Keresés

Részletes keresés

zoli1122 Creative Commons License 2009.07.21 0 0 8919
En gondolkodok azon,hogy csakis kutvizet fogok hasznalni (persze 1-2 napig all a tartalyban, amibe a szivattyu felszivja) Epp az apu mondja, hogy annyi sok vasat tartalmaz,(ami epp a citrusoknak kell),hogy ahol 2-3x mosta az autot, ott egeszen rozsdaszinu lett a fu a viztol.szerintetek is ez megfelel a citrusoknak?...amugy a kertet mindig ebbol ontozi.
Előzmény: kurdilaci (8917)
kurdilaci Creative Commons License 2009.07.21 0 0 8918
Jozsó!Megnéztem a képeidet és útibeszámolódat a másik topijon,szemem-szám elállt.Fantasztikus élményekben volt részed,a lányodéknak pedig szívből gratulálok!
Előzmény: jozso48 (8914)
kurdilaci Creative Commons License 2009.07.21 0 0 8917
Én nagyon egyetértek veled,ami a csapvíz tilalmát illeti.Nem csupán a keménység,de a benne levő klór miatt sem célszerű kjözvetlenül öntözésre használni.Aki nem tud esővizet gyűjteni,annak azt tanácsolom,hogy legalább egy napos állott csapvizet használjon,esetleg forralja is fel,az sokat lágyít rajta.Én nem esővízzel locsolok,hanem a kerti tó biológiai úton lágyított vizét használom minden dézsás növényem öntözésére.A tavat viszont csapvízzel utántöltöm kétnaponta.Télen pedig az üvegházban levő kád állott vizét használom a kényesebb növényekhez.
Előzmény: Quicktor57 (8910)
kurdilaci Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8916
Marika!Én szoktam használni bordói port,rezes permetezéshez,de csak kora tavasszal és késő ősszel,mielőtt telelőbe vinném a növényeket.Növekedési időben szerintem perzselést okoz.Ilyenkor én Barack-kombit használok,s egészségesek a citrusaim.
Előzmény: ragusa. (8878)
kurdilaci Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8915
Békés -megye,Gádoros falu Orosháza mellett.
Előzmény: delon77 (8876)
jozso48 Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8914
Üdv.mindenkinek a hosszas hallgatásom oka egy tartós távollét a Fagytűrő déligyümöl-
csök fórumon részletesen leírtam ennek okát és sok fotót is raktam fel,akit érdekel
kukkancson be oda.
Idevágó téma,hogy természetesen sok citrusfélét láttam,sikerült néhány újdonságot is hozni,de még sok fotót nem volt időm feltölteni,így majd később még ide is rakok fel
képeket.Most be kell hoznom az elmaradást a kertben,növényházban,majd ismét
jelentkezem.Azért néhány fotó:
Az első kettő egy hatalmas 1 kg körüli citrusról,melynek sajnos a gazdája nem tudta
megmondani a nevét,viszont sikerült tőle kapni oltóágakat erről is,melyeket természe-
tesen már azonnal fel is oltottam.Vagy 50 db termő fácskája volt dézsákban 15-20 fajta.Nagyon szép fotók készültek még éppen virágzó és termő fagytűrő banánról is,
ha előkerül azt is felteszem.
Esetleg,ha ismerős lenne valakinek ez a citrus,az ötletet megköszönném,de majd én is
utána nézek,ha egy kis időhöz jutok.
torta1526 Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8913
Sziasztok!
A segítségetekre lenne szükségem, mert nagyon megakadtam :(
Van egy fiatal mandarinom, tavaly lett beoltva. Sose látszott rajta, hogy hej de jól érzi magát, de legutóbb, hogy megjöttünk nyaralásból, ilyen volt a levele:

Ezen a képen sajnos elég rosszul látszik, de barnultak a levélszéek, és furcsa fehér foltok voltak a levelein, kicsit olyan, mintha penészedne.
Azóta ezeket a leveleket leszedtem, de a levelek szélei még mindig csúnyán barnulnak, nem tudom, mi lehet az oka :(

Mindenféle segítséget előre is köszönök!
bombaba Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8912
Kényszerszüret jégeső után:
a citrom kb 25, a tahiti lima 20 dekára sikerült.
vica46 Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8911
Nagy a valószinüsége hogy ahol a talaj meszes ott a csap viz is meszes kivéve ahol folyók képezik a csapviz eredetét.
Előzmény: Quicktor57 (8910)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.07.20 0 0 8910

Sziasztok!

Természetesen igazatok van abban, hogy nem kell minden öntözésnél lágyvizet használni a citrusoknál. Én is legalább hetente egyszer keverek hozzá csapvizet, és korábban, amikor Százhalombattán laktam, csak csapvízzel locsoltam a magoncaimat. Ennek ellenére számos indoka van annak, hogy a kezdőknek javaslom az esővíz gyűjtését, használatát.

