Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2020.06.04 0 1 13297

Úgy hangzott, mintha pontosan tudnád, milyen betegséggel állunk szemben, de nem óhajtanád elárulni. Márpedig ha védekezni akarunk valami ellen, az az első, hogy tudjuk, mi az. Nem összekeverünk mindent biztos, ami biztos alapon, aztán hajrá, valami csak hat.

Előzmény: Berényi József (13295)
Miki800 Creative Commons License 2020.06.04 0 2 13296

Önnek most tulajdonképpen mi a gondja? :) Nem nagyon értem. Rovar kártevők elleni védekezésre ajánlottam egy módot. Semmit sem diagnosztizáltam. Amint írtam, a fügén nincs tesztelve semmilyen jelenleg kereskedelmi forgalomban, Magyarországon kapható szer. Szakirodalom szintén nem elérhető ezzel kapcsolatban.Teszteket nem végeztek fügén.Így nem ajánlhatok semmit bátor szívvel ez ügyben.Ennyi. :)
Már pedig ez egy füge forum. Az egészségével nem szeretnék játszani senkinek. 

Előzmény: Berényi József (13295)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.04 -1 1 13295

Miért szeretnéd tudni? A csodatyúk, és más egyéb hablaty a dolgok ismerete nélkül is működnek:)) ...na jó lehet hogy egy rózsaszín szemüveg azért nem árt!

Előzmény: CBNora (13289)
Miki800 Creative Commons License 2020.06.03 0 3 13294

PErsze ,hogy megeszi. Veszekednek érte. De igaz ami igaz, kiskerti gazdálkodásban nincs tapasztalatom.Tanyán élek nagy a hely. Van minden mindenhol :) A másik amit érdemes megfontolni, milyen növényt bír eltartani a kert és mi azt amit nem.Ha van egy vizenyős kertünk ültethetünk 100 őszibarackot, permetezhetjük naponta akkor is állandóan baja lesz. Oda naspolya kell vagy vadkörte alanyon jó körte! Sajnos ezt el kel lfogadni ,hogy ha vegyszer nélkül akarunk boldogulni. Krumplibogarak is minden évben tavasszal megjelennek kora nyárra egy darab sincs, csak a lágybogarak tömkelege a krumpli közt ,keresve az utolsó lárvákat is. Sorolhatnám napestig, de a lényeg, hogy figyelni kell és figyelembe venni mi ka növény igényei. De ez csak az én szerény tapasztalatom ,ha valaki másképp látja lehet neki is igaza van! 

Előzmény: GSanyi52 (13291)
55judit Creative Commons License 2020.06.03 0 1 13293

Örülök. :)

Nálam már nem csak egészséges levelek jönnek ki a torzak után, hanem egyes fajtákon nőnek a másodtermések is. Rendre szokás szerint. Minden levélnyélnél van füge. Ilyenkor már nagyon szeretem nézegetni a kis kertet. Mindig van csipegetni való is útközben. De mikor érik a füge, az lesz az igazi!! :)

Előzmény: GSanyi52 (13292)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.06.03 0 1 13292

Szerintem jól mondod. Nekem is volt levéldeformációm, melyre válaszul még Judit írta a 13164 hozzászólásában:

„Nálam is volt olyan. Semmit nem tettem, a későbbiekben teljesen egészséges leveleket hozott.”

Hallgattam Rá, semmit nem tettem és igaza lett.

Előzmény: zakkwylde873 (13281)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.06.03 0 1 13291

Igen! Én anno édesanyámtól tanultam nagyon régen, ahogyan a rózsa fiatal hajtásáról kézzel sodorta le a tetveket, majd a hajtást lágyan megpofozta. Így csinálom, ha nagyon sok, akkor jön a szappanos víz.

Bár a másik dologgal kapcsolatosan: A tyúkok megeszik azt roppant büdös poloskát? (Sajnos kicsi a kertem, a tyúk nem jön szóba.)

Előzmény: Miki800 (13287)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.06.03 0 1 13290

Hát… Én azért tippeltem a fagykárra, mert több mint egy hónap múltán sem látok növekedést a tavaly nyáron kiültetett 2 db fügefán. A többi ezévi pedig vígan növekszik.

