Keresés

Részletes keresés

zoli1122 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9069
Ma eloszedtem a dugvanyokat az uvegek alol,mar tobb is hajt Jozsotol,amiket kb 6 hete adott,nem tudom,mennyire gyokeresek,de bizom benne,hogy eleg sok.Van olyan dugvany,ami csak viragot hoz,nem gyozom szedni rola,az olyan ki szokott gyokeresedni?viragzik a narancs is (nem hagyom meg a viragokat,igy is sok a gyumolcs rajta)....a clementini 5.!! novekedesi szakaszban van, erdekes,mert irtatok, hogy a citrusoknak 3 szokott lenni 1 evben...ha igy folytatja,oszig meg 2 szerintem lesz.
Arth_ur Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9068
Szerintem semmivel nem nehezebb, mint a gyümölcsfáink, vagy a rózsa szemzései, oltásai, nyugodtan megpróbálhatod, pláne egy erős, idős alanyon.
Ha nem sikerül, legfeljebb újrahajt a nagy fa, és újra próbálkozhatsz.
Ahány legalább centi/ceruzányi vastag ága van, annyiszor próbálkozhatsz. Szerintem praktikusan annyi fajtát érdemes megpróbálni, ahány jól elkülönülő koronaága van.
Előzmény: lajos49 (9062)
viharboszorka Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9067

Köszönöm a választ :)

Akkor semmi extra baja nincs, csak úgy növeszti a tenyérnyi leveleket. Mondjuk tény, hogy a napot a tavalyi kicsi, keményebb levelek jobban bírják. Na de ezt elrendezi magában. Csak virágozna már....idén csak 1 virágot hozott, azt beméhecskéztem, de nem akar virágozni, viszont túlélt eddig és már ez is jó ;))

Előzmény: jozso48 (9065)
jozso48 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9066
Ebben neked biztos igazad van,de olyan sokféle hibrid létezik,hogy nem hiszem létezik
olyan ember,aki ezek közt el tud igazodni 100 %.-an.Mi meg pláne nem,én legalábbis
nem vagyok már biztos semmiben.Örülök annak ami van és főleg,ha szépen fejlődik,
terem és már nem annyira izgat,hogy hiteles.-e a neve.De vannak azért szemmel lát-
ható nagy melléfogások,hát ez van.
Előzmény: Törölt nick (9064)
jozso48 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9065
Nálam is az átültetett növények nagyobb,élénkebb leveleket hoztak,a régebbi levelek-
nél meg szerintem teljesen normális,hogy megkeményednek,érdesebbé válnak.
Lásd a fiatal asszonyok milyen bájosak,üdék,selymes bőrűek-öröm hozzájuk bújni,
oszt nézd meg az idősebbek(nem öregek)micsoda zsémbesek,érdesek tudnak lenni.
Előzmény: viharboszorka (9063)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9064
Elnézést a belekotyogásért.A Lipo az a C.limon és a C.paradisi szülőktől származik,mig a Pomelo aPampelmusz/C.grandis/és a grépfruit/C.paradisi/keresztezéséből.A szülök miatt a liponak-ha igaz-két variációja a pomelonak aszűlök miatt sok variációja van.Érdekes,hogy a Pomelo-ha van magja-jó eséllyel szaporitható magról is.Űdv:jozsefh2
Előzmény: jozso48 (9058)
viharboszorka Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9063

Szia Jozsó,

 

Levél ügyben lenne kérdésem, ha lehet:

miért van az, hogy a citromfámnak 2 féle levele van: a tavalyi levelei kisebbek és keményebbek (mint a zöld babérlevél) a teleltetés utáni idei friss levelei meg tenyérnyiek és puhábbak is, kb. mint az utolsó előtti képed, csak szélesebbek.

Mindegyiknek van citrusillata, ha dörzsölgetem, csak furának találtam :))

Előzmény: jozso48 (9057)
lajos49 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 9062

Kedves citruskedvelők !

