Keresés

Részletes keresés

Laci10000 Creative Commons License 2003.08.28 0 0 788
Endru

Találtam képet a platánról. Holnap felteszem. Csak azt áruljátok el, hogyan kell beszúrni ide fényképet. :-)

Előzmény: Laci10000 (787)
Laci10000 Creative Commons License 2003.08.28 0 0 787
Nem a gyűrödéssel volt a baj, hanem a vízzel. A tavasz nagy eső kinyírta szegényt, és már nem lehetett megmenteni. sajnos épp nem voltam otthon azokon a napokon. LEhet, hogy lesz róla kép, úgy emlékszem korábban készült róla, amikor még nem volt tába ültetve. Utánanézek.

A nagy leveleivel sosem volt gondom. Lecsíptem, és dobott helyette két kisebbet. Dúsabb is lett, és szebb is.

Szél és fagyvédett erkélyt bérelnék hosszútávra. :-)

Üdv Laci

Előzmény: endru (786)
endru Creative Commons License 2003.08.27 0 0 786
Néhány mondat amit tapasztalatból tudok.
Gesztenyéből még nem de vadgesztenyéből láttam bonsait, a kiállitásunkon idén is ott volt. A levele nem volt nagyobb 10 - 15 cm-nél. (Faragó Kati növénye). Ha erösebb ágakat metszünk akkor a seb nagyon nehezen gyógyul, sok évig csúfitja a fát, ezért úgy kell metszeni, hogy a seb lehetöleg takarva legyen. Hamar megindul a nedvkeringése, ezért kora tavsszal lehet csak átültetni.
Füge is többször szerepelt, Feltétlenül fagymentes hely kell neki, szereti a napfényt és a vizet. Nem hiszem, hogy könnyü bonsait csinálni belőle mert hajlamos hosszú izközü hajtásokat hozni, amivel nehér elbodogulni.
Azt sajnálom, hogy a platán bonsait nem láthattam. Lehet, hogy azért pusztult el mert nem birja a gyürődést?
Catman Creative Commons License 2003.08.25 0 0 785
Helló! Nálunk is elég kemény a víz, ezért én szénsavmentes ásványvízzel locsoltam. Egy darabig. Mert az ásványvíztől teljesen vízköves lett a fám levele. Valószínűleg sok volt a kálcium a vízben. :) Most áttértem forraltvízre, de a levelekről nem tudom, hogy szedhetném le a vízkövet. Látszólag semmi baja tőle, csakhát esztétikailag nem az igazi... Esetleg télen tartsam hűvös helyen, hogy hullassa le a levelét? Vagy van vajon más megoldás?
Laci10000 Creative Commons License 2003.08.25 0 0 784
Köszi Somap!

Nem kedvetlenítettél el. A platánt sem ajánlották bonsainak, mégis volt nekem. (amig sajna tavaly nyáron ki nem száradt. :-(

Előzmény: somap (783)
somap Creative Commons License 2003.08.24 0 0 783
Fügéről (Ficus carica) nem sokat találtam.
Talaj: normál talajkeverékben elél. Fagyokat nem bírja, Félárnyékban és napon egyaránt jól megvan.
A levél-átmérő mérete 30 cm is lehet. (!) Ezért nem sok bonsait csinálnak belőle vagyis kisméretűt biztos nem.
/bonsai-s könyvben még csak említést sem találtam róla, amit a fentiekben leírtam azt növényhatározóban találta./

Somap

u.i.: nagy levelű fa a gesztenye is. Erre azt ajánlják, hogy moyogi, han-kengai, sokan, kadushi stílusban és nagy, vagy extra nagy méretben lehet tartani. Átültetés 2 évente.
Ebből a kevés ismeretanyagból ha nem kedvetlenítettelek el lehet hogy össze tudsz rakni valamit.

Előzmény: Laci10000 (780)
Laci10000 Creative Commons License 2003.08.24 0 0 782
Marad a palack. :-(
Azt hiszem az olajfa marad az agyagban, legalábbis amíg nem találok megfelelő tálat neki. Addig meg kiderül, hogy agyagba ültessem, vagy másba.

