Keresés

Részletes keresés

KalásziM Creative Commons License 2018.04.01 0 0 10492

Köszönjük a meghívást !

 

 Azért az megjegyezném, hogy  2022 -ben az EU-nak... ha lesz még nagyobb gondjai lehetnek,    mint elvárások a füstről.

 Mondom én valamikori  irányelv /direktíva / harmonizáló.

 Mecsoda fontoskodás ment pl. az előre csomagolt termékek kiszerelési súlyai és térfogatai miatt.

 Bevezettük és igazodtunk az Eu elvárásinak, de mint minden más ország a saját érdekeiket is szem előtt tartottuk.

 Volt nagy fontoskdás az uborka göbülettel, az állat jóléttel meg sok más marhasággal.

 Most meg mivan ?

 Hát a 33 éves hertedhét országból csavargó kiskorúnak vallja magát  és beveszik.

Előzmény: sancibácsi (10491)
sancibácsi Creative Commons License 2018.03.31 0 0 10491

Üdvözlök mindenkit!

Ígéretem szerint jelentkezem az Áprilisi Tömegkályhás infó nappal kapcsolatban a részletekkel! :-)

Április 28.án, szombaton találkozunk; akiket érdekel a tömegkályha, és megtisztel a figyelmével.....
Helyszín:Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara. Bp Krisztina krt . 99. Baross terem.
A belépés, részvétel ingyenes lesz.
9.00-től nyitják a termet.
9.30-kor lesz kezdés. (Vidékről is fel lehet érni remélem).

 

9.30-kor Henszelmann Imre, a MACSOI Titkára fog kezdeni, a levegő szennyezettségről, kályhákról, stb. általánosságban.
Az EU-s elvárásoknak, normáknak természetesen a tömegkályháknak is meg kell felelni. 2022-től ez kötelező erővel lép életbe hazánkban is.
Én ezzel, ezen a nyomon szeretném majd folytatni.
Hol is tart jelenleg a Tömegkályha hazánkban, és nemzetközi szinten?
Milyen tendenciák, trendek vannak, várhatóak a további innovációban, fejlődés terén?
A 2022-es kibocsájtási normáknak milyen tömegkályha tipusok, és hogyan tudnak majd megfelelni?
És szeretném az általános alap dolgok terén is az ismeretterjesztést folytatni. Ennek jegyében a harang rendszerű kályhákról, a harang rendszerről magáról szeretnék egy alap bemutatót, (Elméleti szinten természetesen. A gyakorlati bemutatóra sajnos itt nincs lehetőség. Az más alkalommal, ha van érdeklődő.).
Végül pedig a harang rendszerű cserépkályháról szeretnék beszélni. Hogy azok a kályha építő kollégák, akik nem építenek tömegkályhát, és a jövőben sem akarnak; csak cserépkályhát:
Ezeknek a kollégáknak elmagyarázni: hogyan lehet a cserépkályhát harang rendszerű füstjárattal megépíteni. Hogyan válik azzá, milyen különbségek lehetnek, stb.

 

Az előadások témákra bontva, rövid szünetekkel kerülnek megtartásra.
Az egyes blokkok végén természetesen kérdezni is lehet majd.
Akinek esetleg egyéb felvetése, vagy mást tömegkályhákat érintő kérdése lenne: az itt, a Facebook-on, vagy emailben ELŐRE is jelezheti, megteheti. Így megpróbálok rá felkészülni, és ha majd a idő engedi, arra is reagálni, válaszolni.
A várható befejezés 13-14.00 óra között lesz. (A terem is 14-ig áll rendelkezésre).

Szeretettel várok mindenkit!
Addig is kellemes ünnepeket, és minden jót kívánok!

sancibácsi Creative Commons License 2018.03.31 0 0 10490

Jól van az!

Mindenki nyugodjon le.... :-)

 

Szép az a száj karate. Jól el lehet azon mosolyogni.

Aztán ha már tesz tégla törés, vagy valami, akkor majd komolyan is lehet venni.

Semmi baj, helye van itt mindennek.

De úgy is mondhatnám: mindennek meg van a maga helye,.....

maguborka Creative Commons License 2018.03.30 0 1 10489

ejjj ez az andrás gyerek évek óta ugyanazt a hülyeséget nyomja. érdekes módon minden télen.

lassan jönnek a lovak, s lehet őket "egrecéroztatni" a balatoni vityillóban meg ellenni a helyi néppel... 

Előzmény: elemző999 (10488)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.23 0 0 10488

Bizony. Most nullára esett az önbizalmam és innom kell egy jó sört.

De legalább meleg van itt :) mert fűt a tömegkályha.

 

 

Előzmény: Zöldár (10485)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.23 0 0 10487

"Ha te valóban feltaláló vagy/lennél, akkor rukkolj ki azzal a találmánnyal."

 

ez nem akarat kérdése hanem források kellenek hozzá.

 

Én elitélem a szabadalmaztatási jogi rendszert mert kifejezetten hátráltatja a fejlődést.

1 Be kell jegyeztetned egy országban (bárhol) Miután megcsinálta a szqabadalmi ügyvivő az ujdonságkutatást (ezt te nem tudod mert különböző direkt fizetős adatbázisokhoz kell hozzáférés. Én informatikus vagyok és ilyen gyakorlatom is van kifejezetten de ha nem vagyok befizetve akkor nem tudom megtenni és különben sem érne semmit mert csak az ügyvivő töltheti ki a doklumentumokat. Ki van ez találva.

 

2. egy éven belül jogosult vagy kiterjeszteni ezt a védelmet (sok pénzért) mondjuk az EU területére (25), és már országokra is (154).

 

Várhatsz is egy jó darabig mire minden papírt és védelmet megkapsz.

 

ADDIG nem hirdetheted az igét mert akkor nyilvánosságra keül és nem is védhető le,

 ezért hiába kéred a bemutatót, nem lehetséges. A részletekről nem lehet beszélni.

 

Lásd Rubik kockájának a szabadalmaztatási történetét. Világcsúcs ahogy elcseszték. Kb ezerszer több bevétele lett volna.

 

A rendszert nem én találtam ki csak kényteléen vagyok alkalmazni.

Igazad van hiába mondom hogy jó a cucc, amig nincs védelem nem tudok neked mutogatni semmit, kivéve ha teréz Anya akarok lenni. De bocs, ezt kihagyom. 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: bárány b (10484)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.23 0 0 10486

Egy kis szövegértés azért nem ártana.

 

Ebben az esetben alapvetően a tematika elméleti része lesz egy hetes tanfolyamon oktatva.

Ez még nem az OKJ szint (A) hanem szabadpiaci tanfolyam. ez nem állásvállalásra jogosít 8de erre fog épülni  az OKJ-s is (kiegészítő tanfolyam lesz)..

