Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2324

Bár igazság szerint a programon sem fontos állítani, hiszen csak az a lényeg, hogy kavar tovább, vagy beáll a kiindulási helyzet.

Előzmény: Törölt nick (2323)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2323

Csak nem akármeddig, mint írtam korábban is. Könnyű ellenőrizni, csak el kell indítani a gépet üresen, de nem alap-programon. Bármit át lehet állítani, súlyt vagy barnítást, ez már mindegy.

Utána áramtalanítani, 5 perc múlva visszadugni.

Az enyém például 5 percig még nem felejt, folytatja a programot, de 6 perc után már törlődik, vagyis alapra áll.

Előzmény: blaze73 (2322)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2322

Igen, a miénk is ilyen.  Megjegyzi hol állt :) 


Én ismerősnek vettem olyan gépet mint ami nekünk van, és ott próbálgattuk és kihúztuk az áramból , stb. és folytatta...

szóval igen, megjegyzi hol állt :) 

Előzmény: 3ferret (2320)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2321

Szuper, ezek szerint olyan, mint a mosógép... remélem, hogy minden kenyérsütő - típustól függetlenül - egyformán reagál az áramszünetre:-)

Előzmény: 3ferret (2320)
3ferret Creative Commons License 2012.05.23 0 0 2320
Sziasztok! Múltkor téma volt, hogy áramszünet esetén mit csinál a gép. Na, nálunk pár perce volt, köszönhetően a viharnak. Csak rövid ideig tartott ugyan, de a gép ott folytatta, ahol abbahagyta. ;-)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2319

Örülök, hogy jó lett - nálunk ez egy atom jól bevált recept.  a lisztekkel lehet játszani, de a többi hozzávaló az fix :)

a kefír nagyon jó a kenyérbe. 

Előzmény: CSVili (2316)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2318

Aki többször (vagy mindennap) süt a héten, tényleg jó ötlet előre összekészíteni... de a lisztbe előre bekevert só, így érintkezik az élesztővel, "ezek" ketten pedig nem csípik egymást:-) Bár lehet, hogy ha a teljes lisztmennyiségben van elkeverve az a kevés só, akkor a sónak nincs elég "érintkezési felülete", hogy "kioltsa" az élesztőt.

 

A víz hőmérséklete - a használati szerint - akkor jó, ha az ujjad a vízbe téve, azt érzed, hogy a víz hűvös, ha túl hidegnek találja valaki, javasolják, hogy hagyja a konyhában kb. 1 órát és így szobahőmérsékletűre melegszik. Javaslatok között szerepel még a lágy víz ... bár azt írják, hogy a kemény vízből is tökéletes kenyeret süt a gép:-) Egyébként is a gép pl. az alapprogramon - mérettől függően - 17-20 percen át előmelegítést végez, szóval, ha csak nem jéghideg, vagy forró vizet tett valaki véletlenül az üstbe, akkor a víz hőmérséklete, nem oszt, nem szoroz. Inkább a liszt és az élesztő, esetleg a mennyiségi arányok, vagy a gép műszaki hibája, esetleg nem jól záródó ajtaja a hibás a nem megfelelő kenyérért. Egy jól működő gép mindig pontosan ugyanúgy végzi a "feladatát", tehát a hozzávalókat kell hibáztatni, ha valami nem jó :-))  Mi csak extrém esetben hibázhatunk, pl. ahogy én, akkor, amikor kihagytam a keverőlapátokat:-D

 

 

Előzmény: ágika1 (2317)
ágika1 Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2317

15 dkg teljes kiőrlésű és 45 dkg sima (akciós fajta) liszthez + evőkanál sikérhez 3,6 dl folyadékot teszek + összesen egy evőkanálnyi ecet-olaj keveréket. Teljes kiőrlésű programon sütöm, ami a gépemen 3 óra 40 perc. 4-5 g friss élesztőt morzsolok el a tetején levő liszttel.

5-6 adagra való lisztet sót, sikért köménymagot zacskókba előre kimérek, az mindig azonos.

 

Ami változik nálam, és indolhatja az eltérő kenyér magasságot és sűrűséget, a liszt minősége, a folyadék hőmérséklete, és az élesztő minősége/frissesége. 

