Keresés

Részletes keresés

peterch Creative Commons License 2008.01.05 0 0 47
Szia !

Valoban igy van, ha mar adott egy megepitett rendszer, akkor nincs ertelme kidobni. Csak azert ,hogy dicsekedhessen vele az ember,hogy hoszivattyuja van.
Nalam a turbos kazan a 10-ik telet huzza. Remelem meg egy par evet kibir. Majd ha felmondja a szolgalatot, akkor fogom a hoszivattyut beepiteni a lenti leiras szerint. A gaz vezeteket is mellozni fogom. Lecserelem a gazfozolapot induktivra.
Valojaban ha elolvasod az utolso mondataidat a hozzaszolasodban, akkor eleve a hoszivattyu meg gazdasagosabb, mint ahogyan en szamoltam.

Udv, Peter
Előzmény: old-boy (46)
old-boy Creative Commons License 2008.01.04 0 0 46

Szia Péter!

 

Igazad van abban, hogy nagy mértékben meghatározza a megtérülést az beszerelési hely! Én Magyarország déli részén lakok, és az itteni gáz és elektromos áram árainak felhasználását végeztem el. Valószínű, hogy nálatok más a helyzet. Nálunk jelenleg az éjszakai áram 19,10 HUFt, a nappali 32,80 kW-onként. A gázé 2,393 Ft/MJ. Ezért a 10-es hozzászólásom szerint 1 kW gáz kb. 8,61 Ft-ba kerül.

Tehát ha a kazánom 4,5 kW hőenergia előállításához 1 kW villamosenergiát használ fel, akkor 38,74 Ft-ot kell a gázért fizetni és 32,8 Ft-ot a villamosságért. Persze jobb a helyzet, ha éjszakai árammal dolgozok, de annál a szolgáltató csak azt garantálja, hogy legalább napi 8 órát lesz bekapcsolva, ami nem biztos, hogy elegendő.

Nekem a lakásban már van egy fűtési rendszerem, tehát a váltás egy teljes beruházást jelent, ami nálunk (ha én hozzá sem nyúlok-így van garancia meg minden), 1,5-2 millió Ft-ba kerül.

A berzenkedők kedvéért a beruházás költsége és a megtérülés szerintem nagyon is fontos. Főleg ott ahol ezek mérhetők és összehasonlíthatók. Nem vagyok arról meggyőződve, hogy olyan beruházás feltétlen nagyszerű, amelynek a gazdaságossága a messze ködbe veszik.

Mint az előbb írtam nálam egy kész gáz-vegyes tüzelésű rendszer működik. Ezekhez semmilyen járulékos szerelés nem szükséges. Arról sem vagyok meggyőződve, hogy megfelelő mennyiségben az áramot is nagyon olcsón előlehet állítani házilag.

Nekem van elképzelésem gazdaságosnak tűnő fűtésről, de az nem ennek a topicnak a témája.

A felvetéseimmel nem akarok senkit sem lebeszélni a hőszivattyúról. Aki úgy gondolja váhjon bele!

 

Ui.: A kazánod 92%-os hatásfokában ne nagyon higgy! Pár évvel ezelőtt olyan cégnél dolgoztam, ahol végeztünk hasonló méréseket! íTudom, hogyan megy ez. Egyébként a legjobb hatásfoka a transzformátornak van MW-os teljesítmény nagyságnál 92%-94%. Minden egyéb esetben sokkal rosszabb.

 

További hasznos elmélkedést!

Előzmény: peterch (39)
r0226 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 45
Igaz, csak áramot könnyebb előállítani házilagosan mint gázt. Vagyis gázt lehet a legkönnyebben de az nagyon kevés meg ,hogy gyűjtöd és tárolod?:-)))))
Előzmény: windy12 (43)
r0226 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 44
plusz gáz bekötés gázcsonk kb60eft, terv 30eft, szerelés + anyag 200eft. :-))))
Előzmény: gravir007 (42)
windy12 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 43
Ha mindig azon fanyalgunk, hogy kinek jó üzlet, és mennyire, ha vásárolunk valamit, akkor nem kell semmit venni.  A megtérülést csak globálisan és egymáshoz viszonyítva az alternatívákat, lehet kiszámolni, akkor is csak viszonylagos pontossággal. Nem lehet tudni előre a gáz és elektromos áram áremelésének mértékét, így számolni sem lehet vele. 
Előzmény: old-boy (38)
gravir007 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 42
Igazad van egy gázkazán 100-150.000 ból megvan, akkor azt vond le, így már nem 10 csak kilenc év a megtérülés...
peterch Creative Commons License 2008.01.04 0 0 41
Szia !

