Keresés

Részletes keresés

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3937
Köszönöm az elismerést :-) Igazság szerint nem is oly régen jártam a kastélyban, és innen adódott a kérdés ötlete. Sajnos akkor éppen valamilyen állagmegóvási munkákat végeztek benne, mivel több szoba is – úgymond alá volt dúcolva. Az összhangot némiképp szintén rontotta az idegenvezető hölgy történelmi ismertetése, ahol is a Koháry-família mint régi szlovák nemesi család jelent meg. A hagyományosnak mondható díszes berendezés mellett megcsodálható egy elég tekintélyes múzeum a vadvilágról is. Az állatokat különleges módon - lakhelyük felépített másában, élőkép-szerűen állították ki.

Ami Koháry grófot illeti, én is azon a véleményen vagyok, hogy bizony be óhajtotta ő aranyozni utolsó éveit a hercegi korona csillogásával, és ezért minden vagyonát (a lánya is ide tartozik) hajlandó volt feláldozni. Egyébként az esküvő az akkori kor fogalmai szerint “világra szóló” volt. Láttam kiállítva a gyönyörű, kézzel festett meghívókat és étlapokat. (ezeket valami ismeretlen okból a régi szlovák nemesi család, ékes magyar nyelven íratta meg)

Ha nem baj, feltennék egy új kérdést is… Tehát - Adva van egy régi, nemes családból származó, vitéz katona. Magas rangra emelkedik, majd élete legfőbb “művekét” a reá bízott várost (és egyben hazája uralmát is a kérdéses területen) hosszú hónapokig oltalmazza az ádáz ellenségtől. A vastag falak ugyan bírják az ostromot, de a készletek kimerülnek, és a túlerő - amint az általában lenni szokott - győzedelmeskedik. Az elfogott vezér a város főterén (okulásul és elrettentésül) igen-igen csúnya halált hal. Néhány év elmúltával maradványait csengő aranyak lefizetésével szerzi meg testvére, és a hős végre visszatér hazájába, ahol jelenleg is pihen.

1. Ki az illető, és hol-mikor-melyik várost védte?
2. Hol nyugszik? (mármint az a kevéske, ami megmaradt belőle)
3. Kik az ostromlók, és hogy hívták az ő vezérüket?
Előzmény: milyennincs (3929)
a_viking Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3936
Köszi!
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3928)
Lothiriel Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3935
A Mecsek és Orfű megfelel?
Előzmény: Reventlow (3934)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3934
Hát ha az a tó valami hegység közelében van, akkor lehet róla szó:-)))
Előzmény: Lothiriel (3933)
Lothiriel Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3933

Aludni kéne, mert holnap kelni kell, de még mindig nagyon meleg van.

 

Gyerekek, ti se vagytok egészen komplettek, már bocsánat. :o) Ilyen melegben nem a számitógép előtt kell ülni, hanem valami kellemes kis tó partján lábat lógázni. Ahogy én tettem. :oPPP

Előzmény: Reventlow (3930)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3932
Kiegészítés törölve. Aki ilyen csipás , menjen aludni:-))) És ne írjon hülyeséget, hiszen két sorral lejjebb ott van, amit be akartam szúrni. ÁÁÁÁ!
Előzmény: Reventlow (3931)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3931

Kiegészítés a második bekezdés harmadik sorához a gondolatjel után:

 

amihez egy ismertetőt mellékeltek

Előzmény: Reventlow (3930)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3930

Kösz:-)) Az érdem - elsősorban - N. Várbaráté, mert valahonnan el kellett indulni. Nekem a dolog aprópénzre váltása volt a feladatom.

 

Ami Ferdinándot illeti: Érdekes, hogy akkor lettem bizonyos a dolgomban, amikor előbogarásztam egy szlovák kiadású térképszerűséget - Hrady,zámky a kastiele - amihez a térkép mellett - ami mutatja, hol vannak ezek az objektumok, sőt kicsinyített képpel teszi ezt - van egy többnyelvű ismertető. Ez aszongya:

 

The last owner of the manor house was the Bulgarian tsar, Ferdinand Coburg who the furnished the interior of the manor house with several museum pieces that he acquired in Paris between 1930 and 1940.

 

Na most az én angoltudásom talán nem is létezik de ebből arra a következtetésre jutottam, hogy ha már beruházásokat is végzett, akkor ott is kellett laknia valameddig.

 

Azt tudtam, hogy Murány várában is előfordult, lévén az is családi birtok.

 

Még valami jutott az eszembe, bár ez teljesen más:

 

Amikor bemásoltam az angol szöveget, automatikusan kis betűvel írtam a Bulgarian szót, csak utána javítottam.

 

Vajon az az általánosan terjedő szokás, hogy a nemzetek nevét jelzős szerkezetben is nagybetűvel írják elég sokan, nincs összefüggésben azzal, hogy a világnyelvek egyikén nagybetűvel írják mondat közben is?  Magyarul bolgár cár, angolul Bulgarian tsar, egyesek pedig magyarul is így írják: Bolgár cár vagy horribile dictu: Magyar nemzet.

 

Aludni kéne, mert holnap kelni kell, de még mindig nagyon meleg van.

 

Oroszlánbajusz ügy evidenciában:-)))

Előzmény: milyennincs (3929)
milyennincs Creative Commons License 2005.08.01 0 0 3929

Sziasztok. Erre válaszolok (fűzök hozzá), mert itt van a megoldás végülis.

 

Először is gratula, Neked is, meg Nagyon Várbarátnak is. Ilyen hozzáállást várok a bajúszos oroszlán ügyében is :))

 

Külön gratula a kérdésfeltevőnek, mert olyan kérdést sikerült iderittyenteni, hogy ihaj. (mint egy olyan csapat, mely kevésbé ismert játékosokból áll, mégis szép és eredményes focit nyom.) A sok főnemes közül egy kevésbé ismert család, annak is egy kevésbé ismert birtoka, ami ráadásul azért ott van azóta egyfolytában! s kötődik hozzá többé-kevésbé egy viszonylag kitalálható uralkodó életének kevésbé ismert részlete.

Jó nehéz volt, azaz jó volt, hogy ilyen nehéz, mert nem kétkattintás a válasz. Gratula még egyszer. (csak legyen türelme a feladónak kivárni és nem segíteni - ja, a segítség is jó volt, mert egyből nem lőtte le a poént)

 

Végezetül néhány megjegyzés:

Ad 1. Nem tudom a cr mit jelent a Gráf és a Fürst elött, ott ahol van, de 1806 után a birodalmi jelzőnek más az "optikája".