CSVili Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2316

Kipróbáltam blaze73 receptjét, reggel 6h-ra sült ki.Magasabb lett mint az utóbbi időben készült kenyereim, az üst felső szintjét elérte a teteje.Nekem nem jött fel az ablakig, de a gépek sem egyformák. Az enyém Silver Crest /LIDL s / 2 lapátos gép. Új, bontatlan csomagolású bio TK lisztet, és BL-80-ast használtam. Köszi a receptet, legközelebb 5dk-val kevesebb TK t teszek bele, akkor biztos magasabb lesz, de én már ezzel is elégedett vagyok. Ezek szerint a lisztkeverékeim nem voltak megfelelők.

.ETNA. Creative Commons License 2012.05.19 0 0 2315

Igen, én is ilyesmire gyanakszom, a kenyérsütőgép végülis egy totál zárt tér, más mint egy szimpla keverőtálas dagasztóm ahol a külső hőmérséklet, a huzat stb.stb. is sokat befolyásolhat - gondolom ... 

Előzmény: firmitudo (2314)
firmitudo Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2314

Értem. Talán a gépi sütésnél nincs annyit bolygatva a tészta, jobban megtartja a vizet, ezért nem annyira érzékeny...vagy valami ilyesmi;).

Előzmény: .ETNA. (2312)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2313

... mármint egy evőkanálnyi (a géphez tartozó adagoló kanál nagyobb fele) vizet:-)

Előzmény: .ETNA. (2312)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2312

Ez a kenyérsütőgépnél nem igazán számít, legalábbis én így tapasztaltam. A víz mennyiségét, én speciel akkor sem szoktam változtatni, amikor csak winnys BL-55-ös lisztem van itthon, s ezt keverem a teljes kiőrlésű rozsliszttel:-) 

 

A használatikban az szerepel, hogy egy evőkanállal tegyünk még hozzá, ha száraz lenne a tészta ... vagy valami ilyesmi...

Előzmény: firmitudo (2310)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2311

Hupsz, köszi, ezt megyjegyzem... hátha útba esik valamikor... jövet-menet:-)

Előzmény: blaze73 (2309)
firmitudo Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2310

.ETNA. hozzászólás:  4./ túl sok a víz - ez Nálad nem áll meg, mert az 560 g liszthez a 320 ml víz éppen jó

 

Ez nem biztos. Ugyanis írja, hogy lisztet váltott, a BL 80-ast cserélte le(kényszerűségből) sima-és réteslisztre. Ami a BL 80-ashoz pont jó vízmennyiség volt, az nem lesz jó a az említett lisztekhez. Gyakorlatból tudom, hogy ha sorrendet akarnék felállítani a liszt szemcsenagyságában, akkor a BL 80-as a púderesebb, utána a sima liszt, majd a rétesliszt következne. A nagyobb szemcse nehezebben veszi fel a vizet, szóval szerintem egy gondolattal(10-20 ml) több vizet kellenne hozzátenni, talán száraz a tésztája, szakad. Így viszont a sikérszálak nem tudnak megdagadni, nem kel meg rendesen. De az is lehet, hogy jó ugyanaz a vízmennyiség, csak hosszabb ideig kellene keleszteni.

Egy olyan példa jutott eszembe, hogy ugyanolyan kupac sóderhez és homokhoz ugyanannyi vizet öntünk. Míg a sóderból elfolyik a víz, a homok felveszi.

Én pl. a jénait kizsírozás után sima liszttel szórom meg, a BL-80-as nem jó hozzá, beletapad. A rétesliszt megint nem jó, mert leszalad róla.

 

Egy járható út lehet, hogy amikor gurul a szekér(szépek a kenyerek), akkor dagasztás után néhányszor kiveszed az üstből, átforgatod a kezeddel, kicsit meghúzod a tésztát, ha szépen nyúlik, nem szakad, akkor ezt az állagot megjegyzed. Liszt váltásnál ugyanezt megteszed és rögtön látod a különbséget...nem sima a felülete, szakad stb. Ilyenkor korrigálsz: vagy plusz vizet teszel hozzá és újra dagasztod, vagy tovább keleszted...mondjuk azt nem tudom, hogy a gépeknél milyen lehetőség van program kihagyásra, egy további kelesztésnél.

Van még egy biztosnak mondható "teszt" a tészta állagának megállapítására. Ha finoman belenyomod az ujjad és visszarugózik, akkor még nem kelt meg. Ha úgy marad az ujjnyom, akkor megkelt(vigyázat, túlkelésnél ugyanezt produkálja).

 

Szerdán vettem egy zsák BL 80-ast, augusztus közepéig jó. A fél éves liszt lehet, hogy már húzós...vagy nagyon tuti száraz, hűvös helyen kell ahhoz tárolnod, hogy ne vegye fel a nedvességet.

