Keresés

Részletes keresés

hold999 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7458

Köszönöm il1321  !  Az-az igazság ,hogy nekem eddig esélyem se volt ilyen magokat beszerezni.Ahol én lakom egy kisfaluba eddig csak a kecskeméti fajtát lehetett kapni .Közeli városban max 10- 12 féle mag van föleg F1-ek .Ezért a netten rendeltem hol a fajta leirásban nem volt a f1 és a hibrid feltűntettve ,igyekeztem ilyen fajtákat válogatni .Külföldi oldalakon találtam fajta leírást hol az egyiken, hibridnek írják a másik oldalon nem ,főleg a Citrina és a citrómfiúval vannak problémáim .Tényleg csak 3-4 tövet szeretnék rakni mindenből :-)) 

Kedves havasföld34 ha itt valamelyik fajta iránt megerősitenek akkor szedek jó sok magot és ha szeretnéd küldök D 

beetee Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7457

Mindet nem ismerem.

 

Pláne nem ismerem az elvárásaidat. Friss fogyasztásra kellenek? Eltenni télire lének? Szósznak? Aszalni? Salátába? Ételt díszíteni? Stb...

 

Az ízlésedet meg aztán végképp nem tudom belőni. :)))

 

A termeléséhez meg a lehetőségeidet kellene jobban körvonalazni. Milyen talaj? Milyen fekvés? Milyen térállás? Mikor volt trágyázva?

Talaj ph-ja, mésztartalma, tápanyagtartalma, hiányai... ;)))

 

Én jártam úgy, hogy kaptam magot mástól, hogy ezt próbáljam ki, de nálam nem lett olyan. És volt ez viszont is. Olyan fajta, ami nálam jól teljesített és szeretjük, másnál csak senyvedt és nem lett olyan ízű...

 

Ha mindegyikből ültetsz jövőre tudsz szelektálni, nektek mi az ami be fog vállni.

 

Pár fajtához és általánosságban egy két tanács:

Azok a fajták, amik nagyobb bogyójúak általában nagyobb térállást is igényelnek.

A hazai ipari fajták (manó, kecskemétiek, marmande) nagyobb részt determinált illetve féldeterminált (bokros növekedésűek), hogy gépesítve is termeszthetőek legyenek. Termésátlag függ a fenti (talaj-táp, stb.. bekezdéstől). Én nem kedvelem ezeket, nem is termettek annyit, ami az elvárásom lett volnam, és nem is ízlettek, de ez szubjektív.

 

A citromfiú (Lemon boy eredetileg) nekem is van. Szeretem. Nálam bőtermő, nagy, mutatós bogyók. Kissé savas. A növény determinált, vagy inkább féldeterminált, kedvező helyen óriási masszív ágrendszerű bokor. Jócskán karózni kell.

 

Ha a citrina az amire gondolok, az bőtermő, tojásnyi gyümölcsökkel, nálam nem túl sok ízzel, és betegségre fogékonyan.

 

A San Marzano egy alakkör. Nem tudni neked melyik lesz. Abból van folytonnövő és determinált is. Kevés levű, szósznak és aszalni való gyümölcsű.

 

A japán csíkos valószínű egy közepes-kis bogyójú salátaparadicsom. Lehet, hogy tévedek, de az ilyenek jó savasak szoktak lenni.

 

Erkély paradicsom. Balkonparadicsom? Van belőlük jó csomó. Szerintem dísznövénynek jó, mennyiségre keveset ad, de mit is vársz egy 30-40 cm-es bokrocskától? Ami nekem volt, az ráadásul még rossz ízzel is párosult...

 

 

Előzmény: hold999 (7452)
havasföld34 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7456

Akkor legalább lehet spórolni a magon. Jó lenne minél több mindenből félretenni és csak azt megvenni, ami feltétlen szükséges.

Előzmény: BAtti1964 (7455)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7455

Tudomásom szerint nem hibrid (F1), azaz fogható belőle mag.

Előzmény: havasföld34 (7454)
havasföld34 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7454

Nekem is hasonló kérdésem lenne, igaz csak a Marmande fajtával kapcsolatban: Lehet magot fogni belőle? Fajtaazonos lesz? Most van először és bár nem tudom, hogy mit produkál majd később, de egyelőre nagyon jól teljesít. Egyszerre vetettem a többivel és messze lehagyta őket méretben.