A saját részre leszállított helyszinen összerakható (mindenféle szépséges papíral ellátott részegységek) összeszereléséhez elfogadható, bónus elméleti képzésről van szó.

 

A kiszállító szakember segít annak aki kéri (ez kb annyit jelent hogy becipelik a darabokat ami nem két deka, és szépen összerakják.

 

Megjegyzés: ha hazaviszed a TESC* ban vásárolt csoda lemez kályhát, akkor nem hívod ki a katasztrófa védelmet hogy rádugd a füstcsövet igaz?

 

Semmi szükség rám ehez a művelethez, lehetnék kiképzett űrhajós is. Az eszközök nem gyári részét is minősített szakemberek gyártják le.

 

Megjegyzés: a tömegkályhához sem te gyártod le a téglát valószínüleg hanem a téglagyár igaz?

 

De ebben az esetben még annyit sem kell csinálni mint az USA-ban látott moduláris kályha összeszerelésénél, mert ott hőálló habarcsal azért ragsztották a darabokat össze.

 

Ez a típus csak egy felhasználása azoknak az elveknek amit tényleg feltaláltam. Ez nem a templom kifűtésére alkalmas terekhez való hanem házakhoz.

 

Ez a hozzáállás amit mindig előadtok kifacsart logikán alapszik. Te csak akkor hinnéd el Szentgyörgyi Albertnek hogy létrehozta a C vitamint ha épít hozzá egy gyógyszergyárat is és sajátkezével kutyulja a naftát?

 

Pont arról van szó, hogy hiába akarsz te 4 tonnás tömegkályhát csinálni, félnap alatt nem leszel vele kész, sok léesz a munkabér hányad és lapátolni lehet a anyagokat, meg vágod a samottot stb. - fogadjunk. Ebben az esetben viszont semi akadálya.

A megfejtést majd később.

 

De jogos az igényed, kell látnivaló is, a budai házamban megcsinálom a tetőtéri kialakított lakásban az első ilyen típust is, méregetünk is rajta stb és lesz róla film stb. A tűztér eleve minősített, pld Yotul kandalló betét akár.

 

Akik oktatnak azok értenek is hozzá, ebben megnyugodhatsz. De tömegkályháról is beszélhet egy órát valaki akinek van tömegkályha építéséről szakmai végzettsége. Természetesebn sok pénzért :) 

 

Ha valamit nem hiszel el, az normális emberi reakció, a fél történelem erről szól, az sem hitte el senki hogy létezik az amerikai földrész, de mégis.

A föld is gömbölyű csak nem hitték el több ezer évig. Na puff. 

 

Jó hír, hogy  a fűthető szállás (teljes ellátással) kapacitás bővíthetően már rendelkezésre áll, akárt 100-150 embert is lehet képezni hetente (akiké lesz a kályha). Egy hatalmas kollégium szabad kapacitását sikerült megszererezni, és egy luxus házat is (25 főre) akinek az tetszik (olcsón).

 

Egyébként a neked nem tetsző tesztkályha még kétszer át lett építve 8nem hibás volt) új elvek szerint. Azzal fűtöttem most télen is, de az "farm káéyha méretű, méterfa belefér mondjuk 15 cm átmérővel 10 db is akár. Minden harmnadik nap kell fűteni. De azzal melózni kellett és ezt spóroltam meg az új ötletekkel. De aki rakosgatni akarja a téglákat napokig hát sok sikert hozzá.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: bárány b (10484)
Zöldár Creative Commons License 2018.03.22 0 0 10485

Szegény elemző jól ki lett osztva !

bárány b Creative Commons License 2018.03.22 -1 1 10484

Van itt annyi kályhás akadémia!

:-(

Van valami Nagy Zoltán. Beindította a kályhás akadémiát.

Alig épített 2-3 kályhát. Ugyanolyan pökhendi, és fenn hordja az orrát mint Te Elemző! (ha nem ugyanaz?)

De Ő egy 5-6 napos amerikai meetingen legalább ott volt. valamit tanult ott. Tanult? (Az más dolog, hogy úgy állítja be magát, mintha egész M.o-n egyedül Ő értene a cserépkályha építéshez. Pont mint Te. Gusztustalan a srác, kinyilik a bicska a zsebben :-)

Aztán itt vagy: Elemző. A tüzeléstechnikai akadémiával.

Gusztustalan a pökhendi, felfuvalkodott stílusod, nagy p.fád. Mint neki. De te a tanulás, gyakorlat, mindenféle előzmény, és tanulás hiányát azzal próbálod leplezni, hogy feltaláló vagy! (Szerinted mi meg hülyék vagyunk?)

Rendben van. De azt tudd meg, hogy akkor hátrányból indulsz!

Teljesen igazat adok Sancibácsinak. Ha te valóban feltaláló vagy/lennél, akkor rukkolj ki azzal a találmánnyal. Lássunk képet, fotót, tesztet, hiteles mérést, diagnosztikát, ...

És nem olyan ígérgetést; amit most választási kampányban a pártok!

Hogy a tiéd a legjobb, legszebb, stb,... Vizet is fűt, meg levegőt, meg mindent. És legeslegjobb hatásfok, megszarmindenmás,....

Lehülyézel mindenkit. Azokat is, akik évek óta benne vannak a kályhás szakmában. És letettek valamit/sokat.

Közben te semmit. Ezt igazolni kellene! mert ha másból (kandalló- cserépkályha) nem is; de azért tömegkályhákból vannak itt nagyon jó referenciák.

 

Na én erősen gondolkodok, hogy a Sancibácsi kályhás akadémiájára megyek el; ami nem kályhás akadémia szerinte :-)

Ő hiteles előttem, mert tett le valamit.

Elméletben, és rferencia/gyakorlat! Nagyon jól írta, hogy nem az autószerelő nagybácsit hívják be a folyosóról operálni. Ahogy te is írod Elemző; igazad van: orvosnak be kell tanulni. És aztán a szakterületet is meg kell tanulni. És + gyakorlatot szerezni, hogy operálni lehessen. Tanulni kell elméletet, (OKJ) és gyakorlatot; attól akinek van: Sancibácsi, vagy más.

Ilyenre fogok elmenni. A tiédre biztosan nem. Nem látok a 'tüzeléstechnikai akadémia' mögött tudást, referenciát, gyakorlatot, minőséget. (de győzz meg: lásssuk! :-)

A felfedező blabla; az pont a tudás leplezése: ha jól látom. (mert pont megvlósult kályha nincs. Csak az az 1, ami siralmas. Még az utca kapun sem engedném be, az ilyen igénytelent. Aki ilyen semmirevaló munkát kiad :-(

Mert én ha elmegyek, pont azt a gyakorlati tudást igénylem, ami a te egyetemi, stb, oktatóidnál nincs meg.

 

Sancibácsi!

