Keresés

Részletes keresés

bovista72 Creative Commons License 2017.12.02 0 0 135071

Szombattól szombatig III.

 

Crepidotus sp

 

 

A Szürke kígyógomba (Mycena hiemialis) nekem szimpatikus megoldásnak látszik.

 

Inocybe sp. vele nem próbálkoztam, de fotózásnál vettem észre a mohában a pinduri kis fehér jószágokra, azokra lecsaptam (a kékes színű nagyobbat nem hoztam el). Sajna csak telefon volt nálam, értelmes képet nem tudtam lőni.

 

 

Hemimycena sp.  Gondoltam először a Tejfehér álkígyógombára - Hemimycena lactea (négy spórás változata), miután egyre több irodalmat kaparok össze a netről már kezdek elbizonytalanodni, nem gondoltam, hogy ennyien vannak. A két darab termőtestet feléltem, most itt áll, nézegetem amikor időm van az irodalmat.

 

A végére még maradtak ketten a homályzónában:

Inocybe sp?

?

Antrodia, Crepidotus, stb..., már oly sok mindent beleképzeltem....

Előzmény: bovista72 (135070)
bovista72 Creative Commons License 2017.12.02 0 0 135070

Crepidotus sp

 

Entoloma sp.

 

Júdásfülgomba - Auricularia auricula-judae és  Auricularia auricula-judae var. lactea (de az is lehet, hogy azok ott hárman csak a melanin típusú színanyagokat szívogatják ki...)

 

 

Karcsú őzlábgomba - Macrolepiota mastoidea

 

Karéjos mohagomba - Arrhenia spathulata (volt benne egy kisméretű disco gömb, valószínűleg pajor is azt kereste)

 

Körtealakú pöfeteg - Lycoperdon pyriforme

 

Melanoleuca sp.

 

Mycena sp.

Mycena sp.

 

 

Egy kis kupac trágya ami virág helyett  gombába borult, sajnos nem tudtam megvizslatni, a begyűjtés során leejtettem és szétkenődött a nadrágomon, talán lehet, hogy egy  Phycomyces sp. volt…..

Talán Redős gümőgomba - Dacrymyces stillatus, sajna még az erdőben elhagytam…

Rózsáslemezű kígyógomba - Mycena galericulata (ebben volt egy meztelen csiga)

 

Sárga falizuzmó - Xanthoria parietina  No, ennek a terepen nagyon megörültem szemüveg nélkül, a güzülőbe iparkodva csak felületesen pillantottam és zsebre vágtam. Elsőre azt hittem valami remek kis csészés jószágot találtam. Nagyon messzire nem lett elrúgva a pöttyös labda, a talált zuzmóban az alga partnere egy aszkuszos gomba, az aszkospórák szépen meg is figyelhetőek voltak. Ezt a zuzmót időt állóbb dolgokon (szikla, beton, fák törzse stb) láttam eddig, meglepett az aljzata. Két utolsó két képen lévő bumeráng nem tudom mi lehet, volt belőle rendesen a vizsgált anyagban.

 

Szürke pohárgomba - Cyathus olla

Szürkésfehér likacsosgomba - Postia tephroleuca (nem volt keserű)

 

 

Thelephora  sp eléggé le volt robbanva, talán Tölcséres szemölcsösgomba (Thelephora caryophyllea)

A háztájiban Pecsétviaszgombával beoltott nyárfa

Előzmény: bovista72 (135069)
bovista72 Creative Commons License 2017.12.02 0 0 135069

Szombattól szombatig I.

 

Az elmúlt hét nap alatt talált gombákat számba vettem, próbáltam egy listát összeállítani a látottakról. Elég sokan kerültek a homályzóna…  Gondoltam amire jutottam azt felrakom és ahol hibáztam, vagy tök baromságot írtam azt valaki javítja, a homályzónásokra meg talán kaphatok útmutatást és így megint csak tanulhatok valamit. A jószágokkal Debrecenben a Nagyerdő környékén ütköztem.

