Keresés

Részletes keresés

attisch Creative Commons License 2010.04.17 0 0 7347

Azért járd körül a dolgot jól, hogy teljesen megbizonyosodjál, hogy a fagy vitte-e el?!

A permetezés következő körében kéntartalmú szer (Thiovit, Thiosol, Kumulus) jön és ha kell, atkaölő. Én ez utóbbin vacilálok, mert tavaly nyáron eléggé felszaporodtak és kellett szórnom. De a kénnek önmagában is atkagyérítő hatása van.

Most jelentős késésben (meglátásom szerint majdnem 2 hét) vannak a szőlők a tavaly ilyenkori állapothoz képest a hűvösebb idő miatt. Lehetne végre igazán tavasz, bár a csapadék minden cseppjének örülni kell! :-)

Előzmény: janijani (7346)
janijani Creative Commons License 2010.04.17 0 0 7346

Tehát a kényelem miatt magasabb, persze az is fontos.

Nekem sincsenek fagycsapok és az bosszant hogy pont a fiatalabb szőlőim közül fagyott el 2 Cardinál, az öreg szőlőknek semmi baja. Tanulság hogy legalább a Cardinalnak fagycsapot kellett volna hagyni.

Figyelem a permetezési naplódat és lehet hogy leutánzom. Bár eddig némiképp eltértem tőle, márc végén volt egy Champion lemosó a kertben a fákkal együtt, ma pedig 2 menetben Champion és Nevikén. Nálam most egérfülesek a sietősebb fajták, a ráérőseknél még csak duzzadnak a rügyek.

 

Előzmény: attisch (7345)
attisch Creative Commons License 2010.04.16 0 0 7345

1.

A "nagykönyv" szerint valóban 50 cm a Guyot művelésnél az ún. comb és ennyin van a vezérdrót is. Az én módosításomban viszont 90 cm magasan van a vezérszál és ez alatt próbálom kialakítani a tőkefejet és azon az ugarcsapot és termőcsapot (szálvesszőt). Nemcsak a kapálás miatt, hanem minden munka könnyebb, szinte nem is kell lehajolni. Vegyük végig: metszés, hajtásválogatás, betűrködés, fürtválogatás, szüret... Minden könnyebb, hajlongás nélkül.

 

2.

Én fagycsapot nem hagytam. 100 % biztos persze nem lehetek, de: a területem a szőlőhegy magasabb részén fekszik, nem jellemzőek a szélsőséges minimumok fagyok esetén. Egy kicsit mindig jár a levegő. Akkor is, ha nem! :D Másrészről jó fagytűrésű az alany (T.K. 5BB), kiváló fagytűrésű az Olasz rizling, figyelemre méltó fagytűrésű a Kékfrankos. Talán a legkevésbé a Zweigelt fagytűrő, de -20 C-fok tartósan nem jellemző felénk. (Összességében: eddig nem volt gondom a faggyal.)

Előzmény: janijani (7341)
attisch Creative Commons License 2010.04.16 0 0 7344

Szóval, nagy nehezen leesett, hogy voltunk mi már egy flaszteren! :-)

De élőben valahogy kukább vagy, mint itt, a neten!!! Remélem, még találkozunk?!

Előzmény: lalá (7340)
janijani Creative Commons License 2010.04.16 0 0 7343
Szép a szivárvány is meg a virágzó fák is, de ez a második kép nem most készült mert nem sáros a traktor kereke. Vagy homok van arrafelé?
Előzmény: lalá (7342)
lalá Creative Commons License 2010.04.16 0 0 7342
-Nálunk meg ilyen volt:
Előzmény: janijani (7338)
janijani Creative Commons License 2010.04.15 0 0 7341

Nah szóval olvasgattam egy kicsit szőlőmetszés ügyben és jövőre áttérek a legyező metszésről a Guyot művelésre.

Lenne két kérdésem:

Az eredeti Guyot művelés szerint 50 cm magas a lugasban a törzs és az alsó szál drót. Te valami 80 vagy 90 centi magasra tetted, jobb így, vagy csak könnyebb kapálni?

A másik: fagycsapot hagytál alul? Nekem most kifagyott két tő szőlőm, bár még várom hátha valami alvó szem előtör.

