Keresés

Részletes keresés

nyakashegyi Creative Commons License 2007.08.31 0 0 280
Sziasztok! Úgy 3 éve ültettem egy Early Redhaven fajtájú őszibarackfát, és eddig szépen hozott termést is. Úgy 1-2 hónapja vettem észre, hogy a tövénél mézga jelent meg több helyen. Most más az ágak tövénél is mézgásodik. Mi lehet az oka, mit lehet tenni ez ellen? Előre is köszi.
Akka81 Creative Commons License 2007.08.15 0 0 279

Oks rendben :)

 

Üdv

Előzmény: Flanell (278)
Flanell Creative Commons License 2007.08.15 0 0 278
Köszi, akkor még kicsit gondolkodom a témán.
Előzmény: Akka81 (277)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.15 0 0 277

Nem, azt nem mondtam hogy nem jó a Vegesol a lemosáshoz. Jó az, használd. Csak Én úgy gondolom, hogy ha súlyos tafrina fertőzés volt akkor oda nem elég a lemosás, ezért gondoltam a lombhulláskor az Efuzinra.

 

Üdv

Előzmény: Flanell (276)
Flanell Creative Commons License 2007.08.15 0 0 276
Tehát akkor a Vegesol eReS nem elég a lemosáshoz, tafrina ellen?
Mit használjak helyette?
Előzmény: Akka81 (272)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.14 0 0 275

De Score-nál a fő az, hogy igyekszem úgy megoldani, hogy ne nagyon kelljen egymást követő években használni, mert tényleg kialakulhat a rezisztencia. Akkor már inkább váltogatva a Folicurral.

 

Üdv

Előzmény: Akka81 (273)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.14 0 0 274

Na és persze ugye ez a fa amivel kapcsolatban a tafrináról beszélgetünk, az nem is volt kezelve semmivel :( Most próbálom javítgatni. (263. hsz.)

 

Üdv

Előzmény: sanda balázs (271)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.14 0 0 273

Az Efuzinnal nekem nem volt a gondom a prevencióban. Lombhulláskor még nem használtam, nálam nem volt szükség rá, ált. sikerült megfogni a tafrinát.

 

Az Alfa Solo az tényleg a Score-nak felel meg (párhuzamos engedély). Ha három évig folyamatosan használtad a Score-t, akkor bizony lehet vele gond (rezisztencia), sajnos ez kialakulhat. Én csak 2-3 évente használom, akkor se sokszor.

 

Üdv

Előzmény: Flanell (269)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.14 0 0 272

Nem-nem, már nincs a leveleken tafrina. Csak a tafinál a vázágak meg a vesszők a fő fertőzési források, vagyis hiába viszed el a lehullott beteg leveleket, azzal sokra még nem mentél. (fejlődés: levélen exoaszkuszok - aszkospóra - aszkokonídium, ezekkel telel - levél, és a kör bezárul) Tehát a tafi ott van a vázágakon-vesszőkön. Az Efuzinnal ezeket akarom picit megritkítani. Amúgy elég ellenálló ez a tafrina, ha nem jók neki a körülmények, akkor vastag falat fejleszt maga köré, vagyis elég nehéz elkapni... Ezért akarom az Efuzint, meglátom mi lesz az eredménye.

 

Üdv

Előzmény: sanda balázs (271)
sanda balázs Creative Commons License 2007.08.14 0 0 271
mondjuk ilyenkor tafrina elég furi, ha jól kezeltük korábban, akkor már nem kellene lennie rajta...
Előzmény: Akka81 (267)
sanda balázs Creative Commons License 2007.08.14 0 0 270
én utoljára azzal fújtam bordói lével, persze már jó rég volt téynleg több, mint 21 napja, már vagy két hónapja, nem volt kánikula stb...
Előzmény: Flanell (257)
Flanell Creative Commons License 2007.08.13 0 0 269
Sajnos, fogalmam sincs, hol olvashattam erről a pruniról, csak érdekességként néztem, védekezni nem akarok ellene, nem okoz nagy kárt.

Az Efuzint itt a neten 3935 Ft-ért láttam, de nekem még az is sok, a pár fámra, és ennyire előre nem is csinálhat sokkal többet, mint egyéb olcsó szerek. Vagy igen?

Azt hiszem, Orthocid volt az a szer, valami felszívódóval együtt használtam.

