Keresés

Részletes keresés

equilibrum Creative Commons License 2008.02.02 0 0 98

Köszönöm az érdekes fejtegetést!

 

Közben találtam egy érdekes oldalt az interneten valami Honfi féle számnégyesekről. Ahol a3 + b3 + c3 = d3.

 

http://honfi.uw.hu/

 

Ha már itt vagyok érdekelne, hogy ez hogyan kapcsolható a De Gua tételhez. Vagy hogy kapcsolható e egyáltalán. Hogy tudjak valami érdekességet is tudjak írni a dolgozatomba. Segítséget előre is köszi.

Gergo73 Creative Commons License 2008.02.02 0 0 97

Tehát a következő kérdés: van-e olyan De Gua-féle derékszögű tetraéder, aminek minden oldalhossza és minden lapterülete egész szám?

Ez a kérdés ekvivalens a tökéletes Euler-kuboid létezésével, ami 300 éve megoldatlan probléma, tehát nem valószínű, hogy itt a fórumon megválaszoljuk.

 

Nevezetesen ha a,b,c olyan De Gua-féle derékszögű tetraéder, aminek minden oldalhossza és minden lapterülete egész szám, akkor De Gua tétele miatt az ab, bc, ca oldalhosszakkal alkotott tégla tökéletes Euler-kuboid. Ha pedig egy tökéletes Euler-kuboid oldalhosszai a,b,c, akkor De Gua tétele miatt az ab, bc, ca oldahosszakkal alkotott De Gua-féle derékszögű tetraéder minden oldalhossza és minden lapterülete egész szám.

 

Előzmény: Gergo73 (96)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.02 0 0 96

Egy ilyennek a lapterületei olyan félegész számok

Ez az állításom nem igaz, amint a lenti példából kiderül.

Nehezebb problémának tűnik olyan De Gua-féle derékszögű tetraédert megadni, aminek minden élhossza egész szám.

Van ilyen: legyenek a derékszögű csúcsnál az élhosszak 240, 117, 44, ekkor a másik három él hossza 267, 244, 125. A derékszögű csúcsnál a lapterületek 14040, 5280, 2574, a negyedik lap területe tehát De Gua tétele értelmében 2316254761/2, ami messze nem egész szám. A példát innen vettem.

 

Tehát a következő kérdés: van-e olyan De Gua-féle derékszögű tetraéder, aminek minden oldalhossza és minden lapterülete egész szám?

 

Előzmény: Gergo73 (95)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.02 0 0 95

De nekem konkrétan olyan számnégyesek kellenének, amelyekre a De Gua tétel teljesül.

A De Gua tétel nem számnégyesekről szól, hanem tetraéderek lapterületeiről, tehát a kérdésednek szó szerint nincs értelme. Mindenesetre ha jól értem te olyan a,b,c,d pozitív egészeket keresel, amire teljesül az

 

a2+b2+c2=d2.

 

egyenlet. Ennek nagyon sok megoldása van. Pl. ha veszel tetszőleges p,q,r pozitív egészeket, akkor

 

a=p2+q2-r2, b=2pr, c=2qr, d=p2+q2+r2

 

mindig megoldja a fenti egyenletet. Például:

 

p=1, q=1, r=1 esetén a=1, b=2, c=2, d=3

p=5, q=3, r=1 esetén a=33, b=10, c=6, d=35

p=9, q=4, r=6 esetén a=61, b=108, c=48, d=133

 

Nehezebb problémának tűnik olyan De Gua-féle derékszögű tetraédert megadni, aminek minden élhossza egész szám. Egy ilyennek a lapterületei olyan félegész számok, amik megoldják a fenti egyenletet, de a legtöbb a,b,c,d megoldás persze nem ilyen tetraéderből származik (hanem olyan tetraéderből, aminek az élhosszai racionális számok négyzetgyökei). Ez a probléma így fogalmazható át: adjunk meg három olyan pozitív négyzetszámot, amely közül bármely kettőnek az összege szintén négyzetszám. Egyelőre nem tudok ilyet, és nincs is időm rajta gondolkodni, de arra se látok okot, hogy ilyen hármas ne létezne.

