Keresés

Részletes keresés

cserella Creative Commons License 2006.07.21 0 0 38
mivel szoktad permetezni?
Előzmény: fiola (37)
fiola Creative Commons License 2006.07.21 0 0 37

Sziasztok,

Tudnátok nekem tanácsot adni? Hozzátok fordulok - bár én egy nektarin csemetével küzdök - végülis rokonságban áll az őszibarackkal.

Négy éve ültettem, az első két évben szépen fejlődött, ellenben tavaly óta kifakultak a levelei, és bármivel trágyázom a földjét ill. leveleit, nem akar visszazöldülni. Tavaly volt rajta először gyümölcs, 3 db - idén talán 10 szemet hagyok beérni - nődögélnek szépen, de látszik, hogy valami nagyon hiányzik neki.

Ha van 5letetetek, köszi :)

 

napalm. Creative Commons License 2006.07.20 0 0 36

hétvégén fogyasztható;):

 

 

Flanell Creative Commons License 2006.07.12 0 0 35
Köszi!
Előzmény: eötvös (34)
eötvös Creative Commons License 2006.07.11 0 0 34

 

 

 

 

             Szia Flanell!

  A lacházi vonal jónak tűnik,kérésre küldenek fajtalistát,október közepén érdemes

  őket felkeresni. Alább említett fajta is lesz (tán?),ha igen,jelzem.

                  üdv:eötvös

napalm. Creative Commons License 2006.07.10 0 0 33

köszönöm szépen a válaszod.

elnézést hogy csak most, de volt egy kis villámlós vihar mifelénk és sikerült elérnie a pc-met.   (meg az adsl modememet, meg a házimozi erősítőmet....)

úgyhogy egyenlőre csak melóhelyről megy a net...

Előzmény: Flanell (32)
Flanell Creative Commons License 2006.07.08 0 0 32

A lisztharmat az őszibaracknál is hasonló tüneteket produkál, mint más fáknál. Fehér foltok jelennek meg a leveleken, a nektarinok gyümölcsén, sőt idén először még a szőröseken is. Ezek a foltok bizonyos mértékig letörölhetőek.

Az új hajtásokon a levelek egyöntetűen lisztesek, az új levelek túl hegyesek, nem simák,  "kócosak".

 

A Topas kezdődő lisztharmat ellen is jó. Később már haszontalan.

 

Érés előtt mostanában Fundazolt és Teldort használok. (14, ill. 3 naposak.) De a Topas is megteszi. 

Előzmény: napalm. (31)
napalm. Creative Commons License 2006.07.07 0 0 31

köszönöm szépen a válaszod!

 

a hétvégén követve tanácsodat alighanem megszórom topas-sal monília ellen.

lisztharmat? miben mutatkozik meg? szerencsére még nem fedeztem fel, legalábbi egésszégesnek tűnik a gyümölcsös.

 

érés előtt mivel érdemes permetezni?

 

Előzmény: Flanell (30)
Flanell Creative Commons License 2006.07.06 0 0 30

Olyan nincs, hogy semmi baj ne lenne az őszibarackkal.   :)

 

Legalább havonta mexórom valami gombaölővel, de általában gyakrabban. Ha pl. levéltetű ellen permetezek, akkor egyúttal gombaölőt is teszek bele.

Nálam éréskor mindig arat a gyümölcsmonília (ezért igen sok őszibarack-pálinkám szokott lenni :), és a spóráxámát szándékozom csökkenteni a rendszeres permetezéssel.

Mostanában Fundazolt használtam, már váltani kellene a rezisztencia miatt, de most még ezt elhalasztom, mert megint jelentkezett a lisztharmat, olyan fákon is, amiken még sosem volt, és a Fundazol arra is jó, ha nem hagyom elhatalmasodni.

Érés előtt mindenképpen permetezek, úgy, hogy csaképp leteljen az ÉVI.

 

Nem tudom, hogy mi lehet a fehér levéltetű-szerűség. Nálam ilyesmi csak a levedlett bőr szokott lenni.

