Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.08 0 0 38
Ja. Az egy másik topikban van:-). Na, pont erre gondoltam amit te irtál.
Előzmény: rosenkrantz (35)
rosenkrantz Creative Commons License 2007.10.08 0 0 37

Asszem így rendben van (kicsit rajzolgattam közbe).

Szerentem fölöslegesen bonyolítja, kutak számával 1-ig lemenni: n-1 kúttal az indukciós feltétel szerint körbe lehet menni, a konstrukcióból következik hogy n-nel is.

Gondolkodtam valami rekurzív eljáráson a megoldás alapján, még semmi...

Előzmény: nadamhu (36)
nadamhu Creative Commons License 2007.10.08 0 0 36
"Amit ennél a megoldásnál nem látok, az az,
1, hogyan lehet meghatározni a körutat"
Sehogy, mert nem az volt a kérdés.

"2, az világos, hogy az n-kutas problémából előállít egy n-1-kutasat, ami az indukciós feltevés miatt bejárható egy körúttal. Hogyan következik ebből, hogy az n-kutas is bejárható?"

Akkor mégegyszer, részletesebben:

Van az n - kutas problémánk. Tudjuk, hogy a körút hossza benzinben mérve b. Tudjuk, hogy b mennyiségű benzin van az n kútban összesen.

Válasszunk egy bejárási irányt. Mondjuk az óramutató járásával egyirányban.

Ha egyetlen kútban sem lenne annyi benzin, hogy eljussunk belőle a rákövetkező kútba, akkor abból következne, hogy összesen kevesebb benzin van a kutakban, mint b. Tehát létezik olyan K nevű kút, amelyben tankolva eljuthatunk a következő L kútig.
Vegyük észre, hogy bárhonnan indulunk is, biztos, hogy a K kút utáni útszakaszon nem fogunk leállni; a K út utáni útszakasz nem problémás. Bárhonnan indulunk is, garantáltan az fog történni, hogy eljutunk K-ba, tankolunk, elautózzuk a K kút útáni szakasz bk benzinét, és eljutunk az L kútig.
Változna-e a fogyasztásunk, ha az L kutat odavinnénk a K kút mellé, a köztük lévő útszakaszt pedig egy feltekert versenypályán tenénk meg? És ha meg sem tennénk, csak lecsapolnánk a megfelelő mennyiségű benzint? Nem. Vegyük úgy tehát, hogy az összevont KL-ba érve betankolunk K-ból, lecsapolunk bk benzint és betankolunk a L-ből is. Ha így ebben az n-1 kutas feladatban bárhonnan indulva körbeérünk, akkor az eredeti feladatban is körbeérünk. Mivel ebben az n-1 kutas feladatban is garantáltan elegendő a benzinmennyiség az új teljes úthoz. (b-bk), ezért ezt a redukciót továbbcsinálhatjuk egészen 1-ig.

Ennél jobban nem tudom elmagyarázni. Valójában ez egy nagyon egyszerű bizonyítás, ami ha beugrik, akkor egy pillanat alatt ugrik be, legfeljebb így leírva nem olyan egyszerű.
Előzmény: rosenkrantz (35)
rosenkrantz Creative Commons License 2007.10.08 0 0 35

Szerintem topikfannak igaza van, a Matematika feladat (http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9092903) topikba beírtam egy olyan megoldást, amiből ez látszik (n szám közül a legkisebb megkeresése O(n) idő, konstans hely).

Amit ennél a megoldásnál nem látok, az az,

1,  hogyan lehet meghatározni a körutat, valamint

2, az világos, hogy az n-kutas problémából előállít egy n-1-kutasat, ami az indukciós feltevés miatt bejárható egy körúttal. Hogyan következik ebből, hogy az n-kutas is bejárható?

Előzmény: Törölt nick (34)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.08 0 0 34

Azért még bővebben körbe kellene járni azt a feltételt, hogy összesen van annyi benzin, amennyi egy köruthoz elég. Pl: van k kút ami 0 liter benzint tartalmaz.

 

Előzmény: Törölt nick (27)
Watchdog Creative Commons License 2007.10.07 0 0 33
Igazad van, a feladatban nem kell kiválasztani a konkrét kiindulási pontot.
Előzmény: nadamhu (31)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.07 0 0 32
Akkor nem értetted meg a bizonyítást. Ő nem azt mondta, hogy, ha a szomszédos kútig eljutsz, akkor körbe is érsz, hanem csak visszavezeti a feladatot eggyel kevesebb kútra. Végül eljut oda, amikor egy kútig, ami triviális.