Ad 3. Nem lennék meglepődve, ha az 55 éves Koháry grófnak egy szem lánnyal a "háta megett" az volt a legfőbb vágya, hogy így a halála elött herceg lehessen végre, amiért a vagyonát is odaadta ( a lánya kezével). Vagy a Sachsen-Coburg-Gotha családnak volt az a fixa ideája, hogy legalább hercegi családból házasodhassanak következő év második napján - 1806. jan 2. ( a linkben még királyi családokkal is rokonok - később is emiatt jönnek szóba cárjelöltként) Hogy mik vannak ! Vagy talán a napóleoni háborúkban tanúsított annyi bátorságot, vagy más erényt, ami miatt 1815-re herceg lett? Arról esetleg többet hallottunk volna:)

Ad 4. Azért nem kis időt nyomtam I. Ferdinándba (3909 hsz), s az ahhoz talált angol forrásaim nem nagyon jöttek ezzel a szlovák vonallal. Kiváncsi vagyok mennyi időt töltött itt, s mennyit még emellett Predna Horában? :) (minden szentnek - vagy ez is olyan, mint Arany János Karlovy Vary-ba tett tíz éven át tartó éves rendszerességű látogatásai), A 3928-ban megadott 2. forrás szükségét érzi elmagyarázni, hogy a Habsburgok egy királyi család :) "He belonged to the new wave of the Hungarian army aristocracy, faithful to Habsburghs (Habsburghs were a Royal Family)"

Előzmény: Reventlow (3921)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3928
Előzmény: a_viking (3927)
a_viking Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3927
Én ezek után már csak azt szeretném kérdezni, hogy az agancsos képet honnan szedted (vagy saját?), mert nekem a gugli a szentantali kastélyról csak külső képeket ad.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3923)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3926
Nekem Antal,illetve Ferenc Antal van egy-két forrásban. Azt látom, hogy a geneológia viszont Ferenc Józsefet ad meg.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3925)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3925
Bocsánat!

Szóval Koháry Ferenc és 1815-ben herceg, de meghalt 1826.06.27. Oroszváron, és nem 1825 mint elírtam
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3924

Ja, az is volt ideírva:-)) csak már káprázott a szemem.

 

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3923)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3923
Gratulálok!

Majdnem tökéletes… unokája Koháry Ferenc (1726-1825) 1815-től herceg

http://genealogy.euweb.cz/hung/kohary.html
Előzmény: Reventlow (3921)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3922
És most köszönetnyilvánítás a VÁRAK-VÁRROMOK topik vezéralakjának , Nagyon Várbarátnak , nekem jó barátomnak, akihez kínomban fordultam, mert biztos voltam benne, hogy felismeri a képen látható kastélyt. Az érdem tehát nagyrészt az övé, hiszen adatokkal segített.
Előzmény: Reventlow (3921)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3921

1.  gróf csábrági és szitnyai Koháry András (1694-1757)  hadvezér, unokája Antal (1760-1826) akinek halálával a család fiágon kihalt. Utóbbi 1817-ben birodalmi herceg.

 

2. András 1744-ben a Selmecbányától DK-re nem messze található Szentantal( Svaty Anton faluban található kastélyt barokk vadászkastéllyá alakíttatta át.

 

3. Antal leányának , Mária Antónia Gabriellának (1797-1862) kezét Coburg Ferdinánd György Ágost nyerte el, és ezzel az egész Koháry vagyon a Coburg családra szállt.

 

4. E dinasztia adta a bolgár uralkodó családot. A fent emített Ferdinánd György Ágost nagyapja volt Ferdinánd bolgár cárnak,aki 1918-ban lemondani kényszerült és ideje egy részét Szentantalon töltötte, bár nem e helyen halt meg.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3897)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3920
???
Előzmény: eMM (3911)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3919
Azt hiszem ,mégsem Festetics. És gyanús, hogy megvan a megoldás .Én viszont ebédelni megyek:-)))
Előzmény: milyennincs (3918)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3918
Festetics lesz, csak kis türelem, pesztrálok. :)
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3916)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3917
Á, nekem képet mutatni? :-)))) De a többieknek biztosan segít majd:-))
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3916)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3916
Íme a gróf, és unokája a herceg. Azt hiszem így már menni fog :-)

Előzmény: Reventlow (3915)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3915
Na, akkor ez is zsákutca lett:-((( Pedig a Pálffyaknak aztán volt egy csomó felvidéki ingatlanuk - igaz most a grófi ágra ilik ez. Pl. Vöröskő, Bajmóc.
Előzmény: milyennincs (3914)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3914

Minden frissen hercegi ragot elért személynek - legalábbis apai ágon - volt legalább egy (max 2) nem herceg nagyapja :) +  az anyai ág még 2 nagyapja.

 

Jó, legyen Pálffy, akkor hamar végzünk :)

Amúgy a Pálffyakról köztudott, hogy mindig idegen - többnyire német - asszonyt hoztak a házhoz, így ez a fenyves passzolna, bár Erdőd Erdélyben van, ahhoz is passzol a fenyves. (na komolyabban)

Egy kis családfa:

http://genealogy.euweb.cz/hung/palffy1.html

Előzmény: Reventlow (3912)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3913
Sajnos még mindig nem...
Előzmény: Reventlow (3912)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3912

Lehet, hogy kimozdultunk a holtpontról?

 

Gróf erdődi Pálffy Miklós (1657-1732) országbíró majd nádor egyik unokája, gróf erdődi Pálffy Károly főudvarmester (1735-1816), Pozsony vármegye örökös főispánja, 1807-ben osztrák hercegi címet kapott.

 

Ha róla van szó, akkor a keresést beszűkíthetjük, hiszen e család története alapján már jobban el lehet indulni. De nekem nincs ilye anyagom. :-(((

 

A kép nagyon ismerős,meg is fog ütni a guta, azt hiszem majd a megoldásnál. A várak ,kastélyok képének memorizálása is gyengém, mint az arcmemóriám:-)))

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3910)
eMM Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3911
Jó lessz az Tannenbergnek is :)
Előzmény: attus germanicus (3908)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3910
Adom… :-)

A magyar főúr grófi címet birtokolt, de egyik unokája már a hercegségig vitte. A család fiági kihalása után nem csak az említett kastélyt, de birtokaikat is a kérdéses hercegi família örökölte. Ami az egykori uralkodót illeti – mint írtam, élete nagy, vagy ha úgy tetszik jelentős (tehát nem teljes) részében éldegélt e falak között…

És végezetül íme még egy kép is:

Előzmény: milyennincs (3909)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.31 0 0 3909

Ilyen "felszereltségű" vadászkastély nincs Magyarországon.

Először Betlérre gondoltam, meg Krasznahorkára, de az Andrássyak grófok voltak s nem lett utánuk másé az a két kastély. Feltételezem, hogy a hercegi család nem magyar, tekintve, hogy a két háború közt 10 hercegi család élt Magyarországon (főhercegi mindössze egy): Ezért olyat találni, mely magyar főnemesi, de nem hercegi családé volt, majd még uralkodó is élt (tartósan) a falai közt?

 

Emiatt próbáltam hátulról is, de már késő van, Obrenovicsokat, Karagyorgyevicseket, a Coburg-Gotha család bolgár uralkodói ágát, néztem, de Obrenovics Bécsben hala meg, I. Ferdinánd meg Németországban élt még majd 30 évet, Burglassschlossenben. Milyen náció uralkodója jönne ide lakni (meg meddig tudott volna? "hazájából távozni kényszerülő koronás fő" Az I vh után ? a Coburg Ferdinánd ilyen lenne, de mondom az meg német területre ment.) Vagy Ausztria ? Fraknót nem örökölték, az az előnevük, van persze más kastélyok is Ausztriában, de ott megint vagy a magyar főúr sántít, vagy az uralkodóról "tudnánk"? Egyáltalán hány évet, mennyi időt élt ott? Vagy a főúr nem is magyar ?

 

Konopištét Ferenc Ferdinánd kapcsán kizártad, a

a cseheket véve maradhatna Rohožnice, Český Šternberk , Karlstein, Český Krumlov, Hluboka, az ismertebbek, vagy Lednice, Valtice, de ott meg képet nem találtam, no meg a magyar főúri vadász lógna ki. Pedig ismerős. (Český Šternberkben, Valticén, Lednicén, és Konopištén jártam, na meg az Andrássyaknál)

Ez az egész vadásztörténet azt mondja nekem, hogy az elmúlt 100 évben volt mindhárom személlyel kapcsolatban.

