Keresés

Részletes keresés

W.L. Creative Commons License 2007.04.10 0 0 111

Na tessék, az Új-Guinea kérdésemet megelőzted a válasszal!

Egyébként ha van pénzed, nem nehéz bejutni a "sűrűjébe", repülők mindenfelé elvihetnek. Még a hegyek közé illetve kis szigetekre is, köszönhetően a misszionáriusoknak. Persze a legérdekesebb falvak/hegyerk-völgyek  további túrázást igényelnek onnan, ahova egy kisrepülő még le tud tenni.

A táj lélegzetelállító - az a sziget egy páratlan csoda a világon, mind érintetlenségét, mind különleges élővilágának gazdagságát tekintve. Én összesen a két oldalán kb. 9 hónapot töltöttem, és még csak a felszínét karcolgathattam... 

Pár személyes tapasztalatom/tippem, ha még nem leltél volna rájuk:

http://utazas.com/utazas/forum/forum.cgi/?action=cikkek&uticel=9&file=1081784192

http://members.virtualtourist.com/m/2e789/667/

http://members.virtualtourist.com/m/tt/81514/#TL

 

Na az osztrák/német megművelt tájaktől meg én nem vagyok elájulva. Az nekem borzasztóan steril! De hát kinek a pap, kinek a papné...

 

Polinéziát illetőleg meg azért ne felejtsd el, hogy a dús vegetáció nem mindig azonos a természetessel - lásd korábbi megjegyzésedet az új-zélandi erdőkről.

Előzmény: minimal (109)
W.L. Creative Commons License 2007.04.10 0 0 110

Rossz a hasonlat, mert azoknak az országoknak a magyar neve is Chile illetve Új-Zéland (de nem New/Új-Zealand!). Ha bizonytalan vagy a magyar nyelvű országneveket illetőleg, szerezz be egy atlaszt!

Amúgy meg azokat a magyar neveket nem én találtam ki... ;-)

 

Na, hogy visszakanyarítsam a hozzászólást az eredeti téma irányába, itt van újra a Wikipédia lista az óceániai országokról, magyar neveikkel:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Ausztr%C3%A1lia_%C3%A9s_%C3%93ce%C3%A1nia_orsz%C3%A1gai

 

Más: Új-Guinea sosem vonzott? Mondjuk oda a 3 hét tényleg kevés lenne...

Előzmény: minimal (108)
minimal Creative Commons License 2007.04.10 0 0 109

"Egy nyugati országba utazva én alapból számítok rá, hogy a táj nagyrészt megművelt területből áll. Attól még lehet szép, és bizony nekem az új-zélandi megművelt tájak is sokkal szebbnek tűntek, mint mondjuk a legtöbb érintetlen sivatag a Közel-Keleten vagy akár a mi pusztánk! ;-)"

 

Latod nekem nem igy van. Patagoniaban is csomo birkalegelo van, de az valahogy jobban tetszett a taj vegtelensege miatt. NZ-n viszont uvolt a fold kizsakmanyolasa, foldcsuszamlasok stb. joval gyakoribbak ott. Mert ha voltam olyan helyen, ahol hasznositatlan irtasok vannak, hat az ilyen - a teruletek donto tobbsege nincs megmuvelve, csak rideg allattartas van. Buszkek a "zoldsegukre", de szerintem pl. az osztrakoktol is sokat tanulhatnanak az erdokezelest illetoen. Patagonia Andok feloli resze teli van erdovel meg ott is, ahol nincs nemzeti park... amugy volt errol egy nagyon jo kiallitas a Te Papa muzeumban.

 

"Egyébként a tájak még az óceániai szigeteken is csak az eldugottabb helyeken "érintetlenek". Tahitin pl. már alig van állítólag természetesen vegetáció (pl. azok az idilli kókuszpálmás tengerpartok sem természetesek), és Polinézia nagy részében (beleértve Fidzsit és Új-Zélandot is) már több betelepített madarat látni, mint őshonost.

Na ebből a szempontból is jobban áll még Melanézia nagy része, mondjuk Új-Kaledónia kivételével.

Ha ilyen szempontból "minél érintetlenebb" szigetekre/tájakra vágysz, akkor Új-Guinea (mindkét fele) a nyerő, alighanem világviszonylatban."

 

Ez azert nem igaz. Tahiti nagyon be volt felhosodve, ezert arrol nem mondanek velemnyt, de akar Moorea-n is dus vegetacio volt, nem ebszelve Huahine-rol. Rarotonga nagy resze is meg erdo, csupan a sziget kulso resze van beepitve es megmuvelve. Van is egy nagyon szep turautvonal del-eszak iranyban, amit fel nap alatt kenyelmesen meg lehet csinalni.