 

Állandó rovarölőfajtám nincs, hol ezt veszek, hol azt. Antisystem talán tud valami tutit.

Előzmény: napalm. (29)
napalm. Creative Commons License 2006.07.06 0 0 29

szia Flanell!

 

érdeklődnék hogy te ilyenkor szoktál-e permetezni az őszibarackosodban?

arra gondolok hogy ha nem látsz semmi betegséget, akkor megelőzésképpen megszórod-e a fákat. ha igen, akkor mivel? vagy van valamilyen védekezési metódusod?

 

más.

az egyik barackfámon megjelentek valamilyen kis fehér dögök.

majdnem úgy néz ki mint a levéltetű, csak nem zöld hanem fehér.

de ugyanolyan csillógós a levél tőlük.

megszórtam decissel, segített. csak a tetemek maradtak a levélen, meg itt-ott a gyümölcsön.

te milyen felszívódó rovarölövel permetezel? tudod egyszer mutattam képeket, akkor rágásra gyanakodtál, lehet érdemes lenne valamilyen felszívódóval is megszórnom.

 

üdv

napalm

covycovy Creative Commons License 2006.07.04 0 0 28
Kösz a választ! Valóban csak a régi levelekre igaz. Az újak szépek és egészségesek. Egyébbként lemostam a fákat ősszel és tavasszal is rezes lemosóval. Most viszont kapják a Topsin M-t.

Covy
Előzmény: Flanell (26)
Flanell Creative Commons License 2006.07.03 0 0 27

Szerintem így néz ki egy jólnevelt őszibarackos. Mint egy kukoricatábla.

Látható, hogy egy-két kivételtől (középen) eltekintve, nagyjából egy síkban van a tetejük.

Ezt úgy lehet elérni, hogy amit metszéskor nem érek fel, azt levágom.

Flanell Creative Commons License 2006.07.02 0 0 26

Ezt tényleg kép alapján lehetni inkább látni.

Így látatlanban, szerintem a levéllikasztó gombáról (sztigmináról) van szó, de ez a tafrinához hasonlóan korábban, a hűvösebb időben fertőz, ilyenkor utólag már csak a károsodott levelek hullanak. Most már nem kell vele foglalkozni. Majd ősszel és tavasszal mosd le rezes szerrel, az általában féken tartja a gombát, ha jelentkezik is, nagyobb bajt nem okoz.

Viszont monília és lisztharmat ellen érdemes permetezni, és ha gondolod, olyan szert kérj a boltban, ami ez ellen is jó, legalább kevesebb spóra lesz jövőre.

Előzmény: covycovy (25)
covycovy Creative Commons License 2006.07.02 0 0 25
Szia Flanell!

Én is örülök, hogy nyitottad ezt a topikot. Mindjárt ki is használnám a kérdezés lehetőségét. Nekem is van pár fám, most az a gondom, hogy a levelek lyukacsosak, úgy néznek ki mint a szita és végül lehullanak. Tudom, hogy ezt jobb lenne látni és úgy könnyebb lenne tanácsot adni, de jelenleg nincs képem róla. Tudnál segíteni abban, hogy mi lehet a baj és mivel permetezzem?

Köszi a választ:

Covy
Flanell Creative Commons License 2006.06.28 0 0 24

Másként metszd tavasszal.

Először is a felkopaszodottakat vágd vissza, jobb híján bármilyen kis hajtásra, rügyre.

Utána úgy metszd, hogy - a vezérek kivételével - vízszinteshez közeli vesszőket hagyj meg. Ezek év közben a termés súlyától még lejjebb hajlanak, és így nem a tavalyi csúcsán, hanem alján fognak erősödni az idei hajtások.

Előzmény: FAPATA (23)
FAPATA Creative Commons License 2006.06.27 0 0 23

 

 Van egy Championom 5 éves akárhogyan metszem egyre

 jobban kopaszodik felfelé. Mellette a többi őszivel és a

 nektarinokkal nincs ilyen problémám pedig a metszés ugyanaz.

 Szerinted mit kellene másként csinálnom ennél a fánál.

 Az előző válaszodat köszönöm.   