 

Ezen a listán rajta van :)

http://www.skonline.sk/gallery.php?id=63

 

Mehr licht, bitte !

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3897)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3908
A teutoburgi erdő. Azt hiszem, az a csata máig meghatározta Európa jövőjét.
Előzmény: Reventlow (3889)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3907

Jó estét.

Most látom közben szépen kimaradt az egyik kedvencem. 3756 hsz.

Előzmény: milyennincs (3756)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3906

Pff... ez igy nekem is kevés info.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3897)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3905
Öregapátok füle:-)))
Előzmény: a_viking (3904)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3904
Hát, nem tudom. Majd jön az erősítés Reventlow személyében, ő kapásból rávágja.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3903)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3903
No én az emberi csontokat sem hiányolom túlzottan. A kétes értékű gyűjtemény egyébként több ezer darabot számlál. A különféle szarvasagancsok mellet a vaddisznófejek, medve és farkasbőrök is hegyekben állnak. Az úriember ízig-vérig magyar főnemes, sem Gavrilo úrral, sem pisztolyával nem találkozott...
Előzmény: a_viking (3902)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3902
Igen, jó lenne egyszer azt látni, hogy a szarvasok lakhelyén emberi csontvázak lógnak a falakon... Ez őrült, aki elkövette, vajon hány ezer vadat irthatott ki?
..........
Na most viszont azt kérdezem, hogy a kastély névadóját véletlenül nem merényelte-e meg egy bizonyos Gavrilo Princip.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3901)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3901
Jó nyomon jársz… A vadászatot illetően egy a véleményünk.
Előzmény: a_viking (3900)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3900
Hűű, nem, egyáltalán. Valószínűleg épp emiatt kerültem el eddig - meglehetősen visszatetsző, férfiassággal hivalkodó szokásnak tartom a trófeák kiaggatását. Én a szarvasok pártján vagyok. :) Lehet, hogy hülyeséget mondok, de felötlött bennem, hogy ez nem is Magyarországon van, hanem valahol a Felvidéken, esetleg még északabbra.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3899)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3899
Sajnos nem... Talán ez ad némi segítséget:

Előzmény: a_viking (3898)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3898
Hűű... Első blikkre rögtön az Esterházyak jutottak eszembe. Aztán meg a Festeticsek, és elbizonytalanodtam. De Keszthelyen nem láttam nagy trófeagyűjteményt, tudomásom szerint a fertődi kastély viszont eredetileg vadászlaknak épült. Szóval a tippem az építtető főúrra Esterházy József, de hogy kik örökölték utána, és élt-e ott volt uralkodó, hááát, azt sajnos nem tudom.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3897)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3897
Talán ez egy picit nagyobb fejtörést okoz: Adott egy főúr, aki imádja a vadászatot (tudom, mindannyian így voltak ezzel, de ő különösképpen kitűnt ezen kedvtelés gyakorlásában) Egykori vadászkastélyát jelenleg is több ezer trófea díszíti. Ezt a kellemes lakot egy hercegi család örökölte, majd végül egy hazájából távozni kényszerülő koronás fő nagyrészt itt élte le hátralévő éveit.

1. Ki az illető főúr?
2. Hol található a kastély?
3. Mi a hercegi família neve?
4. Melyik uralkodóról van szó?
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3896
Nos volt ideje rá szegénynek az áristomban :-(
Előzmény: a_viking (3895)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3895

Nem, Énekes könyv, eredetileg külön írva. (Bevallom, ezért is maradt meg bennem.) No meg a rajzai sem kutyák:

 

http://mek.oszk.hu/01900/01911/html/cd5a/kepek/linguistics/ny232wf37b.jpg
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3894)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3894
Reá gondoltam... Wathay Ferenc (1568-1609) és az Ő "Énekeskönyve". Gratulálok a gyors válaszhoz!
Előzmény: a_viking (3892)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3893
Mondjuk azért illusztrálnám is a választ, mert megérdemli:

http://mek.oszk.hu/01800/01885/html/index675.html
Előzmény: a_viking (3892)
a_viking Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3892
Ilyet egyet tudok: Wathay Ferenc. Énekes könyvét antikvárakban láttam néhányszor.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3891)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3891
A kérdéses férfiú régi katonacsaládból származik. A törökök elleni hadakozás során többször fogságba esik, de számos alkalommal sikerül megszöknie. Több éves rabsága idején, a tömlöcben kezd verseket írni, melyekhez saját maga készít rajzokat is. Költeményei (talán nem véletlenül) elsősorban a rabsors keserűségét ábrázolják.
Reventlow Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3890
Azt hiszem, illik azért a csata helyszínét pontosan megírni: Teutoburgi erdő
Előzmény: Reventlow (3889)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3889

Arminius (i.e. vagy Kr.e. 18- i.sz. vagy Kr.u. 19 ? 21?)

 

A keruszk törzs vezetője. 1-6 között állt római szólgalatban megszerezte a polgárjogot is.

 

9-ben elhatározta, hogy tőrbe csalja a rómaiakat, akiket akkor Publius Quintilius Varus vezetett. Kisebb felkelést robbantott ki,majd az ennek elfojtásására induló XVII. ,XVIII és XIX. légiókat engedte benyomulni az erdős területre. Arminius a rómaiakkal tartott, gyanakvásukat elaltatandó, majd a teuotburgi erdőben elhagyta a római tábort.

 

A rómaiakat ezután szakadatlanul támadta, akik nem tudtak a terepviszonyok miatt - sűrű erdő, ingovány stb. - csatarendbe állni. Így kézitusákra került sor, nem érvényesült a légiók magasabb rendű taktikája. Arminius pont erre számított. Nyílt ütközetben biztosan a rómaiak győztek volna.

 

A római (germánokból álló)segédcsapatok  is átálltak, és a légiók közül Arminius kettőt teljesen kiirtott.Csak a lovasság egy része tudott elmenekülni. A rómaiak magukal vitték családtagjaikat e könnyűnek ígérkező menetre, akik szintén ott lelték halálukat. Maga Varus és tisztjei - és sokan mások - öngyilkosságot követtek el. És ők még jól jártak , mert a foglyokat a germánok szörnyű módon pusztították el, megfőzték és más hasonló módszereket alkalmaztak.

 

A germán győzelem azt jelentette, hogy  a Rajnától északra nem létesült római provincia. Később sem. 

Előzmény: Éberhard (3888)
Éberhard Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3888

Germán király v. fejedelem volt. Fiatal korában túszként a római udvarban nevelkedett. Később több germán törzs élén az élősködő  római bagázs ellen fordult és a germánok egyik legnagyobb győzelmét aratta.

Emlékműve Detmoldban található. Ki volt ő?

milyennincs Creative Commons License 2005.07.30 0 0 3887

ez is azt mondja, lehet igazad lesz.

http://www.lang.nagoya-u.ac.jp/~matsuoka/Disraeli.html

Na mára ennyit, nincs már erőm keresni.

Előzmény: Reventlow (3886)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3886

Hát egyfelől a Magyar Nagylexikon 6. kötet 640. oldal. Ennyit Gutenbergről:-))

 

Amúgy meg nagy hirtelen - gondolván hogy van még idő a valódi válaszra:-)) -

ezt találtam még.
Előzmény: milyennincs (3883)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3885
Hááát, ez tévedésnek látszik. Szóval úgy olvasom, az apja zsidó maradt, de Benjamint kisgyermekként megkereszteltette anglikánnak.
Előzmény: attus germanicus (3884)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3884
Én úgy tudom, hogy az apja keresztelkedett ki, de mindjárt keresgélek egy kicsit :-)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3883

Na, elaludtam. Nem igaziból, csak a kérdés szempontjából. Azt hittem holnap jön rá a válasz.