 

Uj Ginea nagyon tetszene, de nem sokmindent tudok rola. Ugy hiszem, hogy ott eleg nehez, illetve idoigenyes lehet bejutni a surujebe...

Előzmény: W.L. (107)
minimal Creative Commons License 2007.04.10 0 0 108

Alapvetoen igazat adok, csak annyit jeleztem,  hogy ennyi erovel ugye Csilet is irhatnank. Vagy Uj-Zefoldet. :o)

Előzmény: W.L. (106)
W.L. Creative Commons License 2007.04.10 0 0 107

Egy nyugati országba utazva én alapból számítok rá, hogy a táj nagyrészt megművelt területből áll. Attól még lehet szép, és bizony nekem az új-zélandi megművelt tájak is sokkal szebbnek tűntek, mint mondjuk a legtöbb érintetlen sivatag a Közel-Keleten vagy akár a mi pusztánk! ;-)

 

Egyébként a tájak még az óceániai szigeteken is csak az eldugottabb helyeken "érintetlenek". Tahitin pl. már alig van állítólag természetesen vegetáció (pl. azok az idilli kókuszpálmás tengerpartok sem természetesek), és Polinézia nagy részében (beleértve Fidzsit és Új-Zélandot is) már több betelepített madarat látni, mint őshonost.

Na ebből a szempontból is jobban áll még Melanézia nagy része, mondjuk Új-Kaledónia kivételével.

Ha ilyen szempontból "minél érintetlenebb" szigetekre/tájakra vágysz, akkor Új-Guinea (mindkét fele) a nyerő, alighanem világviszonylatban.

Előzmény: minimal (105)
W.L. Creative Commons License 2007.04.10 0 0 106

De hát ha egyszer magyarul Fidzsi, akkor hadd legyen az.

Nekem meg az tűnik borzasztó sznobizmusnak, amikor magyar szövegekben Fijiről, Micronesiáról, Cook Islandsről, East Timorról, Cairóról, stb írnak! ;-)

 

Emberek neve az más káposzta, azt ugye alapból nem szokás átírni (királyokat kivéve), hacsak nincsenek benne idegen karakterek (kínai, cirill, arab, stb).

Előzmény: minimal (104)
minimal Creative Commons License 2007.04.10 0 0 105

"Ja, az... hát Vanuatu nagy részén még nem kell külön spéci útikönyv ahhoz, hogy erdőt találj! ;-)"

 

Nalatod ez volt a problemam NZ-vel...

 

Amugy majd feltolok Neked nehany kepet a turistas Cook's-rol. :o)

Előzmény: W.L. (103)
minimal Creative Commons License 2007.04.10 0 0 104

Meg nem tudom, megallni nem akarok - ott is a tavolabbi reszek az erdekesek, a repter es kornyeke nem erdekel. Esetleg egyszer kulon elmegyek Fidzsire.

 

Valami biztos van, de nem letkerdes. :o)

 

 P.S. Amugy nekem ez a Fidzsi leirva esetlen. Sosem irom le azt sem, hogy fajl. Valahogy nekem olyan leirni, mintha azt irnam: Ditrojt. :o)

 

A legmokasabbat egy horvat autosujsagban lattam. Pl. az F1 versenyzok neveit is fonetikusan irjak, mint Dzankarlo Fizikela. :o)

Előzmény: W.L. (103)
W.L. Creative Commons License 2007.04.09 0 0 103

Ja, az... hát Vanuatu nagy részén még nem kell külön spéci útikönyv ahhoz, hogy erdőt találj! ;-)

És nincs is olyan útikönyv azt országról.

Futunán én még egy rendesebb tóra sem számítanék - majd fürdőzöl máshol.

Amúgy a fidzsis kombináción gondolkodsz, vagy Ausztrálián át?

Ha az előbbi, akkor ott lenne megállás?

Előzmény: minimal (102)
minimal Creative Commons License 2007.04.09 0 0 102

NZ kapcsán jegyezted meg, hogy így találtál egy szép erdőt. :o)

 

Nem feltétlenül úszom olyan sokat, nem elsőszámú dolog. Ha akad valami kis tó, annak talán még jobban örülök. :o)

Előzmény: W.L. (101)
W.L. Creative Commons License 2007.04.09 0 0 101

Milyen madaras könyv volt jó tip???

 

Szerintem 3 hétbe beleférhet Tanna, Futuna és Santo.

Erre napra lebontott útiteret aligha érdemese tervezni, mert nem naponta rendszeresen megközelíthető hely az egyik, és az, hogy meddig érdemes maradni, attól függ, hogy tetszik. Pl. stradok asszem nem nagyon hemzsegnek Futunán! ;-)

Az emberek Vanuatun mindenhol HIHETETLENÜL barátságosak és vendégszeretőek, azzal tutira semmi gond nem lesz.