Előzmény: Berényi József (13278)
CBNora Creative Commons License 2020.06.03 0 0 13289

Akkor mi?

Előzmény: Berényi József (13288)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.03 -1 1 13288

Csak annyi a szépséghibája, hogy nem fagykár, és még véletlenül sem rovarkártevő:))

 

De mindenki legyen nyugodt, amilyen ütemben terjednek a fügebetegségek,  előbb utóbb mindenkihez beköszöntenek, és száz dísztyúkocska sem tudja megvédeni őket!

 

További jó fórumozást!

Előzmény: zakkwylde873 (13281)
Miki800 Creative Commons License 2020.06.02 -1 1 13287

Van felénk egy mondás : "nincsen májva tetű nélkül" Na most nekem van egy nagy öreg bokrom, soha nem volt még tetves. :) Ha mindenképp kell fiatal oltásokról vagy bármiről tetvet sürgősen eltávolítani, leszedegetem szépen kézzel. Aztán keresek a bodzán pár katica lárvát oda teszem a friss hajtásra, és kész is. 2 perc az egész és meg van oldva. :)

Előzmény: 55judit (13286)
55judit Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 13286

Valóban, a bodza kedvelt hely a tetveknek. Úgy szeretik mint a poloska a katonavirágot és a kerti labodát. Meg biztos van más is, csak nekem ezekkel van tapasztalatom.:)

 

Előzmény: Miki800 (13285)
Miki800 Creative Commons License 2020.06.02 -1 2 13285

tetvek ellen igazából nem védekezem. Talán annyi ,hogy sok jó bodzabokrom van, amin jól adják le a cukros kis végterméküket a tetvek.Így a hangyák ha valahol tetvet találnak rögtön telepítik is át a bodzára.Egyébként is jó táp növénye a bodza vagy a királydinnye a tetűnek.Ahol mégis megjelenik időnként, őszibarack levelén vagy néha néha a szilván, 2 hét és a katicabogarak,lágybogarak,fürkészek elintézik.Ennyi :) 
Füge témában annyit, vegyszerekkel óvatosan.Semmilyen magyar szakirodalom nincs arra vonatkozólag, melyik hatóanyag mennyi idő alatt bomlik le a fügén vagy a fügében, veszélyes! 

Előzmény: 55judit (13284)
55judit Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 13284

Nagyon ügyes vagy Miki! Gratula! :)

Azért nincsenek, vagy kevés kártevőd van a kertben, mert nem mérgezed le a természetes ellenségüket. Hogy oldod meg hogy nálad nincs tetű? Nálam volt, de egy kis mosogatószeres vízzel elintéztem. Védekezni ugye muszáj, csak nem mindegy hogyan. :)

Előzmény: Miki800 (13283)
Miki800 Creative Commons License 2020.06.02 -1 3 13283

Üdv a tagoknak.

Poloska és csiga ügyben javasolni tudok egy borzasztó egyszerű megoldást.Tartsatok baromfit :) Akár 3-4 galamb méretű dísztyúk is megteszi. Én 4500nm -es kertemben egy darab poloska vagy csiga nincs. Van viszont fürgegyík, zöldgyík, sikló és rengeteg énekes madár, tövis szúró gébics stb stb.... 
Soha nem permeteztem, nincs rá szükségem. Tetvek sincsenek. Ja és a legfontosabb mielőtt elfelejtem, fügét nem bántja a tyúk,kakas amíg meg nem érik! De akkor meg le kell szedni gyorsan.Nem kell hogy kint legyenek egész nap, napi 1 óra alatt megtartják az őrjáratot és kész. 
Sok sikert! :) 

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.06.02 0 1 13282

Hát így legyen.

Előzmény: 55judit (13274)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.06.02 -1 1 13281

azt azert tegyuk hozza, hogy itt jonehanyan rovarkartevot kialtottak es mar csatoltak is fel a hati permetezot a tavaszi reszleges rugyelfagyas miatti leveldeformacioknal...igaz hernyot nem lattak, de biztos ami biztos...

Berényi József Creative Commons License 2020.06.02 0 0 13280

Ja és a csigával kapcsolatban én is mondhatnám az okosságot, mert éves szinten 15-20 darabot kettévágok, és le is van tudva a védekezés! Szerencsére valamiért nálam nem szeretnek...

