Keresés

Részletes keresés

mmonitor Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110155
Bocs, nekem úgy tűnik de ne vedd sértésnek.:) Mi a válaszod?
Előzmény: ABBA234 (110153)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110154
Szerintem csak részben.Én ha nem szeretem a kávét, akkor nem iszom. Nyista manipuláció!
Előzmény: ZULLU (110152)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110153
HOHÓ.Álljunk meg.Én két oldalról próbálom nézni a dolgot! Ki mondta, hogy én vallásos vagyok?
Előzmény: mmonitor (110150)
ZULLU Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110152

:)

Nagyjából: igen.

 

Végül is személyiségünk a körülöttünk élők (és, ami azt illeti, körülöttünk jelenlévő holtak) manipulációinak eredménye.

 

Vagy ilyesmi...

 

 

Előzmény: ABBA234 (110147)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110151
Alázat a világmindenséggel szemben?Azzal tartoznék neki?Hogy egyáltalán vagyok?Bocs, de ebben a konstellációban nem világos az alázat mibenléte.Legalábbis nekem.
Előzmény: mmonitor (110148)
mmonitor Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110150
Szerinted ha soha nem hallottál volna semmilyen istenről, most vallásos lennél?
Előzmény: ABBA234 (110147)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110149
A gondolkodás a lényeg, de ha jól értem itt azon folyik a vita, hogy egy teremtő létezik, vagy az anyag hozta össze az univerzumot.
Előzmény: mmonitor (110144)
mmonitor Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110148
Akkor számoda nem vezet, végülis nem kell, hogy mindenkiben meglegyen a kellő alázat a világmindenséggel szemben.
Előzmény: ABBA234 (110146)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110147
Bocs a közbedumáért, de azt elképzelhetetlennek tartod, hogy valaki önszántából vallásos és nem manipulálta ebbe az irányba senki?
Előzmény: Törölt nick (110139)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110146
Hát én csak hasonlatként mondtam, hogy a méretek, távolságok figyelembe vétele nem vezet sehova.Az ember is csak az univerzum egy részét észleli.
Előzmény: mmonitor (110144)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110145
Bocs, hogy újként kérdezek, de te úgy gondolod, hogy a vallások valamiféle belső, pszichológiai félelemből fakadnak? Csak mert ismerek néhány vallásost, akik a haláltól sem félnek.
Előzmény: Törölt nick (110142)
mmonitor Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110144
Csak az ember képes ezen gondolkodni, felfogni és ez alapján elhelyezni magát az univerzumban a hangya meg nem. Szóval nagyon is sokat jelent..
Előzmény: ABBA234 (110141)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110143
Bocs, itt nem divat vallásosnak lenni?
Előzmény: Törölt nick (110132)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110142
>Mondd ki, a kettő nem egy súlycsoport

Kimondom: a kettő nem egy súlycsoport... :-)

A világ állapotának és működésének megismerésében (bevallottan szubjektív bírói szerepemben, amelyről a továbbiakban le is mondok :-) ezennel az elsőként említettet hirdetem győztesnek! Éljen!

Viszont nem sokat segít az ember öntudatra ébredésével járó elválasztottság-érzésen, a kivetettség, egyedülvalóság intelluktális kínján... Merthogy nem dolga, nem célja... ezekre a re-ligio, azaz a vissza-kötődés kínál valamiféle választ (talán annál 'jobb' választ, minél nagyobb a kín és a félelem): a visszatérés lehetőségét ahhoz, amiből vétettünk... az újra-összeolvadást, az elválasztottság megszűnését...

Nem gondolom, hogy az intellektuális félelem/zavar/rosszérzés ne lehetne (belső) valóság, és nem gondolom, hogy ennek orvoslási kísérlete önmagában rossz lenne. (Hogy eredményes-e? Az egyén életében lehet az: megnyugvást ad, félelmet enyhít... Hogy vissza lehet-e élni vele? Persze, a félelemmel bármikor...)

[elgondolkodtató lehet a pszichológiából vett (távoli :-) párhuzam: ha egy problémát lefojtott emlékek, feldolgozatlanul eltett régi traumák okoznak, akkor a 'helyretétel' útja nem feltétlenül a feltáró analízis, és a elfojtott emlékek-hatások újraélése, feldolgozása, a velük való szembenézés... egy adott esetben (a személyiségtől és a problémától függően) hatásosabb lehet az elfojtás tökéletesebbé tétele, vagy a 'szivárgás' hasznos mederbe terelése :-) A vallás valakinek ez utóbbi... anélkül tán rosszabb lenne neki is, és mindenki másnak is. Szerintem.]
Előzmény: Nemhivő (110137)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110141
Bocs, hogy újként belepofázom, de az, hogy a Föld az Univerzumhoz képest egy pöttyöcske, az szerintem nem jelent semmit. Egy hangya számára a Halászbástya az lét univerzum.
Előzmény: ivivan (110134)
ABBA234 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110140
Mi korlátozza a szabad akaratot, a törvényeken kívül?
Előzmény: Nemhivő (110137)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110139
>az elfogadás ne mossa egybe az [...egyik illetve másik...] magatartásformát, érzelemvilágot

