Keresés

Részletes keresés

tigronca Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30238

Ragaszkodjunk a topic  címéhez!

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 1 30237

A környékemen 2 esztergályos is van aki ebből él. Van 2-3 gépe a műhelyben azt vállal amit meg is tud csinálni. Nem tegnap kezdték. Egy időben dolgoztattam velük, aztán egyre macerásabb lett elmenni elhozni ami elkészült vissza vinni mert mégsem jó vagy mégsem úgy csinálták meg. Meguntam a "huhogást" és 1 éve vettem egy komolyabb esztergát. A büdös életben nem fogja megkeresni az árát, és nem is tervezem hogy bárkinek dolgoznék vele, de jó érzés ha valami kell akkor ott van. É nem is huhog :)  Amúgy ha valaki ügyes biztosan megél belőle de nem könnyű kenyér ez. Én úgy látom a telefon nyomkodás, az online játékok egyre jobban érdeklik az embereket a barkácsolás és alkotás helyett.

Előzmény: Törölt nick (30235)
CNC guru Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30236

Én hobbizással kezdtem, de azóta pénzkeresetként űzöm. Persze vannak haverok, akinek olyan is elkészül ami másoknak pénzért sem, vannak hobbi projektek is.

 

Alapvetően egyedi illetve kis szériás dolgokat gyártok, tervezek (ez a jó buli mert úgy tervezem, hogy gyártani is tudjam:-DDD), de valóban más kategória a pénztermelő tevékenység és a hobbizás.

Előzmény: Törölt nick (30235)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30235

Érdekelne engem, hogy az a készség, szakmai tudás és gépi lehetőség ami rendelkezésetekre áll, számotokra jelent-e bevételi lehetőséget? Nem akarok senki pénztárcájában kutatni, de egyes körülmények miatt ez érdekes lenne számomra.

 

Azzal kezdem, hogy a korábbi évtizedekben én sokat dolgoztattam forgácsoló üzemekkel Győrben és Dunaharasztin. Ipari parki komoly forgácsoló üzemek voltak ezek. Mindig örömmel várták a megrendeléseimet. És amit furcsának tartottam akkor - tán tíz éve - az egyik üzem tulajdonosa így január-február táján fölhívott engem barátilag, hogy rendeljek tőlük valamit, mert különben el kell küldenie néhány alkalmazottat. Furcsának tartottam, mert jól dolgoztak, precízen, pontosan, határidőre és nem drágán. Persze rendeltem tőlük a kérésükre, mert tudtam, hogy néhány hónap múlva az én vevőm is jelentkezni fog. Én pedig kibírom azt a pár hónapnyi kintlévőséget.

 

Én ma már csak hobbiból forgácsolok régiséggyűjtő barátaimnak - semmiképpen sem pénzért - csak kedvtelésből. Ők persze viszonozzák olyan régi tárgyak ajándékozásával, ami nekem örömöt szerez, de ezeket a tárgyakat nem nagyon keresi a régiségpiac. (Azt is tudom, hogy Csuhás szívesen segít bárkinek egy tábla csokiért, tehát az ő tevékenysége sem tekinthető mindig üzletnek. Ámbár a többi vállalásáról nem tudok.)

 

Közben látom azt is, hogy vannak közöttünk topiktársak, akik nem igazán hobbi célra való, hanem komoly ipari termelésre is alkalmas gépet keresnek. És én nem látom a célt.

 

A kérdést tehát oda szűkítem le, hogy meg lehet-e élni ebből a tevékenységből. Amikor előgyártott (csak testreszabásra váró) fogaskerekeket lehet venni az online kereskedői oldalakon. És sok mást.

 

Egy saját eszterga hobbinak nagyon jó. Az arra vágyó emberek alkotókészségét ki lehet vele élvezni. De pénzkereseti eszköznek is jó? Ezt nem tudom.

 

Hát bocs hogy ilyennel tartalak föl benneteket! (Bár lehet hogy az van mögötte, hogy szívesen mesélnék arról a magyar Telluriumról, amivel most dolgom van. De nem teszem, mert annak nem is lenne vége.)

