Curzate-ban van).

Nekem az lenne "szerencsés" (no jó, a növényvédelem nem szerencse kérdése), hogy mondjuk négy felé osztanám a 10g-os Eclairt, és az öt literrel mást is megnyomhatnék, nem csak a szőlőt és a paradicsomot:-( Azt még be merném vállalni, hogy három helyett négyszer használom egy vegetációban. Vajon tujafélék "tűrnék" ezt a csodaszert?

Mariska néni Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20481

Nem is kértem én minden elleni csodaszer megnevezését Tőled, csak azt kérdeztem, hogy a felsorolt, tervbe vett permetszerekkel nem okozok-e perzselést a nagy meleg miatt. Ezt a kérdést megoldotta vagy a jégeső (nem lesz már mit permetezni), vagy az eddigihez képest hűvösebb idő (ez lenne a szerencsésebb). Választ kaptam továbbá arra, hogy melyik szereket használjam, úgyhogy még egyszer köszönöm szépen:)

Előzmény: pacsepa (20479)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20480

Az atka nem rovar.

Igaz, pókféle, de ezzel most ne bonyolítsuk a helyzetet. Mászik, relatíve sok lába van és ízeltek ezek a lábak. Szóval részletkérdés, meg sajnos az is, hogy pl. vannak hasznos ragadozó atkák is, mint ahogy a katica is hasznos rovar/bogár. Amikor az irtásról beszélünk, akkor egyre megy, hogy hova tartoznak, csak azt jeleztem ügyetlenül, hogy másféle szerzetek, más való ellenük.

 

Akkor szólok. Van ilyen, csak az a baj vele, hogy az ember is beletartozik a mindenbe.

Ne offolj! :-)

Előzmény: öreg_néne_b (20478)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20479

Visszajöttem.

A felhőszakadás miatt kellett felállnom.

Én gombák ellen általánosságban javasolnám a Ridomilt kombinálni valamilyen felszívódó szerrel, pl. Topas-al. Ez úgy nagyjából mindenre jó együttes hosszabb távú hatással.

Ugyanakkor figyelemmel kell lenni a fenológiai állapotra (virágzik, vagy sem) és az ÉVI-re.

Esetleg szóba jöhetnek az Azoxistrobin hatóanyagú készítmények, mint a Quadris, Amistar, Mister. Ezek a legtöbb konyhakerti gombakártevőt irtják, együtt a két legismertebbet is. Viszonylag rövid ÉVI-vel.

Előzmény: Mariska néni (20477)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20478

más rovarcsaládba tartoznak

 

Az atka nem rovar.

 

Minden elleni csodaszer nem létezik. Ha van, akkor szóljatok!

 

Akkor szólok. Van ilyen, csak az a baj vele, hogy az ember is beletartozik a mindenbe.

Előzmény: pacsepa (20476)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20477

Köszönöm.

Előzmény: pacsepa (20476)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20476

Csak sorjában!

Kezdjük az általános rovarölőkkel, erről volt szó, az Actara, Mospilan, Spilan, Calypso stb (pelszívódók), és a Karate, Sherpa, Cyperkill stb. (kontakt szerekkel).

A Rovarölők külön csoportját képviselik, amelyek kifejezetten az atkákat és esetleg a tripszeket irtják. Általában oda-vissza nincs átjárás a kettő között, mert más rovarcsaládba tartoznak, mint a hagyományos rovarok (pl levéltetű, vagy krumlibogár). Az atkákra tehát külön szer kell. Legismertebbek a Sanmite és a Flumite.

Különleges dolog lehet, hogy az amúgy gombabetegségek ellen használatos kénes készítmények (és az olajosak is) gyérítik a rovarokat is. A kénes az atkákat, az olajos nagyjából minden apróbb állatot, mert elzárja a légzést. Igaz utóbbit leginkább kora tavasszal használjuk.

 

A gombák okozta betegségeknél is kérdés, mi ellen akarod használni? Az egyik jellemző példa, hogy a lisztharmat és a peronoszpóra, bár mindkettő ismert gombás betegség, általában külön-külön szerrel kezelhető. Pl. a Thiovit viszi a lisztharmatot, de a peronoszpórát nem. A réz ennek ellentéte.

 

Minden elleni csodaszer nem létezik. Ha van, akkor szóljatok!

