Keresés

Részletes keresés

Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1033

Konvertáld át a Hraskó féle bemenetre, hogy értékelhető legyen.

Mivel az elején direkt felhívtam a figyelmet, hogy az egyértelműség miatt a Hraskó féle cikkből veszem az adatokat.

Ha ő felcseréli a közepes borítékok sorrendjét, csak azért, hogy ne legyenek kompatibilisek a kimenetek, akkor írja vissza, s látható lesz az a kimenet amit én írtam.

 

A végeredményt nem befolyásolja, csak ha statisztikát akarunk vizsgálni, akkor nem keverhetjük össze-vissza.

Az én bemenetem:

a PPP KKK

b PPK KKP

c PKP KPK

d KPP PKK

esetre vonatkozik.

 

Az övé:

a kkk ppp
b kkp ppk
c kpk pkp
d kpp pkk

 

 

Előzmény: mmormota (1031)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1032

"ezt a fura izét?"

 

Ez a második bizonyíték, hogy a matematikai logikád közel 0.

Nem probléma, csak a kritikai észrevételeid kiértékelésekor figyelembe veszem. :-)

Az a "fura izé" felsorolása a lehetséges borítékoknak, s a színeknek a Hraskó által meghatározott nagy borítékok alapján.

Van aki ezt "látja", van akinek csak "fura izé". :-)

A dobókockás példa általad felfoghatatlansága (mivel az egyszerűbb) még jobb. :-) :-)

 

Ezért ott két mosolyt kaptál. Légy vele boldog. Neked ennyit adhatok.

 

Előzmény: mmormota (1029)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1031

Remélem nem okoz nehézséget a 30 KÜLÖNBÖZŐ lehetséges kimenet felsorolása.

Nem igazán, copy-paste Mungo-t:

(1k1p) (1p1k)
(1k2k) (2k1k)
(1k2p) (2p1k)
(1k3k) (3k1k)
(1k3p) (3p1k)
(1p2k) (2k1p)
(1p2p) (2p1p)
(1p3k) (3k1p)
(1p3p) (3p1p)
(2k2p) (2p2k)
(2k3k) (3k2k)
(2k3p) (3p2k)
(2p3k) (3k2p)
(2p3p) (3p2p)
(3k3p) (3p3k)

Előzmény: Bign (1030)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1030

"Ha van szabály a kizárásra, akkor a kísérletek dokumentálása során 30 féle egymástól különböző sor lehetséges."

 

Remélem nem okoz nehézséget a 30 KÜLÖNBÖZŐ lehetséges kimenet felsorolása.

Én felsoroltam azt amit mondtam.

Előzmény: mmormota (1028)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1029

1012-ben fel van sorolva a 36 lehetséges kimenet.

Látható, hogy ismétlődések vannak benne, s Mungó által említettek nincsenek köztük.

 

Ez is egy logikai torzszülött.

Mi az hogy lehetséges kimenet ismétlődésekkel? Minek sorolod fel kétszer ugyanazt?!

Egyáltalán, miért nem a kísérlet dokumentálása során lehetséges sorokat írod le, miért ezt a fura izét?

 

 1013-ban pirossal vannak jelölve azok a kimenet, amelyek nem felelnek meg a szabályoknak

(de megvalósulhatnak a borítékok esetében).

 

Ez is egy hiba. Melyik szabálynak nem felelnek meg ezek a sorok? Ha szerinted nem felelnek meg a Hraskó által megfogalmazott szín kizárási kritériumnak, akkor nem tudod értelmezni a szabályt megfogalmazó összetett mondatot.

 

Ezért próbáltam kiszállni, ezért írtam hogy nincs egy ép gondolat azokban amiket írsz. Hibás alapokból hibás módon következtetve írsz borzasztó értelmetlenségeket.

 

Előzmény: Bign (1027)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1028

Zavaros fogalmaid vannak, kevered a dolgokat.

 

Ha nincs szabály kizárásra, akkor a kísérletek dokumentálása során 36 féle egymástól különböző sor lehetséges. Hogy aztán

- hány kísérletet végeznek és így hány sort írnak le

- minden eset megvalósul-e

- melyik esetből hány valósul meg

az egy teljesen más kérdés.

 

Ha van szabály a kizárásra, akkor a kísérletek dokumentálása során 30 féle egymástól különböző sor lehetséges. Hogy aztán

- hány kísérletet végeznek és így hány sort írnak le

- minden eset megvalósul-e

- melyik esetből hány valósul meg

az egy teljesen más kérdés.

