Keresés

Részletes keresés

Berserkr. Creative Commons License 2012.06.06 0 0 1917

Igen,az USA-ban működik a palagáz,de mi Európában vagyunk,annak is a csövesebbik felén.Még a franciák és a németek sem foglalkoznak vele,mert annyira kétséges és költséges a kitermelése.A makói "gázaranybányát" pedig már régen átpasszolták a kanadaiaknak,úgy 50 évre,ráadásul még a Molnak és az ExxonMobilnak is beletört a bicskája. Szóval az olcsó palagáz még odébb van.Nagyjából annyira,mint Makó Jeruzsálemtől. :) Azonkívül,ha szeretett vezetőinket egy cseppet is érdkelné az ország jelenlegi gázfüggőségének visszaszorítása,akkor nem éppen az atomerőmű bővitéséről tanakodnának.

asztalosgabor Creative Commons License 2012.05.27 0 0 1916

"

Hol lesz a gázár  5-10 év múlva?......Vagy maga a gáz  18 év múlva."

 

USA-ban a gáz ára szinte a töredékére csökkent az olcsó palagáz miatt. Ez lassan, de be fog jönni az európai piacra is, így nem várható jelentős árnövekedés.

 

"

Lehet, hogy álom, de  az is lehet, hogy "begyűrűzik majd a nyugat" és a napelemekkel termelt áramot 150%-os áron vásárolja meg a szolgáltató, mint Ausztriában.."

 

És ki fizeti ki nálunk a sokszoros árat? Az állam a 80% körüli államadóssággal? A többi fogyasztó? Politikailag roppant népszerű lenne az a kormány, aki a 3 milliós fölös pénzzel rendelkezők megtérülését a "kisemberek" pénzéből finanszírozná. Még a hazai rendszer is jelentős támogatást jelent, hiszen az áram ára kb a fele a számlán lévőnek, többi a rendszerirányítás, szállítás, így reálisan csak fele annyit kellene fizessenek.

 

"

Ne számoljunk azzal, hogy a napelemrendszerek ára az elmúlt évben háromszor is csökkent (ha csak a Sharpot nézzük)!"

 

számolhatunk ezzel, de ez pont a gáz felé tolja a mérleget, hisz olcsóbb most az egymillás gázrendszer, majd 10 év múlva megvenni a napenergiás rendszert 3 millió helyett 1 millióért.

Előzmény: crimsi (1912)
KalásziM Creative Commons License 2012.05.09 0 0 1915

 Viszont tény nyugaton nem mindenütt rengeteg napelem - vagy kollektor van. Hogy melyik nem tudom.  Pont egy hete autóztam a francia Tourstól még vagy 100 km-rel nyugatabbról haza felé. A franciáknál csak elvétve lehet látni, de Délnémetországban  (Baden Würt.. és Bajoroszág ) Valósággal feketélenek a tetők, majd minden második - jó legyen harmadik házon ez a szerkezet.

A sógoréknál is akad, de ritkábban. M.országon viszont nem volt szerencsém még látni, nyilván akad, de ritka.

KalásziM Creative Commons License 2012.05.09 0 0 1914

 Hát azért a modern gázkazánok nem igényelnek kazánházat. Akkorák, mint egy nagyobb börönd.

 

állandóan változó fűtőértékén... és ezt a részt megint csak sorolhatnám.

 Na ja  a gáz fűtőértéke változik. Már 15 éve vagy még több állandóan azt hajtogatják egyesek, hogy csökken.  Ez évi 5 % -os csökkenés esetén is  már csak 40 % lenne, végül éghetetlen gázt árulnának.

 És mi van a többi sorolással ??

 

Előzmény: crimsi (1910)
crimsi Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1913

Ebben teljesen egyetértek, mindenkinek megvan a saját igaza .

Arra rájöttem persze, hogy építész vagy .