1. Nem biztos, hogy ismerjük a csapvizünk Ca++ tartalmát. (A pesti Duna víz jóval lágyabb, mint például a budaörsi vezetékes.)

2. Sok esetben nem tudjuk, hogy milyen alanyra oltották a vásárolt citrusunkat. (Az esetek többségében a magas törzsű citrus oltványok alanya a mediterrán vidéken elterjedt keserű narancs, ami nem érzékeny a kemény vízre. A szakirodalom szerint a vadcitrom alany azonban nem kimondottan rajong a meszes vízért. Zoli oltványai pedig ilyenek.)

3. A kezdő citrusnevelők gyakran olcsó, fiatal dugványokat vásárolnak, amelyeknek gyökérzete fokozottan érzékeny. Természetesen a 10 éves nagy, egészséges növények jóval kevésbé érzékenyek, mint a fiatalok, de mire odáig eljutunk, ki is tapasztaljuk őket és vízigényüket.

4. Meszes talaj esetén a növény nehezebben tudja felvenni a vasat, így sárgulnak a levelei. (Zoli nagy citromfája biztosan hiánybetegségben szenved.)

5. Véleményem szerint a kezdőknek érdemes csökkenteni a kockázati tényezőket, úgy is sok növényt elveszítünk.

6. Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki a citrusok mellett más, kimondottan lágy vizet igénylő növényekkel (kávé, banán, ananász, kaktuszok stb.) is foglalkozik, ha pedig úgy is gyűjteni kell, akkor már nem sokat számít, hogy mennyit "palackozok" egy-egy nagyobb eső után. Természetesen a lakótelepi lakásban élőknek jobban be kell osztani a kis készletüket.

 

Ezzel a kis összefoglalóval nem vitaindító (folytató) akartam lenni, hiszen "gáborke" és "szaguaro" eredményeit igen nagyra tartom, és ráadásul a nagyobb dézsásaimnál én is használok csapvizet, hanem csak a kezdők figyelmét felhívni egy lehetséges nevelési hiba forrásra, amelyek számát jobb a minimálisra csökkenteni.

Előzmény: szaguaro (8907)
zoli1122 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8909
Meg jo,hogy ma belelestem a dugvanyokba, mert Jozsotol az "amerikai citrom" mar ezerrel nyomta a bimbokat,amit azonnal le is szedtem,ha csak par honap mulva nezek bele,lehet hogy a nagy viragzasba pusztulnak bele.
Előzmény: sjohn (8903)
ragusa. Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8908

 ..hm hogy gombas e? kitudja ? de most olyan levelek vannak ill peregtek le rola aminek a fonakjan, a vastag level er sotetbarna   ...

 

 Nagyon Jo az a tajekoztato amit Qviktor Kuldott meg azt is at olvasom tuzetesen..

 annyira szeretnek egszseges citrust egyet ))) kettot vagy harmat)))))

Előzmény: szaguaro (8906)
szaguaro Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8907
Szerintem is felesleges a lágyviz nekik, ha vki körülnéz a mediterráneumban, szinte mindenhol erősen meszes a talaj, mészkő v. dolomit az alapkőzet.
Előzmény: gáborke (8905)
szaguaro Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8906
Lehet, de minek? Gombásak?
Előzmény: ragusa. (8904)
gáborke Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8905
Nem mennek a csapvíztől tönkre, ha már évekig locsolod csapvízzel akkor klorozis léphet fel, de az is hosszú idő hogy attól elpusztuljon, csak szenved esetleg.
Előzmény: zoli1122 (8902)
ragusa. Creative Commons License 2009.07.19 0 0 8904

SJONN Szia kerdesem a kovetkezo .

 A jo oreg bordoilevel lehet e permtezni a citrusokat .?

 egy magrol kelt peldanyon mar kiprobaltam semmi baja nem lett de nem merem))) az oltottakon kiprobalni ))

Előzmény: sjohn (8903)
sjohn Creative Commons License 2009.07.18 0 0 8903
Én nem macerálnám őket , majd csak jövő tavasszal ültetném egyenként cserépbe.
Előzmény: zoli1122 (8902)
zoli1122 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8902

Akkor augusztus elso heteben kibontom oket,akkor lesz kb 5 hete hogy dugvanyoztam.Mindegyiket bemartottam gyokerezteto hormonba,8-as szamu, Jozsotol kaptam,ugyhogy marcsak azert is jonak kell lennie.Erdekes,hogy par honap alatt tonkrementek a csapviztol,valamikor en csak azzal ontoztem,es nem volt evekig gond,persze a fajtatol,az alanytol is fugg.most meg van valamennyi  esoviz,utana kutvizet kapnak ameddig nem jon az eso.

