Keresés

Részletes keresés

Antisystem Creative Commons License 2016.03.25 0 0 21731

Én spec kedvelem a Vertimecet, de fontos, hogy a lé koncentrációja legalább 0,075% legyen, az alatt ma már bizonytalan a hatása. A Vertimec FELszívódik - szóval vándorol is a növényben, a Flumite BEszívódik (transzlamináris  vagy másképp lokálszisztemikus a hatása.) Az eredeti felhasználási engedélyében nem szerepel a dió, de ha jól rémlik, eseti engedélyt már adtak ki Vertimecnek dióra.

Azért nem ajánlottam az előbb, mert II. kat.

 

ÜdV

Előzmény: Flanell (21730)
Flanell Creative Commons License 2016.03.25 0 0 21730

Ha már atka: a Vertimec-ről mi a véleményed? (Más véleményére is kíváncsi vagyok.)

Amennyire én tudom, talán még az szívódik be legjobban a levelekbe, és az fontos, ha mondjuk egy nagy diófa leveleit nem tudom tökéletesen beborítani a permettel. Vagy a Flumite is beszívódik ennyire? Tudok szerezni Vertimec-et is, de ha nem muszáj, nem kérek szívességet, azért kérdezem.

Előzmény: Antisystem (21729)
Antisystem Creative Commons License 2016.03.24 0 0 21729

. levéltetvek, ill. atkák (ribizli) ellen is hatásos. Régebben erre kétfélét használtam, Decist ill. a zacskós Actarát (de ezt tavaly már nem kaptam). 

Ebből a kettőből mondjuk egyik se az a kifejezett atkairtó... a Decis inkább az atkák elszaporodásának kedvez, az Actara is a szokásosnál jóval magasabb dózisban esetleg hatékony lehet rájuk. Ami mindkettő ellen jó, ahhoz nem jut hozzá földi halandó (Bi58, Klórpirifosz-metil), az Actara helyett ma a hasonló neonikotin Mospilan megy szabad forgalomban  - és ugyanúgy van kis zacsiban is. Decist ma is kapsz, atkaölőnek meg tán az ampullás Flumite-val jársz a legjobban. (idén is megvan az ideiglenes engedélye), de van kicsi szabad forgalmú Ortusból is, Zoomból is, Nissouronból is.

 

ÜdV

Előzmény: Veszpremi (21725)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.03.24 0 0 21728

Én meg egy olyan tablettát szeretnék, ami gyógyítja a rákot, az aids-t és a hajhullást. ;)

 

Most "trendi" váltogatni a szereket, hogy ne alakuljon ki rezisztencia.

Előzmény: Veszpremi (21725)
Mariska néni Creative Commons License 2016.03.24 0 0 21727
Előzmény: Balage-81 (21726)
Balage-81 Creative Commons License 2016.03.24 0 0 21726

Szia!

 

Mire nem jeleztem vissza? Légyszíves írd meg a hsz. számát! Köszi!

Nagykúti paprika magot épp pár napja vettem, a szokásos ZKI. De nem tudom mi lesz belőle, mert eddig nem sokra mentem vele:)

Brill F1-et és Táltost viszont nem kaptam, az eladók úgy néztek rám, mintha hülye lennék.... Pedig ezek is ZKI-s paprikamagok és nem hiszem, hogy kivonták volna őket a forgalomból.

Előzmény: Mariska néni (21707)
Veszpremi Creative Commons License 2016.03.24 0 0 21725

Van-e olyan szer (elfogadható áron és olyan kiszerelésben is, hogy néha csak 2 litert kéne bekevernem), ami rózsa, cseresznye... levéltetvek, ill. atkák (ribizli) ellen is hatásos. Régebben erre kétfélét használtam, Decist ill. a zacskós Actarát (de ezt tavaly már nem kaptam). Van esetleg egy szer, ami mindkettőre jó? Ha nincs, akkor most mi a trendi egyenként?

Antisystem Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21724

Ki hinné:)))))

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (21723)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21723
Előzmény: Antisystem (21717)
Antisystem Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21722

Fogalmam sincs, nem próbáltam még zuzmót ölni, azt tudom, hogy a kénhidrogént nagyon nem komálják, valamint, hogy a sima rézgálicot (nem semlegesítettet) se szeretik ha bekened vele. És hát ja, mivel a zuzmó ugye gombafonalak és (általában fotoszintetizáló) moszatok szimbióta életközössége, így hát logikusan nedvességigényesek, tehát a napos-huzatos tehát szárazabb helyeket kevésbé komálják. De ahol nagy a páratartalom, ott ilyen fák törzsén is vígan elvannak, lásd a Balaton körüli utak fáit...