 

 

hold999: Érdekes fajták, nekem ezek közül csak ökörszív volt, az elég bőtermő trágyázott talajon, gyakran öntözve. Talán a kedvenc fajtám az összes közül, nagyon finom, olvadó húsú, nagy termésű, csak arra kell figyelni, hogy az átlagnál érzékenyebb a betegségekre és kirepedésre. De egy kis odafigyeléssel, időnkénti permetezéssel termőképes marad az első fagyokig is.

Előzmény: hold999 (7452)
il1321 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7453

Azt gondolom, hogy ide is jól jön ez a blogbejegyzés, ami arról szól, hogy milyen magot szedhetünk meg továbbszaporításra.

http://ilkertje.blogspot.hu/2013/04/novenyszaporitas-sajat-magrol.html

 

Ebből tisztázható, hogy mi az az "elfajzás"

A felsorolt fajtákból neked kell megnézni a zacskókon, hogy melyiknek van F1 jelzés a zacskóján, ami hibrid. Ebből nem lehet fajtaazonos magot fogni. Ez után majd esetleg a fajtanevet beírni keresőbe és a neten bővebben tájékozódni.

Amennyi fajtát felsoroltál, ez kb 3-4 évre elegendő magot jelent. Bár azt nem írtad, hogy mekkora az a "kis" kert.

ha tényleg kicsi, akkor fajtánként 3-5 tőnél nem érdemes többet ültetni, így ehhez max 6-8 szem magnál többet nem érdemes elvetni. Így bőven elég évekre.

Előzmény: hold999 (7452)
hold999 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7452

Sziasztok!

Jó pár hónapja olvasgatlak titeket.Teljesen beleszerettem a paradicsomokba,nem is tudtam,hogy ennyi-féle fajta van belőle.Segítségeteket szeretném kérni,mert jó pár fajta magot összevásároltam és megszeretném tudni melyikből ültessek többet(elég kicsi a kertem).?Melyikből érdemes magot,ami nem fog elfajzani jövőre?És ha valakinek voltak már ilyen paradicsomai melyik igazán bőtermő?

  •  De Barao Orange 
  •  Ikarus 
  •  Koroleva 
  •  Orange banana
  •  Citrina 
  •  Orange Strawberry 
  •  Purple Smudge 
  • Sakharnyi Zheltyi
  • mobil
  • keckeméti jubileum(eddig mindig ilyet ültettem,igaz magot nem szedtem belőle)
  • ökörszív
  • citromfíú
  • marmande
  • de berao
  • erkély paradicsom
  • amerikaióriás
  • thai paradicsom
  • japán csíkos
  • san marzano

 

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget! 

 

pippoka Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7451

Tavaly én is hasonlóan jártam el, igaz datolyaparadicsom néven vettem, és fajta azonos parim lett.

Előzmény: paradisso (7448)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7450

Ez a Baby Plum tomato nem egy pari fantázianév, hanem egy kis szilva alakú fajta, melyből 3 félét találtam az alábbi pdf-ben. Angelle, Dimple, Sweetelle.  Ezek közül lesz valamelyik, ezért össze tudod hasonlítani a képen látottal azt, amit te vettél. Olyan lesz, a termés is, mert az ismertetőben sehol sincs utalás az F1-re, ami ugye azt jelenti, hogy hibrid.

http://www.syngenta.com/country/se/sv/gronsaksfro/Documents/Crop%20manual%202011%20baby%20plum%20tomatoes.pdf

 

 

 

 

Előzmény: paradisso (7444)
TINTUS Creative Commons License 2013.04.07 0 0 7449

Postaforgalmiban végeztél?  :)

Előzmény: kemorgo (7445)
paradisso Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7448

Értem, akkor a nyálkát leáztatom. Köszönöm mindenkinek a választ! Majd beszámolok róla, hogy mi lett belőle. 

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7447

az a fontos, hogy a frissről is áztasd le a nyálkát, mert az csírázásgátló anyagot tartalmaz.

Előzmény: paradisso (7444)
m-s-m Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7446

1. válasz. Persze, lehet, vesd nyugodtan. Ki fog kelni.

 

2. válasz. Drága barátom, ha azt írja valaki, hogy nem lehet elvetni, akkor kidobod? Nem akkor is elveted, hogy meglásd a saját szemeddel, mi lesz a magból? Hiszen baj nem érhet, ha kikel jó, ha nem, hát nem?

 

Előzmény: paradisso (7444)
kemorgo Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7445

Szolg. közl.

Akitől kaptam mailt, annak tegnap, és ma elment a boríték.

