Keresés

Részletes keresés

TopGun111 Creative Commons License 2002.05.07 0 0 234
Szia Somap!
Elore is koszi! Az a helyzet, hogy tok kuka vagyok a kobanyai uton :(( pontosabban nem tudnad leirni merre van? mert nem vagyok arra ismeros. Egyedul a kobanyai bazart ismerem, gondolom az Oazis nem a kozeleben van? Milyen tomegkozlekedesi eszkozzel lehet megkozeliteni?
Irok Neked mailt is ok? olvasd el! :)
Szia: TopGun111
Előzmény: somap (232)
endru Creative Commons License 2002.05.06 0 0 233
Ezúton fejezem ki köszönetemet azoknak akik a Herman Ottó Bonsai Egyesület kiállitására eljöttek, úgy a Kertészet Egyetemen az erkélyen ill a XIII.ker. Műv házban. Jővőre újból ugyanitt.
somap Creative Commons License 2002.05.06 0 0 232
Szia 111!

Most értem a fórum közelébe.
Oázis: Kőbányai úton van. Az egészségház mellett. Jó a szilfaanyaguk. :-)
Kérdezz, holnap válaszolok!

Somap

Előzmény: TopGun111 (231)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.06 0 0 231
Szia Karesz4! itt vagy most? elmondanad pontosan merre van az Oazis kerteszeti Kft. a Fradi csarnok kozeleben, de kozelebbrol merre? elore is koszi!
TopGun111
karesz4 Creative Commons License 2002.05.06 0 0 230
Üdv!

Megtennétek azt a szívességet, hogy időben beírjátok, hogy mikor és hol lesz bonsai kiállítás meg vásár? stb...

üdv:

karesz

pireisz Creative Commons License 2002.05.06 0 0 229
Helló Endru! Nagyon köszönöm a kétórás kísérgetést a kiállításotokon! Tényleg láttam egy-két olyan fát is, amit egyáltalán nem ismertem. Különösen az tetszett, amelyiken virág és termés is volt. Türelemmunka. Érdekesek voltak a képek is. További jó munkát nektek!
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.06 0 0 228
Szia Somap!
Itt vagy most? ha kuldok levelet Neked eltudod olvasni es tudsz valaszolni is ra? Voltam szombaton a bonsai kiallitason. Gyonyoruek voltak a fak. Beszelgettem is ket idos urral es nagyon hasznos tanacsokat kaptam Toluk. Megszunt az aggodalmam, mert kiderult nincs semmi baja a famnak, csak a helyvaltoztatas miatt sargultak be a levelei :)
TopGun111
endru Creative Commons License 2002.05.03 0 0 227
Még szombaton és vasárnap 10-18.ig nyitva van a kiállitásunk, és a klubvezetőnk biztosan minden kérdésben segiteni tud és fog ha elhozod a fádat. Óriási gyakorlata van, 100 növényfajt tart a kertjében
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.03 0 0 226
Szia Somap!
Ertem, azt javasolod, hogy vigyem el a fat es mutassam meg? Remelem ott lesz Endru es tudok vele szemelyesen beszelni? Azert Neked is megmutatom alkalomadtan a fam, koszi a tanacsot! :)
Előzmény: somap (225)
somap Creative Commons License 2002.05.03 0 0 225
Szia 111!
A bonsai kiállítás a növények bemutatása miatt és a "kezdők" kérdéseinek megválaszolása miatt van. Nyugodtan menj le. Tutibiztos segítséget kapsz. Pár éve (volt az már vagy 4-5 év is) a Mogyódi úton kertészeti iskolának a területén kiállított egy bonsai egyesület. Nem tudom melyik de ez talán most nem is fontos. Nekem hasonló problémám volt a fenyőfámmal. Levittem és nagyon szerényen megkértem a hozzám legközelebb álló bonsais szakit, vessen egy gyógypillantást a fenyőfámra. Vetett egy pillantást, beszélgetni kezdtünk és az összes kiállító szaki az én fámmal kezdett foglalkozni. Annyi ötletet és alakítási tanácsot kaptam hogy megjegyezni sem volt lehetőségem. Lendületből be akartak hívni az egyesületükbe, tartsak velük, versenyeztessem a fát meg ilyesmik.
Jó kiállításnézést!
Somap
Előzmény: TopGun111 (224)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.03 0 0 224
Szia Somap!
Ez igaz! de azert az mas, mert ott nem lesz tul sok ido egy kezdovel foglalkozni. Jobb ha kiallitason kivul talalkozik az ember a szakertovel nemigaz? :)
Előzmény: somap (223)
somap Creative Commons License 2002.05.03 0 0 223
Szia111!
Előbb lesz kiállítás mint velem össze tudnál hozni egy találkozót. Szivesen megnézem a fád. Írj levelet a soma4@vianovo.hu címre. Én mostanában a tűlevelűeket szeretném kiismerni illetve a lombosok közül a tölgyet. Erre rászánom a maradék 40-50 évemet. Hátha sikerül megtanulni. :-)
Somap
Előzmény: TopGun111 (222)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.03 0 0 222
Szia Somap!
Nalam nem fordulhat elo a tulontozes veszelye az biztos, inkabb keves vizet adok neki mint tul sokat azt hiszem. Nem lehetne valamikor osszehozni esetleg, hogy eloben megtekintsd a fam?? Nagyon orulnek neki, mert biztos nagyon hasznos tanacsokat tudnal adni vele kapcsolatban!
Előzmény: somap (221)
somap Creative Commons License 2002.05.03 0 0 221
Szia111!
Endru elmondta a véleményét a mártogatós öntözésről. Én inkább azt a tanácsot adom: próbáld ki mindkettőt és amelyik jobban bevállik azt használd. Nálam ez a mártásos dolog bevált. Sajnos nincs annyi időm, hogy mindig a fák mellett legyek és így vízbe merítve tuti hogy megkapja a földlabda által felvehető legtöbb vízmennyiséget a bonsai.
Sajnos nem tudok kimenni a kiállításra. A levélsárgulással kapcsolatban csak úgy tudnék nyilatkozni, ha látnám a fát. A kiállításon lesznek "bonsais szakik" akik biztos hogy tudnak segíteni. Viszont megjegyzem, hogy a túlöntözés is káros lehet.
Minden jót!
Somap
Előzmény: TopGun111 (220)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.03 0 0 220
Szia Somap!
Tegnap megneztem a fat es feltettem az ablak parkanyra. Eszak-Eszak keletre nez az ablakunk. Viszont ugy vettem eszre, hogy mar nagyon sok a sarga level rajta :(( sot! van ket harom level ami megbarnult es elszaradt, igaz, hogy vannak pici uj hajtasok, de nem tudom, hogy ezek szombat ota jottek-e rajta? megint megontoztem, kiprobalom a martogatasos ontozesed is. Holnap delutan nem mesz ki veletlenul a Jozsef A muv. hazba a kiallitasra? mert en 2-3 korul biztosan kimegyek es ha Te is ott leszel esetleg beszelgethetnenk szemelyesen ha benne vagy?
Előzmény: somap (216)
somap Creative Commons License 2002.05.03 0 0 219
Üdv Mindenkinek!
A "szobabonsai" lehűtésével kapcsolatban (pl. Kinai szillel) is ugyanez a tapasztalatom. Az üzletben azt mondták, nem télálló. Nagy Árpáddal beszélgettem és elmondta, hogy talajtakarással jól bírja a telet. Nálam kivállóan áttelelt szabadban.
Tud valaki tanácsot adni magról nevelt tölggyel kapcsolatban? Tavaly ültettem, most kelt ki. Mikor kéne majd átültetni? (2-3 éves magonc korában?)
Somap
Előzmény: endru (218)
endru Creative Commons License 2002.05.02 0 0 218
Az Osmocot műtrágyáról és a többi hozzászóláshoz.
A Osmocot ugyan eléggé drága de tapasztalatok szerint kiváló. Nagyon kevés kell belőle 2 vagy 3 liter földbe egy csapott mokkás kanál.
A mártogatásos öntözést nem szeretem, mert ahogy a fölösleges viz kicsurog a tálból vele megy a tápanyag egyrésze.
A Carmonával nincs tapasztalatom, az én (német) könyvem +10...+18 fokot ir a teleltetésre, de sajnos ezek a könyvek nem a magyar viszonyokat veszik alapul, és sokszor a szerző csak hallotta vagy olvasta mit kell tenni. Az én 2 serissám minusz 3 fokig lehült a télen és szebb mint amit a fűtött szobában tartottam.
üdv
Gabinet Creative Commons License 2002.05.02 0 0 217
Sziasztok........Gyönyörűen hajt a Tölgyfám. Úgy tűnik, hogy jól érzi magát. Tegnap a Börzsönyben jártunk. Találtunk egy sarjerdő táblát. Hát ha azt mondom, hogy a bőség zavarába estünk, akkor nem mondok sokat. Gyönyörűséges növényeket láttunk. Azt hiszem, hogy szerzünk engedélyt és az ősszel megpróbálunk gyűjteni.
somap Creative Commons License 2002.05.02 0 0 216
Szia 111!