Azt nem írta, de fontos, hogy a redukció elején, amikor n kút van még, akkor ki kell választani egy irányt, például az óramutató járása szerintit és az összes redukciónál is ezt kell nézni és a végén kapott megoldás is az óramutató járása szerint lesz.
Előzmény: Watchdog (30)
nadamhu Creative Commons License 2007.10.07 0 0 31

Amikor összevonsz két kutat, akkor már nem választhatsz ki új kiindulási pontot, onnan kell továbbmenned, ahová elértél.

Nem. Ha jobban megnézed, én nem konstruktív, hanem egzisztenciális bizonyítást adtam. (Tehát egyáltalán nem biztos, hogy majd onnan kell elindulni, amit először találtam.) Én csak beláttam, hogy minden elegendő benzines n-kutas feladat visszavezethető egy n-1 kutas elegendőbenzines feladatra, és az 1 kutas elegendőbenzines feladat megoldható: tehát minden n-re is megoldható. (Ez olyasmi, mint a teljes indukció; egy bizonyítási forma, nem pedig egy konkrét konstruktív algoritmus.)

Előzmény: Watchdog (30)
Watchdog Creative Commons License 2007.10.07 0 0 30
Az nem elégséges kiindulási feltétel, hogy a szomszéd kútig elérj. Az is kell, hogy minden további elindulásnál legyen elegendő üzemanyagod a következő kútig. Amikor összevonsz két kutat, akkor már nem választhatsz ki új kiindulási pontot, onnan kell továbbmenned, ahová elértél.
Előzmény: nadamhu (28)
nadamhu Creative Commons License 2007.10.07 0 0 29

A végén eljutunk a 2 kútig

Vagymi eljutunk az 1 kútig, ami trivi.

Előzmény: nadamhu (28)
nadamhu Creative Commons License 2007.10.07 0 0 28

Igen, mindig van olyan benzinkút, ahonnan megtehető, (méghozzá mindkét irányban van ilyen benzinkút.)

Bizonyítás:

 

Mivel a teljes út megtételéhez elegendő az össsz benzin, ezért az nem lehetséges, hogy bárhonnan indulok is el, még a következő állomásig sem érek el.

Vagyis van olyan állomás, ahonnan egy útszakaszt megtehetek.

 

Namost ezt a kezdeti benzinkutat és a rákövetkezőt összevonom, és azt mondom, hogy annyi benzin van benne, mint az eredeti kettőben összesen, mínusz a megszüntetett útszakaszra jutó benzin.

 

Látható, hogy az új feladat, ugyanolyan mint az előző (az összbenzinmennyiség elegendő), eggyel kevesebb kutat tartalmaz, és akkor és csak akkor oldható meg, amikor az eredeti feladat(, hiszen a megszüntetett úton úgysem csinálnánk mást, mint hogy elfogyasztanánk a levont benzinmennyiséget, akárhonnan indulunk is.)

...

A végén eljutunk a 2 kútig, ahol már triviálisan látszik, hogy megoldható a körbemenetel.

Előzmény: thghgh (24)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.07 0 0 27
Igaz,de nincs kedvem bebizonyítani. Egyébként O(n) időben és O(1) memóriával meg is található a benzinkút, ahonnan érdemes elindulni. Itt egy programozási feladat, ami lényegében ugyanez: http://acm.uva.es/p/v110/11093.html
Előzmény: thghgh (24)
thghgh Creative Commons License 2007.10.07 0 0 26
:))
Előzmény: Watchdog (25)
Watchdog Creative Commons License 2007.10.07 0 0 25
Cáfolom:
Üres tankkal egyik benzinkúttól sem érdemes autóval elindulni.
Bocs :-)
Előzmény: thghgh (24)
thghgh Creative Commons License 2007.10.07 0 0 24

Adott egy autó, és egy körút. A körúton van n darab benzinkút. Benzinkutakban összesen annyi benzin, mely a körút megtételéhez szükséges.

Bizonyítsuk/cáfoljuk: Mindig van olyan benzinkút, melytől üres tankkal indulva megtehető a körút. 