Várom nagyon a helyszínt, pontos időt: mikor, hol lesz a te akadémiád :) ami nem akadémia :)

Előzmény: elemző999 (10483)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.21 0 0 10483

Az akadémia kidolgozott és már nyilvános felnőttoktatási tematikákat vesz alapul, két tanfolyam anyaga fog valószínüleg oktatásra kerülni.

Felnőtt oktatásban gyakorlott projekt szervező fogja össze az oktatást, a tárgyakat egyetemi oktatói gyakorlattal rendelkezők fogják imsertetni és helyet kap az ismeretek között anyagismerettől kezdve a tervezésig sok minden (a saját kályha építéshez is) át kell tekinteni a világban kialakult design trendeket is. Nyilván a már forgalmazott eszközök is átekintésre kerülnek. 

 

Sajnos nekem nincs időm annyi hogy résztvegyek rendszeresen óraadóként, bár ha egy feltaláló ismerteti a taslálmányát az nem jelenthet gondot, mert  az nem oktatás hanem ismeretbővítés, marketing is nyilván.

Van néhány felsőfokú végzettségem, de nem vagyok tanári végzettségű nyilván.

 

Klasszikus téglából épített tömegkályhát nem oktatunk, mert az nem alkalmas erre gyorsépítési célra, de amit létrehoztunk az tömegkályha kategóriába sorolható minden paraméterét tekintve.

 

A tematika alkalmas arra hogy a következő fokozatként OKJ végzettséget is szerezzen a hallgató ha ilkyen ambíció keletkeznek a saját sikerén is tanulva.

De nem ez a cél.

 

Egyébként azt nem hinném hogy a most elérhető tanfolyamok elméleti alapokat ilyen mélységben érintenének mint ahogy tervezük, mivel mi nem a cserépkályha felépítésének a fogásait kell hogy szorgalmazzuk az eredményesség érdekében. ezért jut idő az elméletre, és itt a tüzeléstechnikár ais, mit, hogyan égessünk stb.

 

Kétségtelen hogy szűkíti ez a törekvés a megrendelők számát a piacon ezért számítunk a kevésbé jóindulatú véleményekre is.

 

 

Előzmény: sancibácsi (10482)
sancibácsi Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10482

Hát ez csak szép álom, ábránd amiket írsz.

Most hagy ne menjek ebbe bele részleteiben; hogy:

-értelmes ember csak össze tudja tudja dugni, mert van papírja a kandallónak, meg a csőnek. Ez olyan ábránd. (mert van aki össze tudja dugni, meg van aki nem. De nem ez a releváns. És bizony az a papír kevés, mint beszéltük),

-meg hogy értelmes ember rossz kéményre nem köt rá,... (ilyaen alapon soha 1 baleset nem történne a közúton. Mert ki lenne olyan hülye, hogy a saját autóját összetörje? Csak betartja a fékutat, stb,,..... nem?).

Arról ne is beszéljünk, hogy: tömegkályha tűztere is építhető szerinted vas kandalló betétből? (Abba bele is lehet .....ni szerintem :-) Az aztán minden, de nem tömegkályha!

 

Mert nem ez a lényeg. Hanem az, hogy csak szakember végezheti a kandalló építést. És a kályha építést különösen.

(A kettő között az a különbség, hogy a kandallónak a gyár megadja a paramétereit. Hatásfok, kilépő füst, stb,..... És ezeket az adatokat kell a teljes égéskör méretezéshez, )levegő stb,..) felhasználni. Míg az épített kályhának az építő köteles egyedileg ezeket az adatokat kiszámolni, és megadni,... méretezni).

 

És pont ezt támasztja alá a Te példád is. Teljesen rossz logikával dolgozol:

Elrettentésül

 Így jön a képbe a régi ötletem:

felkérlek arra hogy a kritikus pontoknál webkamerával felügyelt azt a tíz perc építést ami izgalmas hogy jó legyen, a téglák beépítését nem kritikus helyen pedig nem kell.

ez még sebészetnél is előfordul, konzultációs céllal másik országban lévő fősebészek is figyelhetik a folyamatot pld szívátültetés stb..

Mert bizony az, akiről te beszélsz, az hozzáértő. Az orvos! És még előírnak neki az elméleti vizsgák MELLÉ, AZON KÍVŰL gyakorlatot is! És ezt a gyakorlatot másik ORVOS FELÜGYELETE MELLETT szerezheti meg.

De figyelem! ELRETTENTÉSÜL: az nem a portás! És nem cukrász, akit behívnak a folyosóról, hogy gyere már, és csináld már meg ezt a szívátültetést! (Bár ha így haladunk, 10-20 év, és ide jutunk :-) De ugye nem hülyültünk meg mindnyájan? Nem gondoljuk, hogy cipész fog szívátültetést csinálni?????

Az orvos! Aki már csinált kitudja hány másmilyen műtétet. De ilyet még nem. És előtte kiutazott Bécsbe, vagy Torontóba, vagy kitudja hová. Ott megnézett 1-2-t.

Aztán itthon az első ilyen műtétnél lehet videón + távfelügyeletet, segítséget kap.

De ha a példánál maradunk: ez olyan, mint ha valakinek lenne cserépkályhás szakmája, vizsgája. De az első tömegkályhát nem építhetné meg egyedül. Mivel az nem volt a tananyag része.

Ezért köteleznék rá, hogy ebből külön oktatást kapjon (na nem tőled, aki szintén nem tanultad, és nincs szakmai végzettséged). És az első kályhánál valakinek csek-kolni kellene a munkát.

 

 

Azt meg tőlem ne is gondolja, álmodja senki hogy:

 Így sancibácsi is felügyelhet országszerte 50 kályha építést havonta, megfelelő díjért persze. Ha ahelyszinen felügyelné az ember akkor sem lenne jobb a helyzet. Ami nem jó vissza kell bontani. ezt a korszerűnek mondható rendszert6 alkalmazzák sok éve, a fotózás épületek esetében is előírás.

Már elnézést de nem vagyok ilyen hülye! Sem én. De remélem más kályhás kollega sem lesz ilyen marha, hogy ebbe bele menjen. Hogy 10-20 ezer Forintért adjunk egy Kivitelezői Nyilatkozatot. És ezzel minden felelősséget magunkra vállaljunk. Hogy egy kontár, vagy akárki épít egy kályhát. Ami még lehet is jó, vagy nem annyira rossz. De bármikor történhet egy baj, probléma. És hogy én, vagy egy másik kolléga ezért anyagi, erkölcsi, büntetőjogi felelősséget magunkra vállaljuk?

Az nem normális aki ezt megteszi. Ez biztos!

Arról nem beszélve, hogy a NAV sem hülye. Van egy kiállított kivitelezői. Majd ha kérik a számlát, akkor ki hogyan fog hazudozni, mosakodni a NAV-nak, hogy nem is én építettem. Azért nem állítottam ki számlát! Nem én csináltam. Én csak azt hazudtam, hogy építettem, de nem, hanem Ő ......???