Milyen megterulesrol beszeltek egyfolytaban? Ha most epitkezel, akkor valamit csak bekell epitened a futesre. A kondenzacios kazan mikor terul meg es mihez viszonyitva? Pedig az sem sokkal olcsobb jatek. Abba belekell a gaz bevezeteset is szamolnod, engedelyeztetes, kemeny, terv stb.
Akkor?

Udv, Peter
Előzmény: gravir007 (40)
gravir007 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 40

Azért mert ahogy old-boy is írta tiz év felett van a megtérülése....

Ha meg a befektetés kamatát is számolod akkor jóval felett.

 

 

peterch Creative Commons License 2008.01.04 0 0 39
Szia !

Sokszor az is szamit, hogy hol laksz.Nalunk Szlovakiaban januar 1-tol a gazt uj modon szamoljak el .Nincs allami tamogatas, mar regen. Jelenleg leolvassak az evi fogyasztastm3-ben, majd szorozzak 10,55kWh-val .Majd minden tengerszintre van egy koeficiens, amivel meg szoroznod kell a kapott erteket. Igy itt a Duna partjan lakva 1kWh a gazbol mindenestol nekem 1,45Szkk.Mivel turbos kazanom van ,igy a 92%-os hatasfok,amit a gyarto a 9,45kWh-bol ad meg ,csak 8,5kWh ami hasznossa valik nalam.Igy mar viszont 1kWh gaz mar 2Szkk-ba kerul. A villany kWh-ja ejszakai tarifaval 2,4 Szkk,a nappali meg 4,4Szkk.
Ha most epitkeznek, akkor biztosan a hoszivattyunal voksolnek.12C fokos allando talajviz, 35C fokos eloremenovel beepitenek ket tarolot,az egyiket mondjuk 300litereset, a masikat meg 120 litereset. Mind a kettot jol beszigetelnem. Az elsobol menne a talajfutes direktbe, a masikba meg HMV elvetelkor atfolyna a 35 C fokra elomelegitett viz, majd ott beallitas szerint arammal felfutenem a HMV-et.

Optimalisan megepitett scroll kompresszoros hoszivattyu jatszva kepes 4,5-5,5 kozotti COP-ra. Most pedig szamoljunk. A 2007-es evben 552m3 gazt fogyasztottam,ami 4392kWh az en kazanom hatasfokaval szamolva ,valamint 8784Szkk. Ugyanez hoszivattyu eseteben pl.4,5-os COP-pal szamolva. Durvan 1000kWh el.energia valtja ki a gazt. Nappali arammal szamolom a 2/3-at ejjelivel az 1/3-at. 666x4,4=2930Szkk a nappali. 333x 2,4=800Szkk az ejjeli.Egyutt 3730Szkk az evi koltseg. AHMV direkt futesere szamoljak meg 1270Szkk-at ,akkor is csak 5000Szkk. Tehat a bekerulesi koltseget nemszamolva mai arakon 3784Szkk megtakaritas.

Esetemben a hoszivattyu beszerezheto cca 50000Szkk-bol, igaz Kinai gyartmany/ 5 ev garanciaval/ ,+ a ket 17m-es kut + szereles ujabb 30000Szkk. Tehat uzemkepes rendszerben 80000Szkk-bol megoldhato.

A kerdesem:akkor miert nem rentabilis ma hoszivattyut telepiteni?

Udv ,Peter

U.I. :nem vagyok se diler, se futesszerelo,csak egy ember, aki esszeru hatarokon belul kiall a hoszivattyu alkalmazasa mellett.
Előzmény: old-boy (38)
old-boy Creative Commons License 2008.01.03 0 0 38

Egyelőre nem látok nagy fantáziát a hőszivattyúban, ennek első és leglényegesebb oka, hogy a jelenlegi energiaárakkal soha sem jön be a befektetés. ld. a 10-es eszmefuttatásomat.

