Keresés

Részletes keresés

B. Imre Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8452
A kumkvátot nemrég vettem .Már lefogy a termése Nagyon elkezdettv hajtani nem virágzik. A kalamondin on még van termés virágzik és hajt is.
B. Imre Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8451
A narancsom elvirágzott , rengeteget kötött ami még nem látszik, hajtani is kezdett.
B. Imre Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8450
cserella Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8449
szépek, gratula ! :)
Előzmény: bombaba (8425)
kurdilaci Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8448
Megértem a bánatodat Marika,s nagyon sajnálom,hogy a citrusaid öröm helyett csak bosszúságot okoznak.Nem hiszem,hogy vírus lenne a baj okozója,s reménykedem,hogy nyáron összeszedik magukat a száműzött citrusok is.
Előzmény: ragusa. (8442)
kurdilaci Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8447
A kumkvat nagyon későn szokott kihajtani,nálam is csak kb. két hete kezdte.A levélhullással évekig hasonló problémám volt,nem is termett a kumkvat,viszont két éve-mióta Jozsó-féle földkeverékben vannak-nagyon szépen megindultak,s termés is van rajtuk.Nálam most a tahiti mandarin hallgat,még mindíg a 40 db tavalyi termést érleli,virág és hajtás nem mutatkozik.Valószínűleg sok volt neki ennyi termés,idén szelektálni fogom.Persze az is lehet,hogy egy felpumpált növényt vettem tavaly,s most akklimatizálódik,alkalmazkodik a gádorosi klímához,körülményekhez.Ez szükségszerűen megtorpanással jár,ami után összeszedi magát a növény,s valószínűleg ez van a kumkvatoddal is.
Előzmény: taormina1 (8443)
kurdilaci Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8446
Én csak a Kertészeti Egyetemre jutottam el,de az annyira tetszett,hogy szombaton-vasárnap is kimentem beszélgetni,gyönyörködni.Vásárolni keveset tudtam,mert igen szűkös volt a keretem,csak kaktuszokat vettem,azokat viszont nagyon jó áron,az egész csapat tízezerből kijött.Abban igazad van,hogy kiállításnak nem nagy szám,vásárnak annál inkább.Nagy választék és jó árak voltak,s rengeteg hasonszőrű növénybolond.Régebben tényleg hangsúlyosabb volt a kiállítási rész,de szerintem így is megérte kimenni.Nagyon szép a környezet,az egyetemi arborétum,én biztosan visszamegyek minden évben.
Előzmény: Sequoia (8400)
taormina1 Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8445
Két éve, savanyú talajba. Tápozás...szórványosan.
Előzmény: bombaba (8444)
bombaba Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8444
Biztos lehet más oka is a levélhullásnak, de az egyik pl. a huzat.
Tavaly Bp-ről hoztak nekem egy Meyert autóval, melegben, nyitott ablakkal. Pár nap alatt ledobta majd az összes levelét. Az idei év rámegy a levelezésre, gondolom.
A kumkvat átültetve mikor volt? Milyen talajba? Tápozás?
Előzmény: taormina1 (8443)
taormina1 Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8443
Sziasztok, Kumquattal kinek van tapasztalata? Összel majd az összes levelét elvesztette, (ennek mi az oka?)pedig majdnem ideális helye van egy nagyon veröfényes, éppenhogy fagymentes teraszon. A levélhullás több, mint fél éve megállt, a növény rég kint van, de nem mozdul; se kép, se hang. A maradék levelei szép egészséges zöldek, viaszosak. Mi lehet vele?
ragusa. Creative Commons License 2009.05.03 0 0 8442

 A megzakkant citrusaimat szamuztem , a kert felre eso reszebe ,,,  csak hetenkent fogok rajuk nezni,,, mar meguntam lesegetni hogy kihajtana e ...alig birom megallni hogy ne nezzem meg oket kozelrol )))) de nagyon megharagudtam rajuk.

 A szobaban nevelt egyetlen simacitromom viszont nagyon szep hajt is es neveli a szamtalan kis citromkajat .

 van egy mirtusznarancsom .. --ezt vettem mentsmeg akcioban,,, 7 ezer helyett kettoezerert,, na ez a leghalasabb,  szepen hajt es mar van egy kis gyumolcskeje is .

 a kumkvat ,,hat ez valamiert megallt es gondolkozik.... ez a harom van most   ezekert izgulok,,,hogy eletben maradjanak ..

 a NAGY citrusokat viszi rendesen az a huje agbarnulas ,, nemtudok vele mit kezdeni mar az ITT ajanlott  osszes modszert mind veghez vittem , es sajnos szinte semmi javulas . ezert vannak kitelepitve ,,, ha ez a barnulas valamilyen virus akkor kampec...

