Keresés

Részletes keresés

doktordrog Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1985

Sziasztok!

 

Seretnék segítséget kérni. Egy kétszintes ház építését tervezzük, 67m2-es alapterülettel. A terv a padlófűtés volt eddig, de most valaki nagyon dícsérte az elektromos fűtést. Az vilgos, hogy annak a kiépítése olcsóbb, de a havi számlával kapcsolatban már vannak kételyeim. Várhatóan, hogyan alakulnának ezek a költségek?

 

köszönettel

d

kerdezodo Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1984

"nehány szolgáltató próbál ebből minél nagyobb hasznot húzni magának. És hatóságként viselkedik !!"

 

A hatóságok meg hagyják, sőt, támogatják ezt. Az ugyanaz, mintha ők maguk esnének neki.

Előzmény: Zoltanuss (1983)
Zoltanuss Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1983

  

A cirkónak se esnek neki a hatóságok, csak nehány szolgáltató próbál ebből minél nagyobb hasznot húzni magának.  És hatóságként viselkedik !!

De a gáz egy veszélyes üzem.

A sorrend a veszélyekre :

1. robbanás veszély -itt ha bekövetkezik, szörnyű károk keletkezhetnek, akár százmilliós is.

2. tűzesetek, a károk itt is jeletősek lehetnek

 

3. aztán néha füst vagy CO mérgezés,

itt előfordulnak halálesetek is, de közel se annyi, mint az érdekeltek állítják.

Természetesen az első kettőnél is előfordulnak halálesetek, de a dominancia az anyagi kár.

Előzmény: kerdezodo (1982)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1982

Én azt olvastam, hogy a nem-inverteres klíma nem ajánlott -5- -7 fok alatt. De ilyen klímára amúgy se kapnék H-tarifát.

 

Azt gondolom, hogy mivel a H-tarifát az Orbán-kormány alatt vezették be, talán politikai okokból - legalábbis ez alatt a kormány alatt - nem fekszenek úgy keresztbe a megigénylésének a hatóságok, mint mondjuk egy cirkónak.

Előzmény: Zöldár (1981)
Zöldár Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1981

 Olvasom a fejtgetésedet a klímás fűtésről. Tényleg jó, ha kapsz H tarifás áramot és  működik a klímás fűtés  - 5 egyesek szerint minusz  7 fok alatt nem ajánlott !!

 Egyik rokon most szereltetett klímát,  amivel majd fűt is. Igaz az a kégli csak 30 m2 mindösszesen. Ha nem fűt a klíma ott a hősugárzó, Mondja, de arra nem gondol, hogy neki 50ft/kWó az áram.

Nos sok sikert !!

 nekem egyébként van vezérelt áramom,   20 kW teljesítménnyel, de ezzel se fűtök !!

Előzmény: kerdezodo (1978)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1980

Köszi! Ilyen viszonyok között kicsivel 5 kW fölött vesztek hőt. Túlméretezve legyen 7 kW (ablakokat nem számoltam külön a hővesztésbe, csak a szigetelés nélküli lyukacsos téglafalat meg a szigetelt beton lapostetőt, de pl. a velem határos lépcsőházban sincs 24 fok, csak kb. 20 alatt télen, bár igaz, hogy a nap pozitív hatását se vettem bele). Egyszerűség kedvéért a klíma COP-ja legyen 3,5 +4 fokon, ekkor ugye a 7 kW-os klíma felvesz 2 kWh-t, ami 60 Ft óránként, 18 óra fűtéssel számolva 1080 naponta, 199400 ~ 200e a teljes 180 napos fűtési időszakra. Ez ugye átalányban 16666 Ft havonta, tehát csaknem 10e spórolás a házközpontihoz képest!

 

És persze a telepítés is olcsóbb, eleve a 7 kW-os klíma már 500 körül megy, másrészt így 16 A helyett csak 11 bővítését kell kifizetnem  még akkor is, ha -13 fokra méretezzük a dolgot. Tehát 150e-et még a kiépítésen is nyerek.

