Keresés

Részletes keresés

Atis44 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 7019
Egy számomra érdekes érthető és hasznos doktori disszertáció a Corvinus egyetemről!

Lehet hogy egyesek nem mond újat.

A FÜRTRITKÍTÁS IDEJÉNEK ÉS MÉRTÉKÉNEK HATÁSA A ’FURMINT’ ÉS A ’HÁRSLEVELŰ’ FAJTÁK VEGETATÍV ÉS GENERATÍV TELJESÍTMÉNYÉRE TOKAJ-HEGYALJÁN

Lehet hogy az idén kipróbálom az egyik módszert belőle!

http://phd.lib.uni-corvinus.hu/341/
Hepci Creative Commons License 2010.02.10 0 0 7018
A jó másolat alig olcsóbb az eredetinél. Az olcsó másolat meg szart se ér...
Előzmény: fefer (6915)
GENOM_66 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 7017

Lehet, hogy nem a legpontosabban fogalmaztam. Nyilván nem arra a fásodásra gondoltam, ami nyár vége felé következik be jól látható módon.

Ha elvágunk egy zöld, zsenge hajtást májusban-júniusban, először a hajtás belseje teljesen egyneműnek látszik (rugalmas, gumis állagú). Később (erre utaltam én) egy kör mentén megjelennek rostnyalábok, amelyek egyre erősebbek, határozottabbak. Ez lényegében a fásodás kezdete. Amikor már ez olyan mértékű, hogy nem is törik a vessző könnyedén, és a keletkezett (fás)rostok már egyfajta vázat alkotnak - na ilyenkor már nem szokott nekem sikerülni. Tehát itt kell megtalálni azt az állapotot, mikor már megjelentek ezek a rostok, de még gyengék.

Egyébként különféle szakkönyvekbők próbáltam megtanulni a módszert. A Kertészek új kézikönyvében (1972) van többek között elég jól leírva ez az elfásodás/zsengeség mértéke. Onnan vettem én is.

De még jobban le van írva a Szőlőtermesztés c. (tan)könyvben, amit mostanság lehet kapni. Szerintem Mezőgazda Kiadó, de nincs most itt nálam.

Remélem, hogy tudtam segíteni.

Előzmény: Falusi1 (7013)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7016
Ha mindent jól csinálsz akkor 90%. Majd ha sorrakerül, még jövök apróbb részletekkel.
Előzmény: jacsoj (7015)
jacsoj Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7015
Mennyire biztos az eredés, gondolom csináltad már többször?
Sajnos tavaly kb 15 tőkét próbáltam fásan átoltani május elsején. Egy sem sikerült, pedig máskor már bejött ez a fásoltás. Lehet, hogy az idő miatt, jó nagy szárazság volt tavaly májusban.
Igazából az nem érdekel, hogy az első évben lesz-e rajta fürt, de legalább erős vesszőt neveljen. Ezt a 15 tőkét akkor most újra megpróbálom.
Tudom, hogy macerás munka, én mellé szoktam feküdni.
Előzmény: Ali-bá (7014)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7014

Igen, neked az átoltandó szőlő az alany.

 

Igazad van, eltévesztettem! Május vége.Mikor már elég vastag a zöld hajtás. Nagyon későn azért nem jó, mert akkor sokat csúszik a fejlődésben,nem érik be a vessző, nem érik meg az uj szőlőfürt.

 

Az bizony előfordul, hogy kötözés közben kitörik az egész, ha nem bánsz vele nagyon óvatosan. Ezért ajánlom a kisszéket, vagy ülj le a tőke mellé és a két lábod közt  és lassan dolgozz.

 

Én azt ajánlottam, hogy minél közelebb tedd a nemest a kihajtott vessző tövéhez, de ez nem szentírás. Nálunk a fagyérzékeny szőlő tőkét télire elfedjük, ezért lényeges a földközelség. Másképp nem. Kényelmesebb is magasabban bajlódni  főleg a kötözéssel.

Előzmény: jacsoj (7011)
Falusi1 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7013
Az oltás engem is érdekel. Amit Ali-bá leírt az érthető.
A kiegészítéseddel kapcsolatban kérdezem: Hogyan érted azt, hogy..." még csak éppen kezdjen el fásodni, pattanva törjön el a vessző..."?
Azért nem értem, mert hogyan kezdhetne el májusban fásodni a zöld friss hajtás?
(Nem kötözködni akarok, csak meg akarom érteni.)
Előzmény: GENOM_66 (7008)
nagyberény Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7012
Jó'stét!

A (6974)-ben említett könyvlista mostanra kibővült és végleges. Ha bárki szeretne kapni belőle, dobjon e-mailt!