 

Előzmény: equilibrum (94)
equilibrum Creative Commons License 2008.02.01 0 0 94

Üdvözletem!

 

Egy hét múlva le kell adnom a suliban ahova járok egy házi dolgozatot matekból. Szabadon lehetett választani, hogy miből írom. Én az úgynevezett De Gua tételt választottam. Ez lényegében a pitagorasz tétel háromdimenziós megfelelője. Következő oldalakon találtok róla információkat:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/De_Gua's_theorem

 

http://mathworld.wolfram.com/deGuasTheorem.html

 

Információt tehát én is találtam róla valamennyit az interneten. De nekem konkrétan olyan számnégyesek kellenének, amelyekre a De Gua tétel teljesül. A pitagoraszi számhármasok mintájára. Ilyet sehol sem találtam. És nem is vagyok olyan okos matekból, hogy magamtól találjak. Legalább három ilyen számnégyes kellene. És lehetőleg egész számokból kellene állniuk. A segítséget előre is köszönöm.

elsoszulott Creative Commons License 2007.11.05 0 0 93

"Hatványnál és n az n-edikennél van valami jó rekurzió?"

 

(n+1)(n+1)

nn

 

(n+1)n (n+1)

nn

 

e (n+1)

 

Ha nem rontottam el, akkor szerintem ezzel jól tudsz határértékszámítani.

 

Hatványnál pedig binomiális tétel (n+1)-re

 

pl: an= n3

 

(n+1)3  =  (n3+3n2+3n+1):n3 ez meg közelít 1hez.

 n3

 

 

"valami'=valami"=n faktor akkor e-hez tart-e?"

 

Még jó, n! n spec részsorozata ha belegondolkozol.

Előzmény: thghgh (77)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.28 0 0 92
Szerintem kisordó, nagyordó és a konvergencia sebessége környékére vonatkozhat a kérdés. (?) 
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.27 0 0 91
Az tényleg jó lenne, számomra is zavaró, hogy nem tudom rendesen leírni a dolgokat.

Használj IE-t vagy a Firefox IE pluginját ezen fórum szövegszerkesztőjének kiaknázásához. Akkor tudsz alsó és felső indexeket írni (az utóbbit pl. legalább 200 éve a hatványozás jelölésére használják, tehát nem kell olyanokat írnod, hogy "2n"-ediken meg hasonlók).
Előzmény: thghgh (80)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.27 0 0 90
az n+1. elemet úgy kapod, hogy az n. elemre alkalmazod az f-et

az első elemet meg természetesen 1-nek választod
Előzmény: Gergo73 (89)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.27 0 0 89

Biztos igazad van, nálunk azonban jó rekurziónak azt hívták, amikor az n+1-dik elem meghatározására olyan rekurzió van, ami csak az n. elemet tartalmazza, más változót nem.

Ezek nagyon speciális rekurziók, ezzel már azt a sorozatot se tudod legyártani, hogy

 

1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,...

 

Az nn sorozat egyébként kielégít egy ilyen rekurziót, bár a konstrukció nem fog neked tetszeni. Tekintsük az alábbi függvényt (ahol N pozitív egész):

 

f(N) = (n+1)n+1, ha N=nn valamilyen n pozitív egészre

f(N) = 0 egyébként.

 

A függvény jól van definiálva, mert az nn alakú számok különbözőek. Pl.

 

f(1)=4, f(2)=0, f(3)=0, f(4)=27, f(5)=0, f(6)=0 stb. 

 

Ezzel a függvénnyel nn egy jó rekurziót elégít ki: az n+1. elemet úgy kapod, hogy az n. elemre alkalmazod az f-et.