 

Így már egyértelműen ez a legjobb megoldás - már csak azt kellene valahol kipróbálnom, hogy milyen hőérzetet ad az ilyen fűtés, ha padlóközelbe van felszerelve a beltéri egység, és úgy, hogy oda fújja, ahol gyakran tartózkodunk (háló-dolgozó: íróasztal+ágy, nappali: kanapé). A mostani klímám fűtésérzetével nem vagyok megelégedve, de az 1. főleg hűtésre használatos, így a mennyezet közelébe van felszerelve, 2. úgy van beállítva, hogy ne ránk fújja a hideget, mert úgy megfájdul a fejünk. Szóval lehet, hogy ez nem jelent semmi.

 

Előzmény: KömKel (1979)
KömKel Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1979

Évi 180 nappal számolj, és +4 fokos téli átlaghőmérséklettel (azaz 20 fokos különbséggel), és napi 16-18 óra fűtéssel.

 

Eszerint számold át a költségeket, ez viszonylag reálisan tükrözi majd a leendő fogyasztást.

Előzmény: kerdezodo (1978)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.06 0 0 1978

Most egy kicsit beleástam magam a klímás fűtés témájába is itt a neten. Hevenyészve kiszámoltam, hogy itt nálunk a külső falakon és a lapostetőn kb. 8 kW hőteljesítmény megy el, ha a hőfokkülönbség 37 fok (kint -13, bent 24). Egy (7 fokon) 3,65 COP-os inverteres klíma COP-ja -13 foknál is van legalább 3, ez azt jelenti, hogy egy 10 kW-os klíma 10/3=3,33 kW villamos teljesítményt vesz fel -13 foknál.

 

Megnéztem még, hogy az áramszolgáltató köteles H-tarifás áramot biztosítani a legalább 3 COP-os inverteres klímákra a fűtési szezon idejére. Ez most kb. 30 Ft / kWh. Ez azt jelenti, hogy a fűtés -13 foknál óránként 3,33*30=100 Ft, ez naponta 2400, a 150 napos fűtési szezonra 360000 Ft, ami átalányra visszaosztva havi kerek 30e, azaz kb. 5e-rel több, mint amit most fizetek a házközpontira.

 

De mindez akkor, ha a 150 nap alatt éjjel-nappal -13 fok van - ami persze nincs így, tehát ennél biztosan kevesebb a fűtésszámla, valószínűleg a valóságban spórolok vele a házközpontihoz képest.

 

Na most egy 10 kW fűtőteljesítményű, 3 beltéri egységes inverteres klíma, 3,7 körüli COP-val már kapható 600-650 ezer körül bruttó. (pl: http://www.szegedklima.hu/multi-klima/fisher/inverteres-trial/professional_free_multi_dc_inverter/fsmi-97hfx3-fs3mi-277hfd.php)

 

Ehhez jön a hálózatbővítés, ami kell, ez, megnéztem, 3600+ÁFA / amper. Mivel P=U*I, és ebből P a fentiek szerint 3333 W, U pedig ugye 220 V, ezért I = 15,15->16 A. Az áfás hálózatbővítés így 73000 Ft.

 

Számítsunk biztonsági tartalékokat, legyen a klíma 700, a bővítés 100, ez eddig akkor 800.

 

Kell még a beszerelési költség. A klíma elfér itt az erkélyen, hozzá nagyon közel van a 2 szoba, ahova 1-1 beltéri kerül, a 3. beltéri messzebbre (a konyha-étkezőbe) kerül, a hall és a fürdő körbe van fűtve, oda nem kell. Vegyük a beszerelést 200-nak az egyszerűség kedvéért.

 

Ez így tehát 1 millió forint, tehát kb. még olcsóbb, mint egy cirkó. És se a hatóság, se a közös képviselő, se a lakók nem ugathatnak bele.

 

Két lehetséges következtetés van:

 

Vagy 1. barom VAGYOK, mert valamit randán elszámoltam,

vagy 2. barom LENNÉK, ha nem klímával fűtenék (feltéve, ha az 1M-m megvan a kiépítésére).

