Keresés

Részletes keresés

soskajozsef Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21217

bocsánat  a kép nem látszik...

ja és csak a tavalyi metszési, nagyobb áglevágási részeknél jött elő...pedig kapott sebkezelőt anno...

Előzmény: sanda balázs (21216)
sanda balázs Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21216

Sziasztok,

Almafáim metszésénél vettem észre ezeket a fekete részeket. Gyanítom korompenész, de tavaly nem volt sok tetű, se levél, se almalevél pirosító, se atkás nem volt annyira a fám...ezért nem értem.

Mit tudok vele kezdeni amúgy ebben a stádiumban? Egy alapos drótkefélés és persze lemosó, jól gondolom?

Köszönöm

sb

Balage-81 Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21215

A Force és a hasonló talajfertőtlenítők hatnak lóbogárra és csigatojásra is?

(Az Arvalint ne is említsétek légyszíves. Akkor már inkább a szenteltvíz.)

Flanell Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21214

A rajzás menetéből szerintem azt fogod látni, amit én: hogy csak egy rajzás van. Ami áprilistól szeptemberig, a harmadik generációig nem szakad meg.  :)

Az almamoly, a legtöbb molylepkéhez hasonlóan, nem egy repülőbajnok. Ezért nem szívesen repül 50 m-nél távolabb, ha nem muszáj, vagy nem viszi el a nagy szél. Több fa esetén gyakran a szomszéd fánál nem megy távolabbra. Tehát ha 100 m-en belül nincs védetlen fa, akkor a többi generációra is erősen hatással van a permetezés. Szerencsére, nálam a fák többsége olyan helyen van, ahol a szomszédok néhány almamoly-fája 100 m-re van.

A linkelt oldalt én is jónak és hasznosnak tartom, csak rá kell jönni,  hogy a saját telek időjárása hogy viszonyul a leírt megfigyelések telkének időjárásához. De az kétségtelen, hogy legjobb a főbb rajzáscsúcsokat elkapni.

Még a másik gyümölcsösömben akarok idén odafigyelni, mert ott meg a birsek között volt viszonylag sok kukacos. Ott csak nyári almák és körték vannak, így a szezon végén már nem permeteztem semmit, pedig a birset még kellett volna. (Így is lett azért két fán 5 mázsa, és a kukacosak jól elfértek a cefrében.)

 

Nálam is ilyen szép virágosak szoktak lenni az almák, csak tavaly volt gyengébb valamiért a virágzás, talán az előző évi nagy termés miatt. A Jonagoldon is hatalmas lett az az 50 szem, ami termett.

Előzmény: Jani71 (21212)
Flanell Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21213

Direkt a túl sok azonos hatóanyag felszívódásának elkerülése végett, az említett sok permetezésből talán 3 volt azonos, a többiből meg 1-2 használat. És a végén, ahogy írtam is, leálltam, hogy már a korán lehullók megevésével se vigyek be jelentős mennyiségű szert a szervezetembe.

 

Mivel a dió is csupa kukacos volt 100 m-rel odébb, annál meg tavaly alkalmaztam ezt a módszert, hogy amikor csak arra jártam, mindig fújtam... :)

Az ilyesminek az a haszna, hogy ha egy évben rendbe teszem, utána a következő évben már lazábban lehet kezelni.

Előzmény: Balage-81 (21211)
Jani71 Creative Commons License 2016.02.02 0 0 21212

ha 100 %-osan elkapod az elsőket, akkor nincsenek továbbiak

Öööö... Nem a Holdon élek egyedül, ahol csak a kertemben van almafa... :-)

A feromonos csapdát pedig inkább csak kíváncsiságból vettem, amolyan 'játéknak'.

Egyszerűen csak látni akarom pl. a rajzás menetét.

Nincsenek illúzióim az egy darab hatékonyságát illetően... :-)

Jó, hogy írtad ezt a folyamatos rajzást, valami ilyesmit sejtettem én is tavaly.