 

akkor meg kellett nézni, hogy melyik végtelen az "erősebb", tehát mi tart gyorsabban a végtelenbe és mennyivel

 

Igen, de ez nem matematika, hanem csak játék a szavakkal. Segítheti az intuíciót, de kétlem. Én analitikus számelmélész vagyok, éjjel-nappal ilyen határértékeket, végtelen összegeket stb. számolok, becsülök. Egyszerűen tudni kell a határérték fogalmát és alkalmazni kell az adott szituációban. Nincs királyi út, ezeken a dolgokon nincs mit egyszerűsíteni.

 

Előzmény: thghgh (87)
mmormota Creative Commons License 2007.10.27 0 0 88
Ilyen értelemben már csak szóhasználat kérdése, pl. a "jó rekurzió" lehet egy helyi definíció, amit a csoport tagjai értenek, ha meg másnak mondják, hozzá kell tenni, mit értenek alatta.

Hasonlóan, ha megkérdezik, mennyi is az "1+1/végtelen a végtelenediken" értéke, az ebben a formában hülyeség.
Ha azonban pl. így használják ugyanezt a kifejezést:
Most megvizsgálunk néhány "1+1/végtelen a végtelenediken" típusú határértéket, majd felsorolnak különböző sorozatokat amiket majd a végtelenek helyébe írnak, akkor már elmegy.
Előzmény: thghgh (87)
thghgh Creative Commons License 2007.10.27 0 0 87

"Nincs ilyen kitétel a rekurzió definíciójában"

 

Biztos igazad van, nálunk azonban jó rekurziónak azt hívták, amikor az n+1-dik elem meghatározására olyan rekurzió van, ami csak az n. elemet tartalmazza, más változót nem.

 

"Nincs olyan, hogy "1+1/végtelen a végtelenediken". "

 

Hát, mindenesetre nekem egyetemen így tanították, lehet, hogy csak szemléletesség miatt, vagy nem tudum miért. Voltak ilyenek, hogy ha 1-nél nagyobb a végtelenediken, akkor megy végtelenbe, de ha pont egyhez tart, ami a végtelenediken van, akkor meg kellett nézni, hogy melyik végtelen az "erősebb", tehát mi tart gyorsabban a végtelenbe és mennyivel. Csináltunk annó ilyen versenyt: hatvány, exponenciális, faktor, nn között, megvizsgáltuk melyik erősebb, meg ilyesmik.

Előzmény: Gergo73 (86)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.27 0 0 86

Tehát n explicit módon nem szerepel benne.

Nincs ilyen kitétel a rekurzió definíciójában. Gondolj csak bele, az n+1. lépésben az eddig legyártott n darab számból határozod meg az új számot, tehát az itt alkalmazott függvény nagyon is tud az n-ről, hiszen ennyi argumentuma van.

összehasonlítható végtelen

 

Matematikusok (mint jómagam) nem használnak ilyen kifejezéseket, mert félreérthető és semmi jó nem jön ki belőle. A "végtelen" az analízisben nem egy mennyiség, ami összehasonlításra alkalmas lenne. Nincs olyan, hogy "1+1/végtelen a végtelenediken". Helyette pontos függvényekről beszélünk és azok bizonyos pontbeli határértékeiről.

 

szerintem ebben a topicban ez elmegy

 

minden elmegy, csak esetleg nem értjük, mit beszélsz

 

Előzmény: thghgh (80)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.27 0 0 85
Jah ertem mar.
Előzmény: mmormota (84)
mmormota Creative Commons License 2007.10.27 0 0 84
Mert az n az elem sorszáma, nem a sorozat egy eleme.
Előzmény: Törölt nick (83)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.27 0 0 83
En viszont meg nem jottem ar, hogy miert irtal hulyeseget. Miert irtal?
Előzmény: mmormota (82)
mmormota Creative Commons License 2007.10.27 0 0 82
Közben rájöttem, hülyeséget írtam, bocs.
Előzmény: mmormota (81)
mmormota Creative Commons License 2007.10.27 0 0 81
"Tehát n explicit módon nem szerepel benne."

