Keresés

Részletes keresés

W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124143

Hát igen, attól függ hogy milyen szerepet tulajdonítunk a kapcsolónak.

 

Láttam már olyat, aki simán kotorászott az állólámpa foglalatában, mondván, hogy le van kapcsolva.

(Ott is csak az egyik eret szakítja meg a kapcsoló, 50% eséllyel a fázist vagy a nullát.)

 

Ennél a kapcsolható dugaljnál is csalóka lehet (egy laikus számára), hogy le van kapcsolva, nem világít a glim lámpa, mégis megb.aszhat.

Előzmény: Törölt nick (124140)
galaseri Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124142

Saját házamban egyszerre kapcsolom az összes kültéri lámpát,

pontosan a LED-ek alacsony fogyasztása miatt, ahogy te is írtad.

 

Viszont ő lehet, hogy valamiért ragaszkodik a külön kapcsolhatósághoz és/vagy 500 W-os halogén reflektora van...

Előzmény: Törölt nick (124139)
galaseri Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124141

 

A védővezetőt nem rajzoltam bele, de természetesen minden lámpához vezesd el a Zöld/sárga vezetéket is.

 

4 db kettős váltókapcsolóval megoldható a kapcsolás.

 

Például:

https://elektrikstore.hu/Legrand-752008-Valena-InMatic-kettos-valtokapcsolo-mechanizmus-Legrand-752008-

 

 

Előzmény: robotsyte (124132)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124140

Téves a logika... szerintem.

A kapcsoló NEM az "áram"-ot szünteti meg konnektorban.

HANEM,

A konnektorba dugott KÉSZÜLÉKE(ke)T állítja le.

Előzmény: W_B (124104)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124139

A keveset fogyasztó LED-es világítások korában ....
Megéri ebbe ölni a drága anyagot ?

Óránként 1-2-(3-4) Ft az energia költség a Watt-tól függően.
(napelemes áramból meg ennek is csak a harmada és zöldebb is)

Előzmény: robotsyte (124132)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124138

Szia!

 

Hát, én azért dugtam be így, mert jobbkezes vagyok, és így jobbra esik a kapcsoló.

Szerintem azt nem nézi az ember, hogy hogy van bekapcsolva, hanem úgy dugja be, hogy kézre essen a kapcsoló.

(Jobbkezesnek jobbra, balkezesnek balra.)

 

Rákerestem a "kapcsolható konnektor" kifejezésre, hogy mégis hogy ábrázolják ezt a kapcsolót, de már a legelső találat is egy vízszintes kapcsolójú konnektort hozott be.

Ott aztán végképp nincs német vs. magyar kapcsolási irány, csak hogy a csatlakozó tetején, vagy alján van-e épp a kapcsoló.

 

Egyetértek, szerintem ez egy veszélyes termék, mivel a felhasználó józan ésszel úgy számol, hogy ha le ki van kapcsolva (nem világít a parázsfény), akkor "nincs benne áram".

Pedig 50% eséllyel ott van benne a fázis.

 

Úgy kellene gyártani, hogy mindkét ágat szétkapcsolja. A fázist, és a nullát is.

Előzmény: peterch (124137)
peterch Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124137

Elnézésedet kérem !

 

Ez a mondatom : " Gondolom német elöírás szerint gyártott elosztó "    

Újra fogalmazva így lenne :  Gondolom német felhasználók szokásait figyelembe véve gyártott elosztó . 

 

Ha a német a kezébe veszi az elosztót , akkor úgy dugja be a dugaljba , hogy a kapcsoló úgy müködjön , mint a többi beépített . Nem kell hozzá villanyszerelönek lennie , viszont így a fázist szakítja meg , ami a fontos .

Egy kérdésem lenne , ha megengeded ! Te miért úgy dugtad be ? Mert Te is megvagy szokva tudat alatt , hogy le lekapcsolod és fel meg felkapcsolod a villanykapcsolót . :-) Németeknél is ez van , beidegzödés , szokás hatalma .

Ezért így életveszélyes a használata !  Szerintem .

 

Előzmény: W_B (124133)
galaseri Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124136

Egyelőre tisztázzuk, hogy erre gondoltál-e...

 

 

Amennyiben La1 vagy La3 bármelyike világít, akkor La 2 világítson?

Előzmény: robotsyte (124132)
ötfelezős Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124135

Ezt már én nem értem. :) hagyjuk. :)

Előzmény: W_B (124133)
tfe_tng Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124134

Nem.

