Keresés

Részletes keresés

banyóka51 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 8591

Tisztelt Szakértők! 1951-ben születtem, 2007 óta vagyok rokkantnyugdíjas. 2013-ban betöltöttem a 62. évemet, vagyis kérhetném az ellátás tovább folyósítását nyugdíjként. A kérdésem az, hogy mi ennek az értelme? Mit tanácsoltok?

sz16 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 8590

http://www.medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/elfogadhatatlan__ahogy_a_rokkantakkal_bantak#.UsrUdU7Bajw.facebook

 

 

Elfogadhatatlan, ahogy a rokkantakkal bántak2014. január 06. 16:25

Az ombudsman szerint nem volt kellően előkészített a megváltozott munkaképességűek állapotát felülvizsgáló, az ellátásokra való jogosultságot megállapító intézményrendszer átalakítása.

Székely László hivatala közleményében felidézte: a megváltozott munkaképességű emberek ellátásairól szóló törvény szerint 2012. január 1-jével megszűntek a korábbi ellátások, és helyettük megjelent a rehabilitációs ellátás a foglalkoztatásra, rehabilitációra javasoltak jövedelempótló ellátásaként, valamint a rokkantsági ellátás a foglalkoztatásra, rehabilitációra nem javasoltak jövedelempótló ellátásaként. Az ellátórendszer változásához kapcsolódó felülvizsgálati eljárások elhúzódása miatt több panasz érkezett az alapvető jogok biztosához.

Az ellátási kérelmek elbírálása a jogszabályban előírt 60 nap helyett átlagosan fél évig, de sok esetben akár egy évig vagy még tovább is eltartott. Az ombudsman ezért megkereste a másodfokon eljáró Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalt és a megyei kormányhivatalok rehabilitációs szakigazgatási szerveit, amelyek az eljárások elhúzódását egyebek mellett az egészségügyi igazgatásban kialakult orvoshiánnyal magyarázták. A hivatalok arra is felhívták Székely László figyelmét, hogy az új hatósági rendszert kiszolgálni képes informatikai támogatás uniós forrásaihoz csaknem egy év késéssel jutottak hozzá, és a szükségesnél lényegesen kevesebb dolgozóval kénytelenek ellátni a feladataikat.

Az alapjogi biztos vizsgálatában rámutatott, hogy nem egységes az érintett intézmények jogalkalmazása: volt, hogy nem rendelkeztek a késedelmi kamatról, vagy nem állapítottak meg az igénylők számára előleget. Az alapjogi biztos álláspontja szerint az előleg megállapítása rendeltetésénél fogva elengedhetetlen, ennek hiányában sérül a tisztességes eljáráshoz való jog és a szociális biztonsághoz való jog.

Összességében Székely László azt állapította meg, hogy a megváltozott munkaképességű emberek állapotának felmérését végző, és az ellátásokra való jogosultságot megállapító intézményrendszer átalakítása nem volt kellően előkészített. Az új szakigazgatási szervek és munkatársaik nem voltak megfelelően felkészítve az ügymennyiség fogadására, de az infrastrukturális háttér sem állt maradéktalanul rendelkezésre. Az ágazatban kialakult orvosszakértő-hiány tovább rontott a körülményeken.

Az ombudsman hivatala közölte: az eljárások jelentős mértékű elhúzódása több tízezer, közöttük sok ezer fogyatékossággal élő ember kiszolgáltatott helyzetét súlyosbította, ami sérti a tisztességes eljáráshoz és szociális biztonsághoz való jogot.

Az alapvető jogok biztosa Balog Zoltánhoz, az emberi erőforrások miniszteréhez fordult a problémák orvoslásáért, a rehabilitációs hatóságok vezetőit pedig arra kérte, hogy fordítsanak fokozott figyelmet az igénylők ügyféli jogainak maradéktalan érvényesülésére, a helyes jogalkalmazásra, az ügyek mielőbbi és méltányos befejezésére

sz16 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 8589
Évszakok Creative Commons License 2014.01.06 0 0 8588

BJ szakértő, köszönöm a választ.

marcsi321 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 8587

Tisztelt fórumozók! Tudna nekem valaki segíteni abban, hogyan kell intézni a lakásban az akadálymentesítési támogatást, és mennyi idő alatt kapom meg? Fürdőkád helyére kellene zuhanyozó. Ha valaki már csináltatott ilyet közületek, kérem ajánljon egy jó és viszonylag olcsó szakembert Budapesten. Előre is köszönöm a segítséget.

Előzmény: BJszakért (8585)
Pöttyi87 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8586

Tisztelt Szakértő!