Hm? Ugyan ki vállalná, hogy a cége, vállalkozása jó hírét, tisztaságát az Adó Hatóság előtt lejáratja, befeketítse...? És a büntetést kockáztatná?

Ha szerinted ez ilyen egyszerű: ülj be az iskolapadba, szerezd meg azt az OKJ-s végzettséget. Nem nagy dolog. Aztán Te Elemző aláírhatsz nekik. Vagy felveszel 1 alkalmazottat, aki majd aláír. És a céged, majd viseli a felelősséget. Nem nagy dolog ez (szerinted).

Engem ebből hagyj ki.

Megmondom őszintén, ha már a témánál tartunk!

Sértegetsz, a szakmai hozzértésem kritizálod. Aztán 2-3 hét múlva kéred a tanácsot? Meg felajánlod, hogy legyek olyan balek, hogy írjak alá neked?

Ez biztosan nem megy.

Már csak azért is, mert hiteltelen vagy előttem. És ez az egész bohóckodás, handabanda, amit itt a tömegkályha címen bemutattál.

Mert gyakorlatilag nem mutattál te semmit be. Nem tettél te le semmit az asztalra, amiből bárki azt gondolhatná, és elismerhetné: hogy a szavak, handa-banda mögött: teljesítmény, tudás minőség áll.

Ilyen nincs. Csak a szöveg.

Hirdetsz: tüzeléstehnikai akadémiát: de te kitől tanultál?

Sorozatgyártású elemes tömegkályha. Írjuk alá? tanítanád! De ne haragudj, eddig még csak 1 kályhát láttunk tőled. Az meg egy vicc volt! Fél évig ekéztek miatta.

Szóval csináld, amit akarsz csinálni felőlem. Ha rám hallgatsz: azt csinálsz, amit akarsz. De ebből engem hagyj ki.

És ha elfogadsz egy tanácsot: akkor inkább bizonyíts. Több referenciát, teljesítményt, stb. És kevesebb beszédet.

Én ezt tanácsolom neked. És ha valóban jó lenne az a termék, meg piacképes. Árban is jó, meg használatában, fűtőképessége, stb,,...... Ha ezek megvannak, akkor hitelesítik amit mondasz.

Még lehet, hogy meg is vesszük, építjük. Miért ne? Csak előbb bizonyítani kellene.

Előzmény: elemző999 (10478)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10481

http://kohe.hu/documents/a_kemenyek_epitesere_vonatkozo_jogszabalyi_kornyezet_osszefoglalo.pdf

 

érdekes összefoglaló

 

 

 

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiB66nL2PrZAhWLKVAKHWuzBzUQFgg1MAE&url=http%3A%2F%2Fwww.vmmernokikamara.hu%2Fsites%2Fvmmernokikamara.hu%2Ffiles%2Fhirek%2F56%2Fcsatolmanyok%2F01_veszpremmmk_szakmai_tovabbkepzes_bl2017_05_04.pdf&usg=AOvVaw2a0ZVxEtScIiD20mPMNTwq

 

Ez is.

 

Tehát ha a kémény már rendben van, akkor jön a kályha története , az előbbiek szerint.

 

A kivitelezői nyilatkozat megléte esetében már a tényleges kivitelező kérdése nyitott.

Ezzel a probléma meg is van oldva :) 

 

Minden papírt be kell szerezni és az ügy nem okozhat gondot.

A fontosságát a biztosító indokolja igazából, mert ha mégis történik valami akkor fizet vagy nem fizet ez itt a kérdés.

 

Előzmény: elemző999 (10480)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10480

Szabványok, műszaki szabályzatok

MSZ 845:2012
Égéstermék-elvezető berendezések tervezése, kivitelezése és ellenőrzése.
91.060.40 Kémények, aknák, csatornák.
Megjelenés dátuma: 2012-05-01.

MSZ EN 1443:2003
Égéstermék-elvezető berendezések. Általános követelmények.
91.060.40 Kémények, aknák, csatornák.
Megjelenés dátuma: 2003-07-01.

MSZ EN 13384-1:2002+A2:2008
Égéstermék-elvezető berendezések. Hő- és áramlástechnikai méretezési eljárás. 1. rész: Egy tüzelőberendezést kiszolgáló égéstermék-elvezető berendezések.
91.060.40 Kémények, aknák, csatornák.
Megjelenés dátuma: 2008-11-01.

MSZ EN 13384-2:2003+A1:2009
Égéstermék-elvezető berendezések. Hő- és áramlástechnikai méretezési eljárás. 2. rész: Égéstermék-elvezető berendezések több tüzelőberendezéshez.
91.060.40 Kémények, aknák, csatornák.
Megjelenés dátuma: 2009-06-01.

GMBSZ 2012
Gáz csatlakozó vezetékek és fogyasztói berendezések létesítési és üzemeltetési műszaki-biztonsági szabályzat..
Megjelenés dátuma: 2012-09-19.

Előzmény: elemző999 (10478)
Calcitos Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10479

Érdekes eszmefuttatás !

Előzmény: elemző999 (10478)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10478

A következőket mondta élőben is a szakember.

 

Milyen dokumentumok szükségesek az átadáshoz:

  • kandallós szakember kivitelezői nyilatkozata,
  • kéményes szakember kivitelezői nyilatkozata,
  • áramlástechnikai méretezés: kandalló, füstcső, frisslevegő utánpótlás
  • kémény teljesítmény nyilatkozat.
  • -MSZ 845 olvasandó

Részleteiben

  • kandallós szakember kivitelezői nyilatkozata,
  • Ez megoldható az alább említett módon, gyakorlatilag a minőségbiztosítás keretein belül végzett kályhaépítő megvizsgálja az alkotást és ad róla egy papírt. A megtekintett állapot esetében ez érvényes, ettől még lehet olyan hiba bármikor amit a segéderő (vbagy tulajdonos) elkövetett, de ez mindennel így van Fejlett megoldás az épírtés során a webkamerás felügyelet a kritikus fázisokban való megtekintés esetében de ezt ledokumentálva egyenként, fotók készítése és ellenőrzése. Így sancibácsi is felügyelhet országszerte 50 kályha építést havonta, megfelelő díjért persze. Ha ahelyszinen felügyelné az ember akkor sem lenne jobb a helyzet. Ami nem jó vissza kell bontani. ezt a korszerűnek mondható rendszert6 alkalmazzák sok éve, a fotózás épületek esetében is előírás. Ninc sebben semmi új. Én is felügyeltem egy cserépkályha építést, a tulajdonos fotózott, egy helyet  el is rontották, de a fotók alapján kiderült hogy mi az, ki kellett javítani a mesternek.
  • kéményes szakember kivitelezői nyilatkozata, ezzel nincs gond a kémény legyen jó, éppeszű ember rossz kémény alá nem tesz semmit
  • áramlástechnikai méretezés: kandalló, füstcső, frisslevegő utánpótlás - legyen ha kérik, ez nem probléma

 

  • kémény teljesítmény nyilatkozat.  Nincs vele gond, kivétel a réges régi kémények, akkor át kell alakítnai ha engedik. ez a gáznál is így van
  • A legtöbb baj ezzel van, mert a kémények kapacitása gyenge aegy komolyabb kályhához, de szabványos saválló 180-200-250 -es csővel szigetelve megépíthető szuper kémény, pld 6 téglás méretben. Egyszerűbb kész szerelt kéményt építeni amihez minden megvan
Előzmény: sancibácsi (10475)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10477

Az elvet amit mondasz értem, ezt mondod régóta, biztos így is van.