Előzmény: CSVili (2305)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2309

Nem tudom ki merre lakik, de akinek nem esik ki Őket nagyon ajánlom :

 

http://www.szabomalom.hu/


Szigetszentmiklóson vannak.   Kiváló a BL80 kenyérliszt, a BL112 félfehér kenyérliszt és a Graham lisztjük is.


És van 5kg kiszerelés, aki sokat süt nem kell 1 kilós kiszerelésekkel "bajlódni".

 

Postáznak is egyébként, ha valakinek nagyobb mennyiség kell úgy megéri : Lakosság felé vállalunk postai utánvétes kiszállítást! Az ország bármely részére!
Max. 30 kg-ig (28 kg netto) 1770 Ft-os költséggel.

 

 

Előzmény: .ETNA. (2307)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2308

Dehogy is szentségtörés, anno én is néztem néhány bekevert lisztet a boltokban (speciel az ALDI-sat még nem), de az ÖSSZETEVŐK között - sajnos - találtam olyasmit is, amire szerintem nincs szükség egy kenyérben... pláne, ha azért sütöm otthon, hogy egészségesebb kenyeret fogyasszunk.....

Előzmény: John.M (2306)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2307

Valamelyik liszttel lehet a gond.... de, ha próbálkozol, majdcsak kiderül, kérdés, hogy a "próbák" alatt hogyan jut kenyérhez a család:-)))

 

http://tudatosvasarlo.hu/cikk/liszt-kisokos-melyiket-valasszam

Előzmény: CSVili (2305)
John.M Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2306

Picit talán szentségtörés ilyesmit itt leírni, de én mostanában az ALDI-ban kapható rozsos kenyérkeveréket sütögetem és igen kíválónak tartom. Sajna nem mindíg lehet kapni, de ha éppen van, érdemes többet is beszerezni belőle! :)

CSVili Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2305

Köszönöm a hozzászólásokat, kipróbálom a javasolt receptet is, van is itthon TK-liszt. Valahol azt olvastam, hogy a BL-80 as liszt, a BL-55 és Rétesliszt keverékéből tevődik össze. Az arányokra nem emlékszem pontosan, de úgy rémlik, hogy 1/3, vagy 1/4 rétesliszt kell a BL-55 be. A magyarázat szerint több sikér van a réteslisztben. Ha viszont több van benne nem kel meg eléggé. /Kérdéses/  Mindent úgy csinálok ahogy leírtátok, talán még arra gondoltam, hogy a Graham liszttem jó féléves, lehet emmiatt romlott a beltartalma.

.ETNA. Creative Commons License 2012.05.17 0 0 2304

Korábban itt, vagy a másik fórumon, már foglalkoztunk azzal, hogy sajnos a sima lisztek minősége elég gyatra, szabályosan lutri, hogy ki tudsz-e fogni megfelelő minőségű búzalisztet. A BL-55 pedig ... hát... persze nekem is ebből készülnek a kenyereim, ha nincs itthon éppen kenyérliszt.

 

Szerintem nincs értelme a réteslisztnek, csináld csak 400 fehérből és 160 grahamból, vagy teljes kiőrlésűből.

 

A kenyér általában kb. négy ok miatt nem kel meg rendesen a kenyérsütőgépben:

1./ huzatos, nem egyenletes külső hőmérsékletű helyen lévő gép, esetleg rosszul záródó tető (illan a hő)

2./ nem jó minőségű az élesztő (szöknek a gázbubik az élesztőből

3./ nem jó minőségű (kevés benne a glutén... amitől bubisabb lesz az élesztő) a liszt

4./ túl sok a víz - ez Nálad nem áll meg, mert az 560 g liszthez a 320 ml víz éppen jó

 

Ne használj melegvizet, mert megölheti az élesztőt, a gépben az élesztő soha ne érjen a vízhez, a só ne legyen az élesztő közelében. Ha friss élesztőből csinálod, próbáld ki esetleg azt, hogy meleg helyen, egy csészében kb. másfél-két ujjnyi cukrostejben megfuttatod az élesztőt és így öntöd bele a lisztben készített kis "fészekbe". 

 

Nagyjából ennyi jutott hirtelen eszembe, még az ugrott most be, hogy esetleg próbáld a teljes kiőrlésű progival, mert az tovább dagasztja a tésztát.

