Keresés

Részletes keresés

Maszatka55 Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21653

Régi darab, az biztos. Van egy csomó lejárt permetszerem, de nem hinném, hogy romlottak lennének.

Előzmény: beetee (21652)
beetee Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21652

Gyanús, mert vagy 6 éve már nem elérhető az Orthocid, csak növényorvosi rendelvényre...

 

:)

 

Egyébként jó, sőt monília ellen talán még jobb is...

Előzmény: Maszatka55 (21651)
Maszatka55 Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21651

Monília ellen a kajszira azt írjátok Chorus + Dithane, de nekem nincs itthon Dithane csak Orthocid. Az is jó Dithane helyett?

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21650

Egy nagyobb táblánál biztosan működik (főleg, ha a környéken csak szántóföld van), de kiskertben mindig van pár tíz méteren belül elhanyagolt gyümölcsfa, örökös fertőzési forrásként.

Előzmény: alfi13 (21649)
alfi13 Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21649

Igen ezt elfelejtettem hogy ezt az elégé intenzív permetezést csak 1-2 évig kell csinálni amíg sikerül a fertőzést úgymond normális mederbe terelni. A kétszeri tavaszi lemosó permetezésen kívűl a virágzáskor én is csak egyszer permetezek, talán el is hagyhatnám de a szomszédaim mivel nem igazán permeteznek úgy gondolom szükséges.

Előzmény: Flanell (21647)
Flanell Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21648

Eredetileg ugyan csak nektarinról volt szó, de úgy általánosságban:

A körtének és az almának is van saját poloskaszagú darázsfaja.

Ahogy szilvával, úgy körtével is jártam már úgy a régi időkben, mikor még nem permeteztem, hogy az utolsó szemig mind lepotyogott 1 cm-es korban a poloskaszagúak miatt.

Pont most gondolkodtam, hogy mivel már vagy 10 éve nem hagytam ki egy évet sem, talán rá kellene állni, hogy csak minden második évben permetezni. Ha odatéved is valamennyi a szomszédságból, az nem okoz végzetes kárt, a következő évben meg úgyis az ő utódaikat is legyilkolom.

Legalábbis, az idei egy ilyen próbaév lesz, hacsak meg nem gondolom magam még addig...

 

Szórni nagyjából a szirmok 3/4-ének lehullása után szoktam Mospilannal, mert ilyenkor az elsőnek elvirágzott virágok már veszélyben vannak.

Szintén méhész kollégák mondták, hogy a szirmok életének végén, tehát mikor még fent vannak, de már nem sokáig, olyankor már annyira kevés nektárt tartalmaz a virág, hogy az ilyeneket már nem nagyon látogatják a méhek, azaz, csak a kevés, nagy késéssel nyíló virágban tudom elkapni a méheket.

Előzmény: pacsepa (21627)
Flanell Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21647

Lehet, hogy soknak tűnik a lemosás plusz háromszori permetezés virágzásban, amit Alfi ír, de ha ezt megcsinálod 2 évben, utána jó idő esetén még az is előfordulhat, hogy minden permetezés nélkül sem lesz nálad monília.

Mivel én eladásra (is) termelek, ezért lemosón kívül kétszer azért szoktam nyomni felszívódót a biztonság kedvéért, de úgy gondolom, már 1 felszívódóval is meg tudnám védeni a termést egy átlagos (nem túl hideg, csapadékos) virágzási idő esetén. (A felszívódó annyival jobb, hogy ezt szeles időben is lehet, elég a széllel rávitetni, nem kell tökéletes fedettség minden oldalról.)

Előzmény: fretty5 (21612)
Flanell Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21646

Méhész kollégák mondták, hogy a méheknek gyakran már az is elég, ha tiszta vízzel telibe fújják őket, főleg este, mikor már nem tudnak megszáradni és hazamenni.

Ugyanők mondták, hogy ők nem szoktak különösebben idegesek lenni, ha valaki lepermetez pár tucat méhet, mert ez benne van a pakliban, a méhekre egyébként is százféle veszély leselkedik. Csak a méhekre veszélyes rovarirtók miatt harapnak.

Előzmény: pacsepa (21623)
Flanell Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21645

Én még soha nem fújtam úgy, hogy nem volt pirosbimbós. Ennek ilyenkor van legtöbb haszna. (Meg persze ősszel a réznek, a hidegkedvelő baktériumok miatt.)