 

Szerintetek? :)

Gyurco78 Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1977

A nappaliba kazánt? Aztán majd falnak mész a hangjától...persze ilyenkor szobadísznek is jó.

 

 

Előzmény: kerdezodo (1974)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1976

Sok a lakó, és, mint már mondtam, ostobák.

Előzmény: Zöldár (1975)
Zöldár Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1975

 Már ne haragudj, de a közösképviselő nem egy hatóság, hanem a Ti alkalmazottatok.

 

 Bármikor elcsapható !!

 (igaz néha nehézkes )

 Na meg állandóan talán csak nem mászkál a tetőn az a k.k.

 

 Sok sikert !!

Előzmény: kerdezodo (1974)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1974

Köszi neked is! A közösség kénytelen elengedni, mert csak arra kötelezhetnek, hogy a házközponti fűtés felújítási alapját fizessem. De ezt amúgy is fizetném (havi <1000 Ft).

 

Viszont hallottam, hogy állítólag cirkót nem lehet huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségben telepíteni. A nyílt égésterű ("A") kazánokról eddig is tudtam ezt, de itt zárt égésterű kondenzációs kazánról van szó. Vajon a kondenzációs kazánt is elmeszeli a hatóság, ha ilyen helyiségben van? Azért kérdem, mert a lakáshoz tartozó saját kémény a nappali falán van, a legközelebbi nem huzamos tartózkodásra szolgáló helyiség pedig a fürdő, köztük meg a nappali és a hall.

 

Azért forszíroznám a lakás saját kéményét, mert a lapostető átütését a közös képviselővel is meg kell tárgyalni, akivel nem vagyok a legjobban.* A lakás saját kéményébe viszont nem dumálhat bele.

 

* A gondnok-fűtővel nagyon jóban vagyok, mert többször is kiálltam mellette, amikor kifogásolták, hogy mennyi a fizetése, tehát magát a tető átütését technikailag a k.k. bevonása nélkül, a gondnok segítségével is megcsináltathatnám, de a fűtésrendszerről való leválásról mindenképp szólnom kell a k.k.-nek, az meg annyira azért nem ostoba, hogy ne nézze meg, nem nőtt-e hirtelen egy új kémény a tetőre.

Zöldár Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1973

 Még korábban kérdezted melyik legyen  :

 

 1. kéményes cirkó  -

 igen ez, de már a legmodernebb a kondenzációs készülék legyen, valamivel több fűtőtest kell, de az lényegtelen kb. 100 eft nyi fűtőtest helyett  120 eft, a többi mind ugyan az.

 Legtöbbet a kéményen tudnál spórolni - mármint ha az nem lenne.

 

 

  De ez csak akkor jön be,  ha a közösség elenged !!

Előzmény: kerdezodo (1969)
Zöldár Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1972

 Ja hogy a kérdező barátunk/ topiktársunk a  a legfelsőn lakik.

 Akkor mi sem egyszerűbb  simán a kivezetni a plafonon át a fődémen, jó esetben megússza egy 2 m-es cső a csőben darabbal és akkor állítólag már a kémény seprőknek sincs sok közük hozzá ! Lealább is vigáz... topiktárs ezt rendszeresen állítja.

 Azért egy födémáttörés és utána egy vízelleni szigetelés csak nem megoldhatalan probléma.

Előzmény: KömKel (1963)
Zöldár Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1971

 Ha megengedik lehet, ( lakóközösség tulaj stb. ) ez lesz az un. szerelt kémény !!

 Sőt egy turbós  vagy kondenzációs kazánnál nem is kell kémény, elég az oldalfalon kivezetni ( de ezt nálunk nem engedik ).

 Modván valamelyik feltételnek nem felel meg ( GMBSZ ben vannak van  vagy 10 feltétel egy biztos akad ami miatt nem fele meg - lényeg ha csak simán kivezted nem leszel a kéményseorők ügyfele  ez meg az ő érdekeikkel ellenkezne.

