Keresés

Részletes keresés

ensingmosing Creative Commons License 2001.02.16 0 0 84
????
Előzmény: ensingmosing (83)
ensingmosing Creative Commons License 2001.02.10 0 0 83
Helló mindenkinek!

Láttam egy nagyon szép kis 20 cm-es növényt egy virágbolt teraszán. Igen. Szeretném kialakítani bonsai-á (Chamaecyparis obtosa). Igen ám, ollókat azokat csak-csak tudom pótolni azzal amim van és talán még drótot is tudnék szerezni, de ahhoz hogy egy növény bonsai legyen kell hozzá megfelelő talaj és tál. Olvastam szakkönyvben hogy a talaj típusokhoz gránittörmelék vályog és még valami különböző mértékű aránya szükséges. Mi az hogy vályog? Egy földfajta? Ezek kaphatók a faiskolákban a tállal egyetemben vagy valahol valami extra eldugott nem közhelyen kell beszerezni? És hol lehet beszerezni köveket? A különböző bonsai stílusokhoz. Mellesleg mikor lesz kiállítás és hol? Bocs de ez lesz az első bonsai-om.

endru Creative Commons License 2000.12.10 0 0 82
Ezúton közlöm olvasóimmal, hogy a NEXUS letiltotta a bonsai oldalaimat, ezért új szolgáltatón jelenünk meg. Már most müködik, december közepén már frissitett lapokkal. Olvassátok rendszeresen.
Az új cim:
www.exra.hu/bonszaj/index.html
Az e-mail szám is változik,a régi (bbandy@matavnet.hu) februárig fog élni. Már él az új cim: bbandy@levele.hu
endru Creative Commons License 2000.10.29 0 0 81
Olvasd el a bonsai idöutazást, ott válaszoltam a kérdéseid egy részére, földkeveréknek-ha nincs a fának külön igénye-kerti föld, szitált soder (ne legyen macskapisis) és savanyu tözeg (hansági, vagy novobalt) 1/3-1/3 arányu keveréke kiváló. Virágboltokban, faiskolai árudákban kaphato.
Üdvözlettel endru
Előzmény: ensingmosing (79)
endru Creative Commons License 2000.10.29 0 0 80
Lombos fákat már gyüjhetsz, de tapasztalatom szerint a koratavaszi idöpont jobb eredményt hoz. A termöhelyröl mindig vigyél haza földet, mert bizonyos fák szimbiozisban élnek gombákkal, baktériumokkal, ezek ekllenek a megeredéshez. Ez tülevelüeknél elengedhetetlen. Jó ha marad a gyökerek közt föld. Fenyök megeredése nehéz, a legjobb idö április elseje körüli héten van.
üdvözöllek endru
Előzmény: Gabriello (74)
ensingmosing Creative Commons License 2000.10.19 0 0 79
Császtok!

Figyu! Úgy tervezem hogy márciusban veszek egy csemetét, amit majd én kialakítok egy bizonyos Harry Tomlinson féle könyv szerint. De ebben a könyvben azt is megírja hogy az egyes fajok milyen talajt igényelnek. Ha tudna nekem valaki segíteni abban, hogy hol találok vályogot, gránittörmeléket, meg tálakat meg ollókat meg drótot meg stb.

pireisz Creative Commons License 2000.10.17 0 0 78
Ha csak kihúztad a fenyőket a lehető legrosszabbat tetted, biztosan nem fognak megmaradni, mert a fenyő nem bírja ki, hogy megbolygassák a gyökérzetét, mindig földlabdával kell mozgatni, az sem mindegy, hogy milyen időben veszed ki, kell időt hagyni, hogy be tudjon gyökerezni a tél előtt, mert a fagyott földben már nem tud vizet felvenni, azt tudod, hogy a fenyő télen is táplálkozik, mert párologtat. Remélem a jövőben így jársz el és segítettem.
Előzmény: Gabriello (74)
Vacy Creative Commons License 2000.09.20 0 0 77
2000. szeptember 30. - október 01.
10- órától 18- óráig

Országos Bonsai kiállítás és vásár - alakítási bemutatókkal

Program:
30.-án 11 óra: ikebana bemutató
13 óra: bonsai alakítási bemutató
15 óra: bonsai alakítási bemutató
01.-én 11 óra: ikebana bemutató
15 óra: bonsai alakítási bemutató