Én  építőmérnök - azért is mertelek tegezni, mint szakmabelit-  , leginkább a kivitelezésben dolgozva  (házba  mostanában nem vezettünk be gázt)  ,

nem ok nélkül, óriási ellenérzésekkel a gáz és gázszolgáltatók irányába. :))

Előzmény: KömKel (1911)
crimsi Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1912

Már ne is haragudj meg, de mikor a benzin ára pár év alatt a duplájára nőtt és ki tudja hol áll meg, még van valaki aki a fosszilis energiában hisz ?

Hol lesz a gázár  5-10 év múlva?......Vagy maga a gáz  18 év múlva.

 

Nap sütni fog? Szél fújni fog? Ilyesmin is el kéne töprengeni!

Előzmény: quirin (1907)
KömKel Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1911

Szerintem ezen a végtelenségig el lehet vitatkozni :)

 

A napkollektor-napelem keverésért sorry, néha a kezem rááll a kollektorra...

(Egyébként nem gépész vagyok, hanem épitész)

 

Majd HA teljesülnek az általad irt feltételek, és a beruházási különbség-megtérülés 10 év alá csökken, akkor fogom jó szívvel ajánlgatni. Mert ez egy bármilyen szerkezet esetében (főleg a mostani tervezett avultatás idejében) egy belátható életpálya. Efölött lutri, hiába hivatkozol 15+ éves osztrák rendszerekre.

A mai autók sehol sem lesznek 15 év múlva, viszont 20 éves jól működő autók bőven rohangálnak az utakon.

Előzmény: crimsi (1910)
crimsi Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1910

Jól elvagyunk :) Kedves Kömkel,

 

a számításod így kellett volna kezdeni: "Vegyünk" egy embert és egy házat, aki csak idén akar fűteni benne, nem érdekli a jövő, a jövőben várható erős átrendeződés az energia piacon, különös tekintettel arra, hogy a gáz fogyásával és az alternatív energiák előtérbe kerülésével nem éppen a gáz a nyerő!

 

Ne számoljunk azzal, hogy a napelemrendszerek ára az elmúlt évben háromszor is csökkent (ha csak a Sharpot nézzük)!

 

Ne vegyük figyelembe a szolárrendszerek pályázati támogatási lehetőségeit, mely felezi a költségeket jó esetben és így a napelemrendszer megtérülése 5- 6 év , aztán ingyen áramunk van...

 

Házat, fűtést nem egy évre építünk! Minden tiszteletem a gépészeké meg  a számításoké, de a papírokból néha emeljük már fel a fejünket! :)

 

Lehet, hogy álom, de  az is lehet, hogy "begyűrűzik majd a nyugat" és a napelemekkel termelt áramot 150%-os áron vásárolja meg a szolgáltató, mint Ausztriában..

 

A számításodban a "napkollektor" sajnos csak meleg vizet termel, legalább egy fórumon ne keverjük már a fotovoltaikus rendszerekkel.

Egyébként a napkollektor 18 év múlva tényleg kuka :), de az nem is termel áramot!

 

A számításból kimaradt : villanyfűtéssel spórolhatunk még egy kazánházat, kapunk egy tiszta, üzemzajmentes, egyszerű, karbantartásmentes, stb., stb. rendszert. Nem kell idegeskedni a gáz állandóan változó fűtőértékén... és ezt a részt megint csak sorolhatnám.

 

 

 

 

emitter86 Creative Commons License 2012.05.04 0 0 1909

(napelemes rendszert miért kéne 18 év után kidobni a kukába? Ausztriában 25 éve működnek napelemes rendszerek, semmi probléma velük. Az inverter tönkremehet 10-15 év után, az oké, de annak az ára nem olyan magas a teljes rendszer költségéhez képest..)

Előzmény: KömKel (1905)
emitter86 Creative Commons License 2012.05.04 0 0 1908

ez a harmadannyi ár hogyan jön ki, a villany esetében "éjszakai" árammal számoltál?