Előzmény: attisch (7325)
lalá Creative Commons License 2010.04.15 0 0 7340
-Rákérdezhetek?
-Hófehérke és a két törpe?(hihi)
Előzmény: attisch (7333)
RAMBO Creative Commons License 2010.04.15 0 0 7339
meg hogy nem tudnak repülni a méhek.
Előzmény: Cirfandlia (7335)
janijani Creative Commons License 2010.04.15 0 0 7338
Arra Harkány-Siklós fele  nagyon fekete volt az ég, nálunk borbálán csak eső volt, de az jött rendesen. Ma az újságban olvastam hogy mennyi jég volt.
Előzmény: Cirfandlia (7335)
Zalancelot Creative Commons License 2010.04.15 0 0 7337
Előzmény: Zalancelot (7336)
Zalancelot Creative Commons License 2010.04.14 0 0 7336
Az idokep.hu-n brutális képek vannak fenn.
Jónéhány centis jégben gázolnak az autók.
Mint írtam nálunk vasárnap délután volt egy kisebb jeges zápor, de igazán nem volt vészes.

http://www.idokep.hu/?oldal=keptar&album=J%C3%A9ges%C5%91&kep=347#kep
Előzmény: Cirfandlia (7335)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.04.14 0 0 7335
Itt olvastad? Ez is borsónyit ír; felém nem volt nagyobb; ráadásul inkább dara volt mint kemény jég. (bár város déli részén, meg kora du. Siklós környékén durvább volt.)
A szőlő ilyen stádiumában nem okozhat gondot, sztem ez a virágzó gyümölcsfákra sem (max megtizedeli) de a 4 napja folyamatos eső által okozott monília annál inkább...
Előzmény: szaki_pali (7334)
szaki_pali Creative Commons License 2010.04.14 0 0 7334
Hali mindenkinek!

Jég volt valakinél? Most olvastam, hogy baranyában meg egyebütt is elverte a virágokat. Csak érdeklődnék valakit érintett-e?
attisch Creative Commons License 2010.04.13 0 0 7333

Lalá! Ismerős??? :-D

 

 

Borfesztivál 2007
Ali-bá Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7332

Ne bízzátok el magatokat! Én már megörögedtem, de az utóbbi egy évben többet tanultam, mint előtte ötvenben. (Nehogy ugy járjunk, mint a tudós, aki az évek előrehaladtával egyre kevesebb dologról egyre többet tudott, végül halála előtt a semmiről mindent tudott.)

Előzmény: attisch (7330)
attisch Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7331

Nálunk, Fejérben 2 évvel ezelőtt éppen így, április közepén volt jégeső.

A szőlőnek még talán nem okoz komolyabb kárt, de a virágzó, rügyező gyümölcsfáknak annál inkább. :(

Előzmény: Zalancelot (7329)
attisch Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7330

Mire megöregszem, én is.... :-D

Már majdnem mindent...

Előzmény: janijani (7328)
Zalancelot Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7329
Meg volt az idei első jégeső!
Nem mondom, inkább most, mint juliusban.
janijani Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7328

Láttam az oldaladat, tetszik és elraktam a kedvencek közé.

Innen is, onnan is tanul az ember és mire megöregszem már majdnem mindent tudni fogok.

Előzmény: attisch (7325)
janijani Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7327

Valóban, ha 2-300 Ft-ért megvehetem akkor megéri biztosra menni.

Jópár éve nem jártam a kertészetek felé, de 6 éve vettem 300-ért darabját és láttam olyan reklámújságot ahol 1500 Ft egy oltvány. Az az igazság, nem is foglalkoztam mostanában ültetéssel, a meglevők teremtek amennyit teremtek de ideje lesz egy kis rendet tenni a kertben. Az idén is kifagyott 2 tő szőlőm, most megszámoltam amit 30-nak tudtam már csak 24 tő.