Kiállítók: Magyarország legjelentősebb bonsai gyűjtői
Szervező: Egyetemi Bonsai Club
Helyszíne: Szent István Egyetem díszterme
(1118 Budapest, Villányi út 29-35.)

endru Creative Commons License 2000.09.18 0 0 76
Kedves Vacy.
Szó sincs arrol, hogy kötözködni akarok, lehet, hogy nem a te, hanem ubi oldalán olvastam a nyári begyüjtést, akkor elnézést kérek. A Kelenvölgyi klub cimét sajnos még nem tudom, amint sikerül Guti úrtól megtudni, közlöm. Tudom, hogy néhányan olvassák már (igaz, hogy kezdő, amatőr) honlapomat, pl. Szegediek, álitólag ott is alakult egy klub, nem sikerült semmit megtudni róluk.
Szivélyes üdvözletem
András.
Előzmény: Vacy (72)
endru Creative Commons License 2000.09.18 0 0 75
Kedves Gabriella.
Olvasd a www.nexus.hu/bonszaj01//BONSAI.htm lapjaimat, kb.havonta frissitem az aktuális dolgokkal. Fenyőféléket április elseje körül tanácsos átültetni, ha a földlabda leesik, akkor is kell vinni a saját, már megszokott földjéből. A szept. eleji átültetés is eredményes szokott lenni. De a fenyőknél a megeredés mindig kétséges. A fenyő nem szobanövény!! Csak kertben, erkélyen tartható, télen kell neki a pihenés hüvös helyen. A lombos fák átültetése novembertől (lombhullástól rügyfakadásig)áprilisig eredmányes, a koratavaszt ajánlom. A Tomlinson féle bonsai könyvet olvasd, ha tudod.
Ha van kérdésed a bbandy@matavnet.hu cimen elérhetsz.
Üdvözöllek András.
Előzmény: Gabriello (74)
Gabriello Creative Commons License 2000.09.14 0 0 74

Hahó!
Rátaláltam erre a topicra, bár már félig halottnak néz ki. Egészen amatőr bonsai-s vagyok az ország délnyugati csücskéből, és örültem, hogy elolvashattam eddigi leveleiteket, már ebből is sokat tanultam. Természetesen Ulmus p.-m van (from Oázis kertészet), de néhány könyvet elolvasva kibringáztam a városszéli erdőbe, és gyorsan összeszedtem két erdeifenyő-bébit. Nos, úgy vettem észre, ők ennek nem örültek. Olyan boldog lennék, ha a topic néhány szakértője visszatérne, és tanácsot adna, pl, baj volt-e, hogy a fenyőket szinte teljesen földlabda nélkül emeltem ki, és hogy ez az időszak még alkalmas-e, hogy a szabadból gyűjtsek bonsai alapanyagot?
Bonsaisok! Ide vissza!
zuard Creative Commons License 2000.08.28 0 0 73
Hali Vacy és Zölduborka

Szabiról visszatérve újra olvasom a topicot. A madárbirs szerintem is jó kezdő, fa lévén nem túl igényes. A begyüjtés időszakára (jövő tavasz) esetleg szervezhetnénk közös túrát, ha társas lények vagytok. A nyár: egy azaleam kiszáradt :-(, de a többiek jól vannak. Tavasszal magról ültettem fenyőt, maradt pár túlélő, az eredményekről maj' beszámolok. Írjatok...

Zuárd

Vacy Creative Commons License 2000.08.28 0 0 72
Kedves Endru!

>Ugy látom értesz a bonsaihoz, de nem tudom, hogy ismered-e a kertészkedés alpjait

Köszönöm a dicséretet! :) Úgy gondolom, hogy kertészeti ismeretek nélkül nem nagyon lehet Bonsai-jozni!

>hazai lombos növények átültetési ideje nem augusztusban van

Ilyet írtam volna? Nem találom! :( Többször is hangsúlyoztam, hogy várni kellene, de Ubi úgy érezte, most gyűjti ki a fácskát.

>Tudomásom szerint 5 Bonsai klub működik Budapesten

írtam én erre Te:

>Több bonsai egyesület van Budapesten, néhányat a honlapomon közöltem

Na ezt végkép nem értem, a honlapodon 4 bp-i klub van a Kelenvölgyi Bonsai Klubról szót sem találtam.