 

18. életévem betöltését megelőzően munkaképtelenné váltam, ez 1997-ben volt. Legutóbb 2010 decemberében voltam ORSZI szakvéleményezésen, melyen III. csoportú rokkantnak minősítettek ÖEK 64%. Fellebbezéssel éltem, de a másodfokú bizottság jóváhagyta az előző véleményezést. Jelenleg 8 órában dolgozom (szerencsére a jelenlegi munkahelyemem lévő feladatokat el tudom látni), így erre hivatkozva rokkantsági ellátást nem kapok és a rehabilitálhatóságot illetően az a véleményezés, hogy "szakmai munkaképessége alapján rehatibilitáció nélkül is foglalkoztatható". A következő felülvizsgálat ideje 2016. február. Olvasom, hogy elég sok változás van idéntől, de sajnos nem igazán igazodom el a jogszabályokban. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint van-e értelme kérvényezni egy újabb felülvizsgálatot vagy azt csak állapotrosszabbodás esetén tehetem meg? Sajnos úgy néz ki munkahelyet kell váltanom, de nem tudom, hogy más feladatkört el fogok-e tudni látni egy másik munkahelyen.

Segítségét előre is köszönöm.

BJszakért Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8585

Florian, Évszakok

Írtam: az 1997. évi LXXXI.tv. (Tny) szerint a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki

-  1955-ben született, a betöltött 64. életév,

Kérdésedre vonatkozó szabályt és továbbiakat lásd honlapomon 8) 9) pontban itt, a jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett: http://www.versenykepesseg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=674

 

Szakterületem: felülvizsgálatok, ellátások, foglalkoztatás-rehabilitáció, rehab gazdasági szakértőként.

De van nyugdíjszakértő, adószakértő,oktatási szakértő,......

 

nempicur55 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8584

Tisztelt Bj, Szakértö Asszony, Köszönöm a válaszát. Teljes mértékben értettem, mindent, amit számomra válaszolt. Maradok tisztelettel.

Előzmény: BJszakért (8580)
Évszakok Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8583

Enoid:

 

Szia!

 

Hallássérült ismeretségi körömben, akik 2011.12.31-én III. cs. rokkantsági nyugdíjban rélszesültek, végleges, de 57. évüket még nem töltöttek be, azoknál igen vegyes lett a felülvizsgálat eredménye (B1, B2, C1 vagy C2 attól függően is, hogy milyen más betegség társul hozzá). Új belépőként nem kaphatsz (legalábbis nem tudok róla) ellátást, mert akinek csak a hallásával van baja, még ha teljesen siket is, az 63% egészségi álapotot állapítanak meg, vagyis nem lehetsz megváltozott munkaképességű.

Előzmény: Törölt nick (8564)
Évszakok Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8582

Florian 57:

 

Igen, jól értetted. 

Előzmény: Florian57 (8581)
Florian57 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8581

Tisztelt BJ szakértő!

 

Évszakok-hoz kapcsolódva

 

Konkrét kérdésem, hogy mi történik azokkal akik 1955 után születtek és 65. életévük betöltésekor rokkantsági ellátásban részesülnek Ők lehetnek e akkor ÖREGSÉGI nyugdíjasok, vagy maradnak továbbra is ellátottak. Ha lehetnek nyugdíjasok náluk hogyan fog alakulni a nyugdíj összege.

 

Szerintem Évszakok is ilyesmit akart kérdezni ha jól értettem.

 

 

Előzmény: BJszakért (8580)
BJszakért Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8580

Évszakok,

Az a link, amit belinkeltél, nem arról szól, hogy 1955-ben, vagy utána születtek, azok már nem jogosultak nyugdíjra. Erről szó nincs.

Hanem arról szól ez a cikk, hogy a nyugdíjrendszer és a rokkantsági nyugdíjrendszer hogyan alakult át 2012. januártól. Hogy a 2012. január 1-jén – az 57. életévüket már betöltötték, azaz 1955. január 1-jét megelőzően születtek, nyugdíjkorhatáruk betöltésekor választási lehetőséggel rendelkeznek, ez hogyan történik, stb. ezen a fórumon is volt már erről szó.

 

Akik 1955-ben, vagy utána születtek, azok miért ne lennének jogosultak nyugdíjra?

Az öregségi nyugdíjkorhatár a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. § (1) bekezdése szerinti öregségi nyugdíjkorhatár. E rendelkezés szerint a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki
-  1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
-  1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap, 62, 5 év,
-  1953-ban született, a betöltött 63. életév,
-  1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap, 63, 5 év,
-  1955-ben született, a betöltött 64. életév,
-  1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap, 64, 5 év,
-  1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

 

Nem folytatom, hosszú, később újra felteszem erről értelmezést a honlapomra, tavaly fenn volt.

 

Nempicur,

Első kérdésed szakterületem, mivel rehab gazdasági szakértőként: felülvizsgálat, mmk ellátások, rehabilitáció-foglalkoztatás. Rokkantsági ellátáshoz hány év munkaviszony szükséges - kérdezted.