Bennem/számomra egybemossa, mert nem gondolom, hogy akár a magatartás, akár az érzelemvilág egysíkú lenne - nem gondolom, hogy ezeket "vs." lehet származtatni az említettekből: úgy gondolom, hogy egy ötvözet van mindenkiben, tudás és vágy, ismeret és mítosz keveréke.
A szélsőségektől itt eltekintek: ezekhez nem akarom, hogy közöm legyen ;-)

A manipuláció egy más kérdés, de szerintem (és talán itt van az eltérés...) ez nem inherens velejárója a vallásoknak - vagyis de... ;-) de nem jobban, mint bármi más hatalomtechnikai eszköznek.


Előzmény: Nemhivő (110137)
attoparsec Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110138
Előzmény: ivivan (110134)
Nemhivő Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110137

 

 Rendi, eddig sem volt gondom a nézeteiddel, pláne nem a T. személyeddel :-)

 

 Viszont az elfogadás ne mossa egybe az ismert világképből adódó, vs. egy képzelt

 

 / akár vallási, akár transzcendensnek hívod / vagy vágyak, mítoszok által generált

 

 magatartásformát, érzelemvilágot. / Mondd ki, a kettő nem egy súlycsoport. /

 

 Ha eltöprengesz, akkor felismered valójában erre megy ki az egész manipuláció.

 

 Amint valakinek irányítod a " lelkét " onnantól oda a híres " szabad akarat " :-(

Előzmény: Törölt nick (110136)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110136
>Bocs, de szerintem / nagyon / elfogult vagy

Nem baj :-) Én ezt nem elfogultságként, hanem "a másság elfogadásaként" fogalmazom és élem meg. Nem zavar a vallás, de nem is foglalkozom vele ilyen módon. Elkönyveltem, hogy nem nekem való, oszt jónapot ;-) Innentől számomra csak elvont intellektuális érdeklődés, összehasonlító valláselmélet, vallástörténet és egyebek... (meg mindennapi pszichológia, ezerrel ;-)

>ugyan az derülne ki róla mint egy " népi" hívőről: csak képzelődik mindegyik

A tudomány eredményeiről és állításairól nem képzelődnek - azt elfogadják, becsülik. Ami viszont nem 'kiderülés kérdése', hanem túl van mindezen (ha úgy tetszik: transzcendentális), az mindenki más számára is csak képzelődés: azaz a filozófiát (vagy csak a vallásfilozófiát?) fel lehet fogni képzelődésként is :-)

Nem tudom, hogy érthető-e, de talán így:
Múltkor a platonizmusról beszélgettünk, szóba került a Lakoma, és ebben a Szókratész-rész, pontosabban a Diotima-tanítás. Az, hogy a jóság-szépség (mint példa!) végigvihető a személyes szépségkereséstől a minden létező szép-és-jó szeretetén át a végső (isteni) jóság és szépség szemléléséig, az ideálig. A beszélgetőtársam megjegyzése: ez az elvont idea tulajdonképpen Isten egy aspektusa... ugyanarról beszél a kereszténység is, mint Platón... más szavakat használva.
Amiben én nem mosnám egybe a képzett és a "népi" hívőt, az tehát a beavatottság szintje, az igazi tanítás meglátása, az antropomorf elemektől való megszabadulás.

(bizonyos szempontból jó is, hogy bizonyos teológiai tanítások nem könnyen férhetőek hozzá az erre kellően nem felkészülteknek: szerintem Szt. Bernát vagy Tamás vagy éppen Ágoston néhány eszmefuttatásától lehidalna a jámbor lélek... :-) ;mint ahogy a biológia sem azonos a középiskolai tananyaggal, hiszen annak szinte minden mondata korrekcióra/kiegészítésre szorulna, ha igazán pontosan meg akarnánk fogalmazni a dolgok jelenlegi tudásunk szerinti állását, úgy a vallási tanítások is több szinten léteznek... hogy itt melyik szinttel kell szembesülni (mind biosz, mind teo), az világos :-)
Előzmény: Nemhivő (110128)
ZULLU Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110135

:)))))))

"Rendkívül pontos diagnózis, miért alakult ki és létezik még az istenhit."