Árszerű enyveskorallgomba - Calocera cornea

Barna csengettyűgomba - Pluteus cervinus

Borostás egyrétűtapló - Trametes hirsuta

Citromsárga csészegombácska  - Bisporella citrina

Csészés álkorallgomba - Artomyces pyxidatus

 

Dendrothele sp. lehet, hogy a Juhar-koronggombácska- D. aerinac

Fenyves sisakgomba - Galerina marginata, Lila kocsonyagomba társaságában

Kákagomba - Typhula filiformis 

Kocsonyás redősgomba -  Phlebia tremellosa

 

Ez egy csapat ázott színezete hagyott Lepketapló (Trametes versicolor) lenne?

Kormos mirigygomba – Exidia nigricans

Lila kocsonyagomba - Ascocoryne sarcoides

 

Melanoleuca sp.

Melanoleuca sp.

Mycena pseudocorticola

Narancssárga redősgomba – Phlebia radiata

Nyálkás gyökeresfülőke - Hymenopellis radicata

Pillás nyelespöfeteg - Tulostoma fimbriatum, a spórák olajban, levegőn és vízben sasolva

Valamilyen Myxo, arra gondoltam, hogy talán pont az „álpöfeteg” a  Reticularia lycoperdon.

 

Rókaszínű őzlábgomba - Lepiota boudieri

 

Rozsdasárga tölcsérgomba - Paralepista flaccida

 

Rőt csillaggomba - Geastrum rufescens

Sárga kénvirággomba - Hypholoma fasciculare

 

Stereum sp. (talán lerongyolódott állapotú Bársonyos réteggomba - Stereum subtomentosum)?

Szélesszájú pöfeteg - Lycoperdon pratense

 

Téli fülőke - Flammulina velutipes

Homályzóna, nemtom.

Mycena sp.

Mycena sp.

heyderia Creative Commons License 2017.12.02 0 0 135068

de én most is csak 1 óra kimenőt kaptam az elmegyógyintézetből

Ott bent legalább fűtenek, mert kint bár a hőmérő kicsit többet mutatott, a valóságban kemény idő volt:

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (135061)
ízletestőke Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135067

Jót nevettem rajtatok!:-))))))))

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (135064)
ízletestőke Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135066

Dejó! :-)))))))))))))

Előzmény: lilapereszke (135062)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135065

Nálam is a vakarózással kezdődött. ! :))

 

Ahogy rendezgeti az ember a képeket és beleütközik ezekbe a problémákba elbizonytalanodik.( vakarózik)

A felsorolásodat egy darabig tudtam követni..:)

 

Csinálom a saját határozómat és néhány gomba már 6 néven fut. Bár lehet , hogy a "tapasztaltabb rókák" tudnak ennél jóval több nevet elhasznált gombát. ( Az Index Fungorumon persze vannak elrettentőbb dolgok, tudom)

 

Kicsit már hitelességi kérdések is felmerültek bennem.

 

Úgy gondolom, hogy ezek az élőlények nem szeretnék hogy beskatulyázzuk őket és ebben a mikológusokban szövetségesre találtak ! :)))

 

Persze tudom, hogy heroikus erőfeszítéseket tesznek, de nehéz a pálya és nem is lejtős.

 

Előzmény: kapás46 (135063)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135064

Szia E !

 

Akkor szerinted elírás ?

Az egy fokkal jobb lenne, mert a másik verzió az nagyon riasztó a számomra ! :)

 

Így is lesz ( van) mit újratanulni, de ha még ilyen fokú tartalmi   .... nem is gondolok bele...   

 

Na menni kell..

 

ui: Lehet ez nem is gyógyintézet?