Előzmény: Flanell (22)
Flanell Creative Commons License 2006.06.27 0 0 22

Nem szoktam zöldmetszeni.

Jól megmetszett felnőtt fákon nincs különösebb jelentősége. Persze, a befelé növő erős hajtásokat ki lehetne venni, de nem olyan fontos, hogy még erre is időt találjak valahol.

Ha tavasszal túl erősen megmetszetted, és a vastagabb ágakról sok erős hajtás tör elő, vagy ellenkezőleg, sok meredek ágat hagytál, és a vázágon nincs hajtás, akkor kell ritkítani.

Mindenképpen azokat törd ki, amelyeket úgysem hagynál meg. A befelé növőket, meg a tavalyi hajtás hegye felé levőket.

 

Amúgy normál esetben öreg fákon a vékony vesszők és termőbogok is jó termést adnak, és az ő meghagyásukkal visszább tudom fogni a túl erős fát. De ha ilyenkor leritkítom, akkor nem marad gyenge.

 

Sok olyan fajta van, ami erős vesszőnek csak a felső harmadán, negyedén hoz rózsaszín bimbót, lentebb vagy nincs is, vagy elfagy. Ilyenkor is szerencsés, ha tudok válogatni a kisebbek közül.

 

Kicsi fán szoktam néha zöldmetszeni. Ha az egyik oldalon a vezérág sokkal erősebb, akkor azon az oldalon minden vesszőt meghagyok, a gyenge oldalon meg ritkítok.

Itt még az is egy variáció tavasszal, hogy az erős oldalon nem az eredetileg kinézett vezért hagyom, hanem egy megfelelő állású nagyon gyengét. Vagy itt visszább megyek egy szinttel, és aztán hajthat, ahogy akar, akkor sem növi túl a gyenge oldalt.

De túlságosan nem érdemes nyáron megtépni, mert minél több a levél, annál inkább erősödik a gyökérzet.

 

Kis fa alakításakor már most is lehet zöldmetszeni, termő fánál inkább csak 2-4 hét múlva, akkorra válik el, hogy melyik vessző mit akar.

Előzmény: FAPATA (21)
FAPATA Creative Commons License 2006.06.27 0 0 21

 

 Hello Flanell

 Érdekelne , hogy végzel-é zöldmetszést az őszifáidon?

 Ha csinálod mikor és milyen szempontok alapján.

 Lehetne képekkel is szemléltetni?:)))

Előzmény: Flanell (20)
Flanell Creative Commons License 2006.06.26 0 0 20

Sajnos, itt nem lett leritkítva rendesen. Mára lefittyedt, csak egy kis háncs tartja. Van rajta vagy 40, elég lett volna pár nap, hogy mind megérjen. Lehet, hogy ezt a pár napot már így is átvészeli, és ehetővé érik. Hozzákötöttem egy leszúrt szőlőkaróhoz, hogy ne mozgassa annyira a szél.

Flanell Creative Commons License 2006.06.17 0 0 19

Védekezni? Ha találkoztok, vedd el a protézisét.  :)

 

Olyan sok rágott van, hogy védekezni kell? Gondolom, akármilyen rovar is az, bármi általánosabb rovarölő viszi. Még csak felszívódó sem kell, adott okokból.

Én néha szoktam moly ellen permetezni, az elriasztja a rózsabogarakat is. Amíg zöld a barack, ritkán látom őket. Viszont amikor érni kezd (főleg az a fajta, ami a jövő héten érik), akkor itt tartják a megyei kongresszusukat. Tavaly volt 100-as falka is, pedig a szedést minden nap azzal kezdtem, hogy nejlonzacskóba szedtem őket.

Előzmény: napalm. (17)
napalm. Creative Commons License 2006.06.17 0 0 18

egyébként épp ma ritkítottam meg a termést, rengeteg volt rajta.

ha kimegyek a telekre, lövök pár képet is...

Előzmény: napalm. (17)
napalm. Creative Commons License 2006.06.17 0 0 17

köszi!

és lehet ellenük védekezni? ha igen, van tipped?

mert a károkozót nem láttam.