 

Ami te leírtál, az egy hülyeség. Összekeverted a lehetőségeket a megvalósult kimenetekkel, és valami egészen elképesztő hülyeséget hoztál ki belőle.

 

 

Előzmény: Bign (1025)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1027

A Hraskó-féle leírásban minden kísérlet esetén 36 gyakorlatilag lehetséges kimenetből valósul meg 1, de nem a matematikailag lehetséges 36 féle kimenetből, mivel nem valósulhat meg mindegyik a gyakorlatban.

 

1012-ben fel van sorolva a 36 lehetséges kimenet.

Látható, hogy ismétlődések vannak benne, s Mungó által említettek nincsenek köztük.

 

1013-ban pirossal vannak jelölve azok a kimenet, amelyek nem felelnek meg a szabályoknak

(de megvalósulhatnak a borítékok esetében).

Tehát csak azok a kimenet maradhatnak, amelyek esetében azonos a boríték szám és eltérő a szín.

1014-ben ezek vannak leírva.

Előzmény: Bign (1025)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1026

amiből 36 (nem mind különböző) kimenet lehetséges

 

Ez így önmagában is rossz.

 

Előzmény: Bign (1025)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1025

"Ennek az ég egy világon semmi köze a Hraskó által leírt dologhoz. 

Ebben az esetben leírtad, hogy 6-szor dobsz."

 

Illetve ott is le van írva a 4 féle közepes boríték, amiből 36 (nem mind különböző) kimenet lehetséges. 2*3 * 2*3 = 36, csak éppen nem egyenlő a teljes matematikai kombináció alkotta 36-al.

 

A kísérletek ismétlésével természetesen ezeket az ismétlődéseket el lehet fedni, s kész is a láthatatlan rózsaszín egyszarvú.

Előzmény: mmormota (1022)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1024

Azt nem értem, hogy a kockás példát hogy vagy képes hasonlónak gondolni ahhoz, amire érvnek szántad. Valami egészen komoly baj van a logikáddal.

Előzmény: Bign (1023)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1023

"Nem igaz."

Ettől azért bővebben kéne kifejtened, mivel lentebb fel van sorolva mind a 36 magvalósítható kimenet.

 

Persze aki a "Szájbarágósabban:" részt se érti, annak kár logikával foglalkozni.

Főleg másokat kritizálni.

Előzmény: mmormota (1021)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1022

Szájbarágósabban:

ha 6szor dobsz egy dobókockával, s logikailag kizárod, hogy 1-es legyen köztük, akkor van köztük ismétlődő szám, vagy nincs?

 

Ennek az ég egy világon semmi köze a Hraskó által leírt dologhoz. 

Ebben az esetben leírtad, hogy 6-szor dobsz.

 

A Hraskó-féle leírásban semmiféle megkötés nincs arra, hány kísérletet végeznek.

A 36 a lehetséges sorok száma lenne akkor, ha nincs kizárási szabály. Ennek semmi de semmi köze a kísérletek számához.

 

Mondom, annyira nélkülözi a logikát amit írsz, hogy nem nagyon lehet rá mit mondani. 

Előzmény: Bign (1019)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1021

A valóságban 2*3*2*3=36 kimenet valósul meg (de nincs benne az előzőleg felsorolt 6).

Nem igaz.

 

Akkor ez nem bizonyítja, hogy a 36-ban ismétlődéseknek kell lennie?

Ez se.

 

Szerintem olyan mértékig téves elképzeléseid vannak, ami még a vitát is ellehetetleníti.

Előzmény: Bign (1019)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1020

Mongó állítása szerint matematikailag 36 féle kimenet lehetséges.

Felsorol 6 féle kimenetet, ami biztosan nincs a gyakorlati kimenetek között.

 

A valóságban 2*3*2*3=36 gyakorlati kimenet valósul meg (de nincs benne az előzőleg felsorolt 6).

Előzmény: Bign (1019)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1019

"Te azt gondolod, hogy Mungo idézett mondatára ez valami módon egy ahhoz kapcsolódó, értelmet hordozó válasz?"

 

Pontosan. Ez egy indirekt bizonyítás.

 

Mongó állítása szerint 36 féle kimenet lehetséges.

Felsorol 6 féle kimenetet, ami biztosan nincs a kimenetek között.

 

A valóságban 2*3*2*3=36 kimenet valósul meg (de nincs benne az előzőleg felsorolt 6).

Akkor ez nem bizonyítja, hogy a 36-ban ismétlődéseknek kell lennie?