 

De hol van ez leírva hogy magának nem építhet kályhát .

 

Az átvételi követelmény az egy másik dolog.

Azt tudjuk  hogy megkerülhető, ha van mondjuk egy kályhás papírokkal rendelkező alkalmazott, aki minőségbíztosítás címén a kész kályhát megnézi és kiállítja a papírokat.

 

Az hogy nem ö rakta össze a terv alapján a kályhát nem lehet akadály hiszen láttam én olyan cserépkályha építést amit három alkalmazott hajtott végre a "nagy " ember cégétől, és nem hinném hogy  a segédmunkásnak is volt kályhás végzettsége. El is rontották ahogy kell.

 

Ez minden szakmában így van, még az autószerelőknél is.

ott is van a szerelő mester és egy pár segéd és ha ügyesek akkor megcsinálnak olyat is amit nem lenne ésszerű, a főnök meg ellenőrzi.

 

A kérdés az volt hogy hol van ilyen szabályozás ami ezt leírja.

Mihez kell a végzettség. pontosan

1. legyen meg a papír róla valakinek aki résztvesz a folyamatban

2. vagy csak szakképzett nyúlhat az anyaghoz is.

 

A másik verziónál ami megintcsak érdekes hiszen a tűztér tömegkályha esetében is lehet gyári öntöttvas, nem zárja ki semmi

 

- A kandalló betétnek van minden gyári papírja.

- a kályhacsőnek is

Összedugni meg bárki összedughatja ahoz nem kell végzettség.

Ha a kandalló betét köré épített szerkezet, aminek semmi köze sincs sem az égéshez sem a füsthöz amatőr által van összetákolva az nem veszélyeztet senkit legfeljebb ha összedől és agyon nyomja a nagymamát.

 

Elrettentésül

A sebészeten is előfordul hogy a gyakornok fog műteni és a sebész csak áll mellette. Kicsit ronda lesz a vágás na puff.

Ha fog implantátumot akarsz beültetni, felébe kerül ha a tanuló csinálja felügyelettel.

 

Így jön a képbe a régi ötletem:

felkérlek arra hogy a kritikus pontoknál webkamerával felügyelt azt a tíz perc építést ami izgalmas hogy jó legyen, a téglák beépítését nem kritikus helyen pedig nem kell.

ez még sebészetnél is előfordul, konzultációs céllal másik országban lévő fősebészek is figyelhetik a folyamatot pld szívátültetés stb..

 

tehát lehetnek itt verziók.

 

De hol van a leirt törvényi szabályozás ha ismersz ilyet. Ez lett volna a tiszteletteljes kérés. A kémény stb nem érdekes.

 

Előzmény: sancibácsi (10475)
Dunit2 Creative Commons License 2018.03.20 0 0 10476

 Sötét és téves gondolatok !

Előzmény: sancibácsi (10475)
sancibácsi Creative Commons License 2018.03.19 0 0 10475

Már annyiszor leírtam elmondtam. Nekem már unalmas :-(

 

"Előírás

 kályhákra

 https://publications.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/c6ccf626-2f6d-11e5-9f85-01aa75ed71a1/language-hu"

 

 

Ez szerintem vonatkozik bizony a tömegkályhákra is. Meg minden más kályhára. (A kazán az nem).

Meg még vonatkozik egy csomó más is. Ez csak a légszennyezés témaköre.

Ez bizony azt jelenti, hogy 2022 jan. 1 után csak olyan kályha helyezhető forgalomba, telepíthető, építhető,...... amelyeknek légszennyezése nem haladja meg a normatívában említett határértéket.

 

Ez nem foglakozik azzal, vagy mondjuk úgy: nem tér ki arra, hogy ha magának építi a tulajdonos.

Azért mert nem építhet magának semmilyen (cserép- tégla- tömeg-)kályhát.

Csak az építhet, akinek kályha építésre végzettsége, jogosultsága van.

Neki pedig valóban, mint a kandallós honlapon is írták:

-a kályhára teljes égéskörre szóló méretezést kell készítenie,

-úgymint égési levegő szükséglet, tűztér, teljesítmény, kimenő füst, és tömegáram, stb, stb,...

-és kivitelezői nyilatkozatot kell adnia!

Ez a kivitelezői nyilatkozat, + a kémény kivitelezői nyilatkozat, + a hő és áramlástechn.i méretezés: ez alapján 'veszik át'; és lehet üzembe helyezni a tüzelőberendezést és kéményt.

 

(Azt zárójelben jegyzem meg, hogy most óriási a katyvasz a katasztrófavédelemnél a témában. De a szabályozás egyértelmű. Az, hogy abból mennyit-hogyan követelnek meg, tartatnak be: ez másik kérdés. 

Nincs ember, aki megmondaná, hogy 1-2 év múlva mi lesz. Hogy mennyit kérnek, tartatnak be a. Ugye jó példa erre maga a kémény ellenőrzés. Nem az átvétel!!!! Ami éves ellenőrzést megszüntettek rezsi csökkentés jelszó alatt. Hogy felnőttek az emberek: és aki hülye, az halljon meg. Hívja ki saját költségen a kéményseprőt, ha nem akar megfulladni; vagy kéménytűz miatt hajléktalan lenni. Ezen lehet sokat vitázni, hogy jól van-e. De az biztos, hogy élet veszélyes. És az is, hogy 1-2-??? hónap, és múlva lehet vissza állítják.

Ez a seprés volt. Az új kémény, illetve készülék üzembe helyezése az más. Azt nem törölték el. A szabályozás is egyértelmű. Sok környék van az Országban, ahol felmatricázták a kandallókat, kályhákat vonalkódos matricával. Amin nincs matrica, az új telepítés. De szinte mindenhol felmérték a használatban lévő kéményeket.

Elmúlt az az idő, amikor ott állt a házban a használaton kívüli téglakémény. Rákötöttek valamit. Jött a kéményseprő; aki egy KFT-nek, cégnek a dolgozója volt. És rákérdezett: hát ez meg mi? Erre csak felvették, hogy 1-el több kémény után fizessék a díjat. + bevétel meg volt, és a többi már nem érdekelte őket, vagy nem is értettek hozzá.