 

 Tehát : kémény kivül vagy belül !!

Előzmény: kerdezodo (1965)
Zöldár Creative Commons License 2012.07.05 0 0 1970

 Már miért ne kellene ? Csak lényegesen kevesebb a kondenz mint egy kondenzációsnál !!

 Ja ennek a neve is mutatja.

Előzmény: KömKel (1966)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1969

Na, akkor valószínűbb, hogy kondenzációst csináltatok! Persze felméretem előtte, naná.

 

Még 1x köszi!

Előzmény: KömKel (1968)
KömKel Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1968

Igen, vannak ilyen mini-szivattyúk, megoldható a dolog :)

Előzmény: kerdezodo (1967)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1967

Remek, köszi!! Akkor választ kaptam a kérdéseimre! Ezak alapján ha valamerre lépek, az nagy valószínűséggel az lesz, hogy turbós kazánt szereltetek a meglevő (de persze kibéleltetett) kéménybe. Természetesen gépész-tervezővel, mindennel, ami csak kell. De csak könnyebb úgy, hogy már tudom, milyen típusú fűtést is akarok.

 

Nagyon köszi a segítséget mindenkinek.

 

(Ui.: még egy utolsó kérdés. A kondenzvíz elvezetése a csatornába megoldható lenne akkor, ha szivattyúval emelni lehetne rajta olyan kb. 1,2-1,5 métert. Ekkor ugyanis az útban levő helyiségek ajtói FÖLÖTT, a falba vésve elmehetne ejtve is. Vajon engedélyezik a megoldást ilyen kondenzszivattyúval is?)

Előzmény: KömKel (1966)
KömKel Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1966

Turbós kazánnál nem kell kondenzviz-elvezetés.

A kémény elvileg szerelhető könyökkel is, ehhez viszont a lakóközösségnek (és rosszabb esetben az épitési hatóságnak) is lesz egy-két szava.

 

Keress egy gépész-tervezőt, aki a helyszint megnézve tud neked több alternativát is javasolni.

Előzmény: kerdezodo (1965)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1965

Ja, és még egy kérdés. A kéményt ki lehet-e úgy alakítani, hogy nem a tetőt fúrjuk meg, hanem az oldalfalat, és onnan egy 90°-os könyökkel vezetjük felfelé? Az egyik szoba túloldalán az erkély van, úgyhogy onnan könnyen szerelhető lenne. Előre is köszi!

Előzmény: kerdezodo (1964)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1964

Aha, tehát szemétkedik a hatóság. Ez lett volna a kérdés, köszi! Akkor parapetes kilőve.

 

A kondenzelvezetés a meglevő kéménytől nem lehetséges a csatornába, mert útban van 2 helyiség. Turbós kazánnál is kell kondenzelvezetés?

Előzmény: KömKel (1963)
KömKel Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1963

A kondenzvizet mindenképpen bele kell vezetni a csatornába, nem engedik meg se a vödrözést, se a kültérre kivezetést. Elég neki egy 25-ös (32-es) KPE cső, azt meg bele lehet vésni a falba...

 

A parapetes kazánt tényleg felejtsd el, mert eddig mindenkinek a próbálkozása elbukott, pedig elég sokan szerették volna. A GMBSZ-be bele tudnak mindent magyarázni, hogy ne kelljen megadni az engedélyt rá. A gépésztervező kollégám nem is hajlandó ilyenekkel foglalkozni, mivel csak időpocsékolás (és neki ugye nem fizeti ki kétszer az ügyfél a tervezési dijat, ha át kell rajzolni hagyományosra)

 

Legfelső lakásként egyébként van esély rá, hogy bárhová tedd a kazánodat, hiszen a kazán kéménye egy 125-ös cső csupán. Persze jó lenne, ha rendes tető lenne feletted, mert lapostetőnél nagyon macerás és veszélyes megbolygatni a szigetelést.

Előzmény: kerdezodo (1962)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1962

"10 méteres távolság is bármilyen más épülettől"

 

Történetesen itt ez is megvan :) Az egyéb finomságok azért érdekelnének.

