Keresés

Részletes keresés

simon53 Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3638

Én csak akkor ragaszkodnék ehhez a fához, ha valami lelkileg kötne hozzá.

Különben ültetnék egyet helyette, ha különleges fajta akkor beoltod.

Mindenesetre ha ragaszkodsz hozzá, akkor is kb három év alatt lehet belőle valamit kezdeni.

Évenként a korona 1/3-át kellene likvidálni, úgy hogy valami oldalra menő alacsony ágra visszavágni.

Ha a sárga jelzéseken most lefürészeled, nem lesz tovább gondod vele :-)

Előzmény: nmsbalint (3636)
simon53 Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3637

Azért meg tudom mutatni, hogy lekötözés nélkül "normális koronával" és erős metszéssel is terem egy fa.

2016 ugyanaz a fa, virágzásban és terméssel.

Ha a szuperintenziv 5 m magas seprünyél vastagtörzsü kikötözött, kikarózott fa ezt megmutatja, azonnal csak azt fogom alkalmazni.

 

 

 

Előzmény: Coldarra (3625)
nmsbalint Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3636

Nagyon rosszul tettem fel a kérdéseimet? Vagy még nem olvasta esetleg olyan, akinek gyakorlata van az ilyenben? 

Előzmény: nmsbalint (3612)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3635

Sziasztok, a cseresznye felesleges ágait most vágjam le, vagy amikor letermett?

kaposznyak Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3634

Rendben.

Előzmény: simon53 (3633)
simon53 Creative Commons License 2017.02.28 0 0 3633

100-adszor is !!, visszavágod, megtrágyázod, megkapálod.

Előzmény: kaposznyak (3632)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3632

Mit adjak neki, hogy beinduljon?

Előzmény: Hepci (3631)
Hepci Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3631

Hát, hogy is mondjam... ha nem tudnám megmondani (erről) a fényképről, hogy leállt a növekedés, miként adhatnék valami tanácsot/véleményt?

Inkább rajtad csodálkozom, hogy szuperintenzív formákat és lekötözést ajánlgatsz a kolléga figyelmébe, házikertbe, miközben egy fényképet se tudsz értelmezni...

Előzmény: Coldarra (3625)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3630

Kösz a linket!

Előzmény: Ali-bá (3628)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3629

Rejtett tartalékot kell képezni a nagyfogyasztók kártétele ellen:-)

Előzmény: hamvasat (3627)
Ali-bá Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3628

Igényeid alapján javaslom, hogy a kis fádat 'asztal korona' alakra neveld.

 

                         http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=13348#p13348

Előzmény: kaposznyak (3626)
hamvasat Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3627

"Annyi pálinka van a pincében, hogy 2050-ig nem kell izgulnom:-)"

 

Az én anyósom megoldaná :-)) Nekem is ilyen készleteim voltak, aztán eljött hozzánk egy hónapra :-))))

 

Előzmény: kaposznyak (3626)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3626

Úgy látom, megoszlanak a vélemények:-)

Ami nem gond, legalább nem egyforma minden gyümölcsös.

 

Én eléggé speciális igényekkel rendelkezem:

1. A fa ne legyen túl alacsony, hogy tudjam nyírni a füvet alatta. (Tudom, nem a legjobb, hogy fű van alatta, de én így szeretem(ném).

2. Túl magas se legyen, nem akarok létrázni.

3. Túl sokat se kell teremnie, a körtefa a legnagyobb, termésének kb.25%-át a szomszédoknak adom, 25 %-ból pálinka lesz apósoméval vegyítve és csak a feléből lesz befőtt vagy esszük meg frissen. Nem akarom az általam ültetett fákat is azért nevelni, hogy más egye meg a termést.

4. Viszont fa-formájú fákat akarok, hogy szépen nézzen ki a kert.

 

Megértem az indokaidat, de nekem annyira nem fontos az extra nagy terméshozam. Annyi pálinka van a pincében, hogy 2050-ig nem kell izgulnom:-)

 

Viszont "elrontani" se akarom a fát, ezért kérdezősködök.

