Keresés

Részletes keresés

Gringó.. Creative Commons License 2010.07.02 0 0 7641

Köszönöm a válaszod (már ha tegeződhetünk :D)!
Gondoltam már én is Nerora mert itt is olvastam már róla meg egyéb szakirodalmakban is.
Menyi tővel érdemes kezdeni?(amit meggyőzök munka mellett és amit ilyen kevés tudással is művelni tudok)
Előzmény: Törölt nick (7640)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.02 0 0 7640
Hát én olyan rezisztens fajtákat ajánlanék (különösen ha nem akarsz gyakran permetezni), melyek a leggonoszabb két szőlőbetegségre (peronoszpóra, lisztharmat) nem érzékenyek. Kékszőlők közül a Néró ilyen (csemegeszőlő, de elfogadható minőségű rozé bor is készíthető belőle). Ha a rosénál mélyebb vörös színű bort szeretnél, ültess még pár tőke Turánt (a Néróhoz képest egytizednyi mennyiséget). Ez kifejezetten festőszőlő, bár nem rezisztens fajta, de nálam az elmúlt években egy permetezéssel sem lett baja (a darazsak viszont - mint a legtöbb korai érésű fajtát - igen szeretik). A két szőlő egymással azért is jól párosítható, mert mindkettő igen korai érésű (nálam augusztus közepe után fogyasztható).
Előzmény: Gringó.. (7639)
Gringó.. Creative Commons License 2010.07.01 0 0 7639

Üdvözet Mindenkinek!

Örülök hogy találtam egy ilyen fórumot!
Teljesen kezdő vagyok a szőlőtermesztés/borászat pályán.
Eddig nem sok esélyem volt beletanulni ebbe ,de most lehetőségem van hogy belekóstoljak is ebbe a szép mesterségbe!
Kérdezném a rutinosabb termelőket hogy egy teljesen zöldfülűnek mennyi és milyen
szőlőfajtával kellene kezdenem?Úgy hogy munka mellett is legyen rá időm.
Vörösbor kedvelő vagyok.Olvasgatom a szakirodalmakat de mellette szeretném kikérni az itt jelenlévők véleményét is.
Válaszokat előre is köszönöm!
RAMBO Creative Commons License 2010.07.01 0 0 7638
http://szolo.blog.hu/2009/03/01/a_szolo_hianybetegsegei

magnéziumhiánynak tűnik.
Előzmény: Ali-bá (7635)
Falusi1 Creative Commons License 2010.07.01 0 0 7637
A 3 évvel ezelőtt kísérletképpen ültetett néhány tőke blauburger az idén teremni fog. A jelek szerint az összes vörös tőke közül ez a fajta állt ellen a legjobban az idei viszontagságoknak. (nem fagyott el, jól kötődött stb.) Ha van valakinek tapasztalata a belőle készült borról kérem tegye közzé. Kedvező esetben erre cserélném le a többi érzékenyebb fajtát.
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.01 0 0 7636
Nekem is van Néró (4 éves és fiatalabb is), kedden még nem láttam semmi elváltozást a levélzeten.
Előzmény: Ali-bá (7632)
Ali-bá Creative Commons License 2010.06.30 0 0 7635
Ilyesmi!  Mit jelent?
Előzmény: RAMBO (7634)
RAMBO Creative Commons License 2010.06.30 0 0 7634
Ilyesmi?

http://m.blog.hu/sz/szolo/image/200903/h-Magn%C3%A9ziumhi%C3%A1ny+II.jpg
Előzmény: Ali-bá (7632)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.30 0 0 7633
Nekem is van 1 tőke Néro-m,nem a kedvencem,de semmi baja,zöld mint az atom /már ha az zöld :) /
Előzmény: Ali-bá (7632)
Ali-bá Creative Commons License 2010.06.30 0 0 7632

Hahó Emberek!

 

Nálatok is pirosodik már a Néró levele, mintha ösz lenne? Vagy valami baja van az enyémnek? A többi szőlő normális zöld.

Előzmény: Törölt nick (7631)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 7631
A Nérót javaslom, csemegeszőlőnek és vörös borszőlőnek is alkalmas
Én lugasba ezt ültetnék

Néró
Előzmény: petya1981 (7630)
petya1981 Creative Commons License 2010.06.28 0 0 7630
sziasztok.Van a házunknál egy lugas amit beszeretnénk futatni szölővel,lehetöleg valami gyorsan növö fajtával.összel adtak két vesszöt asszem konkordi fajta,de az istennek nem akar nőni eddig kb.kb.10 cm növekedés.mivel nincs tapasztalom szöllö terén,és nem is ismerem milyen fajták vannak,segitségteket kérem. honnan tudnék olyan szöllöt venni ami viszonylag hamar benövi a lugast lehetöleg borszöllö fajta legyen,válaszokat elöreis köszönöm
Falusi1 Creative Commons License 2010.06.28 0 0 7629

A téli és tavaszi fagyok miatt többnyire lefagytak a szemek a lugas karjain. Az elővigyázatosságból betakart tőkéről, illetve a néhány ellenállóbb fajta szemeiből kihajtott vesszőn lévő fürtök rendkívül gyengén kötődtek, van amelyik egyszerűen leszáradt.