De ennek ellenére tényleg sokat remélek (egyelőre) a linkelt oldal adatainak használatától.

Tavaly sajnos már későn találtam rá. Megpróbálom alapul venni a védekezéshez

(ráadásul az egyik állomás itt van a szomszédban).

Aztán, hogy mi sül ki belőle, meglátjuk. Jó lenne már egy normális, kukacmentes év...!

Nagyon jó érzés volt ám tavaly az első nemzedék lezajlása után látni a 'steril' fát! :-)

Naiv módon azt hittem (inkább reméltem?), úgy is marad.

Jómagam semmi esetre se szeretném ennyi permetezéssel megelőzni a kártételt

(értsd: bolti, durva vegyszerrel).

Akkor inkább kitalálok valami más megoldást (nem tudom).

aki nem tudott elég gyorsan elszaladni, az mind kapott ajándékba egy vödör almát


Nálam szerencsére sosincs gond a termésmennyiséggel, egyebekkel, mert a fa nagyon

jól érzi magát és jó fajta (Jonagold). Nagyon szeretem. Minden évben durván ritkítani kell.

Néhány kép: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Előzmény: Flanell (21210)
Balage-81 Creative Commons License 2016.02.02 0 0 21211

A legjobb lenne 3 hetente felszívódóval permetezni áprilistól augusztusig.

Legfeljebb megmérgezzük magunkat kicsit:)

Előzmény: Flanell (21210)
Flanell Creative Commons License 2016.02.02 0 0 21210

"Tavaly az első nemzedéket sikerült 100 %-osan elkapnom a hőösszeget számolva, a továbbiak kiszúrtak velem..."

 

Már csak így matematikailag, ha 100 %-osan elkapod az elsőket, akkor nincsenek továbbiak.  :)

 

Nálam 2013-ban az almák 90-95 %-osan fúrottak voltak, ezért 2014-ben vettem feromoncsapdát, hogy majd ez lesz a tuti megoldás.

Kb. április 25-től kezdve pakoltam ki.

Teljesen mindegy volt, hogy mikor raktam ki újat, mert egyből beléjük ragadt egy csomó, plusz ameddig ragadtak a lapok, minden egyes megnézéskor újabbak voltak bennük, minden permetezés ellenére. Tehát gyakorlatilag áprilistól legalábbis augusztusig folyamatos volt a rajzás. (A tavaszi lemosás semmit nem ért ellenük, ezen nem is lepődtem meg.)

Na de én sem hagytam magam, év közben kb. 7-8 alkalommal permeteztem, különféle kontakt és szisztemikus szerekkel. (Hát, nem egy bio-év volt... De szedés előtt legalább az ÉVI 3-4-szeresét kihagytam.) Azt mindenesetre elértem, hogy jóval 5 % alatt volt a károsított almák száma ősszel. (Nyáron sok lyukas volt, de rászántam pár órát, és azokat mindig ledobáltam - volt miből válogatni.) (5 mázsa feletti méretes alma termett, sajnos, egy cseresznye-dióméretű jégeső megverte a termést, így eladni alig tudtam valamit, viszont a környezetemben aki nem tudott elég gyorsan elszaladni, az mind kapott ajándékba egy vödör almát.)

2015-ben 3 vagy 4 alkalommal permeteztem, így is csak 5 % körül voltak a lyukasak. (De megint nem jött be az almatermelés, mert a virágzás is gyenge volt, meg a termékenyülés is. Pontosabban, a Granny Smith termett 40 kilót, de az összes többi fa csak együtt adott 30-at.)

Előzmény: Jani71 (21209)
Jani71 Creative Commons License 2016.02.01 0 0 21209

A további időszakra nézve segítség lehet, ha valamelyest ismered a szaporodásbiológiáját. 21064

Idén jómagam is nagyobb odafigyeléssel tervezem az almamoly elleni védelmet

ezeknek az adatoknak/oldalaknak az ismeretében. Plusz vettem egy feromonos csapdát is. :-)

Tavaly az első nemzedéket sikerült 100 %-osan elkapnom a hőösszeget számolva, a továbbiak kiszúrtak velem...