Előzmény: GSanyi52 (13277)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.02 0 0 13279

Úgy általában akinek fontos a növénye, az pontosan tudja hogy mit , és mire használ! És igen! Próbáltam vegyszerek nélkül, sajnos szükség van rá, és nem az erekció miatt permetezek! Amúgy meg a szerekre költött pénznek is számtalan jobb helye lenne, Dehát ez van! Majd ha a szomszéd is komolyan veszi a veteményét, és nem azért veteményez, hogy legyen a poloskáknak hol szaporodni, akkor talán én is könnyebben meg fogom védeni a növényeimet.

 

Mellesleg a szamócán én még nem láttam poloskát, de a málnán annál többet!

Előzmény: GSanyi52 (13276)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.02 0 1 13278

Szerintem elbeszéltünk egymás mellett, én azt mondtam , ha elfagy a csúcsrügy, akkor nagyon nehezen indulnak meg az oldalsó rügyek, és lassabban is fejlődnek. A fotódon pedig úgy látszik hogy a csúcsrügyből hajt a növényed, én fagykárt nem látok rajta, szép egészséges kis növény.

Előzmény: GSanyi52 (13277)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.06.01 0 0 13277

Nagyon fontos és pontos információt adtál nekem pár hete, miszerint egy tavaszi korai fagy a csúcsrügyek elfagyásával a fügefa fejlődését még több, mint egy hónapra is megakaszthatja.

Ez történt nálam is, a május eleji -4 fok így tett a tavaly kiültetett dugványokkal. Az egyikről mellékelek fotókat, amelyek a fagy előtt, illetve a napokban készültek, szinte semmi változás a fánál. Az információd alapján már reménykedek, hogy lassan csak megindul a növekedés.

Előzmény: Berényi József (13275)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.06.01 0 2 13276

Ki hogyan védekezik, az tapasztalat és megítélés dolga, embere válogatja. Én nem akarok több mérget venni és enni, elég az amennyi a boltokban, piacokon vásárolt árukban van.

Pár éve volt a kertemben sok meztelen csiga. Félbe, vagy negyedbe vágott, lehetőleg rossz krumplit tettem az útjukba, majd este tíz körül kimentem és összeszedtem. Majd ezt éjfélkor is megismételtem. A feleségem kinevetett, de azóta nincs meztelen csiga a kertemben. Az utcán szemben lakóknál van még mindig és sok.

A poloska új dolog, tavaly a fekete szedret, majd a paradicsomot támadta meg. Hogy ez évben mi lesz, azt még nem tudom, mindenesetre a most érő szamócánál még nem látom őket.

Annyit tudok, hogy sok ismerősöm, sőt a sógorom is hetente permetezik ilyen és olyan varázsszerrel. Mégis, pld. a szőlőtermésük mégsem lett jobb, mint az enyém, pedig csak a rézgálicot használtam.

Ki és honnan tudná, hogy biztosan attól a vegyszertől gyógyult meg a növénye, amilyen vegyszert használt? Próbálta már, hogy nem használta és akkor milyen lett a növénye?

Előzmény: Berényi József (13275)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.01 -1 1 13275

Akkor én is elmondom a saját tapasztalatom!

 

Édesanyám kertje körül olyan területek vannak, ahol semmilyen védekezés nincs. Tavaly már akkora volt a poloska fertőzöttség, hogy tönkretették a összes őszibarackot, és paradicsomot!

 

Évek óta nem győzi irtani a lepkekabócát, mert a környéken senki nem teszi!

 

A Spanyol csigák lelegelik a dísz és haszonnövényeket, pedig hajnalonként, és eső után rendszeresen összeszedi, alkalmanként 800-900darabot. Konkrétan nem lett összeszámolva, de tavaly húszezer felett volt a kifejlett egyedek száma!

 

Én az idén már több száz felnőtt poloskát összeszedtem, pedig tavaly is folyamatosan irtottam, és ha kis is keltek véletlenül a lerakott peték, akkor sem érték meg a felnőtt kort!