 

ÜdV  

Előzmény: Törölt nick (21720)
Imperator23 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21721

Nálam is a ~ 5 évnél régebbi fák ilyen állapotban vannak. Illetve a szőlő.

Ahol nagyon sűrű a dolog, ott azt vettem észre, kezd a fa elhalni, elszáradnak az ágai.

A mohán, algán, és zuzmón kívül feltételezem valamilyen más betegség is lehet a dologban. Szóval nem biztos hogy ez a jelenség (csak) az oka.

Főként gombás és bakteriális fertőzésre gondolok, mivel ezek is a nyirkosabb, párásabb, kevésbé szellőző helyeken (is) gyakoriak lehetnek.

Viszont mértéke az elterjedésének nem mindegy. 

Több keretet tanulmányozva, ahol nem az egész fád fedi be a ez a szimbionta dolog, ott teljesen egészségesek a fák és a termésük.

 

Kifejezetten emiatt kezdtem idén permetezni, Vegesol eReS-el fújtam le mindent.

Előtte drótkefével ahol tudtam ledörzsöltem a törzset.

Majd az eredményekről beszámolok.

 

Néhány kép, milyen volt a szőlő törzse:

http://kephost.com/image/SoAI

http://kephost.com/image/SoAe

http://kephost.com/image/SoAr

http://kephost.com/image/SoA4

 

 Illetve még egy hasznos(abb) cikk:

 

http://www.balintgazda.hu/kertesz/novenydoktor/fakon-elo-zuzmok-karositjak-e-a-novenyeket.html

 

 

Előzmény: Törölt nick (21720)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21720

Az olajos lemosó se öli meg őket... ?

 

----

 

Nálam...

A párás, levegő nem járta, sűrű koronás, sűrű aljnövényzetes fák ágain látom őket megjelenni.

Ahol világos-napos, huzatos a korona, van szél járás és nincs aljnövényzet azokon a fákon nincs zuzmó sem.

Előzmény: Antisystem (21719)
Antisystem Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21719

Nézd, mivel kiváló indikátorai a kén (füstgáz) szennyezésnek, amitől gyorsan pusztulnak, egy széljárás is lehet ok. Vagy pl. hogy a másik fa kapott lemosónak mészkénlevet vagy Neviként, amit szintén nem komáznak, olyan törzseken nem fejlődnek. Mondom, ha esztétikailag zavarók, akkor drótkefével, vagy kenőszappanos keféléssel eltávolíthatók, és utána mészkénleves permetezéssel megakadályozható a visszatelepülésük, de mondom, mivel a tápanyagot NEM a fa nedvkeringéséből nyerik, nem károsítanak.

http://www.zpok.zoldpok.hu/img_upload/cb39111eba7a31c9c0e48686fa8e3c87/zuzmo.pdf

 

ÜdV

 

 

Előzmény: homár hümér (21718)
homár hümér Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21718

Koszonom, megnyugodtam.

Csak furcsa, hogy most jelentek meg, es uj fan is, mig kozben levo mas fakon nem.

Előzmény: Antisystem (21717)
Antisystem Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21717

Zuzmók. És nincs ellenszerük, tekintve, hogy nem kártevők, csak ott élnek... ha nagyon útba lennének, akkor drótkefe...

 

ÜdV

Előzmény: homár hümér (21716)
homár hümér Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21716

Egy ismerosom kertjeben ezekre figyeltem fel. Neki fel se tunt eddig.

Tudna valaki segiteni, mik ezek es mik az ellenszeruk?

Az elso ketto szerintem hasonlo, foltokban megjeleno zoldes-kekes-szurkes valami a kergeken, nehol eleg vastag. A harmadikat nem tudom mire velni, mintha egyetlen agat boritana be egy mohaszeru valami.

alfi13 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21715

Igen szerintem lehet le kell kötözni. De menjünk át a Metszés fórumba.

Előzmény: varadyz (21714)
varadyz Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21714

Alfi az lenne a kérdésem hogy ha alul is fel van kopaszodva a fa akkor lehet a vízhajtásból új koronát nevelni?

Előzmény: alfi13 (21708)
varadyz Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21713

Köszi Flanell jogos.

Előzmény: Flanell (21693)
varadyz Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21712

Köszi Pecsapa. Fiatalításnak sem utolsó.

Előzmény: pacsepa (21705)
alfi13 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21711

Igen én csak arra akartam fölhívni a figyelmedet ha egy fáról levéllel együtt vágsz le egy ágat, akkor arra a fa nem válaszol erős vízhajtásokkal mint a tavaszi metszésre.