Ráadásul ha jól emlékszem (bár ez nem az almamolyra vonatkozik, de jó tudni), olyant is olvastam,

hogy az éghajlatváltozás, időjárási anomáliák miatt pl. a szilvamolynál már nem is lehet meghatározni

a külön nemzedékeket, mert 'összefolyt' minden. :-( Aztán legyen okos az ember...

Előzmény: Good_times (21208)
Good_times Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21208

A Nevikén és Agrol ritkítja az almamolyokat is? Minden évben minden egyes alma kukacos nálam:(

Előzmény: beetee (21202)
Good_times Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21207

Köszi a válaszokat!

taormina001 Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21206

Szerintem a valóság ennél komplexebb. Nekem az a föltevésem, hogy a mostanában forgalomban levö szerek azért ennyire hatástalanok, mert már mind ennek az új "filozófiának" a jegyében hozzák létre öket: ha egyáltalán, akkor csak megelözésre alkalmasak, a meglevö, különösen pedig az elhatalmasodott baj kezelésére nem. Márpedig, amint alább már írtam, mire észreveszel és azonosítani tudsz egy betegséget/kártevöt, addigra már rég késö. Legalábbis ezeknek a szereknek.

Előzmény: Flanell (21205)
Flanell Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21205

"Az új rendelkezéssel azt kívánjuk elérni, hogy a növényvédelmi tevékenység ne ad hoc permetezésekből álljon, hanem a növényvédelmi szakembereknek legyen lehetőségük a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, biztosítva ezzel az integrált növényvédelem érvényesülését és ezáltal csökkenteni a környezet növényvédő szer terhelését."

Hát szerintem a terv alapján végzett megelőzés az esetek többségében kétszer annyit permetezéssel jár, mint ha csak szükség esetén permetez egy hozzáértő gazda.

Előzmény: arpad-lajos (21174)
Mariska néni Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21204

Akkor VeGeSol után valamennyivel érdemes még odasózni Agrollal?

Előzmény: beetee (21202)
Flanell Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21203

A Wikipédián azt írják, hogy a ribizlivesszők tövén, a kéregrepedésekben telelnek át a tojások.

Ez reális is lehet, mert én minden évben lemosózom (motoros géppel nem sokba telik a fák lemosása közben), de a levélpirosítók ettől még millióan vannak mindig. A föld alatti részen nem éri őket a lemosó, legfeljebb ha pont odafolyik valamelyikre.

Úgyhogy mikor jelentkeznek, Mospilant szoktak kapni, ez nem rontja a virágok megporzását.

beetee Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21202

Akkor Nevikén, vagy Agrol.

A VeGeSol is jó, de abban kevesebb az olaj.

Előzmény: CBNora (21201)
CBNora Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21201

Nyáron valóban más növényen él, de a ribizlin telel át. Ha akar védekezni ellene, csak ilyenkor érdemes, mire látható a kártétel, nemsokára úgyis átköltözik ajakosokra.

Előzmény: beetee (21200)
beetee Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21200

Nem vagyok benne biztos, de a levélpirosító levéltetű az nem valami köztes gazdán (valami gyomon) telel át, és csak a kártétel idejére költözik vissza a ribizlire?

Mert ez esetben tök mindegy mivel lemosózod, ezek ellen úgysem hat...

Egyébként meg afféle ökölszabály, hogy a lemosóban a réz-félék a peronosszal rokon gombákra, a kén a lisztharmatra és rokonaira, az olajok az állati kártevők áttelelő formáira vannak hatással.

Persze vannak átfedések, de innen kell kiindulni.

 

Tehát, akinél nem fordul elő pl. lisztharmat, az kisebb környezeti terheléssel, a kén kihagyásával lemosózhat... és így tovább...

Előzmény: Good_times (21199)
Good_times Creative Commons License 2016.01.31 0 0 21199

Sziasztok!