Előzmény: KömKel (1906)
quirin Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1907

Köszönöm Sunfi a linket. Kértem ajánlatot és kíváncsian várom az eredményt.

 

Szia KömKel, bár a hosszúhétvégén kicsit álltak a dolgok én is hasonló számítást kértem egy szakembertől és ő is körülbelül hasonló 16 éves megtérülést számolt ki, úgyhogy én maradok a gáznál :) Jó volt itt látni más forrásból is egy érvelést.

KömKel Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1906

A lenti számitásból mindkét oldalról kihagytam a HMV készitést az egyszerűsités kedvéért.

Ami egyébként a gáz felé húzná a dolgot, ugyanis gázból harmadannyi pénzért lehet előállitani a melegvizet, mint elektromos patronnal (bojler).

Előzmény: KömKel (1905)
KömKel Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1905

Na akkor számoljunk:

 

Vegyünk alapul egy max 3.84 kW-os hőigényű házat.

 

FOGYASZTÁS:

Ez áramból 4000 kW-ból fűthető ki téli időszakban, gázból 420 m3 gáz kell neki. (számitott értékek, konkrét épületnél)

 

BERUHÁZÁS GÁZ:

- gázcsonk: 70e Ft

- belső gázterv: 30e Ft

- kondenzációs kémény, hozzá való szerelt rendszerkéménnyel (3 méter alatti): 400e Ft

- radiátor hőleadók 700 W-osak, helyiségenként 1-1, összesen 7 db: legjobb radiátor szelepekkel mindennel együtt 7x10e = 70e Ft

- munkadij gázra, fűtésre (csövekkel együtt) 350e Ft

- gázmeo, eph, garancia: 20+15+20=55e Ft

- összesen: 975e Ft

 

BERUHÁZÁS VILLANY:

- három fázis bekötése. 32A-ig ingyenes, felette kell amperenként 4000 Ft. Tehát 3x20A, ebből 28x4000= 112e Ft

- napkollektor rendszer: általad irt SHARP: 2 millió Ft

- hőleadók 2400 Ft/100 W = 92e Ft

- villanyszerelés többlet a fűtőpanelek miatt (mindenhová 2.5-es vezetékelés külön): 50e Ft

- összesen: 2.254e Ft

 

FŰTÉS GÁZ:

- gázfogyasztás: 420 m3 x 150 Ft = 63e Ft

- alapdij gázra: 12x1000= 12e Ft

- éves karbantartás: 25e Ft

- összesen: 100e Ft

 

FŰTÉS VILLANY:

- 4000 kW x 50 Ft = 200e Ft

- karbantartás évente: 10e Ft

- visszatáplálás (te adatod alapján) 180e Ft

- összesen: 30e Ft

 

 

---------

Tehát van a két fűtés között évi 70e Ft különbség.

A beruházás terén van 1279e Ft különbség.

 

Mit is jelent ez?

Hogy a napelemes beruházási költség és a gázos rendszer között eltelik 18 év, mire egálba kerülnek.

 

18 év után mindkét rendszert ki lehet dobni a kukába, és kezdeni elölről.

 

 

 

Előzmény: crimsi (1904)
crimsi Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1904

Köszi a válaszodat, tegnap írtam rá, de elszállt.

 

Szóval számoltam:

A legeslegdrágább norvég fűtőpanel Adax Neo : 75000/20= 3750.-Ft/ 100W

              középáras NOREL                                   48000/20=2400.-Ft/100W

Még ha nem is a 2000Wattosakat nézzük, bizony a közelében sincs az általad írtnak...

(5 év garancia, gyártják 40 éve, stb....)

 

Napelem: 2,88KW SHARP napelemrendszer,  osztrák FRONIUS inverterrel, felfogató konzolokkal: max. 2 MFt.

Nagyon nem kínai!

 

Nem hinném, hogy ez a rendszer 10 évig tart. Azt se, hogy kiforratlan a technológia!

Ugye csak viccelsz?