Előzmény: varadyz (21643)
TINTUS Creative Commons License 2016.03.21 0 0 21644

nem.

Előzmény: varadyz (21643)
varadyz Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21643

Ha megfújtam Vegesol Eressel (100ml/10l) a kajszimat ami pirosbimbós volt pár ágán már akkor bajt csináltam?

Előzmény: alfi13 (21614)
Didergő Király Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21642

köszi! igen, ritkítani szoktam néha. az a gond, hogy ahogy terebélyesedik a fa, az ágak végén az elágazások közül 1-2-t kiveszek, főleg a lefele irányulókat, de ezzel nem lehet fiatalítani. sok ág fel is kopaszodik.

Előzmény: alfi13 (21633)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21641

Hátha megszárad reggelre:-))

Előzmény: Törölt nick (21640)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21640

Éjszaka nem ázik el a porzó?

Előzmény: szicsu1007 (21639)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21639

Este vagy reggel 6 óra?

Az este 6 szerintem helyesebb, mert túl vagyunk a csillagászati napnyugtán (2016-03-20) egy órával. Pedig már előtte egy órával is megtehetnénk.

A reggel 6 óra necces lehet, mert elhúzódhat a permetezés. És azért is "necces", mert állítólag este 23 óráig be kellene fejezni.

Persze itt még ragozni lehet (kell) a "Méhveszélyesség" adatait.

Amúgy Pacsepa véleményén vagyok. "Nem illik" pofán locsolni még gombaölő szerrel sem a méheket. Három évvel ezelőtt megtettem egy virágzó meggyfán (Chorus-szal), nem tűnt úgy, hogy a méhek örülnek neki (délelőtt 9-kor). No és az eláztatott porzó használható a rovarok számára?

Előzmény: fretty5 (21622)
buga1 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21638

:-)

 

 

Köszi!

Előzmény: beetee (21637)
beetee Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21637

Hát akkor a megfogalmazásból adódóan csak akkor, ha a kajszid csonthéjas...

;)

Előzmény: buga1 (21636)
buga1 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21636

Itt Szlovákiában III. kategóriás szer lett az idén. Tehát simán elérhető...

Ezek szerint saját felhasználásra használható kajszi monília ellen?

Előzmény: beetee (21635)
beetee Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21635

Nem rendelkezik rá engedéllyel.

Ha magadnak fújod, akkor az a te dolgod, de a kereskedelembe nem kerülhet.

 

Érdekes, hogy Olaszországba meg csak szőlő és zöldségekre használható, ott még az őszire sem engedélyeztették.

 

Egyébként honnan szerzed be?

Előzmény: buga1 (21634)
buga1 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21634

Sziasztok!

 

Érdeklődni szeretnék, hogy a Prolectus szer használható-e monília ellen a kajszinál... 

Az őszibarackot és a nektarint említik, de a kajszit nem...

Viszont csonthéjasok monília elleni védelmére ajánlott... 

 

Köszi

alfi13 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21633

A birset nyugodtan permetezheted rézzel nem árt a levelek. A kéreg leválás normális nincs azzal semmi baj. Ha metszeni megfiatalítani akarod akkor ritkítsd meg az öreg ágakat de vedd figyelembe hogy a termést mindig az ág vékenen hozza tehát ne csipkedd ha levágsz valamit azt akkor tőből vágd le.

Előzmény: Didergő Király (21632)
Didergő Király Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21632

sziasztok! két kérdésem lenne: ma akartam egy lemosópermetezést csinálni a gyümölcsösben (szilva, meggy, kajszi, cseresznye, birs), de véletlenül beleejtettem a permetező egyik alkatrészét a mosogató lefolyójába, úgyhogy el kellett halasztanom a műveletet. úgy gondoltam, hogy ma még éppen az utolsó pillanatban vagyok: kajszi piros bimbós, többi még az sem. ami kérdéses számomra, az a birsalma, amin már bújnak ki a zöld levélkék. egyébként a birset sosem szoktam permetezni, de egyre több vele a gond, úgyhogy kivételesen azt is lemosóznám. holnapra remélem még nem pattannak ki a bimbók, de a birssel mi legyen? egy másik kérdés, ami kicsit off, de talán itt is kaphatok rá választ. a birs már harminc éves, és igen nagy darabokban jön le a kérge (lehet, hogy nem csak a fa korának van hozzá köze). ez mennyire probléma? úgy tűnik, hogy a vékony ágakban is egyre kevesebb élet van, egyre többön jelennek meg elszáradt részek, de amelyik zöldell, azon is ritkábbak és egyre kisebbek a levelek (vagyis az egész fán). teremni egyébként még így is nagyon sokat terem. csak valahogy olyan benyomásom van, mintha kezdené a végét járni a fa. gondolkodtam egy fiatalító metszésen, mert ahol új ágak jönnek (metszések helyén), ott sokkal életerősebbnek tűnik, de nem merek hozzányúlni.