 

/Lószart! De hát jól ismered a véleményemet, minek futnánk le újra ugyanazokat a köröket.../

Előzmény: Nemhivő (110128)
ivivan Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110134
Egyszer már kérdeztem, de nem kaptam rá választ: ha Isten teremtésének a célja a Föld volt, akkor miért teremtett hozzá egy ilyen éktelenül nagy Univerzumot?
Előzmény: Törölt nick (110132)
opti71 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110133
Neked...de akkor miért bizonygatod nekünk?
Előzmény: Törölt nick (110132)
opti71 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110131
Végül is a Lapos Föld leírását átértelmezni az űrben lebegő Gömbölyű Földre nem más, mint a biblia tévedhetetlenségi mítoszának a fenntartására tett gyenge kísérlet.
Előzmény: Törölt nick (110119)
opti71 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110130
Szerintem sem ez a feladata, de akkor miért is lovagol néhány hívő a benne leírtak tudományos pontosságán? Miért akarják bizonyítékként felhozni a homályos versikéket?
Előzmény: Törölt nick (110119)
Nemhivő Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110128

 

 Bocs, de szerintem / nagyon / elfogult vagy.

 

 Ugyanis néhány konkrét kérdés után bármekkora teológus-" biológus" is valaki,

 

 ugyan az derülne ki róla mint egy " népi" hívőről: csak képzelődik mindegyik.

 

 Max.  kommunikációjuk eltérő, és tanulmányozd a kettős identitás területét :-)

 

 Az ópium mint fájdalomcsillapító.

 

 Nos ez már közelebb az igazsághoz, de mára van már az ópiumnál és a vallásnál

 

 is jobb "gyógyszer ".

 

 Érdekes példa ami az írásod mindkét terültére érvényes, ahogyan Kozma Judit

 

 a hívő katolikus pontosan diagnosztizál egy karizmatikus gyülekezetet, ám a

 

 kórisme 100 %-ban róla is szól :

 

 " Végiggondolva a gyülekezet életének történéseit, kísérletüket menekülési formának látom: olyan tüneti kezelésnek, mely csupán elfedi a bajt, méghozzá az illúzióképzés eszköztárának segítségével. Zárt, szektaszerű csoportokban általában megfigyelhető ez a jelenség. Az általam vizsgált vallási közösségre ez fokozottan érvényes, hiszen egy olyan irányzathoz csatlakoztak, mely a vallásos élményt helyezi a hitélet középpontjába. Az érzelmi szenzációk pedig képesek elfedni a realitást, fájdalomcsillapítóként megkímélni az egyént a valósággal való szembesüléstől. "

 

 Rendkívül pontos diagnózis, miért alakult ki és létezik még az istenhit.

 

 

Előzmény: Törölt nick (110125)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110127
hátigen :-(
Előzmény: Ohey (110126)
Ohey Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110126
Egy szint fölött tényleg nincs lényegi különbség "hívő" meg "ateista" között, no de addig!!
Előzmény: Törölt nick (110125)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110125
...valóban érdekes ez a kettősség: jól látható, hogy a képzettebb, a tudományos eredményeket érdemben értékelni és értelmezni tudó vezetők vallásossága teljesen más jellegű.

Van szerencsém viszonylag gyakran beszélgetni igazán képzett (teológiát és biológus szakot is elvégzett :-) emberekkel, és semmiféle ellentét nincs: megértik a tudományos érveket, én pedig elfogadom a hitérveket :-) Ez utóbbiak esetében azt látom, hogy az itteni topikokban oly hangosan képviselt vallásosság haloványan sem emlékeztet az övékre, egyszerűen egy más szint; úgy tűnik, hogy "a nép" vallásos elképzeléseit saját felekezetük tanult vezetői is könnyen cáfolnák ;-) és nem cáfolják, inkább messze meghaladják... egyszerűen szép (számomra!) az a teológiai és filozófiai kép-egység, amit például Szent Ágoston, vagy Szent Bernát épített fel. (Támadható persze, mint minden filozófiai felépítmény: de megvan a belső egysége, nem kis munka van benne :-)

De!
Itt kapcsolok össze két dolgot: valamikor tavaly olvastam egy vatikáni vallási vezető (talán "csak" püspök, nem emlékszem) nyilatkozatát, amelyben az kapott hangsúlyt, hogy ebben a gazdasági válsággal sújtott, és az egyén számára egyébként is átláthatatlanul bonyolult világban szükség van a hitre, hogy az egyszerű ember ne érezze magát elveszettnek, legyen valami megtartó erő számára - és ez összecseng a "vallás a nép ópiuma" maximával... merthogy az ópium nem kábítószer, hanem fájdalomcsillapító volt akkorság... és bizonyos társadalmi csoportok számára ugyanez a hit szerepe ma is. Szerintem.
Előzmény: jamaica2 (110123)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110124
azok a válaszok még így is értékesebbek/érdekesebbek, mint az itteniek :-) legalább végiggondolhatóak, szemben az itteniek többségével, amiken nincs mit... szerintem ;-)
Előzmény: jamaica2 (110123)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!