 

A segítségeteket szeretném kérni. Van két kb 2.5m magas 35 éves gyönyörű magról vetett citrusom ( 1 citrom 1 narancs) a citrom már termett,a narancs még nem. Átt szeretném őket oltani - már elég sok oltást csináltam, de ilyen nagy fán még nem. Tácon lakom és olyan citruskedvelőt keresek aki csinált már ilyet, és el tudna jönni segíteni. Oltó vessző is kellene, mert gondolom ehhez erősebb kell, nekem viszont a többi fám még elég kicsi. Úgy szeretném,hogy esetleg 1 fára több fajtát oltani. Hozzászólás ? Tanács ? Email címemre is válaszolhattok. Köszönöm! Üdv: Lajos

bombaba Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9061
Igen, a 'némi zavart' próbáltam érzékeltetni a sok kérdőjellel a hsz. végén, mert az egész választ így tudtam értelmezni: 'ön kapott tőlünk valamilyen citrust', nem kitérve arra, illetve figyelmen kívül hagyva, milyet kívántam venni. Most arról nem is beszélek, hogy egy konkrét latin megnevezést reméltem, de ez nem erősségük amúgy sem.
Az biztos, hogy nem pomelom van, vannak tüskéi de szolidak, esetleg félcentisek (bár ez változhat, fiatal még a növény), és nagyon szolid kis gatyája van a levélnek.
A termés hasonlít buksikalap fotóján levő terméshez pillanatnyilag. (Sima felületű, gömbölyded, nincs nyaka és szemlátomást hízik.)
Remélem, ha beérik, könnyebb lesz azonosítani. Vagy nem?
Előzmény: jozso48 (9058)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9060

Sziasztok!

Még egy kis adalék a téma iránt érdeklődőknek. Ha valaki egy angol nyelvű citrusleírásban olvas arről, akkor a "winged petioles" (szó szerint szárnyas levélnyél) kifejezéssel találkozik.

Előzmény: buksikalap (9059)
buksikalap Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9059

Köszi Jozsó. Nekem legalábbis nagyon hasznos volt, mert még csak nem is hallottam gatyás-, meg fióklevélről. Mindig tanul az ember.

Előzmény: jozso48 (9057)
jozso48 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9058
Úgy tűnik van némi zavar a neked küldött válaszban.A "Lipo" néven a Starkl árult
óriás citromot,nekem úgy tűnik buksikalap növénye az.A pomelo viszont igencsak
megkülönböztethető ettől,de a többi óriáscitromtól is.Annak gyümölcse,a gyümölcs héja
a nagy gatyás levelei(lásd előző hozzászólásomban) vm.tényleg hatalmas 5-10 cm-es
tövise alapján azt hiszem még fotón is jól elkülöníthető,azzal együtt,hogy a pomélok
sem egyetlen fajta,de fő vonásaiban azért nagyon hasonlóak.
Előzmény: bombaba (9048)
jozso48 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9057
Mivel olvastam,hogy többen nem értik mi is az a gatyáslevél,fióklevél,stb elnevezés-
ezért úgy gondoltam érdemes pár sort írni róla és készítettem hozzá néhány fotót
illusztrációként a teljesség igénye nélkül.Ha a képeket megnézi aki nem tudta eddig
mi a fióklevél v.gatyáslevél szerintem ebből rájön.A valódi citromoknak nincs fióklevele,
(1.fotó),míg a pomélónak nagyon határozott "gatyája"v.fióklevele van (2.kép).
A mandarinoknak általában apróbb levelei vannak(3.kép),a papeda levele a legnagyobb méretű gatyával bír (4.kép),csaknem akkora a fióklevél,mint a főlevél.
A narancsoknak is van fióklevele(5.kép),de nem olyan feltűnően nagy,a Budha keze v. újjas citrom megint fióklevél nélküli,de jellemzően hosszúkás. (6.kép)
Ezektől teljesen eltérőek a fagytűrőnek nevezett vadcitrom és ennek hibridjei a
"fagytűrő"mandarin és narancs. (7.kép) és most nem mennék bele,hogy ez utóbbi kettő mennyire fagytűrőek.Ezek levele úgynevezett hármas osztatú,kis gatyával.
Ezenkívül még meg említeném az ausztrál citromok fűzfára emlékeztető levélformáját.
Remélem néhány új citrustulajdonosnak segítettem,további jó kertészkedést.

lajos49 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9056

Kedves Quiktor57!