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.03.20 0 1 21631

A szódabikát nyugodtan kihagyhatod, reagál az ecettel, az csak azért kell, mert minden valamirevaló biohülyeségbe kell szódabika. Konyhasót (akár tengeri, akár nem) semmiképpen sem szórnék a kertbe.

Előzmény: Imperator23 (21630)
Imperator23 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21630

Nemrég ökológiai növényvédelem címen olvastam házi gyomirtókról.  

 

80 % ecet

15 % tengeri só

5 % mosogatószer

+ kevés szódabikarbóna

 

Kísérleti jelleggel rotálás előtt lefújtam a pörgyét, tyúkhúrt vele. 2 nap alatt már sárgult.

Viszont ez csak "kontakt" (vagy nem tudom hogy nevezik szer), akkor hat csak, amennyiben a növény zöld, föld feletti részeit éri. 

 

Nyáron mindenképpen még tesztelni fogom.

Főként a járdaköz, ami célpont lesz.

 

 

 

Előzmény: Flanell (21611)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21629

Az általad feltett honlapról másoltam ide:

 

 A gyümölcsmolyok hernyói a hajtás és a gyümölcs veszedelmes ellenségei. A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly több nemzedékű fajok, kártételük hasonló. Évente 3, illetve 4 generáció-juk fejlődik ki. A védekezéseknek pontosan igazodni kell életmódjukhoz.A barackmoly áttelelt lárvái ellen. Az első nemzedék lepkéinek rajzása május 15–20. között kezdődik,

 

Tehát nem virágzáskor!!!

 

Előzmény: Törölt nick (21626)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21628
Előzmény: Péter_33 (21607)
pacsepa Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21627

A szilvadarázson kívül melyek ezek a kártevők?

Ja mondjuk még eszembe jutott a bundásbogár, tavaly találtam egyet az orgonán. Ezek a korai fajtákat kevésbé veszélyeztetik.

Előzmény: Törölt nick (21626)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21626

Szerintem nem a levéltetvek döntik el, hanem a bibére, gyümölcskezdeményre már rámozduló rovarok.

Amiktől aztán kukacos lesz a termés és lepotyog még aprón-zölden.

 

Ezek ellen a rovarok már a virágzásban (közepén-végén) és utána is kell(het) permetezni.

Nyilván a rajzástól függően.

 

A házikertben ezért ésszerű a virágzás közepénél és a vége után is egy MOSPILAN adag.

Úgy 10-12 nappal a két menet között.

 

Aztán... lehet várni a levéltetvekre és a később jövő szintén kukacosodást okozó rovarokra.

Amik majd a melegebb idővel érkeznek.

Előzmény: arpad-lajos (21624)
pacsepa Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21625

Egyet értek. Virágzásban (kivéve a szilva esetében) kerülöm minden rovarölő használatát.

A levéltetveket simán sőt hatékonyabban lehet irtani akár közvetlenül a virágzás után. Most még nem is tudnak nagy kárt okozni. Igazából tömegben veszélyesek.

A sharka átvitelhez meg elég egy tetű is, nem ezzel fogod megmenteni a fát. :-(

Előzmény: arpad-lajos (21624)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.03.20 0 0 21624

A rovarölő szereket (kajsziban, őszibarackban) ilyenkor még nem célszerű használni, ill. felesleges. Figyelni kell, hogy mikor jelennek meg a levéltetvek és csak akkor kell velük indulni. A cél, hogy minél kevesebb vegyszer kerüljön ki a természetbe és a természetes ellenségeket is kíméljük.

Előzmény: Törölt nick (21613)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!