Műszakilag valóban érdekes. Akkor látok benne fantáziát, ha nagyon olcsón sikerül mindenhez hozzájutni. Piaci alapon nem valós a nagy vonalú elképzelés. Szerintem.

Azoknak jó üzlet ez, akik gyárják és szerelik a rendszereket. Én már sok próbálkozáson túl vagyok és az a tapasztalatom, hogy csak az iagzán jól megtervezett rendszer működik jól, a házilag barkácsolt ritkán jön össze.

piaggioape Creative Commons License 2008.01.02 0 0 37
Bocs Dinó, egy kicsit el vagyok veszve, ezért nem tudok irni neked, de azért pár gondolat. Hőszivattyút épiteni egyenlőre csak talajvizeset éri meg, azt is nagy odafigyeléssel, mert szerintem a COP-nek minimum 4-nek kell lenni, alatta nem gazdaságos. Erre kell törekedni. Klimát átalakitani a legolcsóbb, de mindig meg kell nézni, hogy a gyári COP-je mennyi, mert azt tudja a gép hosszútávon. Majd még irok a dologról!
Előzmény: Dínó (36)
Dínó Creative Commons License 2007.12.30 0 0 36
Igen, a térfogatára gondoltam :)
5kW-os egyébként, bár ez nem lényeg, úgysem azt akarom átalakítani.

Kélrek írd meg a részleteket. Az adataimnál van egy emilcímem.

Előre is köszönöm és BUÉK!
Előzmény: piaggioape (35)
piaggioape Creative Commons License 2007.12.30 0 0 35

Kedves Dinó!

 

Gondolom a fél köbméter a térfogatára, a külső méreteire vonatkozik. Bizonyára lehet belőle jó hőszivattyút csinálni. Azért nem 100 % , mert lehet, hogy a COP-je nem valami magas és ez nagyobb átalakitás nélkül kb ezt fogja produkálni. Egyébként a kültéri hőcserélőjét kell beletenni egy állandó hőmérsékletű közegbe, erre legalkalmasabb a talajviz. Persze ez azért nem ilyen egyszerű, de nem is nagyon bonyolult. Ha érdekel bővebben akkor jelezd és megirom privátban.

BÚÉK!

Előzmény: Dínó (34)
Dínó Creative Commons License 2007.12.30 0 0 34
Erről a klímaátalakításról tudnál bövebben mesélni?
Egy barátom most vett egy brutális méretű (kb fél köbméteres :)) használt klímát 50e-ért ausztriában, egy ilyet átalakítva elég nagy teljesítményt lehetne kicsiholni...
Előzmény: piaggioape (32)
windy12 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 33

Ha van lehetőséged kútfúrásra, akkor igazad van. De mi van, ha sziklás hegyen élsz?

 

Friss sztory:  Idén leállt a Csiki-Bege Autópláza hőszivattyús fűtése. Nemes egyszerűséggel elapadt a kút. Ja, tudni kell, hogy néhány száz méterre helyezkedik el a Dunától.

Előzmény: piaggioape (32)
piaggioape Creative Commons License 2007.12.29 0 0 32

Sziasztok!

 

Végigolvastam a topicot/nem volt nehéz/ és van egy pár gondolatom.

  Mindkét energiahordozó ára elég rendesen és stabilan emelkedik. Ha hőszivattyúban gondolkodunk akkor az a lényeg, hogy olcsóbb legyen mint gázzal fűteni. Persze a bekerülési költség sem elhanyagolható. Nyilván meg lehet csináltatni a rendszert egy céggel is, de az elég drága. Kértem én is árajánlatot mielőtt nekifogtam sajátkezűleg a hőszivattyú megépitéséhez. Csak úgy kiváncsiságból tettem, hát több millióról beszéltek. Ezért megcsináltam magam. Nekem az a véleményem, hogy csak a talajvizet szabad felhasználni energiaforrásként. Ennek van stabil hőfoka és itt az Alföldön korlátlanul elérhető. A legegyszerűbb és legolcsóbb megoldást választottam: egy klimát alakitottam át, egy splitet. A szerkezet kiválóan működik és azt tudja ami rá van irva:  COP  3   Ez nem valami magas, de az egész rendszer  kb  300 ezerből kijött. Igy már nem is olyan rossz szerintem. Sok jó ötletem van még, de egyenlőre most ennyi. Üdv  és buék mindenkinek.

