Keresés

Részletes keresés

blaze73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2337

Próbáld ki - nekünk bevált.  500gramm liszthez ajánlja az 1 tasakot.

Az 550 grammhoz teljesen jó :)

Itt nálunk a rigó nagyon sok idén :)

Előzmény: .ETNA. (2336)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2336

Még sosem próbáltam az átlagos 560 g lisztből készült kenyeremhez két kiskanálnál többet, de lehet, hogy kíváncsiságból ki kellene próbálnom, hogy milyen lesz, ha beleöntöm az egész zacskóval? Na majd meglátom, de azért kíváncsi vagyok, hogy lesz-e szemmel látható különbség:-)

 

Egy kis off: örömmel látom (éppen most is), hogy újra milyen sok fecske van!!!! Hurrá, hátha nem lesz annyi szúnyog stb. .... már olyan régen voltak jelen fecskék ilyen számban, néhány éve sokan el is pusztultak a hirtelen hideg miatt :-( Szuper, hogy megint sok-sok, szépséges fecske repdes:-)

Előzmény: blaze73 (2335)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2335

Nekem az 1 tasak elmegy 1 kenyérhez: 55dkg liszt van benne.  Zacskón az van 0,5 kg liszthez jó.

De nagyon ritkán használok por élesztőt, 95%-ban igazi élesztőt.

Csak akkor porosat ha előre programozott üzemmódban sütök.

Előzmény: .ETNA. (2334)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2334

A boltban is csak simán a polcon tárolják, ha pedig nem használjuk fel az egész zacsit, LÉGMENTESEN kell lezárni, mert a levegő oxigénje rosszul hat a "kelesztő" képességére:-)

 

Egyébként, én pl. nem azt a mennyiséget veszem figyelembe, ami a porélesztő csomagolásán van, hanem a gép használatijában lévő recept szerintit. A legtöbb kenyérhez 2 kiskanál (a géphez kapott müa.adagoló kanál kisebb vége) porélesztőt ír, ettől nem is használok többet. S bár a csomagoláson az szerepel, hogy fel kell azonnal használni, én légmentesen (azzal a müa. lezáró izékével) lezárom és beteszem a következő (általában 1-2 nap) sütésig a hűtőszekrény oldalában lévő rekeszbe.

 

A hűtőből kivett porélesztőt a következő kenyérnél felhasználom, s mivel a gépen van "előmelegítés", szerintem nem gond, hogy az élesztő "hűtött", hiszen egyenlő hőmérsékletre felmelegíti a hozzávalókat a gép (kb. szobahőmérsékletűre), a légmentes lezárás pedig biztosítja, hogy a kelesztéssel se legyen gond. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a liszt minősége is befolyásolja ezt ... a liszten pedig nem látható, hogy jó, vagy éppen vacak .... ez már csak akkor derül ki, amikor nem kel meg rendesen a kenyér stb.!

 

A különböző tipusú élesztők között amúgy, ÓRIÁSI KÜLÖNBSÉG VAN ... ezt én sem igazán értettem anno, de az első időszakban az összes kapható porélesztőt kipróbáltuk. Volt köztük egészen vacak is ... az ember ezt nem is gondolná, pedig igaz, NEM EGYFORMÁK!!! A legeslegjobb a SAF francia volt, ami  sajnos mostanság nem kapható, így a Haas-os Natural élesztőt szoktam használni, esetleg a Dr. Oetker-t, de igaz, ami igaz, egyik sem olyan jó, mint a SAF volt:-(

 

http://edhaas.hu/index.php?option=com_whp&controller=termek&id=280&Itemid=0&kategoria_id=26&lang=hu

Előzmény: blaze73 (2333)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2333

Instant port nem kell hűteni :)
A liszt tetejére kell egyenletesen szétszórni :)  

Előzmény: CSVili (2332)
CSVili Creative Commons License 2012.05.30 0 0 2332

Hűtőben tároltam, s csak mint a frisset a tetejére szórtam. Bele kellett volna keverni a lisztbe ?

blaze73 Creative Commons License 2012.05.28 0 0 2331

Én igen, nekem az 55dkg liszt és szépen feljött vele.  (25 teljesk. + 30 bl80)

Előzmény: CSVili (2330)
CSVili Creative Commons License 2012.05.28 0 0 2330

Az ALDI-ban vettem bella instant élesztőt ami 1/2 kg liszthez való /7 / Gr. Kimértem pont 1/2 kg lisztet hozzá, de nem kelt meg rendesen, kicsi szerencsétlen kenyér lett belőle, pedig ideje is lett volna, mert TK. programot állítottam. A csomagon az áll: minőségét megőrzi, 2013 03 10.