Üdv Laci

Előzmény: somap (781)
somap Creative Commons License 2003.08.24 0 0 781
Ha van akváriumod akkor abban tudsz csinálni állott vizet, vagy ugyanezt éred el ha palackban kiteszed a vizet állni. Kicsit algásodni fog, de nem lesz vízköves a bonsaiföld.
Az agyagos földlabdás növényt ültest át ahogy van nagyobb cserépbe és olyan földet tegyél köré ami jó vízáteresztő.
Megjegyzem a növények nem mindig olvassák a szakirodalmat, vagyis néha olyan közegben érzik jól magukat amelyet a szakkönyv nem javall vagy kimondottan tilt. Ha jól érzi magát a növényed a mostani " agyagban" csináld azt hogy ne csinálj semmit.
Fügének utánanézek.

Somap

Előzmény: Laci10000 (779)
Laci10000 Creative Commons License 2003.08.23 0 0 780
Sziasztok!

Tegnap sikerült hozzájutnom egy kis olajfához. A szakirodalomban azt olvastam, hogy jó vízáteresztőképességű földbe kell ültetni. Ehhez képest inkább agyagnak nevezném azt, amiben most van. Mit tegyek?
A Másik, hogy sikerült két szép Fügét is szerezneznem, de shol sem találok róla semmit, hogy mit szeret, mi a jó neki...
Tud valaki segíteni?

Udv Laci

Laci10000 Creative Commons License 2003.08.23 0 0 779
Egy társasházban elég nehéz lenne a kutat fúrni, vagy az esővizet gyüjtögetni. :-)
Előzmény: karesz4 (778)
karesz4 Creative Commons License 2003.08.22 0 0 778
Üdv!

Én például esővízzel és fúrott kút vizével locsolok. Azóta nincs vízkő és a növények is jobban fejlődnek!

Karesz

Előzmény: Laci10000 (774)
endru Creative Commons License 2003.08.21 0 0 777
eléggé ritka ez a "tachiki" stilusu fa. Azért van a képpel kapcsolatban megjegyzésem. A törzs a fa méretéhez képest vékony, valószinüleg egy nagyon fiatal növény. A foto nagyon amatőr, csúnya árnyékokkal a háttéren. Minősités: elégséges.
Keressünk szebbet.
Előzmény: otibor (776)
otibor Creative Commons License 2003.08.21 0 0 776
endru Creative Commons License 2003.08.20 0 0 775
Ha csak néhány fád van akkor forrald fel a vizet és kihülés után öntözz vele, ez valamicskét segit.
Diszitsd a föld felszinét pl. agyaggranulátummal. Vagy cserélgesd a föld felszinét. Nekem az is gond, hogy a tál szélén kiüt a vizkő és nehéz letisztitani.
Előzmény: Laci10000 (774)
Laci10000 Creative Commons License 2003.08.19 0 0 774
Sziasztok!

Ti mivel locsoltok, hogy ne legyen vízköves a növény földje? Vagy rendszeresen leszeditek a föld tetejét? Nálunk olyan kemény a víz, hogy semmi ötletem sincs.

somap Creative Commons License 2003.08.18 0 0 773
Sziasztok!

Igen, igaza van Vacynak. Endru kicsit megkeverte a könyveket, bár az általa említett könyvecskét nem találtam sehol.
A Bonsai lépésről lépésre c. könyvben csak a képes lépések érnek valamit, többet nem nyújt a könyv.

Somap

Előzmény: endru (772)
endru Creative Commons License 2003.08.17 0 0 772
keverem - kavarom, meg kellene vennem nem csak kölcsönkérni.
Előzmény: Vacy (771)
Vacy Creative Commons License 2003.08.15 0 0 771
Csak most láttam a könyves hozzászólást.