 

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.06 0 0 23
Vizitdíjat a pénztárnál tessék befizetni a nyújtott elsősegélyért!
Előzmény: Pinkypearl (22)
Pinkypearl Creative Commons License 2007.10.06 0 0 22
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Előzmény: Categlory (15)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.03 0 0 21

Megcsinálom k=4-re is, mert olyan rendes vagyok. Legyen

S = binom(n,0) + binom(n,4) + ...,

ekkor a formulám szerint (k=4) venni kell egy z negyedik primitív egységgyököt és ezzel

4S = (1+1)n + (1+z)n + (1+z2)n + (1+z3)n.

 

Pl. z=i vehető, ekkor 1+z = 21/2 e(pi/4)i, 1+z2 = 0, 1+z3 = 21/2 e-(pi/4)i, tehát

 

4S = 2n + 2n/2 (e(n/4)pi.i + e-(n/4)pi.i) = 2n + 2(n+2)/2 cos((n/4)pi),

 

ami pedig

 

= 2n + 2(n+2)/2, ha n maradéka 8-cal osztva 0;

 

= 2n + 2(n+1)/2, ha n maradéka 8-cal osztva 1 vagy 7;

 

= 2n, ha n maradéka 8-cal osztva 2 vagy 6;

 

= 2n -  2(n+1)/2, ha n maradéka 8-cal osztva 3 vagy 5;

 

= 2n - 2(n+2)/2, ha n maradéka 8-cal osztva 4.

 

Pl. legyen n=11, ekkor a fentiek szerint

 

binom(11,0) + binom(11,4) + binom(11,8) = (211-26)/4 = 496.

 

Igy is van, hiszen a bal oldal 1+330+165.

 

Előzmény: thghgh (18)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.03 0 0 20
Kifejtettem a kért speciális esetet, nézd meg itt.
Előzmény: thghgh (18)
Mungo Creative Commons License 2007.10.03 0 0 19

A te általad hozott feladatban az (n alatt 0) kifejezést nem értem, hogy kerül a sorba.

Egyszerű logikával arra gondoltam, hogy hányféleképpen tudunk kiválasztani k elemet egy n elemű halmazból, illetve ezt összegezve m*k=p -ig.

Amit Gergo73 írt, azt matematikus kapásból érti, nekem most irodalmaznom kellene, de inkább elhiszem. :o))

Előzmény: thghgh (18)
thghgh Creative Commons License 2007.10.03 0 0 18

Eredeti feladat az volt hogy számoljam ki a:

 

n alatt a 0 + nalatt a 3+  n alatt a 6.......stb összeget, meg ugyanezt néggyel. Tehát pont ez volt az eredeti feladat.

 

Gergo73 írt egy megoldást "matematika feladat" topicba, de nem értem. Ő komplex számokkal és binomiális tétellel dolgozott.

Előzmény: Mungo (17)
Mungo Creative Commons License 2007.10.03 0 0 17

Szerintem:

 

Feltéve, hogy n>k azaz p=int(n/k) nagyobb nullánál.
akkor a lehetséges k-val osztható elemszámú részhalmazok száma (s):
s = (n alatt k) + (n alatt 2k) + ... + (n alatt p)

Előzmény: thghgh (16)
thghgh Creative Commons License 2007.10.03 0 0 16

Egy n elemű halmaznak, hány darab k-val osztható elemszámú részhalmaza van?

 

Páros-páratlannál még könnyű, mert ott az összes részhalmaz fele, de tud valaki segíteni nekem általánosítani?

Categlory Creative Commons License 2007.10.02 0 0 15

Mire befejeztem, lattam hogy mmormota lenyegesen rovidebben leirta ugyanezt,

az en leirasom nagyon szajbaragos -mivel nem vagy matekos :)

de ha mmormota leirasabol vilagos a dolog, ne faraszd magad az enyemmel :)

(ja, amit mmormota atlonak hiv, azt en "vonalnak", mert a Te terminologiadat probaltam kovetni)

 

 

Eloszor a  kovetkezot gondold meg:

 

Egy "vonal" menten rendezett racionalis szamokban mi a kozos?