 

Most milyen lemosóval permetezhetem a ribizliket ribizlipirosító levéltetű gyérítésére? És az almafákat almamoly ritkítására?

küf Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21198

Ahogy Lora mondta (köszönöm), ezekkel nem egyszerre permetezek, hanem felváltva. Mindegyiknek megnéztem a hatásmechanizmusát, és ennek megfelelően próbálok váltogatni, valamint olyan kombinációban permetezni, amely lehetőség szerint az adott kártevő minden fejlődési alakjára hat. Hab a tortán, hogy az üvegházamban leggyakrabban előforduló atkára és üvegházi molytetűre más-más szer kell, így ez is növeli a permetszerek számát. Azóta foglalkozom a permetszerekkel komolyan, mióta üvegházam van, főleg mióta tavaly tavasszal (az első üvegházas teleltetés alatt) legalább 10 pluméria virágzását tették tönkre a kártevők,  Természetesen 1-2 növény esetében elegendő lehet enyhébb kezelés is, pl. gyakori zuhanyozás vagy mosogatószeres permetezés, de egy zsúfolt üvegházban nem egyszerű a védekezés, és én nem szeretném magukra hagyni a növényeimet. Nem hiszem, hogy ezzel szembemennék a természettel, mindemellett ezeket a szereket csak az üvegházban kell használnom, mivel odakint nincs rájuk szükség. 

Előzmény: taormina001 (21190)
Lora1213 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21197

Az ilyen permetezési tervekben minden szóba jöhető betegségre megelőzésképpen permeteznek.   A kertedet viszont Te ismered, tudod milyen baj szokott előfordulni, és csak arra kell permetezned.  A lényeg az hogy évente más más permetszert alkalmazz a hozzászokás veszélye miatt.

Előzmény: taormina001 (21192)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21196

Ja és a keresőbe elegendő a Növényvédő szer nevét beírni, de lehetőleg nem csonkítva (Bordóilé és nem Bordói!)

Előzmény: szicsu1007 (21195)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21195

Tervek talán nincsenek benne, de egy adott permetszer adatairól érdemes lehet bogarászni a NÉBIH adatbázisát. Mikor - mire - mennyit - hányszor - mi ellen - milyen kiszerelések - É.V.I.? Úgy vélem, hogy itt az aktuálisan érvényes adatok vannak (az utolsó PDF - legfeljebb a részletekért kell visszább lapozni). A neten sajnos előfordulhatnak idejétmúlt, lejárt, sőt érvénytelen leírások is (amit esetleg nem veszünk észre).

 

https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso

 

Jöhet hozzá egy kis BBCH ismeret:-) Pl. szőlőre:

 

http://www.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/szolo/morfi/fenof1.htm

Előzmény: taormina001 (21194)
taormina001 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21194

Ok, a Permetezöszereken magukon levö tervet talán igen. De még nekik se érdekük olyat írni, ami nem válik be, mert akkor legközelebb nem veszed meg.

De a szakkönyvekben, ahol legtöbbször még csak nem is a konkrét szerek nevei vannak, (miért is írnának ilyet, mikor jövöre úgyis kivonják, és más néven hozzák újra forgalomba) hanem csak a hatóanyagok, gondolom valami vizsgálatokra/tapasztalatokra alapozzák a véleményüket.

Előzmény: pacsepa (21193)
pacsepa Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21193

Ezeket a "permetezőterveket" valaki szponzorálja. Annak a szerei (szarai) vannak benne.Ezért kissé egysíkúak.

Előzmény: taormina001 (21192)
taormina001 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 21192

Legyen igazad, de attól tartok, nem így van; egy profi permetezöterv, amit bármelyik szakkönyvben, vagy a permetszer használati utasításában olvashatsz, pontosan mexabja, hogy mennyi idönként mivel és hányszor kell kezelni, ha biztosak akarunk lenni a hatásban.