Az én forrásom azt mondja, hogy nem született zsidó vallásűnak Ez persze egy forrás, nem is néztem, hogy oké-e. Az ember már csak ilyen, Egy-két kattintás s dobja oda a kérdést :) http://www.multesjovo.hu/hu/content_one.asp?ContentID=210&PrintedID=13

 A Te forrásod?

Előzmény: Reventlow (3882)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3882

1804-1881 közt élt.

 

Ellenben azt mondja itt a forrás, hogy áttért. Tehát zsidó családban született, az áttérés 1817-ben történt.

 

Kétszeres miniszterelnök 1868 és 1874-1880

Előzmény: milyennincs (3877)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3881
:-))))) Hát igen, úgy kell annak, aki ilyen körmönfont akar lenni.:-))
Előzmény: attus germanicus (3880)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3880
Én szoktam így válaszolni, ha - nagyritkán - tudom a megfejtést :-))) De most egyszerűbb voltam :-)
Előzmény: Reventlow (3878)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3879
Benjamin D'Israeli?
Előzmény: milyennincs (3877)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3878
A neve tartalmazza annak az országnak a nevét, ahol ma zsidó állam van:-))? Hű de kacifántos kérdést tettem fel.
Előzmény: milyennincs (3877)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3877

Bár nem született zsidó vallásúnak, nem változtatja meg zsidó nevét, így fut be politikusi karriert egy olyan országban, ahol fellépéséig a képviselők esküt tettek az Újtestamantumra. Fiatalkorában irodalmi babérokra vágyik, ez is egy akkori kép.

 

a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3876
A ruházata segített. Azt viszont nem tudtam, hogy ilyen nagy befolyása volt. Előkaptam egy törikönyvet, aszt hát persze.
Előzmény: Reventlow (3875)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3875

Miért hamu a fejre?

 

Én még a képről sem ismertem fel az illetőt, be kell vallanom.

Előzmény: a_viking (3873)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3874
No azért a képről azonnal sikerült kitalálni. Egy pénzérméről viszont nem is olyan egyszerű :-)
Előzmény: a_viking (3873)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3873
Ilyet nem tudni... Ez nekem sok volt mára, hamu fejre és elkullog.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3872)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3872
Bizony Ő az! Lodovico Gritti a velencei dózse törvénytelen fia, 1529-től kincstárnok, 1530-tól kormányzó, majd 1532-ben országos főkapitány. Számtalan birtok ura, gyakorlatilag az ország uralkodója. Ezek pedig a híres Gritti-dénárok.
Előzmény: a_viking (3871)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3871
Aztat írja a gugli, hogy 1532-ben lett országos főkapitány.
Előzmény: a_viking (3870)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3870
Jahaj, Gritti Lajos egri püspök. Persze így már könnyű.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3869)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3869
Itt van hát Ő maga, ki néhány éven át az ország szinte korlátlan ura volt. Ha más nem is, de különleges formájú sipkája biztosan segít.

Előzmény: a_viking (3868)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3868
Háöizé. Ha leszámítjuk a fényességes Portát, akkor a nádor. Leltem is egyet a Bánffyaktól, azt is Jánosnak hívták. No?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3867)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3867
Azt írtam - Magyar pénz, de csak félig. Magyarországon verték, de volt valaki, akinek gátlástalansága odáig terjedt, hogy a saját címerét tétette rá! Kinek lehetett 1531-ben a királyéval vetekedő hatalma?
Előzmény: a_viking (3866)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3866
Hát a Joannes elég vitathatatlanná teszi, hogy Jánosról van szó. Szapolyain kívül most így nagyon nem ugrik be más 1531-ből. (Vagy hát hülye lennék?) A cseh királyok innentől szintén Habsburg-uralkodók. De szerintem jóféle körmöci ezüst az érme.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3865)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3865
A korszak már megvan :-)
Előzmény: a_viking (3864)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3864
De ha belegondolok, Szapolyaié is lehet.
Előzmény: a_viking (3862)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3863
Se egyik, se másik
Előzmény: a_viking (3861)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3862
Akarom mondani, Lajos...
Előzmény: a_viking (3861)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3861
Hát ez vagy a Jagelló II. Jánosé, vagy Habsburg Ferdinándé.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3859)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3860
francba, pont most akartam beírni, hogy XVI. János páp...
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3858)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3859
Kárpótlásul itt egy másik... Magyar pénz, de csak félig. Vajon miért?

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3858
Elnézést, igazad van. Erre nem gondoltam :-(
Előzmény: Lothiriel (3857)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3857
Nem értem, miért mondtad meg a megoldást? Még jöhetett volna valaki, aki tudja.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3856)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3856
Az illető (ellen)pápa a 997-998 között, XVI. János néven uralkodó, görög származású Johannes Philagatos.

A Birthilio gróf vezette német lovagok egy Róma környéki várban fogták el, és a császár parancsára mind szemeitől, mind fülétől, orrától, és természetesen nyelvétől is megszabadították.

Akárcsak közvetlen utóda - II. Szilveszter, úgy Ő is III. Ottó nevelője volt. (Későbbi sorsát látva, alighanem túl keményen bánhatott egykori diákjával)
Előzmény: Lothiriel (3854)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3855

Persze. Szia!

Előzmény: Törölt nick (3853)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3854
Hiába, az ellenpápákban nem vagyok jó. Passzolom.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3852)
Törölt nick Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3853

Sziasztok!

 

Kitalálós-kérdezős töri-topik?

Lehet még csatlakozni?

 

RB

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3852
Igen... Így már jócskán leszűkült a kör.
Előzmény: Lothiriel (3851)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3851
Ellenpápa?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3850)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3850
Kis segítség: Pápa volt, de mégsem...
Előzmény: Lothiriel (3849)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3849
Hmm... II. Frigyesnek III. Ince volt gyámja, de neki nem vele volt konfliktusa, hanem IX. Gergellyel, az unokaöccsével. V. Károlynak lett még pápa a nevelöje, de asszem nekik sem volt bajuk egymással. ÍMég nem tudom.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3848)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3848
A 3838 alatt feltett kérdésem még mindig érvényes! Ki lehetett az a pápa, aki II. Szilveszter szerencséjével ellentétben igencsak megjárta császárrá lett egykori neveltjével?
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3847

>Viszont Catherine Parr elődje Catherine Howard volt, aki nem a király gyermekének szülésébe halt bele, hanem Henrik hűtlenségért lenyakaztatta

Stimmel. De elődje volt neki - értelmezésem szerint - Henrik mind az öt korábbi felesége, így Jane Seymour is.

Előzmény: a_viking (3843)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3846

Szolgáljon mentségemül, hogy "egyik legnagyobb"-at írtam. A Stanford honlapján a XV. századi angol költészet válogatásában szerepel, talán mégsem elhanyagolható.