Mindenki egyszerre van kint, csak körbe lehet menni és nem szabad beszélgetni ??   :)

Előzmény: lilapereszke (135062)
kapás46 Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135063

Ezen én is vakarózni szoktam (ami ugyan enyhébb, mint az elmebaj), mert amikor elkezdtem mappázni a képeimet, természetesen magyar nemzetségnevek szerint csoportosítottam. Azt könnyű volt megszokni, hogy az Entolomák között van döggomba, kupakgomba, pitykegomba meg köldökösgomba, hiszen ezek annyian vannak, hogy indokolt magyarul szétosztani őket, de amikor egy magyar névvel nem rendelkező Hyphodontia-t kell besorolnom, akkor választhatok a fésűsgombák, vargombák vagy a ráspolygomba között. Három Hyphoderma magyarul vargomba, a setigerum viszont terülőgomba. De terülőgomba a Phanerochaete, Peniophora, és az Amphinema is. Az Antrodia lehet kéreggomba, egyrétűtapló vagy szalagtapló is, a Biscogniauxia tekegomba vagy ripacsgomba, stb, stb. De megértő vagyok, mert ha egy gombának van becsületes, jól bevált magyar neve, minden tud. név változtatáskor nem indokolt rögtön átnevezni. Abból lenne az igazi zűrzavar. Majd talán ha lezajlott a génforradalom, végleg rendet lehet rakni közöttük.

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (135061)
lilapereszke Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135062

Szia Paxi!

 

A régi Priszter Szaniszló nevezéktanban még szerepelt a gomba: Tephrocybe atrata (Collybia a., Lyophyllum a.) szenes fülőke, sőt a Fungahungarica is tartalmazza a Lyophyllum atratum - ot magyar megnevezés nélkül.

Az új online nevezéktanból ez a gomba kimaradt, esetleg a készítőitől kérdezzél rá, hogy miért (a gyógyulásodat is elősegítheti :-)

A Lyophyllumok jelenleg álpereszke és csoportospereszke néven futnak kivéve

az általad említett Lyophyllum hebelomoides  fakó szürkefülőke  és a Lyophyllum putidum büdös szürkefülőke  fajokat. Jogos az észrevételed.

Érdemes lenne jelezned az MMT felé, hátha lesz majd benne javítás .

 

Az 1 órás kimenődet keveslem, többet érdemelnél :-))))

 

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (135061)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.12.01 0 0 135061

Nem tudom ki hogy van vele, de én most is csak 1 óra kimenőt kaptam az elmegyógyintézetből, amiért azért kerültem be, mert

megpróbálom megérteni a nevezéktani változásokat.

 

A legújabb számomra nem túl kerek dolog:

 

Tephrocybe atrata ( régi )> Lyophyllum atratum - Szenes fülőke   ( MIGE )

 

A lyophillumuk jelenleg pereszkék-álpereszkék.

 

Az MMT listájában ugyan nem találtam meg az atratumot a Lyophillumok között, de más tephrocybe faj (Tephrocybe putidellum) már megjelent.

 

Fülőke és álpereszke, pereszke egy csapatban ?

 

Vélemény ( megnyugtató ), vagy szóljak az orvosoknak, hogy bent lesz a legújabb közgyűlés és bentalvósra számoljanak ? :)

 

 

Ez csak ráadás:

Lyophyllum hebelomoides (Collybia hebelomoides) fakó szürkefülőke (fakó fülőke)

homerx Creative Commons License 2017.11.30 0 0 135060
kapás46 Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135059

Kösz szépen. A feleségem ezt másképp nevezi.

Előzmény: ízletestőke (135058)
ízletestőke Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135058

Te csak ne becsüld le magad.Szerintem te vagy a szorgalmasok mintaképe.Üdv.

Előzmény: kapás46 (135057)
kapás46 Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135057

Akkor ez marad a talonban. Az alsónémedieket viszont bátran megnevezem (legalább olyan bátran, mint a vak ló).

Előzmény: Podaxis (135056)
Podaxis Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135056

ezek szerintem nem azok

Előzmény: kapás46 (135055)
kapás46 Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135055

Köszönöm szépen, én is örülök, leginkább azért, mert ez a faj már szerepelt nálam a talonba tett, kérdőjeles határozások között egy régebbi találattal. Jellemző, hogy erre csak akkor jöttem rá, amikor rákerestem a guglin a Macrolepiota phaeodisca-ra, és kiírta nekem, hogy már x alkalommal felkerestem ezt az oldalt. Akkor jöttem rá, hogy egy tavaly nov. 1-ei csévharaszti leletről van szó, amit fenyőerdő szélén, félig homokba ágyazva találtam, és csak rettenetesen rossz képeket voltam képes csinálni róla, ezért nem mutattam még sehol, továbbá a határozáshoz kevésnek gondoltam a sötét "disc"-et a kalap közepén, amiről a gomba a nevét is kapta. Most akkor ezeket is megmutatom, bármilyen rosszak is a képek.