Nem ilyen kötözködőnek ismertelek eddig meg.

De azért
Bonsai-jos üdvözlettel
Vacy

Előzmény: endru (71)
endru Creative Commons License 2000.08.27 0 0 71
Több bonsai egyesület van Budapesten, néhányat a honlapomon közöltem, azokét, akik vették a fáradságot és e-mailben elküldték elérhetöségüket
a honlap cime:
www.nexus.hu/bonszaj01//BONSAI.htm
Pontosan ird!!!
Én a Herman Otto Bonsai egyesületben vagyok, ott elérsz, de az Egyetemi Bonsai Clubbot is felkeresheted, honlapon is.
E-mailben is válaszolok kérdéseitekre
bbandy@matavnet.hu
endru Creative Commons License 2000.08.27 0 0 70
Kedves Vacy.
Ugy látom értesz a bonsaihoz, de nem tudom, hogy ismered-e a kertészkedés alpjait, (vagy én tanultam meg rosszul) a hazai lombos növények átültetési ideje nem augusztusban van. Ilyenkor elég rosszak a megeredési esélyek. Én az átültetéseket lombhullás utántól rügyfakadásig szoktam csinálni, szinte mindig megered, hacsk nem vágtam le tul sok hajszálgyökeret. A tülevelüek, borokák, stb átültetése aktuális mostanában, szeptember elején, vagy majd április eleje körül.
Üdvözletem
Endru
bbandy@matavnet.hu

Saturnus Creative Commons License 2000.08.26 0 0 69
Köszönöm Vacy.
Sat
Vacy Creative Commons License 2000.08.25 0 0 68
Kedves Ubi!

Nem jelent meg az üzenetem 1 órán keresztül (talán a tűzfal szórakozik), így hát újra elküldtem persze a válaszodat sem látva. Azért bocsi!!

A sekijoju stílus kialakítása a 152. oldal kezdődik, hát nem egy egyszerű. Először is kell egy pofás szikladarab, aztán meg a türelem is nagydolog. Drukkolok a fácskádnak.

Magán véleményem, hogy a tujából nehéz jó fát formálni a levél rendszere miatt, nem is nagyon foglalkoznak vele, talán ezért nincs a könyvben. Gyakorolni lehet, nézd meg a 178 oldalt az alakító metszés miatt ez nagyon FONTOS!

Jó áskálódást!
Vacy

Előzmény: Zölduborka (67)
Zölduborka Creative Commons License 2000.08.24 0 0 67
????????
Előzmény: Vacy (66)
Vacy Creative Commons License 2000.08.24 0 0 66
Kedves Ubi!

Elvileg arányaiban annyi lombot kell veszíteni amennyi gyökeret vesztettünk, felszívó-párologtató egyensúly. De ha nagyon kevés a levél akkor ezzel óvatosan kell bánni, mert nem marad feldolgozó része a fának, erre biztosat nem lehet mondani. Minél nagyobb legyen az edényed, hogy kevés gyökeret veszítsen a fa, fő szempont hogy túlélje.
A galagonyát ültesd ki a konténerrel együtt így tavaszra, ha meglesz a kert rendezés egyszerűen a végleges helyére ültetheted, esetleg takard be a tövét majd késő ősszel.

Kedves Sat!

A klub internetes címe az 50-es üzenetben benne van. Az előadások minden hónap első hétfőjén (legközelebb 09.04.), este 6-kor kezdődnek a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem (1118 Budapest, Villányi út 29/35) „K” épület III. előadótermében. A gyakorlati oktatás az előadást követő szombaton délelőtt van.
Lesz 3 kiállítás is szept-okt, erről majd részletesen is írok később.
Tudomásom szerint 5 Bonsai klub működik Budapesten ezekről is van lejjebb infó esetleg érdeklődj ott is, és nézz körül az előadásokon kiállításokon.

Üdv
Vacy

Előzmény: Zölduborka (62)
Zölduborka Creative Commons License 2000.08.24 0 0 65
Kedves Vacy!