Nézz már rá erre pl.: http://www.sharp-solar.com/en/history/index.html

Ja, hogy 1959 óta fejlesztik a fotovoltaikus cellákat....

 

Aztán azt  nem elfelejtetted egy kicsit, hogy míg a gázos rendszer fogyaszt "némi gázt", a napelem termel talán?

A fenti rendszer pl. évi 150-180 ezer forintnyit. Magyarán, ha ki is dobnád az egész rendszert 10 év múlva - ami ugye hülyeség - akkor is megtermelte az árát. A gázos rendszernél hogy is van ez?

 

A hosszútávú egalitást ezért nagyon átgondolnám, pláne mielőtt a fórumon valaki elfogadja a véleményedet...

Előzmény: KömKel (1900)
KömKel Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1903

Elvileg van.

 

Gyakorlatban azonban:

1. utófinanszirozásos

2. mindenről számla kell (tehát drágább összességében)

3. manapság sokkal nehezebben fizetik ki a pályázati pénzeket, nagyon sok a panasz az 1-2 éve kifizetetlen projectekről

Előzmény: Sunfi (1901)
Sunfi Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1902

Ha már energitanúsítvány is kell...most bukkantam rá egy egész jónak tűnő oldalra, netheat.hu - állítólag több alvállalkozótól kérnek árajánlatot és a legjobbat küldik el neked. Tudom még te ettől azért odébb vagy, de majd talán hasznodra lesz.

 

Írtam nekik most, persze gondolom pár nap míg válaszolnak. De mindenképp megírom miket tapasztalok velük.

 

Üdv,

Sunfi

Előzmény: quirin (1898)
Sunfi Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1901

Itt nincs olyan, hogy egy rész állami támogatás, ha napelemet szeretnél szerelni?

Előzmény: KömKel (1900)
KömKel Creative Commons License 2012.04.30 0 0 1900

Ennek azért számolj egy kicsit jobban utána.

 

Egy fűtőpanel ára kb 100 W-onként 10e Ft, tehát kb 340e Ft az egész házra. Minél több helyiséged van, annál több panel kell, fajlagosan annál többe kerül (vezérlés, elektronika).

Továbbá a 1.5 kW-os, visszatáplálós napelemrendszer kerül mostanában kb 1 millába.

 

Ha végigszámolod a beruházás kezdeti költségeit, valamint 10 évre az üzemelési költségeket, a jelenlegi árak mellett egyenlő költség jön ki. (visszatáplálós napelem vs gáz)

 

10 év alatt tönkremegy nagy valószinűséggel a gázkazán, amit cserélni kell = 300e Ft

10 év alatt az inverter és a napelem bizonyos részei is elszállnak, cserélni kell  3.3 kW-os inverter ára szintén 300e Ft

 

Magyarul lehet érvelni egyik és másik mellett is, de hosszútávon nagyjából egálban van a kettő.

 

Csakhogy a gázfűtésről és rendszerelemeiről van hosszútávú tapasztalat, az ember tudja mire számithat. Viszont ha a napelemrendszer bemondja az unalmast, akkor az súlyos százezrekben mérhető.

És ne gyere azzal, hogy 15 év garanciát adnak rá, mert ennyi ideje nem létezik ez a technológia, tehát a látatlanra mondják, hogy nem lehet gond. Lehet, hogy a profi amcsi vagy német cuccokkal tényleg nincs probléma 10 évig, csakhogy annak az ára a kinaiénak a duplája, triplája. Ami ugye boritja ebből a kezdeti kalkulációt...

 

Induljunk ki a magyar piacból, reálisan, azaz rosszhiszeműen hozzáállva. Most nagy sláger a napelem, a cégek között rengeteg lehet a svindlis. Pár év alatt megszedi magát, bedönti a céget (alapit másikat), te meg futhatsz a garanciád után. 

Sajnos ez a magyar valóság.

 

Szeretném, ha pár éven belül tényleg olcsó és reális lenne a napelemes fűtés+HMV, de most még ez csak utópia. (itt ebben az országban).

