Keresés

Részletes keresés

moncsa03 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19153

Egy kis ízelítő a Trsteno Plazáról:

stevie-w Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19152

Meg tudnátok mondani légyszi, hogy útközben Montenegroba kell-e a határokon útlevél, vagy elég az új fajta kártyás személyi igazolvány?

 

 

Minden útbaeső ország elfogadja a magyar személyit.

Előzmény: zyldke (19151)
zyldke Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19151

Sziasztok!

Meg tudnátok mondani légyszi, hogy útközben Montenegroba kell-e a határokon útlevél, vagy elég az új fajta kártyás személyi igazolvány? Írja meg légyszi valaki.

Köszi

zyldke

stevie-w Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19150

Zorán és Dusán Sztevanovity, Zoran Kuntity, Vujity Tvrtko, Muity és hasonló nevekkel.

 

 

Ebből a Tvrtkóé teljesen kitalált név, ő igazából Balogh Szilárd néven született. A Muityot nem kommentálom :-) Zoránék tényleg ty-vel írják a nevüket.

 

Engedelmeddel nem sorolom fel azokat a szintén szerb, horvát, bosnyák, bunyevác stb eredetű neveket, amiket viszont a viselőik cs-vel (vagy ts-sel, ch-val) írnak, Petrovics Emiltől Janics Natasán át (aki speciel 100% szerb) Damjanichig vagy Dugovics Tituszig. 

 

Javaslom meghallgatásra, hogy ejti a szerb szpíker a neveket, mondjuk egy focimeccsen:

 

http://www.youtube.com/watch?v=7wTAWDHjsM0

 

(0:26-nál a gólszerzó Đorđe Tutorić.)

 

 

Előzmény: Muity Mijo (19149)
Muity Mijo Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19149

Kedves Pljeskavica! Aki rámszólt, csak cukkol engem ilyen "vajdasági szerb dialektus" badarsággal, őrá nem is szándékoztam reagálni Zorán és Dusán Sztevanovity, Zoran Kuntity, Vujity Tvrtko, Muity és hasonló nevekkel.

De neked kénytelen vagyok.

A magyar sajtó megengedi magának a fonetikus írásmód lehetőségét. Ám tegye, miért is ne, pl. az egykori Juoszlávia tagállamaiban is eltejedt dolog ez, ami néha meghökkentő egyes világhírességek neveinél.

De míg van a magyar ábécében a szerb ábécé egyes betűinek megfelelő betű (ć=ty), addig nem látom okát holmi dialektusokra és hazai szokásokra mutogatni.

Egyébként előttem egyértelmű volt eddig is, hogy az énekes neve Ljubiša Stojanović Louis, én is így írtam.

Részemről a szerintem amúgy nem haszontalan nyelvtéma bezárva.

 

Előzmény: pljeskavica (19144)
Atomkecske Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19148

Gonosz leszek: pont egy het es mar a Skadari to magassagaban leszek +/- a keses ;)

Előzmény: negroka (19142)
moncsa03 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19147

Közben megnéztem és nem is Maxit, hanem Rodát írtál...:)))Bocsi!(Tényleg keverednek már az áruházak.)

Előzmény: moncsa03 (19143)
moncsa03 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19146

Ja és Ulcinjban a Solaris Marketekben vásároltunk.:)

Előzmény: Amaribp (19116)
moncsa03 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19145

OFF! Igen még mindig van meló bőven , két hetet bepótolni, ráadásul hóvégi-eleji zárás. :(

De azért félszemmel idepillantgatok...meg mélázgatok, szép emlékeken merengek.:)

Előzmény: Amaribp (19116)
pljeskavica Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19144

Majd feloldom kettőtök vitáját: :) Mindkettő helytelen (tekintet nélkül arra, hogy mit szokott meg a vajdasági, vagy a magyarországi sajtó).