 

http://library.stanford.edu/depts/hasrg/hdis/engpo3_toc.html

Előzmény: Lothiriel (3845)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3845
Hát mit ne mondjak, én pl nem öt nevezném a "század legnagyobb angol költö"-jének... engem ez vitt zsákutcába. Csak nem tudtam már segitséget kérni.
Előzmény: milyennincs (3818)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3844
Ja, Seymour kiszemelt arája pedig a későbbi I. Erzsébet volt.
Előzmény: attus germanicus (3841)
a_viking Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3843
Viszont Catherine Parr elődje Catherine Howard volt, aki nem a király gyermekének szülésébe halt bele, hanem Henrik hűtlenségért lenyakaztatta. Parrnak a harmadik férje volt Henrik, tehát négyszer ment férjhez.
Előzmény: attus germanicus (3841)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3842
Catherine Parr volt az utolsó feleség, és Thomas Seymour feleségeként halt bele a szülésbe, Th. Seymour pedig Jane Seymour testvére volt.
Előzmény: attus germanicus (3841)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.29 0 0 3841

Utolsó, hatodik felesége (ki is?) is egy szülésbe halt bele, de ő, ellentétben elődjével (kivel is?) nem a király gyermekének szülésébe. Ugyanis a király halála után újra (hányadszor is?) férjhez ment (kihez is?), és szült a férjének gyermeket.

Megözvegyült férje azután újra nősülni kívánt, de a kiszemelt ara (ki is?) a házasság meg nem kötésének szándékát szokatlan módon (hogyan is?) tudatta kérőjével.

Előzmény: Reventlow (3840)
Reventlow Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3840

Tartok tőle, hogy VIII. Henrik angol király. (1491-1547)

 

 

Előzmény: attus germanicus (3839)
attus germanicus Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3839
Válás, Fejetlenség, Gyermekágy. És aztán ugyanez még egyszer. Kiről szól a történet?
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3838
Kálmán (1337-1375) Károly Róbert fia

Egyébként nem minden pápa járt olyan jól Német-Római császár neveltjével, mint II. Szilveszter. Mi több – egyikük különösen rosszul végezte. Ki lehet?
Előzmény: Charles de Bourbon (3837)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3837
Ha már egyház és fattyak is szóba kerültek, melyik királyunk fattya lett győri püspök és élte le életét házifogságban?
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3836

"A francia király a német császárok mintájára nem vezethetvén hadat Róma ellen, merénylőket küldött Guillaume de Nogaret és Sciarra Colonna személyében, akik 1303 őszén szülővárosában, Agnaniban elfogták a pápát. (A pápát védelmezők sorában ez alkalommal lelte halálát a Lodomér érsek halála után választott, de soha megerősítést nem nyert és a magyar főpapokkal és urakkal oly súlyos és kibékíthetetlen viszályba keveredett Bicskei Gergely esztergomi választott érsek is.) "

 

A sztorit ismertem, de a név nem jutott volna eszembe.

 

 

http://www.vigilia.hu/1999/2/9902szo.html
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3835)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3835
És ha már egyházi-vallási téma. Milyen érdekes magyar vonatkozása akad, a VIII. Bonifác pápa elleni Anagni merényletnek?
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3834
Így van, a másik neveltje II. Róbert francia király volt.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3833)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3833
II. Szilveszter (Gerbert d’Aurillac) III. Ottó császár nevelője
Előzmény: Charles de Bourbon (3830)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3832
aszem 4en voltak ott, mind szép szál legény, és Augereau valamiben kötötte az ebet a karóhoz (legalábbis kitartóan ellentmondott), s nem kudarc után volt a szitu, s ekkor mondta, hát istenem felbosszantotta. :)
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3831)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3831
A mondat megvolt, csak a maréchal személye nem, akinek címezték...
Előzmény: milyennincs (3829)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3830

Akkor adok egyet én:

 

Két uralkodó tanítója is volt, az egyik kegyéből pápa lett. Az első mechanikus óra feltételezett készítője, a magyar történelem szempontjából is fontos személyiség. Ennyiből tudni fogjátok, de ha nem a segítség: "erdei ember".

milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3829

Ja-ja, szép. De ha az a császári mondat így "megvolt", akkor miért nem vágtál bele egyből :) majdnem lemaradtál :)

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3825)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3828

Ilyen jól tudsz spanyolul? Grat. én lemaradtam a cervezánál és a sangriánál. :-)

 

Egyébként Passuthnál hatásos a jelenet, amikor megtudja az ifjú Don Juan de Austria, hogy ki is ő valójában. A nevelőapjával egy úton találkozik egy magas rangú ismeretlennel, akiről kiderül, hogy II. Fülöp. Fülöp közli vele, hogy "Ön a világ leghatalmasabb uralkodójának a fia"

Nem tudom, hogy így történt-e, de mindenesetre találó Fülöp áhítatos V. Károly-tiszteletére.

Előzmény: milyennincs (3824)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3827
Ez gyors volt! Mondtam, hogy könnyű.
Előzmény: Charles de Bourbon (3826)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3826

X. Leó pápa

 

A Dózsa féle felkelésbe fulladt Bakócz-féle keresztes hadjáratra utaltál.

 

Birodalmi marsallok címerei
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3825)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3825
Pierre Francois Charles Augereau (1757-1816)

Végig kellet rágjam magam mind a 26 maréchal életrajzán, mire kisilabizáltam a müncheni eredetű gyümölcs és zöldségkereskedő apát.

A mondat, amire céloztál, egy vita során hangzott el Napóleon szájából, kb. imígyen: Ön egy fejjel ugyan magasabb nálam, de ezt a problémát könnyen kiküszöbölhetjük.

És most következzen egy jóval könnyebb kérdés - Ha ez a jóltáplált egyházi férfiú meg sem született volna, a mi hazánk sorsa is másképpen alakulhatott volna…

Előzmény: milyennincs (3822)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3824

Jerónimo, azaz Jerómin.

 

Látod erre nem is gondoltam, hogy végülis nem az apja volt, aki ilyen szép nevet adott neki, hanem Fülöp (szép tőle), aki magához vette az udvarba. Az apja meg mintha rejtegette volna, mindenesetre a nevelőszüleitől kiváló nevelést kapott.

9 évesen kerül hozzájuk, az apjának 13 évesen mutatják be (nemsokkal a halála elött). Jóóóó :(

 

Fülöp aztán "le llamó entonces a la Corte y, con el nombre de Don Juan de Austria, le reconoció todos los honores, además de asignarle casa propia y otorgarle el tratamiento de excelencia." - meg minden.

Forrás: http://www.el-mundo.es/ladh/numero46/miheroe.html

Előzmény: Charles de Bourbon (3808)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3823
Látod ezért nem írtam mellé semmit, míg beszerkesztem a magyarázót lekésnék én is :) - késtem már le. :(
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3821)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3822

Azt hiszem zöldségkereskedő az apja, buzgó jakobinus, majd maréchal. A Császárnál egy fejjel magasabb volt (ez segítség akar lenni)

 

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3821
Elkéstem :-)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3820
Charles d'Orléans (1394-1465) Az 1415-ös Azincourt-i csatában esett fogságba, és csak 1440-ben térhetett vissza hazájába. Fia XII. Lajos néven 1498-ban foglalta el Franciaország trónját.

Itt olvasható néhány műve, persze csak a francia nyelvben jártasaknak:

http://poesie.webnet.fr/auteurs/orleans.html
Előzmény: Charles de Bourbon (3816)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3819
Gratula! Egyébként az övé volt az a blois-i kastély (illetve annak a legrégebbi szárnya), amiben a lejjebb említett Henri de Guise-t később megölték.
Előzmény: milyennincs (3817)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3818

Látod, a legnehezebb - s egyben a legérdekesebb - ebben az egyensúly megtalálása. Ti., hogy úgy fogalmazz, hogy ne legyen benne egyből a megoldáshoz vezető segítség.  Itt most a testámentum egyből elvzetett Villonon keresztül hozzá, úgy, hogy nem is ismerem a korszakot igazán.