Előzmény: Podaxis (135054)
Podaxis Creative Commons License 2017.11.29 0 0 135054

Alsónémediben 3 éve amikor ízletestőke és heyderia gombásztársakkal gyűjtöttünk, akkor mi is találtuk ezt. Macrolepiota phaeodisca fajnak gondoltuk, gondoljuk - és örömködtünk-. Egy igen ritka nem túl régen tengerparti homoki rétről leírt mediterrán faj. Lehet, hogy pont ugyanott voltunk? Akkor több fiatal és pár nagyon öreg példány volt csak, középkorú nem. Íme az akkori kép:

Előzmény: kapás46 (135053)
kapás46 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135053

Az 5-6-7-8-at pókhálósgombának gondolom, konkrét gyanúsítottam a C. depressus, de hát pókhálóséknál biztosat nem lehet mondani. A 33-34-35 a nyomozás jelenlegi állása szerint Leucoagaricusként van meggyanúsítva, de több jelölt a szembesítés során kiesett, pl a barssii, amiatt, hogy a normálistól eltérő módon a tönk a gallér fölött szálas-pelyhes, no meg a szokatlan kalapbőr mintázat miatt is. Talán valaki itt majd nyomra vezet. Pár kép egy másik példányról. (Még az is lehet, hogy nem ugyanaz a faj. 20 perc különbséggel leltem őket, de alig 100 m-re egymástól.)

Előzmény: bovista72 (135052)
bovista72 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135052

 

A képek láttán úgy tűnik élmény volt bőven. Lemezes pöfeteget élőben még sosem láttam, pofás jószágok. A 33-34-35-ös képeken lévő nagyobb termetű lemezest sem láttam még soha, Ő kicsoda? Az 5-6-7-8 képeken lévő gombák látásból nagyon ismerősnek tűnnek számomra, szerintem több ízben ütköztem velük, de nem tudom kik.

Előzmény: kapás46 (135045)
kapás46 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135051

Én mind schmideliinek néztem őket, idén jóformán csak ezt találtam. Ezek a képek két egymást követő nap készültek, egy új helyszínen is (Táborfalva), meg az Alsónémedi mellettin, pl a lemezes pöfetegek a szokott helyen.

Előzmény: ízletestőke (135049)
homerx Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135050

nekunk mar volt szerencsenk. csak javasolni tudom :)

Előzmény: heyderia (135048)
ízletestőke Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135049

Te minek nézted a csillagokat kedves kapás46? Én látok közöttük kicsiny csillaggombákat,az egészen frisseket még nem ismerem fel. .Ez a régebbi szokásos helyed,ahol már találtál lemezes pöfit,vagy egy újabb helyszín?A csillagok a fenyves felé voltak ha jól látom.

 

Előzmény: kapás46 (135045)
heyderia Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135048

A dokit már évek óta szeretném előadónak, s tegnap is javasoltam a tavaszi programba.

Előzmény: homerx (135046)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135047

Már a linkelt programból is kiderűl a 'tettes'.

 

Előzmény: homerx (135046)
homerx Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135046

en is attilara gondoltam. masodiknak nyilvan zch dokit tippeltem volna.

Előzmény: nagypapi51 (135044)
kapás46 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135045

Egy kis november végi élménygombászat.

nagypapi51 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135044

Gondolom, Bathó Attila.

 

Előzmény: homerx (135043)
homerx Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135043

ki tartotta?

Előzmény: heyderia (135042)
heyderia Creative Commons License 2017.11.28 0 0 135042

Tegnap 35 fő jött el a TIT-be és hallgatta meg a 2016-os esztendővel kapcsolatos mérgezési statisztikákat.

Jövő héten 17.00-kor GOMBÁSZPIKNIK plusz tombola.

http://www.tit.hu/studio/gombasz_tit_2017_2_felev_prg.pdf

Előzmény: ízletestőke (135041)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!