Lehet most sem értenek többet; de papíron megkövetelik. A kivitelezőit, stb,...

És a Katasztrófa védelemmel nem érdemes játszani. Ez már másik cég.

Én 20.000 Ft sem adnék ki arra, amit lehet 1 hónap múlva le kell bontani. Főleg nem 200.000 vagy 500.000, vagy kitudja mennyit! :-)

Ezt nem csak neked, hanem Zöldár-nak is, meg mindenkinek mondom. Lehet otthon átadópultot falazni, vagy fürdőszobában csempézni. Senki nem kérdezi meg, és nem is nézik meg.

A gázkazánhoz nem lehet a csövet odaheggeszteni, bekötni. Kályhát sem.

Előzmény: elemző999 (10474)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.18 0 0 10474

Előírás

 

kályhákra

 

https://publications.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/c6ccf626-2f6d-11e5-9f85-01aa75ed71a1/language-hu

 

Tárgy és hatály (1)Ez a rendelet a legfeljebb 50 kW névleges hőteljesítményű szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezések környezettudatos tervezésére vonatkozó forgalombahozatali és használatbavételi követelményeket állapítja meg.

(2)Ez a rendelet nem alkalmazandó:

a)a műszaki leírásuk alapján kizárólag nem fás biomassza égetésére szánt szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezésekre;

b) a műszaki leírásuk alapján kizárólag kültéri használatra szánt szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezésekre;

c) azokra a szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezésekre, amelyek esetében névleges hőteljesítmény mellett a közvetlen hőteljesítmény kisebb a közvetlen és a közvetett hőteljesítmény összegének 6 %-ánál;

d) azokra a szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezésekre, amelyeknek összeszerelése sem nem gyárilag, sem nem egyetlen gyártó által előre gyártott komponensek vagy alkatrészek helyszíni összeszerelése útján történik;

e) a légfűtő berendezésekre;

f) a szaunakályhákra.

2015.7.21. L 193/3 Az Európai Unió Hivatalos Lapja HU (

 

Tehát akkor ha saját maga építi akkor nem vonatkozik rá a szabályozás?

 

kazánokra

 

https://publications.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/8809cda2-2f6e-11e5-9f85-01aa75ed71a1/language-hu/format-PDF/source-67134991

 

Kérdés hogy milyen a szabályozás most, hol van ez szabályozva? Nyilván a tömegkályhára uis kellene szabályozás

 

Kadallós honlapról

 

Hivatalosan kandallót ma olyan személy építhet aki, rendelkezik kandallóépítő szakmunkás bizonyítvánnyal, a munkájáról kivitelezői nyilatkozatot ad és számlaképes.

 

Kandalló építési engedélyek

A kandalló építés jogilag minden esetben engedélyköteles. Az más kérdés, hogy például az egyszerűsített átadás esetén (300m2 alatti épületeknél) ezek a közműves átadási eljárások nem minden esetben zajlanak le. A megrendelt kéményseprőipari vizsgálat esetén a kivonuló szakember kérheti a szükséges dokumentumokat.

Milyen dokumentumok szükségesek az átadáshoz:

  • kandallós szakember kivitelezői nyilatkozata,
  • kéményes szakember kivitelezői nyilatkozata,
  • áramlástechnikai méretezés: kandalló, füstcső, frisslevegő utánpótlás
  • kémény teljesítmény nyilatkozat.

Tehát akkor van tömegkályha építő szakmunkás, vagy ha nincs akor hogyan is építhet valaki? Mi van ha maga építi? és ha egyedi akkor meg nem vonatkozik rá semmi?

 

 

elemző999 Creative Commons License 2018.03.18 0 0 10473

Kedves sancibacsi

 

A kályhaépítésre vonatkozó aktuális szabályozás érdekelne ha képben vagy.

 

1. Kifejezetten a saját célra történő építés szabályozása érdekel.

2. A munkavállalásra jogosító végzettség is érdekes lehet. Ide vonatkoznak az OKJ-s végzettségeket adó akkreditál felnőttképzők tanfolyamai (találtam párat)

 

De a törvényi háttér hol van?.

 

Ha meg nincs nevesített (akkreditált tömegkályha vagy hasonló) ilyen tanfolyam akkor a kandallón és cserépkályhán kívüli de egyedileg épített eszközökre mi vonatkozik.

 

Mivel sok éve ezzel foglalkozol gondolom ismered a dolgot.

Előzmény: sancibácsi (10471)
Zöldár Creative Commons License 2018.03.18 0 0 10472

Rosszul tudod !

Előzmény: sancibácsi (10471)
sancibácsi Creative Commons License 2018.03.18 0 0 10471

Akkor elemzem a hozzászólásodat benne a kérdéseket .

  Pár órás tanfolyamon semmiféle kályhaépítést nem lehet megtanulni. kell ahhoz elmélet  és kell sok gyakorlás. Ez utóbbit úgy nevezik, hogy inaskodás.

 Viszont nem megtanulhatatlan.

 

Ebben az elsőben igazad van.

A többiben azonban nem.

 

Akármilyen belső építményt építhet. Pl. konyha átadó pultot bárki magának.

Kályhát azt nem.

Előzmény: KalásziM (10469)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.17 0 0 10470

Köszi, én is így "tudtam csak nem sejtettem". Ki tudja már mi történik itt ebben a tolongásban.

 

Most azt gondoltam ki, hogy felmérve a munkabéreket kandallós cégtől stb.  hogy valamit tenni kellene az önálló kályhaépítés támogatására.

 

Sanci bácsi sokat emlegeti hogy a tudást meg kell szereznie az építőnek és lehetőleg élőben.

rendben.

 

A következő az elgondolás.

 

rendelkezem erőforrásokkal arra hogy 25 főt el tudok helyezni (fűthető) luxus körülmények között (360 m2 ház, 1000 m2 telek ahol minta kályhát is lehet építeni, gyönyörű házban, a Balaton mellett egy utcányira parttól, egy hatalmas Yach club-tól száz méterre ahol van wellness , svédasztal és drága szállások is ha valakinek az kell. A kapacitás bővíthető gyakorlatilag korlátlanul, mert főszezonon kívül még vannak kapacitások.

 

Egy - két hetes tanfolyamokat tarthatunk, az év összes hetét igénybevéve ha van rá jelentkező.

 

Hatalmas oktató teremnek megfelelő helyiség is van kettő is a házban. Itt lehet elméletet oktatni (hőtan, áramlástan, kémények, anyagismeret, kályhaépítés (bármilyen) stb. természetesen design, és tüzeléstechnikai ismeretek is beleférnek, a kombinált megoldások is, puffer, gázkazánok, stb.

A cégtámogatásokat megszerezzük, jönnek céges oktatók is (nekik ez marketing)

 

Felnőtt oktatás keretében az A,B,C, D szintű tanfolyamok is mehetnek, tehát kaphat OKJ végzettséget is.