Pontosan ezt bizonyítja. Ha már nem vette a fáradságot, hogy végig nézze az összest.

 

Szájbarágósabban:

ha 6szor dobsz egy dobókockával, s logikailag kizárod, hogy 1-es legyen köztük, akkor van köztük ismétlődő szám, vagy nincs?

 

Előzmény: mmormota (1018)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1018

Itt van pl. ez:

 

Mungo:"1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k esetek nem fordulhatnak elő a gondos csomagolási technika miatt."

Erre Bign: "Ez igaz, s ez egyben bizonyítja, hogy a 36 lehetséges kimenetben ismétlődések is vannak."

 

Tessék? Hány óra? Te azt gondolod, hogy Mungo idézett mondatára ez valami módon egy ahhoz kapcsolódó, értelmet hordozó válasz? 

Előzmény: Bign (1011)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1017

Én azért szálltam ki, mert semmi értelmet nem fedezek fel a hozzászólásaidban, így nem is tudok mit hozzáfűzni. Ha egy alapvetően követhető gondolatmenetben látnék hibát, ahhoz hozzá tudnék szólni. De itt nem látok követhető gondolatmenetet.

Előzmény: Bign (1016)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1016

Az általad felsoroltak nincsenek a 36-ban.

Láthatod a saját szemeddel.

Ezért le se vonhatod. 36-(6 ami nincs közte)=36.

 

Amit le kell vonni azt is egyesével felsoroltam.

Előzmény: Mungo (1015)
Mungo Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1015

A 976-ban leírt esetek mind lehetségesek a 6 kizárt esetet kivéve, ezért 30 db. Ha a szimmetrikus eseteket azonos állapotoknak tekintjük akkor csak 15 féle pár keletkezhet. Ezt próbáltam hangsúlyozni az egymás mellé írt  oszlopokkal. Többet nem tudok segíteni.
Hogy ezt te hogyan kutyulod össze azt neked kell tudnod.
Ezen a ponton én feladom.

Előzmény: Bign (1012)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1014

00 1 2 3 - 1 2 3

01 P _ _ - K _ _

05 _ P _ - _ K _

09 _ _ P - _ _ K

10 P _ _ - K _ _

14 _ P _ - _ K _

18 _ _ K - _ _ P

19 P _ _ - K _ _

23 _ K _ - _ P _

27 _ _ P - _ _ K

28 K _ _ - P _ _

32 _ P _ - _ K _

36 _ _ P - _ _ K

 

12db

01 = 10 = 19

05 = 14 = 32

09 = 27 = 36

18

23

28

 

Előzmény: Bign (1013)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1013

00 1 2 3 - 1 2 3

01 P _ _ - K _ _

02 P _ _ - _ K _

03 P _ _ - _ _ K

04 _ P _ - K _ _

05 _ P _ - _ K _

06 _ P _ - _ _ K

07 _ _ P - K _ _

08 _ _ P - _ K _

09 _ _ P - _ _ K

10 P _ _ - K _ _

11 P _ _ - _ K _

12 P _ _ - _ _ P

13 _ P _ - K _ _

14 _ P _ - _ K _

15 _ P _ - _ _ P

16 _ _ K - K _ _

17 _ _ K - _ K _

18 _ _ K - _ _ P

19 P _ _ - K _ _

20 P _ _ - _ P _

21 P _ _ - _ _ K

22 _ K _ - K _ _

23 _ K _ - _ P _

24 _ K _ - _ _ K

25 _ _ P - K _ _

26 _ _ P - _ P _

27 _ _ P - _ _ K

28 K _ _ - P _ _

29 K _ _ - _ K _

30 K _ _ - _ _ K

31 _ P _ - P _ _

32 _ P _ - _ K _

33 _ P _ - _ _ K

34 _ _ P - P _ _

35 _ _ P - _ K _

36 _ _ P - _ _ K

 

Az előzőekben annyiban tévedtem, hogy az (a) nagy boríték esetében is hagyni kell el kombinációkat.

