Keresés

Részletes keresés

shiraz Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6714
ez sajnos így van, elég beszari egy társaság vagyunk :) tisztelet a kivételnek
Előzmény: BZoltan (6713)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6713
Hát igen.
Mondjuk néha az sem ártana, ha egyáltalán beszélnénk a valódi problémákról. De néha az az érzésem, hogy a legtöbbeknek megremeg a térde ha szót kellene emelni valami ellen vagy mellett.
Előzmény: shiraz (6711)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6712
Igazándiból nem az a baj, hogy sokan kirándulnak a Somlóra, hanem az, hogy sokan hogyan viselkednek ott.
Előzmény: gérbics (6709)
shiraz Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6711
a tapasztalat, tanulás és hozzáértés nem szabad h csak szóban hirdetődjön, tenni is kell. (sőt elsősorban tenni és nem beszélni róla)
Előzmény: BZoltan (6710)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6710
Azt, hogy ki ért hozzá azt eldönteni talán sehogy nem lehet :) és nem is biztos, hogy kell.

Amiért engem ez a gondolat nagyon megfogott az pont az, hogy manapság ezer helyen lehet ezerféle véleményt olvasni. Egyre fontosabbnak tartom, hogy nyíltan beszéljünk arról, hogy kinek miért is az a véleménye ami. A fogyasztók tudatossága és a termelők nyitottsága a kulcs.
Előzmény: shiraz (6708)
gérbics Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6709
Mondjuk, tény, hogy gyalázat, ami a Somló tetején zajlik. Nem szabadna megengedni. Sajnos, azt hiszem, jobb lenne, ha a kilátót is eltakarítanák.
Előzmény: BZoltan (6707)
shiraz Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6708
szép gondolat :)
csak az a kérdés h ki ért hozzá ls hogyan lehet ezt eldönteni
Előzmény: BZoltan (6704)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6707
Ja... azt még elfelejtettem, hogy egy termelőnek szerintem kutya kötelessége máshogy kóstolni mint az átlag fogyasztó. A termelőtől elvárható, hogy érdekelje a szőlészeti, borászati technológia amivel egy bor készül.

Pont ebből van még itt is sok konfliktus... mert ameddig a laikus fogyasztó megvonja a vállát amikor mustsűrítményt hall addig egy termelőnek kötelessége lenne vizionálni a megélhetését elvesztő szőlősgazdát. Ameddig a fogyasztónak a borvidék az szép kirándulóhely ahol frankón lehet szalonnát sütni és virágot szedni, meg szemetelni addig a termelőt ki kell, hogy verje a hideg verejték ha a ragadozómadarakat zavarja valami.

Szóval kóstolni ugyanazzal a nyelvel kóstol a termelő, de amit gondol azt máshogy kell, hogy gondolja. Tudod a lét meghatározza a tudatot :)
Előzmény: gérbics (6705)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6706
Szerintem tud. Pont amennyire egy karmester is be tud ülni egy hangversenyre és tudja élvezni a zenét és egy író is le tud venni egy jó könyvet a polcáról és el tud merülni benne.

Persze nem szükségszerű ez a képesség.

Amit sokan nem tudnak (vagy félreértenek) az az, hogy egy borász vagy bortermelő nem biztos, hogy jó kóstoló is. Sőt, a borászok körében szerintem pont olyan ritka í jó kóstoló mint a könyvtárosok :) Szóval nem kell objektív ízlést elvárni a termelőtől sem.

Én személy szerint élesen elválasztom a saját boraink szakmai kóstolását az élvezetből avagy kíváncsiságból való kóstolástól. Amikor a félkész saját borokat kóstolom, akkor a hibákat és a problémákat keresem. Ha nem találok ilyent akkor onnantól én nem foglalkozom azzal, hogy milyen a bor. Nem szálazom szét illat és ízjegyekre, nem pontozom, nem analizálom. Ilyenkor az a kérdés, hogy rendben van-e a bor és vállalható-e avagy sem.

Ha másik somlói gazda borát kóstolom akkor érdekeli szokott a termelési mód, technológia és a konkrét termőhely, mert érdekel, hogy máshol, más módszerrel mennyiben lesz más a bor.
Előzmény: gérbics (6705)
gérbics Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6705
Kedves BZoltán, nekem folyton az motoszkál a fejemben, hogy tud-e vajon a bortermelő objektívan kóstolni? A sajátját annyit kóstolja, hogy túlságosan hozzászokik, továbbá stresszeli magát, hogy biztos mindent jókor csinált-e; a más borában pedig olyanokat fedez fel, ami a sajátjában nincs, és ettől lesz ideges. Szabad-e a bortermelőtől objektív izlést elvárnunk, vagy teljesen reménytelen és értelmetlen, egyszerűen csak élvezzük a borok sokféleségét?
Előzmény: BZoltan (6704)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6704
Most olvastam a Kovács "Sommelier" Antal weboldalán azt a gondolatot, hogy "ha fogyasztó vagy, megengedheted magadnak azt a luxust, hogy azt igyál ami ízlik. Ha azonban hivatásszerűen, foglalkozol a borral, értened is kell hozzá!"

Ez komolyan szöget ütött a fejembe. Ezt a gondolatot érdemes az év utolsó napjaiban tovább emésztgetni és az új évet ennek a mottónak a jegyében elkezdeni.

Aki hivatásszerűen foglalkozik szőlővel és borral annak kötelessége tovább látnia annál, hogy finom vagy nem finom. Aki idejét, munkáját, pénzét áldozza arra, hogy a magyar bor ügyét előrébb vigye annak kötelessége átlátni a borkészítés folyamatát és az egyes lépések, döntések következményeit.