(itt "vonal" alatt kicsit mast ertek mint Te, nezd meg az abrat a linken:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cantor_pairing_function

ott le van rajzolva a "vonal" amrol irsz, de a szamokat osszekoto nyilak egy resze fekete, egy resze meg piros, es ha kovetet a vonalat, akkor ilyen szinu nyilakat latsz: fekete, fekete, piros, fekete, fekete, piros, fekete, fekete, fekete, piros,...

es en a ket piros nyil kozotti fekete nyilak altal meghatarozott "vonal"-akrol beszelek.

Ha a linket hasznalod, vigyazz, hogy ott a halmazban benne van a nulla, nalad meg nincs!)

 

Az elso "vonalon" 1/1 van.

(a "vonalon" egy szam van, es a szamlalo es nevezo osszege 2)

A masodikon 1/2 es 2/1,

(a "vonalon" ket szam van, es a szamlalo es nevezo osszege 3)

A harmadikon 1/3, 2/2 es 3/1...

(most kicsit megvaltoztattam a Te sorrendedet, Te felvaltva kezdessz

1/m-el illetve m/1-el, de a leiras szempontjabol egyszerubb, ha fixaljuk hogy

melyikkel kezdjuk)

(a "vonalon" harom szam van, es a szamlalo es nevezo osszege 4)

A negyediken: 1/4, 2/3, 3/2, 4/1...

(..???...)

 

A k-adik vonal ugy fog kinezni, hogy:

1/k, 2/(k-1),..,k/1, vagy ugyanez forditva.

 

Oke. Erdemes ugy folytatni, hogyha az algoritmus megkapja az n szamot,

akkor eloszor azt kene eldonteni, hogy a hozza tartozo racionalis szam hanyadik vonalon van.

 

itt egy kis aprosag, hogy az ilyen modon elkeszitett listan minden pozitiv racionalis szam vegtelen sokszor szerepel majd, pl az 1 mint:

1/1, 2/2, 3/3,... emiatt az a szohasznalat hogy "egy racionalis szam melyik vonalon" van, igazabol pontatlan, remelem ez a megjegyzes nem art tobbet, mint hasznal :)

 

Tegyuk fel, hogy a k-adik vonalon van, kerdes: ez honnan latszik?

Onnan, hogy az elso, masodik, ...(k-1)  -edik vonalon levo szamok osszesen

kevesebben vannak mint n,

de ha ehez meg hozzavesszuk a k-ik vonalat, akkor a rajtuk levo szamok mar osszesen legalabb annyian vannak, mint n.

 

Pl, talaljuk ki, hogy a 23 melyik vonalon lesz?

Lehet a 6-ik vonalon?

Az elso ot  vonalon  osszesen  15 szam van (1+2+3+4+5),

ez kisebb mint 23, eddig jo.

De az elso hat vonalon osszesen meg mindig csak 21 szam lesz

ami kisebb 23-nal, tehat ez a szam nincs a hatodik vonalon.

A szamolast elvegezve lathatod, hogy  a 7-ik vonalon mar tenyleg rajta lesz.

 

Altalanosabban:

Az elso (k-1) vonalon osszesen hany szam van?

1+2+3+...+(k-1)=(k-1)*k/2)

Az elso k-vonalon pedig k*(k+1)/2 szam lesz.

 

Szoval, az n sorszamu racionalis szam pontosan akkor van a k-ik vonalon, ha:

(k-1)*k/2 <  n  =< k*(k+1)/2.

(itt a * szorzast mig a "=<" kisebb vagy egyenlot jelent)

 

Jo, mostantol tegyuk fel, hogy tudjuk hogy az n a k-ik vonalon van.

Ekkor az n-nek megfelelo racionalis szam

az 1/k, 2/(k-1), 3/(k-2),...,k/1, valameyike lesz, de melyik?

 

Ez  a 23-as konkret peldajan egyszerubb lesz:

Mar tudjuk hogy a szam a hetedik vonalon van, tehat vagy 1/7, vagy 2/6, vagy ... 7/1.

Vedd eszre, hogy az elso hat vonal mar "lefoglalt" 21 darab szamot, tehat mikor elkezdjuk a sorszamokat az 1/7-re, 2/6-ra, satobbi aggatni, akkor

22-vel kezdunk, 23 -al folytatjuk, es igy rogton megvan, hogy a 23-nak

a 2/6 felelt meg.

 

Vegyuk meg az altalad irt 25-ot,

a modszer eloszor eldonti, hogy ez is a hetedik vonalon van,

mivel

21=(1+2+..+6) < 25 =< (1+2+3+..+7)=28.