Mindez tulajdonítható az időjárásnak, vagy esetleg nyomelem hiánya is okozhatta?

A növény levelein nem látszik nyoma az utóbbinak. A levelek szépek egészségesek.

Előre is köszönöm a véleményeket, esetleg saját tapasztalataitokat.

Hirsch Imre Creative Commons License 2010.06.25 0 0 7628
Üdv mindenkinek!
Nem sikerült a fotó, így leírom az általam látottakat. A Pannóniámban találtam egy vélhetően rovarrágta fürtöt. A borsónyi méretű szemek mindegyikén gyufafejnyi lyuk van. a belseje teijesen hiányzik, kívülről zöld, belülről fekete a szem. A tettes már nem volt a fürtön. Másik tőkéken még csak egy-egy rágást találtam. A cserebogárfélék nem így rágnak. Megköszönném a tippeket. Ha segít, holnap világosban készítek fotót. Egyébként itt már van, aki kínjában motoros sárkánnyal próbál permetezni, és van, aki már feladta a harcot. Most kellenének azok a víztározók, amik csak a tervekig jutottak el. Jövőre lehet, hogy két folyó közt szomjan hal, ami most fuldoklik a vízben.
Cirfandlia Creative Commons License 2010.06.25 0 0 7627
Egészen elképesztő csapadékadatom van Árpádtetőről, (ami a szőlőnktől légvonalban kb 10 km-re van kb 60-80 m-rel magasabban a Mecsekben) az utóbbi 40 napos periódus csapadéka 503 mm!!
Ennek nagy része ("szerencsére") a 3 mega ciklonból esett le, brutális pusztító erejű felhőszakadás jéggel nem volt - felénk (eddig). Szélkár viszont van, de még tűréshatáron belül; a szőlő bírja a vizet, nálam nem sárgul és betegség sincs, de az áprilisi hőmérsékletek miatt bogyók növekedése eléggé vontatott. Minimum 3 hétre teszem most a vegetáció lemaradását.
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.24 0 0 7626
Hát akkor ezt nézd meg (a Szabad föld internetes változata, minden hónapra van hasonló):
http://www.szabadfold.hu/aktualis/milyen_lesz_a_juniusi_idojaras

Ebből egy részlet (mondhatnám: a mama melléfogott?):

" Ilcsi Mama, a Szabad Föld Online házi időjósa – több évtizedes megfigyeléseire támaszkodva – elkészítette június havi időjárási előrejelzéseit.

Június

1-2. között túlnyomóan napsütéses idő várható.

3-tól 6-ig délnyugat felől fokozatosan mind több felhő borítja be az eget, melyből helyenként elszórt záporok eshetnek. A szél a zivatarokban viharossá fokozódik.

7-től 10-ig hosszabb-rövidebb időszakokra mindenhol kisüt a nap, de a délutáni órákban még szórványos eső is lehetséges. Felmelegedés kezdődik.

11-től 14-ig kisebb hidegfront hatására többször is megnövekvő felhőzet miatt ismét kialakulhatnak záporok és zivatarok, majd gyengén szeles, száraz, meleg idő következik.

18-tól 22-ig többfelé ismét beborul az ég, viharos szél kíséretében néhol nagyobb mennyiségű eső hullhat. A meleg idő folytatódik.

23-től 27-ig elszórtan és helyenként lehet kisebb esőre számítani, amely átmenetileg hűsíti a meleget.

28-tól 30-ig folytatódik az erős felmelegedés."
Előzmény: Törölt nick (7625)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.24 0 0 7625
Ez mintha olyan kártyajós színvonal lenne...
Egy kicsit jobban utána kell néznem, mert ez így nagyon kevés
Előzmény: Törölt nick (7624)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.23 0 0 7624
Valahonnan egy interjúból másoltam ki, íme:

"Dávid Mihály nyíregyházi mérnök – aki 1972 óta osztja meg velünk kitűnő előrejelzéseit – 2010-re is közkinccsé tette prognózisát. Így már most megtervezhető a nyári szabadság és mindenféle szabad téri elfoglaltság az idei esztendőben.
Január rendkívül változékonyságát, a hőmérséklet-ingadozásokat már megtapasztaltuk és jelenleg is nyögjük. Különféle halmazállapotú csapadék bőségesen várható a továbbiakban is.
Február a mostani hónapéhoz hasonlóan alakul: 10-15-e között erősebb lehűlésre kell számítani, de a hónap végén már kis időre megmutatja magát a tavasz: a felmelegedés nappal elérheti a 12–13 fokot, ám az éjszakák továbbra is fagypont körüliek lesznek.
Márciusban a tavasz lendülete 20-án megtörik, akkor három-négy napra erősebb lehűlés jöhet.
Április ezúttal is szeszélyesnek ígérkezik: 10-én visszatér a tél, éjszakánként mínusz 5 fokra számíthatunk. Aztán végre kilábalunk ebből és 25-e körül már 22 C-fokot mutat a hőmérő. Csapadék ebben az időben nem várható.
Májusban is folytatódik a szeszélyes időjárás, a hőmérséklet nem lesz sokkal melegebb, mint április végén volt. Éjszaka 5, nappal 25 fok várható.
Június második fele nyárias jelleget ölt, a hőmérséklet folyamatosan emelkedik. A csúcs 28 fok körül várható.
Júliusban 10-e táján viszonylag hűvös, húsz fokos nappali hőmérséklet várható, majd a hónap második fele melegebbnek ígérkezik, huszadikától 30 fokos napok köszöntenek be.
Augusztus 25-ig tart a kánikula Közben ötödike táján hidegfront érkezik, s két napra húsz fokig esik vissza a hőmérséklet. A hónap végén szintén hűvösebb idő lesz.
Szeptember elején a kellemes napokat követően 10-e táján megint leesik a hőmérséklet, de ez csak átmeneti. A hónap második felében kellemes idő várható, beköszönt az igazi vénasszonyok nyara.
Októberben végérvényesen megjön az ősz, folyamatosan csökkenő hőmérséklettel. Az első talaj menti fagy 25-e körül várható. Ez a hónap is csapadékhiányosnak ígérkezik.

Novemberben beköszönt a tél, végig öt fokkal hidegebb lesz az ilyenkor szokásosnál, a hónap végén már mínusz tíz fok várható.
Decemberben kemény és tartós hidegre számíthatunk. A fehér karácsony szinte biztos, lesz hó bőségesen, ami 2011. januárjára sem olvad el."
Előzmény: Törölt nick (7623)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.22 0 0 7623
Mi az a Dávid féle valami?
Én leragadtam ennél
Előzmény: Cirfandlia (7622)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7622
A Dávid féle "előrejelzésre" azért ne alapozz - legalább ebben a fórumban próbáljunk távol maradni a bulvártól.
A sárgulás egyértelműen a víztől (levegőtlen talaj) van, ha nem is rohadnak, de gátolt a tápanyag és főleg a vas felvétel (relatív tápa. hiány)- ezért klorózis, sárgulás jelentkezik. Lombtrágyával segíthetsz ha durva méretet ölt.
Előzmény: apilusz (7620)
RAMBO Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7621
Anyósodnak lehet, hogy igaza van: a talaj csapadéktelítettsége esetén a növény "megfulladhat".
Előzmény: apilusz (7620)
apilusz Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7620
A vesszőket majd ősszel le akarom majd húzni,ezért nem törtem ki mindet.A Dávid-féle előrejelzés szerint a november,december az átlagosnál hidegebb lesz.De májusra viszonylag kevés csapadékot írt.

Számítok rá,hogy pár tőke ki fog menni a víz miatt.Anyósom azt mondta,hogy azért sárgulnak a levelek,mert már a gyökerek rohadnak.Állandóan tömik a fejem.
Előzmény: RAMBO (7618)
RAMBO Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7619
Ha az öreg tőkék gyökérzete rendben van, akkor ne vágd ki, csak fiatalítsd vissza - finomabb bort ad mint a fiatal, mert a talaj mélyebb rétegeiből kap tápanyagot.

Idén özönvíz van, OK - és jövőre, ha aszály lesz? Minnél mélyebben van a gyökér, annál kevésbé vagy kiszolgáltatva az aszálynak.

Mindenki úgy permetez, ahogy akar - én a családomnak egyszerűen megtiltottam, hogy egyen az apósom szőlőjéből, amikor megláttam, hogy mi mindennel és mennyivel permeteznek. Az öregúr értelmes (mérnökember) azóta csak azt fújja ki, amit megbeszélünk egy-két nappal a permetezés előtt. Idén 3-szor permetezett, legnagyobb döbbenetére nem volt sáskajárás és nem ette meg semmi kórság.

Mondjuk neki meggyőző volt, hogy az én szőlőmben rengeteg rovart, pókot látott szüretkor, pezsgően buja élővilágot - míg az övé olyan volt, mintha a Kalahári sivatagban termesztenénk szőlőt.