Használtatok már ilyet ?

blaze73 Creative Commons License 2012.05.27 0 0 2329

Helyes, örülök, hogy bevált.


Nálunk most 30 perce sűlt ki egy - vendégek jönnek, és a grill kolbász mellé lehet kérnek.

Magvak vannak benne + friss metélőhagyma a teraszról :)

Előzmény: 3ferret (2328)
3ferret Creative Commons License 2012.05.26 0 0 2328

Jó reggelt!

 

Tegnap este megint a Te kefíres kenyered volt a gépben. Most már sokadszorra sütöm, mert annyira finom!  Csak ezért szoktam kefírt vásárolni, illetve még emargit honlapján van egy sajtos kenyér, ahhoz is szoktam tenni, nagyon jól bevált mindkettőhöz :)

 

Az áramszünethez meg annyit, hogy nálunk tényleg nem tartott sokáig, de azért örültem, hogy folytatta a programot :))) Remélem, nem nagyon lesz 5 percen túli áramszünet, vagy legalábbis nem akkor, ha a gépben pont van kenyér. Sajnos nálunk elég gyakran van, még vihar sem kell hozzá :(, de eddig még sikerült elkerülni.

 

 

Előzmény: blaze73 (2302)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2327

Ok, értem.
Köszi az infókat.

 

Ezzel is úgy lehet törölni, hogy a start gombot 2mp-ig nyomod. 

Előzmény: Törölt nick (2326)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2326

Egyszerűség kedvéért másolok a korábbi hozzászólásaimból:

Típustól függően, 5-20 perc áramszünet alatt még nem felejti el a programot, mert egy benne lévő kondenzátor egy ideig még tárol annyi töltést, ami a vezérlőprocesszor táplálásához elegendő.

Ha az áramszünet sütés közben történt és már törlődött a program, utána el lehet indítani a csak sütőprogramot. Mást nem is enged ilyenkor, mert érzékeli a forró sütőteret és hibajelzést ad.

 Az enyémnél, ha törölni szeretném a programot, a Start gombot kell nyomva tartani, míg besípol, akkor lehet előlről kezdeni. Ez téves beállítás esetén lehet hasznos, vagy ha esetleg azt akarom, hogy jobban dagassza át, és emiatt szeretnék visszatérni a program elejére.

De mindebből adódóan a kelesztési fázisban lévő anyagot is meg lehet még menteni áramszünet esetén, csak dagasztást akkor már nem szabad indítani, kizárólag sütést, azt is a megfelelő időpontban, vagyis a kelesztés megbecsült végeztével.

Előzmény: blaze73 (2325)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2325

ah so. értem.

szóval akkor egy 1 órás áramszünet meg hazavágja a programot.... :( 

Előzmény: Törölt nick (2323)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2324

Bár igazság szerint a programon sem fontos állítani, hiszen csak az a lényeg, hogy kavar tovább, vagy beáll a kiindulási helyzet.

Előzmény: Törölt nick (2323)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2323

Csak nem akármeddig, mint írtam korábban is. Könnyű ellenőrizni, csak el kell indítani a gépet üresen, de nem alap-programon. Bármit át lehet állítani, súlyt vagy barnítást, ez már mindegy.

Utána áramtalanítani, 5 perc múlva visszadugni.

Az enyém például 5 percig még nem felejt, folytatja a programot, de 6 perc után már törlődik, vagyis alapra áll.

Előzmény: blaze73 (2322)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2322

Igen, a miénk is ilyen.  Megjegyzi hol állt :) 


Én ismerősnek vettem olyan gépet mint ami nekünk van, és ott próbálgattuk és kihúztuk az áramból , stb. és folytatta...

szóval igen, megjegyzi hol állt :) 

Előzmény: 3ferret (2320)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.24 0 0 2321

Szuper, ezek szerint olyan, mint a mosógép... remélem, hogy minden kenyérsütő - típustól függetlenül - egyformán reagál az áramszünetre:-)

Előzmény: 3ferret (2320)
3ferret Creative Commons License 2012.05.23 0 0 2320
Sziasztok! Múltkor téma volt, hogy áramszünet esetén mit csinál a gép. Na, nálunk pár perce volt, köszönhetően a viharnak. Csak rövid ideig tartott ugyan, de a gép ott folytatta, ahol abbahagyta. ;-)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2319

Örülök, hogy jó lett - nálunk ez egy atom jól bevált recept.  a lisztekkel lehet játszani, de a többi hozzávaló az fix :)

a kefír nagyon jó a kenyérbe. 