Madárbirs kiásva, elültetve cserépbe!
Borzasztó hosszú, erős gyökerei voltak, kb. 40 centisek és mivel nem tudtam olyan mélyre leásni, mert nem fértem hozzá, kénytelen voltam 30 centinél elcsípni.
Nagyon szépen néz ki és így első ránézésre ideális lenne (a hosszú vastag gyökerei miatt) egy sekijoju bonsainak. Na majd meglátjuk! Milyen tápoldatot adjak neki?

Egy kérdés:

van valami különleges oka annak, hogy nem látok sehol a Tomlinson féle könyvben tuját?

Talán nem lehet belőle bonsait csinálni? Van otthon ugyanis egy kb. 70 centi magas gyönyörű törzsü példány (gömbtuja), amit szintén ki kell ásnom a jelenlegi helyéről (tereprendezés) és szerettem volna belőle egy bonsait, de nem találtam a könyvben.

Üdv.

Ubi

Előzmény: Vacy (61)
Vacy Creative Commons License 2000.08.24 0 0 64
Kedves Ubi!

Elvileg arányaiban annyi lombot kell veszíteni amennyi gyökeret vesztettünk, felszívó-párologtató egyensúly. De ha nagyon kevés a levél akkor ezzel óvatosan kell bánni, mert nem marad feldolgozó része a fának, erre biztosat nem lehet mondani. Minél nagyobb legyen az edényed, hogy kevés gyökeret veszítsen a fa, fő szempont hogy túlélje.
A galagonyát ültesd ki a konténerrel együtt így tavaszra, ha meglesz a kert rendezés egyszerűen a végleges helyére ültetheted, esetleg takard be a tövét majd késő ősszel.

Kedves Sat!

A klub internetes címe az 50-es üzenetben benne van. Az előadások minden hónap első hétfőjén (legközelebb 09.04.), este 6-kor kezdődnek a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem (1118 Budapest, Villányi út 29/35) „K” épület III. előadótermében. A gyakorlati oktatás az előadást követő szombaton délelőtt van.
Lesz 3 kiállítás is szept-okt, erről majd részletesen is írok később.
Tudomásom szerint 5 Bonsai klub működik Budapesten ezekről is van lejjebb infó esetleg érdeklődj ott is, és nézz körül az előadásokon kiállításokon.

Üdv
Vacy

Saturnus Creative Commons License 2000.08.23 0 0 63
Sziasztok.

Kedves Vacy engem az érdekelne, hogy ezt a klubbot amit említettél, hol lehet elérni?

Sat

Zölduborka Creative Commons License 2000.08.23 0 0 62
Kedves Vacy!

Sajnos a madárbirsek közelében van a kutyák fő tartózkodási helye, úgyhogy akkor a külsőt óvatosan kiásom és úgy ahogy van elültetem egy cserépbe. A "lombját" hagyjam rajta vagy vágjam vissza?

A galagonyát tavaszig nem fogom tudni kiültetni, mert éppen tereprendezés folyik, átmenetileg kihúzza egy cserépben a telet, vagy hagyjam a konténerben?

Köszi

Ubi

Előzmény: Vacy (61)
Vacy Creative Commons License 2000.08.23 0 0 61
Kedves Ubi!

Ha a madárbirs ennyire behatárolt területen van, akkor megpróbálhatod kiszedni, lehetőleg a teljes gyökérzetével és így ültesd el, de semmi kép ne tálba, főleg ha ilyen rossz állapotban van. Lehetőleg ne bántsd a gyökereit, ne metszd vissza, sajnos úgy is le fog szakadni valamennyi. Jó lenne tőzeges talajba tenni, de legalább virágföldbe esetleg egy kis agyaggal keverve. Esetleg egy kis tápoldatozás is egy másfél hónapig, de utána pihenni hagyni hagy menjen aludni. Csak halkan jegyzem meg, jobb lenne a tavasz, persze ha addig kibírja esetleg egy kis kutya elleni védelemmel és sok gondoskodással, esetleg az egyiket próbáld most a másikat tavasszal.