Előzmény: CSVili (2301)
ágika1 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 2303

Lehet, hogy  melegebb folyadékkal kellene megpróbálnod.

Előzmény: CSVili (2301)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 2302

Az arányok pedig jók.

Nálam ami most tegnap sült : 25 dkg teljeskiőrlésű , 30 dkg BL80 kenyérliszt , 175 ml KEFíR, 1.6 dl víz, 2 EK OLAJ , 1 kis kanál só, 1 kávéskanál cukor (Barna) és a késhegynyi aszkorbinsav. (ecettel pótolható)  Élesztő szintén Budafoki 17GRAMM.
Az ablakig feljött a kenyér !    Fontos, hogy az élesztő friss legyen.  

Próbálkozhatsz por éleszővel is, abból 1 tasak kell. (7gramm azt hiszem)

 

A fenti arányokat, hozzávalókat ha betartod akkor jónak kell lennie.   Teljeskiőrlésű (3+ óra) programon sütöd ????  

Előzmény: CSVili (2301)
CSVili Creative Commons License 2012.05.16 0 0 2301

Kedves ETNA

Mostanában nem sikerülnek, nem kelnek meg eléggé a kenyerek a gépemben. 56 dk lisztből készülnek a kenyereim, ami 15 dk graham,25 dk BL-55 és 16 dk rétesliszt keverékéből áll. A víz 3.2 dl. Még egy ek. sikért is teszek bele, s még így sem jön fel az üst felső szintjéig. Elfogyott a BL-80 as lisztem azért variálok a rétesliszttel.Az élesztő adagot is felemeltem 2.5 dk budafokira. A többi hozzávaló a szokásos mennyiség. Nem tudom, hol lehet a hiba, rossz a liszt minősége, vagy aránya, vagy hűvösebb, párásabb az idő ? Van ötleted ?

.ETNA. Creative Commons License 2012.05.15 0 0 2300

Szia!

 

Csatlakozva az előttem szólóhoz, én is mindenképpen két lapátos gépet ajánlok, lehetőség szerint középkategóriás árban (kb. 10-20ezer között), a gépeket, szinte kivétel nélkül Kínában gyártják, az pedig csak - kis túlzással - a szerencsén múlik, hogy éppen milyen márkanév kerül rá:-)  Nem látom én sem sok értelmét a drága, márkás kenyérsütőknek (pláne, ha nincsenek extra igények), mert egy középkategóriás is lehet ugyanolyan jó.  Egyébként az Aldis gépről én is jókat hallottam...nekem Hausmeisterem van... elégedett vagyok vele. Anno én is ajándékba kaptam és tutira állíthatom, hogy jó meglepi!

 

A vásárlásnál fontos, hogy feltétlenül nézd meg, hogy a gép teteje jól záródik-e, van-e magyar nyelvű használati utasítása, az utasításban jó ha van pl. "ciklusidő táblázat" (percre megadja, hogy melyik programon hogyan és mennyi ideig tart egy-egy történés) ... esetleg jó ha van hozzá adagolókanál... kb. ezek a legfontosabb kritériumok.

 

A legtöbb gépen min. 8-10 funkció azért van, a legfontosabb programok: alap, gyors, teljes kiőrlésű, tészta, sütemény ... esetleg francia.. a többit ... hát, nagyjából nem is használom:-)

 

A francia progin levegősebb, könnyű, laza kenyereket lehet sütni, a tésztán (ez csak kever-dagaszt-keleszt) pl. pizzatésztát, s ha számít az idő, akkor a gyors program nagy segítség:-)

 

Nekem egyébként jobban bejön az ovális formájú kenyérsütő (pl. Hausmeister HM-1300 stb.stb.), de hát ugye, ízlések és pofonok ...

 

Ezen az oldalon nézelődhetsz, ha van időd, olvashatsz egy-egy terméknél vásárlói véleményt, megtalálható a termék részletes leírása és az átlagos ára is: http://www.arukereso.hu/kenyersuto-c4110/

 

Azt pedig csak csendben jegyzem meg, hogy ha eljön az ideje, majd a pelenkázásba is bele fogsz jönni, sőőőt, az is lehet, hogy néhány hónap múlva már a kenyeret is Te sütöd otthon:-))))) Sok sikert a válogatáshoz!

