Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6673
Boldog Karácsonyt, szép borakat mindenkinek!

Zalancelot Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6672

Áldott Karácsonyt kívánok minden szőlésznek-borásznak!

 


 

japaszturo Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6671
MINDENKINEK BOLDOG KARÁCSONYT!
attisch Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6670

Áldott Karácsonyt Kívánok Mindannyiótoknak!

Falusi1 Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6669
Mindenkinek Nagyon Boldog Karácsonyt!
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6668
Tessék, máris igazolnak. Megveszik a vacakot, mert olcsó, aztán vernyognak, hogy vacak
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9197908
Előzmény: Törölt nick (6656)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.24 0 0 6667
Mert ezekből a fajtákból lehet ugyan minőségi bort készíteni, de azért inkább tömegtermelésre alkalmasak

*errefelé most nagy divatja van a pályázati segítséggel történő szőlőkivágásnak-újratelepítésnek, mindenki ezeket a fajtákat(Bianka, Aletta) pártolja. Kaptam is hideget-meleget, amiért nem használom ki ezt a "kihagyhatatlan" lehetőséget, de nem fogom a Zöldveltelinit lecserélni egy Biankára, akármennyivel is olcsóbb megtermelni..*
Előzmény: apilusz (6660)
Ferig Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6666
Keserű bordal - Erkel Ferenc

 

Ha férfi lelkedet egy hölgyre földtevéd
S az üdvősségedet könnyelműn tépi szét
Hazug szemében hord mosolyt,
és átkozott könnyűt
Míg ez szívedbe vágyat olt, az égő sebet üt

Gondold meg és igyál
Örökké a világ sem áll

Eloszlik, mint a buborék
s marad, mi volt: a puszta lég
S marad, mi volt: a puszta lég

Igyál! Igyál! Igyál

Eloszlik, mint a buborék
s marad, mi volt: a puszta lég
S marad, mi volt: a puszta lég

 

 

S ha bánat és a bor agyadban frigyre lép
S lassanként földerül az élet puszta kép
Gondolj merészet és nagyot és tedd rá éltedet
Nincs veszve bármi sors alatt,
ki el nem csüggedet

Gondold meg, és igyál
Örökké a világ sem áll

De amíg áll és amíg él
ront vagy javít, de nem henyél
Ront vagy javít, de nem henyél

Igyál! Igyál! Igyál

De amíg áll és amíg él
ront vagy javít, de nem henyél
Ront vagy javít, de nem henyél

Ferig Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6665

A fajélesztő, záptojás, hegedű... Uraim! Itt a megoldás!

 

http://www.youtube.com/watch?v=EISVarp_ijU

BZoltan Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6664
Tényleg nem értelek. Szerinted a záptojást is csak az ismeri fel aki tojt már tojást?

Érveket és objektív szakmai tényeket hoztam neked ide amikre te csak tereléssel és kínos tréfálkozással válaszoltál. Ez nem egy verseny ahol győzni kell és kicikizni a beszélgetőpartnereinket. Lehetne a mindannyiunk tanulságára konstruktívan beszélgetni érdekes és fontos dolgokról.

Remélem jövőre te is partner leszel ebben. Addig is boldog karácsonyt és új évet kívánok neked is.
Előzmény: lalá (6663)
lalá Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6663
Székely vicc:

-Áron bátyám! Oszt' hegedülni tud-e?
-Bizonyosan, ámbár sohasem próbáltam.

(hihi)
Előzmény: BZoltan (6661)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6662
Azért baj, mert amint látod a minőség az nem bír jelentőséggel.
Előzmény: apilusz (6660)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6661
Ha a hihizés helyett egyenesen feltetted volna a kérdésedet akkor válaszoltam volna rá... erre vonatkozott a "parancsolsz" kérdés, ami értő jó szándékkal bíró körökben azt jelenti, hogy nem értettem a kérdésedet.

A válaszom pedig az, hogy, nem sem korrekt sem pedig inkorrekt módon soha nem használtam fajélesztőt és nem is fogok. Nem volt rá szükségem soha.
Előzmény: lalá (6658)
apilusz Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6660
Milyen fajtákat ültetnek?
- A fajtaszerkezetet illetően egy kicsit rossz irányba megyünk, az olcsóbb termelési költséggel előállított fajtákat preferálják leginkább a termelők. Előtérbe kerülnek a kevesebb permetezést igénylő, jobb cukorgyűjtő, hidegtűrő interspecifikus fajták.

