Keresés

Részletes keresés

BoBoYSA Creative Commons License 2018.03.07 0 0 25353

Amit tervezel, egy kisebb sörfőzdének is elég. Ráadásul (jó esetben) nem lesz tökéletes, egy rakás pénzbe kerül, és sok helyet foglal.

Olasznál tizen-egypárezer Ft.

 

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&products_id=1130

 

 

Előzmény: Smürc (25352)
Smürc Creative Commons License 2018.03.07 0 0 25352

Kerestünk itt páran roppantóhengernek alkalmas alkatrészt. Én is keresgéltem és találtam egy kézenfekvő megoldást, az öntött beton hengert, hiszen így malomköveket is csináltak. Ha valakit érdekel, van itt egy példa: https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/my-diy-low-budget-concrete-roller-grain-mill.119521/

Video is van a végén a működésről.

Szalaij Creative Commons License 2018.03.07 0 0 25351

Sziasztok!

 

Egy ideje főzök otthon sört, de még  NAVos bejelentést nem tettem főzésem szándékáról egyszer sem. A kérdésem az lenne egy rövid felmérés keretében, hogy ezt hányan tettétek már meg a múltban? Illetve, van e rizikó ebben, vagy csak leadom a főzési szándékom a NAV felé és kész?  Foglalkozzak e ezzel?

 

Köszönöm

Smürc Creative Commons License 2018.03.07 0 0 25350

Köszi, visszalépek, főként a 30-as átmérő miatt. Meg rájöttem, csak az alkotó barkácsolás csábít, roppantásra sokkal egyszerűbb a már lentebb említett és gyönyörű mákdarálóm kisebb hiányosságait korrigálni. Újabb roppantó építése helyett inkább főzzek sört:)

Előzmény: tombat (25333)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25349

Nem néztem utána, csak azt tudom, hogy szépen megkel hozzáadott cukor nélkül is.

Előzmény: acerola (25348)
acerola Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25348

Ezen én is töprengtem már. Mert sör erjesztésnél nem viszi le csontra a sűrűséget. És lépzeld a liszt alapból tartalmaz 0,3-0,5% cukrot.

https://mobile.fatsecret.com/calories-nutrition/food/flour/carbohydrate

Előzmény: öreg_néne_b (25345)
zsoleszbeka Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25347

Helló, sziasztok kedves sörfőzők!

 

 Előre kérek elnézést, ha suta vagyok az ittlétben, de (sajnos) csak most kezdem a ....

Nem is tudom mit? Szakmát? Hobbit? Elfoglaltságot? Pénznyelőt? Esetleg egy új szakmát?

Csak reménykedem, hogy befogadtok, mert nem igazán tudom, hogy mit kezdjek ezzel az "izével" ami most megszállt.

Szerintem érthetőbb, ha kicsit mesélek magamról, ha valakit ez nem érdekel, akkor ne olvassa...

Tehát: Lászlók Zsolt vagyok Salgótarjánból, végzettségem szerint hentes, de most autóbusz vezetőként dolgozom. A sört már nagyon régen fogyasztom, de eddig nem nagyon érdekelt, hogy mit is iszok valójában. Mindig törekedtem a minőségre, de sajnos néha átvette a mennyiség a szerepet! Ja, 44 éves vagyok.

Egy ilyen kis "vállalkozást" találtam ki magamnak kb 20 éve, hogy a szakmámból kifolyólag készítek hentesárúkat és eladom. Ez a mai napig műkodik, persze kalózba (most jól kibeszélem magam, de kit érdekel?) és sajnos azt veszem észre,hogy kezd hanyatlani...

Valami más után kell nézni! Úgy gondolom, hogy itt a környékünkön (Salgótarján) nem nagyon van sörfőzde. Mondjuk én biztos nem tudnék építeni/nyitni egyek, mert nagyon nagy befektetés lenne,de kicsiben próbálkozni mindennel lehet. Hálistennek!

Nyomozni kezdtem az ügyben és mindent megtudtam. Ja, nem!

