Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2007.02.28 0 0 56
Nem szálanként szoktam a vesszőket permetezni, nekinyomom a permetfelhőt, aztán vagy ágat/vesszőt ér, vagy elviszi a szél. Nem kell azért több munka vagy permet, ha több vessző van a fán.
Azért jó várni még a metszéssel, mert egyrész jó időben nem támad úgy a gomba, másrészt gyorsabban beforrnak a sebek, de ehhez idén még hozzájön, hogy jöhet még virágzáskor fagy, és a metszés felgyorsítja a megmaradók fejlődését.
Jövő héten azért én is el akarom kezdeni, már nagyon úgy áll. 5 nap szokott lenni permetezéssel.
Előzmény: taormina1 (54)
violetlions Creative Commons License 2007.02.28 0 0 55
Új nektarin fajtákat keresve jutottam erre a fórumra.  Szeretnék a kertembe belőlük  néhányt, de úgy tűnik csak az édenkert honlapján levő cikkben léteznek:val big vall,monphir zephir,orion, redglen... Tudtok esetleg valami tippet?
taormina1 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 54
Meccés elött permetezni? Tehát azt is megpermetezed, amit aztán kidobsz? És mire vársz még egy hónapig? Mi megcsináltuk az egészet a múlt héten. Igaz olyan mennyiségnél, mint neked van, biztos eltart egy hónapig, míg az utolsó is sorra kerül:-)
Előzmény: Flanell (52)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.11 0 0 53
Na ez az a kivételes munka, amit a férjem végez, az ő kérdését közvetítettem. Már kinézte azt a szert, amit Te is ajánlasz, csak az időpontban volt bizonytalan. Jó, akkor a hétvégén megejtjük a dolgot, hacsak nem havazik:-) Köszi!
Előzmény: Flanell (52)
Flanell Creative Commons License 2007.02.11 0 0 52
Én csak közvetlenül metszés után szoktam, amit egy nap alatt megmetszek, azt a végén beszórom. A kisebb sebek lezárására is megfelel. (A nagyobbakat azért lekenem valamivel.)
Viszont, mint alant írtam, idén ez a se ilyen - se olyan idő nagyon kedvez a gombáknak, ha van időd és kedved, most is leszórhatod egyszer, mert a metszés még egy hónap.

A legfontosabb szer szerintem a réz, én általában Vegesol eReS nevű szert használok, ebben van réz, kén, olaj, tehát viszi a betegségeket és az állatokat is.
Előzmény: anblock_italia (50)
napalm. Creative Commons License 2007.02.11 0 0 51

én tegnap megejtettem rezessel.

majd még1x fogom nevikénnel metszés után.

Előzmény: anblock_italia (50)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.11 0 0 50
Szia!!! Mikorra és mivel ajánlod az első lemosó permetezést?
Előzmény: Flanell (47)
napalm. Creative Commons License 2007.02.06 0 0 49
köszi;)
Előzmény: Flanell (47)
Flanell Creative Commons License 2007.02.06 0 0 48
Jó érzés volt kicsit visszatekerni! :)
Flanell Creative Commons License 2007.02.06 0 0 47
Én semmiképpen sem ajánlanám március vége előtt. Az ágelhalást okozó gombák imádják a 0-15 fok közötti időt. Valamelyik nap mondták egy kertészeti műsorban, hogy idén jó volna egy harmadik lemosó permetezést is beiktatni az őszi és tavaszi közé, annyira elhúzódik ez az időjárás.
Ha most metszed, a lassú keringés miatt lassan forr be a seb, és jó esély van a gombák bejutására.
Másik dolog, hogy a metszés a megmaradó rügyek növekedését felgyorsítja, és ha tényleg jön március végén egy komolyabb fagy, mint egyesek állítják, akkor az kárt okoz.
Nem kell elkapkodni, ha közvetlen virágzás előtt pont nem érsz rá, még sziromhullás után sem vagy elkésve, még az is jobb, mint ilyenkor.
Egyébként az őszi- és sárgabarack kivételével már mindent lehet metszeni, a többi fának nincs ilyen jellegű betegsége.
Előzmény: napalm. (46)
napalm. Creative Commons License 2007.02.06 0 0 46

rég volt hozzászólás;)

 

Flanell!

szerinted nagy bűn lenne februárban metszeni őszibarackfát?

mert azon filóztam hogy ha ilyen marad az idő, jövő hétvégén csipkednék egyet.

Flanell Creative Commons License 2006.09.30 0 0 45

Ez nem valami trópusi fa levele, hanem a kb. 10 éve oltott (valószínűleg Mariska fajtájú) fa hozott idén hatalmas leveleket. 26+1 cm nyéllel.

