Keresés

Részletes keresés

Herold Creative Commons License 2014.12.22 0 0 14287

Rendben, de év közben mit tudok csinálni? Ha már kivettem azt a 7 napot, amivel én rendelkezem, és újból el akarok menni nyáron még 1 hétre, joggal mondhatja, hogy most nem mehetek mert sok a munka. Menjek októberben szabadságra. Októberben ugyanez mondja, hogy majd később, és ez így megy év végéig.

Előzmény: fák,juh (14284)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14286

Elmondom harmadszor is ;) : felmentheti a munkavégzés alól. Ha lop, akkor azonnal. (Mármint ha úgy gondolja a munkáltató) Természetesen írásos feljegyzés kell róla, és meg kell tennie a feljelentést a rendőrségen.

 

Innentől azért kicsit bonyolódhat az ügy, mert ha a feljegyzésben szerepel a lopás, a munkavállaló akár fel is jelentheti a munkáltatót becsületsértésért, stbstb. Ebbe ne menjünk bele már.

Előzmény: zsanna (14274)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14285

Ő kötelezett a tanfolyam elvégzésére? Kötöttetek tanulmányi szerződést?

Egyébként szerintem nem vonhatja le. Mindenképp ki kell fizetnie a járandóságod és utána követelheti ha akarja, de nincs rá jogszabály. Tehát nem vonhatja le.

Előzmény: lider 44 (14276)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14284

Sokmindent nem tudsz. Beszélj vele és közöld vele, hogy ez jogszerűtlen és ha ezt nem szünteti meg akkor panaszt teszel a munkaügyi főfelügyelőségen.

Előzmény: Herold (14275)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14283

Ingyenes tanácsért fordulhatsz a megyeileg illetékes Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőséghez (OMMF) vagy a munkaügyi bíróságon is van ingyenes tanácsadás időpont kérés után. A guglin minden cím fent van. Az OMMF írásban javaslatot tehet a törvénytelenség megszüntetésére.

Az elmondásod alapján teljesen törvénytelenül jár el a munkáltatód. Ha nagyon megpiszkálják akkor jogilag kamatostól ki kellene fizetni minden elmaradt bért, azaz ami az elmaradt szabadságok után járt, stb.

 

http://birosag.hu/kozigazgatasi-es-munkaugyi-birosagok

 

http://www.ommf.gov.hu/index.html?akt_menu=229

 

Előzmény: Nóra_65 (14273)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14282

Pontosan. A felmondási idő alatt történő munkavégzés pont olyan munkaviszony mint az előtte lévő és ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, ugyanis ugyanolyan bért is kell fizetni.

Előzmény: zsanna (14269)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14281

Igazolatlan hiányzás

   Igazolatlan mulasztásnak számít minden hiányzás, amely nem tartozik a „mentesülés a munkavégzés alóli” csoportokba, illetve amelyet a munkáltató saját mérlegelési jogkörén belül egyéb kimentési okként sem hagy helyben. Ilyen lehet például, ha a munkavállaló engedély nélkül előbb távozik a munkahelyéről, illetve indokolatlan kitérővel jön vissza (hazaugrik az edzőcuccért) konferenciáról a munkahelyére. Az igazolatlan mulasztás tartamára a munkavállalót munkabér nem illeti meg.

Előzmény: fák,juh (14280)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14280

Sőt ilyenkor hátrányos jogkövetkezményt is alkalmazhet amit pénzmegvonással is sújthat.

Előzmény: fák,juh (14279)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14279

Ugyanis a munkáltatónak kell elismerni, hogy a munkavállaló adott időpontban dolgozott. A munkáltatónak joga van nem elismerni az adott időpontban történő munkavégzést. Tehát nem számol el rá munkabért.

Előzmény: fák,juh (14278)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14278

Nem levonásról beszélünk.

Szerintem a munkabér számítási alapja a jelenléti ív. Ha nincs aláírva és igazolva a távollét akkor arra az időszakra nem számolható el bérezés.