Előzmény: Mariska néni (20475)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20475

Virágzó paprika, paradicsom, még nem virágzó padlizsán, zöldségfélék krumplibogár és egyéb kártevők elleni megelőzés és gombabetegség elleni megelőzés. Szőlő, és maradék a gyümölcsfákra. Mindezek most szép állapotban vannak, de atkát vélek látni a szőlőn és a paradicsomon. Kb. két hete kapott az egész állomány Amistar+Mospilan+ Nissurant. Tehát elsősorban most az atkát szeretném beelőzni, aztán a krumplibograt és ami még támadni készül, valamint a gombabetegségeket. Gombaölőnek van otthon Cuproxat, Amistar, Curzate, Ridomil Gold és Champion. Az volt a kérdésem, hogy ezek közül melyiket szórjam most megelőzésként, illetve melyiket hagyjam meg nagyágyúként vész esetére. Köszönöm, hogy ennyit foglalkozol az okításommal:)

Előzmény: pacsepa (20474)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20474

Bocsi, lemaradtam. Mit is akarsz permetezni ezekkel és mi ellen?

Előzmény: Mariska néni (20472)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20473

Igen az én tudomásom szerint is elsősorban felszívódó szerként hat az Actara. Ettől függetlenül csak nagyon erős fertőzés esetén indokolt a direkt kontakt hozzáadása, amikor meg kell menteni a növényt. Elsősorban takarékossági okok miatt, a Karate pl. nem drága készítmény, de pénzbe kerül.

Az Actara néhány nap alatt végez a kártevővel gyomorméregként is. Ez alatt nagy kárt már nem tud okozni, hiszen ahogy a méreg hatni kezd, felfüggeszti a táplálkozást.

Te sem hiszem hogy kívánod a kaját ha hányingered van! :-)

Előzmény: Mariska néni (20470)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20472

Köszönöm. És a Cuproxat az most jó választás? Van még otthon Ridomil Gold, Champion, Curzate, Amistar - de az Amistar két hete volt. Most csak megelőző jelleggel permeteznék, így értem a Cuproxat-os kérdésemet. Illetve, hogy ezek közül melyik a "nagyágyú", amit vész esetére tartalékolni érdemes?

Előzmény: beetee (20471)
beetee Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20471

Az Actarának van érintőméreg hatása. Hogy ugyanaz-e a hatásmechanizmusa, mint a kifejezetten erre készült Karaténak, azt nem tudom.

Az biztos, hogy a Karate nagyjából mindent visz, amit ér. Az Actara lehet, hogy ebből a szempontból kicsit elmarad hatásában, szóval nem hiszem, hogy felesleges lenne ezeket összekeverni.

 

Előzmény: Mariska néni (20470)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20470

Eredetileg az én kérdésemre válaszoltál, köszönöm szépen, az időpontot most már értem. Most még felteszem máshogy is a kérdésemet: az Actara "csak" felszívódó, vagy kontakt is? Vagyis az Actara+Karate nem felesleges együtt (pl. krumplibogár ellen)? A Cuproxat mehet virágzó zöldségre?

Előzmény: pacsepa (20469)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20469

Szerintem mindegy, mind a kettő mellett és ellen lehet érvelni.

Pl. reggeli harmat hígíthat, a korai napsütés meg a szer bomlást gyorsítja, korán felkelni nehezebb (nekem), de legalább nem villanyfényben, vagy sötétben dolgozol, látod amit csinálsz.

Reggel tapasztalatom szerint mindig meglebben a szél határozatlan iránnyal oda-vissza, ami nálam nem jó ómen, lévén egy tavat vesznek körül a fáim. Estére ugyanakkor valószínűbb a szélcsendes idő.

Aztán meg estére a méhek is visszavonulnak, a kártevők viszont vagy a fa lombjában várják a reggelt, vagy éppen aktívak.

Előzmény: Törölt nick (20465)
beetee Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20468

A gombaölőknél (főleg a természetes, perzselős réz és kénvegyületeknél) leginkább a hőmérséklet miatt kell ilyen időpontot választani. Ha este sem esik 25 fok alá és mindenképpen kellene fújni, akkor hajnal, vagy fejlámpa.... :) Melegebben kijuttatva ugyanis leforrázza, leégeti a növényt.