 

A múlt héten voltam egy faiskolai árudában, ott minden fügén láttam többféle fertőzés nyomát, és többek között,  az én állományom is hasonló "beteg" növény beszerzésével fertőződött meg!

 

Persze lehetne sorolni napestig, az emberek tudatlansága, a nemtörődömség,  hanyagság, vagy néhány idióta hangzatos dumájának a zászlóra tűzése, vezet oda, hogy aki normálisan szeretne gazdálkodni, az nem győzi használni a kemikáliákat, és a különböző technikákat, ha meg akarja védeni a termését, mert nem akar poloska szívott és rovar rágott termést szüretelni! 

 

Meg kell ismerni a szereket, okosan használni, nem pedig ördögtől valónak kikiáltani!

 

Tanulni, Tanulni, Kérdezni, nem pedig tévhiteknek felülni!

Előzmény: 55judit (13272)
55judit Creative Commons License 2020.06.01 0 1 13274

Ha nem fagytak vissza az ágvégek, azok nőnek tovább. Van hogy az első levélnyélnél, de többnyire a másodiktól kezdve kifejlődnek majd a másodtermések. Mikor érnek az első termések, már sok másodtermést is fogsz látni.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13273)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.06.01 0 0 13273

Helló!

 

Ma megnéztem a tar ágakat amiknek a végén van termés.

Úgy láttam hogy néhol van csak rügy ami kifakadhat és leveles lesz.

Annyi lesz a termés amennyi az ágvégeken van.

Előzmény: Veszpremi (13265)
55judit Creative Commons License 2020.06.01 0 2 13272

Egyet értek veled. Régebben de nem rendszeresen én használtam növényvédő szereket, de már nem tenném. Vegyszeres zöldséget, gyümölcsöt vehetünk az üzletben is. Nem igaz? :)

 

Előzmény: GSanyi52 (13271)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.31 0 2 13271

Én a fügével kapcsolatosan még nem ismerem a növényvédelmet, csak más növényekkel volt tapasztalataimmal írnám a véleményemet:
Itt a második képen hernyót látok. Ilyen korán már ott van nálad?
Jól mondta Dark Side, leszedném és szétnyomnám.
Ha sok lenne, akkor a szappanosvíz permetezést alkalmaznám. Felszívódó mérget nem, mert az már belekerül a kis növénybe és a termésébe is.
Nem vagyok klímavédő-aktivista, de amit meg akarok enni, legyen bár kevesebb a termés, az inkább mentes legyen a növényvédő szerektől.
Ez csak a saját véleményem, úgy tekints rá.

Előzmény: neszt76 (13269)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.31 0 2 13270

Kis bokornál kézzel leszeded, szétnyomod.

Egyébként bármilyen kontakt növényvédőszer is elintézi. Nekem a Karate levitte.

 

A füge nagyon gyorsan érik, nehéz belőni mikor lehet megelőző permetezést csinálni, ugyanis a felszívódó szereknek elég hosszú az élelmezési várakozási idejük (ÉVI, vagyis amíg nem lehet enni a termésből).

Én a napokban permeteztem a fügét neonikotinoiddal (ebből szabadforgalmút csak Mospilant kapsz). Ez kb 2 hétig elintézi ezeket a dögökat, ha próbálkoznának és a levéltetveket is távol tartja. A Mospilan és a hozzá hasonló "talált" más neonikotinoidok ÉVI-je 14 nap. Ha most kezeled, akkor addig biztosan nem fog érni a fügéd.

A nyári termés leérése után kezelheted ismét, de legfeljebb már csak egyszer!

 

A Karate ÉVI-jét nem tudjuk fügére, Magyarországon nincs erre vonatkozó engedélye, illetve egyáltalán nem engedélyeztetnek a gyártók fügére növényvédőszert. A többi növénykultúrában szerzett tapasztalat alapján ez legfeljebb 7 nap.

Előzmény: neszt76 (13269)
neszt76 Creative Commons License 2020.05.31 0 0 13269

Bocs, ha már volt róla szó, ez ellen mit lehet tenni?

Krizsanyik Creative Commons License 2020.05.31 0 0 13268

Elfogadom a tanácsod- köszönöm a gyors választ.

Előzmény: Berényi József (13267)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!