Egész odáig a Plantagenetek közt, meg a lovagi költészetben keresgéltem.

Előzmény: Charles de Bourbon (3816)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3817
Charles d' ORLEANS (1394-1465)
Előzmény: Charles de Bourbon (3816)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3816

Hogyne, a feladványban szereplő személy maga herceg volt, nagyapja és fia is ugyanannak az országnak volt a királya.

 

Egy nagy csata után fogságba esett és így került Angliába, ahol huszonöt évet töltött. Hazatérve bőkezű mecénás lett, a kor leghíresebb költőjét is segítette, aki azonban "testamentumában" semmit sem hagyott rá.

Előzmény: milyennincs (3815)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3815

Segítesz annyit, hogy ugyanott lett király a fia, ahol a nagyapja volt?

Előzmény: Charles de Bourbon (3814)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3814

Adhatok egyet én is?

 

Nagyapja király volt, fia is király lett. Ő maga a század egyik legnagyobb angol költője, noha nem is volt angol.

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3813
Gratulálok!

Toyotomi Hideyoshi (1536-1598) a paraszti sorból származó legendás “Kampaku” (James Clavell regényében Nakamura a Taiko), aki megtörve a “Daimjo”-k évszázados uralmát, újraegyesítette a Japán tartományokat. Ez a cselekedete megteremtette a Tokugawa Sógunátus létrejöttéhez szükséges alapokat, és az ország addigi történetében egyedülálló közel három évszázados békét.
Előzmény: Charles de Bourbon (3812)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3812
Hideyoshi?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3811)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3811
Ez talán olvashatóbb, no persze ha az Index nem zsugorítaná össze. De ismétlem: a kérdéses személy nem szerepel rajta.

Előzmény: milyennincs (3807)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3810
Nem is annyira vicces. Beütöttem Tokugawa unokájának Iemitsu nevét (fia, Hidetata nevét nem is ismeri) és sok minden között ezt a képet adta.:)
Előzmény: milyennincs (3807)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3809
Jó kis sorozat volt ám az! De az illető nem jelent meg benne - viszont annál többször került szóba a személye.
Előzmény: Charles de Bourbon (3806)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3808
Szép feladvány, de ha hihetünk Passuthnak, akkor a Juan nevet bátyjától kapta. Eredetileg Jeronimo volt.
Előzmény: milyennincs (3760)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3807

Gondolom a családfa, bökj rá :))

 

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3803)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3806

Akkor Toranaga nagyúr :-)

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3805)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3805
Nem, de majdnem :-)
Előzmény: Charles de Bourbon (3804)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3804

Tokugawa Ieyasu talán?

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3803)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3803
Ez a “gyomorrák vs. mérgezés” teória igen elterjedt. Mindkét változatnak akadnak támogatói és ellenzői. A mérgezésen belül ráadásként tucatnyi különféle alváltozat ismeretes. A legérdekesebb talán a szobái falát borító tapétával, illetve azok ragasztóanyagával kapcsolatos. Azt hiszem soha nem fogjuk megismerni a teljes igazságot.

De most utazzunk távolabbi vidékekre… Hazája történelmének egy hosszú korszakát zárta le az illető, egyszersmind utat nyitott egy még hosszabbnak.

Előzmény: milyennincs (3802)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3802

Igen a te kérdésed is Napóleon.

Ezek szerint ismerte, milyen az.

Amúgy olvastam egy olyan feltevést a halála okaként, hogy nem is arzénozták, hanem pusztán gyomorrákja volt, mert feljegyezték róla, hogy 15 percnél többet sosem töltött az étkezéssel. A nagy udvari fogadások idején is dolgozott a dolgozószobájában, egyszercsak megjelent, evett, aztán visszament (nem sokattörödve a vendégekkel).

Nem tudom nem angol szerző volt-e? :)

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3799)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3801
Igen, rá gondoltam:

Előzmény: milyennincs (3800)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3800
Igen Hiriel, gondolom Acquaviva d'Aragona, Te is rá gondoltál? Igen egyszerű, próbáltam így nehéz lenni :)
Előzmény: Lothiriel (3798)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3799
Gondolok valakire, de túlontúl egyszerűnek tűnik a megoldás. Esetleg az alábbi “gyomros” kijelentésre is a kérdéses illető ragadtatta magát?

"Csak a korgó gyomrok forradalma veszedelmes."
Előzmény: milyennincs (3797)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3798
Bonaparte Napóleon?
Előzmény: milyennincs (3797)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3797

Nagyon ügyesen - és gyorsan - mozgatta csapatait, különösen vigyázott emberei harci moráljára, így ellátottságára. Egyszer, na jó 2x faképnél hagyta őket. Volt fontosabb dolga odahaza:)

Egyszer 2 hét alatt elért otthonról, lábon hova is?:) - közben volt egy csatája is ezidő alatt.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3795)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3796

Ja és hogy függ össze az orvosi kar és Rossini kulináris élvezetei?

Nos Bologna, mint írtam a marhakereskedelemnek is központja volt (lett később) A Bolognai Egyetem ugyan ennél régibb (nem tudom eredetileg nem volt-e ott is többirányú az oktatás), de, hogy így specializálódott a fiziológia és anatómia alapú tudományok terén, nos ebben nagy szerepe volt a az állatkereskedelem, később élelmiszeripar - mondjuk így - piaci igényeinek.

Előzmény: milyennincs (3791)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3795
Ilyesféle kijelentések Švejk szájába illenek, de mivel ő aligha bölcselkedett, sajnos nem tudom a választ. Elkélne némi segítség…
Előzmény: milyennincs (3794)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3794

nem képes, de rejtvény:

Ki mondta azt, hogy "a katonák a gyomrukkal menetelnek"?

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3793
Így van… És ezzel egy oly nagyhírű dinasztia is kihalásra ítéltetett. Clement barát pedig elszenvedte a királygyilkosok méltó büntetését.
Előzmény: milyennincs (3792)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3792

45 testőr várta, hogy az hány alabárd ?:) s szúrt-e mindegyik? :)Te is fiam Brutus :)

 

1562.02.18

Francois de Guise, herceg, a francia katolikus tábor vezére, a hugenották esküdt ellensége. Híveivel a vassyi vérengzés során hugenották százait mészárolta le, és ezzel elindította a hugenotta háborút. Orleánsnak vonultában a fanatikus hugenotta Poltrot de Méré agyonlőtte.

1588.12.23

Henri de Guise, herceg a Katolikus Liga vezére, Le Balafrénak (Sebhelyesnek) is nevezték. III. Henrik, aki tartott a herceg növekvő hatalmától, meghívta az uralkodó karok és rendek ülésére, Blois-ba. A király dolgozószobájának előcsarnokában a király testőrségének negyvenöt tagja várta. Tőrdöfésekkel ölték meg. Mint mondják, Henrik király odament, hogy megnézze, és belerúgott, ártalmatlanná tett ellenfele holttestébe.

1589.08.01

III. Henrik, francia király, a hugenották ellensége, a hírhedt Szent Bertalan-éj kezdeményezője. Sohasem volt szilárdan a kezében a hatalom. V. Sixtus pápa kiátkozta. A Guise család felbujtására Jacques Clément, fanatikus dominikánus barát gyilkolta meg, Párizs ostroma idején.