Nem értem, mi a különbség aközött, hogy leírod n-t, vagy megnevezed szavakkal: "az előző tag"
Előzmény: thghgh (80)
thghgh Creative Commons License 2007.10.27 0 0 80

"Fogalmam sincs, mi az, hogy "jó rekurzió". "

 

Azt nevezzük jó rekurziónak, ha úgy adunk meg egy sorozatot, hogy az előző tagból, hogyan számolhatjuk ki a következőt. pl mértani sornál egy jó rekurzió úgy néz ki, hogy: (n+1)-dik tag= az előző tag szorozva "q", legalábbis én ezt nevezem annak, mert én még így tanultam, nemtom, hogy azóta mi a trendi. Tehát n explicit módon nem szerepel benne.

 

"összehasonlítható végtelenek"

 

Ezt úgy értem, hogy például n! és "a" az n-ediken nem összehasonlítható végtelen, mert végtelenszer gyorsabban tart a végtelenhez a faktor, de pl n négyzet és  2 n négyzet már összehasonlítható, tehát, ha (1+1/(n négyzet)) a (2n négyzetenediken) az összehasonlítható végtelen (legalábbis én még így tanultam, nemtom azóta, hogy van) így az "e" hatványhoz fog tartani. Halmazoknál pedig ha egyinknél van bijekció természetes számokra, másiknál nem, akkor nem összehasonlíthatóak.

 

"javaslom, hogy tanuld meg a standard matematikai terminológiát"

 

Igyekszem.

 

"ezen fórum szövegszerkesztőjének használatát"

 

Az tényleg jó lenne, számomra is zavaró, hogy nem tudom rendesen leírni a dolgokat.

 

Szóval összegezve bocsi, hogy ilyen konyhanyelven fogalmazok, de nem vagyok matematikus, csak érdeklődő, és szerintem ebben a topicban ez elmegy.

Előzmény: Gergo73 (78)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.24 0 0 79

tetszőleges (an) sorozatra

 

Akartam mondani: tetszőleges végtelenhez tartó (an) sorozatra

Előzmény: Gergo73 (78)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.24 0 0 78

Ha érted a határérték definícióját, akkor azt is érted, hogy

(1) limx->végtelen (1+1/x)x = e

 

maga után vonja, hogy tetszőleges (an) sorozatra

 

(2) lim (1+1/an)an = e.

 

Történetesen (1) igaz (ez az e egyik lehetséges definíciója), tehát (2) is igaz. Tehát speciálisan az an = n! sorozat is teljesíti (2)-t.

 

ha összehasonlítható végtelenek vannak, akkor e valamely hatványa-e, bármilyen végtelenhez tartó cucc

 

Ezt a kérdést nem értem, javaslom, hogy tanuld meg a standard matematikai terminológiát, jelölésrendszert és ezen fórum szövegszerkesztőjének használatát. Olyan fogalmat pl. nem ismerek, hogy "összehasonlítható végtelenek" vagy "végtelenhez tartó cucc".

 

Hatványnál és n az n-edikennél van valami jó rekurzió?

 

Fogalmam sincs, mi az, hogy "jó rekurzió". Ez nem matematikai kérdés, nem ebbe a topikba való.

 

Előzmény: thghgh (77)
thghgh Creative Commons License 2007.10.24 0 0 77

Köszi.

 

Még azt szeretném megkérdezni az (1+1/valami') a valami"dikon kifejezésekkel kapcsolatban, hogy:

 

valami'=valami"=n faktor akkor e-hez tart-e?

 

valami'=n az n-ediken     valami"=n faktor 1-hez tart-e?

 

Valamint összegezve, ha összehasonlítható végtelenek vannak, akkor e valamely hatványa-e, bármilyen végtelenhez tartó cucc.

 

Másik kérdésem pedig, hogy n!-nál ha n-et eggyel növeljük, akkor a kifejezés n+1 szeresére változik, ha exponenciálist növelek, akkor az alapszorosára. Hatványnál és n az n-edikennél van valami jó rekurzió?