Előzmény: Quicktor57 (8895)
ragusa. Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8901
IMRE koszonom a jotanacsot, majd jobban odafigyelek ra ,, marmint a metszesre . Szintiszta igaz amit irsz . az atultetesnel nem volt tozeges tapkocka csak egy kb 1 literes gyokercsomag )))
Előzmény: Morcsi (8900)
Morcsi Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8900

"Azt sem fogom soha sem megérteni, miért kell félni a metszőolló használatától. Csak így kaphatunk erős vesszőket."

 

Sok ismerősömtől hallottam már, hogy sajnálják "szegény növényt". Próbáltam megértetni velük, hogy pont így ártanak többet nekik, de gyakran hiába... Feltettem nemrég egy ismeretlen citrust, annak van egy testvére. 2 éve, az volt a nagyobb, így az előző tulajdonos magával vitte, a kisebb, beteges példányt rám hagyta.

 

Az övé sosem volt metszve, szabadba kitéve. Én drasztikusan visszametszettem, mert nem láttam más megoldást, hogy életben maradjon. Az övé szép nagy, most kb. 80 cm magas, de az ágai gyengék, levelei puhák, színük fakó, matt. Az enyém zömök kb. 40 cm, de megerősödött, harsogó zöld, fényes leveleket hozott és ma kinyílt az első virágja!

 

Hasonló tapasztalataim vannak a kert összes többi növényével. A tavalyelőtti erős visszametszés idén már jól látható eredményekkel járt. A két éve még lógó ágú, beteg fák, bokrok és szőlőlugas idén a brutális szárazság ellenére is erősebbek, egészségesebbek. Még nem tökéletes, de mégis öröm látni, hogy megéri a sok belefektetett munka.

Előzmény: Quicktor57 (8896)
Morcsi Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8899

Kis kiegészítés, ha szabad: sok háztartásban használnak újabban vízszűrő kancsókat, nagyon jól kiszedi a víz kalcium tartalmát. Ha véletlenül valakinek van otthon, nyugodtan használhatja locsolóvíz lágyítására is.

 

Méréseink eredménye német keménységi fokban:

Budaörs - csapvíz 14 Nk

Budaörs - kancsóban szűrt víz 1 Nk (ennél kevesebbet nem volt képes mérni az eszköz)

Páty - csapvíz 27(!) Nk

Páty - kancsóban szűrt víz 4 Nk

Előzmény: Quicktor57 (8895)
Breki1 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8898
Na kicsit elcsúszott

A lényeg a képek nagy méretben itt találhatóak

http://s2.directupload.net/images/090717/ilhxu4vc.jpg
http://s7.directupload.net/images/090717/gamjzmes.jpg
http://s1.directupload.net/images/090717/mrm2lint.jpg


Viktor még egy dolog a számítógépes témáról amit indulásunkkor beszéltünk.

Honlapkészítéssel nem foglalkoztok?

Beugrott, hogy ugye a kertész szeretne honlapot az árusításhoz, de mindig panaszkodik, hogy a készítők nem látják kertészeti "szemmel" nem lesz megfelelően funkcionális és könnyen kezelhető, beugrott, hogyha egy
kertészettel foglalkozó illetve az irán érdeklődő készítené akkor jobb eredmény kerekedne ki és mindenki jól járna.

Ezt hétvégén mondtam is neki és kedvezően fogadta, ha foglalkoztok ilyennel és érdekel a dolog email-ben megbeszéljük illetve megadom az elérhetőségét és letárgyaljátok.

Nem sürgős a dolog.
Breki1 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8897
Sziasztok

Ittis szeretnék köszönetet mondani Quicktor57-nak a minapi szíves vendégüllátásért, finom falatokért kalauzolásért és egyáltalán az fogadtatásért vasárnapi ebédidőben.

Volt szerencsém megszemlélni a nemis olyan kicsi birodalmát.

Az ajándékba kapott Pomelo magoncok közül az enyém kihajtott pedig Sopronban simán a kocsiban volt, de úgy látszik bírta.

A másikat odaadtam a kertésznek mivel neki elég érdekes Pomeloja van és mindig adnak ajándékba valami növényt a legutóbb egy virágzó citromfát előtte pl Datolyaszilva fácskát szerettem volna énis viszonozni valakivel meg gondoltam nála még jobb kezekben van.

Hoztam pár képet az Eisenstadt-i orangeriából ilyen szép növények vannak hátha valaki felismeri milyen fajta citrusok.





http://s2.directupload.net/images/090717/ilhxu4vc.jpg





http://s7.directupload.net/images/090717/gamjzmes.jpg




http://s1.directupload.net/images/090717/mrm2lint.jpg
Quicktor57 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8896

Kedves Marika!