Tehát a neve helyesen:
Ljubiša Stojanović Louis
Ha nincs megfelelő karakter hozzá:
Ljubisa Stojanovic Louis

Semmi -ty, vagy -cs.

(Aki nem hiszi, ollvassa el A magyar helyesírás szabályai c. könyv 214-es pontját.)

Előzmény: stevie-w (19141)
moncsa03 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 19143

:D, de jó is lenne, hallod ahányszor hazajövünk mindig ezen csámcsogunk, hogy de jó is lenne legalább egy kis nyaraló ott.:(

( Valamikor amikor beleolvastam a fórumba még kint, írtad, hogy nem ismered a Maxit és mikor jöttünk haza kiszúrtam, hogy van egy új Sutomorén-eszembe jutottál. )

Előzmény: szervezkedő (19114)
negroka Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19142

Yes!!!Pont egy hónap és ilyenkor már a vonaton ülök le Monti felé!Már alig várom,hogy ott legyek,megláthassam a tengert és érezzem az illatát.

stevie-w Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19141

a nevét Sztojánovity helyett helytelenül Sztojánovicsként írva

 

 

Azért a vajdasági szerb dialektust ne próbáljuk már kötelezővé tenni Magyarországon. A ć betűvel jelölt hang nem létezik a magyar nyelvben. Kiejtése Vajdaság egyes részein közelebb áll a magyar ty-hez, délebbre inkább cs.

 

A megszokott átírás a cs. A ty meglehetősen modoros.

 

Előzmény: Muity Mijo (19133)
babigabiba Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19139

Nem sokat változtál mióta eltávolítottak a testűlettől.

Előzmény: Muity Mijo (19137)
Muity Mijo Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19138

Így van, egy géniusz távozott el túl fiatalon az élők sorából.

Előzmény: halacs (19135)
halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19136

Még a szezon kezdete előtt ajánlottam minden kiutazónak, hogy aki olyan szerencsés, hogy megnézheti Luisz mester koncertjét, az ne habozzon, mert feledhetetlen élményben lesz része. Sajnos mostantól ez az ajánlott program nem aktuális. Szólnom kellett róla. :-(

Előzmény: babigabiba (19134)
halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19135

Ízlések és pofonok – egy-egy konkrét dal esetében, de Luisz mester (a plakátjain így szerepelt) és az ő etnobandje (a plakátjain is így volt) nagyságának értékelésében nincs nézeteltérés közöttünk. :-)

 

Előzmény: Muity Mijo (19133)
babigabiba Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19134

Ez meg itt egy utazással kapcsolatos Fórum.

Előzmény: Muity Mijo (19133)
Muity Mijo Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19133

Egyrészt - már megbocsáss -, de ez nem "csak egy a balkáni sok sláger közül", hanem az egyik legszebb Ljubiša Stojanović Louis által előadott érzésekkel teli szerzemény (egy album címdala), aki valójában egy rendkívül sokoldalú dalszerző és előadóművész volt.

 

Megjegyzem: a dal linkesítésekor még nem láttam az Index írását, később vettem észre, hogy ők is ezt publikálták (a nevét Sztojánovity helyett helytelenül Sztojánovicsként írva).

Egyébként egyáltalán nem tartom off jellegűnek erről szót váltani, hiszen ő nem csak Szerbia egyik élő legendája volt eddig. Nagyszerű munkásságában a szerb és a cigány vegyes vérvonal eredményezte sajátságos egyediségét, igazi ízig-vérig lokálpatrióta volt.

 

Előzmény: halacs (19132)
halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19132

Oké, értem én (bár nem tudok szerbül), nekem csak az a bajom, hogy ez csak egy a balkáni sok sláger közül. Amitől ő számomra zseniális volt, az a szerb népzenei hatás, és ezt itt konkrétan ebben a dalban nem érzem annyira. Szívesen hallgatom a szakadt buszban – az egyik oldalon néhány száz méterrel alattunk a tenger, a másik oldalon az út hegybe vágott sziklafala...

