Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7849

Szép esős napot minden kertésznek!

Ki hogy van ezzel a fránya esővel?

Nem is tudom örüljek-e neki.

Esetleg mindjárt rakok képet, miért..

Ahogy a sár ráverődik azokra a pici palántákra :(

Valami védekezés ez ellen? 

Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7848

Nálam takácsatka eddig még csak a tárolóban volt a teleltetett leanderen. Szabdföldön még nem láttam, de akkor ezt is felírom :)

Előzmény: CBNora (7847)
CBNora Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7847

Tavaly és tavalyelőtt nálunk is eléggé tönkretette a szabadföldi paradicsomokat a takácsatka. Tavaly ráadásul egyszer csupasz szárrá verte a jég, úgyhogy alig ettünk róluk valamit. Tavalyelőtt volt rajtuk valamennyi termés a fagyokig, de nem volt az igazi.

Nekünk egy kicsi, sűrű balkonparadicsomunk szokott lenni. Talán a Vilma, de nem tudom biztosan, ajándékba kaptuk az első palántákat évekkel ezelőtt. Cserépben szoktuk tartani az előtér párkányán. Mindig tönkreteszik az atkák. Nem olyan hirtelen, mint a te növényedet, de nyár végére el szokott száradni. Gondoltam rá, hogy időnként csap alá tartom, csak mindig akadt fontosabb dolgom, és elmaradt. Meg mire kezd tönkremenni, terem már több, jobb fajta, így nem is olyan fontos.

Van még egy nagy, kicsit gerezdes, nem egyenletesen érő bogyójú, kevéssé szeldelt levelű fajtánk, ami nagyon érzékeny az atkákra. Fitoftórára viszont alig, így azt időnként slaggal meglocsolom, de sokszor az is kevés az atkák ellen.

Előzmény: kemorgo (7846)
kemorgo Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7846

Igen, ilyen gyorsan tönkre ment. Vannak későbbi fotóim is, de azok már a halottgyalázás fogalmát is kimerítik.

 

Ugye, vannak, akiknek érzékeny a pici lelkük, kert ügyben :D

 

 

Mondjuk, a tavalyi extrém százaz nyár volt, egy normális évben, amikor időnként azért jön egy-egy eső, akkor könnyebben túl élik, mármint a paradicsomok :D

A takácsatka nem szereti a párás, nedves közeget, ezért tudott annyira felszaporodni.

És ellentétben azzal, ami itt egy párszor elhangzott, hogy szabad földön nem veszélyes, DE IGEN, RETTENTŐ VESZÉLYES, HA HUZAMOSABB IDEIG NINCS ESŐ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tavaly nekem az egész kertet is megzabálták, mire komolyan vettem a támadást.

Az a baj, hogy a felszívódó, hatékony rovarírtó, ami jó takácsatkára, pl, a Vertimec, az engedélyköteles, a kontakt szerek, mint pl a Sanmite, abban az állapotban, ameddig én vártam, akkor már csak a halottnak a csók kategória volt.

Mire beavatkoztam, már annyira betegek voltak, a tövek, hogy nem voltak képesek megújjulni, csak vegetáltak, ami termés volt addig rajtuk, az nagy nehezen beért, aztán annyi volt.

Ment a 125 tő paradicsommal a paprika, a padlizsán, az uborka, a zöldbab is. :(

 

 

Azt adsz neki, tápot, amit jónak látsz, jó az érett trágya is, csak figyelni kell, és nem elég ültetéskor, hanem később se árt a szezon folyamán trágyázni. Akár trágyateát csinálni, és időnként azzal öntözni.

 

A barátnőmnél volt egy tő, amit tőlem kapott, az sokáig nem kapott trágyát, mire észrevettem, hogy baj van, nem is nőtt eléggé.

Elkezdtük "etetni", utána megindult, nagyjából olyan szellős volt, mint amennyire lett volna, ha kicsípkedem a hajtásokat, keveset is termett.

 

Peoplex: Én nem szedném le a hajtásokat :D

Max, ha nem csak egy tő lett, akkor játszanék, az egyiken kicsípkedném, a másikon nem. Aztán nyáron-ősszel jól beszámolnék az eredményről, itt, a fórumon. :D

Előzmény: phrone (7844)
peoplex31 Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7845

A Schott féléről felejtettem el még kérdezősködni: Azt hány ágon érdemes nevelni? Kinek milyen tapasztalata van? Két-három ágon jó?