Előzmény: Flanell (16)
Flanell Creative Commons License 2006.06.17 0 0 16

Egyértelműen rágás. A 2. képen, ahol a mézgacsepp van, az meg talán moly.

 

Nálam a rózsabogár szokott rágni, de az általában nagyobb foltokat. Lehet, hogy felétek másik alfaj van, aminek mások az étkezési szokásai.

Előzmény: napalm. (15)
napalm. Creative Commons License 2006.06.17 0 0 15

gratula a topikhoz!

pár hónapja én is filóztam rajta hogy nyitok egy ilyen témájú topikot de aztán mégsem.

és tessék;)

 

szóval kérdeznék.

belinkelek pár képet, tudja valaki mi lehet a károkozó?

van olyan 6-7 fám, abból az egyiken vettem észre.

 

köszönöm előre is.

link : vajon mi ez?

Flanell Creative Commons License 2006.06.17 0 0 14

Na, sikerült előásnom azt a kiskunlacházi telefonszámot. Ez az illető egy faiskolás-oltványtermelő, ő ígérte anno, hogy majd lesz neki lapos, szerintem normál oltványárban.

 

o6-30/931-2440

 

Ha felhívod, lécci, írd már meg ide, hogy mit mondott.

 

A magról kelt barack tulajdonságait nem lehet megjósolni. Attól is függ, hogy az eredeti mennyire volt hibrid, meg az apa, vagyis a porzó milyen volt, és hogy melyiktől mennyit örökölt.

Szóval lehet, hogy nagyjából ugyanolyat fognak teremni a magoncaid, mint amiből a magoxármaznak, de lehet, hogy normál, szokványos őszibarackot, esetleg egy kis piros vagy lapos beütéssel.

Előzmény: FAPATA (13)
FAPATA Creative Commons License 2006.06.17 0 0 13

 

 Szerinted mennyit őriz meg az eredeti tulajdonságaiból

 a magról kelt növény ezeknél a barackoknál?Sikerült csíráz-

 tatnom kettőt a laposból egyet meg a vérbarackból.

 A családnak nagyon ízlett amikor sikerült néhány szem gyümölcsre szert

 tennem. A vérb.-nak érdekes, finom íze volt a laposé muskotályos és mézédes.

 Egy francia kertészeti lapon láttam oltványt belőlük éléggé borsos áron (12000 Ft )

 Magyarhonban még nem találkoztam senkivel sem aki tanácsot tudott volna adni ,

 hogy lehet-e kapni valahol csemetét belőlük.  

Előzmény: Flanell (12)
Flanell Creative Commons License 2006.06.16 0 0 12

Vérbarackról tavaly olvastam valami könyvben vagy újságban, már nem emléxem a részletekre, valami nagyon régi fajta, lapos barackot viszont tavaly kaptam is egy szemet. Sajnos, nagyon kicsi és színtelen fajta volt, nem olyan, mint a képeken, úgyhogy nem jártam utána a szemzőhajtásnak.

Egy kiskunlacházi termelő idén tavaszra ígért olványt, de nekem túl hosszú út lett volna az egy oltvány miatt.

 

  
Előzmény: FAPATA (11)
FAPATA Creative Commons License 2006.06.16 0 0 11

 

  Örülök , hogy nyitottál ennek a gyümölcsnek egy külön

  topicot Kedves Flanell!

   Én mániákusan gyűjtöm össze keretembe a szokásostól 

   eltérő tulajdonságú növényeket ,és ha már őszibarack szeretném

  megkérdezni , hogy hallottál-e már a vérbarackról és a kínai laposbarackról?

     

Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 10
Ezt felírom, az én 6 nektarinom mindig beteg.
Előzmény: cserella (8)
Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 9

Dehogy is! Félreérthetően fogalmaztam. Minél több rügy legyen, ritkításkor be lehet állítani a gyümölcsszámot.

A jó állású vessző a lényeg (30-60 fok között), de figyelni kell a virágrügyekre. Csak akkor szabad metszeni, amikor már szép rózsaszínek a bimbók.

Előzmény: cserella (7)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!