Forrás:

http://beluard.freeweb.hu/index6_32.htm

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3790)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3791

Bocs én ennyire pontosan ezt nem tudtam, ezek szerint ez volt akkor az igazi célja az odaköltözésének. Viszont hogy ott maradt még 30 évig s elfelejtkezett, lemondott a további komponálásról, az az volt, hogy Bolognában hatalmas vágóhidak voltak, s általában a húsipar központja (otta Pó-síkságon Parma a sonka ellenére a tejipar, Modena a lisztipar, stb. központja, persze nem ilyen tiszta ez, van mindenhol minden) gondolj akár a bolognai mártásra (marhahús zöldséggel). 

Így a mi Joákimunkat (Gioacchino) elragadták a gasztronómiai élvezetek (többről nem tudok) s eléggé el is hízott. De viszonylag magas kort élt meg (76 év, verdihez képest kevés). Erre a profán érdekességre akartam utalni (mármint, hogy miért hagyta abba, s hogy bírta ki további 30 évig "zene nélkül", értem alkotás nélkül). Csak hozzáteszem - szintúgy érdekességnek - bár nem történelmi, mégis zenetörténeti érdekesség - hogy viszont Handel (umlautot nem tudok írni) az általában együtt játszott Vízizenét Water Music 32 évesen, a Királyi Tűzszerészeknek  írott zenét Music for the Royal Fireworks viszont újabb 32 év után, 64 évesen írta. (1685-1759 közt élt, egy évben született Bachhal).

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3789)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3790
Ő Guise Henrik herceg. III. Henrik francia király gyilkoltatja meg testvérével a Reimsi érsekkel egyetemben. Mindez történt pedig vala 1588 decemben 23.-án a Blois-i kastélyban. Valahol láttam egy korabeli metszetet a két áldozatról. Meglehetősen sok alabárd állt ki belőlük.

Mondjuk III. Henrik sem élte sokkal túl a Guise fivéreket. Tényleg, mi is történt vele?
Előzmény: milyennincs (3788)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3789
Pontosan! Ő volt fő szervezője a Medici fivérek ellen a Firenzei Dómban végrehajtott (fele részben sikeres) 1478-as merényletnek. Sem abban a korban, sem az elmúlt századok során nem gyanakodtak rá. Alig 1-2 éve kerültek elő az erre utaló dokumentumok.

A 3. kérdésre : Ha minden igaz, Bolognában élt az édesapja, aki felesége 1827-es halála után egyedül maradt. Így Rossini 1829-ben ápolás céljából hozzáköltözött.
Előzmény: milyennincs (3786)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3788

le Balafré (a Sebhelyes), bár a képen semmi sem látszik ebből.

Megöletője (koronás fő), mint mondják, odament, hogy megnézze, és belerúgott, ártalmatlanná tett ellenfele holttestébe.

milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3787
Ha a nyissunk ki alatt azt értetted, hogy ugorjál neki a melónak, akkor bocs, én az itteni "kinyitásra" gondoltam :(
Előzmény: Lothiriel (3785)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3786

Ez?

"1478.04.26

Giuliano Medici, Lorenzo Medici fivére és társuralkodója. Mindketten Firenzében és Toscanában uralkodtak. A firenzei Pazzia család, IV. Sixtus pápa támogatásával, összeesküvést szított ellenük, amelynek során mindkettőjüket meg akarták ölni, a merénylőknek azonban csak Giuliano esett áldozatul." Forrás: http://beluard.freeweb.hu/index6_32.htm  

1422-ben született és élt még akkor.(1482-ben hal majd csak meg) Urbino hercegeként Firenzére fájt a foga?

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3781)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3785
Jah, ugorjunk neki a melónak. :o) Ami miatt most szépen lecsúsztam a Montefeltro bácsiról.
Előzmény: milyennincs (3776)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3784
A reneszánsz-korban ez a tény aligha számítana jellemtelen cselekedetnek :-)
Előzmény: milyennincs (3783)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3783
valakinek az apukája?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3781)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3782
annyit segítek, hogy Rossini harmincvalahány éves korára megírta az összes művét (elég termékeny volt, bár csak néhány - mondjuk telitalálat - művét szokták játszani, ezeket ismerjük.), majd letelepedett Bolognában (itt jön a cél, ami a kérdés, amúgy profán dolog) és élt még legalább annyit anélkül, hogy egy dalművet komponált volna.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3780)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3781
Valóban Frederico da Montefeltro… Piero della Francesca festménye Firenzében az Uffizi képtárban található. Viszont az illetőnek egészen más köze volt a Medici-famíliához. Az újabb kutatások alapján mondhatni nem túl jellemes cselekedet fűződik a nevéhez.
Előzmény: milyennincs (3779)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3780
1. Báthori István (1571-1586) Erdély fejedelme (1575-1586) Lengyelország királya
2. Szobieszki János (1674-1696) Lengyelország királya
3. Ezt még keresem
Előzmény: milyennincs (3775)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3779

Frederico da Montefeltro. A kép 1465-ben készült.

Úgy "buktál le" :), hogy rákerestem először Rafaellora, majd Mantegnára, végül della Francescára. (harmadikra bejött)

Gondolom az ő megbízásukból vitézkedett itt-ott. (a találatokból ilyesmi rajzolódik ki)

Ja, a kép ismertebb szerintem, mint a pasi.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3778)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3778
Így van! Ő Giovanni di Bicci... És ha már a Medicieknél tartunk - az alábbi különös arcberendezésű úrnak mi köze lehetett a családhoz?

Előzmény: milyennincs (3771)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3777
Ja, istennö. Hamár. ;o)
Előzmény: milyennincs (3771)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3776

Nem, arra céloztam, hogy mindjárt 8 óra - volt akkor - (a boltot, ami nálam nem bolt)

A topikot megnyithatnád.

Előzmény: Lothiriel (3773)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3775

Padovában tanul egy "kollégájával", ki jó 100 évvel később követi, nem csak az iskolapadban (Padova jogi, Bologna orvosi kar, nem véletlen landol ez utóbbiban Rossini is. No nem az orvosi karon, hanem a városban - ez összefügg).

A Prato della Valle-n szobruk is van, több tucat "iskolatársukkal". 

Kérdéseim tehát:

1. Ki ez az úriember?

2. Ki a kollégája ?

3. Mit keresett Rossini Bolognában? No nem mennyit, hanem mi köze hozzá?

Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3774

Á, csak láttam már a képet. Meg olvastam egy könyvet a Medici család történetéröl. A "családját köszönhetjük" formula meg egyértelmüen ösre utalt, nem valakire a család "nagy generációjából".

Előzmény: milyennincs (3771)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3773
Mit? Az új topikot? Még senki se ragált. :o(((
Előzmény: milyennincs (3772)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3772
na, nyissunk ki :)
Előzmény: Lothiriel (3770)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3771

isten vagy ! így én is megtaláltam

http://worldroots.com/brigitte/royal/royal5b.htm

Giovanni di Averado de' Medici aka Giovanni di Bicci (1360-1429) posthumous portrait by Agno Bronzino
(son of Averado de`Medici(called "Bicci")

Előzmény: Lothiriel (3770)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3770
Szerintem ez a Mediciek öse, Giovanni di Bicci de Medici.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3766)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3769

Először Lorenzo Medicire gondoltam, de nem találtam ilyen ábrázolást 25 lapon keresztül (az összes Medici lapot a google képkeresőjében átnyálaztam). Aztán kerestem Fuggert, Viscontit, Gonzagat, Piccolominit, Borgiát, de őket sem így ábrázolták. Szóval ilyet ne keressetek.