A Thumbling Tomot lehet csak annyira hónaljazom, hogy szellősebb legyen.

phrone Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7844

Jó ég, ilyen gyorsan tönkre tud menni egy ilyan szép tő?

Köszi a tanácsot.

Nekem az eresz alatt van, a mostani esők sem érik, lehet, hogy jobb lenne, ha inkább

kitenném a szabad ég alá?

Eddig azt hittem, a paradicsom nem nagyon szereti a párásítást. Vagy a takácsatkák még

kevésbé?

 

Írod a tápanyag utánpótlást feljebb. Én nem szeretnék semmi szintetikus szert használni,

érett trágyás talajban van, gondolom, egy ideig jó neki. O.G.G.-t vettem, azt fogom majd

levéltrágyaként használni. Van esetleg egyéb ötlet?

Kellene valami kártevők elleni védelem is, megelőzésnek?

 

 

Előzmény: kemorgo (7834)
kemorgo Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7843

Ami képet felraktam az egy tő!

 

Én békén hagytam, nem tördeltem le róla semmit.

Csak az atkákra kell vigyázni, sűrűn párásítani, ha kell, napi lemosással, vízpermettel.

És mivel korlátozott az élettere, táp- táp- táp!

 

Nem ment a hajtásgyökereztetés, a takácsatka nem a szívással pusztít, hanem elméletileg mérgező a harapása.

 

Tudom, próbáltam, de menthetetlen volt. Talán két ág túlélte, de egész nyáron csak kínlódott.

Előzmény: peoplex31 (7841)
trigi0722 Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7842

Nincs menthetetlen paradicsom. letörsz egy hónalj hajtást és elültzeted, jóóól belocsolod és állandó öntözés mellett pár hét alatt meggyökeresedik. Ez tapasztalat. Állítólag vízben is lehet gyökereztetni, erről csak olvastam.

 

Előzmény: kemorgo (7834)
peoplex31 Creative Commons License 2013.05.07 0 0 7841

Van valaki aki szakértője a Thumbling Tom Red fajtának? Mennyire szabad magárahagyni, hogy besűrűsödjön? Elkezdte hozni a hónaljakat, de nem tudom hogy hogyan bánjak majd vele.

janijani Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7840

A tyúkokat nem merném kiengedni a kertbe, ami zöld mindent lecsípnek.

Előzmény: Lunni (7825)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7839

Nem kell egyszerre kiöntözni. 

Ha a palántáid nem térnek magukhoz, akkor takarni kell a tűző naptól. A piaci táppal turbózott paradicsomot árokba kell ülteni elfektetve, csak a teteje látszódjon ki. http://cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=57 (Nem szabad mindent elhinni, csak gondolat ébresztőnek szántam!)

Előzmény: Törölt nick (7837)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7838

Mert azért kész őrültség lenne 250 liter trágya levet egyből kiönteni, ebből 25 liter is bőven elég 16 palántához.

Előzmény: Törölt nick (7837)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7837

Egyébként pont ezekkel a levéltrágyás dolgokkal kérdeznék. Már jó ideje olvasom az eltérő fajok eltérő hasznosságának sokféleségét. Erjesztett levek, sima levek, stb..

Mivel a paradicsom a téma, akkor szorosan maradnék is mellette. Itt csupa tapasztalt kertészek, évek óta vele foglalkozó személyek vannak, biztosan kapok kimerítő választ. Tehát mivel a pitypang erjeszetve növekedés serkentő, szintúgy a csalán is erjesztve erősítőként szolgál. Ezt a kettőt össze lehet keverni? Mlyen higítást ajánlotok.

Hogyan érdemes a legjobban kihasználni őket? 

Elmondom kb. 900 gramm pitypang levelet szedtem 4 liter vízben erjed már 3-4 napja (jellegzetes erjedt szaga is van már), a csalánt pedig épp az előbb szedtem természetjárú túrám során (bozótosokban gázoltam csupa "élvezettel") 2,5 kg friss növényt. Ez is erjed 25 liter vízben. Elég lesz őket akkor higítani, amikor akarom permetezni? Addigra biztosan a palánták is összeszedik magukat. Hogyan javasoljátok ezt? Érdemes őket összekeverni? Van valami mérce, miszerint trágyázásnál vigyázni kell a mennyiségre?

a pitypang levet 5szörösre kell higítani = lesz 20 liter trágyalé, a csalánt pedig 10×esére, és lesz 250 liter víz. Milyen arányban jó ezt a két trágyalevet keverni? Vagy pedig mivel bio, nincs meghatározva, tetszőleges...
Egyáltalán ki hogyan csinálná? Pár kimerítő javaslat, tapasztalat kíséretében kiváncsi lennék.