Előzmény: Coldarra (3625)
Coldarra Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3625

Fényképről megállapítani,hogy leállt a növekedése egy fának a nem semmi kategóriába tartozik. Kötözgetni azért kötözgetik mert fiatal fa és vegetatív túlsúlyba van. Ha lekötözgetem attól még nem lesz superintenzív , max hamarább fordul termőre. Nézd Ali bá cseresznye orsóit ,érdekes mód hamar népszerű lett. Az igaz,hogy ismeretlen alany/nemes kombinációra írtam de gondoltam faiskolába vette ,ott meg már nem kapni vadalanyon lévő almafákat / ha jól tudom/. Egyszerüen nem értelek benneteket ,talán én vagyok az egyetlen aki lekötözi az alma-és körtefáit ebben az országban a nagyobb termés végett?

Előzmény: Hepci (3624)
Hepci Creative Commons License 2017.02.27 0 0 3624

[Annak az almafának gyakorlatilag leállt a növekedése.]

Tehát nem nagyon tudom, minek kellene még kötözgetni, és hogy éri el a kívánt magasságot, amiről nem tudjuk, mennyi (ezt nyilván Kaposznyak tudja).

Csak oda szeretnék kilikadni, hogy az általad becitált szuperintenzív ültetvények/formák adaptálása házikertbe nem feltétlenül azt jelenti, hogy egy bazi nagy hely közepére elültetek egy ismeretlen alany/nemes kombinációjú almafát, aminek aztán valamilyen okból leáll a növekedése...

Előzmény: Coldarra (3616)
simon53 Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3623

Én akkor is úgy gondolom, hogy nem otthoni házikerti, hobbikertész technológia az amiről írsz.

Ahhoz támrendszer, tápszeres öntözés, 3500-4000 fa/ha kell.

És akkor már nem is olyan sok az a 80t/ha , az csak 20kg/fa átlag.

Na ettől azért többet várok a kertemben.

Előzmény: Coldarra (3620)
hamvasat Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3622

Mozo66!

 

Na, ebbe még nem gondoltam bele :-)

 

Majd nyalogatom a vágási sebet :-)

Előzmény: Mozo66 (3609)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3621

Az első képen van kb. 30 alma.

Ha az utolsó harmad le lett volna vágva, minimum a fele még mindig megmaradna.

Nekem ez már jó eredmény lenne.

Előzmény: Coldarra (3620)
Coldarra Creative Commons License 2017.02.26 0 1 3620

Igazad van a  "régi magyar tankönyvekben" ez áll, de a mostaniak és a külföldiek másról írnak. Telepítés utáni évben 40db almát termett a kis fácska.Nekem gyümölcs kell és nem nyesedék.Metszetlen előbb terem ,metszettből lesz erősebb fa,de ha törpésítő alanyon van akkor minek az erős fa? 5.évben 80t/ha termett a Fuji ,nálunk csak álmodoznak ilyen termésről.

Előzmény: simon53 (3618)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3619

Kösz a képeket.

 

A körtefámnak ( nem én ültettem, pár éve enyém a telek) is az a hibája, hogy felnőtt az égbe, majd amikor elkezdett teremni, visszahajlott az összes ága és abban a formában is vastagodtak meg.

 

Most meg kissé alaktalan. Ezt a hibát szeretném elkerülni.

 

 

Előzmény: simon53 (3618)
simon53 Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3618

Igazad van, vékonyak és metszeni kell és erősíteni és nem terhelni.

A metszés tankönyvekben ez áll:

 

Tipikus hiba

 

 

Igy helyes

 

 

 

Előzmény: kaposznyak (3615)
Diyina Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3617

Köszönöm szépen a hasznos infokat! Belenézek a javasolt topikokba...

Mindegyik fát ősszel ültettük, leginkább suhángok, a mandulán vannak már ágak, de úgy néztem ma, hogy nem éppen ideálisan állnak a váza koronához. Szóval tetszőlegesen alakíthatóak. 

Előzmény: Mozo66 (3611)
Coldarra Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3616

Majd a nyáron megerősödnek, amikor eléri az általad megálmodott magasságot,akkor visszahajlítod a vezért. Az ívrészén kitörő függőleges,erős hajtásokat levágod.

Előzmény: kaposznyak (3615)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3615

Nem túl vékonyak az ágak ahhoz, hogy már jövőre "kihordják" a termést?

 

Nem tudom, milyen az alany, de én alacsony fát akarok.

