Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2010.09.20 0 0 7957
Persze ki lehet, meg ki kell levelezni, de amikor 72 órán keresztül folyamatosan vizesek a fürtök a hol eső, szakadó, permetező égi istenverés és az utána következő harmat által akkor az sem segít.... utóbbi napokban megint 50 mm felett kaptunk; az enyhe kifejezés hogy extrém év van.
Előzmény: pinotnoir777 (7956)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 7956
Még mi sem szedünk, egyelőre a chardonnayban és részben a velteliniben aggasztó csak a helyzet, olasz, kékfrankos még bírja bőven. Ha most leszedném, akkor lenne jó sok fröccsborom, de abból nem kell annyi:)
Azt látom hogy most még ötször annyi jelentősége volt az idejében végzett zöldmunkáknak, főleg a kilevelezésnek. Ahol egymásnak érnek a fürtök vagy full lombban vannak, ott esély sincs...
Én még mustfokot nem is nagyon mértem(chardonnay, veltelini, pinot 18-19 körül lehet), ami lőtávolon belül van, az még nem jó ízű és nagyon híg, meg érzetre is magasak a savak. De több helyről konkrétan hallottam is, hogy 17-19-es mustfok mellett még 10 körüliek a savak.
Persze lehet savat is csökkenteni a cukrozás után (bár asszem a kettő együtt törvénytelen- na kíváncsi lennék, idén mégis hányan fogják ezt csinálni?), de abból nem sok jó sülne ki.
Szóval kockáztatunk és válogatunk mi is...
Persze a faluban már a hársot is szedik, na nem azért mert rohad, hanem azért, mert a nagy cégek félnek hogy nem lesz alapanyag. Ezek a túlterhelt hársok járhatnak úgy 13-14 körül, biztos jó bor/koncentrátum lesz belőlük...
Előzmény: BZoltan (7955)
BZoltan Creative Commons License 2010.09.20 0 0 7955
Számomra a magától értetődő, hogy nem cukrozunk. Semmilyen körülmények között sem, soha.

Ami lerohad az lerohad. Az már most is látszik, hogy nagyon-nagyon kevés lesz idén a must, ha egyáltalán marad valami.

Nálunk amúgy pénteken reggel a próbaszüreten 20 fokot mértünk a Juhfarkban. Ha a következő napokban megszárad a termés akkor egy jó válogatás után akár 21 fokos is lehet. Az meg nekem már elég. A kérdés az az, hogy a várt 30-30 mázsa helyett mondjuk csak 5 -10 mázsa lesz-e vagy annyi sem.

Ha nem lesz egy hetes napos, száraz idő most akkor idén nem lesz Juhfarkunk :(

De inkább ne legyen idén bor minthogy pancsoljak. Ez a kockázat nálam bele van számolva a költségekbe.

A hárs és a furmint még a fasorban sincsenek, de a szellős fürtű hárs jól bírta ezt a hulladék időt a furmint pedig azon múlik, hogy reped-e avagy sem. Eddig nem repedt.

Aminek megvan a kockázata az az, hogy nagyon drága és melós lesz a szüret. Vagyis minden alkalommal amikor be lehet menni a sorok közé és valamennyire szárazak a fürtök akkor az érett és egészséges szőlőt lekapkodjuk. Akár 4-5 körben is lehet szüret :( egy egy fajtából.
Előzmény: Törölt nick (7954)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7954
Nem tudom, de aszonták jó ára van :) vagy lesz :)

1ébként te mit csinálsz ilyen évben? Leszeded a szőlőt 15 fokosan és felcukrozod(élve a törvény adta lehetőséggel), vagy hagyod lerohadni?
Előzmény: BZoltan (7952)
nagyberény Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7953
Előzmény: nagyberény (7951)
BZoltan Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7952
Mennyiért lehet ilyen papírt venni?

Lehet befektetnék... ennél egyszerűbb módja nincsen annak, hogy a borhamisítás ellen tegyünk.
Előzmény: Törölt nick (7949)
nagyberény Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7951
http://www.kemma.hu/komarom-esztergom/kek-hirek-bulvar/csak-a-csalad-lelekjelenleten-mult-apa-es-fia-elete-328697igyázzatok a pincében!