Fogj egy vonalzót, és nézd meg, hogy hol a 27 cm!

Flanell Creative Commons License 2006.09.20 0 0 44

 

Április elején elültettem egy kb. 1 centis törzsű saját olványt. Azt hittem, vége a vadszezonnak, nem kötöztem be. Tévedtem.  Az őz 2 héten belül ledörzsölte a kérgét majdnem körbe, csak 2-3 mm maradt az egyik oldalon, az is elég kacskaringósan. Még most is csupasz a törzs egyik oldala.

Elég nehezen hajtott ki, de végül kiveckelődött, már egészen rendes, csak kissé féloldalas a lelökdösött rügyek miatt. De ez megoldható metszéssel.

Ez kb. 5 éve járt ugyanígy, a törzs egész magasságában csak néhány mm-es volt a kéregmaradvány. Mára csak egy körbefutó sebhely mutatja az eredeti törzs helyét. A mai törzs abból a pár mm-ből fejlődött ki.

Flanell Creative Commons License 2006.09.16 0 0 43

 

A délelőttöt a konditermemben töltöttem.

Két óra izzadás eredménye itt látható.

 

A gödörből kijött vagy 20 nagyobb gyökérdarab és legalább 1 m3 föld.

A hiányt tavasszal saját oltvánnyal pótolom.

A talajuntság ellenére ugyanide kell kerülni a kis fának, ezért a gödörbe komposztot és friss földet fogok tenni.

Flanell Creative Commons License 2006.07.22 0 0 42

Tudni éppen nem lehet ránézésre, csak sejteni, mivel ha a levél sárga, a levélér sötétebb, akkor leggyakrabban vasklorózis esete forog fenn. De még sok hiánybetegségnek és betegségnek van ilyen tünete.

Próbálkozz vaskeláttal, baj nem lehet belőle.

 

Előzmény: fiola (41)
fiola Creative Commons License 2006.07.22 0 0 41

Ok, de honnan tudjam, hogy valóban vas-klorózisban szenved szegény?

 

 

Előzmény: Flanell (40)
Flanell Creative Commons License 2006.07.21 0 0 40

A nektarin annyira rokonságban áll az őszibarackkal, hogy az őszibarack egyik fajtája.

 

A különféle klorózisok a fa rendelkezésére álló tápanyagok rossz arányából adódnak. Ha az egyikből sok van, akkor nem tudja felvenni a másodikat, ezért a második hiányában nem tudja felvenni a harmadikat. A vasklorózis pl. az a jelenség, hogy vagy kevés a megfelelő vas, vagy valami anyag miatt nem tud beépülni a levelekbe, ezért vas hiányában a fa nem tudja felhasználni a nitrogént.

 

Ha valóban vasklorózis, akkor ne a mostani keveréket add neki, hanem vegyél vastartalmú levéltrágyát. Egész olcsón lehet venni tasakosakat, pl. vaskelát tartalommal.

Előzmény: fiola (37)
fiola Creative Commons License 2006.07.21 0 0 39

 

Egy Zöldítő komplex nevű levéltrágyával.

 

N 4%, K2O 4%, MgO 2%, Fe 1,5%, Zn 0,15, B 0,08%, Mn 0,006%

 

A flakonon lévő javaslat alapján 1%-os töménységben, idén 3x permeteztem.

 

Lehet, hogy ez vas-klorózis, és emelhetem a dózist + a permetezés gyakoriságát?

Előzmény: cserella (38)
cserella Creative Commons License 2006.07.21 0 0 38
mivel szoktad permetezni?
Előzmény: fiola (37)
fiola Creative Commons License 2006.07.21 0 0 37

Sziasztok,

Tudnátok nekem tanácsot adni? Hozzátok fordulok - bár én egy nektarin csemetével küzdök - végülis rokonságban áll az őszibarackkal.

Négy éve ültettem, az első két évben szépen fejlődött, ellenben tavaly óta kifakultak a levelei, és bármivel trágyázom a földjét ill. leveleit, nem akar visszazöldülni. Tavaly volt rajta először gyümölcs, 3 db - idén talán 10 szemet hagyok beérni - nődögélnek szépen, de látszik, hogy valami nagyon hiányzik neki.

Ha van 5letetetek, köszi :)

 

napalm. Creative Commons License 2006.07.20 0 0 36

hétvégén fogyasztható;):

 

 

Flanell Creative Commons License 2006.07.12 0 0 35
Köszi!
Előzmény: eötvös (34)
eötvös Creative Commons License 2006.07.11 0 0 34

 

 

 

 

             Szia Flanell!