Előzmény: szaci1992 (124129)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124133

Igen, a te hozzászólásodra nyomtam választ, arra válaszoltam is, majd folytattam a peterch-nek szóló válasszal.

 

Eredetileg azt írtam, hogy ha bedugod a konnektorba ezt a kapcsolós aljzatot úgy, hogy a jobb kezedre essen a kapcsoló, akkor nem a fázist szakítja meg, hanem a nullát.

 

Erre válaszoltál: de azt nem tudom belőle kiszedni, hogy MIT.

 

Vagy ezt hogy érted?

 

""Pont a németeknél terjedt el a felcserélhetően bedugható dugó és hozzá bárhogyan jó aljzat.

Ugyanakkor a mi műszaki életünk az eléggé a német átvétele volt, és nálunk régen egyes villanyszerelési szakkönyvekben volt jelölve, hogy bal oldalon van a fázis."

 

Igen, ezért nem gondolom, hogy ez egy "német előírás szerint gyártott elosztó" (peterch írta), hiszen a németeknél sincs más előírás, mint nálunk.

Nem jobb oldalt van a fázis ott sem.

Előzmény: ötfelezős (124131)
robotsyte Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124132

Sziasztok!

 

Szeretnék megvalósítani, egy olyan udvari villany kapcsolást, ahol a ház két végén és középen az ajtó felett van 1-1-1 lámpa. Kapcsolni pedig külön szeretném a ház egyik-másik végén a lámpát (alternatív kapcsolással, kintről és bentről), viszont az ajtó fölöttit mind a két körrel közösen szeretném működtetni. 

Van erre valami gyári megoldás, vagy ki kell relézni/diódázni?

 

Köszönöm!

 

 

ötfelezős Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124131

Egészen hosszan beszéltél nekem a kapcsolókról, miközben én meg nem beszéltem egy szót sem kapcsolókról...

Előzmény: W_B (124120)
ötfelezős Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124130

Képzeld azt, hogy egy 228V-os feszültség mindössze +-1 voltos feszültségingadozását szeretnéd figyelni, analóg (mutatós) multiméterrel.

De én ezt nem képzelem normális nullapontos műszerrel. Normális ember az eltolt eltolt nullapontos műszerrel szeretné végezni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (124123)
szaci1992 Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124129

Netán te is fehérvári volnál?

Előzmény: tfe_tng (124097)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124128

Szerintem ezen kár rugózni. Nálunk ez a szokás, náluk meg az. Az értelmét nem mindig kell keresni, sokszor nincs is.

Előzmény: W_B (124127)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124127

Nyilván alulról könnyebb felkapcsolni egy olyan kapcsolót, ami lefelé billen; egy felnőttnek meg ha magasabban van a karja, akkor pont fordítva.

 

De miért épp felkapcsoláshoz optimalizálták, miért nem lekapcsoláshoz?

Hogy ha a gyerek este megy aludni, akkor a szobájában le tudja kapcsolni.

 

Ez így nagyon erőltetett szerintem.

De ha van rá bármi forrás, akkor írd meg.

Előzmény: Zs:) (124126)
Zs:) Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124126

Próbálj meg térdelve rátenyerelni egy kapcsolóra és megérted!

 

Előzmény: W_B (124125)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124125

"A németeknél azért van a fordított villanykapcsoló, hogy a kisgyerek mikor rátenyerel, akkor fel tudja kapcsolni. "

 

Szerintem ez ugyanolyan utólagos, légből kapott magyarázat, mint hogy "ne üljön meg rajta a por".

 

Ha egy kisgyerek eléri a kapcsolót, akkor fel/le tudja kapcsolni.

Az erőltetett, hogy csak a kapcsoló alját érné el, de 2cm -el magasabban a kapcsoló felső részét már nem.

Előzmény: Zs:) (124121)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124124

Nekem osztrák vill.szer úgy magyarázta, hogy sötétben a falon kapcsoló után tapogató ember-kéz többnyire lefelé irányuló mozdulatokat végez. Én erre azt mondtam, hogy ez csak magyar kapcsoló-magasság (kb 150 centi) esetén igaz, az alacsony német magasság esetén már nem igaz, erre ő nevetve megvonta a vállát.

Előzmény: Zs:) (124121)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124123

"a legmélyebb hangot beállítjuk 225 voltra, a legmagasabb hangot beállítjuk 230 voltra"

 

Akkor leírom másképpen:

Képzeld azt, hogy egy 228V-os feszültség mindössze +-1 voltos feszültségingadozását szeretnéd figyelni, analóg (mutatós) multiméterrel. Ha a műszert 250 voltos méréshatárra kapcsolod, akkor a mutató csak 1 százaléknyit fog ingadozni, tehát az elmozdulásait nem fogod látni.