 

Itt Monoron a kordonos almafa nevelés gyakori, tetszik, de van hely a kertben rendes fa formának is.

Előzmény: Coldarra (3614)
Coldarra Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3614

Ha törpésítő alanyon van akkor én lekötözném /vízszintes alá/ az oldalágakat,levágnám a konkurenseket és ennyi.Csúcsrügyeket metszetlenül hagynám.Ezzel a megoldással 2-3 kg almát terem jövőre.

Előzmény: kaposznyak (3613)
kaposznyak Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3613

Sziasztok.

 

Tanácsra lenne szükségem.

 

1 éves alma: Oldalágakat 1/3-al visszavágni és kész?

 

Körtefa:

Túl sokat terem, ritkítani kell. Hol vágjam vissza a vízhajtásokat? A termő részeket milyen szabály szerint alakítsam/ritkítsam?

 

Köszönöm!

nmsbalint Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3612

Sziasztok,

 

nagyon nem szeretném kinyírni a képen látható almafánkat, ezért hozzáértő segítségeteket szeretném kérni.

Tavaly óta miénk az ingatlan. Ezt az almafát a többi társával együtt ~10éve már biztos nem ápolták.

 

 

 

1. Mit tippeltek, hány éves lehet?

 

Jóval lejjebb szeretném hozni a koronát. Asztal koronát szeretnék neki nevelni ~3méteres magasságban.

A képen sárgával jelölt helyeken kellene visszavágnom a vázágakat, mert ezek fölött már betegségek, beszáradások vannak.

 

2. A kékkel jelölt rész kibírhat szerintetek még ~10 évet? Így néz ott ki:

 

Ennek egy elágazása 1,5 méteren:

 

bocs, nem ennyire hajtós, mogyoróbokor van mögötte.

 

 

A prioritásom nem az almatermesztés, hanem a fa megmentése és az ápolás, szüret helikoptermentes megoldása. 

 

3. Az ifjítást hány év alatt csináljam meg? (%/év)

 

4. Egy-egy vázág visszavágása előtti években a tetején feltörő sok éves részeket visszavághatom, vagy menjen majd idejében egyszerre? 

 

5. A visszavágásokat megelőzze befűrészeléses hajtáskényszerítés? 

 

6. Az új koronát alkotó vesszőket hány rügyre metszem majd vissza? (valahol már van vessző, gally)

 

7. Az új koronát alkotó vesszők fölött mennyivel kell majd visszavágnom a vázágakat? Meddig szárad vissza sebkezelés mellett?

 

Előre is köszönöm,

 

Mozo66 Creative Commons License 2017.02.26 0 1 3611

A váza koronát ismerjük .... az őszibarackos topikon éppen diskurálunk róla ugyan ezt kell csinálni a mandulán is  ( testvérek ) .  Ilyen , hogy " katlan korona "  a mai modern kertészetben nincs !!!!  Sok koronaforma van de katlan nincs , régebben az elb@szarintottra mondták , hogy az , de ilyet aki ért hozzá már nem csinál .

 

Asztal korona sincs ( azt csak Ali-bá tudja megcsinálni ) körtéből ha még fiatal és jól alakítható akkor tengelyes ( sudaras ) szórt termőkaros ( orsó jellegű ) formát érdemes csinálni mert így kevésbé lesz a vázágak lehasadására hajlamos . A körtén lehetnek évek mikor nagy vagy nagyon nagy termés van ezért érdemes ezt a formát választani .  Azt a formát a szilvás topikban tudod megnézni .

 

  Ha idősebb a körte akkor látni kellene hogy egyáltalán mit lehet  vele kezdeni .

Előzmény: Diyina (3608)
hamvasat Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3610

Kõszi, megnyugtattál... most néztem, már jelentősen csökkent a szivárgás. Este vagy holnap megpróbálom fagélezni.

Előzmény: beetee (3607)
Mozo66 Creative Commons License 2017.02.26 0 0 3609

Fogd fel a levet és párold be ....juharszirup lesz belőle .   Ha a fa ki is pusztul legalább összejön egy palacsintára való .   : )  

 

 Legalább már tudod hogy miből készítik a juharszirupot .

Előzmény: hamvasat (3606)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!