Szerintem nem az Endru féle könyvről van szó, hanem Horst Stahl - Helmut Rüger: Bonsai lépésről lépésre.

Szerintem ebben sincs különösebb újdonság, de érdekes a tematikája, sok kép rövid ismertetők. Kezdőknek elengedhetetlen!!!

Előzmény: somap (758)
Catman Creative Commons License 2003.08.14 0 0 770
Köszi! Egyébként nem tűnik úgy, hogy kicsi neki a cserép, mert folyamatosan hajt, de ősszel szerzek neki egy nagyobb fajta bonsai tálat. :)
endru Creative Commons License 2003.08.13 0 0 769
Nagyon kicsi az a cserép, nehéz benne megtartani a sziled. Osmocotból 3 gr. kell egy liter földbe. Ez becslésem szerint fél kávéskanálnyi. A csereped meg csak fél literes, tehát negyed kk.- vegyél. A cserépről kaparj le egy kevés földet, szórd rá a szert majd takard be földdel. Ha pár szem kilátszik az nem baj, de jó betakarni mert különben az öntözöviz elsodorja. A dobozon rajta van, hogy hány hónapig elég, mást nem szabad adni.
Előzmény: Catman (768)
Catman Creative Commons License 2003.08.13 0 0 768
Helló Mindenkinek!

Végre sikerült vennek Osmocote-t, már csak az lenne a kérdés, hogy mennyit kell belőle adni az Ulmus-omnak, és hogyan? Most éppen egy hagyományos virágcserépben van, amely kb. 10 cm átmérőjű... Előre is köszi a segítséget.

endru Creative Commons License 2003.08.10 0 0 767
Magyarliba
Hát sejtettem, hogy extra dolgot nehéz találni. Az a bajom, hogy nagyon messze laksz, autóm nincs, nem tudom hol megnézni, lehet-e belőle valamit előállitani. Kösz
Előzmény: magyarliba (765)
endru Creative Commons License 2003.08.10 0 0 766
Somap
A könyvet Rácz János, a Miskolcsi Bonsai Egyesület vezetője irta. Becsülendő, hogy össze tudta szedni a kiadáshoz szükséges pénzt és volt energiája összeollózni a könyv anyagát. A könyv használható, nincsenek benne komolyabb hibák, de semmi többet nem ad az eddig megjelentekhez képest. Sajnos neki nincs komoly bonsai tapasztalata igy csak a forrásmunkákra tudott támaszkodni. A képeket közepesre értékelem, a grafikákat meg (újitani akart a grafikus) gagyinak találom.
Előzmény: somap (758)
magyarliba Creative Commons License 2003.08.08 0 0 765
Szia Endru,

volt növényvadászat, de pár, cserépben elöregedett Juniperus Chinensisen kívül más Neked valót nem leltünk. Ezek is jó nyavalyásak, de vissametszegettük, lepermeteztük őket... Majd kiderül... Ha ebből érdekel, talán van még néhány...

endru Creative Commons License 2003.08.08 0 0 764
Karesz
Milyen fád van és mekkorák. Csak általánosságban tudok válaszolni. A hosszú hajtásokat 6 - 10 leveles korukban vágjuk vissza úgy, hogy 2 levél maradjon. Ha szerencséd van akkor mindkét rügy kihajt igy elágazik a fád. Egy idő után besűrűsödik akkor lehet ritkitani. A vásárolt fák szinte mind túl sűrűek. Akkor szép ha a törzs és az ágrendszer látható. A gömbformánál (hokidachi) ez nem igaz, az lehet sűrű. Ha a fád nem egyenlitői, trópusi, akkor most már ne vágd vissza erősen, csak épp annyit hogy szép maradjon.