  A lacházi vonal jónak tűnik,kérésre küldenek fajtalistát,október közepén érdemes

  őket felkeresni. Alább említett fajta is lesz (tán?),ha igen,jelzem.

                  üdv:eötvös

napalm. Creative Commons License 2006.07.10 0 0 33

köszönöm szépen a válaszod.

elnézést hogy csak most, de volt egy kis villámlós vihar mifelénk és sikerült elérnie a pc-met.   (meg az adsl modememet, meg a házimozi erősítőmet....)

úgyhogy egyenlőre csak melóhelyről megy a net...

Előzmény: Flanell (32)
Flanell Creative Commons License 2006.07.08 0 0 32

A lisztharmat az őszibaracknál is hasonló tüneteket produkál, mint más fáknál. Fehér foltok jelennek meg a leveleken, a nektarinok gyümölcsén, sőt idén először még a szőröseken is. Ezek a foltok bizonyos mértékig letörölhetőek.

Az új hajtásokon a levelek egyöntetűen lisztesek, az új levelek túl hegyesek, nem simák,  "kócosak".

 

A Topas kezdődő lisztharmat ellen is jó. Később már haszontalan.

 

Érés előtt mostanában Fundazolt és Teldort használok. (14, ill. 3 naposak.) De a Topas is megteszi. 

Előzmény: napalm. (31)
napalm. Creative Commons License 2006.07.07 0 0 31

köszönöm szépen a válaszod!

 

a hétvégén követve tanácsodat alighanem megszórom topas-sal monília ellen.

lisztharmat? miben mutatkozik meg? szerencsére még nem fedeztem fel, legalábbi egésszégesnek tűnik a gyümölcsös.

 

érés előtt mivel érdemes permetezni?

 

Előzmény: Flanell (30)
Flanell Creative Commons License 2006.07.06 0 0 30

Olyan nincs, hogy semmi baj ne lenne az őszibarackkal.   :)

 

Legalább havonta mexórom valami gombaölővel, de általában gyakrabban. Ha pl. levéltetű ellen permetezek, akkor egyúttal gombaölőt is teszek bele.

Nálam éréskor mindig arat a gyümölcsmonília (ezért igen sok őszibarack-pálinkám szokott lenni :), és a spóráxámát szándékozom csökkenteni a rendszeres permetezéssel.

Mostanában Fundazolt használtam, már váltani kellene a rezisztencia miatt, de most még ezt elhalasztom, mert megint jelentkezett a lisztharmat, olyan fákon is, amiken még sosem volt, és a Fundazol arra is jó, ha nem hagyom elhatalmasodni.

Érés előtt mindenképpen permetezek, úgy, hogy csaképp leteljen az ÉVI.

 

Nem tudom, hogy mi lehet a fehér levéltetű-szerűség. Nálam ilyesmi csak a levedlett bőr szokott lenni.

 

Állandó rovarölőfajtám nincs, hol ezt veszek, hol azt. Antisystem talán tud valami tutit.

Előzmény: napalm. (29)
napalm. Creative Commons License 2006.07.06 0 0 29

szia Flanell!

 

érdeklődnék hogy te ilyenkor szoktál-e permetezni az őszibarackosodban?

arra gondolok hogy ha nem látsz semmi betegséget, akkor megelőzésképpen megszórod-e a fákat. ha igen, akkor mivel? vagy van valamilyen védekezési metódusod?

 

más.

az egyik barackfámon megjelentek valamilyen kis fehér dögök.

majdnem úgy néz ki mint a levéltetű, csak nem zöld hanem fehér.

de ugyanolyan csillógós a levél tőlük.

megszórtam decissel, segített. csak a tetemek maradtak a levélen, meg itt-ott a gyümölcsön.

te milyen felszívódó rovarölövel permetezel? tudod egyszer mutattam képeket, akkor rágásra gyanakodtál, lehet érdemes lenne valamilyen felszívódóval is megszórnom.

 

üdv

napalm

covycovy Creative Commons License 2006.07.04 0 0 28
Kösz a választ! Valóban csak a régi levelekre igaz. Az újak szépek és egészségesek. Egyébbként lemostam a fákat ősszel és tavasszal is rezes lemosóval. Most viszont kapják a Topsin M-t.

Covy
Előzmény: Flanell (26)
Flanell Creative Commons License 2006.07.03 0 0 27

Szerintem így néz ki egy jólnevelt őszibarackos. Mint egy kukoricatábla.

Látható, hogy egy-két kivételtől (középen) eltekintve, nagyjából egy síkban van a tetejük.

Ezt úgy lehet elérni, hogy amit metszéskor nem érek fel, azt levágom.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!