Az Alfa Solo ugyanaz, mint a Score, a dobozán van is valami utalás, hogy a Score utángyártása, vagy legalábbis ez a lényege.
Csak azért vettem, mert Folicurt nem lehetett kapni sehol, és már sürgős volt, de nem is bíztam benne, és igazam lett, visszatért a tafrina, pedig a második Folicur után már a kis levélkék kezdtek rendesen kinézni.
3 évig jó volt a Score, igaz, aki nem permetezett semmivel, annál sem volt komoly gond errefelé, aztán tavaly már nem ért semmit, nem látszott, hogy hatna.
Előzmény: Akka81 (268)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 268

Majd ha még találsz valamit róla, akkor írd meg, ez engem is érdekelne, mert eddig úgy tudtam hogy a pruni nincs barackon.

 

Efuzin tényleg 1 literes min., legutóbb amikor vettem (július 31-én) 4507 Ft.-ba került. A prevencióban szoktam használni, eddig nem volt vele probléma. Amúgy Bravo, Orthocid, Efuzin, Folicur Solo, Delan és Score az általam használt szerek. Az, hogy mikor mi megy, több dologtól függ (fenológia, hőmérséklet, csapadék, előző év), és persze nem is megy mindegyik minden évben. (persze a legelső dolog az mindig a lemosózás)

 

Mi volt az a monilia-tafrinaellenes valami? Az Alfa Solo az milyen szer?

 

Üdv

Előzmény: Flanell (265)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 267

Hát, még Én se csináltam ilyet, nálam nem volt még súlyos tafrinás fa. Viszont ha meggondoljuk, akkor a fő fertőzési források ugye a vázágak meg a vesszők, szóval akkor inkább később kellene, meg a doboza is azt írja hogy a lombhullás végén adjuk. De sztem meg még kellene levélnek lenni a fán. Szóval akkor inkább nem a lombhullás előtt kellene hanem lombhulláskor, vagy annak a vége felé. Csak ennél még ott van a Topsin is... Ja, és persze fagymentes időben.

 

Köszi hogy szóltál, és bocs hogy pontosítanom kellett.

 

Üdv

Előzmény: Vork12 (266)
Vork12 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 266
Mennyire kevéssel?
Előzmény: Akka81 (264)
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 265
Nincs kizárva, de nekem mégis valamiért úgy rémlik, hogy nem.

Utánanéztem az Efuzinnak, úgy látom, 1 liternél kisebb kiszerelés nincs.
Miért olyan szuper ez?

Én ősszel-tavasszal lemosóztem Vegesol eReS-sel, virágzáskor kétszer szórtam monília-tafrinaellenes valamivel, a tafrina megjelenésétől összesen háromszor Folicur Solo-val és Alfa Solo-val, de túl sok haszna nem volt.
A Folicur még lassított valamit, csak aztán már nem lehetett kapni sehol.
Előzmény: Akka81 (263)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 264

Efuzin --> kevéssel a lombhullás előtt. :)

 

Üdv

Előzmény: Akka81 (263)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 263

Az nem lehet, hogy ezeket mind a deformans okozza?

 

Most kezelgetek ismerősnél egy fát, szegény nagyon betegnek néz(ett) ki... Kapott vaskelátot már korábban, a vashiánya már javulgatott. De a tafrina a legnagyobb baja. Ősszel, kb. lombhullás előtt megfújom majd Efuzinnal, meg (lombhulláskor)Topsinnal is, mert tiszta sztigmina. Jövőre meg megelőzünk, meglátjuk mi lesz belőle.

 

Üdv

Előzmény: Flanell (258)
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 262
Ha tényleg ilyen kicsi a fa, akkor elég lett volna szerintem 1 vödörnyi termés is, vagy ha nagyobb, akkor 2.
A termés összsúlya állandó, akkor is, ha a darabszámot emeled.

Mi is magunk áruljuk, idén sokkal többet is el lehetett volna adni, mert sokfelé elvitte a késői fagy meg a tafrina.
A tafrina az enyémet is megfelezte, metszéskor rekord mennyiségű bimbó volt, de a termés csak fele, mint máskor. (Igaz, az ára jobb volt.)

Eddig mindig a mátrai szanatóriumokba hordtuk, amikor sok volt, anyám ezekben dolgozott, de mindegyik helyen jobboldali gondolkodású orvos vette át a vezetést, és nekik fontos, hogy a betegek minél rosszabbul érezzék magukat, ezért kitiltották a gyümölcsárusokat. Tiszta nevetség, hogy milyen intézkedésekkel rongálják a közhangulatot, de ezek felsorolása másik topikba való.
Előzmény: Vork12 (261)
Vork12 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 261

Az sem semmi.

Az árú értékesítésével nincs problémád?

A sógorom elég sokat küszködik az árúsítással, igaz Ő saját maga hordja a piacra.