 

Előre is köszönöm!:)

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7836

Köszi a választ!:)

Akkor majd helyre jön, csak nagy a lendület és a lelkesedést, így hát az aggódás is nagyobb. De mostmár megnyugodtam, majd helyrejönnek pár nap múlva.

Egyébként pedig mihamarabbi felépülést és fittséget kívánok!:)

Előzmény: Luigi50 (7833)
felhö977 Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7835

Sziasztok!

Segitségeteket szeretném kérni!

Van itt olyan fórumtárs, aki sopron környékén lakik,és van eladó  paradicsom palántája?

 

kemorgo Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7834

 

 

 

Tavaly július harmadikán így nézett ki az én piros TTR-em,

 

Egy hét múlva pedig így: 

 

 

Takácsatkák megzabálták.

 

Vigyázz rá nagyon, ha nagyon száraz lesz a nyár, sűrűn permetezd le vízzel, a leveleit.

Az enyém menthetetlen lett tavaly.

Előzmény: phrone (7821)
Luigi50 Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7833

Kedves Bence ! Minden palánta valamennyire megsinyli a kiültetést, főleg ha nem tápkockás; erről a pocsék időjárásról meg ne is beszéljünk. De ha szép egészséges palánta,akkor "KIRUGJA" magát csak vizet kapjon ha épp nem esik :))) Legjobb tudomásom szerint a palántát minél mélyebbre akár elfektetve kell ültetni. Én hangsúlyozom én -igaz csak tavaly-, de úgy ültettem a palántát, hogy mindegyikre egy PET palackot húztam, (természetesen alul-felül levágva) már az ültetésnél, hogy locsolni tudjam. (cél irányosan :) ) Na persze, akinek bőven van vize, annak ez felesleges. Hát hogy az idén mi lesz, azt nem tudom, mert mint írtam is, volt egy kis egészségügyi problémám, végül is nem is kicsi, de remélem azért paradicsomom lesz :) Azt meg főleg, hogy megérem :) :) :) Ui.: Trágyázni előbb kellett volna, vagy majd később, különböző levéltrágyákkal. De szerintem semmi esetre sem a kiültetésnél. Üdv, Lajos

Előzmény: Törölt nick (7826)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7832

Köszönöm!

Akkor az idő majd megerősíti őket.

kisfo Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7831

Sziasztok,

iden elöször probaltam paradicsomot ültetni, laikus vagyok e temaban, eddig igy tettem:

- 2fele mag: paradicsom jubileum, Lycopersicon lycopersicum ("naygmeretü lapitott bogyoi) es cherry tomatoes mix F1 hybrid Lycopersicon esculentum

- magrol, kisebb müanyag edenybe/cserepbe palantanak, ezek a lakasban voltak, aztan ha nagyobbak nagy cserepbe atültettem (nincs szabad kertterület ill. jo föld): az elsö fajta mindegyike megnött mar (25-35 cm-esre), biszont a masodik fajta palantai gyengen allnak, igaz van 2db 10cm-es, de alulrol kezdve a legalso levelek vege, szel lilas es fodrosodik, aztan lassankent lehullik. A harmadik db. belöle mar csak 1 levellel bir.

- deli ablak mögött voltak, igy gyakran meglehetösen meleg, talan fülledt helyen

tanacsokat, tennivalokra tippeket kerek.

pl.: mennyire, milyen sürün kell öket öntözni ? (mindnek van alatet talja, csak abba adtam eddig vizet, csak atültetes utan kicsit felülröl is. lehet, hogy tul sok vizet kaptak ? alljon a viz az alatetben gyakran ? soha ? mindig ?...)

most mar kitehetök a kertbe ? megkaroztam, de felek, hogy nagy szelvihar letöri öket (nalunk mult heten kora delutan akkora jegesö volt, hogy masnap reggel is latszott jeg a kertben !!)

ha ki-be teszem a cserepeket, az baj ? zavarja öket a helyvaltoztatas ? (lathatoan a feny fele fordulnak, dölnének a lakasban - forgassam, hogy ne döljön ?)