Előzmény: CSVili (2316)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2318

Aki többször (vagy mindennap) süt a héten, tényleg jó ötlet előre összekészíteni... de a lisztbe előre bekevert só, így érintkezik az élesztővel, "ezek" ketten pedig nem csípik egymást:-) Bár lehet, hogy ha a teljes lisztmennyiségben van elkeverve az a kevés só, akkor a sónak nincs elég "érintkezési felülete", hogy "kioltsa" az élesztőt.

 

A víz hőmérséklete - a használati szerint - akkor jó, ha az ujjad a vízbe téve, azt érzed, hogy a víz hűvös, ha túl hidegnek találja valaki, javasolják, hogy hagyja a konyhában kb. 1 órát és így szobahőmérsékletűre melegszik. Javaslatok között szerepel még a lágy víz ... bár azt írják, hogy a kemény vízből is tökéletes kenyeret süt a gép:-) Egyébként is a gép pl. az alapprogramon - mérettől függően - 17-20 percen át előmelegítést végez, szóval, ha csak nem jéghideg, vagy forró vizet tett valaki véletlenül az üstbe, akkor a víz hőmérséklete, nem oszt, nem szoroz. Inkább a liszt és az élesztő, esetleg a mennyiségi arányok, vagy a gép műszaki hibája, esetleg nem jól záródó ajtaja a hibás a nem megfelelő kenyérért. Egy jól működő gép mindig pontosan ugyanúgy végzi a "feladatát", tehát a hozzávalókat kell hibáztatni, ha valami nem jó :-))  Mi csak extrém esetben hibázhatunk, pl. ahogy én, akkor, amikor kihagytam a keverőlapátokat:-D

 

 

Előzmény: ágika1 (2317)
ágika1 Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2317

15 dkg teljes kiőrlésű és 45 dkg sima (akciós fajta) liszthez + evőkanál sikérhez 3,6 dl folyadékot teszek + összesen egy evőkanálnyi ecet-olaj keveréket. Teljes kiőrlésű programon sütöm, ami a gépemen 3 óra 40 perc. 4-5 g friss élesztőt morzsolok el a tetején levő liszttel.

5-6 adagra való lisztet sót, sikért köménymagot zacskókba előre kimérek, az mindig azonos.

 

Ami változik nálam, és indolhatja az eltérő kenyér magasságot és sűrűséget, a liszt minősége, a folyadék hőmérséklete, és az élesztő minősége/frissesége. 

CSVili Creative Commons License 2012.05.20 0 0 2316

Kipróbáltam blaze73 receptjét, reggel 6h-ra sült ki.Magasabb lett mint az utóbbi időben készült kenyereim, az üst felső szintjét elérte a teteje.Nekem nem jött fel az ablakig, de a gépek sem egyformák. Az enyém Silver Crest /LIDL s / 2 lapátos gép. Új, bontatlan csomagolású bio TK lisztet, és BL-80-ast használtam. Köszi a receptet, legközelebb 5dk-val kevesebb TK t teszek bele, akkor biztos magasabb lesz, de én már ezzel is elégedett vagyok. Ezek szerint a lisztkeverékeim nem voltak megfelelők.

.ETNA. Creative Commons License 2012.05.19 0 0 2315

Igen, én is ilyesmire gyanakszom, a kenyérsütőgép végülis egy totál zárt tér, más mint egy szimpla keverőtálas dagasztóm ahol a külső hőmérséklet, a huzat stb.stb. is sokat befolyásolhat - gondolom ... 

Előzmény: firmitudo (2314)
firmitudo Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2314

Értem. Talán a gépi sütésnél nincs annyit bolygatva a tészta, jobban megtartja a vizet, ezért nem annyira érzékeny...vagy valami ilyesmi;).

Előzmény: .ETNA. (2312)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2313

... mármint egy evőkanálnyi (a géphez tartozó adagoló kanál nagyobb fele) vizet:-)

Előzmény: .ETNA. (2312)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2312

Ez a kenyérsütőgépnél nem igazán számít, legalábbis én így tapasztaltam. A víz mennyiségét, én speciel akkor sem szoktam változtatni, amikor csak winnys BL-55-ös lisztem van itthon, s ezt keverem a teljes kiőrlésű rozsliszttel:-) 

 

A használatikban az szerepel, hogy egy evőkanállal tegyünk még hozzá, ha száraz lenne a tészta ... vagy valami ilyesmi...

