Keresés

Részletes keresés

Tarzy52 Creative Commons License 2020.05.25 0 0 13223

Úgy nézem elég szép lesz az idei füge termésem!

 

666Forester Creative Commons License 2020.05.25 0 0 13222

meh.... na ezért nem szoktam koordinátákkal megadni egy egy fügefa helyét... szegény... 

Előzmény: 55judit (13200)
Gaboturbo Creative Commons License 2020.05.25 -1 0 13221

GSanyi52 azért vétek eltüzeltetni a diót. A téli fagyokban hálásan elfogyasztják a tollas barátaink. Látnád sokszor micsoda poshadt, avas, férges diót  eszegetnek a fán a fakopáncsok...!

Előzmény: GSanyi52 (13213)
Gaboturbo Creative Commons License 2020.05.25 0 0 13220

"Csatlakoznék az előttem szólóhoz" Én is jobb híján a kicsiket, a cserepeseket a flakonosokat, zöld ágú volt bőven, egyszerűen elástam. Saccoltam, hogy kb két ásónyom mélyen átvészelhetik a telet ( ami jelen esetben ugye nem volt vészes).  Ezek szépen kibírták és nem is száradtak ki. Volt pár darab cserepes és vödrös  melyeket nem érkeztem eltenni azok már kicsit megfáztak mert csak úgy a szabadban teleltek, sőt volt amelyik teljesen el is fagyott.  Ezeket az elfagyottakat ki akartam dobni de kíváncsiságból csipkedtem vissza amikor látszott a törzhöz közeledve valamennyi nedvesség. Most Május elején egyik a törzsből oldalt alvó rügyet indított a másik pedig lentről ( nem tudom jól írom-e) gyökér törzsből hozott gyönyörú erőteljes hajtást. Az egyik abszolóút semmi életjelet nem produkált így tegnap kiszedtem a földből és lám a gyökér élni látszik, tele van nedvességgel és eleven ahogy kapirgálom. Vízbe tettem és ma vissza teszem földbe lesz ami lesz alapon. Érdemes esélyt adni az elfagyottnak is.

Sajnos ez az Április eleji huzamosabb fagy eléggé vissza sokkolta a már megindult állományt de ezt már tárgyaltuk.

Előzmény: zakkwylde873 (13218)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.05.25 -1 0 13219

Hogy milyen fajta nem tudom, de ez olyan családi diófa, ahogy a füge fajta is a rokonságban vándorol.

No, persze arra ügyelni kel hogy melyik dió milyen évben volt.

Mi ezt fonalakkal jelöljük.

A lila szín 2018-s termés még van belőle pár csomag amiből sütünk/ajándékozunk.

Minden évben a legszebbeket kiválogatjuk és azok az asztalra kerülnek ott is van szín az éveknek.

Előzmény: GSanyi52 (13213)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.05.25 0 0 13218

serules nelkul nem fogod tudni kivenni a gyokeret, nemtudom mekkora/hany eves volt, amikor elfagyott, de a gyokere mar x evet fejlodott a foldben, az ugye nem fagyott el. ha nem erik be rendesen a vesszo, akkor lehuzatnam es folddel takarnam, vagy felkupacolnam.

Előzmény: Amita13 (13217)
Amita13 Creative Commons License 2020.05.25 0 0 13217

Pont amiatt, mert ha akkor kezd hajtani, nem érik be a hajtás, és takarással sem telel át. Fagymentes helyen viszont azért esélyes. És persze nem úgy gondoltam, hogy kiveszem lerázogatom, hanem mivel ez egy kicsi növény (egy 40 centis -száraz(?) ága van), így simán ki tudom venni egyben a gyökerével. Mondjuk mindez egyelőre csak ötletelés, mivel ha nem mozdul, akkor úgy is mindegy, ha meg esetleg korábban mégis kihajt, akkor hurrá. 

 

(A füge mivel neki való helyen egész évben hajt, és nem hullatja le a levelét, nem vonul "téli álomba", így alkalmas arra, hogy télen is valamennyit vegetáljon, tudtommal. Erre játszanék a fagymentes, de nem meleg helyen: lenne ideje a hajtásának ha nem is beérni, de simán venni a telelés akadályát. Persze lehet nincs igazam.)

Előzmény: zakkwylde873 (13198)
55judit Creative Commons License 2020.05.24 0 0 13216

Köszönöm hogy ezt mondod. Te meg nagyon kedves vagy.

Sok éve figyelem a füge tulajdonságait, de még mindig érnek engem is meglepetések. Én itt a saját tapasztalataimról szoktam írni, és kíváncsian várom a tieidet is. Tanulunk egymástól. :)

Előzmény: GSanyi52 (13214)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.24 0 0 13215

Azért még kiegészíteném...

A füge bírja a szárazságot, de a rendszeres locsolást meghálálja. Sőt a füge gyökerei -ha a növény már elég idős- utána mennek a víznek, kis túlzással bármilyen mélyen van.