A lista:

88 színes oldal szőlőfajtáinkról 1db
Prohászka: Szőlő és bor 12 db
Jacsmenik Gyula: Szőlészet és borászat a kiskertben 1 db
Csepregi: A szőlő metszése 2 db
Kriszten: Tavasztól tavaszig a szőlőben 2 db
Kriszten György: Szőlőlugas 1 db
Kaiser Géza: A korszerű szőlőtermesztés alapjai 1975 1 db
Dr Diófási Lajos: A minőségi borszőlőtermesztés tudományos alapjai 1985 1 db
Horváth Sándor: Szőlő a házikertben 2 db
jacsoj Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7011
Kösz Ali-bá!
Ilyet még nem csináltam, ezért van pár kérdésem.
"Tavasszal az alanyt két szemre visszametszed ", nekem az átoltandó nemes tőke az alany, ugye?
"Ekkor (kb.április vége, május eleje)", ilyenkor még nagyon kicsik a hajtások, május közepén általában egy arasznyiak, és nagyon gyengék. Erősebb mozdulatra a tövükből kitörnek, ilyenkor lehet könnyen csinálni a hajtásválogatást.
Kb milyen hosszúságúra kell hagyni az oltandó részt, mielőtt nekifognék az átoltásnak?
Előzmény: Ali-bá (7006)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7010
Én ugy tapasztaltam, hogy nem mindegyik fajta szőlő tökéletes alanynak. Szerintem is legjobb a vadalany.  Azért érdemes megpróbálni!! Ha megfakad és jól fejlődik nyert ügyed van. Az alanynak nem tapasztaltam semilyen befolyását a nemes betegségeire, inkább csak a növekedési erélyre.  Arra nagyon vigyázz, hogy a régi szőlő, amit ugye alanyéntk használsz most nehogy kihajtson, mert képes elhatalmasodni a nemes felett.
Előzmény: Cicero III (7009)
Cicero III Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7009
Van a kertemben két Helikon muskotály, át akarom oltani, mert „hála egyik ősének” (Sultanina) nagyon-nagyon hajlamos a betegségekre és a fagyra is.

Kérdésem lenne a zöldbe-fás oltással kapcsolatban.

Ha sikerül az oltás, akkor alulról felfelé: van a vad, van a régi nemes és lesz az új nemes. Az új nemes tulajdonságait mennyire befolyásolja az előtte lévő régi nemes szőlő? Mennyiben változik az eredeti tőkéről levágotthoz viszonyítva? (Egyáltalán van-e ennek a feltételezésemnek reális alapja.) Elsősorban a betegségek részleges tovább-örökítésére gondolok Úgy emlékszem Apám és nagyapám is inkább a vadba való nyakoltással oltott át. De hogy miért, arra már nem emlékszem. Kimaradt kb. negyven év, pár éve kezdtem el nyugdíjasként szőlővel én is foglalkozni. Vannak jó könyveim, de a tapasztalat hiányzik.

Előre is köszönöm, ha valaki foglalkozik a kérdésemmel.

Előzmény: Ali-bá (7006)
GENOM_66 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 7008
Ali-bá elég jól leírta, de saját tapasztalatból még annyit hozzá tennék, hogy amibe beoltod (alany), az még csak éppen kezdjen el fásodni, pattanva törjön el a vessző, mert nekem ilyenkor szinte mindig megeredt. Ellenben ha már fásodásnak indult, akkor az eredmény közel sem olyan jó! vagy szinte semmilyen.
Előzmény: jacsoj (7001)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7007

 Nézz vissza a topikban és a tapasztalt gyakorló szőlősökre hallgass  a lugasneveléskor.

Az említett kertészetek helyett inkább faiskolákból, vagy termelőtől vásárolj. (Nézd meg a Google keresőben pl. "Veres Csabáné Csemegeszőlő és Oltványtermelő"-t.)

Előzmény: Törölt nick (7002)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7006

ZÖLDBE-FÁS  oltás

 

Ha elmúlnak a fagyok, megszeded az oltóvesszőt, 2-4 szemes darabokat gombaölőszeres (pl. dithán) vízbe mártasz (5 perc), aztán műanyag tasakba teszed, legumigyűrűzöd, hogy légmentesen elzárd, felcimkézed és beteszed a hűtőszekrénybe, hogy májusig azt higgye, hogy még tél van.

 

Tavasszal az alanyt két szemre visszametszed és vársz ,míg a kihajtó vessző olyan vastag nem lesz, mint amilyeneket a zacskóba raktál. Ekkor (kb.április vége, május eleje) egy egyszerű ékoltással beleteszed a nemes 2 szemes részét a behasított alanyba. Célszerű minél közelebb a kihajtott vessző tövéhez. Oltószalaggal bekötözöd és várod, hogy kihajtson.

 

Lényeges, hogy az eredeti tőkéből semmi zöld hajtást nem engedsz nőni, még rügy korában lemorzsolod, csak a nemest!!! Aztán lesed, hogy az új hajtásban van-e fürt, mert ha igen, akkor még abban az évben megkóstólhatod a termést. (Mástól kapott ismeretlen fajtáknál ez rendkivül izgalmas esemény!)