 

Szolg. közl. vége...

paradisso Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7444

Ma vettünk a TESCO-ban baby plum paradicsomot, spanyol termék. Nagyon finom az íze. Úgy döntöttem, hogy megszedem a magját, eltettem belőle 2 db-ot, ezeket szeretném elvetni tejfölös pohárba palántának. Nem baj ha később érik be csak a termés, mert elvileg korábban kellett volna vetni, de azért augusztusra még beérik, de ezt az ízt szeretnénk még élvezni, tényleg nagyon jó volt, pedig ilyenkor csak műparadicsomot lehet kapni, ezért nagyon meg is lepődtünk.  
Azt szeretném kérdezni, hogy lehet e frissen szedett magot egyből elvetni? Találtam róla képet is. http://www.tesco.com/groceries/Product/Details/?id=267459342 Remélem nem hibrid, mindegy egy próbát megérne...

havasföld34 Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7443

Én pariból csak pár fajtát vetettem, a többit április közepén fogom. Szerintem simán utolérik majd a március közepi vetésűeket, tán még le is hagyják majd őket...

Mariska néni Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7442

Én a 25-én vetett paradicsomokat már szétültettem. Illetve a 15 féléből 14-et. A paprika alakú nem akart kelni, meg sem moccant.  Megijedtem, hogy mi lesz, mert ez a leges-legfinomabb paraidcsomom. Már azt fontolgattam, hogy kunyizok itt a fórumon magot, gondolván, hogy azzal volt a baj. De most szerdán elvetettem a maradékot, és már bújik! Meg vagyok mentve...

Előzmény: TINTUS (7440)
TINTUS Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7441

Amit meg március közepén vetettem annak jó része meg sehol. Valószínű azért mert a magot elég vékonyan takartam . Az egyébb körülmények megegyeztek.

TINTUS Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7440

Hihetetlen  vetettem még paradicsomot április 1-én és 4-én kikeltek  --nem tréfa ! -

arwen2008 Creative Commons License 2013.04.06 0 0 7439

:)

Már értem!

Előzmény: Jani71 (7436)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7438

Nem rossz!! :)

Köszi!!

Előzmény: Jani71 (7437)
Jani71 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7437

Én így szoktam:

 

 

Csak elmented ezt a képet és bármikor használhatod (de kisebb vagy nagyobb is lehet).

Előzmény: Törölt nick (7435)
Jani71 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7436

Nem teljesen világos, hogy mire kérdeztél rá, de ha a második mondatra, akkor olyasmikre gondoltam, hogy valaki arra jár, vagy van ott ismerőse, rokona (vagy ő épp csak arra jár), és tud küldeni olyan helyre, ahol ez a fajta nem beszerezhető, de szükség van rá. Stb., stb. :)

Az ilyen eshetőségek miatt gondoltam megmutatni. Jómagam is jártam már így, és jól jött.

Vagy nem erre gondoltál?

Előzmény: arwen2008 (7434)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7435

Miért nincs itt is egy Like/Tetszik gomb? :) Mindig meg akarom nyomni, ha valami jót olvasok. :)

Nekem is sokféle pari magot sikrült szerezni és kis területen lesz sok fajta. Azon görcsöltem, hogy hogyan fogok én ezekbő magot fogni úgy, hogy nyugadt szívvel adjam tovább ősszel, hogyha felnő, nehogy pepita legyen a csíkosnak vélt paradicsomból.

 :)

Előzmény: beetee (7431)
arwen2008 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7434

?

Előzmény: Jani71 (7433)
Jani71 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7433

Igen. Csak azért mutattam meg, mert esetleg lehet, hogy valakinek jól jön egy ilyen infó.

Lehet erre néhány variáció. ;)

Előzmény: arwen2008 (7430)
arwen2008 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7432

EZAAAAAAAAAAZ!

Az szuper!

Elég sok félét gyüjtöttem be:)Akkor jövőre tudok magot osztogatni:)

Már csak a jó idő hiányzik!

Előzmény: beetee (7431)
beetee Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7431

Amit írtam saját tapasztalat. Van, hogy egymásba értek a különböző fajtáim, de egy méter sincs köztük egyébként. 5 év alatt ugyanolyanok a bogyók az évente fogott magokból.

Előzmény: arwen2008 (7429)
arwen2008 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7430

Jól értelmeztem hogy ez Pécset van?

Én Érdi vagyok:(

Előzmény: Jani71 (7425)
arwen2008 Creative Commons License 2013.04.05 0 0 7429

És valami saját tapasztalat?:)

Biztos szedtetek már magot sajátról és ültettétek el.Én idén ültetek elősször ill.tavaly már volt parim,de csak egy féle.

Egyébként köszönöm a sgítséget:)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!