Igazán gratulálok! Kb 10 éves voltam, amikor a nagyapám kézeltörés terhe mellett megtiltotta, hogy szüret után lemenjek a pincébe. Ehhez azóta is tartom magam, és nem értem, hogy történhet meg minden évben hasonló, többnyire végzetes eset. Kocson szerencsére túlélték, de nem rajtuk múlott.
lalá Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7950
-Vagy cseréljünk? (hihi)
Előzmény: Törölt nick (7949)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7949
Van eladó, ha érdekel ;P
Előzmény: lalá (7944)
BZoltan Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7948
Na igen... mert papíron nyilván mindenhol kiváló termés volt :( Jöhet az olasz mocsadék.
Előzmény: lalá (7944)
BZoltan Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7947
Czeglédi László elmehet a fészkes fenébe :( cserébe viszont Sztinner Ferenc minden szava arany.

Botrány, botrány és botrány.

Tényleg van még olyan jóérzésű ember aki szerint ezek a borgyárak nem a magyar bor rákfenéi?
Előzmény: lalá (7946)
lalá Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7946
Csernethfay Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7945
Megvolt a szüret nálunk is. Zenit és Zengő, 15 fokos... Nem jó, de ilyen évben... :-(
lalá Creative Commons License 2010.09.19 0 0 7944
-Az. Jó ára lesz a papírnak. Is...
Előzmény: Törölt nick (7943)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.18 0 0 7943
Nu, megvolt a veltelini szüret. Az eredmény gyászos, a válogatott fürtökből 17,5 fokos mustot szűrtem, talán sikerül belőle egy iható asztali bort varázsolni....a gépes szüret(ami szedett mindent) még rosszabb, 15-ös. De ez már legyen a felvásárló gondja. A rothadás pedig ahogy tippeltem, 30%-ot elvitt. Ritka sz@r év az idei.
janijani Creative Commons License 2010.09.18 0 0 7942
Nekem vegyes csemegeszőlőm van, jó termés lett, elég édes is, egészséges is. Darázs egyáltalán nem volt az idén, viszont a méhek és a madarak okoztak kb 20% kárt.
Corsario Creative Commons License 2010.09.18 0 0 7941
14,6-os cukorfok a rizlingszilvániban. Egyelőre várok mert nem ecetet szeretnék termelni, nálam a méhek jelentik a legnagyobb veszélyt.
BkSp Creative Commons License 2010.09.17 0 0 7940
Csopaki helyzet: cserszegi fele annyi lett, mint szokott 19-es cukorral. Rizling katasztrófa. Talán harmada a szokottnak ránézésre, 17-et mutatott a refraktométer.... borzasztó.
BZoltan Creative Commons License 2010.09.17 0 0 7939
Szólni sem merek :(
Egyelőre nagyon gyászosak a kilátások. Sok múlik azon, hogy lesz-e legalább egy hét száraz idő az esőzések után. Mert ha így folytatódik akkor a Juhfarknak reszeltek az idén. A többi még bírja de nagyon le vannak maradva.
Előzmény: Cirfandlia (7931)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 7938
Igen, szilváni az a rizling, a tőkehiányos részeken pedig biankával van pótolva(25 éve ismerem ezt a fajtát, de még nem láttam rothadni, az idén igen)
Most megyünk az egészséges veltelini fürtöket leválogatni, délutánra pedig odaér(talán) a kombájn, megy a levesbe az egész
Asszem a kadarkával se várok csütörtöknél tovább...

Arra azért kíváncsi leszek, hogy mit mondanak a "sztárok" a minőségről :)
Előzmény: Cirfandlia (7936)
RAMBO Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7937
Abból milyen bor lesz? Savas és gyenge?
Előzmény: Cirfandlia (7936)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7936
Korompenész lesz az; valóban idén mikológiai bemutató van a szőlőskertekben, mindenféle nyavalya ott van.

Ferinél meg szilváni az a rizling - meglepődnék, ha olasz lenne....bár rokonék hétvégén kármentenek Csopakon és leszedik az olaszt, de kétlem hogy 15-16nál több lesz.
Előzmény: Jani71 (7935)
Jani71 Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7935
A fene essen bele! Ma reggel jártam így a csemegémmel. Gondoltam, szedek pár fürtöt, hát alig van olyan, amelyik egészséges lenne. A bogyók nagy részén mindenféle nyavalya tünetei látszanak (jellemzően gombavirágzás, repedezés, fekete bevonat - utóbbi micsoda? netán a peronoszpóra egyik tünete? csak tippelek, elég sok bogyón van sajnos, viszonylag nehéz eltávolítani). :-(
A tavalyihoz képest nem sok csemegeszőlőt eszünk a kertből... :-( A Tecsóba meg nem megyek szőlőért. De még csak piacra vagy boltba se! Nem azért dolgoztam ennyit! Jó! El is hanyagoltam a növényvédelmet (megint tanultam valamennyit), de az időjárás se volt éppen kegyes hozzánk. Majd jövőre!
Előzmény: Törölt nick (7933)
RAMBO Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7934
olaszrizlinget, vagy rizligszilvánit?
Előzmény: Törölt nick (7933)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7933
Úgy áll a rothadás, hogy ha két napon belül nem szedem le a veltelinit, oda az egész. Vasárnap még semmi baja nem volt, még örültem is a jó termésnek, most meg kb 20%-os a kár. Az a röhej az egészben, hogy van a környezetemben 5 kombájn, de mindegyik csak hiteget, majd ekkor, majd akkor...az egyik már két hete.