Előzmény: firmitudo (2310)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2311

Hupsz, köszi, ezt megyjegyzem... hátha útba esik valamikor... jövet-menet:-)

Előzmény: blaze73 (2309)
firmitudo Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2310

.ETNA. hozzászólás:  4./ túl sok a víz - ez Nálad nem áll meg, mert az 560 g liszthez a 320 ml víz éppen jó

 

Ez nem biztos. Ugyanis írja, hogy lisztet váltott, a BL 80-ast cserélte le(kényszerűségből) sima-és réteslisztre. Ami a BL 80-ashoz pont jó vízmennyiség volt, az nem lesz jó a az említett lisztekhez. Gyakorlatból tudom, hogy ha sorrendet akarnék felállítani a liszt szemcsenagyságában, akkor a BL 80-as a púderesebb, utána a sima liszt, majd a rétesliszt következne. A nagyobb szemcse nehezebben veszi fel a vizet, szóval szerintem egy gondolattal(10-20 ml) több vizet kellenne hozzátenni, talán száraz a tésztája, szakad. Így viszont a sikérszálak nem tudnak megdagadni, nem kel meg rendesen. De az is lehet, hogy jó ugyanaz a vízmennyiség, csak hosszabb ideig kellene keleszteni.

Egy olyan példa jutott eszembe, hogy ugyanolyan kupac sóderhez és homokhoz ugyanannyi vizet öntünk. Míg a sóderból elfolyik a víz, a homok felveszi.

Én pl. a jénait kizsírozás után sima liszttel szórom meg, a BL-80-as nem jó hozzá, beletapad. A rétesliszt megint nem jó, mert leszalad róla.

 

Egy járható út lehet, hogy amikor gurul a szekér(szépek a kenyerek), akkor dagasztás után néhányszor kiveszed az üstből, átforgatod a kezeddel, kicsit meghúzod a tésztát, ha szépen nyúlik, nem szakad, akkor ezt az állagot megjegyzed. Liszt váltásnál ugyanezt megteszed és rögtön látod a különbséget...nem sima a felülete, szakad stb. Ilyenkor korrigálsz: vagy plusz vizet teszel hozzá és újra dagasztod, vagy tovább keleszted...mondjuk azt nem tudom, hogy a gépeknél milyen lehetőség van program kihagyásra, egy további kelesztésnél.

Van még egy biztosnak mondható "teszt" a tészta állagának megállapítására. Ha finoman belenyomod az ujjad és visszarugózik, akkor még nem kelt meg. Ha úgy marad az ujjnyom, akkor megkelt(vigyázat, túlkelésnél ugyanezt produkálja).

 

Szerdán vettem egy zsák BL 80-ast, augusztus közepéig jó. A fél éves liszt lehet, hogy már húzós...vagy nagyon tuti száraz, hűvös helyen kell ahhoz tárolnod, hogy ne vegye fel a nedvességet.

Előzmény: CSVili (2305)
blaze73 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2309

Nem tudom ki merre lakik, de akinek nem esik ki Őket nagyon ajánlom :

 

http://www.szabomalom.hu/


Szigetszentmiklóson vannak.   Kiváló a BL80 kenyérliszt, a BL112 félfehér kenyérliszt és a Graham lisztjük is.


És van 5kg kiszerelés, aki sokat süt nem kell 1 kilós kiszerelésekkel "bajlódni".

 

Postáznak is egyébként, ha valakinek nagyobb mennyiség kell úgy megéri : Lakosság felé vállalunk postai utánvétes kiszállítást! Az ország bármely részére!
Max. 30 kg-ig (28 kg netto) 1770 Ft-os költséggel.

 

 

Előzmény: .ETNA. (2307)
.ETNA. Creative Commons License 2012.05.18 0 0 2308

Dehogy is szentségtörés, anno én is néztem néhány bekevert lisztet a boltokban (speciel az ALDI-sat még nem), de az ÖSSZETEVŐK között - sajnos - találtam olyasmit is, amire szerintem nincs szükség egy kenyérben... pláne, ha azért sütöm otthon, hogy egészségesebb kenyeret fogyasszunk.....

Előzmény: John.M (2306)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!