 

..ültettem cseresznyepaprikat (capsicum annuum) is, az gyengebben kelt, de van 4 db palantam5-10cm-es 4-8 levellel biro palantam. Ezek ugy latom "strapabirobbak" melegre, vizre is. Esetleg ezekhez tanacsok, köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7830

Csak víz. Trágyalé, csalánlé, akármi majd később. Most csak térjen magához.

Előzmény: Törölt nick (7828)
CBNora Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7829

Ebben az esetben pedig csak a víz és az idő, ami segít. Begyökeresedik, és helyrejön. Addig meg érdemes árnyékolni.

Előzmény: Törölt nick (7828)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7828

:-)

 

valami bio permetre gondoltam. Használt már valaki erre a célra valami ázatot, trágyalevet?

Előzmény: Törölt nick (7827)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7827

Olyan rossz rájuk nézni, fonnyadtak, levelük aszalodott. Mivel öntözzem őket, hogy valami energiát kapjanak?

 

Nem is tudom...vízzel?

Előzmény: Törölt nick (7826)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7826

Sziasztok paradicsom barátoK!

Mondom én, hogy mejön az embernek a kedve, ha feljön ide, ezek a képek meghozzák a kedvet, már ránézni a még nem elültetett palántákra, jól esik. 

Lenne kérdésem, van valami gyógymód, hogy a lekonyult újonnan elültetett paradicsomok felegyenesedjenek? Olyan rossz rájuk nézni, fonnyadtak, levelük aszalodott. Mivel öntözzem őket, hogy valami energiát kapjanak? Féltem őket.

Mikor megvettem, nem voltak benne kupában, a többi amelyik benne volt, az mind szépen megfogta és bár némelyik azért ennek ellenére is kicsit sápadt, azért nem néznek ki olyan rosszul mint emezek....

Tudom, hogy idővel kiegyenesednek, mert megsínylik az átültetést, de már tényleg idegesség kerülget ha rájuk nézek. 

Tapasztalat?

Lunni Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7825

a legjobb bio módszer a krumplibogarak ellen a csirkék :) nekem szabad bejárásuk volt a veteménybe, igaz néha megettek pár paradicsomot is, de általában degeszre zabálták magukat a pondrókkal és krumplibogarakkal :) egyedül a salátát bántották még, de semmilyen más növényt. Pár éve voltam egy vidéki ismerősnél és ott a néni csinálta így, igaz neki a krumplis és a paradicsomos el volt kerítve a többi növénytől.

 

átérzem a bosszúságod hogy a nagy figyelemmel nevelt növénykéidet tönkretették, én ezért szoktam dupla annyit csinálni... ha meg valaki egy kicsit jobban megnyílik másoknak elkerülhetetlen hogy ne sérüljön, vagy ehhez hozzászoksz és megtanulsz másokat kezelni vagy nem adsz annyit magadból :/

 

...én pont tegnap ültettem ki pár tő kísérleti paradicsomot, ha megmarad mennek a többiek is.... bár annyi lett és olyan nagyon hogy már alig bírok velük, kinőtték a ládát teljesen...

Előzmény: Törölt nick (7804)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7824

Mindkét álláspont érthető, speciel a leírás szerintem inkább humoros, semmint naturális volt.

arwen2008 Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7823

Szia!

Akkor szerencsés vagy ,nekem a sárga ki sem jött:(

Előzmény: phrone (7821)
Luigi50 Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7822

Nagyon rendes vagy és igazán köszönöm, de ha érte tudnák menni akkor meg is tudnám venni. Sajnos nekem most ezt hozta a sors. De már azért két igéretet kaptam és nagyon remélem ,hogy segíttenek. Azért mégegyszer köszi. 

Előzmény: paradicsom002 (7820)
phrone Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7821

A Tumbling Tommal kapcsolatban mi a tapasztalatotok? A sárga szépen nődögél, a piros is, de eszméletlen kusza, nagyon sűrű kis bokrocska.

A virágok is belül a sűrűben nőnek, alig látni, hogy van ott valami. Érdemes kicsit kicsipkedni az ágakat, hogy levegősebb legyen, vagy ez a fajta ilyen nagyon tömött alapból és hagyjam békén, hogy tegye a dolgát, ahogy akarja?

 

paradicsom002 Creative Commons License 2013.05.06 0 0 7820

Tudok segíteni, de érte kell jönni

 

részleteket itt: zoldseg60@yahoo.com

Előzmény: Luigi50 (7805)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!