Előzmény: pacsepa (21710)
pacsepa Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21710

A nyár végi időpont talán kedvezőbb, de a mostani virágzásban arra a következtetésre jutottam, hogy a fa szétteremné magát.

A sebeket természetesen kezelem. A fűrész meg nem volt használva tavaly óta, így a legveszélyesebb betegségektől nem kell tartanom vele.

A metszőollót minden alkalommal faváltáskor fertőtlenítem, korábban írtam, hogy erre a célra rendszeresített edénybe (Flóraszeptbe) mártom a penge részét.

Előzmény: alfi13 (21708)
Totya0024 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21709

Semmi gond, köszönöm hogy fáradoztatok az utánajárással! :)

Előzmény: arpad-lajos (21704)
alfi13 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21708

Én nem most vágnám erősen vissza a fát. Ha megvárod a termés betakarítás végét a nyár közepét akkor vágd le a vastagabb ágakat. Egy barátomnál tavaly nyáron csináltuk és nagyon el van ragadtatva hogy egyetlen vízhajtást sem hozott a fa. Persze csak a levágandó ágak felét vágtuk le a többit az idén tervezzük. Fagéllel kezeltük a sebeket és persze a szerszámokat denaturált szeszel fertőtlenítettük.

Előzmény: pacsepa (21705)
Mariska néni Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21707

Szia, nem érdekel már a Nagykúti paprika mag? Bocs az off-ért, de a veteményesben nem jeleztél vissza...

Előzmény: Balage-81 (21706)
Balage-81 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21706

Köszönöm  szépen!

Előzmény: Törölt nick (21703)
pacsepa Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21705

Ha a fa elérhetetlen részét visszavágod, az sokat segít. Én éppen az idén fogom láncfűrésszel visszavágni a kajszi fáimat, mert túlnőtték magukat. Megvárom a virágzás végét vele. Gyakorlatilag 3-3,5 méter magasságtól felfelé levágom a fát, ami jelen esetben legalább 2-2,5 méter levágását jelenti.

Öröklött a fa, vagy nem, ezzel jót teszel neki.

Rákényszeríted, hogy alul fejlődjön, ezzel jobban hozzáférsz a kezeléséhez és persze a terméséhez is. Szükséges mértékben ritkítod majd, mert megpróbál besűrűsödni. Kevesebb lesz a termés, de betakarítható (a tetején már én sem érném el). Nem lesz gyümölcsmúmia gondod sem. A kevesebb termés rendszerint jobb minőségű, édesebb és szemre is látványosabb (nagyobb). Nem terheljük túl a fát.

Előzmény: varadyz (21686)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21704

Elnézésedet kérem, hogy a vírussal riogattalak. Megnéztem a bivalykabóca leírását. Valóban az lehet, ahogy Flanek írta. Ezt az is alátámasztja, hogy a bivalykabóca több gazdanövényű. Mind az almát, mind a szilvát megtámadja.

A neten találsz leírást a bivalykabócára. Júliusban rajzik, valószínűleg akkor kell elkapni.

Előzmény: Totya0024 (21702)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21703

Amíg nincs levele addig a kontakt hatású szerek játszanak.

Azaz csak azt ölik amire rákerültek, tehát jól be kell szórni vele a rügyeket.

 

Ezek közül...

Piros bimbós állapotig (még): mehet a finomszemcsés réz pl. Neoram WG (Cuproxat, Kocide2000)

Utána, amíg még nincs legalább egy pici zöld felülete: pl. Dithane M45

(vagy más nevű, de mankoceb hatóanyagú rézpótló szer)

 

----

 

Amikor már van egy pici zöld felülete is (egérfüles).

 

SCORE  (Alfa Solo, Agris Difenokonazol, Difcor 250 EC és Attrade Difenokonazol 250 EC)

tafrina, lisztharmat, levéllyukacsosodás és valamelyest monilia ellen is hat

 

Ez már felszívódó szer, tehát 10-12 napig védi az ÚJ frissen nőtt zöld felületet is! belülről védve azt.

Így jóval biztonságosabb a tartós hatás miatt, mint a hagyományos kontakt szerek.

Cserébe drágábbak...

 

Bővebben pl. http://www3.syngenta.com/country/hu/SiteCollectionDocuments/cp-prospektusok/oszibarack-vedelme.pdf

 

Előzmény: Balage-81 (21700)
Totya0024 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 21702

Semmi levéltünet nem volt látható egyik fán se, mikor lemosóztam ősszel, akkor néztem nagyot, hogy mi ez .....:O
Azért köszönöm, majd meglátjuk!

Előzmény: arpad-lajos (21698)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!