Előzmény: janijani (7616)
RAMBO Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7618
A tőke tövéből/szárából kihajtó vesszőket a sár miatt nem fattyazod le, vagy valami más miatt? Amúgy szép, pedáns szőlő. Igen, lesz belőle valami - legnagyobb valószínűséggel szőlő és bor.
Előzmény: apilusz (7615)
ptibike Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7617
:D Jaja. Ilyet még nem csináltam, de sajnos muszáj volt a sok víz miatt. Most visszafogom magam hogy lement a rengeteg gomba.
Előzmény: RAMBO (7614)
janijani Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7616

Nézd, 25 éve a nyakamba szakadt ez a kert, nem értettem hozzá csak csináltam ahogy gondoltam. Nem hiszek a biokertészkedésben, ahhoz túl sok növényemet elvitték már a betegségek, túl sok év telt el úgy hogy alig élték túl és silány beteg termést termeltem, túl sokszor néztem elkeseredve, hogy érdemes-e kínlódni az egésszel. Vagy megvédem és legyen egészséges, vagy kivágom az egészet és nyírom a füvet. Mert a kert akkor is gazlik ha nem termelek semmit.

 

Évi 2000 Ft árú vegyszer szerintem nem lehet sok 65 tőke szőlőre. De igazad van, a Bi 58 tényleg goromba szer, kiválthatom valami kímélőbbre csak még ki kell találnom mire.

Ezt már én is megtanultam, hogy esős időben jön a peronoszpóra, hát most esett rendesen, így sikeredett ennyiszer permeteznem de örülök neki, hogy tök egészséges a szőlőm és jó termés igérkezik.

Jegyzem melyik öreg tőkék gyengék a mostani kedvező viszonyok ellenére is, ősszel ki fogom vágni és ültetek újat helyette. Az új telepítésű (6 éves) szőlőim hajtanak mint az állat, most látom a különbséget, én meg 40-50 éves szőlőket pátyolgattam. 

Előzmény: RAMBO (7613)
apilusz Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7615
Ebből szerintetek lesz valami?A vizet végül is a végén lévő árokba le tudtam engedni.De persze így is nagyon vizes és még mindig is esőt mondanak.
RAMBO Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7614
Szerintem pihenj egy-két hetet, mert lassan vegyvédelmi osztagot kell a környékedre hívni. Elképesztő, mit művelsz.
Előzmény: ptibike (7608)
RAMBO Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7613
Szerintem elég sok vegyszert használsz. Ezt is olvasd el: http://szolo.blog.hu/2010/04/19/permetezes_eszkozei

A programszerű védekezést akkor kell bevetni, ha távol vagy a szőlődtől. Ha 3 naponta ki tudsz járni, akkor sokkal kisebb arányban kell feszívódó szert használni - egészen pontosan addig, amíg a fertőzés meg nem jelenik: akkor elég EGY erősebb kezelés.

Rovarölőt ne használj! (Ezt ís írom a blogban: Ne gyilkold le az ízeltlábúakat!) Csak akkor, ha a kár átlépi a kárküszöböt. Akkor is, BIOLÓGIAI szert. A Bi58-at a bibliai hét csapásra találták ki.

Éretni kell a növényvédelemhez: amíg nincs fertőzésveszély, felesleges nekiesni mindenféle szerrel komplex védelemben. Ez is írom: az előrejelzések alapján kell elhagyni a programszerű védekezés bizonyos elemeit. Száraz, nem csapadékos isőben NEM kell a perenosztól, botritisztől félni, mert nem lesz. Nem is kell ellenük védekezni, hiába írja a program.
Előzmény: janijani (7597)
janijani Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7612

OK tehát a Systhane lisztharmatra van, nem ismerem mert nem használtam még. A Topast használom.

 

Megnéztem a http://www.heszir.hu/pecsindex/index.html oldalon, teljesen vízszintesek a szintvonalak a telkünkön tehát tisztán déli fekvésű. Nem nyirkos, párás inkább nagyon is száraz. Nyáron még a fű is kiperzselődik. Hajnalban van harmat, aztán felkel a nap és felszárítja.

Utoljára 2007-ben volt beteg a szőlőm, lehet hogy elhanyagoltam a permetezést,itt a topikban 2544 hsz tettem be fotókat. Akkor az esca betegségre is hasonlított, de azóta semmi baja tehát nem az volt. Olajfolt nem szokott lenni és penészgyep sem csak száradnak a levelek. Lehet orbánc is, de végülis majdnem mindegy azt is ugyanazokkal a szerekkel kell permetezni. Magnéziumhiányra is tippelek mert fürtkocsánybénulás is előfordult néhány tőkén. Itt a hátránya annak, hogy nem akaródzik marhatrágyát hozatni mert drága és nagy meló feltalicskázni. NPK műtrágyázok minden évben és újabban a magnéziumot keserűsóval pótolom.

 

Előzmény: Cirfandlia (7611)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!