 

Ha kapacitás gondok vannak, rendelkezésre áll egy több tantermes iskola is, ami  gyermek létszám miatt üres, + egy kisbusz ami hozhat vihet mindenkit.

Az iskola mellett szintén lehet építeni minta kályhát. A polgármester támogatja (ez nem a Balaton melletti helyszin hanem 10 km-rel távolabb van).

 

Ha az önálló építő érdekeit nézzük, akkor megvalósulhat az a teória hogy nem gárnyol az építő hanem meghívott előadókkal minden tudást felszed magára,és a gyakorlatbankipróbálja. Lemásoljuk az USA kályha építő szövetség képességeit.

 

Nekem az benne az érdekem hogy egyrészt létrehozom ezt az "tüzeléstechnika akadémiát" másrészt a saját moduláris kályhámat építeni akarókat felkészítem tökéletesen és papírt is kap hozzá hogy tudja mit fog csinálni. Ha kedvet kap, akkor kiegészítő képzéssel eljuthat az állásvállalási joghoz és másnak is építhet kályhát.

 

A tanfolyam természetesen nem ingyenes, a költségeket ki kell fizetni (a piaci árakhoz képest 30%-al olcsóbb lesz), de ez gyakorlatilag non profit jellegű dolog, én a saját kályha munkabérét így a költségvetésből elengedem annak aki elvégzi a tanfolyamot, és helyette annak csak kb 30%-a lesz a tanfolyam díja. Tehát nyer vele a megrendelő sok pénzt.

 

Az összes anyag és alkatrész nálam önköltséges lesz, és csak az üzleti profitnak számító licensz díjat kell kifizetni (tehát teljesen szélsőséges esetben szinte csak ezt fizeti ki az önálló kályha építő (pld lebontott egy cserépkályhát és az lesz nála a burkolat  - mert nálam bármi lehet)

 

Ez egy koncepció, gyorsan lesz weboldala külön ahol a részletek megjelennek. 2018 szeptembertől mehet az oktatás.

 

Amit javaslok hogy lehet a koncepcióhoz kapcsolódni, és akár sanci bácsi is szervezhet ide tanfolyamot a mi online markertingünket is alkalmazva, pld "Tömegkályha építési gyakorlat 6 nap" Az összes gondot levesszük a válláról (Kft) és a költségek felszámolása utáni pénzt neki átutaljuk ahová akarja.

 

Temészetesen bárki jelentkezhet a saját ötletével, az elméleti dolgokat mi profikkal oktatni fogjuk, tehát hőtant stb nem kell neki megoldania, csak a szakmai ismeretekre koncentrálhat.

 

Elképesztően gazdaságos lesz, a szállás is a színvonalhoz képest 50%-engedményt kap. 

Lehet akár a nyári főszezonban is oktatni, közben strandolhat a tanfolyam résztvevője.

 

Egy elismert felnőttoktatási profi szakember fogja majd össze az egészet, mindent elintéznek ami az adminisztrációt jelenti, az oklevélig bezárólag.

 

A tanfolyamok beillesztése az is foglalási rendszerben van elképzelve, az idegen tanfolyamok második prioritási szintet kapnak (ha nekünk betelt egy hét a fő épületben akkor áttesszük az iskolába). A jelentkező helyfoglalását adminisztárot végzi és a weboldalon követhető lesz hogy van e még hely, és mikor van szabad hely ami foglalható is. ez 24 órás naprakészségű lesz.

 

Olyan is lehetséges hogy ha 6 napos a tanfolyam akkor elosztva is igénybeveheti, tehát mindig csak egy napot van tanfolyamon, és 6 hét alatt végez (ha nem ér rá egyben elvégezni. A gyakorlatok hasonló képpen eloszthatóak. Az óraszámok és a nagybani tanrendi követelmények ki vannak dolgozva.

ezt kibővítjük.

Tehát félig nyaralva kellemes környezetben eljuthat az oktatott olyan szintre amilyenre csak akar.

Lesz idegennyelvű oktatás is ha van rá igény (angol, német)

Niylván kell egy két év mire felfut a dolog, de érdemes ezt elkezdeni, mert a mostani gyakorlat ezekkel a tanfolyamokkal nemtúl lelkesítő.

 

Akit érdekel írja meg  a kérdéseit vagy a javaslatait: pointernetdb@gmail.com  a levél tárgyába írja be: kályhás tanfolyam

 

 

 

 

Előzmény: KalásziM (10469)
KalásziM Creative Commons License 2018.03.17 0 0 10469

Akkor elemzem a hozzászólásodat benne a kérdéseket .

  Pár órás tanfolyamon semmiféle kályhaépítést nem lehet megtanulni. kell ahhoz elmélet  és kell sok gyakorlás. Ez utóbbit úgy nevezik, hogy inaskodás.

 Viszont nem megtanulhatatlan.

 M

 az 1 .-re. Miért hívna kéményseprőt és főleg mit ellenőrizne. A mai seprők tudása elég  gyenge.

 

 miért kellene egy  belső építményt bejelenteni, nem írja elő semmi.

 De ha baleset lesz akkor gondatlanságért elővehetik.

   a 2.re : mit kell tenni ? Semmit  azonkívül, hogy a fenti tárgyakat összeépíti  : a betétet,  a füstcsövet és a kéményt és csinál belőle egy rendszert. Vagy tudja vagy sem.

 De ezeket már  évszázadok óta tudták az emberek, aki nem tudta az megbízott vele egy mestert.

  a 3. ra  semmit nem kell tenni azonkívül, hogy balesetmentesen  összeállítja a rendszert.

 a 4. re   nincs olyan , hogy szabványos  kandalló felépítmény. Vannak szabványos anyagok, vannak   szabványos balesetvédelni előírások mind az építésre mind a kész építményre... ezek összefoglalva - a tűz és a balesetvédelmi követelményeknek való megfelelés.... így pl.  a füstgázmérgezés elkerülése.

 

 Az alapelv    bárki majdnem bármit  pénzért  másnak csak engedéllyel építhet. Ehhez kell megfelelő képzettség. Viszont bárki magának bármit alkothat, de itt i szem előtt kell tartani a baleset és vagyon védelmet- És ha pl. baleset  bekövetkezik akkor  ugyanúgy előveszik az illetőt  és megbüntetik.

Előzmény: elemző999 (10468)
elemző999 Creative Commons License 2018.03.16 0 0 10468

Te képben vagy a kályha építés engedélyezésével -ha van ilyen..

 

Ha megkérhetlek elmondanád mi a mostani helyzet?

 

Pár eset érdekel.

 

1. Valaki nekilát és meglátogat pár információt nyújtó kályha építést, pld a tiédet. Mindent megtanul, mindegy hogy fizet is a tudásért vagy nem.