Egyébként én is egyetértek azzasl az elvvel, hogy inkább kevesebb szigeten tölteni több időt. Én is csak 4 szigeten voltam Vanuatun az 5 hét alatt, de az nagyon megérte... és legalább van miért visszamenni!

Előzmény: minimal (99)
minimal Creative Commons License 2007.04.09 0 0 100
Kösz, ezeket bemértem már az utazas.com-on, jó infókat találtam!
Előzmény: W.L. (97)
minimal Creative Commons License 2007.04.09 0 0 99

De kár, a kötélen mászás nagyon izgalmas. Biztos vannak még olyan helyek, amik így érhetők el!

 

Inkább kihagynék több helyet, de mondjuk ezt a kis szigetet jobban megismerném, akár 10 napot is eltöltenék ott... nem rohangálnék, mert akkor semmit sem látok igazán. Te mit javasolsz?

Előzmény: W.L. (96)
minimal Creative Commons License 2007.04.09 0 0 98

:o)

 

Igen olvastam róla, hogy egy kicsit más. Pont a speciális felszín, és a falvak elzártsága miatt érdekel. :o)

 

Nekem szerintem az egyel régebbi van meg, amin a "bungy" torony van egy hajóval a háttérben.

 

Sajnos én legközelebb 3 hét múlva leszek itthon, addig viszont simán eldőlhet a dolog, szóval lehet majd bemérem. De inkább valami mást vennék/rendelnék... a madaras könyv jó tipp volt!

Előzmény: W.L. (95)
W.L. Creative Commons License 2007.04.09 0 0 97

Apropó ajánlottam már kedvenc Vanuatu infolapomat?

http://www.positiveearth.org/bungalows/index.htm

Ezen van rengeteg helyiek által üzemeltett kis helyi bungaló az isten háta mögötti szigeteken/falvakban:

http://www.positiveearth.org/bungalows/explorer.htm

De Futunára még ez sem ír semmit, na az pl. egyike azoknak a szigeteknek amik szerintem sokkal érintetlenebbek az északi Cookoknál... OK, nem te lennél ott az első fehér ember, de nem valószínű, hogy belelbotlanál ott más turistákba akiket pont ugyanakkor evett oda a fene!

W.L. Creative Commons License 2007.04.09 0 0 96

Apropó, azt mondták a futunaiak, hogy már vannak lépcsők a szigeten, nem kell kötélen mászkálni a falvak közt... ;-)

Ha Santóra úgyis mennél a roncs miatt, ki ne hagyd a Champainge Beach-et, ami egyik kedvenc strandom volt Óceániában:

 

 

Nagyrészt tök egyedül voltam rajta, a közeli Lonnoc Bungalow meg príma szálláshely hasonlóan pazar stranddal.

Előzmény: minimal (94)
W.L. Creative Commons License 2007.04.09 0 0 95

Te disznó, Futuna engem is nagyon érdekelne, Tannán beszéltem is futunaiakkal, de az 5 hét alatt nem jutottam el oda is!!! Híresek táncaikról...

Egyébként bár ott egy polinéz nyelvet beszélnek, külsőre már inkább melanézek a helyiek - ezt csak azért említem, hogy nehogy tahiti szépségelet keresni menj oda! ;-)

A 3 hétre vedd meg a belföldi repülőbérletet ha még kapható, az 4 repülésre érvényes.

Amúgy hol olvasgattál Vanuaturól?

A legújabb LP szar róla, a kettővel ezelőtti kiadás a legrészletesebb:

http://www.alibris.com/search/search.cfm?qwork=4020326&pbest=3%2E31&qsort=p

Pár hete a Vista könyvesboltjában még volt egy példány ebből kemény 1000 Ft áron, ha még ott van, megérné... én is ezt használtam.

Előzmény: minimal (94)
minimal Creative Commons License 2007.04.08 0 0 94
No, nézegettem Vanuatu-t. A kommersz dolgok közül a II VH-s roncsot megmerülném, valamint megnézném a Mt. Yasur-t. Sajnos ennyi már alsó hangon egy hét, de inkább másfél. Emellett Futuna érdekel még... aztán sok nem maradna. Botrányosan kevés a 3 hét! :o/
Előzmény: W.L. (92)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 93

Kösz az ajánlást, ha végre meglesz a kártyám, akkor körbenézek az Amazon-on...

Előzmény: W.L. (92)
W.L. Creative Commons License 2007.04.07 0 0 92

A LP tényleg nem feltétlenül mindig a legjobb, sőt...

Új-Zélandról pl. a Rough Guide is sokkal jobb, de ezeket a spéci erdőrezervátumokat már kimondottan madarászoknak szóló útikönyvekből szúrtam kii!