 

B. Imre Creative Commons License 2009.04.29 0 0 8441
A fórumon sokan írtok a citrusok földkeverékekről. A szomszédomnak van egy kb 1m20 cm -es citromfája az kb 10 éve ugyanabban a kerti földbe van a kazánházba az ablak mellett teleltetik szerintük 5-10 fok körül nemrég tették ki az udvarra levele alig va . Van rajta kb 10-15 külömböző nagyságu citrom 2cm új hajtások és töménytelen virág
B. Imre Creative Commons License 2009.04.29 0 0 8440
Köszönöm a válaszodat.

Üdv. Imre
Előzmény: Quicktor57 (8436)
TTNora Creative Commons License 2009.04.29 0 0 8439

Igen, már megkaptam én is a leírásodat, el is mentettem a "receptjeim" közé. :-)

Én már előtte ültettem el, sima palántázó földbe, meleg lakásban tartom, üvegház dobozban.

Elszomorít, hogy nem biztos a siker mandarin esetében, mert egyelőre tényleg jól néznek ki a hajtások, február elején ültettem el őket.

Sajnos nem tudom, milyen fajtájú, de nagyon finom, nagy gyümölcsöt ettem belőle.

Azért bízom bennük, de nem keseredek el, ha nem sikerül. Felkészülök erre is. :-)

Köszönöm a gyors segítséget!

Előzmény: Quicktor57 (8435)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.29 0 0 8438

Szia Sequoia!

Igen, a babért is (és a kávét is) ugyanígy dugványoztam az idén először. Sajnos eredményről még nem tudok beszámolni, mert ezeket március 15-e után tettem le. Néhány "babércsúcs" már hozott új hajtást, de biztosabbat valószínűleg csak jövő hét végén tudok mondani.

Előzmény: Sequoia (8437)
Sequoia Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8437
(kicsit off)
Quicktor, a babért ugyanúgy dugványozod, mint a citrusokat az útmutatóban? Jó az eredményed, gyökerezik? Többször próbáltam már babért dugványozni - nyáron is, ősszel is, kora tavasszal is, fásat is, félfásat is, hormonnal is meg anélkül is, és még soha egyszer nem eredt meg. Minden tanácsnak örülnék.
Előzmény: Quicktor57 (8424)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8436

Szia!

A bemutatott mitruszlevelű narancs koronája 70 cm x 40 cm és 50 cm magas. Elég erős ágakkal. 15 db termést érlelt be.

Ahogy már mások is leírták, a chinotto hajlamos a túlkötésre. Egy idő után neked kell majd szelektálni, hogy mennyi narancsot és hol hagysz meg.

Előzmény: B. Imre (8434)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8435

Kedves Nóra!

Én febr. 20-án állítottam össze ezt a rendszert és április 19-én bontottam ki. Sajnos nem tudom, hogy neked megküldtem-e a Citrusnevelési útmutatót, mert pontosan az ott leírtaknak megfelelő az alkalmazott gyökereztető közeg. Mivel ennek csak a felső rétege áll zömében perlitből, így, ha gyökeret ereszt a dugvány, a gyökér elég hamar eléri a sűrűbb, tápanyagdús talajt, és ennek következtében stabilan áll. (Ha hozzáérek nem "dűlöngél".) Természetesen az új hajtás szemmel látható jelzés.

A "szakirodalom" alapján a mandarin dugványozással nem igazán szaporítható. Az alól kivétel az ún. tahiti mandarin, ami valójában egy mandarin - lime vagy mandarin - citrom kereszteződés. Ismereteim szerint a következő citrusfélék gyökereztethetők "házilag" is sikeresen:

- citromfélék

- citromfélék hibridjei (pl. óriáscitrom)

- cédrátok

- palesztin édes lima, római lima

- rangpur lima, tahiti mandarin

- pomeló

- télálló narancs 'Norton Webbery', 'Morton' citrange

- télálló mandarin 'Troyer'

A kalamondin dugványozhatóságáról eltérőek a vélemények. Tavaly nekem nem sikerült, de elképzelhető, hogy az idén eredményes lesz.

 

Előzmény: TTNora (8433)
B. Imre Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8434
Mekkora a fád és hány gyümölcs van rajta? Azért érdekel mert az én fám kb 50 cm és elég sok kis narancs van rajta olyan ccukorborsó nagyságuak.
Előzmény: Quicktor57 (8423)
TTNora Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8433

Hadd kérdezzem meg kedves Quicktor, hogy mennyi idő alatt gyökeresedik ki ennyire? Én febr. elején hasonló méretű mandarin ágat dugtam el, meg is maradtak, szép zöldek, de még nem hajtanak. Mikor kezdhetem őket szétszedni? Várjam meg, amíg látok hajtást rajta? Meddig legyen rajta az "üvegház"?

 

Előzmény: Quicktor57 (8424)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8432

Mielőtt leírnám, hogy én hogyan készítem a cukrozott narancshéjat adok egy linket:

http://palocprovence.blogspot.com/2008/12/cukrozott-narancshj.html

 

Én a mirtuszlevelű narancsok háját vékony (3-4 mm széles) csíkokra vágtam és egy normál befőttes üvegben gyűjtöttem, amit vízzel felengedtem. Üveg tárolása a hűtőben. Amikor tele lett az üveg, naponta leöntöttem róla a vizet, és frissel töltöttem fel. Kb. 4-5 ilyen vízcsere után a leöntött víz már nem keserű, de enyhe "parfümös bukéja" van.