Én mindig "mozgattam" a fát. Én "mártva" locsoltam. Van egy nagy lavórom és beleteszem a fákat úgy, hogy a víz ellepje a földlabdát. Utána hagyom, hogy a felesleges víz kifollyon a tálból és csak azután teszem vissza a fákat a helyükre. Én speciel Carmonával kezdtem ezt a hobbit amire mindeki azt mondta, hogy "szép fa, de két hónap után kidobhatom". Ennek már 5 éve. Azóta szaporítottam róla egyedeket. Teleltetés volt a legcikibb. A szakkönyv azt írja, hogy 15 fok alatt megdöglik, de kivállóan telel 18 fok körül. Olyan ablakunk volt, hogy a két ablakszárny között elfért a fa. Oda tettem télre. Többször előfordult, hogy a tál hozzáfagyott az ablaküveghez, tehát kb 0 körüli hőmérséklet lehetett a fa körül. ÉL a fa, lehet hogy nem olvasta a róla szóló szakirodalmat? :-)
A fádat ha jól csinálod nem fogod elveszíteni. Figyelj rá és szeresd. Ez az egész hobby lényege. Szeretni kell a természetet a fákat. A növények meghálálják a törődést.
Nekem délelőtt árnyékmentes volt a serissa helye viszont délután félárnyékos. Nálam bejött. Ahol a legtöbb szobanövény jól érzi magát ott a serissa is biztos elél.
Kérdezz bártan! Nem lehet butaságot kérdezni, csak esetleg bután lehet feltenni a kérdést.
Somap

Előzmény: TopGun111 (215)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.02 0 0 215
Koszi! Semmi baj, nem veszem a szivemre a "cinikus" megjegyzest. Azt hallottam, hogy az ezercsillag fak nem szeretik ha mozgatjak oket, azt meg elturi ha atteszem az ablakba? nem baj, ha tuzo nap is erni fogja? bocsi ha Neked termeszetes dolgokat kerdezek, de mint kifejtettem TOK KEZDO vagyok ebben a temaban es mivel nagyon reg vagyom egy bonsai-ra nem szeretnem elvesziteni a "kicsiket" :)
Előzmény: somap (214)
somap Creative Commons License 2002.05.02 0 0 214
Szerintem a száradással most nem kell foglalkozni, különösen akkor, ha jönnek az új hajtások. 15-20 levél egy "kifejlett" fánál semmiség.
A használati utasítás jó dolog. Nyugodt lehetsz, hogy minőségi árút vettél. Andrást nincs szerencsém ismerni így a fáit szinten nem láttam.
Konvektor nem szerencsés a fának télen, mert gyorsan szárítja a növényt, bár nyáron ritkán fűt az ember így az égéstermék is kevésbé "mérgezi a fát", szerintem nyáron nyugodtan tarthatod az ablakban a bonsaiodat. /bocs a cinikus megjegyzésért./
Somap
Előzmény: TopGun111 (213)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.02 0 0 213
Szia Somap!
"mezitlab" vettem a fat, semmi csomagolasa nem volt es irtam, hogy a Budai arboretumban vettem a kiallitason, a mult szombaton a Marczika Andras nevu, (a nevet azert tudom, mert adott egy "hasznalati utasitast") gondolom bansai "tenyeszto"-tol. Eleg sok level sargult meg hirtelen, tegnap delutan vettem eszre, kb 15 level sargult meg. Ablakban nem tudom szerencses-e tartanom a fat? mivel az ablak alatt gazkonvektor van, ami a szabadba nyilik.
Előzmény: somap (212)
somap Creative Commons License 2002.05.02 0 0 212
Szia 111!

Nem tudom milyen "külalakban" vetted a fát. Én serissát eddig nagyon "guszta" csomagolásban láttam. Ez mind olasz, holland árú. Kis fa ügyes és nagyon figyelemfelkeltő papírdoboz csomagolásban. A tál kicsi (7-10 cm) nagyon egyszerű és esztétikus. Na ezek az import fák általában "tiszta" agyagban vannak.
Véleményem szerint a levél sárgulás akkor baj, ha nagy mennyiség kezd sárgulni. A "pár levél itt-ott sárgul" tünet egyáltalán nem vészes, hanem természetes.
Ha kis zacsis tápot vetted akkor 99,9999999 % hogy osmokort a neve. A legjobb választás. Kertészeti boltban is kaphatsz más csomagolásban. Az összes szobanövényedhez használhatod. Folyamatosan, több hónap alatt adja le a tápanyagot. A kertészetek évente egyszer adják a növényeik alá és a kiadagolt mennyiség elég egy teljes tenyészidőszakig.
Az ablakpárkányon is elél a fa. :-)

Somap

Előzmény: TopGun111 (211)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.02 0 0 211
Szia Somap!
Marczika Andrastol vettem a fat, gondolod, hogy agyagba ultette? Azt mondtak ne ultessem nagyobb talba mert akkor nem fog lombosodni, mert a gyokerere fog noni. Nem tudom mi a neve a tapgolyonak mert csak egy atlatszo nylon tasakban van, a szine vilagos barna, a level sargulas nem gond? Sajnos nekunk nincs kertunk ahova ki tudnam tenni a fat :( igy marad a szobam. kb 15cm nagy ovalis a tal amiben most van a fa.
Előzmény: somap (210)
somap Creative Commons License 2002.05.02 0 0 210
Szia 111!