Előzmény: tomabau (2298)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.15 0 0 2299

Továbbra is az ALDI-ban kapható 2 lapátos gépet ajánlom , 3 ÉV (!) garanciával : 

 

 

Aldi-ban szokott lenni, de olcsóbban is lehet szerencséd megvenni a GRX outlet-ből csomagolássérülten :

 

http://www.grx.hu/shop/haztartasi-kisgepek/konyhai-kisgepek/shg-bb1350-kenyersuto-keszulek/print

 

Nagyon jó gép, az ismerősi körben már 2-3 ember is vett a mi tanácsunkra és kiváló kenyereket sütnek vele.

Hasonló 2 lapátos gépek 25 ezertől indulnak.  és ehhez 3 ÉV (!) garancia jár !

 

 

Előzmény: tomabau (2298)
tomabau Creative Commons License 2012.05.15 0 0 2298

Szerbusztok

 

Szüleimet szeretném meglepni egy kenyérsütővel születésnapjukra. Fősulis srác vagyok, a kenyérsütéshez meg pont annyit értek mint a pelenkázáshoz :)

Szóval tanács kellene. Voltam pár elektroüzletben ott persze a legdrágább kétlapátos gépeket tugymálták huszon-nemtomhány funkcióval. De a neten található infók alapján vlami egyszerübb is megtenné, így tanácstalan vagyok.

Ti mit ajánlanátok, kezdőknek CSAK kenyérsütésre (barna,fehér), a többi hókuszpók a palacsinta, meg a dzsemcsináló funkció úgy is kihasználatlan maradna? Jah, az olyan negatívumok mint hangos, meg nagy helyet foglal nálunk nem probléma.

Néztem kettőt. Az egyik az Zelmer 43 vlamennyi, olcsó egylapátos, de a kivitelezése nem a legszebb(ebből gondolom, hogy a minősége sem). Viszont volt mellette egy Eta Harmony, kétlapátos leszállítva egész jó árban, de utánanézve ez egy régebbi típus lehet.

 

Minden infót előre is köszönök!

blaze73 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 2297

köszi, átadom nekik az infót :) 

Előzmény: .ETNA. (2295)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.10 0 0 2296

... természetesen a kenyérsütőhöz adott legkisebb méret tehát: 1,5 fontos:

 

260 ml víz

460 g liszt (a nagyobb kenyér liszt-arányait alapul véve: 330 g fehér + 130 g teljes kiőrlésű)

2 kk só

2 ek cukor

3 ek vaj/olaj

2 kk instant élesztő

 

 

Előzmény: .ETNA. (2295)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.10 0 0 2295

A gépem használatijában zömében 70 dkg-os és kb. 1 kg-os kenyerek receptje van megadva. Ez ugyebár a 1,5 lb és a 2 lb (font) kenyeret jelenti.

(1 lb=0,4536 kg)

 

Két kenyérnél adtak meg 2,5 fontosra (kb. 1,13 kg) vonatkozó receptet is (!), ezek szerint ez a max. amit a gép elbír, függetlenül attól, hogy a használati borítóján ez szerepel: "Használati utasítás Kenyérsütő gép 1,3 kg-os" :-)) Persze még sosem mértem le az elkészült kenyeret (nem is tudom, hogy miért), lehet, hogy mire megsül 1,3 kg-os lesz az 1,13-ból - hááát, csodálkoznék:-)) Esetleg nem jól váltották át a fontos kilóba:-)

 

Teljes kiőrlésű:

380 ml víz

500 g teljes kiőrlésű

200 g erős fehér liszt

2 kk só

3 ek cukor

3 ek olaj/vaj

2 kk instant élesztő

 

teljes kiőrlésű progin kell sütni és ha csak (!) teljes kiőrlésű lisztből készül, akkor 1 evőkanállal több vizet kell hozzáadni, bár szerintem ha csak teljesből készül nagyon sűrű lesz, igaz így még sosem próbáltam, mert mindig keverem a sima és teljes k. lisztet.

 

A barna kenyérnél "erős barna lisztet" ír... hm? gőzöm sincs mire, melyik lisztre gondol, biztosan lehet valahol ilyen lisztet is kapni, ha egyszer a magyar nyelvű használatiban (az eredeti x nyelven írt receptben lévő liszt ott, ahol a receptet leírták biztosan kapható) erre hivatkoznak-)

 

370 ml víz

700 g erős barna liszt ... a többi hozzávaló ugyanaz, mint a teljes kiőrlésű receptnél, ez a kenyér süthető alap és teljes kiőrlésű programon is.

 

 

 

 

 

Előzmény: blaze73 (2292)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!