 

Ja még valami: a barátom a napkollektorra esküszik, találkoztam vele tegnap és elég szótlan volt ill. szitkozódott, hogy nem megy a söröslova!

peterch Creative Commons License 2007.12.29 0 0 31
Szia!

Ha mar valaszthatok ,akkor inkabb faelgazositasbol nyert gazzal hajtatnam az atalakitott motrot, igy csak a szaraz kemenyfat kellene bebiztositanom. Ha a haboru ideje alatt mukodott, akkor ma is mukodne. Lehet ,hogy valahol mukodik is!

Tisztelettel Peter.
Előzmény: Who111 (30)
Who111 Creative Commons License 2007.12.27 0 0 30

Teljesen jó ötletnek tartom, főleg, ha az a kis biodízel egy benzinmotor, földgázra átalakítva. :-)

A hűtőköre fűti a fűtési puffert, a tengely meg áramot termel generátorral.

Ha nincs nagy hőigény, a termelt áramot felhasználod. Ha nagy a hőigény, akkor a termelt árammal meghajtod a hőszivattyúdat, és az is a fűtési pufferre fog dolgozni. Egyszerre a két hőtermelő egység!

Az áram annyiba fog kerülni, amennyiért az elműtől kapod, plusz mellette lesz még (termelt áram x 2) hőenergia.

 

PL.: 5kW-os generátor 5kW-os benzinmotorral (gázmotorral).

Ez termel plusszban 10kW hőt.

A hőszivattyú 3-as COP-al 5kW-ról 15kW-ot teljesít.

Lesz 25kW hőteljesítményed 5kW áram árából.

Felvitted COP=5 -re a hőszivattyúdat! :-)

Ha van gázár kompenzációd, még jobban jársz...

Előzmény: peterch (19)
r0226 Creative Commons License 2007.12.27 0 0 29
Egy gond van az írásoddal , hogy ez egy hőszivattyú ami fűtésre és nem áram termelésre van. Forogjál morogjál valami másról.:-)))
Előzmény: zokoni (25)
memorix Creative Commons License 2007.12.27 0 0 28
Mi meg a baráti társaságban beszélgettünk róla csak nem voltál ott...:))
Előzmény: zokoni (27)
zokoni Creative Commons License 2007.12.27 0 0 27
Már tovább elemeztük a hőszívattyú építése topikban.
Előzmény: memorix (26)
memorix Creative Commons License 2007.12.27 0 0 26

Egyetlen baj van az érveléseddel...nincs rá szükségük...ott van az atom reaktor a legtöbb nagy hajón ...azt sokkal olcsóbb üzemeltettni...

 

Máskülönben meg nem lehet otthon mindenkinek mini atomerüműve...mert az emberek nem érettek rá...képesek lennének a szomszéddal a vitát akár egy atomvillanással letudni...:))

Előzmény: zokoni (25)
zokoni Creative Commons License 2007.12.27 -1 0 25

Emberek a forgó morgó vagyok:)))

 

 

NE DŐLJETEK BE!!!! a hőszivattyú a legújabb modern kori átbaszás kőgazdag sznoboknak. Ha az egész igaz lenne és működne már rég olyan hajók járnának a tengereken amik hátul a jégkockát dobálják kifelé és a tengervíz fasza melegéből nyernék az energiát. Hiszen csak egy plussz rendszer kellene nekik ami a rengeteg nyereség hőből a kompresszort látná el árammal és még mindig maradna teljesítmény a haladásra is. Meee:) hát olyan jó a hatásfok:)) A tengervíz ráadásul sok helyen még akár húsz fokos is van.

h_tibike Creative Commons License 2007.10.11 0 0 24

Üdvözlök Minden Fórumozót!

 

 

Hosszas keresgélés után megtaláltam ezt a fórumot és a hőszivattyús és alternatív energiás topikokat. Egyetemista negyedéves diák vagyok, és bár nem mérnöknek tanulok, de nagyon érdekelnek a megújuló energiaforrások, főleg azok, amelyeket egy családi házba is lehet telepíteni. Egy szakmai dolgozatot készítek, ami ismerteti ezeket az eszközöket, (bővebben a hőszivattyúkat), és feltárja, hogy mennyire is éri meg ezen eszközök telepítése...

