Keresés

Részletes keresés

TROMF22 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30415

 

 

"valószínűleg olyan műbe foghatták be, mint esztergáknál a késtartó" ....

 

A szerszámot eszterga késtartóba fogva, valamilyen kerékagyban sérült, kiverődött reteszhorony korrekciója.

Munkadarab a rögzített tokmányba fogva, szerszám a késtartóban mint egy furatkés.

Keresztszánnal pici fogások tengelytől kifelé, előtolás hossz szánnal "be-ki".

Természetesen a főorsó áll, minden mozgás kézi.

 

Egy gépész-kovács akinek legfeljebb egy kecskelábas esztergája volt szokatlan megoldásokra kényszerülhetett.

 

Mondjuk azt még nem is kérdeztem, hogy hőkezeltek (edzettek) ezek a darabok?

Mert ötleteimnek csak ez esetben lenne bármilyen létjogosultsága.

 

Előzmény: Törölt nick (30411)
Feri948 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30414

Négyszög lyuk készítő.

Előzmény: Törölt nick (30395)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30413

Nem tudom hogy leírjam-e, vagy inkább ne. Abból fakad a dilemmám, hogy esetleg kikapok valakiktől. Esetleg hibásan emlékszem a történetre, akkor pedig okvetlen akad itt egy ember, aki igyekszik majd belém fojtani a szót, mert közben neki már sikerült pontosabb információkat találni a neten a Google segítségével.

 

Oda jutottam nagy eszemmel, hogy leírom. Aztán ha belém köt valaki, hát ártani nem árthat, én pedig innen is elköszönhetek. Az sem árthat.

 

Tehát egy eredmény a brainstorming módszerre. Az ipari méretű diótörésre kerestek választ, ezért hoztak össze egy társaságot. Volt közöttük az édesipartól teljesen független háziasszony is és talán még könyvelő is.

 

A megoldásra szorítkozva az eredmény: A héjas diótömeget át kell engedni egy fürdőn, ami folyékony levegő. A fürdő után gyorsan fölmelegíteni, nem nagyon, csak annyira, hogy a dióhéjak szétrobbanjanak.

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30412

Most már öt óra eltelt azóta, hogy egy kérdést föltettem megoldás keresése miatt. Ezideig nem sokan bátorkodtak hozzászólni. Tisztelet annak a két kivételnek!

 

Úgy látom, ez a brainstorming itt nem fog működni.

 

Sajnálom.

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30411

Megnéztem az összeset. Az észrevételed egy lépéssel közelebb vitt a megismeréshez. Mert ugyan nem találtam olyan mélyedést egyiken sem, ami hernyócsavar hegyének fogadására szolgálna (erről még egyeztetnünk kellene, mert két eset lehet. Vagy a fotó megtévesztő volt, vagy én nem vettem észre.)

 

Mindenesetre az észrevételed vizsgálatával arra jutottam, hogy ezeket a négyszögeket valószínűleg olyan műbe foghatták be, mint esztergáknál a késtartó. Vagyis: olyan kör, félkör és ív karcolódások látszanak, amilyent a késtartó csavarjai hagynak a késszáron.

 

Tehát a mi képzeletbeli táblánkra ennek a tapasztalatnak fel kell kerülnie. (Ha nem hívod fel a figyelmet erre a hernyócsavar-fészekre, meg sem néztem volna.)

 

De hogy tisztázzuk hogy mit láttál a képen, le tudnád írni olyan pontossággal, hogy azt a darabot még alaposabban is megnézhetném?

Előzmény: cyr45 (30409)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30410

Megpróbálok hivatkozni a brainstorming (ötletroham, ötletbörze) módszerre, ami elég sok megoldást hozott már a gyakorlati életben. (Sajnos erre a módszerre éppen ez a topik nem nagyon alkalmas, mert úgy mértem fel, hogy a résztvevők közül sokan el vannak ájulva a tudásuktól - még akkor is, ha a tudásuk nem valódi, hanem a Youtube-on látták.) Na de bocs! Ez nem mindenkire vonatkozik. Nem is erről akarok szólni.

 

Sokan hallottatok már a módszerről, vagy még alaposabban is ismeritek, de ha van valaki, aki még nem ismeri, kimásoltam a netről egy szakaszt az ismerkedési fázishoz. Az ötletbörzéhez meg szoktak hívni teljesen laikus résztvevőket is, mert ők nincsenek bekorlátozva a szakma által törvénynek elfogadott tézisekkel. Majd keresek példákat, hogy milyen feladatokra találtak megoldást furcsánál furcsább ötletekből kiindulva.