Előzmény: Bign (1012)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1012

00 1 2 3 - 1 2 3

01 P _ _ - K _ _

02 P _ _ - _ K _

03 P _ _ - _ _ K

04 _ P _ - K _ _

05 _ P _ - _ K _

06 _ P _ - _ _ K

07 _ _ P - K _ _

08 _ _ P - _ K _

09 _ _ P - _ _ K

10 P _ _ - K _ _

11 P _ _ - _ K _

12 P _ _ - _ _ P

13 _ P _ - K _ _

14 _ P _ - _ K _

15 _ P _ - _ _ P

16 _ _ K - K _ _

17 _ _ K - _ K _

18 _ _ K - _ _ P

19 P _ _ - K _ _

20 P _ _ - _ P _

21 P _ _ - _ _ K

22 _ K _ - K _ _

23 _ K _ - _ P _

24 _ K _ - _ _ K

25 _ _ P - K _ _

26 _ _ P - _ P _

27 _ _ P - _ _ K

28 K _ _ - P _ _

29 K _ _ - _ K _

30 K _ _ - _ _ K

31 _ P _ - P _ _

32 _ P _ - _ K _

33 _ P _ - _ _ K

34 _ _ P - P _ _

35 _ _ P - _ K _

36 _ _ P - _ _ K

Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1011

"Szóval ezt még gyakorolnod kell."

Azaz neked a kivonást.

 

Az én általam felsoroltak a szabályok miatt kiesnek a 36-ból. Marad 24.

 

A teáltalad felsoroltak meg se valósulhatnak, tehát nem vehetnek részt a valószínűség számításba.

Le se vonhatod (ezeket) a 36-ból.

Amit le kéne, azt felsoroltam.

 

"Mivel újra számoltam a lehetséges eseteket, nekem így esett kézre."

Látszólag igen, de valójában csak azért csináltad, hogy a hivatkozásaid eltérjenek, s így ne legyenek egyértelműek. :-)

 

"Az első sorod megvalósulhat a "d" esetben, a második sorod a "c" esetben stb. stb."

Direkt tagoltam: b,c,d esetre.

 

"1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k esetek nem fordulhatnak elő a gondos csomagolási technika miatt."

Ez igaz, s ez egyben bizonyítja, hogy a 36 lehetséges kimenetben ismétlődések is vannak.

Ezekből a szabályok miatt még elhagyunk 12-őt, de a fenti 6 nincs az elhagyottak között.

Előzőleg is erről írtam.

 

Előzmény: Mungo (1010)
Mungo Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1010

De direkt másféle sorrendbe, hogy eltérj Hraskótól. :-)
Az eredmény úgy is ugyan az lesz.

Mivel újra számoltam a lehetséges eseteket, nekem így esett kézre. Ha jól csináltam, akkor ugyan arra az eredményre kellett jutnom mint Hraskónak, a sorrendtől eltekintve, de az nem tartozik a lényeghez.

Természetesen a te sorrendedben is 12 eset nem lehetséges, csak az adott boríték jelölése változik.
A 1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k eseteket említed, ezekkel csak az a baj, hogy nem valósulhatnak meg.

Éppen ez volt a lényeg, mert ezzel került bele a rejtett paraméter, miszerint az általam felsorolt esetek ne jöhessenek létre. (Hraskó is erről beszélt.)

"Ez összesen 30, mert az 1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k esetek nem fordulhatnak elő a gondos csomagolási technika miatt."
Ez nem igaz. Nem 30, csak 24.
A 4*9=36 kombinációból 3*4=12 kombináció nem fordulhat elő.
1K3K
2K3K
3P1P
3P2P

1K2K
2P1P
2P3P
3K2K

1P2P
1P3P
2K1K
3K1K

Ha figyelmesen végig nézed, akkor láthatod, hogy hibás a felsorolásod. Az első sorod megvalósulhat a "d" esetben, a második sorod a "c" esetben stb. stb.
Az általam felsorolt 6 eseten kívűl az összes többi 30 eset megvalósulhat ugyan olyan valószínűséggel.

Szóval ezt még gyakorolnod kell. :o))

Előzmény: Bign (1009)
Bign Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1009

"Felírom az összes lehetséges nagy boríték tartalmát"

De direkt másféle sorrendbe, hogy eltérj Hraskótól. :-)

Az eredmény úgy is ugyan az lesz.

a PPP KKK

b PPK KKP

c PKP KPK

d KPP PKK

 

a = I. (csak a sorrend más)

b = II. (csak a sorrend más)

c = III. (vissza tértél az eredeti sorrendhez)

d = IV. (vissza tértél az eredeti sorrendhez)

A te sorrendedtől függetlenül, én a Hraskó-féle sorrendet veszem figyelembe. 

"A véletlen szerűen egymás mellé sorsolt kis borítékok a következők lehetnek:"

...

"Ez összesen 30, mert az 1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k esetek nem fordulhatnak elő a gondos csomagolási technika miatt."

Ez nem igaz. Nem 30, csak 24.