Előzmény: Zalancelot (7324)
janijani Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7326

Oltással még nem próbálkoztam, de van egy jó oldal ahol sokmindent lehet látni.

http://www.kaszasoltvany.hu/galeria.php

Előzmény: Törölt nick (7323)
attisch Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7325

Nézd meg a Guyot művelést a blogomon is, szerintem elég érthetőre sikeredett, képekkel is illusztrálva:

http://birtokszuletik.blog.hu/2010/02/17/muvelesmod_a_la_guyot

Előzmény: janijani (7322)
Zalancelot Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7324
Nem veszélyes tétel az oltvány, édemes inkább rááldozni.
Én most vettenm a napokban pótolni Rozáliát a szokásos helyről, amit alant említettem, 200Ft-ért olyanokat kaptam, hogy megszólal.
Előzmény: janijani (7319)
janijani Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7322

Tetszik nekem ez a Guyot művelésmód és a megfelelő támrendszerem is megvan hozzá. Most hogy olvasgattam ezen az oldalon tisztán és világosan leírják a Csercsapos váltómetszést megértettem hogy kell metszeni a szőlőt.

Volt már aki mutatta hogy kell metszeni, látod ezt itt levágom, azt visszametszem, aztán amikor elment továbbra sem tudtam hogy kell metszeni. Csináltam ahogy tudtam, hagytam egy csapon 3 szemet. Tulajdonképpen nem csináltam nagyon rosszul, a három szemből az első az ugar és a másik 2 termővesszőt kellett hogy hozzon. És mivel mindezt 2 csapon csináltam valami 2 ágú Legyező művelésmód lett a végeredmény minden tőkén 4 termővesszővel. Aztán hogy miért nem lett minden tőkén 4 fürt, csak a jóég tudja, talán azért mert a távolabb eső vesszők teremtek volna jobban, ezeket meg ugyebár levágtam.

Na majd jövőre másképp csinálom!

Előzmény: jacsoj (7314)
janijani Creative Commons License 2010.04.11 0 0 7321
Majd ősszel körülnézek a kertészetben és veszek oltottat. Az iskolával meg játszottam egyet, azért kiváncsi leszek mennyi ered meg belőle.
Előzmény: Törölt nick (7320)
janijani Creative Commons License 2010.04.10 0 0 7319

Az öreg szőlőket nem tudom, az már itt volt '86-ban amikor ideköltöztem. Egy bujtás biztos hogy van közte mert mindíg kerülgetem a kapával. Szerintem nem lehet filoxéra, mert az már rég elintézte volna. 

3 tő Cardinalt én vettem gyökeresen 15 éve a kertészetben a hiányokat pótolni vele. Most amit iskoláztam vesszőket, filoxéra ide vagy oda oltatlan szőlőt készülök ültetni. 300 Ft volna csak az oltott szőlő? Azt hittem sokkal több, 6 éve vettem ennyiért a temető mögött.

A kert másik felében már 6 éve kivertem a szőlőt és újratelepítettem oltott szőlővel, azok nagyon erősek bár szerintem azt sem jól metszem mert ugyanígy metszettem mint ezeket. Jó lenne elérni a 2 kg szőlőt minden tőkén, egyelőre messze vagyok tőle. De majd megpróbálom ezt a Guyot féle metszést. Különösebben elkenődve nem vagyok az öreg szőlő miatt, inkább csak bosszant.

Előzmény: Cirfandlia (7318)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.04.10 0 0 7318
üdv, hát lehet hogy itt a baj; nem is mertem feltételezni korábban, hogy azért ilyen gyengék a tőkék, mert nem oltványtok...
Ugye itt a kötött talajban nem használsz bujtást, legyökeresedett nemes vesszőt???? Ha mégis akkor azt a filoxéra tizedelheti valószínűleg. Érdemes azt a 2-300 ft-ot kifizetni az oltványért sokkal előrébb vagy.
Előzmény: janijani (7311)
janijani Creative Commons License 2010.04.10 0 0 7317
Köszi a tanácsot, majd jövőre megpróbálom.
Előzmény: jacsoj (7316)
jacsoj Creative Commons License 2010.04.10 0 0 7316
Attól függ, mennyi szemet hagysz rajta, mennyi szemet bír a tőkéd. Ha a 6-8 szem/ négyzetméter terhelést tartod, akkor kb 10 fürtre számíthatsz.
Ez erősen függ a szőlőfajtától. A nagy fürtű fajtánál kevesebb szemet, a kis fürtű fajtánál több szemet kell hagyni. Arra kell törekedni, hogy a tőkénkénti terhelés ne legyen több, mint 2 kg szőlő.
Előzmény: janijani (7315)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!