Ezt a soltvadkerti hegybiró mondta.
Miért is baj ez?
RAMBO Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6659
Ha van egy csepp maradékcukor benne, az nem bánt, de most még geil édes. Tavaszig várok, csak utána döntök a további teendőkről.
Előzmény: BZoltan (6653)
lalá Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6658
-Részemről is. Mindössze pici hiányérzetem van, mely szerint, most már sohasem fogom megtudni, hogy korrekt módon használtál-e egyáltalán, valamikor fajélesztőt. Bár most már nem is érdekel. Ezzel, jelentem, a hiányérzet is megszűnt.(hihi)
Előzmény: BZoltan (6630)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6657
A borainkat nem azért adom annyiért amennyiért mert annyira tartom őket. Szóval nem az a szempont, hogy ez egy jó bor és ezért ez legyen drága vagy ez nem olyan jó és ezért legyen olcsó. Mégcsak nem is a piac árazza be őket. De ez nem ide tartozik.

Sajnos az egy tömegjelenség, hogy a szaktudásnak az agráriumban nincsen becsülete, de szerintem ennek elsősorban az az oka, hogy szaktudás nélkül is lehet piacképes "bort" csinálni.
Előzmény: Törölt nick (6656)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6656
Nem egészen. Addig rendben is volna, ha a tulaj felfogná, hogy az olcsó (szak)ember annyit is ér, mint az ára. De nem fogja fel, inkább nyafog, hogy nem talál megfelelő szakembert, ahelyett, hogy fizetne. Azt még megértem, hogy valami olcsó és sz@r, de erre van igény vagy pénz, de azt már nem, hogy valaki nem akar fizetni, de a jobbat követeli és ha nem kapja meg annyiért, mint az olcsóbbat, akkor megy a siránkozás.
Te se adnád oda az Óvörös áráért a Hillát nem igaz?
Előzmény: BZoltan (6655)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6655
Akkor, végülis egyetértünk. Az ésszerűség a lényeg.
Én programszerű növényvédelem alatt azt értem, hogy a naptárba bevésett napon ha esik, ha fúj akkor is megy a permetezés. Minden évben végignézem a Somlón, hogy elismert termelők ültetvényein így meg a növényvédelem, a szőlész meg csak az útról látja az ületvényt.

"Ezt a megjegyzésedet a környékbeli borgyárak tulajdonosának a fülébe kéne rágni..."

Amit a csite norbi oldalán írtam erre is vonatkozik. Sajnos. Ha egyszer a bort készítő cég meg tudja oldani a feladatot jó szakember nélkül olcsón akkor miért is csinálna mást?
Előzmény: Törölt nick (6654)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.23 0 0 6654
Na igen, nekem megvan az az előnyöm, hogy naponta többször is kimehetek a szőlőbe, ha ugyan nem vagyok ott egész nap. A kijuttatott vegyszer pedig MINDIG a gyártó által előírt minimális adag, tehát amennyi a megelőzéshez feltétlen szükséges, és ahogy Rambo is említette nem mindig az előírt időpontban permetezek, hanem ahogy jónak látom, mint pl. ahogy a nyár eleji nagy szárazságban volt hogy 3-4 hét is eltelt két permetezés között, mert még az előző alkalommal kijuttatott vegyszer is úgy látszott a szőlőn, mintha tegnap szórtam volna.

>>mert nem olcsó a megbízható, jó szaki
Ezt a megjegyzésedet a környékbeli borgyárak tulajdonosának a fülébe kéne rágni...
Bár úgyse fogják fel :(
Előzmény: BZoltan (6652)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6653
Hát 21.5 foknál már van cukor bőséggel és a max 14-es szesz meg mondjuk egy 13-as között 16g/l maradékcukor is lehet ami nem kevés.
Az biztos, hogy ha koncentrált is az alapanyag és vannak rendesen savak is akkor 4-5g/l maradékcukor az szinte kell, szóval 13.5vv% szesz már okés lehet.