Azért nekem eppur si muove, azaz mégis Medici kéredzkedik mindig vissza. Il Magnifico.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3766)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3768
akire Te gondolsz, ill. utalsz , nos őt Aureliano Buendía ezredesnek "hívják". :)
Előzmény: Lebenstod (3767)
Lebenstod Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3767
Aurelio Buendía?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3766)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3766
A reneszánsz-kor egyik kiemelkedő családját köszönhetjük ezen úriembernek. Vajon ki lehet?

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3765
„Jó” Fülöp (1419-1467) Burgundia hercege, valamint kevésbé jó fia „Merész” Károly (1467-1477) ?
Előzmény: séró (3764)
séró Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3764

Na akkor én is:

I.

 

II.

 

Ők ketten apa és fiú. Kik lehetnek?

 

séró Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3763

Ja! És én fejtettem meg! :))

Amúgy ketten jól összehoztátok milyenninccsel a feladványomat. :)

Előzmény: Lothiriel (3761)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3762
Na, egy de-vel kevesebb. Ö V. Károly törvénytelen gyereke volt.
Előzmény: Lothiriel (3761)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3761

Ez magas labda. Don Juan de de Austria. Pluszban már volt, én adtam fel.

Előzmény: milyennincs (3760)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3760

Amíg Lothiriel nem nyit új topikot íme itt egy új feladvány :)

 

Apja anyja germán, mégis spanyol ruhában pompázik ez a jóképű legény, ki épp'hogy megérte a krisztusi kort. Apjának volt annyi érzéke, hogy - ha már spanyol jövőt szánt neki - spanyol (kereszt)nevet adott hozzá. A Szent Liga flottjának Generálisaként (hogy ténylegesen vezette e a flottát, azt nem tudom) részt vesz a Lepantói csatában.

milyennincs Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3759
Még nem tudni, hogy összehoztuk-e, nincs még elfogadott válasz, vagy van?
Előzmény: Lothiriel (3757)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3758
Nem volt példa nélküli a magyar történelemben sem lásd III. és IV.  Ferdinándot. Olyankor csinálják, amikor úgy vélik, gond lehet az utód elfogadtatásával. Aminek veszélye egyrészt a khm... kissé retardált Ferdinándnál a szellemi teljesitöképesség miatt, másrészt a kissé makacs magyar rendek esetleges ellenállása miatt is fennállt. Szóval a magyar rendekkel való politikai alku részeként megkoronáztatták.
Előzmény: milyennincs (3754)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.27 0 0 3757
Na, kettecskén akkor összehoztuk. :o))
Előzmény: milyennincs (3753)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3756

Amíg elbíbelődtök, egy új feladvány:

 

Örmény származású, erdélyi, 3 évvel öregebb Jókainál, mégis túléli (május 5. ill. szeptember 5.). Buenos Airesben egészalakos szobra van (állítólag) tkp. az argentin junta "intézményrendszerének" megalapítója. (ezt szó szerint kell érteni, de az intézmény nem a junta, hanem a Colegio Militar)

Moll Flanders Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3755

:(

 

Hát ez buktam, így jár aki ma csak ebédidőben netezik. Szép feladat volt, gratula mindenkinek. Hát ilyenek miatt érdemes (is) volt feléleszteni ezt a képes játékot (is) :) Majd.... I'll back :)

Előzmény: Lothiriel (3743)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3754

Jut eszembe (ezt látom és nem értem), tudja valaki, hogy miért koronázták 1830-ban magyar királlyá, míg apja I. Ferenc 1835-ig élt?

Előzmény: milyennincs (3753)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3753

Mivel V. Ferdinánd 1875-ig eléldegélt elég sokminden lehetett :)

Benedek volt Königratznél a főparancsnok. Az ottani fiaskóra gondolt (ami ugy-e Németország egyesítéséhez vezetett)?

Előzmény: séró (3752)
séró Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3752

Helyes. V. Ferdinánd mondta Ferenc Józsefre.

Már csak az esemény hiányzik. Annyit mondok csak Benedek Lajos.

Előzmény: Lothiriel (3748)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3751
Hát mondjuk nem lenne verkehrt.
Előzmény: milyennincs (3750)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3750
Ja, az oroszok "behívására" ?
Előzmény: Lothiriel (3748)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3749

Biz'isten Haynaura gondoltam, hogy őt fikázta le valamely hasonszőrű tábornok. :)

Akkor már csak az kell, hogy MIRE?

tippem: a háborúba való "belekeveredésbe"?

Előzmény: séró (3746)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3748
Akkor V. Ferdinánd mondta az unokaöcsire?
Előzmény: séró (3746)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3747
Aha, szal Ferenc Józsefre vonatkozott.
Előzmény: séró (3745)
séró Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3746
Habsburg az stimmel, a testvérpárnál "gyengébb" kapcsolat
Előzmény: Lothiriel (3744)
séró Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3745

Ha megmondanám, hogy kire mondta akkor túl könnyű lenne. Annyit elárulok, hogy akire mondta, az nagyon nagyon sokáig töltötte be a "hivatali posztját", majdnem 70 évig.

Előzmény: milyennincs (3742)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3744
Hát esetleg valamelyik Habsburg? Egy testvérpárra ráillene...
Előzmény: séró (3738)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3743

Köszi, megszenvedtem vele nagyon, sokáig tartott normális képet találni a fontevraulti sirkövekröl. Lajosnál se számitottam olyanra, amelyiken együtt szerepel Eleonórával. Jó hogy összejött.

 

Bizony, cherchez la femme!

Bájdövéj, Mollyra számitottam nagyon, de hát nem jött. :o((( Neki ismerös lett volna Henrik&Eleonóra sirköve, ha jól tudom kedveli Kulcsár Zsuzsanna Rejtélyek és botrányok a középkorban könyvét. Abban szerepel rajz formában.

Előzmény: milyennincs (3740)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3742

a Na nyomatékosító akármiból (ha egyáltalán az), kitűnt, hogy gúny, de még mindig nem tudom - s a neten sem találtam, talán nincs is, vagy nem pont így ;-)

talán segítene, ha megmondanád KIRE mondta?

Előzmény: séró (3738)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3741

Töklétes logika, szép megfejtés. Ugye hogy nem volt kitalálhatatlan?


A második bekezdés a fellázitást leszámitva nem történelmi tény, a fellázitás is csak részlegesen: a fellázadt fiai mellé állt, mert a férje nem engedte beleszólni a kormányzásba, pedig ügyes volt Richárd helyetteseként.

Előzmény: séró (3736)
milyennincs Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3740

Persze, persze, csak átsiklottam azon, hogy "mi a közös a két Úriemberben?"

Egyből a képekre és a mellette lévő szövegre koncentráltam. Bocs. Ügyi voltál (ötletes) Chercez la femmes !

Előzmény: Lothiriel (3739)
Lothiriel Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3739
Én adtam fel a kérdést nem? ;o)
Előzmény: milyennincs (3737)
séró Creative Commons License 2005.07.26 0 0 3738

Még mindig várok választ arra a kérdésre:

Ki mondta, és milyen apropóból, hogy "Na, ezt én is meg tudtam volna csinálni!"

Segítségképp annyit, hogy a XIX. századi magyar történelemhez igencsak szorosan kapcsolódik a figura, és a szellemi teljesítménye nem volt igazán egeket rengető. Azon is el lehet gondolkodni, hogy ez vajon komoly kijelentés vagy kicseng e belőle  egy kis szarkazmus...

 

Előzmény: séró (3736)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!