 

Ha van olyan ember, akinek VAN hőszivattyúja, vagy esetleg KOMOLYAN érdeklődik/tervez hőszivattyút telepíteni az elkövetkezendő években, Őket szeretném invitálni, hogy segítsék a munkámat azzal, hogy kitöltenek egy 10 kérdésből álló rövid netes kérdőívet a ebben a témában. A kérdőív anonim, a szakmai dolgozatomhoz kell. Ja és persze az adatok harmadik személyhez nem jutnak ki : )

A kérdőív itt található meg: http://megujulokerdoiv.extra.hu

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel: Horváth Tibor

medvetervez Creative Commons License 2007.07.30 0 0 23

Én másképp tudom, a vezérelt áram alapvetően jól kiszámítható, alapvetően éjszaka és a délelőtti órákban hozzáférhető. Valóban van 10 perces szolgáltatás, de nem ez a jellemző. ELMÜ területre érvényes info.

Nem lehet arra tervezni, hogy a hőszivattyú csak vezérelt áramról működik, én úgy gondoltam, hogy törekedni kell rá. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha puffertartályt építesz be, amit vezérelt áramról felfűtesz, hogy a csúcsidőszakban felmerülő hőigényeket a pufferről ki tudd elégíteni. Persze nehéz megtalálni az optimumot, hiszen tárolási veszteséggel is számolni kell, mégis azt hiszem, hogy 3/4 arányban lehet tervezni a vezérelt áram használatát.

 

Előzmény: Bubi504 (22)
Bubi504 Creative Commons License 2007.07.29 0 0 22
Nálam tapasztaltabbak azt mondják, hogy a vezérelt áramot hektikusan (néha csak 10 perc erejéig) kapcsolgatják. Ha a hőszivattyú csak a vezérelt áramról működne, hogyan tudna akkor fűteni, amikor a hőigény jelentkezik ? (Meg lehet oldani persze, hogy ne csak egy áramkörről legyen táplálva, de akkor oda az árkalkuláció).
Előzmény: medvetervez (17)
medvetervez Creative Commons License 2007.07.12 0 0 21

Igaz hogy hő formájában keletkezik, nagy része a fűtés számára viszont tényleg elvész, mert nem a hőátadó közegnek adódik át, hanem a környező levegőnek (valószínűleg a gépészeti helyiség levegőjének).

Ez igaz a hűtésre és a fűtésre is.

Minden számítás 100% hatásfokkal számol a hőszivattyúk esetén, ez nyilvánvalóan csak a villanybojlerre igaz megközelítőleg, a kompresszor hajtású hőszivattyúra nem, hiszen itt az elektromos energiát mechanikai munkává alakítjuk. Mégis mi lehet a valódi hatásfok?

Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.12 0 0 20
A hatásfok számításod a hűtés esetére igaz, a fűtésnél a villamos energia hatásfoka közelit a 100 százalékhoz, mivel a technológiákban keletkező veszteség hő formájában keletkezik.
Előzmény: old-boy (18)
peterch Creative Commons License 2007.07.12 0 0 19
Udv, mindenkinek !

Mi a velemenyetek egy kis biodiesel motor es generator parositashoz? Alapban termelne az aramot, a hulladekhovel meg futenenk a puffertarolot. /HMV, futes/ Ha telen keves a termelt meleg, akkor meghajtana a hoszivattyut direktbe tengelyrol.

Peter
old-boy Creative Commons License 2007.07.11 0 0 18

Igazad van! Valóban a legdrágább áramdíjjal számoltam. A hozzászólásomban azt is írtam, hogy javul a helyzet a vezérelt díjszabás esetén.

Sajnos az energia árak alakulását egyik kategóriában sem tudjuk előre megbecsülni. Legalább én nem vagyok abban a helyzetben, hogy többé-kevésbé megbízható információt szerezhessek (sajnos). A hatásfokokat sem vettem figyelembe. Szerinted a gáz esetén kb. 80%-os átalakítást számolhatunk. Nos a villamos rendszerben sem számolhatunk sokkal többel, figyelembe véve, hogy villanymotorokat működtetünk és eléggé kis teljesítménnyel (néhány kW).

Sajnos a villamosenergia-átalakítás jó hatásfoka (94%) csak nagy teljesítményű (több száz kW), mozgó alkatrészeket nem tartalmazó rendszerekre (transzformátor) igaz.

Előzmény: medvetervez (17)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!