Nagyon jó anyagokat lehet találni a faiskolákban, főleg a hátsó elhanyagoltabb részeiben, ahová a már nem "eladható" fácskák kerülnek. Két dolgot érdemes megnézni azon kívül hogy él-e a kisnövényke. Az egyik a fa törzse, vastagság és formája sok időt lehet így spórolni. A másik az, hogy hol van az első gyökér, ugyanis szokás, hogy jó mélyen beültetik a konténerbe a törzset, így jobban mutat, de Bonsai-ként nem igazán előnyös a dolog. A lomb korona annyira nem fontos, mert azt úgy is Te alakítod ki, persze nem hátrány, ha az is kinéz valahogy, de ez nagyon ritka.

A galagonyának a latin neve is szép - Crataegus -. Gondolom, elolvastad a könyvben az idevonatkozó részt. Azt szokták mondani, hogy ha minden szabályt betartasz, akkor minden fa egyforma lenne. Javaslatom, ültesd ki olyan helyre ahol jól hozzá férsz. Így megerősödik a törzse és ha jól érzi magát akkor oldalt is ki fog törni. Drótozni is akkor jobb, ha kezd megindulni a nedvkeringés, de ha eléggé rugalmas, akkor akár most is lehet.

A nyári napos hellyel is vigyázni kell, mert szét égetheti a leveleket a nap. Lehet kapni Raschel (ha jól írom, ejtsd RASSEL) hálót (esetleg madárhálónak hívják tévesen), ez egy sűrű szövésű zöld háló, amit ki lehet húzni a növények fölé. Vagy ha van a kertben olyan hely a fák alatt vagy más árnyékos részen, ahová reggel és/vagy késő délután süt a nap az is jó. Teleltetésnél nagyon kell vigyázni, hogy ha már tálban van a fa akkor takarva legyen a tál, szalmával, faforgáccsal, mulccsal, vagy mással de ezek a természetes anyagok. A lényeg hogy ne fagyon át a teljes gyökérzet, mert akkor nem tudja felszívni a vizet (jeget) a növény. A kinti növények gyökere általában lenyúlik a fagyhatár alá, így ott nincs gond. Azokat a növényeket, amelyek kinti teleltetést igényelnek azokat így teleltesd (valamilyen takarás) esetleg a hó károk elleni védelemmel kombinálva. Vannak mediterrán növények, amelyeket 5-10 fok között kell teleltetni veranda, hűvös világos pince, fűtetlen szoba. És van néhány szobai Bonsai ami lehet a fűtött szobában pl. ficus. És van amit csak üvegházban lehet jól teleltetni a nagy páratartalom miatt.

Üdv
Vacy

Előzmény: Zölduborka (60)
Zölduborka Creative Commons License 2000.08.23 0 0 60
Kedves Vacy!

Köszönöm a segítséget!

Az említett madárbirssel az a gond, hogy olyan helyen van, ahol nem tudom elkezdeni a bonsai-á alakítást, mert nem férek hozzá (a bejárathoz vezető lépcső fala és a kerítés betonalapja közé van "bepréselve" szerencsétlen kb. 20 cm széles 30 cm hosszú földrészen (ami valószínüleg mélységben kb. fél méter lehet)). Mivel én két évvel ezelött költöztem ide és ez már akkor is itt volt szerintem kb. 5-6 éves lehet (több nem valószínű, mert a ház is csak 7 éves) a törzse 2,5 cm vastag és az egész növényke nem magasabb 25 cm-nél. Nos akkor szerinted, most ássam óvatosan ki és űltessem egy rendes cserépbe (kicsit visszavágva a gyökereket) és kezdjem el drótozni, úgy-ahogy formára metszeni és majd csak jövőre foglalkozni a bonsai tál gondolatával? Mindenféleképpen ki akartam onnan venni, mert a kutyák el kezdték kikaparni szegény körül a földet (látszanak a vastagabb gyökerei). Sajnos elég rossz állapotban van és csak egy pár szál levéllel borított hajtás van rajta, úgyhogy elég kétséges, hogy megmarad. Azért megpróbálom!