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30234

Az értékeléseddel egyet tudok érteni. Ilyen menetfúróim és metszőm nekem is van, soha nem használtam egyiket sem. Valamikor megvettem olcsón, mert ha véletlenül kell, akkor nem árt ha van. De csak ennyi. Tényleg ennyi.

Előzmény: Csuhás (30233)
Csuhás Creative Commons License 2019.02.08 0 1 30233

Sajnos nem sokat érnek. Saccra: a menetfúró 500..1000Ft/db, a mérőóra max 2000 ( nagyon megviselt darab ) az esztergakés mondjuk 3..4000. Legjobb ha odaadod ajándékba a kedves papa valami ma is esztergáló barátjának.

Előzmény: esztergaman (30231)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 1 30232

Szia! Ezek jó minőségű szerszámok, csak az a baj, hogy kevesen vannak vevők rá. Vagyis csak az veszi meg, akinek feltétlenül szükséges. Talán a váltólapkás késtartó több embert érdekel, de jó volna tudni, hogy mekkora a késtartó keresztmetszete.

Előzmény: esztergaman (30231)
esztergaman Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30231

Sziasztok!

Tudnátok segíteni esztergályos szerszámok,tartozékokkal kapcsolatban?

Örököltem édesapámtól sok esztergályos cuccot,de nem nagyon tudtam megtalálni,hogy mennyit érhetnek?Mert szeretném eladni "őket"!

Valaki esetleg megtudná írni,hogy kb mennyi körül vannak?

Előre is köszönöm a segítséget!

Discovery2 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30230

Valahogy a hangulat adta a megoldást.

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30229

Gratulálok,eltaláltad !! Nemsemmi,bár én egy horgászttól vártam volna.

Előzmény: Discovery2 (30228)
Discovery2 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30228

Talán halkan??? :-)

Előzmény: Törölt nick (30227)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30227

Lazitásként felteszek egy találós kérdést : A himhalat hogy mondják másként ?

Előzmény: Öreg Halász-) (30216)
Öreg Halász-) Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30224

Belső átmérőt lehet előfúrni majd lyukéssel méretre esztergálni ! Amennyiben a külső átmérő kör alakú . akkor a tokmányba befogott fém,fa vagy egyéb anyagba képezünk 1 megfelelő furatot ,  abba szorosan illesztjük a gumi munkadarabot és mehet a megmunkálás!A pontos eredményhez nem elég a mérés próbálgatni is kell a folyamat során .

Előzmény: occseb (30219)
occseb Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30219

Külső átmérő csökkentésre még el tudom képzelni hogy egy rúdra van húzva és finoman csiszolva lehet csökkenteni az átmérőt. Belső átmérőt tán fúrni lehetne, abban nem látok olyan nagy ördöngösséget.

Az általam kérdezett témában csak néhány mm lemunkálása volna a feladat, max. 30mm-es külső átmérővel.

 

 

1157 Creative Commons License 2019.02.08 -1 1 30214

Nos fiúk, hogy is van ez a gumi ügy?? Kicsivel több alázat, ismeret és nincs vita ugyí SZAKIK.

Discovery2 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30213
Discovery2 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30212
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 -1 0 30210

Én tőled bocsánatot kérek, mert első olvasásra esztergályozásnak véltem az általad leírt technológiát. Most újra elolvastam, és meggyőződésem, hogy a smirglivel való csiszolás nem igazán esztergályozás.

 

Téged is arra kérlek tehát, hogy a kérdezőnek válaszolj és ne nekem. Okoskodni fölösleges, ha nincs eredménye.

 

A kérdés:

 

Gumi esztergályozása.

 

Előzmény: Sándor HLászló (30193)
default6 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30207

Mikor a biliárdasztalomat csináltam a lukak koruli ivek kialakitasával voltam tanacstalan. Aztan rájottem, hogy mandinergumit, ami eleg puha, legjobb köszörülni. A végén a ko alatt maradt egy kupac ruganyos gumipor

Előzmény: Jani301 (30203)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30206

Bocsi! Ez nekem kimaradt. Egyébként van egy emlékem jó régről. Egyik szomszédom elvállalta valamelyik banknak a betétkönyv nyomtató átalakítását. (Nem tudom vannak-e még betétkönyvek, de voltak.)