Volt korábban egy film a Spektrumon talán, ahol a város(ok) alatti föld alatti üregeket, barlangokat mutatták be. Ott csak mellékesen említették meg, hogy a felszínen lévő fügefák gyökerei azok itt, úgy 30 méter mélyen.

Előzmény: GSanyi52 (13214)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.24 0 1 13214

"Kis túlzással azt mondják úgy érzi jól magát a füge ha a lába vízbe lóg, a fejét meg tűzi a nap."
Ennél jobb megfogalmazást nem is lehetne írni, mert benne van minden abban az egy mondatban!
Kezdő vagyok a témában, nekem ez egy nagyon jó iránymutatás.
A segítségben, tanácsadásban nagyon szuper vagy Judit!

Előzmény: 55judit (13212)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.24 0 0 13213

Akkor úgy néz ki, hogy fajtától függ. Kicsit irigyellek, hogy sikerül több évig eltartanod a diót.
Nekem van jó pár kiló régi és sajnos avas lett, de odaadom a szomszédomnak, ő legalább eltüzeli a kazánjában és nem megy kárba.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13209)
55judit Creative Commons License 2020.05.24 0 1 13212

Egy ismerősöm szerint felesleges a fügét locsolni, mert elég nedves szerinte a talaj. Élnek a 3-4-5 éves fügéi, de szerintem jó ha 1/3-át termik annak, mint amit kéne.

 

Kis túlzással azt mondják úgy érzi jól magát a füge ha a lába vízbe lóg, a fejét meg tűzi a nap.

Feltétlen kell locsolni. Másként víz nélkül hogyan venné fel a tápanyagot. Veszprémi írásából is láthatod, amíg nem öntözte, tápanyag hiányában milyen termése volt. Kis bokrot létszükséglet, nagy bokrot ilyen szárazságban ajánlott öntözni.

Kiültetett fügét nehéz túlöntözni. Gyakorlatilag nem lehet. De ha túl gyakran öntözöl, érdemes tápanyagot is pótolni mert kimosódhat a talajból.

 

 

Előzmény: Dav32g (13210)
Veszpremi Creative Commons License 2020.05.24 0 0 13211

Egyetlen nagy fügebokrunk tapasztalata: évekig alig öntöztem, a termés fele besárgult és lepotyogott. Aztán valahol olvastam, hogy kéne öntözni, és elkezdtem, nem sokat, de rendszeresen napi pár litert a tövénél kialakított tányérba. Ettől kezdve nem sárgult és rendesen termett. A fiatalon dugványról ültetett fügéknél is ezt tapasztalom, amelyik kapott öntözést, az sokkal jobban hajt a nem öntözöttnél (ezek általam gyökereztetett ajándékba adott 2 eset).

 

Más: a tavasszal fás dugványról gyökereztetett fügéim közül (itteni hsz-em 12984) most a 8-ból legalább 4-5 már életképesen kezd hajtani kb. 6 hét után. Talán a gyökerük is beindult.

Előzmény: Dav32g (13210)
Dav32g Creative Commons License 2020.05.24 0 0 13210

Sziasztok. Tí milyen gyakran ontozitek a fugeiteket.... Kell - e egyáltalán öntözni? 

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.05.24 -1 0 13209

Helló!

 

Mi ezt már régóta csináljuk és nem vettük észre hogy avasodna.

Ezt úgy nézzük hogy ha ketté törjük akkor milyen a színe, íze.

Nálunk mindig van az asztalon pucolt dió, ha valaki jön is szemezgethet. No és rengeteg diót teszünk a sütikbe úgy találomra és 3x annyit mint írnak.

Nem évekig áll ott, mert elajándékozzuk. Ki, ki halat/ki gyümölcsöt stb ad.

A 2018-s ból, már alig van.

Általában februárban az összeset megpucoljuk ami necc zsákokban lóg a pincében. 

Most ilyen lett.

 

Előzmény: GSanyi52 (13208)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.23 -1 0 13208

De azt bizonyára tudod, hogy az olajtartalma miatt a dió még pucoltan is megavasodik még a fagyasztóban is? Én darálva szoktam úgy elrakni a fagyasztóba 30 dkg-os csomagokban (ezt a feleségem mondta, mert ennyi kell általában az egyszeri ételhez), így általában kettő évet bír ki ott avasodás nélkül. Talán három év is lehet, de pontosan nem számoltam.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13207)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.05.23 -1 0 13207

Így van.

A mospilan a fúrólégy ellen volt amitől a szép zöld dió egyszer csak elkezdett feketedni.

Ráadásul idén kevés dió lesz.

No és mospilánt egy kicsit később is próbáljuk mint tavaly.

Mi a diókat fagyasztóba rakjuk pucoltan.