Tegnap elmentem egy faiskolába körülnézni, hátha találok egy jó bonsai alapot (mintha már értenék hozzá :)), hát nem egyszerű!
Nem is igazán találtam semmit, viszont volt ott egy hihetetlenül aranyos növényke, egy galagonya (már a neve is aranyos :)) ami már most konténeres állapotában amolyan bonsai-féle formájú (kb. úgy néz ki fazonra, mint a Tomlinson könyv 14. oldalán látható Acer palmatum, csak a törzse egyenes és csak kb. 1,5 cm vastag, a lombkorona ágai pedig vizszintesebbek, az egész növény 30 cm magas). Nagyon megtetszett és megvettem (kemény 250 Ft.). Lehet vele valamit már most bonsai-ként kezdeni (tálkába ültetni, drótozni (pl. a törzsét "hajlítani"), lombot visszametszeni stb. vagy nem igazán érdemes (ha már nem pl. a törzse miatt, akkor max. kiültetem a kertbe és lesz egy galagonya bokrom) ? A könyv ugyanis azt írja, hogy az első ág kb. a törzs 1/3-ánál legyen, amit ez a kis fa élből felrúg, mert ennek szinte csak a tetejéből indulnak ágak (mondjuk a könyvben lévö Acer palmatumnak is csak annak éppenséggen kb. félúton a törzs kettéágazik).

Még valami:

Elég nagy bajban vagyok, azzal, hogy hol fogom/kell majd tartani a leendő bonsai-okat (nem hely szűkére gondolok).
Mert ugyebár ezek évelő kis fák, amik amúgy kint a kertben nőnének, tehát elvileg mind a meleget, mind a hideget bírniuk kellene . Na de gondolom nem a +40 vagy a -20 fokot. Hova kell akkor őket tenni, amikor azt írják, hogy napos helyre állítsuk, és fagytól védjük? Sajnos nincs pénzem egy külön építmény létrehozására, ahol nem ég szénné (föleg mostanában) és nem is fagy kockára az a szerencsétlen (föleg, amikor télen már öntözés közben a levegőben jéggé fagy a víz)! Tartsam bent a szobában? Akkor honnan fogja tudni, hogy mikor van tavasz-nyár-ősz-tél, ha közel állandó hőmérsékletben van? Ti hogy csináljátok?

Ez borzasztó, annyi kérdésem lenne és már úgy csinálnám... :)))

Üdv. és kössz

Ubi

Előzmény: Vacy (59)
Vacy Creative Commons License 2000.08.23 0 0 59
Kedves lelkes Uborka!

Örülök, hogy sikerült megfertőzni Téged is ezzel a különleges foglalatossággal!

A Tomlinson könyv 17. oldalán van a begyűjtésről (yamadori, ha jól írom) szó, igaz nem sok. Nem sokan művelik, mert nagyon fáradságos és elég rossz a fák túlélési %-a.

Szerintem kora tavasszal próbáld a begyűjtést megejteni, rögtön a fagyok után, mielőtt a vegetációs időszak elkezdődne. Jó nagy földlabdával vedd ki a növénykét és egy nagy edénybe (cserép, lavór, vödör) ültesd át és a fölösleges ágakat is vágd le vagy vissza, ekkor drótozhatsz is ha kell. Ha megtudtad az edénybe tartani a növénykédet akkor következő évben ültesd kisebb edénybe (kevesebb gyökérrel) és idővel eléred a kiválasztott tál méretű gyökeret (ez lehet a második év is persze). A tálba ültetésnél figyelj hogy kisebb legyen a gyökérzet mint az edény, hogy legyen hely az új gyökereknek. A gyökér csökkentés alatt alakítsd, formáld a lombkoronát, legjobb már akkor begyűjteni a fát ha 70-80%-ra kész a korona (persze egy kertben lehetséges ennyit várni, az erdőn nem). Tudnod kell, hogy ha Bonsai tálba ülteted a fát akkor az már nagyon-nagyon lassan fog csak vastagodni, tehát érdemes a szabad földben "vastagítani" az alapanyagot és a végleges vastagságot elérve begyűjteni. Az örökzöldeket lehet ősszel is begyűjteni, csak legyen elég ideje felkészülni a telelésre, de szerintem itt is jobb a tavasz.

Lehet a meglévő eszközöket is használni, úgy is áldozol majd egy kis pénzmagot a jobb dolgokra, ha megtetszik a dolog és magadénak érzed a Bonsai nevelés művészetét. Az edényeknél nagyon kell figyelni hogy legalább egy nagy lyuk legyen az alján, mert a kevés föld miatt sokat kell öntözni, de nem szabad megrohasztani a gyökereket, ha ilyen "lapos kerámiaedényed" van akkor használd azt. Persze igazi látványhoz olyan edény kell ami "megy" a fához.