Az átlag fogyasztónak és a tét nélküli hobbistának elég az, hogy finom a bor, de aki ennél egy lépéssel tovább akar lépni annak kötelessége tudni, érteni azt is, hogy milyen áron és milyen következményekkel finom egy bor.
lalá Creative Commons License 2009.12.28 0 0 6703
-Valószínűleg azért mert a klasszikus pinceépítésére nem igazán alkalmas a hely. Mindenesetre nézd meg, hogy az ásott kútban hol áll a vízszint, esetleg hogyan változik.
Előzmény: szunyog25 (6701)
szunyog25 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6702
A falak téglából lesznek, de a "mennyezet" betongerendákkal lesz megoldva. (Mivel nincs a környéken senki, akinek lenne megfelelő tudása, tapasztalata, és nem utolsó sorban zsaluzata elkészíteni egy 4 méter széles boltívet. Sajnos.) Köszi a segítséget. :)
Előzmény: attisch (6697)
szunyog25 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6701
Nálunk nem tudok borospincéről, amit meg tudnék nézni. Akinek van házi szőlője, annak a ház alatti pincében vannak a boraik.
Előzmény: lalá (6694)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6700
Kössz. Ezt fogom tenni.
Előzmény: attisch (6699)
attisch Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6699

Nekem elegendő alap az, hogy azt írod: "a bor már elég tiszta", arra, hogy azt mondjam: fejtsd le! Ez mindenképpen indokolja.

Az esetleges alapkénezéssel azért lehet, hogy még várnod kellene, ha érezhetően van még maradékcukor, amit szeretnél, hogy kierjedjen.

Előzmény: Falusi1 (6696)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6698
Elnézést. Természetesen vörösről van szó.
attisch Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6697

Isten óvjon attól, hogy még a padlózati részt is szigeteld! Akkor aztán végképp semmi pince jellegű klímája nem lesz a kialakítandó helyiségnek. Nem fog kialakulni sem megfelelő páratartalom, sem penész, se semmi...

A tégla blokkal való kiváltásására pedig csak azt a példát tudom mondani: lehet készíteni bort 10 kg/tőke terheléssel és 1 kg/tőke terheléssel művelt szőlőből is, azonban a minőséget illetően azt hiszem nem lenne kérdés. Úgyhogy, hacsak megteheted, ne betont válasszál!!!

Előzmény: szunyog25 (6693)
Falusi1 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6696

Tanácsot kérek!

Október első felében került üvegballonokba, a héjon megindított erjesztést követően, a még enyhe forrásban lévő must. Az un. zajos forrás még a ballonokban is folytatódott. Még most is látok néhány buborékot feljönni az edények aljáról (fahordóban vagy acéltartályban nyilván észre sem venném). A bor már eléggé tiszta. Lefejtsem-e, vagy várjak még amíg teljesen megnyugszik?

 

attisch Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6695

Tapasztalatom szerint általában az új fehérborokra jellemző a kesernyés utóíz a korty lenyelését követően. Kihangsúlyozom, hogy ezt fehér újboroknál és különösen a minőségibb borok esetén érzem és, szinte kivétel nélkül.

Ezt én nem tartom hibának, attól pedig különösen óvnálak, hogy elkezdd tovább nyúzni emiatt az ideiglenes állapot miatt a borodat.

Tudom néha nehéz várni, de adj neki időt. Ez a most még kissé zavaró kesernye bele fog simulni a borod szerkezetébe.

Kérlek, referálj majd róla kb. 2 hónap múlva, ha hallgatsz rám!!! :)

 

Előzmény: Ferig (6692)
lalá Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6694
-Javaslom először nézz kicsit körül, hogy a szomszédok milyen technikákat alkalmaztak.
Előzmény: szunyog25 (6693)
szunyog25 Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6693
Kissé off leszek. Akinek van tapasztalata pinceépítéssel kapcsolatban, attól kérdezném, hogy a borospince falát/"padlóját" is szokás szigetelni az esetleges belvíz elkerülése végett? Alföldről van most szó, nem hegyben épített pincéről. Illetve mi a véleményetek a nem téglából, hanem pl beton blokkból épített pincékről? (Ha van szellőző, akkor gondolom csak esztétikailag okoz gondot a blokk. )
Ferig Creative Commons License 2009.12.27 0 0 6692

Ez egy kellemetlen keserű utóíz, faíz, miközben a  bor szép tisztának, egészségesnek látszik. Jó mínőségű alapanyagból készült borról van szó. 

Régebben voltak ilyen gondjaim, amit egy SANATON-os hordókezeléssel sikerült megszüntetnem. Nem keverendő össze a barikolt hordó ízével. Új hordó beavatási tapasztalataim nincsenek, miután erjesztésre, derítésre még apámtól örökölt régi fahordókat használok.

Előzmény: RAMBO (6691)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6691
A rosszul kezelt fahordótól hogyan lesz keserű? Általában penészízű lehet a hordótól, ha az nincs kikénezve, meg félben maradt benne valami lágy bor, ami megvirágosodott. A keserű íz a fás íz ebben az esetben, ami nem megfelelő beavatástól van???
Előzmény: Ferig (6683)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6690
-Talán.
Előzmény: BZoltan (6684)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6689
-Talán,
Előzmény: Ferig (6683)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6688
-Talán..
Előzmény: RAMBO (6682)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6687
-Talán.
Előzmény: Törölt nick (6681)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6686
Előzmény: Törölt nick (6680)
lalá Creative Commons License 2009.12.26 0 0 6685
-Talán.
Előzmény: Napoleon73 (6679)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!