De ez az ember ennél sokkal többet jelentett nekem.

Egy kicsit elkanyarodtunk a topik témájától, de mivel Luisz mester számomra Montenegróhoz kapcsolódik, hát elnézést kérek a topiktársaktól, mégis muszáj volt szólnom róla. Arra gondoltam, hogy ha egy ember egy idegen ország ízeire szeretne ráérezni, akkor ehhez a zene is hozzátartozik.

Előzmény: Muity Mijo (19131)
Muity Mijo Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19131

Ebben a szép dalban az édesanyjához könyörög.

 

 

Ne kuni me, ne ruzi me majko,

Ne pitaj me za sudbinu moju,

Sve sto imah za nju dadoh majko,

Ne kuni me, ne ruzi me majko.

 

Kud god podjem na nju, mislim majko,

Svud me prati preko golema tuga,

Danju nocu na nju mislim majko,

Ne kuni me, ne ruzi me majko.

 

Előzmény: halacs (19128)
Ilja Iljics Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19130

Nyugodjanak békében a halottak, és gyógyuljanak meg a sérültek. És mindenki nagyon vigyázzon az utakon.

halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19129

És persze borzasztóan sajnálom a baleset többi sérültjét is. :-(

Talán épp nyaralásból jöttek hazafelé...

 

halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19128

Nekem sokkal jobban tetszett pl. ezen a listán a 8. : http://wn.com/LUIS_Opa,_Opa

Ekkor már táncoltak a nézők a széksorok között. :-)

Előzmény: Muity Mijo (19127)
Muity Mijo Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19127

A legnagyobbak egyike.

Többet nem jön Bajára. Sem átutazóként, sem fellépőként.

Isten nyugosztalja Ljubisát!

halacs Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19126

Herceg Noviban kezdte a pályáját, és ott láttuk egy fergetes koncerten. Reméltem, hogy a jövő évi mimózafeztiválon is lesz olyan szerencsénk, hogy újra halljuk, lássuk. Nagyon sajnálom, hogy nem lesz már rá mód. :-(

http://index.hu/kultur/2011/07/31/autobalesetben_meghalt_luis_az_ismert_szerb_enekes/

Nyugodjék békében.

Amaribp Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19125

Nem kell semmi okosság, de videót tedd fel, holnap megnézem:) megnézzük!

Előzmény: szervezkedő (19123)
Amaribp Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19124

Na persze, sok fórumos, tudja, hogy bennszülött vagy már, de mindig vannak újszülöttek, akiknek nem csak a vicc, hanem Montenegró is új:)

Na próbálok aludni, felborított egy rokoni kerti-party, igaz 23-kor már itthon............

Na holnap-ma ugyanitt, pááá!

Előzmény: szervezkedő (19123)
szervezkedő Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19123

Én itt vagyok!!! ...és tényleg nem érzem magam elveszettnek!!!

:-D

 

Gyűjtöm a bátorságot, teketóriázok hogy "vikitóriának" írjak pár okosságot ezzel a stoppolósdival kapcsolatban!

:-)))

 

Este lementünk a gyerköccel ketten csobbanni egyet! Nagyon jó a víz!!!!

 

...és elcsíptem a pillanatot az egyik kávézóban! Nagyon jó kis videót csináltam!

Holnap felrakom a youtube-ra!

 

Jóérzésű hölgyektől előre is bocsi!!!

 

Előzmény: Amaribp (19122)
Amaribp Creative Commons License 2011.07.31 0 0 19122

Igen, valós probléma, nem böngésznek, nem olvasnak, csak kérdeznek,és mond meg a tutit :)

Pedig ha egy országba szeretnénk látogatni, kell olvasgatni, böngészni neten, sok információt lehet találni, de időigényes, nem vitás. De ha ott vagy,nem érzed magad elveszettnek:)

Előzmény: szervezkedő (19119)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!