Utána hazamegy és táv konzultálva veled megépíti a szuper kályhályát.

Milyen lépéseket kell neki még tenni?

- hív egy kéményseprőt aki átnéz mindent akár ellenőriz is

- kell e bejelentenie bármit bárkinek.

 

2. Az 1. ponthoz hasonlóan csinálja de a tűztér helyett beépít egy gyári kandalló betétet ami minősített stb. A kémény is gyári szerelt kémény.

Mit kell tennie?.

 

3. elmegy egy boltba vesz egy akármilyen kályhát (kap papírokat), hazaviszi és bedugja a kályha csövet.

kell e bármit tennie?

 

4. Vesz egy kandalló betétet és meghív téged aki megépít neki egy szabványos kandalló felépítményt (ha azt kéri) vagy bármit

Kell e valamit tennie?

 

Van e bármilyen előírás ami szabályozza ezt a tevékenység sort.

Az állásvállaláshoz szükséges állami végzettség az más dolog, a kontár ne barkácsoljon.

De aki saját magának épít az megteheti?

 

Régebben azt mondtad hogy kell a kályhásnak papír, van is ilyen OKJ -s tanfolyam "kandalló és cserépkályha építő".

Ad nyilatkozatot az építő, meg szerződik stb. ez rendben is van

De ellenőrzi e bárki a működését? A kémény az más téma. Ma már az is zűrösnek tűnik hogy kötelező e.

 

Köszönöm ha megosztod pár sorban az információt ami aktuális.

 

 

 

 

Előzmény: sancibácsi (10466)
peter8484 Creative Commons License 2018.03.16 0 0 10467

Sancibácsi!

 

  Nagyon köszönöm válaszát!

 

  Igen, azt mondta a kályhás, hogy téglakályhát építene nekünk, állítólag így 24 órán keresztül folyamatosan meleg lesz a kályhánk. Az "észekra" szót elírtam, élére, így értettem.

 

sancibácsi Creative Commons License 2018.03.16 0 0 10466

Sziasztok!

Kandallót szeretnék építeni, és......

 

Ez valami vicc itt? :-)

Előzmény: csipsz7 (10464)
sancibácsi Creative Commons License 2018.03.16 0 0 10465

Épp most találtam rá erre a fórumra. Családi ház építésébe fogtunk, szeretnénk tömeg/téglakályhát építtetni. A jelenlegi házban van egy cserépkályhánk, mellyel nagyon meg vagyunk elégedve. Megismerkedtünk egy kályhaépítővel, aki 8 év  után kitisztította (ennyi ideje nem volt használva a cserépkályha). Rengeteg munkáját, téglakályháját mutatta meg képekben. Ő téglakályhának hívja, szerinte a tömegkályha elnevezést 6-7 tonna körüli kályháktól használjuk. A lényegen különben - szerintem nem változtat.

 

A tömegkályha nem a nagy tömege/súlya miatt tömegkályha. Lassan közhely lesz; (vagy annak kellene lenni) olyan sokszor elmondtuk.

A tömegkályha tűztere/magja más, máshogyan épül fel. És a füstjárat is, meg köpeny is.

Különbözik a cserépkályhától.

 

Ami téglából épül, és nem csempéből; de a tűztere- járat ugyanaz, mint a cserépkályhának: azt hívjuk téglakályhának.

Tömegkályhára meg nem az 5-6 tonna a deffiníció. De miért 5-6? miért nem 8, vagy 10? vagy 12? 

Amúgy eleve az 5-6 tonna is hülyeség. Egy átlagos, mondjuk egy dán tömegkályha az bizony 3 tonna alatt van. 2,5-2.9 tonna.

 

De ha a kolléga a téglakályhát ismeri; és a tömegkályhát nem: akkor az előbbit építtess vele. Ne építtess vele tömegkályhát. Amit nem ismer. Csinálja azt, amit tud, és ismer.

 

Sancibácsi!

 

  A kisméretű téglát állítva, vagy fektetve érdemes rakni? A kályhásunk szerint állítva, mert ide felesleges egy 5-6 tonnás kályha építése, az inkább északra való, élére állítva is lesz 2,5 tonna előreláthatólag. A véleményére lennék kíváncsi, hogy fentebb leírtak nagyjából megfelelnek-e a valóságnak?

 

Miért lenne felesleges? Miért való az északra? :-)

El van terjedve néhány ilyen (ez is köztük) tabu/hülyeség/előítélet/sorolhatnámmég.....

Erről itt írtam nemrég:

https://www.facebook.com/mester.tuz/posts/1946490178902050

https://www.facebook.com/mester.tuz/posts/1947835612100840

https://www.facebook.com/mester.tuz/posts/1948840238667044

 

 

 

Előzmény: peter8484 (10463)
csipsz7 Creative Commons License 2018.03.15 0 0 10464

Sziasztok!

Kandallót szeretnék építeni, és érdekelne pár apróság az építéssel kapcsolatban.

Padkásat szeretnék, alul fatárolóval, nagy üvegajtós tűztérrel.

Mivel érdemes építeni az alját ? Körbeburkolni a tűzteret, kéménycsövet ? Ytong megfelelő hozzá ? Mivel ragasszam ? Lehet bele rakni valami "hőtároló"  dolgot ?

Tűztérből milyen márkát érdemes vásárolni ? 

 

Előre is köszönöm.

peter8484 Creative Commons License 2018.03.15 0 0 10463

Tiszteletem! Szép napot mindenkinek!

 

  

    Épp most találtam rá erre a fórumra. Családi ház építésébe fogtunk, szeretnénk tömeg/téglakályhát építtetni. A jelenlegi házban van egy cserépkályhánk, mellyel nagyon meg vagyunk elégedve. Megismerkedtünk egy kályhaépítővel, aki 8 év  után kitisztította (ennyi ideje nem volt használva a cserépkályha). Rengeteg munkáját, téglakályháját mutatta meg képekben. Ő téglakályhának hívja, szerinte a tömegkályha elnevezést 6-7 tonna körüli kályháktól használjuk. A lényegen különben - szerintem nem változtat.

 

Sancibácsi!

 

  A kisméretű téglát állítva, vagy fektetve érdemes rakni? A kályhásunk szerint állítva, mert ide felesleges egy 5-6 tonnás kályha építése, az inkább északra való, élére állítva is lesz 2,5 tonna előreláthatólag. A véleményére lennék kíváncsi, hogy fentebb leírtak nagyjából megfelelnek-e a valóságnak? Csak szeretnék minél több véleményt meghallgatni, nem szembeállítani szeretnék egymással senkit. Csupán a lehetőségekhez képest a legjobb megoldást szeretnénk a feleségemmel választani. Ha esetleg szívesen ránézne, hogy mekkora területre szeretnénk, milyen elosztással, akkor szívesen küldök egy alaprajzot .

 

 

Köszönöm mindenkinek addig is!

Szép napot!

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!