Látod, abban teljesen igazad van, hogy a citrusokkal sok baj van, de én inkább azt mondanám, nagyon sok odafigyelést igényelnek a mi éghajlatunk alatt. Azonban a törődést megháláják.

Egy kis ejnye-bejnyét bizony megérdemelsz azért, mert az átültetéskor nem szabadítottad ki a gyökerek egy részét a tőzeges tápkockából. (Kihegyezett pálcika, konyhai ezüst villa stb. mind, mind megfelnek erre a célra.) Jónéhányszor leírtuk már ezt a kötelező tennivalót itt a fórumon is.

Azt sem fogom soha sem megérteni, miért kell félni a metszőolló használatától. Csak így kaphatunk erős vesszőket. Jó, lehet, hogy elveszítjük az idei gyümölcskezdeményeket, de ha jól sáfárkodunk a levágott vesszőkkel, hozzájutunk egy kis szaporító anyaghoz is.

Előzmény: ragusa. (8891)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8895

Szia Zoli!

Sajnos egyértelmű választ nem tudok adni arra, hogy mennyi idő alatt gyökeresednek a dugványok. A Te gyökereztető közeged is más mint az enyém, és úgy tudom hormont sem használsz. Nálam a Meyer 4 - 6 hét alatt gyökeresedett, a kalamondin több mint 10 hét alatt.

Én, ha véletlenül elfogy a "palackozott" esővizem, a TESCO-ban kb. 200 Ft-ért kapható 5 literes ioncserélt lágyvizes palackot bontom fel. Mindig tartok néhányat vészhelyzetre. A kútvíz összetétele bizonytalan, de a tiéteket valószínűleg érdemes lenne megvizsgálni. A tájegység alapján valószínűleg nem túl meszes. (A szakirodalom szerint a szlovák kertész által használt vadcitrom alany érzékeny a meszes vízre, igaz vannak ennek ellentmondó tapasztalatok is. Én kipróbáltam néhány idei vadcitrom magoncon a budaörsi csapvizet. Pár hónapos tesztelés "haláli" eredményt hozott.)

 

Előzmény: zoli1122 (8889)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8894

Szia "Bardock"!

Szívesen küldeném a Citrusnevelési útmutatót, de sajnos az e-mail címed nem publikus. Ebben egyébként a dugványozási módszeremet is részletesen leírom.

Légy szíves, írjál a "freemail"-emre.

Előzmény: Bardock (8890)
bombaba Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8893
Pécsett a Petőfi utcai gazdabolt vagy kertészbolt tart perlitet is, alginitet is.
Földkeverék ügyben keress vissza itt a topikon Jozso-féle 'földkeverék'-re.
Előzmény: Bardock (8890)
ragusa. Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8892
ZOLI TE hat ez mar belemerules rendesen )))) a citrus termesztesbe .
Előzmény: zoli1122 (8884)
ragusa. Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8891

 szia Imre  Igen a koszoruba eroltetett tahiti a lima )))nagyon szep volt amikor megvettem

 azonnal  kiszabaditottam a rabsagabol de nem vagtam vissza .

sajnaltam

 at kellett ultetni mert szinte csak gyokerbol allt ., az uj foldbe es uj nagyobb cserepbe. a gyokere ep volt most neztem  meg huztam egy kicsit , eddig azt hittem hogy mar belenott de NEM  akkor mar meg is van hogy miert hullik...((( eli fel az elozo kozeget vagy a sajt gyokeribol ??? jaj de sok baj van veluk ...

Bardock Creative Commons License 2009.07.17 0 0 8890
Köszönöm a válaszodat!
Citrusok nevelésével túl sok tapasztalatom nincs van pár 3-4 éves magról nevelt citromom de azokkal semmi gond. Túllocsolni nem szoktam amelyik alatt alátét van azt kiöntöm.
A föld viszont valóban lehet probléma általános virágföldbe dugványoztam(mivel Pécs környékén nem tudom merre lehet perlitet szerezni) és ültettem is aminek valóban nem túl jó a vizátersztő képessége.
Érdekelne milyen az ideális földkeverék számukra, a dugványozásnál pedig mivel semmi anyagot nem találtam (kb annyit hogy a citrusfélék nem vagy csak nehezen gyökeresednek) ugy tettem ahogy dugványozásnál általában szokás.
Akitől kaptam szintén dugványozta és állítólag erőteljesen növekedett és termést is szépen hozott.
Megköszönném a tájékoztató anyagot is.
Előzmény: Quicktor57 (8885)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!