A lényeg a lényeg, hogy felutaztam Budapestre (továbbiakban BP) és a LEGENDÁban vettem egy kezdő szettet, sörfőzéshez mindent, egy szettet koncentrátumból, és egy szettet IPA főzéshez.

Na a koncetrátumos se volt egyszerű, de most vasárna belekezdtem a főzésbe! Van egy nagyszülői ház ahol gengszeterkedhetek. Kb ráment az egész napom, de ez kit érdekel és most itt fortyog az első emeleten két adag IPA egy súrítményből és egy saját főzésből! Kellemes az erjedési hőfok kb 20 fok és remélem nem basztam el (lehet itt csúnyán beszélni?) semmit, bár voltak gondok, és igérem, hogy most már árgus figyelemmel követem a FÓRUM-ot, de mit is akartam?

Ja, hogy TI "profik" honnan kezdtétek és hová is jutottatok, esetleg van-e itt valami csudálatos történet, hogy valakiből sörfőző mester lett, esetleg  beleszart az egészbe, vagy csak simán magának barkácsol otthon?

Minden válastzt előre megköszönök és ha netalán lenne olyan valaki aki szivesen meghívna egy sör főzésére, akkor annak nagyon szívesen eleget tennék, legyen az sörfőzde, vagy akár csak egy sufni mester!

Köszönö,ha elolvastad és mindenkinek kívanok.....hát amit akar, azt!!!

 

Sziasztok!

janijani Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25346

Visszahoztam a melegre, mert felhívtam a Budafoki élesztő és szeszgyár területi képviselőjét, ő is azt mondta hogy inkább meleg helyen erjesszem, mert hidegben lehet hogy ecetesedni fog. A kenyérfélékhez 25 fok az optimális hőmérséklet, cefréhez alkoholos erjedéshez is ennyit javasolt.

És valóban így lehet, mert erjesztettem már pálinkához gyümölcscefrét, ott is 25-30 fok az ideális.

Előzmény: acerola (25344)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25345

nem gondolom, hogy a keményítőt is képes bontani.

 

Sokszor sütöttem vele kenyeret cukor hozzáadása nélkül. Megkelt...

Előzmény: acerola (25344)
acerola Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25344

A budafoki élesztő nagyon gyorsan dolgozik, mivel a tészták kelesztéséhez az egyik legfontosabb tulajdonság a sebesség. Erre van kiszelektálva. A tipikus erjedési foka megegyezik az átlagos sörélesztőével emiatt nem gondolom, hogy a keményítőt is képes bontani. A felsőerjesztésű élesztő is lesüllyed idővel az edény aljára. Ebből ne vonj le messzemenő következtetéseket. Tekints rá úgy mint egy felsőerjesztésű ale élesztőre. Nem nem kőbányai :) Budafokon legfeljebb pezsgőt gyártanak. Szerintem vidd vissza a szobába. És legközelebb tényleg vegyél sörélesztőt. Átlátszóbb és finomabb sört fogsz kapni. Ha tisztán dolgozol, akkor az előző sör élesztőjét újra fel tudod használni. Tehát elég egyszer megvenni utána hosszú ideig tudod használni.

Előzmény: janijani (25343)
janijani Creative Commons License 2018.03.06 0 0 25343

Dolgozik a Budafoki élesztő.

Szobahőmérsékleten 1 nap alatt lement a kezdeti hevesebb forrás, aminek 3 nap alatt kellett volna lemennie. Gondolom lezabálta a könnyen éleszthető átalakult cukrokat. Azóta csendesebben forr, gondolom most a keményítővel bajlódik. 

Ahogy nézem ez alsóerjesztésű élesztő lehet, mert leül az edény aljára. Akkor pedig soká lesz ebből iható sör. Azt olvastam valahol, hogy az alsóerjesztéshez alacsonyabb hőfok kell és sok idő, először egy pár napig 10-15 fok aztán hetekig 0-5 fok. Ez télen még csak megoldható, de nyáron hűtőbe kellene rakni. Most mindenesetre kiraktam a teraszra, fagyok már nem várhatók, hadd erjedjen lassan ott kint a hűvösben.