Előzmény: crimsi (1899)
crimsi Creative Commons License 2012.04.30 0 0 1899

Szerintem nem ártana egy  kicsit a jövőben is gondolkodni.

 

Ha már van egy 3,4 Kw-os hőigényű ház, egyszerűen érthetetlen, hogy miért javasoljátok az igen komoly beruházásigényű hőszivattyús vagy bármilyen vizes rendszerű fűtéseket.

Megéri nyavalyás 3,5 KW energiáért ennyit beruházni?

Igen, tényleg: a villany 2,5-szer olyan drága ! Most és ugyanolyan hatásfokkal!

 

Én ilyen házban egy év múlva csendesen mosolyogva figyelném, hogy a tetőn figyelő 3KW napelemrendszer - melynek ára lassan már csak annyi, mint egy hőszivattyú a hőleadó rendszer nélkül -megtermeli az évi 3500KWhenergiát, mely minden fogyasztóm energiáját megtermeli és még a fűtésre is marad. A szobákban 3-4 db fűtőpanel fűtögetne majd, helyiségenkénti vezérléssel (max. 200.00 ft-ért).

 

Nem igazán érdekelne a gáz léte, fűtőértéke, Nabucco, ilyesmi.

A kazánházon és kéményen megspórolt további 1-2 Mft-on elutaznék valahová vagy vállalkoznék vele.

 

A későbbiekben a gázos fűtés évenkénti karbantartásán és 6-8 év múlva esedékes kazáncserén megint csak nyernék...

 

A melegvízre tényleg jó a kollektor (nyáron), de ha van elég amper egy átfolyós rendszerű HMV is megteszi max.70 ezerért.

 

Nem értem mit akartok a gáztól....Csak a megszokás kedvéért azért nem kéne minden áron!

 

 

 

Előzmény: KömKel (1887)
quirin Creative Commons License 2012.04.27 0 0 1898

A felújítás igazából alapvető dolgokat érint: szogetelés, fűtés, nyílászárók stb. mert ezeket az állapotuk miatt muszáj. És ha már így állnak a dolgok, és van ez az energiatanúsítvány is, igyekeznék egy jól működő, és jó besorolást érdemlő megoldást beépíteni.

Émile Creative Commons License 2012.04.27 0 0 1897

 Egy eladásrakínált lakásnál felesleges mindenféle felújítást csinálni. A vevő , az új tulaj  úgyis a saját izlésének és  igényének megfelelően átalakítja.

 Viszont azért működjön minden !!

 A bérletnél azért más. Igaz vannak bérlők akiknek semmi sem jó !

 Lehet milliókat beleőlni egy lakásba, ha a mikrokörnyezet rossz, kidobott pénz az ablakon.

Előzmény: quirin (1893)
Sunfi Creative Commons License 2012.04.27 0 0 1896

Jól hangzik ez a villányi út...:) Van már konkrét vevő is?

Igazából nem tud intézkedni, mert nincs itthon. Így muszáj lesz mi elintézzük.

 

Előzmény: quirin (1895)
quirin Creative Commons License 2012.04.26 0 0 1895

Szia!

 

A XI. kerületben a Villányi út közelében van, de ez nem hirdetési felület, úgyhogy, ha esetleg mégis érdekel, akkor majd privátban beszéljünk róla :)

Mint tapasztalatlan eladó, időről időre én is belefutok ebbe-abba, most aktuálisan az energiatanúsítvány az, ami "nehezíti az életem". Egyelőre sok a nyűg vele. Mireg megbízható és korrekt ajánlatot találok, sok időm rá fog menni. Fura, hogy a ti esetetekben nem intézkedik ezzel kapcsolatban, de ha ti elintézitek neki, akkor végül is megteheti :)

 

Sunfi Creative Commons License 2012.04.26 0 0 1894

Szia, mi épp új lakásba költöznénk, milyen árra gondoltál? Hol található a lakás?