 

Óceániáról pedig hadd ajánljam még egyszer a Moon South Pacific Handbookot, ami toronymagasan jobb jobb a LP-nél. Dettó a Moon Fiji Handbook.

Viszont most mindkettőből régebbi kiadás van a piacon mint LP-ből, de ezzel együtt is kenterbe verik szerintem - különösen ha a félreesőbb szigetek érdekelnek, amik az újabb LP-ekben egyszerűen benne sincsenek!

Előzmény: minimal (90)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 91
Meg is írtam a még ottlévő cimboráknak SMS-ben. :o) 
Előzmény: W.L. (89)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 90

Hmmm, kezdem azt gondolni, hogy mégsem az LP könyveket kéne erőltetni...

 

Az egyik great walk alkalmával mi sem láttunk túl sok más túrázót, az egyik sátorhelyen mi is egyedül voltunk a tóparton. Kiwit én csak hallottam, de egy alkalommal egész közel lehetett, olyan 50 méteren belül.

 

A Kauri erdőben csak a legnagyobb fánál voltak sokan. Amúgy a második legnagyobb sokkal látványosabb volt a jóval vaskosabb törzse miatt.

Előzmény: W.L. (89)
W.L. Creative Commons License 2007.04.07 0 0 89

Az egyik kedvenc helyem pl az Északi-sziget legjobb fennmaradt természetes erdeje, a Pureora Forest Reserve volt. Őshonos erdő tele ritka, endemikus madarakkal, viszont nincs benne a LP jellegű útikönyvekben. Ebből adódóan az első nap 3, a második nap 1 családdal osztozkodtam a sátorozóhelyén. Más szállás nincs is.

 

A turistás Waipoua  kaurierdőtől nem messze pedig van egy kisebb és a LP-ben szintén nem propagált, a Trounson Kauri Forest, ahol vad kiwiket is lehet látni.

A második éjjel én is láttam egyet, pár méterről!

Előzmény: minimal (86)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 88
Persze a végére felkiáltójelet képzeltem, csakhát a "madzsarul" billentyűzet. ;o)
Előzmény: minimal (87)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 87

Sajnos itt nem voltam... tényleg szép.

 

Amúgy le a kalappal a DOC előtt, komoly munkát végeznek'

Előzmény: W.L. (85)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 86

Napi egy busznyi turista jön és megy, nem olyan vészes. A falu jópofa, és vízitaxival bármikor kivitetheted magad a motu-ra. Bár a tengeri uborka a tiszutaság jele, egyes részeken az sem volt, ilyen gyönyű vizet én még sehol sem láttam... Amúgy pont az a hátránya, hogy a fő sziget körül nem a legszebb a partvonal (a sziget belseje szép, és jó kilátás van a 130 méter magas "csúcsról"). Egyébként további érdekességként ott van Cook's legrégebbi temploma is.

 

Új-Zélandon volt, hogy az Auckland-i hostelben láttott embreket többször viszontláttuk. :o)

 

Merre jártál, ahol nem volt turista, és érdekes is volt?

 

Előzmény: W.L. (84)
W.L. Creative Commons License 2007.04.07 0 0 85

Egy kis "helyreállított" természeti paradicsom Új-Zélandon:

http://members.virtualtourist.com/m/2e789/1cb577/

Ezen is én voltam az egyetlen turista aki meg is szállt rajta.

Előzmény: minimal (81)
W.L. Creative Commons License 2007.04.07 0 0 84

Én úgy kézelem, hogy Aitutaki kicsi és lapos, tehát koncentrálódnak rajta a turisták, míg Új-Zéland nagy és hegyes. Utóbbinak sok részén egyáltalán nem láttam turistákat, de ahol igen, azok közt is voltak fantasztikus helyek - pl. Tongariro NP.

 

Amerikában eddig egyáltalán nem jártam, most filózom rajta - így ötlött fel az RTW is.

Előzmény: minimal (81)
minimal Creative Commons License 2007.04.07 0 0 83

Még nem tudtam rendelni, mert új számlám van, és persze még nincs meg a Mastercard-om.

 

RTW epjegyet 3 hónap alatt "bűn" venni. Anno találkoztam egy svéd sráccal, aki csak Dél-Amerikában 8 hónapot töltött. :o)

Előzmény: W.L. (82)
W.L. Creative Commons License 2007.04.07 0 0 82

RTW: Elfeledtem egy szabályt, a legolcsóbb variációnál nem lehet egy régión belül 4 megálló! :-( Annyit csak a 34.000 mérföldes variáció enged meg, ami minimum 619 ezerbe kerül - viszont annyi mérfölddel már távolabbi szigetországok is beleférnének.

 

Milyen LP-et rendeltél, SP & Micronesia?

És Papa Mike Palau könyvét is?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!