 

Gumihengerek vitték a nyomtatóban a betétkönyvet, csak nem volt párhuzamos a továbbítás. Sokat számított az, hogy hány oldal van a felnyitott részen és hány oldal a másik részen. Úgy tudom, ezt a párhuzamos továbbítást soha sem sikerült megoldani.

 

Azt már nem tudom, hogy vannak-e még ilyen betétkönyvek és azt sem, hogy végül sikerült-e megoldani a párhuzamos továbbítást.

 

Csak mint érdekességet említettem. Volt ilyen is.

 

Én nem tudok gumit esztergályozni, de aki tud gumit esztergályozni, segítsen tanácsokkal. Köszönöm!

Előzmény: Csuhás (30202)
Jani301 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30205

Na igen ,én is fém tengelyre vulkanizált gumihengerre gondoltam .

A sima gumi darab más történet lehet . Nem figyeltem elégé .

Előzmény: Csuhás (30202)
Jani301 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30203

A nagybátyám stencilgépeket is javított valaha .

Ő mesélt erről történeteket .

Szánköszörűvel szabályozták a gumihengereket .

A kés szerette letépni a gumit .

Előzmény: Törölt nick (30192)
Csuhás Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30202

Ne írj butaságokat. Írógép gumihengerről volt szó, az pedig egy fém tengelyre vulkanizált gumi réteg, így nem gond a fém tengely megfogása.

Előzmény: Törölt nick (30196)
Sándor HLászló Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30193

"Gumit nem fogsz tudni esztergályozni"...

De igen! Vagy 40 évvel ezelőtt, amikor a számítógépnek híre sem volt, keresetkiegészítésként, egy írógépjavítónak dolgoztam be. Felújítás alatt levő írógépek gumihengereit, és vezetőgörgőit kellett esztergálnom. A régi, megkeményedett gumihengert levágtuk, helyére vastag "slagszerű" tömlőt húztunk, majd annak a "megdolgozása" után, esztergapadban méretre kellett esztergálni! Nagyon fontos volt, hogy a henger végig egyenlő átmérőjű legyen, különben félrevitte a papírt. Egyébként valóban nem egyszerű a gumi megmunkálása! Nagyon éles kés kell hozzá, és min. 0.5 mm -es fogásmélység. Kisebb fogást nem szereti, tehát jól ki kell számítani az utolsó fogást. A végső símítást ezután, egész íves csiszolópapírral végezzük. Az első időkben, több selejtet is sikerült összehoznom, levágás és újragumizás előtt ezeken gyakoroltam. Később, miután rájöttem a technikára, már csak ritkán fordult elő selejt! 

Előzmény: Törölt nick (30189)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30192

Bocsi, de az a vödör folyékony oxigén nem nitrogén volt, hanem oxigén. Talán nem tudod, de a Péti Nitrogénművekben nemcsak nitrogént állítanak elő a folyékony levegőből, hanem oxigént is.

 

Arra viszont kíváncsi lennék, hogy te házilagos körülmények között hogyan esztergálsz gumit. Meg tudsz szervezni egy bemutatót nekünk? Én olyan vagyok, mint egy jó pap - holtomig tanulok.

 

(Ez most vicc épp a múlt héten hallottam: "Mi van a pap sírjára írva?  - Tanulmányait befejezte.")

Előzmény: Öreg Halász-) (30191)
Öreg Halász-) Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30191

Bocsi,de az a vödör folyékony oxigén nem nitrogén volt? Miért ne tudna gumit esztergálni? Gyakori módja ,hogy furatot képzünk benne,tüskére húzza és megfelelően köszörült késsel egész jól esztergálható!Elnézést ,nem kötözködni akarok csak én így látom.

Előzmény: Törölt nick (30189)
flexi-bill Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30190

Köszönöm, megtaláltam ezeket a jelzéseket, csak az a probléma, hogy nem tudom, hogy melyik jelzés milyen változásokat okoz a forgácsolás tekintetében.

Amit vásároltam, annál semmilyen jelzés nem volt a számlán, csak annyi, hogy S355.

Mivel egy kisebb vaskereskedésben vettem, ezért az eladó valószínűleg nem érezte , vagy nem is tudta,hogy ezeknek esetleg jelentőségük lenne.