De szerintem a legjobban akkor teszel, ha nem foglalkozol ezzel és hagyod szépen magától végbemenni a folyamatokat. Nem lesz semmi baja a borodnak :) Meg az sem baj, ha lesz a következő évtizedben pár láda félszáraz saját borod, ki tudja lehet, hogy most jön a hét szűk esztendő és jól fog esni egy-egy palack édesebb bor is.
Előzmény: RAMBO (6648)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6652
"Ezzel együtt persze az lenne a faja, ha közvetlenül fertőzés előtt indulhatnánk permetezni"

Erről és csakis erről beszélek. Valakinek ott kell lennie a szőlőben folyamatosan, hogy lehetőséged legyen arra, hogy a legjobbkor kezd meg a védekezést. Ez a fertőzésveszély idején akár negyed órán is múlhat. Igen, vagy te vagy ott folyamatosan a sorok között vagy alkalmazol valakit aki megismeri akár a szomszéd tőkéin is a fertőzést és képes az előre megbeszélt módon reagálni. Ehhez kell megbízható és szakmailag jó ember és kell saját permetező. Ha ezek nincsenek meg vagy drágállja a gazda a szakember alkalmazását (jogosan, mert nem olcsó a megbízható, jó szaki) akkor marad a folyamatos védettséget jelentő intenzív és programszerű permetezés.

A folyamatos védettség nagyon lassítja az érési folyamatokat. Minél többet van vegyszer nélkül a növény annál jobb.
Előzmény: RAMBO (6649)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6651
Nyugodt lehetsz a nagyapám  már 50 évvel ezelőtt sem tudta megmondani mikor és ki telepítette azt a szőlőt, amit művelt. Azóta már benőtte a gaz mert nem művelik, de az indái még most is felkúsznak a gyomok tetejére.
Előzmény: taormina1 (6638)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6650
Vagy a halál lányai. Ne legyünk szexisták.
Vannak ennél öregebb tőkék is.
Előzmény: taormina1 (6643)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6649
Zoli, szerintem tf1 is azt mondja, amit én: a programszerű permetezés azt jelenti ebben az értelmezésben, hogy TUDJUK, hogy most mondjuk felszívódó + kontakt kombóval kéne menni lisztharmatra, mert azt írja elő a technológia, de megnézzük az időjárásjelentést: +5C fok és nincs eső, akkor azt a lépést kihagyjuk.

De ha kell, akkor a prevenciót alkalmzzuk, tehát ha ugyanebben az esetben azt mondja a meteorológia, hogy 25C fok + 3 naponta 30 mm csapadék, akkor megy a kombó, és nem várunk addig, amíg "óbasszameg miértfehéredik".

Egyébként a szerek nem elsősorban kezelésre vannak, sőt, korábban sem arra voltak, hanem a megelőzésre, mert a kontakt szerek is elsősorban a spórákat gyilkolják meg, és a növényvédelmi tervek pont arról szólnak, hogy miként legyen a növény folyamatosan védett a fertőzési időszakokban.

Ezzel együtt persze az lenne a faja, ha közvetlenül fertőzés előtt indulhatnánk permetezni, de én ezt 150 km távolságból nem tudom megoldani. Ha a fertőzés első jeléig vársz, sztem az legalább annyira, ha nem jobban visszaveti a növényt, mint a programszerű védekezés.
Előzmény: BZoltan (6647)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6648
Hát, ezt most nem tudom pontosan megmondani, de érzetre nagyon erős bor, viszont nagyon sok a maradékcukor is benne. Olyan hülyén kényelmetlen a borlabor, hogy nem tudom egykönnyen elvinni, de megméretem, beccsszóra.

21,5 volt a rizling cukorfoka, két hordónyi majdnem teljesen kiforrt, de egyik még nem. Az Enkiő 20 körül volt (nem emlékszem pontosan) ott is sok a maradékcukor.
Előzmény: BZoltan (6642)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6647
A programszerű permetezés esetében szerintem elkerülhetetlen, hogy akár több alkalommal feleslegesen permetezel ami az érési folyamatot lassítja.

A felesleges vegyszerezés az mindenképpen és szükségszerűen kerülendő, legalábbis szerintem.
Előzmény: Törölt nick (6645)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6646
Abban az esetben nemcsak hogy indokolt, hanem szerintem elkerülhetetlen kényszer.

Lehet, hogy tévedek, de szerintem az érett szőlőn és kevésbé vegyszerezett ültetvényen jobban érzik magukat az élesztőgombák.

Előzmény: Törölt nick (6644)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6645
A programszerű permetezés NEM= nyakló nélküli intenzív vegyszer kiszórás!
Előzmény: BZoltan (6636)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.22 0 0 6644
Ezek közül csak a mustülepítés-szűrésnél tarom indokoltnak a fajélesztőt, a többinél nem.
Előzmény: BZoltan (6614)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!