Azt hiszem a következő főzéshez mégiscsak veszek valami felsőerjesztésű sörélesztőt ami 20 fokon 2-3 hét alatt leerjeszti.

janijani Creative Commons License 2018.03.05 0 0 25342

Ugyanez érvényes ide is: 6003 ZZ 

Előzmény: janijani (25316)
janijani Creative Commons License 2018.03.05 0 0 25341

Korrigálnom kell, hogy ne maradjon így: a 6005-ös csapágy nem jó ide mert annak 25mm a furata

a 6002-es csapágy furata 15mm, külső átmérő 32mm szélesség 9mm,

vagy lehet 6003-as csapággyal is csinálni, ennek a méretei 17x35x10, ezzel nem kell reszelni a menetet hanem 1mm vastag lemezből egy gyűrűt hajtani a csapágy furatába. Ez talán könnyebb, egyszerűbb is.

Előzmény: janijani (25313)
Kristof84 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 25340

Sziasztok!

Biztos van köztetek, aki Wilserbrewer féle BIAB-ot használ. Arra lennék kíváncsi, hogy mikor rendeltétek, kb mennyi idő alatt érkezett meg? (Csak, hogy mire számítsak.)

Köszi 

http://biabbags.webs.com/store

 

Smürc Creative Commons License 2018.03.04 0 0 25339

Bocs, lehet, nekem volt egyértelmű, mert én már alapjaiban értem a folyamatot. Az "egyszerre" arra vonatkozott, hogy nem kitöltéskor, a kifolyó mennyiséghez keveredik hozzá a CO2, hanem az egész hordó egyszerre az elején van a kívánt szintre szénsavasítva. Azonban ha csak kieresztenénk belőle sört, nem maradna ezen a szinten a karbonizáció, hanem folyamatosan csökkenne, ezért CO2 ráadagolással pótolni kell a hordóban a csökkenő nyomást. A nyomásszabályzó pont ezt teszi, mindig a beállított szinten tartja a nyomást, akkor is, ha sör kieresztéssel lecsökkentjük, visszapótolja CO2-vel a sör helyét.

 

Az ásványvizeket is "egyszerre" karbonizálják a palackozás előtt. Ha egy kétliteres ásvánvizes PETpalackot kézbeveszel, kemény, nyomás van benne, a vízben oldva a kellő CŐ2. Ha kinyitod, kiereszted a nyomást és kitöltesz 2 decit, visszazárod, puha lett. Fél óra után megnézed, ismét kemény, megint nyomás alatt van, a vízből kibuborékoló CO2 pótolja a nyomást. De ha ezt ismételgeted, egyre kevésbé tudja pótolni, egyre kisebb lesz a nyomás, egyre enyhébb a víz. Hogy a söröshordó ne járjon így, ezért van a rápótlás.

 

Na, most meg már túl szájbarágós voltam, amire egy vén banyának...khhhm... akarom mondani Neked, Tisztelt Öreganyámnak természetesen, nincs szükséged, nem is mernélek oktatni, nehogy rám küld a sörrontó szellemet. De hátha valamely oktalan gyermeknek hasznára lehet.

 

Kellemes vasárnapot Mindenkinek!

Előzmény: öreg_néne_b (25328)
kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.03.04 0 0 25338

Úgy hallottam, hogy a törköly nagyon jó etetőanyag. Fagyasztani nem tudom, ahhoz túl sok.

Arra gondoltam, hogy pl szúnyog hálón szétterítem, hogy kitudjon rendesen csöpögni és kiszáradni hátha nem penészedne be amíg fel nem lesz a használva.

Valaki próbálta már elrakni?

kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25337

Várom. Köszönöm!

Előzmény: tombat (25336)
tombat Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25336

Hétfőn tudom előszedni... Átküldöm az itt megadott e-mail címedre

Előzmény: kecsegedzsesz (25335)
kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25335

Elkérhetném a hengerek tervrajzát, találtam esztergályost aki megoldaná nekem.