A 4*9=36 kombinációból 3*4=12 kombináció nem fordulhat elő.

1K3K

2K3K

3P1P

3P2P

 

1K2K

2P1P

2P3P

3K2K

 

1P2P

1P3P

2K1K

3K1K

 

Természetesen a te sorrendedben is 12 eset nem lehetséges, csak az adott boríték jelölése változik.

A 1p1p, 1k1k, 2p2p, 2k2k, 3p3p, 3k3k eseteket említed, ezekkel csak az a baj, hogy nem valósulhatnak meg.

(Ha esetleg úgy gondolod, mégis, akkor légy szíves leírni, melyik (I.II.III.IV.) esetben?)  

A teáltalad kiosztott közepes borítékokból nem jöhetnek létre.

Ettől függetlenül természetesen megvan a 36 kombináció, amiből a lenti 12 nem szabályos kombináció kiesik.


(1k2k) (2k1k)
(1k3k) (3k1k)
(1p2p) (2p1p)
(1p3p) (3p1p)
(2k3k) (3k2k)
(2p3p) (3p2p)

Marad 24.

 

 

 

 

Előzmény: Mungo (976)
nyemi Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1008

"Majd ha matematikailag is levezethető és fizikailag is értelmezhető oksági kapcsolatot tud valaki felmutatni, akkor lesz miről beszélni."

Itt a baj! Egy pár esetet tanulmányozva a tudomány  történelembe, ez soha nem így zajlott le hanem pont fordítva.

Más:

Íme egy tanulságos eset, a vita eszmecsere sikerességéről, napjainkból :):http://fizikaiszemle.hu/archivum/fsz1505/HorvathD_OlahE_SukosdCs_VargaD_PatkosA.pdf

Előzmény: Mungo (1007)
Mungo Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1007

Ez nem toporzékolás, nem bölcsész fizika, hanem jogos kérdésfeltevés.

 

Lelked rajta. Már többször elmondta más is, hogy egyelőre annyit tudunk, hogy hogyan nem. A hogyan működik kérdésre, azaz hogyan kerül oda az információ momentán nem tudjuk. Jelenleg ez tűnik a legkorrektebb válasznak. 

De ez még nem jogosít fel arra, hogy nagy hangon kioktatni próbálj másokat a saját külön bejáratú igazságaidról. Majd ha matematikailag is levezethető és fizikailag is értelmezhető oksági kapcsolatot tud valaki felmutatni, akkor lesz miről beszélni. 

A kvantumfizika a maga módszereivel helyesen jósolja a jelenségeket, amelyek pillanatnyilag nem magyarázhatóak a klasszikus fogalmainkkal. 

Hiába verdesed magad a földhöz, akkor sincs jelenleg a kívánalmaidnak megfelelő magyarázat. Ezt is meg kellene érteni.

Előzmény: Tuarego (1006)
Tuarego Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1006

Nem úgy áramlik, ahogy szerinted kötelessége lenne. Bebizonyították egyértelműen, hogy nem írható le az itt meglököm, elgurul, odaér, meglök másikat logikájával.   

Pont arra vagyok kíváncsi, hogy amennyiben bebizonyították, hogy nem úgy működik ez a különleges korreláció, hogy "itt meglököm, s odagurul", akkor hogyan működik? Az információ megjelenik a végredményben (a spinvetületek korrelációjában), de hogy kerül oda?

Ez nem toporzékolás, nem bölcsész fizika, hanem jogos kérdésfeltevés.

Előzmény: mmormota (1005)
mmormota Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1005

Én sehogyan sem tudom kiolvasni a kvantummechanikából, hogy ebben a spinkorrelációs esetben merrefelé és hogyan áramlik az információ.

Nem úgy áramlik, ahogy szerinted kötelessége lenne. Bebizonyították egyértelműen, hogy nem írható le az itt meglököm, elgurul, odaér, meglök másikat logikájával. Te meg toporzékolsz, hogy azt úgy kell leírni. Nem lehet, mert ez nem olyan. Be van bizonyítva.  

Amit meg mond, az nem érdekel (vagy képtelen vagy megérteni), csak mert nem követi az ott meglököm ott elgurul logikát. Pedig váratlan, izgalmas, egy új világ kapuját nyitja meg. 

Tehát, ha egy rendszernek tekintjük a spinkorelációs kísérletben résztvevő elemeket, akkor máris megvan a korreláció magyarázata: a kauzalitás közös okra visszavezethető formája, ahol a közös ok maga ez a rendszer.