Trafalgár.
Sajna a bonsaiokon is ugyanazok a kártevők vannak mint más növényen, különösen veszélyes ha a fa gyenge, rosszul tartott. Akkor permetezz ha valamilyen kártevőt találsz. Elviheted a fádat valamelyik nagyobb Vetőmag (Hermes) boltba ahol növényvédelmi tanácsadás van. Mikroszkoppal megnézik és ajánlanak szert. Vannak kevésbé mérgező szerek amik szobában használhatók.
FONTOS. Kell egy próbapermetezés, 1 ágon meg kell nézni, hogy az ajánlott szer nem perzsel-e. Ne tegyél be tapadásfokozót, van fa ami nem viseli el. Ne vegyél hajtógázas sprét, a gáz árthat.
Szigoruan az előirás szerint használd ill. higitsd. Szeretem a folyékony szereket mert injekciós fecskendővel tudom adagolni. Ha te higitod akkor csak annyit amennyit aznap felhasználsz, többnyire elveszti másnapra a hatását. Ha a fertőzés nem súlyos akkor a rovarkártevők leszedése, majd langyosvizes lemosása sikeres lehet. Bármilyen módszert választasz 3 naponként legalább 3 szor meg kell ismételni a kezelést, hogy a peték is (kikelve) elpusztuljanak.

Előzmény: karesz4 (763)
karesz4 Creative Commons License 2003.08.08 0 0 763
Üdv!

Segítséget kérek!

Van három szép bonsai-om, de mióta a kertben élnek, nőnek mint a bolondgomba. Ki tudna segíteni, hogy hogyan kell szépen az eredeti formájára nyírni a fákat?

előre is köszönöm!

Karesz

trafalgar Creative Commons License 2003.08.08 0 0 762
Hogyan kell, (és egyátalán kell-e) permetezni a bonsai-okat? Erről elég kevés infot találok.

Pl mi van ha kínai szilen apró narancssárga gömböcskék találhatóak? Szedegessem kézzel? az elég?

Levéltetű, gombásodás, ilyesmi? olyankor Ugyanúgy kell permetezni mint a gyümölcsfákat a kertben?

Előre is kösz
Traf

endru Creative Commons License 2003.08.06 0 0 761
Chip.
Szerencséd volt. A fák zöme nem szivleli ha "totál lepucolják" a földet. Ekkor ugyanis ujból ki kell alakulnia a hajszálgyökerek és a talaj kapcsolatának. Ezért mindig szoktam rajtahagyni bőven a régi földböl. Különösen veszélyes ez a tülevelüek nagyrészénél és némelyik lombos fánál. Ezeknél a gyökereken él (szimbiózisban) valami gombaféle vagy baktérium, ha ezeket eltávolitjuk nem biztos, hogy túléli. Bővebben egy jobb lexikonban a mikorrhiza cimszónál
Előzmény: chipmunk (759)
rferi Creative Commons License 2003.08.06 0 0 760
OBIban van olyan, ami kerek, két mutatós, jobbról-balról keresztezik egymást, és pára+meleg mérő. 5000 alatt van, pontosan nem tudom.Eddig nekem ez tünt a legolcsóbbnak
Előzmény: chipmunk (759)
chipmunk Creative Commons License 2003.08.06 0 0 759
Köszi mindenki, átültettem a drágát, totál lepucoltam az előző földet a hajszálairól(szerintem három éve nem volt átültetve, mert én tavaly már nagyon romosan vettem), de spricceltem közben a gyökerét, és villám gyors voltam.
Pár napig szuszogott, de most már úgy hajt, mint az őrült.
Nekem sem bírják a növények a kánikulát, reggel spriccelem őket és locsolom minden nap, különben lekókadnak. És persze árnyék szigorúan.
Gyönyörüséges növényt hoztam Madeiráról, (nem bonsaj, csak most jutott eszembe) de nem tudom, hogy kell képet belinkelni ide. :(
Meg valahol ki kéne derítenem a nevét is.
Meg vásároltam egy orchideát is, de elég hamar eldobálta a virágait természetesen.
Apropo nem tud vki olyan helyet bp-en, ahol nem méreg áron, (vagy egyáltalán) lehet kapni olyan mérőszerszámot, ami páratartalmat és hőmersékletet is mér?
Na sziasztok
Csippantás

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!