Előzmény: Törölt nick (14268)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14277

Szerintem ebben az esetben azt adja a munkáltató amelyiket akarja. Ha a szakképzetlent adja akkor sem lehet gond ugyanis nincs szakképzettsége. ha a szakképzettet adja akkor pedig pláne nem, mert többet adhat ha akar. Kivéve ha közalkalmazott, ugyanis ott tilos többet adni mint ami a besorolási bére. Ezért kérdeztem.

Előzmény: Atyxx (14266)
lider 44 Creative Commons License 2014.12.21 0 0 14276

Sziasztok!Leszámolásnál levonhatja a cég egy tanfolyam árát amit évközben végeztem el ?Ha nem irtam alá szerzödést.Köszönöm a válaszokat!

Herold Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14275

Hasonló a helyzet... Én örülök ha egy évben 10 napot ki tudok venni. A többit egyszerűen nem adja ki. Mit tudok csinálni, jelentsem fel? Ha megbüntetik 2-300 ezerre, akkor cseszhetem, mert nem kapok fizetést. Nem büntetésből, hanem mert nem marad rá pénz.

Előzmény: Nóra_65 (14273)
zsanna Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14274

Az én beírásom nagyon nem erről szólt.  

Hanem arról, - a példádnál maradva, - hogy tűrnie kell e a munkáltatónak egészen a felmondási idő végéig, ha a felmondás alatt álló alkalmazottja lop? Mert a beírásodból azt olvasom ki, hogy feljelentheti, de további napokig/hetekig tűrnie kell a lopást, mert nem rúghatja ki. 

Előzmény: Törölt nick (14271)
Nóra_65 Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14273

Kedves Fórumozók!

 

Tanácsot szeretnék kérni tőletek,hogy aki már jár ilyen helyzetben kikhez fordult jogorvoslatért,segítségért,tanácsért.

 

Történetem a következő:

 

Dolgozok egy alvállalkozónál napi 4 órás munkaidőben.

Kb. 2 éve dolgozom ennél a vállalkozónál.

 

A probléma a következő:

 

 Az évi 30 napi szabadságomat megtagadja tőlem, és a velem együtt  többi dolgozótól is,nem biztosítja hogy elmehessünk szabadságra és azt is megtagadja, hogy ha már nem mehetünk szabadságra azt megtérítse. Nem kerül kifizetésre.

 

Sajnos sokszor betegen járunk dolgozni és nem mehetünk el Táppénzre sem,és elbocsájtással fenyeget.

 

Kollégáim is ezért nem mernek szabadságra menni és táppénzre se.

 

De én úgy gondolom,hogy ez így nem mehet tovább. Lépnünk kell. Ez a helyzet elviselhetetlen. Kilépni nem szeretnék,mert a munkámat nagyon szeretem és ahol dolgozom ott a többiek is megvannak elégedve a munkámmal.

 

Bízom benne hogy mivel a munkámat becsületesen elvégzem,ezért tudok tenni olyan jogi lépést amivel az állásomat megtarthatom.

 

 Ezért kérem aki volt vagy ilyen helyzetben van,hogy nem mehet el szabadságra, és nem is téríti meg a főnöke,annak várom mielőbbi válaszát.

 

Mindenki véleményét szívesen olvasom

 

Minél előbb várom válaszaitokat!

 

Köszönettel: Nóra

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14272

a köznyelvben a kötelező legkisebb munkabért és a garantált bérminimumot is minimálbérnek hívják.

sajnos, amint láttam tegnap a híradóban, még azok sem használják normálisan a fogalmakat, akiknek ki kéne találniuk az összegét...

Előzmény: Atyxx (14270)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14271

pedig az úgy nem megy, hogy valakire rámondom, hogy lopott, és levonom a béréből. ez egy bűncselekmény, aminek az elkövetését csak bíróság mondhatja ki ítéletben.

Előzmény: zsanna (14269)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14270

Akkor mégsem ugyanaz a minimálbér és a garantált bérminimum, ahogy írtad.

Előzmény: Törölt nick (14267)
zsanna Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14269

Hát tudod, én nem vagyok jogász, és ezzel a okfejtéssel a  magam józan paraszti eszével nem nagyon tudok egyetérteni.