A hengerek sima köracélból vannak, vagy jobb a tengely anyag?

Úgy is jó ha az Fb csoprtba átirányítasz, ha ott minden le van írva.

 

Előre is köszönöm.

Előzmény: tombat (25309)
Tótikám Creative Commons License 2018.03.03 0 1 25334

 

Lemaradt képek.

 

 

Előzmény: Tótikám (25330)
tombat Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25333

Pénzért nem eladó... Pár saját sörért annál inkább...:-)

Csak ne kelljen vele rohangálnom meg postázni. Kecskeméten , esetleg Pesten odaadom...

Előzmény: Smürc (25322)
tombat Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25332

Hát nem tudom. Fából nem csinálnám, de lehet megér egy próbát.

Előzmény: kecsegedzsesz (25312)
tombat Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25331

Nálam a hengerek mérete: 30-as átmérő és 80-as hossz. Legközelebb legalább 50-es átmérőt és 100-as hosszt készítenék. A feladatát persze így is ellátja. Havonta 15 perc használatért nem kezdem el újra. Mindenesetre valóban jobb a nagyobb hengerátmérő.

Előzmény: janijani (25310)
Tótikám Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25330

2013 kísérleti modellem, azóta is működik. Henger 40mm átmérőjű, 80 bordával, hengerek közötti hézag 0.7 milliméter. Hézag excenterrel állítható. Ha újat készítek, 60-80 mm lesz a henger átmérő. Fából hamar elkopik, ez orosz teherautó féltengelyéből készült, és érződik némi kopás. Ha emlékeim nem csalnak, orosz YOUTUBE-on vannak érdekes megoldások, érdemes rákeresni.

 

Előzmény: kecsegedzsesz (25312)
Mormota720 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25329

Igen, csak acél legyen és recés.

Előzmény: Smürc (25325)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25328

egyszerre megy bele a szükséges co2 mennyiség

A sör fogyásával adagol rá co2-t

 

Én itt némi ellentmondást vélek felfedezni. ;)

Előzmény: Smürc (25327)
Smürc Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25327

De, egyszerre megy bele a szükséges co2 mennyiség, persze nyomástól függően 3 perctől akár egy hétig. Aztán hogy a precízen beállított co2 mennyiség fix maradjon, arról gondoskodik a nyomásszabályzó. A sör fogyásával adagol rá co2-t, hogy a kegben a nyomás állandó maradjon.

Aztán a kieresztéshez is azért kell a spec. sörcsap, hogy ne habozzon fel. még így sem mindig egyszerű, de ezen még van finomhangolás is.

https://img.jofogas.hu/images/Sorcsapok_eladok_892211084932399.jpg

Ezt a hármat most vettem össz. 15000-ért. Kettő vadi új.

Nagyon rutinos még én sem vagyok, de már működik.

Előzmény: kecsegedzsesz (25300)
Smürc Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25326

Gratula! Inspiráló!

Előzmény: Mormota720 (25324)
Smürc Creative Commons License 2018.03.03 0 0 25325
Előzmény: kecsegedzsesz (25321)
Mormota720 Creative Commons License 2018.03.03 0 1 25324

Amikor a roppantómat "gyártottam" ilyenben gondolkodtam: http://www.shop.veloport.hu/?mod=webshop_product&cla=webshop_product&fun=product&pid=5111&wid=2162&flypage=flypage_default.html, de végül méhtelepen találtam szállítószalag görgőt (az sokkal nagyobb kb. 30*4 cm), amit hosszában sarokcsiszolóval berovátkáztam kb. 1cm távolságban. A végüket csapágyaztam, az egyiket hajtom, a másik szabadon fut. Ilyen hosszút hajtani kézzel elég nehéz, úgy lehet megindítani, ha először egy kicsit vissza felé tekerem, vagy üresen kezdem tekerni, valaki meg beleönti közben a szemeket. 6-7 kg gabonát kb. 2 perc alatt ledarálom.

 

Előzmény: kecsegedzsesz (25312)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!