 

Előzmény: Törölt nick (30407)
cyr45 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30409

Akkor megkérnélek, hogy nézd meg, a többin is van e valamiféle megmunkálás a hernyócsavar hegyének fogadására?...   Mert, ha igen, akkor az erősítheti a tippem valós voltát!

Előzmény: Törölt nick (30403)
ksanyi52 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30408
Előzmény: Soká (30388)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30407

Sajnos én sem tudok jobb ötletekkel előállni, ezért aztán bízom abban, hogy hátha valaki találkozott már ilyennel munka közben.

 

Viszont ötleteljünk, mert - tudjuk - elég sok megoldás született ötletelésekből.

Előzmény: TROMF22 (30406)
TROMF22 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30406

Talán valamilyen kezdetleges "üregelő" tüske, négyzet keresztmetszetű áttörések készítésére.

Egy előfúrt furaton áttolva, átpréselve (kalapálva ?) megvolt a kör négyszögesítése.

Lakatos célszerszám egyszerű esetekre, különösebb igényeket nem támasztó felhasználási körülményekre.

Az anyákat pedig azért lehet ráhajtani, mert menetvágással lehetett a legegyszerűbben kiképezni

a fogazat szerű profilt a sarkokon.

(Vagy nem ....... Más ötlet?)

 

 

Előzmény: Törölt nick (30395)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30405

Valamikor olvastam itt, hogy egyes nyelvreformáló politechnika tanárok azt oktatták középiskolában, hogy a magyar műszaki életben nincs olyan szó, hogy "lyuk" (mert a lyuk másra való!). Csak furat van.

 

Téves állítás lehetőleg ne ragadjon meg bennünk, én most két példával próbálom igazolni, hogy a magyar műszaki életben használni szoktuk a lyuk szót. (Találnék több példát is, de nem keresgélek.)

 

Egyébként tudjuk, hogy a lemezmegmunkálók, kovácsok nem fúrnak, hanem lyukasztanak. (No ugyan a kovácsok időnként fúrnak is.)

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 -1 0 30404

Ne csak mindig forgácsolás legyen. Ez a szerszám nem forgácsol, de menetet készít lyukba. (Nem furatba.)

 

Arra ajánlották nekem, hogy amikor az 1mm vastag acéllemezből készült doboz lyukjaira szemet húztak, abba menetet készít. Valójában sohasem próbáltam ki. Nincs is több belőle nekem, mint ez az egy.

 

A dolgozó része nem kör keresztmetszetű, hanem ívnégyszög. Éle nincs. Ezt lefényképezni nem tudtam, de ha tanulmányaitokból emlékeztek az ívháromszögre, akkor könnyű lesz asszociálni az ívnégyszögre.

 

Több nézetből készítettem képet (az erős szélben kint az erkélyen) valamelyik nézeten talán föl fog tűnni az ívnégyszög egyik csúcsa.

 

Menetformázó.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30403

Ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a tippet se!

Előzmény: cyr45 (30400)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30402

Ez az! Szemet nyomnak vagy húznak, de így ismerős. Köszi!

Előzmény: rferi (30399)
Veisace Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30401

Sziasztok tud valaki ajánlani jó gépágyköszörűst? 

cyr45 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30400

Van egy erős tippem:  Ezek nem szerszámok! 

 

 

Hanem olyan (zárakhoz való) kilincsközdarabok, ahol a külső oldalon nem kilincs, hanem gomb van.

 

A három kb. egyforma közül a bal oldalinak a bal oldalán látok egy bemélyesztést, erre alapozom.

Ott lehetett a kilincs hegyes hernyócsavarjával rögiíteni!

A hosszuk, és menetméretük/négyzetszelvényük azért különböző, mert különféle ajtóvastagságokhoz,

és különféle zárakhoz készülhettek...

Előzmény: Törölt nick (30395)
rferi Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30399

Főiskolán "szemkinyomásnak" vagy "szemnyomásnak" hívták ezt a fajta menetes módit, illetve az előkészítő műveletet.

Aluba csináltuk.