A szükséges talaj benne van a Tomlinson könyvben.

Üdv
Vacy

Előzmény: Zölduborka (58)
Zölduborka Creative Commons License 2000.08.21 0 0 58
Sziasztok!

Nekem mindig is nagyon tetszettek ezek a kis "műalkotások" csak eddig egy kicsit tartottam tőle, hogy én is nekiálljak velük foglalkozni, de most itt annyira kedvet kaptam hozzá, hogy pénteken megvettem a Tomlinson könyvet, ami még jobban fölspanolt.
Lenne azonban egy pár kérdésem, amit (eddig még) nem találtam a könyvben!
Miszerint van-e valamilyen évszakhoz kötve, az hogy elkezdjek Bonsai-ozni (kérdezem ezt főleg azért, mert nem nagyon van pénzem egy már kész kisfát venni, viszon a kertemben van két madárbirs cserje, amik ápolás hiánya és a nem megfelelő környezet miatt (szinte hozzáférhetetlen helyre ültette az előző tulaj) nem igazán nöttek meg, de a törzsük szép vastag, göcsörtös és még van bennük élet (levelek stb.) és ezeket szeretném Bonsai-nak nevelni. Lehet ezt most és van értelme azzal a kis madárbirsel kezdeni?)
Második kérdés, hogy feltétlenül meg kell venni a nagyon drága Bonsai eszközöket (tálka, ollók stb. ) vagy lehet a már létező kis kerti (profi) szerszámokat, lapos keámiaedényt használni?
Milyen földet vegyek?

Köszi

Egy lelkes kezdő Uborka

Vacy Creative Commons License 2000.08.17 0 0 57
Szija Építő1024!

Úgy látszik minden Bonsai-os nyaral, vagy a Graz-i Bonsai és bambusz kiállításon van. :)

Válaszok:
1. Én a kinai szilt javaslom, rengeteget hoznak, be az országba, kislevelű és lehet találni elég jó egyedeket 6-8.000 Ft körül, illetve már 1.500-ért vannak a kisebbek. Ezek ugyan ipari bonsa-ok, de kisérletezni, gyakorolni nagyon jók. Sokan a faiskolákban vett alapanyaggal kisérleteznek, de szerintem ehhez már kell egy kis gyakorlat.
2. Én az Oázist javaslom a Kőbányai úton vannak, igaz nyáron nem tudom milyen a "felhozatal". Viszont Szept 30. - Okt 1. lesz a II. Bonsai Show, alakítási bemutatókkal és árusítással egybekötve. Itt lehet szerszámokat és tálakat is venni.
3. Lásd 4.
4. Szerintem a kapható könyvek közül az egyik legjobb a Harry Tomlinson: Bonsai című könyve. Az altavizslába beírva a bonsai elég sok oldal lejön, a szekszárdiak oldalán van könyvajánló is.

+1. Javaslom, ha komolyan érdekel a dolog akkor keress egy klubot, ha bp-i vagy akkor ajánlom az Egyetemi Bonsai Klubot. Minden hónapban egy érdekes előadás és egy gyakorlati oktatás valamint kölcsönözhető könyvek és videokazetták állnak a tagok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Vacy

Előzmény: Építő1024 (55)
Építő1024 Creative Commons License 2000.08.15 0 0 56
Hölgyek, Urak,

hát tényleg senki nem akar (jó) tanácsot adni egy kezdeni vágyó bonsai szimpatizánsnak?

Építő1024 Creative Commons License 2000.08.08 0 0 55
Üdvözlettell mindekinek,

szeretnék tanácsot kérni a tapasztaltabbaktól, hogyha valaki akinek nagyon tetszenek a bonsai-ok, de eddig csak nézte őket, de nagy kedvet érez magában ahhoz hogy Ő maga is elkezdje a velük való foglaltoskodást, akkor az
1. milyen típusú növénnyel (növényekkel) kezdjen?
2. Honnan tud ilyet beszerezni?
3. Miből áll egy induló "túlélőkészlet"
4. Mely könyv(ek)et javasoljátok kezdőknek.

Előre is köszönettel:

egy érdeklődő - eddig passzív - szimpatizáns

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!