A vége majdnem mindig megmarad néki.

Nekem most volt az első bemutatkozó termésem, több, kevesebb brack a fákon.

Az egyiken lehet, hogy sokat hagytam, mert nem nőt olyan nagyra mint tavaj.

Igaz tavaj 10 szem volt. Az idén meg 3 10 literes vödörrel. A barackok valamivel nagyobbak mint egy tyúk tojás. Pedig zöld válogatáskor is szedtünk le róla.

Amit leszedtünk egy jó 10 literes vödör.

Előzmény: Flanell (260)
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 260
Általában más években is van így augusztus első felében egy esős idő, idén szerencsére már hamarabb lefutott a nagy támadás, máskor többnyire ilyenkor van a legnagyobb érés.
Nem egyszer előfordult már, hogy vállon kellett lehozni a hegyről fél-egy mázsát, két rekeszenként, 12-15 kilójával. Ami nem súly megemelni, de több száz méteren cipelni, mikor fogás sincs rajta... Közben csúszkálni a sárban...
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 259
Nálam sincs olyan nagyüzem, a barackosban van a friss telepítésekkel együtt kb. 70 fa, meg még 4 helyen 12 fa. De nem egyszerre érik, úgyhogy egy hullám kivételével nem veszélyes.
Előzmény: Vork12 (256)
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 258
Azt hiszem, arra. Még egy fám van, amin vannak kisebb barackok, megnézem, ha ott járok, de szerintem már azon sincs ilyen. Akkor csak jövőre tudok ilyet fényképezni. A neten már láttam, de most nem találtam meg. Ezek a szemek nagyok, hosszúkásak, rücskösek, rózsaszíntarkák.
A fertőzöttebbek a felnőttkori átmérő felénél-harmadánál lehullanak, de amit csaképp hogy megkapott, az megmarad, érésre csak a varrat egyik vagy mindkét oldalán marad egy keskeny, deformált, rücskös csík. De a gyümölcs alapvetően egészséges, és sem a magon, sem a húson nem lehet észrevenni semmit.
Előzmény: Akka81 (252)
Flanell Creative Commons License 2007.08.12 0 0 257
Elég vészes az, az őszibarackra nézve. :)
Van, amelyik fajta bírja, de láttam már olyan fát, amit az illető szőlőpermetéskor beszórt rézzel, és 3 nap múlva csak a levelek ötöde maradt, amelyek nem kaptak annyit.
Előzmény: sanda balázs (251)
Vork12 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 256

Már kóstolgatom.

Molyosnak nem molyos, a halytások végén láttam imitt-amott mézgásodást. Gondolom az lehet a moly nyoma. Héten kimegyek és levagdalom azt eltüzelem.

 

Most tanulgatom a kertészkedeést, mert a szüleim már nem tudják csinálni, és a nejemmel felforgattuk az egész területet. Be telepítettük alma és őszibarack fával.

 

Korábban úgy voltam vele, hogy jó ha van, csak az almát tanulmányoztam alaposan.

 

    

Ahogy olvasom Ti benne vagytok a sűrűjében alaposan

 

Üdv Vork 12

Előzmény: Flanell (250)
Vork12 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 255

Ha tudsz szerezni döglött meszet akkor az jó, de gondoskodj a vas utánpótlásáról is. Vas szulfát megfelel.

Ha nics döglött mész akkor csináld oltott mésszel. Eyik évben az apósomnál csináltam és nekem bejött. Vagy jó volt neki az idő. Én ősszel csináltam Í gy javasolta egyik ismerősöm.

 

   Jó kertészkedést.

Előzmény: sandokan66 (254)
sandokan66 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 254
Kezdő kertészkedő vagyok, van két őszibarackfám, mivel elég sovány a talaj a kertemben azt javasolták, meszezzem a talajt mésziszappal. Úgy tűnik bevált az ötlet csak sajnos egyre nehezebb mésziszaphoz jutni. Nem tudna-e tanácsot adni valaki, hogy mivel pótolhatnám?
Akka81 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 253

Az is 21 nap...

 

Üdv

Előzmény: sanda balázs (251)
Akka81 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 252

Szia! A Taphrina pruni-ra gondolsz? Az van barackon is? Ettől nagyon rágós meg íztelen lesz a gyümölcs, ráadásul nincs csonthéj belül, legalábbis a szilvánál (meg a kökénynél)

 

Üdv

Előzmény: Flanell (247)
sanda balázs Creative Commons License 2007.08.10 0 0 251

max rézzel lehetne még, nem?

az nem olyan vészes...

Előzmény: Flanell (250)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!