 

Rovarölőknél a méhek kímélete miatt  (még ilyenkor is van most nyíló virág a földön, fűben lévő gyomok közt, amit látogatnak) akkor kell fújni, mikor már bementek a kaptárba, és még az előtt, mielőtt reggel visszatérnének, de addigra a veszélyesebb szereknek meg kell száradnia, illetve párnak le is kell bomlania a felszínről, ami néhány általános rovarölő esetében is azt jelenti, hogy éjfélig ki kellene juttatni!

 

Van egy-két gombaölő is, amibe, ha belemászik szegény méhecske, hiába nem lesz annak a példánynak semmiféle károsodása, de olyan szagot kap, ami miatt az őrök nem engedik vissza a kaptárba. Megölik, vagy elzavarják, ami tk. ugyan az.

Ha jól rémlik, akkor a Topas ilyen...

Előzmény: Törölt nick (20465)
gabajella Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20467

Új-zélandin gondolkodtam én is, van is magom, de elég nagynak tűnt e helyigénye cserépbe vetni, így hagytam.  (Szabadföldbe vetés is szóba jött, de a  társasházi udvaron nem tudom mit szólnának hozzá a szomszédok és a kutyák:))

Előzmény: Silvan (20455)
gabajella Creative Commons License 2015.06.09 0 0 20466

Rendben, a spenótot akkor leszedem, és ültetek helyette mást.

Előzmény: öreg_néne_b (20453)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20465

Az esti vs. hajnali akksünre van valami bölcsesség?

Előzmény: TINTUS (20464)
TINTUS Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20464

Igen ...este.

Előzmény: Mariska néni (20463)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20463

Sziasztok! Nagyon kellene permetezni szőlőt, gyümölcsfát, zöldségfélét. Két hete volt Amistar+Mospilan+Nissuran, ezért most gondoltam Cuproxat+Actara+Karate+valami atkaölőt. De az elkövetkező napokban nemigen ígérkezik 25 fok alatti hőmérséklet, nem szeretnék perzselést okozni. Ilyen melegben, ezekkel a szerekkel el tudom kerülni a perzselést?

Előzmény: Lora1213 (20462)
Lora1213 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20462

Köszönöm !  Az Érdi bőtermő meggynél csütörtökön jár le az ÉVI, és vasárnap lesz segítségem a leszedéshez. Ez megoldja a problémát.

Előzmény: pacsepa (20461)
pacsepa Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20461

Megoldás a következő:

Lefújod a fát Teldor-al. Ennek csonthéjasok esetében 3 nap az ÉVI-je.

 

Az eredmény:

A fán nem kezd el rohadni a termés, sőt még utána is meglepően sokáig működik, mert megakadályozza még tárolás közben is a moniliás és a szürkepenészes termésrothadást. Így nem veszítesz semmit, sőt a termés édesebb és ízletesebb lesz. Nekem minden évben annyi meggy terem, hogy képtelenség elfogyasztani, leszedni. A végén már aszaltan szedjük a fáról ás milyen finom!

Az őszibaracknál még jobban működik a dolog, mert az azonnal elkezd rohadni, ha megnyomódik.

 

Cseresznyénél és meggynél sajnos a hatásos kukacosodás elleni védekezés miatt nálam nincs szemezgetés és kóstolgatás, péntekre van időzítve, hogy kifutnak az ÉVI-k. Amikor a fa teljes érésben van, akkor leszedjük és kész.

 

Én ma fogom fújni a germersdorfi cseresznyét és az érdi meggyet. Javaslom Neked is ugyanezt a trükköt.

Előzmény: Lora1213 (20459)
beetee Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20460

Hivatalosan nem, mert kell a növény anyagcseréje is néhány szer lebomlásához.

Gyakorlatilag meg az " én ebben hiszek " kategória.

 

(kár a cukorért...)

Előzmény: Lora1213 (20459)
Lora1213 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20459

Mit gondoltok az ÉVI-t úgy is ki lehet várni hogy már kimagozva, lecukrozva áll a meggy ?

Rosszul számoltam...

TINTUS Creative Commons License 2015.06.08 0 0 20458

Elhasználta a tápanyag valamelyik elemét vagy eleve gyenge volt a palánta föld. Egy ekkorát már ki kell ültetni és helyre jön....feltéve, ha jó földbe kerül-.

Előzmény: Forrest88 (20448)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!