 

"Tehát alsóhangon 7-800e Ft-ba fog fájni csak a "kazánház" kialakitása"

 

Igen, cakkpakk olyan millió körülre saccoltam (normális anyagokból és kazánnal persze). De hogy lesz a kondenzvízzel? Mert a meglevő kéménytől a szennyvízvezetékig elvinni, na az szívás lenne.

 

Amúgy köszi a hozzászólásod!

Előzmény: KömKel (1961)
KömKel Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1961

A parapetes kazánt felejtsd el, ugyanis nem csak a tömör falfelület előirás, hanem 10 méteres távolság is bármilyen más épülettől, és egyéb "finomságok".

 

A gázkazánra történő átálláshoz kelleni fog:

- gázterv 30-50e Ft

- gázszerelés 70-100e Ft

- kazán + rendszerkémény 4-500e Ft

- kéményátvétel 40e

- EPH bekötés és jegyzőkönyv 30e

- gázMEO 20e (de asszem ez az első ilyennél ingyenes)

- gázkazán beszabályozás 30e (garancia miatt kötelező)

 

Tehát alsóhangon 7-800e Ft-ba fog fájni csak a "kazánház" kialakitása, és akkor még nem nyúltál a belső fűtésrendszerhez.

Előzmény: kerdezodo (1960)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1960

Persze, hogy nekem kell - ehhez is kérek segítséget tőletek, akik nálam jobban értetek hozzá.

 

Tehát eddig tisztáztuk azt, hogy norvég panel és hőtárolós kizárva, marad lehetőségként a fűtőklíma meg valamilyen kazán.

 

Kérdéseim:

 

- Az alapvetően hűtésre tervezett, de inverteres klímám fűtőteljesítményével elégedetlen vagyok. A fűtésre optimalizált klíma ennél jobban fűt?

 

- A parapetes cirkót vajon megtiltja-e a hatóság, ha rendelkezésre áll a jogszabályban írt 2x2 méteres tömör falfelület, ahova föl lehetne tenni?

 

- Ha kéménybe kell kötni a kazánt, akkor az a gond, hogy a lakás meglevő kéménye, ill. a csatornabekötés messze vannak egymástól, ráadásul olyan az elhelyezés, hogy az ejtett elvezetés nem lehetséges. Ilyenkor mit lehet tenni a kondenzvízzel? A kémény elhelyezése olyan, hogy a szabadba remekül ki tudna folyni a kondenz, de az nem tilos-e? Vagy a fürdőszobában kell fúrni egy külön kéményt?

 

Köszi, ha válaszoltok!

 

(A 20onezer forintos havi fűtésdíj amúgy még nem lenne különösebb gond - ha egy jótündér garantálná, hogy ennyi marad. Már csak azért sem, mert ennyiért nálunk itt fent télen is 26 fok van, amit imádok. De egyfelől folyamatosan emelgetik, másfelől ha megszavaznak valami átverős "fűtésmaffiát", akkor végképp meg lennék lőve.)

Előzmény: Émile (1959)
Émile Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1959

 Ha 75 m2 -es a lakásod akkor a közösköltség kb. 10 eft, legyen 12 , hát a fűtési díj így is nagyon magas.

 Neked kell eldönteni mit akarsz és tudsz csinálni !!

Előzmény: kerdezodo (1957)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1958

Ha ugyanis én egyéni hőmennyiségmérő alapján szeretnék elszámolni, akkor ahhoz, amennyire tudom, a lakóközösségnek egyetlen szava sem lehet. Különben megtámadom a bíróságon, mint a kisebbség jogos érdekeinek sérelmét, és valószínűleg meg is nyerem a pert.

Előzmény: kerdezodo (1957)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1957

"Már megbocsáss, de elég tájékozatlan vagy a lakásod körülményeiről. !!"