Ugyanis ez azt jelentené, hogy felmondási idő alatt - ha a munkáltató nem mentette fel a munkavégzés alól, - az alkalmazott bármit, de az ég világon bármit elkövethetne: lopás, sikkasztás, bármi, és a munkáltótnak nem lenne a kezében semmi más, mint a polgári büntetőper, és közben tűrnie kéne a felmondási időt töltő alkalmazott károkozásait? Mert menet közben nem léphetne fel ellene?

Ha ez így lenne, azt én nem tudom másként értelmezni, mint olyan jogi csűr-csavarás, ami totálisan ellentétes minden logikus gondolattal. 

Előzmény: Törölt nick (14268)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14268

Munkabérből való levonásnak csak jogszabály vagy bírósági ítélet alapján van helye.

Ha a munkáltató nem fizeti ki a bért, az a munkavállaló részéről azonnali felmondási ok lehet.

Ha a munkavállaló igazolatlanul van távol és később sem menti ki magát, az a munkáltató részéről azonnali felmondási ok lehet. Amennyiben ez a felmondási idő alatt történik, az azonnali felmondás szintén értelmezhetetlen.

Mint mondottam, az ilyen problémák elkerülése végett szokták a munkavállalót inkább felmenteni a munkavégzés alól.

Előzmény: fák,juh (14261)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.20 0 0 14267

tisztázzuk a fogalmakat:

 

69. A kötelező legkisebb munkabér, a garantált bérminimum

153. § (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy

a) a kötelező legkisebb munkabér* és

b) a garantált bérminimum**

összegét és hatályát - a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban folytatott konzultációt követően - rendeletben állapítsa meg.

 

*a köznyelvben munkabér

**a köznyelvben nagyon sajnálatos módon "szakmunkás minimálbér", bár semmi köze sem a szakmunkához, sem a szakmunkás végzettséghez

az alapja az, hogy ha a munkáltató elvár egy bizonyos végzettséget (ez lehet érettségi is), akkor köteles ezt fizetni minimum

Előzmény: Atyxx (14265)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14266

Közalkalmazotti nem.

Mivel papírja nincs, hivatalosan nem minősül szakképzettnek.

 

Előzmény: fák,juh (14263)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14265

Garantált bérminimumnak a szakmunkás minimálbért hívják.

Előzmény: Törölt nick (14264)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14264

"minimálbér, vagy a garantált bérminimum"

 

a kettő ugyanaz::)

Előzmény: Atyxx (14262)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14263

Vonatkozik rá a közalkalmazotti törvény valamelyik része?

Szakképzett vagy sem?

Előzmény: Atyxx (14262)
Atyxx Creative Commons License 2014.12.19 0 0 14262

Középfokú végzettséget igénylő munkát el lehet végeztetni olyan alkalmazottal, akinek nincs ilyen végzettsége, de a munkát tökéletesen el tudja látni? Ha igen, melyik bér vonatkozik rá, a minimálbér, vagy a garantált bérminimum?

fák,juh Creative Commons License 2014.12.18 0 0 14261

Persze. Az igazolatlan távollét esetén a munkáltató nem ismeri el azt az időt és nem fizet rá bért. Ennyi.

Azért találták ki a jelenléti ívet. Ha nem dolgozza le a szerződésben megállapodott órát akkor miért kéne fizetni a munkáltatónak a semmiért?

Előzmény: zsanna (14259)
fák,juh Creative Commons License 2014.12.18 0 0 14260

A felmondási idő ugyanolyan munkaviszony mint a többi, ezért is kell ugyanúgy bérezni. Szerntem tehát ugyanolyan szankciókat alkalmazhat a munkáltaó mint normál esetben.

Nem is értem miért esne más elbírálás alá. Ugyanis azért találták ki, hogy mindkét félnek legyen valami kis ideje lépni.

Ráadásul ha szándékos a szabálysértés akkor pláne.

Előzmény: Metamorfi (14253)
zsanna Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14259

Az igazolatlan távollét? Szerintem létezik olyan. És nem hinném, hogy bért kéne számfejteni rá.

Előzmény: Törölt nick (14258)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.17 0 0 14258

ez az MT fogalmi tükrében értelmezhetetlen.

Előzmény: zsanna (14257)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!