Deviszontha a műszert letekered pl 5 voltos méréshatára ÉS az egyik vezetékét (nulla volt helyett) egy 225 voltos pontra teszed, akkor a fent említett +-1 voltos feszültségingadozás a műszer skáláján 40%-nyi ingadozást okoz, ami mikroszkóp nélkül is jól megfigyelhető.

Namármost képzelj a műszer mutatója helyére egy feszültségfüggő hanggenerátort és rá fox jönni, hogy 40%-nyi hangmagasság változás esetén nem szükséges, hogy személyesen Mozart végezze a 228V 1%-nyi feszültség ingadozásának figyelését.

Előzmény: ötfelezős (124114)
peterch Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124122

Szia !

 

Lehet ez is a magyarázat . Náluk 105cm-es magasságban van a kapcsoló , ha jól emlékszem .

Előzmény: Zs:) (124121)
Zs:) Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124121

A németeknél azért van a fordított villanykapcsoló, hogy a kisgyerek mikor rátenyerel, akkor fel tudja kapcsolni. Ezért van a jóval alacsonyabb szerelési magasság is. Az nem számít, hogy világít a lámpa, hanem az a lényeg, hogy a kiskrapek világosban legyen. Ott a gyerek mindenek felett!

Előzmény: peterch (124119)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124120

"Pont a németeknél terjedt el a felcserélhetően bedugható dugó és hozzá bárhogyan jó aljzat.

Ugyanakkor a mi műszaki életünk az eléggé a német átvétele volt, és nálunk régen egyes villanyszerelési szakkönyvekben volt jelölve, hogy bal oldalon van a fázis."

 

Igen, itthon ez az elterjedt, ezért nem gondolnám, hogy a német előírás ezzel ellentétes lenne, azaz jobb oldalra írnák elő a fázist.

 

Vagy arra gondolsz, hogy a német előírás szerint úgy kell bedugni az ilyen kapcsolós cuccokat, hogy lekapcsolt állapotban felül ne álljon ki a perem?

Kizártnak tartom. Akkor bal kézzel kellene kapcsolnod, miközben az emberek nagy része jobbkezes.

Szerintem nincs ilyen előírás, de ha van, megköszönöm ha beidézed. :)

 

A fel/le kapcsoló eltérést EU-USA viszonylatban is hallottam már, és erre a "megül rajta a por" indokra azt írták, hogy hoax.

 

Egyébként ez nem német sajátosság.

Egyszerűen máshogy terjedt el a különböző országokban.

https://24.hu/otthon/2018/06/11/ez-az-egyik-legfontosabb-targy-a-lakasodban-de-soha-nem-venned-eszre/

 

"

A kapcsolók működésében és dizájnjában alapvető eltérések vannak az országok között. Az Egyesült Államokban például felfele kell kapcsolni a kapcsolót, hogy felgyulladjon a villany, Nagy-Britanniában pedig lefelé. Ezt ugyan némileg átalakította az, hogy már egyszerre több kapcsolóval is fel lehet ugyanazt a villanyt kapcsolni, de az alapvető szokások nem változtak meg.

Japánban a kapcsolók nagy része pont ellenkezőleg, oldalirányba kapcsolható fel, és nem a hagyományos európai, hanem kisebb billenőkapcsolókat használnak. Többnyire a jobboldali irány a felkapcsolt állapot. Svédországban és Indiában a brit modellt követik, és lefelé kell felkapcsolni a lámpákat, Kanadában pedig az amerikait, és felfelé. Franciaországban pedig nagyon sok helyen egyszerű nyomógombot használnak, így nincs vita arról, melyik irányba kell felkapcsolni a lámpát."

Előzmény: ötfelezős (124118)
peterch Creative Commons License 2021.08.25 0 1 124119

Ahhoz ismerned kell a német gondolkodást .:-)

Kint éltem pár évet . Nekem is fura volt , hogy a villanykapcsoló fordítva van a nálunk megszokotthoz képest . Mire gondolok ? Ha azt mondom , hogy felkapcsolom a világítást , akkor szószerint értve a villanykapcsoló fenti felét nyomom meg ( természetesen az alternatív , keresztkapcsolót most ne vegyük figyelembe ) . Németeknél másképpen van . Náluk amikor a villanykapcsoló mozgó felületének felsö része a ráma alá van bújva , akkor van kikapcsolva . A magyarázat , hogy bekapcsolt állapotban kevés ideig van , így a por nem ül meg a felületén , ami olyankor a por részére elérhetö . Tehát ritkán poros a felsö perem .  Ha megfordítod a dugaljba beszúrt elosztódat úgy , ahogyan a németek gondolkodnak , akkor a fázis oldalán lesz a kapcsoló és olyan módon , ahogyan írtam .