Rokkantsági ellátáshoz sok minden szükséges, többek között, hogy a bizottság nem rehabilitálhatónak szakvéleményezzen és megfelelő egészségi állapotot (%) szakvéleményezzen a tv. értelmében, továbbá megfelelj az orvosi, jogi feltételeknek a 2011. évi CXCI.tv. (Mmtv) értelmében, amely a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól (rokkantsági, rehabilitációs ellátás) szól:

- rendszeres pénzellátásban nem részesül (Mmtv-ben írt 2§ és értelmező rendelkezésben írt)

- keresőtevékenységet nem végzel (Mmtv. szerint, amely utal Flt-re és Szja-ra)

 

Továbbá nem munkaviszodnak, hanem megfelelő biztosítotti jogviszonyodnak kell lennie, az más, Mmtv szerint 2 § (1) a) 2014. jan.1-től ahhoz, hogy mmk ellátásokra jogosult légy (DE van kivétel, akinek nem vizsgálják, hogy biztosított volt-e (2§ (2) bek)

Lásd honlapomon napra készen értelmezve (hiszen módosult ismét 2013. dec.18-án ez is többek között, az ott lévő jognyilatkozat tiszteletben tartása mellett:

http://www.versenykepesseg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=674

 

Második, harmadik kérdésed a nyugdíj megállapításának szolgálati idejére vonatkozik, nem az én szakterületem, én rehab gazdasági szakértő vagyok, ez nyugdíjszakértő szakterülete (ugye a szemész sem végez vakbélműtétet, pedig orvos, orvos, szakértők között is így van ez).

Azt azonban elmondhatom, hogy a nyugdíj összegének egyik fontos meghatározója a szolgálati idő, amelyet szabályoz a Tny. (1997. évi LXXXI.tv.) hosszan sorolja 37§-42 §, néhol hivatkozik a Tbj-re (1997. évi LXXX.tv.), együttértelmezni kell, emellett a 168/1997. Korm.r., a Tny. végrehajtási rendeletét is figyelembe kell venni.

 

Javaslom, fordulj nyugdíjszakértőhöz (akinek díja van, gondolom, nem mindenki én) ill.kérd a megállapítását az öregségi nyugdíjnak, ha közel vagy időben ehhez, és akkor kiderül, Hivatal kiszámolja, jogosult vagy-e, ha nem, miért, mi hiányzik ehhez, mennyi idő, mit számolhatnak bele, stb. a JELENLEGI JOGSZABÁLY alapján. Ha öregségi nyugdíjkorhatárodhoz messze állsz (fent írtam), akkor ezt is felesleges kérned, ezen gyötrődnöd, hiszen ezerszer változhat addig a jogszabály is.

 

Mennem kell, szép hétvégét

BLM Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8579
Évszakok Creative Commons License 2014.01.05 0 0 8578

http://ado.hu/rovatok/tb-nyugdij/rokkantsagi-ellatas-a-nyugdijkorhatar-betoltese-utan

 

Tisztelt BJ Szakértőasszony, Fórumozók!

 

E cikk alapján hogy értelmezhető: akik 1955-ben, vagy utána születtek, azok már nem jogosultak nyugdíjra?

Előzmény: nempicur55 (8549)
nempicur55 Creative Commons License 2014.01.04 0 0 8577

Tisztelt BJ, Szakértö Asszony. Szeretném meg kérdezni Öntöl, hogy a rokkant elátáshóz hány év munkaviszony szükséges? másik kérdésem az lenne, hogy a két gyermek után az egyik 1974-ben született a másik 1987- és volt szülésem amelyik sajnos csak egy napot élt. A lényeg az hogy ezek beleszámitanak e az évekbe, vagy is jár e utánnuk év? És a másik kérdésem az lenne, hogy a munkanélküli segély annó kb 22. éve beleszámolják e? és a gyedet illtve a gyest? Köszönöm.

BJszakért Creative Commons License 2014.01.04 0 0 8576

Bocsi Flóriánt akartam írni

BJszakért Creative Commons License 2014.01.04 0 0 8575

Évszakok

rosszul értelmezed.

Olvasd el honlapomon a jognyilatkozat tiszteletben tartása mellett itt az oldal végén, utolsó pontban: http://www.versenykepesseg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=674

 

Ha konkrét kérdésed van, konkrét személy, eset, email írhatod, titoktartási kötelezettségem van.

 

Florian57 Creative Commons License 2014.01.04 0 0 8574

Tisztelt BJ szakértő!