A rizlinget múlt héten leszedtük, "éppenhogycsak" befért az egyik kombájnosnak. Ezen a héten már nem szedtünk volna semmit. 16-os lett.
Az idén még a bianka is rothad.
Előzmény: Cirfandlia (7931)
RAMBO Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7932
Nálam erősen beindult a rothadás, a hétvégétől nagyon félek, mert a mostani sok eső nagyon elindítja a botritiszt. A köv két hét talán szárazabb lesz, akkor talán beaszusodik. Van fakórothadás is, azzal semmit se lehet kezdeni. A magasabban fevő szőlők jobban bírják, ott nincs számottevő kár. Elsősorban a lisztharmat által már megfetőzött szőlők rothadnak. A szőlő alsó részén nehezebben szárad ki a talaj, mert ott egy sövény-szerű bozótos van - ezt késő őszön megritkítjuk, kipucoljuk, így jobban tud majd járni a levegő, ami jövőre várhatóan segíteni fog. A szőlő már majdnem ehető, olyan 14-15-re tenném a cukorfokot és 8 körülire a savat.
Előzmény: Cirfandlia (7931)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7931
Üdv, inkább 200g/kg-ost csinálj; ui.

A Magyar mustfok (MM°), ill. klosterneuburgi fok azt mutatja meg hogy 1 kg must x dkg cukrot tartalmaz. (tehát ez a klasszikus tömegszázalék csak kicsit nehéz folyadéknál értelmezni. A must mivel sűrűbb a víznél δ>1 ezért az 1kg must kicsit kevesebb 1 l-nél; 20 MM tehát 1 kg mustban 20 dkg cukor)
A mérő nem ad teljesen pontos cukorfokot, különösen nagy a hiba a gyenge és sűrű mustoknál. Továbbá függ a hőmérséklettől is; ha jól tudom 17,5 C-nál nem kell korrekció.

Még némi infó ha már erről van szó:

Németországban az Oechsle-mérőt használják, ez a valóságos fajsúlyt adja; pl. 67 Oe=1,067 fajsúly.
A klosterneuburgi fok cukorsúlyszázalék és 0,6-0,64-el szorozva a kierjesztett bor alkohol-térfogatszázalékát adja. (ez persze erősen függ az élesztők tulajdonságaitól)
Az Oe-fok 5-tel osztva a must cukortömegszázalékát, 8-cal osztva a leendő bor alkohol-térfogatszázalékát adja. (Tehát 20 MM=100 Oe)


Más, kinél hogy áll a rothadás, mustfok, sav? (Van ahol még az utóbbi vezet a cukor kárára .... :S )
Előzmény: Atis44 (7929)
udvardi.sz Creative Commons License 2010.09.16 0 0 7930
Köszönöm a válaszokat.
Előzmény: Atis44 (7927)
Atis44 Creative Commons License 2010.09.15 0 0 7929
Szia!

Ez oké, ha én otthon mind a hárommal elég nagy különbséget mértem volna akkor megértem, de mint írtam épp, hogy kicsi volt a különbség.

Csak azt nem tudom ha már a mérések között ilyen nagy a szórás, akkor melyiknek kell hinni.

Arra gondoltam a fokoló házi hitelesítésénél, hogy csinálok egy 200g/l es cukoroldatot és annak fogom megmérni a cukorfokát, ha megközelítőleg jól mér (+-0,2) akkor el fogom fogadni a fokolómat jónak. Szerintetek működhet ez?
Előzmény: tangua (7928)
tangua Creative Commons License 2010.09.15 0 0 7928
A hagyományos fokolók is tudnak szórni a mért értékekkel. Már tavaly beszámoltam, hogy a két fokolóm között két mustfok különbség is van. Idén két hete szedtem le az irsait, csak az egyik fokolót találtam meg, szomorúan mértem vele a 15-ös mustot. Tegnap megvolt az oportó szüretem is, éppen csak elérte a 16-ost. Mérgemben előkerestem az optimistább fokolót is, és „megnyugodva” mértem a 17 és felet. Persze ettől a must még nem lett jobb…
Ez van idén, de legalább kész a szüret!

Előzmény: Atis44 (7927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!