 

 

 

Előzmény: jacsoj (7001)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7005
Köszönöm.És hol tudom ezeket beszerezni?6x3m lugast szeretnék oda mennyi tő kell?
Előzmény: jacsoj (7003)
RAMBO Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7004
Azt majd veszünk útközben az OBIban, ott minden szőlészeti cucc van. :)
Előzmény: Cirfandlia (6997)
jacsoj Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7003
Lásd 6966
Előzmény: Törölt nick (7002)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7002
Sziasztok!Tanácsot szeretnék kérni Tőletek.Tavasszal szeretnék csinálni egy szőlőlugast.Tudnátok nekem mondani csemegeszőlő fajtákat , hogy mit érdemes ültetni, mert nézem ezeket a katalógusokat (Bakker, Starkl) de félek , hogy ez átbaszás.Előre is köszönöm.
jacsoj Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7001
Hogy is kell?
Előzmény: GENOM_66 (6998)
nagyberény Creative Commons License 2010.02.08 0 0 7000
Akkor majd viszünk hegyikristályt a zsebbe. ;-)
Előzmény: Cirfandlia (6997)
taormina1 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6999
Tényleg kár lenne érte, ha van más mód is.
Előzmény: GENOM_66 (6998)
GENOM_66 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6998

Miért nem oltod át?

Nyersz vele 3-4 évet, jóval kevesebb munka és pénz is! Zöldre fást oltani elég egyszerű is.

Előzmény: RAMBO (6995)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6997
És a holdtölte? ;-)
Előzmény: RAMBO (6993)
nagyberény Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6996
Reméljük telihold lesz! :-)
Persze, hogy megyek, naná, ki nem hagynám!
Előzmény: RAMBO (6993)
RAMBO Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6995
Energiafű. :)

Valójában újat telepítek, más fajtákból, mivel vettem egy vágó rizlinget, és annyi rizling nem kell, az Enikő pedig jó volt stílusgyakorlatnak, de nem látom a fejlődési potenciált benne.
Előzmény: taormina1 (6994)
taormina1 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6994
Ilyet miért teszel?
Mi lesz a helyén? Welness-hotel?
Előzmény: RAMBO (6993)
RAMBO Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6993
Gyere, megtanítalak a Guyot metszésre, de a blogon is leírtam, persze a gyakorlat mégis más. mivel az egyik szőlőmet kivágjuk, ott gyakorlatozhatsz is kedvedre, le is MEO-zom. A másikon meg megmutatom, hogyan kell a karos kordont metszeni.

Március 15-e környékén metszek (Sándor nap, fontos!), akkor előtte jelentkezz.
Előzmény: nagyberény (6992)
nagyberény Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6992
Hi!
Egykaros kordonra gondoltam mindegyik fajtánál (először V alakban, de már elvetettem a szűk sorköz miatt), de pont az Ottonel miatt bizonytalanodtam el. Ezt a szálvesszőzést is biztos meg fogom tanulni.
Ezek szerint nem olyan nagy az érési különbség, de hajlandó vagyok várakozni a Szürkebarátra, ha lusta. Ha a másik kettő kicsit túlérik, az sem túl nagy baj, ha nem rothad le addig. Ha majd eljön az ideje, próbaszüreteket akarok csinálni és összehangolni a 3 fajtát, mert külön-külön szüretelgetni 50-50 tőkéről elég viccesnek tűnik így első hallásra. Ha a Szürke nagyon lusta a másik kettőhöz képest, akkor telepítek hozzá még 50-et, így két szüretem lesz és két fajta borom. Helyem van bőven, úgyhogy akár meg is tehetem. :-)
Te mikor tervezel metszeni idén? Ha jól emlékszem, van Ottoneled, meglátogatnálak a munka dandárjában, tanulási célzattal. Ha már jár a komp, 37 km-re vagyok a birtokodtól, úgyhogy nem okoz gondot, persze csak ha nem zavarlak.
Előzmény: RAMBO (6990)
RAMBO Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6991
A szürkebarát nem korai fajta, hanem középérésű, de a dédapám csak akkor szedte le (utolsóként) amikor már megcsípte a dér (november elején).
Előzmény: nagyberény (6985)
RAMBO Creative Commons License 2010.02.08 0 0 6990
Melyik milyen művelésmód mellett adja a leggazdagabb termést? No nem a mennyiség a cél, hozamkorlátozni kívánok, inkább a minőségre törekszem.

Az ottonel muskotály és a zenit biztosan nagyon jól terem Guyot metszéssel. Én a helyedben két félszálvesszőt hagynék (6-6 szem) és minden hajtáson csak egy fürtöt. A szürkebarátot én rövidcsapra metszeném egyvagy kétkaros kordonon, 12-15 hajtás és fürt szeritem ott simán mehet, mert ez elég apró fürtű.
Előzmény: nagyberény (6974)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!