 

 Sajnos nem egészen érthetően írtál, mert nem derül ki, hogy eladni szeretnéd vagy elajándékozni? Üdv: Lajos

Előzmény: Quicktor57 (9046)
buksikalap Creative Commons License 2009.08.04 0 0 9055

Star.ltól vettem a kilencvenes évek elején, csak az volt ráirva, hogy Lipo óriáscitrom.

Szóval ők se bőbeszédüek. Volt év, amikor 9 citromot érlelt, de másfél éve tavasszal

mind a három citrusom megfagyott egy váratlan nagyon hideg éjszakán. Legjobban

az óriásc. azt hittem tönkrement végleg, de a törzsén megláttam egy icipici rügyet, ezért  teljesen visszametszve meghagytam. Tavaly egész nyáron az új lomb nevelésével voltak elfoglalva, ezért van most csak két termése.

A rendes citrom /ennek se tudom a fajtáját, Rappaitól vettem kb. 6 éve,/ és  a

narancs idén még egy darab virágot se hozott.,

Szerintem nem gatyás a levele, bár nem tudom, hogy az milyen. Nagy tüskéi

vannak.

 

Előzmény: bombaba (9054)
bombaba Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9054
Szia!
Mekkora a növényed, honnan szerezted be, mennyi idős, vannak-e tüskéi, gatyás-e a levele és tudod-e a latin nevét?
Most hirtelen ennyi kérdés jutott eszembe. A termésedre hasonlít az enyém, de a növényemnek a levelei lekerekítettek.
Előzmény: buksikalap (9049)
cserella Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9053
ezen már ne bosszankodj, lesz citromhéj a sütikbe :)
Előzmény: bombaba (9052)
bombaba Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9052
Ezek szerint jól értettem, a 'valamit' az értékelhető része a válasznak :-((((
Előzmény: cserella (9050)
kurdilaci Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9051
Az óriáscitrommal társbérletben élő kumkvat nálam is most virágzott,a méhek szorgalmasan járták,bő termésre számíthatok.A másik kumkvatom már egy hónapja elvirágzott,azon babszemnyi termések vannak,s most újra kezd virágozni.
Előzmény: Quicktor57 (9041)
cserella Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9050
:DDDDDDDDDDD
nézd a pozitív oldalát, legalább válaszoltak ;) valamit :O
Előzmény: bombaba (9048)
buksikalap Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9049
Az én óriáscitromom két gyümölcsöt tartott meg most. Az eddigi legnagyobb 60 dekás volt.
bombaba Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9048
Ma ezt a választ kaptam a kérdésemre:
'A képen lévő növény az óriás citrom,Pomelo,vagy Lipo is a neve.1 kg -os termései is vannak.'
????????????????
Előzmény: bombaba (9038)
boru raderu Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9047
Szia Quicktor!

Pont rám (is) illik a leírásod! Örömmel gondoskodom a fölös citrusaidból párról. Kérlek, küldj egy mélt, hogy mit/mikor/hogyan, ha még aktuális.

köszi előre is!
b.r
Előzmény: Quicktor57 (9046)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9046

Sziasztok!

Elsősorban a citrusokkal most ismerkedők figyelmét hívnám fel az alábbi fotókon szereplő fiatal magoncokra (pomeló, mirtuszlevelű narancs, kalamondin, Meyer) és néhány idei dugványra.

Sajnos helyhiány miatt ezek nagy részét nem tudom majd teleltetni, így kénytelen vagyok számukra gondoskodó kertészt keresni. Minden érdeklődőt szeretettel várok Budaörsön.

 

Citruslépcső1

 

Citruslépcső2
Tigabor Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9045
Köszi válaszod!

Furcsa, hogy elég párás a lakásunk, főleg ezért is vettünk citrusféléket, mert ha nem lennének, akkor folyamatosan folyna a pára az ablakról...ez főleg télen kellemetlen.