Előzmény: Gergo73 (76)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 76

Logaritmust véve elég azt bizonyítani, hogy n1/5/log(n) limesze végtelen (illetve ugyanez 1/5 helyett bármilyen pozitív kitevővel). Ezt leggyorsabban a L'Hospital szabállyal láthatod be: mivel a számláló és a kitevő végtelenhez tart, továbbá a deriváltak hányadosa, azaz (1/5)n1/5 szintén végtelenhez tart, ezért az eredeti tört is végtelenhez tart.

 

Ha nem akarsz L'Hospital-t alkalmazni, akkor a következőképpen érvelhetsz. Elég belátni, hogy az x1/6/log(x) függvénynek az x>1 félegyenesen abszolút minimuma van, hiszen ha c jelöli ezt a minimumot, akkor

 

n1/5/log(n) = n1/30 n1/6/log(n) >= c*n1/30,

 

és itt a jobb oldal végtelenhez tart (mert c>0). Ebben az érvelésben az 1/6 kitevőnek csak annyi szerepe van, hogy az eredeti 1/5 kitevőnél kisebb.

 

Na már most az x1/6/log(x) függvénynek az x>1 félegyenesen azért van abszolút minimuma, mert a deriváltja (1/6)x-5/6(log(x)-6)/log2(x), vagyis a derivált log(x)<6 esetén negatív és log(x)>6 esetén pozitív. Magyarán az x1/6/log(x) függvény az x=e6 pontban veszi fel a legkisebb értékét, tehát a fenti c>0 még ki is számolható konkrétan: c=e/6.

 

Előzmény: thghgh (75)
thghgh Creative Commons License 2007.10.23 0 0 75

Köszi a segítséget.

 

Az ugye igaz, hogy pl (1,00001) az 5ödik gyök n-ediken, vagy akár egy még lasabb exponenciális sorozat egy adott indextől leelőzi az an=n sorozatot.

 

Ha igaz, hogy kell elegánsan indokolni?

Előzmény: Gergo73 (73)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.23 0 0 74

Érvényes az Archimedeszi tulajdonság is.

Azaz van m természetes szám, hogy nr<=nm=(n1/2)2m

Előzmény: Gergo73 (72)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 73
(1+x)n > 1 + nx + (n(n-1)/2)x2, ha x>0 valós és n>1 egész.

Pontosabban itt n>2 kell; n=2 esetén egyenlőség áll.
Előzmény: Gergo73 (72)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 72

Én nem a Bernoulli-egyenlőtlenséget használtam, hanem a binomiális-tétel egy egyszerű, de erősebb következményét:

(1+x)n > 1 + nx + (n(n-1)/2)x2, ha x>0 valós és n>1 egész.

 

A Bernoulli-egyenlőtlenség csak lineáris alsó becslést ad, de több x-re érvényes, az benne a poén:

 

(1+x)n > 1 + nx, ha x>-1 valós és nemnulla, és n>1 egész.

 

A fenti egyenlőtlenségek a jelzett x-ekre amúgy minden n>1 valós kitevőre is érvényesek.

 

Előzmény: Törölt nick (71)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.23 0 0 71
Igen. Fizikában meg a törvények. Csak azért irtam, mert az ilyen neves egyenlőtlenségeket, tételeket nevükkel együtt kérték, akkor is ha felhasználtuk. De rég volt már.
Előzmény: Gergo73 (69)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 70
Ha |x|<1, akkor a log(1+x) Taylor-sorfejtéséből x-x2/2 < log(1+x)

Javítom: Ha 0<x<1, akkor a log(1+x) Taylor-sorfejtéséből x-x2/2 < log(1+x)
Előzmény: Gergo73 (66)
Gergo73 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 69
A "miért" azt jelenti, hogy "bizonyítsuk be". A tudományban az ok-okozati viszonyok megállapítása axiómákból való levezetést jelent.
Előzmény: Törölt nick (68)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!