 

Persze, hogy tájékozatlan vagyok, ugyanis nem volt rá igény, hogy tájékozottabb legyek. A fűtést a közös költséggel egy összegben fizetem (összesen 40e Ft-ot havonta), ezért a körülbelüli adat. A lakóközösség a jelek szerint kénytelen engedélyezni a leválásomat, mivelhogy - ahogy olvastam - a jogszabály szerint ebbe beleszólása nincs, amennyiben a felújítási alapot - amúgy része a fűtésdíjnak - továbbra is fizetem. Márpedig azt fizetném, tehát a lakóközösségnek kuss a neve.

 

A ház csőrendszere elöregedett, valamit folyton toszolygatni kell rajta. A fűtést és a hozzá kapcsolódó dolgokat a gondnok intézi, aki 1. kifogástalanul végzi a munkáját, 2. maradéktalanul korrekt. Ezen az oldalon a dologba belekötni nem lehet.

Előzmény: Émile (1956)
Émile Creative Commons License 2012.07.04 0 0 1956

  

Helló !

 

Már megbocsáss, de elég tájékozatlan vagy a lakásod körülményeiről. !!

 

Csak kettő : nem tudod van é vezérelt áramod vagy sem, aztán nem tudod mennyi a fűtési költséged, mert az a huszonvalahány lehet 21 és 29 eft is.

No jó legyen 25 eft, így ennek a lakásnak a fűtési költsége 300 eft. Kérdés ebben benne van é a melegvíz, látom nincs.

Hát bizony fajlagosan ez a fűtési költség nagyon sok.

 Nálam 92 m2 -re 200 eft. Igaz szigetelve vagyunk.

De ha 22 eft/hó akkor azon a határon van, hogy tán megéri. De itt attól függ ebben a költségben benne van e a felújítási alap - mán mint a fűtésé.

Megjegyzem ezek az egyedi házfűtések a legrosszabbak - itt mindig keresni akar ezen valaki, néha nagyon is jól. Meg a sok potyázó, a nem fizető, az is ront a helyzeten.

Kérdés a közösség a levállást engedélyezi é vagy sem. Ha ez sikerülne, mindenképen a kondenzációs kazános egyedi fűtés ami megéri.

 

Addig is amig ez a leválás el nem dől :

 

"5. maradjak a házközpontin és kampányoljak a lehúzásszagú "ajánlatok" ellen ."

Körmére kell nézni, hogy ki kezeli azt a fűtést és mit keres rajta ??? Mert elvileg az ilyen fűtés gázkazánnál nem igényel felügyeletet - nem kell hozzá fűtő.

 

Egy kis fűtéstörténet az ilyen egyedi közösségi fűtésről .

 

Anno egy belvárosi nagy bérház ( vagy 35 -40 lakásos ) földszintjén és első emeletén lévő irodák egyikében dolgoztam Ezek az irodák - volt vagy 10 -15 szoba (olyan 300-350 m2 kb.) egy a pincében lévő szeneskazánról lettek fűtve.

Eltüzeltek vagy 250 -350 mázsa szenet. Persze ehhez fűtrő kellett , aki hajnali 5 -től fűtött olyan du. kettőig, megfelelő fizetségért. Mindig valami nyugdíjas muki volt a fűtő, de persze protekciós.

Aztán a GMK kezdeti korában 2 kolléga megszerezte a fűtőskődést és felváltva ellátták a fűtést , ők is megfelelő fizetségért. Napközben 3 vonal húzása és két telefon után lementek a picébe és dobtak egy kicsit a tűzre.

Jó buli volt nekik.

Na de a még jobb buli ezután jött. Elkészült a gázkazán - 2db. olyan 35 -35 kW-osok. Állították ahhoz is kell fűtő és kibulizták, hogy még jó 3 évig mint fűtők tevékenykedtek a gázkazánoknál - napi 2 x 10 perc, az is munkaidő alatt.

Aztán csak rájött a vezetőség, hogy gázkazánhoz azért mégse kell fűtő és elcsapták őket, ja és közben a céget is privatizálták.

Előzmény: kerdezodo (1952)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!