Előzmény: Törölt nick (30398)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30398

A tipped nem elvetendő. Ugye ezek a szerszámok az igen negatív élszögekkel nem akármilyen anyagba tudnának menetet forgácsolni. Legfeljebb formázni. Vannak azok a menetek, amiket viszonylag vékony lemezekbe készítenek úgy, hogy a menet furatát kihúzzák egy kicsit a lemez síkjából. Hogy kicsit hosszabb legyen a menetes szakasz. (Rajzom most nincs róla.) Sokszor nem pozitív élszögű menetfúróval készítik, hanem menetformázóval.

 

Ha jól tudom.

Előzmény: CNC guru (30397)
CNC guru Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30397

Én házi készítésű menet tisztítónak gondolnám, de még soha nem láttam ilyet.

Előzmény: Törölt nick (30395)
Soká Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30396

Igen, a biztit már néztem (ezt említettem is az offtopikunkban) meglátjuk, holnap eljön egy ismerősöm, ő is a tirisztort emlegette mint ztoth32.

Előzmény: rferi (30393)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30395

Ennek a szerszámnak a megfejtésében segítsetek. Annyit tudok (csak amit ti is láttok), hogy négyzetes keresztmetszetű a befogó része is és négyzetes keresztmetszetű a dolgozó része is. Annyit még tudok, hogy néhány darabnál kipróbáltam, beletekerhetők-e csavaranyába. Tapasztalat: többnyire rátekerhető egy SI szerinti menetes anya. Persze különféle méretűek.

 

Feltételezem, hogy valaki saját speciális feladatára készítette ezeket. Amúgy a bolhapiacról való, az egyik barátom hozta nekem a Bakancsos utcai piacról. Szőrmók ismeri a helyszínt.

 

Ha tudtok ezekről valamit írjátok meg, ha tipp van csak - az is jó.

 

tycon2 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30394

Teljesen igazad van. Én egy 18 tonnás Berliet kamionnal jártam, a Mozaik utcában történt műszaki vizsga után a bal hátsó kerék megállt, mint a satu. Nem folyt ki oda a diffi olaj, a csapágy (M120x3 menet után) kékre futva megállt. A helyszínen kellett a menetet megigazítanom a lángvágó után. BELZER menetreszelővel, csapágycsere. A Margit híd előtt, fél nap útlezárás. Mondjuk volt sárga lámpám hivatalól, mert túlsúlyos, túlméretes, különleges felépítményű mérőkocsi volt.

Előzmény: tigronca (30384)
rferi Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30393

A biztonság kedvéért azért megkérdem: a biztit nézted már benne?

Előzmény: Soká (30388)
kart E1 Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30392

Szia ! Nincs eladó gépem. Talán , ha az EMUS-t megcsinálom , akkor az E1-t eladom . Még nem tudom.

Előzmény: occseb (30390)
molnarfmet Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30391

Üdv

A kép alapján üregelő is lehet

Ferenc

Előzmény: Törölt nick (30367)
occseb Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30390

Esztergagéped van esetleg ami eladó?

Előzmény: kart E1 (30364)
ztoth32 Creative Commons License 2019.02.12 0 1 30389

Úgy tudom, hogy panelt lehet kapni tizenezerért az Einhell szervizben. De ha valaki megjavítja neked, akkor géppel együtt vidd, mert csak úgy lehet meggyőződni a javítás során a működőképességről. Ha a biztosíték jó, akkor tirisztorhibás valószínűleg. 

Előzmény: Soká (30388)
Soká Creative Commons License 2019.02.12 0 0 30388

Tisztelt Urak!

Van egy kis barkács műszerészesztergám. Nem tudom mikor romolhatott el, egyszerűen csak nem indul, se kép, se hang. Nagy valószínűséggel elektromos bajai vannak. Én csak annyit tudok, hogy ha a vészleállító gomb nyitott állapotban van, vagyis áram alatt van a készülék, olyankor az elektromos doboz enyhén melegedni szokott. Most ezt sem teszi.
A kérdésem az lenne, hogy ha el akarom vinni megjavíttatni, elég-e ha leszerelem ezt az elektromos egységet vagy mindenképpen mozdítani kell az egész gépet?
Köszönöm a tanácsokat!

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.11 -1 0 30387

Na! Betettem egy feladványt és csak okosabb lettem. Nem minden részét ismertem.

Előzmény: kart E1 (30385)
tigronca Creative Commons License 2019.02.11 0 0 30386

Azannya! Ma is okosabb lettem.Köszi.

Nekem csak Perforos reszelőm vala...

Előzmény: kart E1 (30385)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!