AKkor permetezni fogom, a levelet meg kihajtani, remélem nem lesz semmi baja :-)
Előzmény: jozso48 (9030)
Laci_88 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9044
Szia!
Nagyon köszönöm a segítségedet.
Akkor marad az előszoba.
Már alig várom hogy legyen rajta valami... :D
Kellemes pihenést, nyarat kívánok mindenkinek!
Előzmény: Quicktor57 (9043)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 9043

Szia!

A leírtak alapján semmi baja a citromfádnak. Ha szép zöldek a levelek és a gyökérzet átszőtte az új talajt, igazából nincs okod aggódni. A nyári hőségben a 3 hetes pihenés természetes. Én most nem is erőltetném a magasság növelését, inkább a törzs és az ágak vastagsága nőjjön. Teleltetésre inkább maradjon a 10-15 fokos előszoba.

Előzmény: Laci_88 (9042)
Laci_88 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 9042
Szia!
Köszönöm hogy ilyen gyorsan válaszoltál.
Igyekszek minden kérdést megválaszolni.... :
Azt nem tudom hogy 1éves volt-e de egy kicsi kis dobozban volt aminek a teteje volt csak nyitva és egy gyenge és elég száraz tőzeges "földkeverékben" volt. Ebből pár napra rá át is ültettem egy "B"-s virágföldbe egy valamivel nagyobb cserépbe mint amekkora a doboz volt. Idén még egyszer átültettem mert valamilyen rovar beleköltözött a földjébe és ekkor is áttisztítottam a gyökereit és egy új virágföldbe ültettem. A kb. 80cm-es magasság cserép nélkül van meg, a hajtásait csak a lombkorona kialakítása miatt csíptem vissza, de valahogy sosem arra akart növekedni mint amerre szeretném. Kb. 3hete pihen és ha jól gondolom akkor a 2. növekedési szakaszán van túl. Szerintem elég erősek az ágacskái. Esetleg van valami ötleted hogy hogyan bírhatnám rá arra hogy még növekedjen egy kicsit magasságba és csak azután terjeszkedjen "vízszintesen"?
A teleltetéssel nem lesz gond, bár lehet hogy a melegebb tetőtéri szoba jobb lenne mint egy 10-15fokos előszoba?

Előzmény: Quicktor57 (9040)
Quicktor57 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 9041

Sziasztok!

Végre nálam is megélénkült a kumkvát. Másfél hónap alatt rengeteg új hajtást hozott, most pedig virágzik. Az első kép még a tavaszi lombvesztés után,  június elején, "félkopasz" állapotban készült.

A 3. képen elvileg egy Fortunella japonica virágzó lombkoronája látható, amit legyengülve és leárazva vettünk július elején a Baumaxban.

 

"Kopasz" kumkvát

 

Virágzó kumkvát

 

"Japonica" virág
Quicktor57 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 9040

Szia Laci!

Sajnos néhány fontos információ kimaradt a leveledből.

Tavaly vásároltad. Akkor 1 éves dugvány volt? Ha igen, akkor megfelelő, hideg teleltetés esetén reálisan 2010. márciusában várható az első virágzás.

A 80 cm magasság cserép nélkül értendő? Ez viszonylag nagynak számít. Az idén mennyit és hány szakaszban nőtt, mióta nem fejlődik semmit. (Nálam a citromok a 2. növeledési szakaszukon vannak túl az idén, és kb. 1 hónapja pihennek.)

Tavaly április óta hányszor ültetted át? Én az idén márciusban beszerzett hasonló dugványaimat most ültettem át másodszor. Milyen földben volt eredetileg? Kifésülted a gyökereket az esetleges tőzeges tápkockából? Rendesen benőtte az új földedet a gyökérzet? (Igazából nem értem azt a kifejezést, hogy "Rendes virágföldbe ültettem mert abban jobban megmaradt.")

Elég erősek a hajtások a jövő évi citromneveléshez? Csípted már vissza a hajtásvéget lombkorona kialakítása érdekében, vagy csak egy hosszú hajtásod van?

Előzmény: Laci_88 (9039)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!