Az üvegházi molytetü, a legtöbb atka és gombabetegség jellegzetes példája ennek: mire olyan mértéket ér el a fertözés, hogy te már észleled (az atkák pl. szabad szemmel nem is láthatók; gyakorlott szemmel viszont a kártétel jellegéröl fölismerhetök), addigra rég késö a permetezéshez. De én is így vagyok vele, hogy nehezen szánom rá magam, míg nem látom.

...míg egy két Monoiliában elpusztult fám, és Tafrina alatt nyögö öszibarackom, meg az elpusztíthatatlan molytetvek jobb belátásra nem bírtak...

Előzmény: Lora1213 (21191)
Lora1213 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 21191

Figyú Tao ! Ez nem azt jelenti hogy Küf folyamatosan permetez az itt felsorolt szerekkel. 

Gondolom ha meglát egy kártevőt, elmegy a boltba, és vesz egy annak irtására való permetszert.  Ha legközelebb ismét megjelenik az a kártevő, akkor egy teljesen más fajtájú permetszert használ. 

Az itt felsoroltakból válogat.    Ezzel megelőzi hogy a kártevő hozzászokjon egy-egy hatóanyaghoz.

Előzmény: taormina001 (21190)
taormina001 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 21190

Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalatodat!

Te jó Isten, ez egy életmü! Abszolút nem vagyok egy biotermesztés-fanatikus, de ennyi permetszer hallatán az emberben már csakugyan fölmerül a kérdés, hogy ha egy növényt már tényleg csak ennyi méreg állandó bevetésével, a természettel állandóan szembemenve lehet megvédelmezni, van-e ennek a termesztésnek még létjogosultsága?

 

Antisys javaslatára elég jelentös készletet sikerült fölhalmozni ebböl a kifutó Compo Axoris táprúdból, de még nem tudok tapasztalatokról beszámolni. Ezért érdekelne, hogy mások mit gondolnak arról az elméletemröl, hogy jelentös hatást (ha egyáltalán) kizárólag ilyen hosszú hatású, lassú lebomlású, és föleg gyökereken keresztül fölszívódó szerrel lehet. Én permetezöszerekkel régen nem megyek már semmire. Kb. azóta, mióta mindent kivonnak a forgalomból, ami jó, helyükbe pedig hatástalan placebok kerülnek.

Előzmény: küf (21173)
taormina001 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 21189

<Továbbra is érdekelne a véleményetek!

Előzmény: taormina001 (21172)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.01.27 0 0 21188

Nagyon szépen köszönöm a választ!

Miután sikeresen megoldottam a hatodikos Központi matematikai feladatokat :-)))), most belevágok egy rézterhelés-számításba (bevallom, hogy eddig ezzel nemigen törődtem:-( ).

 

Cuproxat FW 350 g/l tribázikus rézszulfát (190 g/l fémréz)

Kiszerelés: 200 ml (habár ez közömbös a számításhoz).

10 l vízhez 4,5 az 45 ml. Akkor ebben 190×45/1000=8,55 g tiszta réz van (10 l permetlében).

 

Funguran-OH 50 WP 70% rézhidroxid 50 % fémréz

Akkor egy 20 g-os zacskóban 10 g fémréz van, dobjuk ezt 10 l vízbe (2-3‰).

 

Célozzuk meg az 5 kg/ha (0,5 g/m²) rézterhelési értéket. A 800 m²-es kertemből 500 m²-t permetezek (a többi az épület, járda, térburkolat,...). Akkor 0,5×500=250 g rezet engedhetek a talajba. Ezek szerint a fenti permetszerekből 250/8,55=29,2 ill. 25 l permetlevet készíthetnék (külön!). Valójában ezt úgy értem, hogy mondjuk 10×10 l Cuproxat (85,5 g réz) és 16×10 l Funguran (160 g réz) permetlé. Ez a literszám így kissé soknak tűnik, de másféle réztartalmúak is szóba jönnek még, meg aztán ott van az őszi lemosó is.

Előzmény: Antisystem (21186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!