Ezért jó a nálunk ( Szlovákia ) használt dugalj , abba csak egy módon lehet bedugni  https://www.obi.sk/zasuvky/zasuvka-niloe-dvojita-biela/p/4679502 . Vannak berendezések , amelyikeknél nem mindegy , hogy melyik éren kapják a fázist . Ha jól emlékszem gázkazánoknál volt , vagy még van ilyen .

Előzmény: W_B (124117)
ötfelezős Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124118

Pont a németeknél terjedt el a felcserélhetően bedugható dugó és hozzá bárhogyan jó aljzat.

Ugyanakkor a mi műszaki életünk az eléggé a német átvétele volt, és nálunk régen egyes villanyszerelési szakkönyvekben volt jelölve, hogy bal oldalon van a fázis. Akár lehet is összefüggés. Vagy akár nem. Hogy egy elektriker mit mond... Az a magyar közösségi oldalakat nézve egyértelmű, hogy nem szabad senkinek a szavára adni, mert 30 hozzászólásból húszféleképpen derül ki, hogy mi is szerintük a helyes. Most néztem a neten egy fürdőszobás-dugaszolóaljzatost, minimum magasságra semmi, 40 cm, 1 m, 1,5 m, 1,8 m válaszok jöttek halál komolyan. IP-re meg az összes statisztikai lehetőség.

Előzmény: W_B (124117)
W_B Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124117

Szia!

 

"Ha fordítva teszed a dugaljba az elosztót , akkor bal oldalon lesz a kapcsoló és a fázist fogja megszakítani ."

 

Persze, ez nyilvánvaló. :-)

 

"Gondolom német elöírás szerint gyártott elosztó."

 

Biztos vagy benne, hogy van ilyen előírás?

Most kíváncsiságból rákerestem, a német villanyászok is taglalják, de szerintük nincs.

 

"Wie man es schreibt, von links nach rechts, Phase-Erde-Null".

"Dazu gibts die VDE nichts aus.
Sie sagt nur, das es zu empfehlen ist bei einer Installation bzw. in einem betrieb immer die Phase auf die gleiche Seite zu legen,....

z.B. ich mache die Phase immer rechts, 2 Kollegen links, der Chef schwört auf links, ein Bekannter machts immer nur rechts,..."

 

https://www.elektrikforum.de/threads/steckdose-phase-und-nullleiter-rechts-oder-links.1236/

 

https://www.elektromeisterforum.de/umfragen-f134/steckdosen-phase-links-oder-rechts-t701.html

Előzmény: peterch (124115)
kiggyo Creative Commons License 2021.08.25 -1 2 124116

Az igazi szívás amikor évtizedes munkával hozzáhangolod a füledet a 230V max-hoz és megjelennek a HMKE-k tömegesen, megemelve a feszkót 250V-ig is akár :-) A legmagasabb hangnál is magasabb kellene.

Előzmény: ötfelezős (124114)
peterch Creative Commons License 2021.08.25 0 0 124115

Szia !

 

Ha fordítva teszed a dugaljba az elosztót , akkor bal oldalon lesz a kapcsoló és a fázist fogja megszakítani . Gondolom német elöírás szerint gyártott elosztó.

Előzmény: W_B (124104)
ötfelezős Creative Commons License 2021.08.25 -1 3 124114

Legalább rólad feltételeztem, hogy hallottál már a mérő-hidakról... ahol egészen kicsi érték-változás jelentős műszer-kitérést tud okozni.

 Ugyan már, mit ködösítesz? Itt nem a hídról volt szó, vagy nem is emlékszel, mit írsz egy év távlatában? :D Erről volt szó egy éve:

a legmélyebb hangot beállítjuk 225 voltra, a legmagasabb hangot beállítjuk 230 voltra

Semmi híd, a megvalósítás az tök mindegy, a hangfrekvencia változásáról beszéltél. Hogy segítsek értelmezni Mekk Eleket. :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (124107)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!