Még a 2018-s ronda dió is jobb mint a piacon árult szép. Ketté törve az olyan sárgás/avas szerintem.

Előzmény: GSanyi52 (13206)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.23 -1 1 13206

A lemosó gondolom réz és kén volt. A mospilan tudtommal rovarölő, jó a fúrólégy és buroklégy ellen, ezek a legújabb és legnagyobb pusztítást végző kártevők, de nem jó a gomba ellen.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13204)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.05.23 -1 0 13205

Helló!

 

Hát ez érdekes ez a rozsdafolt féle nálunk a diónál van. Mondjuk itt a visszáján.

A fügénél én is észrevettem ilyen pöndörödés félét, de megnézve a levelét nem láttam raja semmi./alul/felül nézve/

Hát majd kiderül.

Előzmény: beller1 (13203)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.05.23 -1 0 13204

Helló!

 

Köszi a h.sz.t.

2018-ban a dió elég csúnya /fekete/ volt .

Tavaly permeteztük mospilannal vagy 5x.

Tűrhető termés lett.

Most meg ez a rozsda féle. Lemosó permetezés mindig van tavasszal. Ráadásul az idén kevés dió lesz. Újra megcsináljuk.

Előzmény: GSanyi52 (13196)
beller1 Creative Commons License 2020.05.23 0 0 13203

Egyik napról a másikra ilyen lett a kis füge bokrom. Találkozott már valaki hasonlóval? Mit lehet tenni, milyen betegség lehet, és hogyan lehet védekezni ellene?

csehrigo Creative Commons License 2020.05.23 0 1 13202

Szia

 

Szóval a Masui-Dauphine az más néven a Török barna és nem a francia Dauphne fajta.

 

Ha folyamatosan dugványozással szaporítanak egy növényt az, hogy tud változni,mutálódni?

Előzmény: PathosVerdesIII (13201)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13201

Igen elvileg az de a japánok olyan rég termesztik és szelektálják hogy külön fajtaként lehet tekinteni rá.

Előzmény: csehrigo (13199)
55judit Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13200

Voltam Tihanyban. A tihanyi kék bokránál döbbenetes látvány fogadott. Valaki levágta az utcáról elérhető összes erős egy éves ágat, így nem lesz rajta első termés. Illetve lesz a belső oldalon talán 2 szem. A metszések nem frissek, kora tavasszal, vagy még ősszel esett neki valaki. Olyan kis vékonyka, alsó állású egyévesek maradtak meg amik a bokor szempontjából nem olyan lényegesek, nem lesz rajtuk termés sem. Véleményem szerint csak ilyeneket lenne szabad szaporítás céljából levágni. Kíváncsi lennék hogy akinek ilyen kis 5-6 éves bokra van, örülne-e ha a  legszebb egy éves ágakat valaki ledarabolná róla.

 

Szétnéztem a környéken is, sok füge bokrot láttam, azokon nem voltak ilyen eszement beavatkozások.

csehrigo Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13199
Előzmény: csehrigo (13197)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13198

miert kellene kivenni. vegre elkezd hajtani es akkor ujra megbolygatnad a gyokerrendszeret ? ha augusztusban kezd hajtani, akkor kb 30cm lesz. azt meg tudod takarni, folddel fekupacolni, stb. honnan tudod hogy milyen telunk lesz, hogy egyaltalan kell e vedeni?

 

ezt nem Neked irom, hanem ugy altalanossagban: neha olyan erzesem van, hogy sokan nem ertik, hogy a novenyeik hogyan mukodnek es mi a legjobb nekik. beken kell hagyni oket, nem kell oket 0 foknal takargatni, mert azzal megint csak kart okozol, stb

Előzmény: Amita13 (13195)
csehrigo Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13197

Sziasztok?

 

Régen jártam már itt. 

Olyan kérdésem lenne hozzátok kettő is, hogy a Masui-Dauphine https://terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/japanfuge.html fajta az ugyan az, mint ez

http://www.dmkert.hu/enciklopedia/gyumolcstermok/fuge_dauphine ?

Vettem iilyen fatát és van rajta pár szem :-)

 

Másik kérdés,hogy házi kertben 1-2 bokorral érdemes lehet a japán módszer szerinte fügét nevelni?

GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 13196

Gomba. Én (amikor még volt diófám) rézgáliccal, vagyis bordói lével permeteztem. Valamit javított a termésen.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13193)
Amita13 Creative Commons License 2020.05.21 0 0 13195

Nem vettem ki, de azért ha augusztusban kezdene hajtani, akkor ki kéne a telelés miatt. Meg azért szeretnék biztosat is mellé, max. kettő lesz. 

Előzmény: zakkwylde873 (13194)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.05.20 0 1 13194

hagyd beken ha meg nem vetted ki, locsold meg neha. felhivnam a figyelmedet az alabbi hozzaszolasban szereplo datumra.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=144979324&t=9179725

Előzmény: Amita13 (13191)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!