A kérdésemre valószínűleg csak az tud válaszolni, aki kitapasztalta a forgácsolási eltéréseket a különféle jelölésekkel összevetve.

 

 

Előzmény: occseb (30187)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30189

Az első (műszaki jellegű) emlékem a gumiról a Péti Nitrogénművekben volt. Üzemlátogatásra vitt el minket a tanárbácsi. Általános iskolások voltunk. A Nitrogénművekben az oxigénüzemben kihoztak egy vödör folyékony oxigént, majd az üzemi dolgozó belemártott egy pillanatra egy szál rózsát, majd a markában szétmorzsolta a szirmokat törmelékké. A következő percben a vödörbe belemártott egy gumicsövet pár másodpercre, majd hozzácsapta a járdaszegélyhez. A gumicső, mint egy porcelán tárgy darabokra tört.

 

Következő emlékem középiskolai. A műhelytanárom egy darab gumit lehűtött, ami be volt fogva az esztergába. Már nem tudom, hogy szárazjéggel hűtötte-e, vagy folyékony levegővel, de tudta esztergályozni. Viszont amint a gumi fölmelegedett, kiugrott a tokmányból. Ennek - úgy emlékszem az volt a tanulsága, hogy különböző hőmérsékleteken nagyon különbözően viselkednek az anyagok. (A bemutatót lehet hogy a kémia tanárunk csinálta, már nem emlékszem.)

 

De neked tudok válaszolni. Gumit nem fogsz tudni esztergályozni. Keménygumit igen, amit úgy is hívnak, hogy ebonit.

Előzmény: occseb (30188)
occseb Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30188

Részemről is volna egy szakmai kérdés, remélem nem teljesen blődség amit kérdezek.

Sokszor előfordul velem motorkerékpár javítás vagy autószerelés közben hogy kellene rezgéscsillapító gumipersely, pl. motoridom és a felfogató csavarja közé. Mivel ezek nem mindig beszerezhető dolgok , de közel hasonló méretű persely lehet hogy beszerezhetó, így arra gondoltam hogy nagyobból esztergálással, fúrással szabnám pontosan méretre.

Ilyesmi alkatrészekre gondolok:

https://www.google.hu/search?safe=off&biw=1680&bih=947&tbm=isch&sa=1&ei=WjNdXLPhNMXhkgW4wpmACg&q=gumipersely&oq=gumipersely&gs_l=img.3.0.0.10643.10643..10979...0.0..0.50.50.1......0....1..gws-wiz-img.pRPPCifqShw

 

Extra nagy hülyeséget kérdezek amikor azt kérdezem hogy lehet-e ilyen gumialkatrészeket esztergálni?

occseb Creative Commons License 2019.02.08 0 0 30187

S355 J2G3, ilyesmire gondolsz?

Írd meg légyszíves mindkettő alapanyag pontos számát.

A "J" szám az ütőmunka a "G" pedig hgoy csillapított vagy nem.

 

Egy kis segítség:

https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/mezogazdasag/muszaki-alapismeretek/szerkezeti-acelok-szerszamacelok-kulonleges-acelok-ontottvasak/szerkezeti-acelok

 

Idézet:

"Az S355 acélfajta JR, J0, J2 és K2 minőségi csoportban kapható. Az S235 és S275 acélfajtából készült terméknél a J2 minőségi csoporton belül különbséget tesznek a J2G3 és J2G4 között. (G3 és G4: teljesen csillapított acél, a G1: csillapítatlan acélt jelent)
Hegeszthetőség: A JR, J0, J2G3, J2G4, K2G3 és K2G4 minőségi csoportokba tartozó acélok általában minden eljárás szerinti hegesztésre alkalmas."

 

Ergo ha hegeszthetőség szempontjából különbséget tesznek a különböző minőségi csoportok között, akkor lehetséges hogy a megmunkálás során sem mindegyik ugyanúgy viselkedik.

 

Itt kicsit bővebben írnak az ütőmunkajelőlésekről és azok értelmezéséről:

http://www.inter-tradekft.hu/acel_jelolesi_rendszer.htm

 

Előzmény: flexi-bill (30186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!