 

Jól értelmezem, hogy a megjelent miniszteri rendelet szerint kiemelt ápolási díjat csak 18 év alatti vagy még tanulmányokat folytató gyermek hozzátartozója kaphat? /szakorvosi igazolás alapján/

sz16 Creative Commons License 2014.01.03 0 0 8573
mithogyan Creative Commons License 2014.01.03 0 0 8572

segal0101

2011. évi CXCI. törvény 19. § (3) "Amennyiben a felülvizsgálat során a rehabilitációs hatóság megállapítja, hogy állapotváltozás nem következett be, a korábbi ellátást kell továbbfolyósítani."

 

Fentiek szerint, ha jól tudom C2-be kellene kerülnöd, de már annyit elemezgettük, hogy már teljesen belezavarodtam. Sőt, lassan már megzavarodok... még én is "várólistás" vagyok. :-(

Előzmény: segal0101 (8569)
megane two Creative Commons License 2014.01.03 0 0 8571

Tisztelt BJszakért!

Köszönöm megtisztelő válaszát.

A határozat függvényében jelentkezni fogok önnél.

Üdv:  megane two.

Előzmény: BJszakért (8568)
nempicur55 Creative Commons License 2014.01.03 0 0 8570

Tisztelt BJ. Szakértö. Köszönöm a válaszát. Nos, akkor várom, hogy mikor hívnak majd. Maradok Tisztelettel.

segal0101 Creative Commons License 2014.01.03 0 0 8569

És aki most 3 . csoportos , végleges és behívják mikor marad meg az eddigi ellátása?

BJszakért Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8568

megane 2

BLM ismét helytelenül írja, pontiac, ez így a következő képpen van, rehab gazd szakértő vagyok, ez a szakterületem,

ha pontos információt szeretnél, fordulj hozzám.

 

A te esetedben, mivel volt II.cs. roki nyugdíjas voltál, a jelenlegi minősítési kategóriád a "D". Ha ezt a minősítést szakvéleményezi bizottság, akkor közel marad ellátásod, nagyon pici eltéréssel (együttértelmezni kell ebben az esetben Mmtv. 33/A § és a 3 § és a 12 § megfelelő bekezdését és pontjait, ez hosszú)

Ha nem ezt a minősítést kapod, akkor több verzió van, hosszú, alényeg, hogy akkor csökken ellátásod összege, mert akkor az átlagjövedelem, amelyből az ellátásod összegét számolják, nos, ez az átlagjövedelem a 9§ szerint (Mmtv) a 2012. évi minimálbér, vagyis 93ezerFt, és ennek a valahány %-át kaphatod, egészségi állapotod és rehabilitálhatóságodnak megfelelően.

 

Minden eset más. Sok mindentől függ.

Na, mentem, email várom az eseteket, leveleteket, konkrét személyre szóló választ kaphattok.

 

pontiac Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8567

Szia! Ha "D"  kategóriát kapsz a pénzed a mostaninak 1,0075x lesz.    (1.55x0.65) Átlagjövedelemnek a mostani pénzed 155 % számolják. Ennek a 65%-át kapod. Én keresztülmentem ezen. Tehát pár 100 forintal többet fogsz kapni.

Üdv :Laci

Előzmény: megane two (8563)
sz16 Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8566
BLM Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8565

megváltozott munkaképességüek ellátása-----két csoportja van.

                                           

                                                                            1./rehabilitációs ellátásban részesülők

                                                                             2./rokkantsági ellátásban részesülők

Előzmény: Törölt nick (8564)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8564

Sziasztok.

 

Én azt szeretnénk ha megváltozott munkaképeségüre minősitenének, hogy jobban el tudjak helyeszkedni. A házi orvos nem ért hozzá. A nrszh-ba kell mennem állítolag. Van tippetek, hogy ezt hogyan tudnám mindenképpen elérni, az ürlapok kitőltésével?

 

34 éves hallás károsodott vagyok. Jobb fülemmel hallok csak készülékkel de romlik a helyzet.

 

Köszönöm előre is a válaszaitok.

 

nikoletta04267@freemail.hu

megane two Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8563

Eddig 128.750-ot kaptam.Ezek szerint ez mindenképp minimum 38-45 ezer bukó.

Ez jóóóóó! Gratula.

Előzmény: BLM (8562)
BLM Creative Commons License 2014.01.02 0 0 8562

 D kategória : A korábbi havi átlagjövedelme 65 %-a, de legalább a minimálbér 50 %-a és legfeljebb, a minimálbér 150 %-a, 
46. 500.-Ft -139. 500.- Ft közötti összeg lehet.


E kategória : A  korábbi havi átlagjövedelmének 70 %-a, de legalább a minimálbér 55 %-a és legfeljebb a minimálbér 150 %-a, 51. 150.-Ft -- 139. 500.- Ft között

 

2011. évi CXCI.tv.  alapján

Előzmény: megane two (8560)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!