Pontosan ez az, amit én bölcsész fizikának nevezek. Hangzatos kijelentés, semmire se jó, de a bölcsészeknek tetszik.

Annyira kiterjesztetted az ok-okozat fogalmát hogy már bármi belefér, aztán boldogan felfedezted: a Bell is belefér. 

Előzmény: Tuarego (1004)
Tuarego Creative Commons License 2015.05.17 0 0 1004

Ezt megmondja a kvantummechanika.

 

Szerintem nem mondja meg. Én sehogyan sem tudom kiolvasni a kvantummechanikából, hogy ebben a spinkorrelációs esetben merrefelé és hogyan áramlik az információ. Úgy gondolom, az erre a kérdésre adandó konkrét válasz kérésével nincsenek túlzott elvárásaim, hiszen nem egy bonyolult kérdés.

Amennyiben nem kapok erre konkrét választ, hanem csak kitérő és terelő megjegyzéseket, akkor azt kell feltételeznem, hogy az információ csak úgy "előpattan" a semmiből, éppen annak megfelelően, hogy korrelációnak mutatkozzon. Ez viszont már mágia és a misztikum felé mutatna, amit én szeretnék kizárni a tudományos lehetőségek közül.

 

Van azonban egy figyelemreméltó megállapítás a Hraskó-cikkben, amin érdemes elgondolkodni:

 

"Ez a paradox sajátosság úgy is kifejezhető, hogy a kvantumelméletben egyetlen egységnek (vagyis egy rendszernek) kell tekinteni minden olyan rendszert, amelynek elemei valamikor közvetlen kölcsönhatásban voltak, függetlenül attól, hogy időközben a részek eltávolodtak egymástól. Ezt a megfogalmazási módot gyakran tekintik a paradoxon magyarázatának, pedig csak implicit kifejezése annak az állításnak, hogy egy részrendszeren végzett megfigyelés befolyást gyakorolhat egy térbelileg jól elkülönített másik részrendszer állapotára is."

 

Ez a felfogás összevág azzal, amit más helyen már idéztem Gribbin: Schrödinger macskája c. könyvéből:

 

„…azok a részecskék, amelyek valaha kölcsönhatásra léptek egymással, bizonyos értelemben a későbbiekben mindig egyetlen rendszer részei maradnak, ezért együtt reagálnak a további hatásokra. Látszólag minden, amit látunk, megérintünk vagy érzünk, olyan részecskék sokaságából épül fel, amelyek valaha, ha máskor nem, akkor a mai formájában ismert Világegyetem kezdetét jelentő Ősrobbanás idején, kölcsönhatásban álltak másrészecskékkel…

…Valójában az én testemet felépítő részecskék valaha közvetlen kölcsönhatásba kerültek az Ön testét alkotó részecskékkel. így tehát mi ketten éppoly mértékben egyetlen rendszer részei vagyunk, mint amennyire az Aspect-kísérletben szétrepülő foton.

Az elméleti fizikusok, mint például d’Espagnat és David Bohm érvelése szerint a szó legszorosabb értelmében el kell fogadnunk, hogy minden kapcsolatban áll minden mással…

…Ha minden, ami az Ősrobbanás idején kölcsönhatott egymással, megőrzi ezt a kapcsolatot minden mással, amivel csak egykor kapcsolatba lépett, akkor minden általunk látható csillag és galaxis minden egyes részecskéjének „tudomása van” az összes többi részecske létezéséről…”

 

Én is egyetértek azzal, hogy rendszerelméleti szinten (is) vizsgáljuk ezt a kérdést. Tehát a spinkorrelációs kísérletben résztvevő elemek, beleértve még a Stern-Gerlach berendezést is, egy rendszert képeznek, amiben minden összefügg egymással, s ezen rendszer összes elemének összhatásaként alakul ki az adott esetben megmért spinvetületi korreláció.

Azt azonban ne felejtsük el, hogy a rendszert azért nevezzük rendszernek, mert annak alkotórészei, elemei összefüggésben állnak nemcsak egymással, hanem a rendszer egészével is. Ez a függőség pedig egyértelműen ok-okozati összefüggés, mégpedig annak közös okra visszavezethető formája, ahol a közös ok maga a rendszer.

Tehát, ha egy rendszernek tekintjük a spinkorelációs kísérletben résztvevő elemeket, akkor máris megvan a korreláció magyarázata: a kauzalitás közös okra visszavezethető formája, ahol a közös ok maga ez a rendszer.

 

Előzmény: mmormota (1002)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!