A miénk már megvan, már kiválasztottunk egyet, foglalót is fizettünk. Most intézzük az ügyes-bajos dolgokat ehhez kapcsolódóan - úgyhogy csak kiváncsiskodom...:)

Bizony bizony nem mindegy, hogy milyen megoldást választassz, mi is most kellene elintézzük ezt az energiatanúsítványos dolgot. Plusz egy púp a hátunkon...a tulajnak nincs ideje foglalkozni vele (?!)...

 

 

Előzmény: quirin (1893)
quirin Creative Commons License 2012.04.25 0 0 1893

Sziasztok!

Épp eladni készülök a lakásomat, de előtte még fel kell újítanom egy két dolgot, pl. a hőszogetelést is. A fűtéssel kapcsolatban azonban meg vagyok lőve. Van ez az eladásnál kötelező energiatanúsítvány dolog, ami idén már kötelelző. Nem szeretnék olyan megoldást választani, ami miatt esetleg alcsony besorolást kap a lakás és emiatt elveszítek egy vevőt. Viszont azt sem szeretném, hogy túl nagy legyen az ezzel járó költség.

Egy első emeleti 60-as években épült 50 m2-es lakásról lenne szó. Minden közmű be van vezetve. Korábban távhő szolgáltatás volt, de az teljesen meg lett szűntetve. Szóval remélem jó helyen járok és tudtok segíteni abban, hogy milyen megoldást válasszak.

joevagyok68 Creative Commons License 2012.04.20 0 0 1892

NEM az egy időben is történhet....csak később a fűtökörbe menő viz hőmérsékletét beállítod a keverőszeleppel

 

IRÁNY A PUFFERES TOPIK !! :-))

Előzmény: anton78 (1891)
anton78 Creative Commons License 2012.04.20 0 0 1891

Köszi a linket!

 

Értem hogy azért van hogy tárolja úgymond, csak nem volt világos hogy le kell hűteni amit már egyszer felmelegítettem?!...de akkor talán ez úgy működhet valahogy hogy előbb a HMV előállítása történik aztán a fűtés

Előzmény: joevagyok68 (1889)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.04.20 0 0 1890

"Gáz nélkül ami borzasztó drága még, az a melegviz előállitás."

http://www.szakszer.hu/sites/default/files/jó_javasolt%20bekötés.JPG

 

A linkelt bekötésben, van INDIREKT tartály IS !

Nyáron néha felfűtve a puffert, abból lehet melegvizet csinálni .

Hogy hány naponta az a "néha", majd megmondja az aki úgy csinálja. :-))

Előzmény: KömKel (1887)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.04.20 0 0 1889

"mi legyen a mgetermelt hővel????"

 

Ott írtad a puffert IS....szerinted az miért van a rendszerben, ha nem azért, hogy "pufferelje" a megtermelt felesleges energiát

http://www.szakszer.hu/sites/default/files/jó_javasolt%20bekötés.JPG

Előzmény: anton78 (1888)
anton78 Creative Commons License 2012.04.20 0 0 1888

Akkor azt hiszem a villany az kilőve!!! Na igen tetszenek a hőszivattyús rendszerek csak ami nekem talán megfelene az bizonyára más más kategória árban mint amre gondolok gépészetben viszont a levegő-víz kombinációban úgy olvastma h nagy minuszban pedig nem használható már...de pont akkor kell fűteni amikor hideg van kint csakhogy az nem jó a szivattyúnak sem :(  viszont azon merengtem hogy ha egy jól szigetelt ház van akkor egy faelgázosító kazánt padlófűtéssel és puffertartállyal megéri kiépíteni-e mikor a kazánnak kb 90 celsius fölötti vizet állítanak elő mert akkor jó a hatásfok viszont a padlófűtésbe pedig csak 40 celsius körüli mehet ha jól tájékozódtam...mi legyen a mgetermelt hővel????

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!