Tehat a hozza tartozo racionalis szam a hetedik vonalon van.

Az elso hat vonalon osszesen 21 szam van, a 25 ennel 4-el nagyobb,

szoval a 25-odik elem a negyedik elem lesz ebben a sorozatban:

1/7, 2/6 , 3/5,  4/4,...

 

 

 

 

Előzmény: Pinkypearl (13)
mmormota Creative Commons License 2007.10.02 0 0 14

Csak vázlat:

 

Tegyük fel, az n. elem a k-adik átló i-edik eleme.

 

Az átlók elemszáma 1,2,3,4,5...

Ezek összege: 1+2+3+4+5+...   k*(k+1)/2

 

n = k*(k-1)/2 + i

 

Ebből az n van meg, és kell k és i. Gyököt kell vonni n-ből, elhagyni a tört részt, megvan k, visszahelyettesítva megvan i.

 

A kérdéses tört meg úgy jön ki, hogy páros k-nál a számláló a k+1-i, páratlannál a nevező. A párja meg az i.

Előzmény: Pinkypearl (13)
Pinkypearl Creative Commons License 2007.10.01 0 0 13
Sziasztok! Az én matek problémám (:S) : Racionális számok sorbarendezhetőségét (és így azt, h megszámlálhatóan végtelen a számosságuk) szokták úgy megmagyarázni látványosan, hogy táblázatszerűen felírják, és ott egy meghatározott módon húzott vonallal összekötik az elemeket (lehet, h ezt kicsit hülyén írtam le, én nem vagyok matekos, de aki tanulta annak talán rémlik...valahogy igy nez ki:)

1/1 1/2 1/3 1/4 1/5 1/6 ...

2/1 2/2 2/3 2/4 2/5 2/6...

3/1 3/2 3/3 3/4 3/5 3/6 ...

4/1 4/2 ...

5/1 ...

...

A vonal pedig így rendezi sorba őket: 1/1 1/2 2/1 3/1 2/2 1/3 1/4 2/3 3/2 4/1 5/1 4/2 3/3 2/4 1/5 1/6 2/5 ... stbstb a végtelenségig...

Azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek van e valamilyen szabály, algoritmus, ami leírja nekem, hogy a vonal által meghatározott sorozatban melyik tört fog az n. helyen állni?

Egy progit kéne írnia az ismerősömnek, ahol ha beírod pl h 25, akkor a 25 elemét írja ki a sorozatnak (4/4), és kíváncsi vagyok, hogy létezik-e szép elegáns megoldás ahol az n. elemhez vmilyen szabály szerint lehet a törtet rendelni, vagy más felé keresgéljünk. Ha valaki tudna segíteni, annak előre is köszi :)
Előzmény: elsoszulott (-)
Mungo Creative Commons License 2007.10.01 0 0 12

Bocs:

sin(x)=0; x=k*π            {k eleme Z} helyett helyesen:

 

sin(x)=0; x=2*k*π            {k eleme Z}

Előzmény: Mungo (9)
thghgh Creative Commons License 2007.10.01 0 0 11
Ok, köszi szépen.
Előzmény: Mungo (10)
Mungo Creative Commons License 2007.09.30 0 0 10
 A bizonyítást, (behelyettesítést) már rád bízom.
Előzmény: Mungo (9)
Mungo Creative Commons License 2007.09.30 0 0 9

cos(x)=gyök(1-sin²(x)) és sin(x)=z jelölésekkel:

 
z+gyök(1-z²)+z*gyök(1-z²)=1   átrendezve:

 
gyök(1-z²)*(1+z)=1-z   mindkét oldalt négyzetre emelve:

 
(1-z²)*(1+z)²=(1-z)²

 
(1-z)*(1+z)³=(1-z)²       Az egyik gyök z=1, ha z≠1 akkor oszthatjuk vele mindkét oldalt:

 
(1+z)³=(1-z)               a másik gyök z=0, az egyenletet kifejtve és átrendezve:

 
z³+3z²+4z=0          ha z nem nulla akkor oszthatjuk vele mindkét oldalt:

 
z²+3z+4=0         gyökök: nincs valós gyöke
 
sin(x)=1; x=π/2+2*k*π
sin(x)=0; x=k*π            {k eleme Z}

Előzmény: thghgh (8)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!