Ez után lemérem a narancshéjat. Nekem kb. 25 dkg lett. Igazából most kezdődik a móka:

1. Egy edénybe teszem, bő vizet öntők rá, és felforralom. A narancshéjat leszűröm.

2. Az edénybe kb. 3 dl vizet öntök, amiben kb. 15 dkg cukrot oldok fel. Ebbe kerül újra a narancshéj. Kb. 6-8 percig forralom, majd újra leszűröm. (A cukros lé nem kidobandó, mehet később teába.)

3. Az edénybe kb. 2 dl vizet teszek, amiben 25 dkg cukrot oldok fel. Ebbe kerül újra a narancshéj, de most már kb. 20 percig forralom, majd leszűröm.

4. Most már csak kb. 1,5 dl vizben oldok fel 25 - 30 dkg cukrot, és ebbe kerül a narancshéj. Ezt is kb. 20 percig forralom, leszűröm.

5. A leszűrt narancshéjat sürőpapíron terítem szét, és megszárítom. Tárolás befőttes üvegben, hűvös helyen. (Az első hetekben néha nézzünk rá, nehogy penészedjen.)

 

Tudom, kicsit macerás, de nekem még 3 éves cukrozott narancshéjam is van, aminek semmi baja.

 

Előzmény: kojonó (8430)
jozso48 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8431
Azért még lehet szerezni.
Előzmény: de-guky (8421)
kojonó Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8430

Szia!

Engem érdelelne a recept, hogyan lehet a narancshéjat kandirozni? Tedd már fell.

Köszi.

Előzmény: Quicktor57 (8423)
Arth_ur Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8429
Felesleges rá reagálni, tipikus "fika-nick", csak erre a szemétkedésre létrehozott felhasználó.
Nézzétek meg: egyetlen hozzászólása az egész Fórumon ez, amivel de-guky-ba megpróbál belekötni. Én most szólok a modiknak, hogy töröljék a hsz-t, esetleg a nicket is, de bármikor regisztrálhat helyette másikat.
Előzmény: petya71 (8428)
lajos49 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8426

 

 Kedves Jozsó! És minden segíteni akaró!

 

Köszönöm szépen a  tanácsokat. Én igazából mindenkiét megfogadtam. Tehát megpermeteztem atka ölővel, ami nem igazán használt, így aztán a tegnapi napon az összes Zombán vásárolt növényt kiszedtem, a gyökereiket teljesen letisztítottam, kicsit kiszárítottam és a még kevésbé fertőzött növények gyökerét Decis és gombaölő permetlé keverékébe áztattam kb. fél órát, majd átültettem friss földbe és most várom a hatást.Amelyik növény már nagyon KO volt, azzal nem foglalkoztam. A régi földben fonálférgeket, és egy általam nem ismert más fajta férgeket is találtam, melyek képét mellékelem.

 A saját növényeimnek semmi bajuk...;)

 Még egyszer köszönet a segítségért MINDENKINEK!

 

 Üdvözlettel: Lajos

 

Ui.: a képek mobillal készültek....

Előzmény: jozso48 (8412)
bombaba Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8425
Néhány citrusom jelenlegi állapota:
1. Virágzik az egy éves limakvát dugvány. Az összes citrusom közül ennek van a legnagyobb virága, viszont a virágok fele négyszirmú és porzós.
2. Tahiti lime
3. Máltai lime (La Valetta)
4. A kumkvát még nem érik, és elkezdett hajtani.

Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8424

Korábban többen érdeklődtek a dugványozással kapcsolatban. Az útmutatóban részletesen leírt módszerem idei eredménye. (Sajnos idén még csak 3 db "Meyer" ágacskát tudtam gyökereztetni. Érdeklődés esetén jövőre remélhetően többet is készíthetek, mert a fácska elkezdett szépen hajtani.) A bal oldali fólia alatt babér dugványok vannak.

 

 

Meyer dugványok
Quicktor57 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 8423

Sziasztok!

Megvolt az első mirtuszlevelű narancs (chinotto) szüret. A gyümölcs húsa, ha a hártyáját leszedjük, kimondottan kellemes ízű, de igazi meglepetés, a kandírozott héj. Sokkal finomabb, mint a "bolti" narancs cukrotott héja. Ki ne dobjátok! Ha valakit érdekel, felrakom a receptjét.

 

Chinotto termés

 

grewia Creative Commons License 2009.04.27 0 0 8422
jól van na! nem figyeltem kellőképpen,igazad van,de ne nevess.
Előzmény: sjohn (8417)
de-guky Creative Commons License 2009.04.27 0 0 8421
  Kasumin kivonva:(
Előzmény: jozso48 (8412)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!