A tápgolyó amit vettél valószínűleg Osmocort. Kiválló választás! Az, hogy mikor tápozod a növényt tőled függ. Mivel "friss" a növényed még benne van a kereskedelmi "eladási varázslat". Most meg van trápozva elég rendesen. Szerintem majd egy hónap múlva már nyugodtan elkezdheted a tápozást. Az osmocort-ot van aki a talajba bekeveri átültetéskor és van aki csak a talajra rászórja és "lesz ami lesz majdcsak fejlődik a növény" alapon. Én a talajba keverést javaslom. (Ha most nem szándékozol ültetgetni akkor szúrsz egy kis lukat a talajba és beleszórod a golyócskákat aztán betemeted a lukat.) A locsolást akkor kell végezned ha a talaj kezd kiszáradni. Nyáron ez lehet akár napi több öntözés is (napos helyen kis földlabda). Ha a fa hajt akkor nincs gond, mert jól érzi magát. Amikor észreveszed, hogy a hajtásai túlzottan megnyúltak (hosszú az ág és kevés a levél és azok a levelek sem "túlzöldek") akkor kicsit sötét a helye. Én a sajátomat nyaranta a szabadban tartottam, olyan részén a kertnek, ahol délelőtt napot kapott és délutánra félárnyékban volt. Sajnos egyszer kihagytam egy öntözést ami túlzottan megviselte a kis fát és elpusztult. :-(
Javaslom, mivel valószínüleg kicsi a földlabda egy nagyobb tálba ültesd át a kisfát. (ha jó tálat választasz jobban fog kinézni a bonsaiod) A Serissa, Carmona, Ulmus bonsaiokat kis tálakba szinte "tiszta" agyagba ültetik, ez hosszú távon nem a legjobb élettér. Földdel kapcsolatban rengeteg infót kapsz Endru weboldalán. Gyökerekhez most ne nyúlj!
Más most nem jut eszembe "jótanácsként".
Üdv

Somap

Előzmény: TopGun111 (209)
TopGun111 Creative Commons License 2002.05.02 0 0 209
Kedves Endru! Sajnos nem voltam fent a galerian mert nem tudtam, hogy hol kell felmenni igy nem talalkozhattunk, a foldszinten neztem vegig a kiallitast. Somap koszi a segitseget elore is. Az a helyzet, hogy nehany level elkezdett sargulni a fan, nem tudom ez igy termeszetes? vagy valami baj van? (igaz, hogy par uj level is kezd noni) az eladotol vettem egy csomag tapgolyot, csak elfelejtettem megkerdezni mikor kell adni belole a fanak? 3 naponkent ontozom, ahogy mondtak es foldnedves a talaj. Vilagos helyen van, igaz, hogy nem tuz be a nap, a fuggony elvan huzva, de azert egesznap kap fenyt. a szobaban a homerseklet 22-23C korul van stabilan.
endru Creative Commons License 2002.04.30 0 0 208
Kedves 111
Jól választottál, itt vagyunk többen, ha nem is aznap de segitünk (ha tudunk)
Mivel ez a reklám helye: olvasd www.extra.hu/bonszaj/index.html oldalakat
És még 5.ig nyitva a XIII. József A. Műv. Házban a kiállitásunk. Ha az Egyetemen fenn voltál a galérián, akkor találkoztunk.
Előzmény: TopGun111 (206)
somap Creative Commons License 2002.04.30 0 0 207
Szia!
Kérdezz nyugodtan! Volt egy ilyen fám. Azt nem mondanám, hogy mindenben tudok tanácsot adni, de hátha!
Somap
Előzmény: TopGun111 (206)
TopGun111 Creative Commons License 2002.04.30 0 0 206
Sziasztok! Van itt most valaki hozzaerto szakember? Endru itt vagy? volna par kerdesem! En egy NAGYON KEZDO bonsai-os vagyok! Szombaton a Budai botanikuskertben, a kiallitason vettem egy ket eves Ezercsillag facskat es lenne par kerdesem vele kapcsolatban!
somap Creative Commons License 2002.04.19 0 0 205
Sziasztok!

Senkinek semmi bonsaios kérdése sincs?
Ez elég furcsa.

Somap

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!