Keresés

Részletes keresés

Fekete Tibor Creative Commons License 2014.02.21 0 0 36204

Ne haragudj,de borzasztóan nincs igazad. A lényeg abban rejlik és ez nem ördöngösség, csak egyszerű szakmai trükk és az alapvető kémiai ismeretek felhasználása. A szóban forgó és az Európai damaszt pengék általában minimum kétféle szerszámacélból kovácsolódnak össze,vegyük példáúl a K720 és valamelyik magas Nikkel tartalmú szerszámacélból (de ez nem etalon, hiszen sok damaszt késpengének nem ezek az acélok az alkotói) például L6-os ból (a változatos típusaik miatt most ezek mindegyikét nem sorolnám fel), ebből kifolyólag a magas nikkel tartalmú acélokkal a Vasklorid, vagy más erre a célra általában használatos savak nem sok minden tudnak kezdeni, ezért ezek a rétegek ekkor is fényesek maradnak, ha bármeddig is benne tartod a savban! Nyilván erre a célra nem olyan savakat használunk amelyek oldják a Nikkelt ez egyszerű kémia, nagyon jó szemléltető példa erre a Japán Mcusta kések, nézd meg a felületüket és rájössz a titokra, legalább is ezek után meg kellene értened ezeket a savazásos trükköket, vagy szerinted mégis hogyan készítik a tükör polírozott Japán pengéket és a Nikkel rétegek közötti részek megvannak maratva, a Nikkel meg tükör marad, nos látod pontosan így készül! Visszatérve a Kocsis damaszt pengéimre, ha van bennük Nikkel tartalmú acél, nincs mit féltenem, de mielőtt hozzákezdenék, megkérdezném Ferit, hogy milyen anyagokból kovácsolta össze a pengémet, ez alapvető szakmai rálátás és ez természetes is, mint a villanyszerelőnek a mágneskapcsoló működése, amihez meg én nem értek! Visszatérve az eredeti témára,ha felszeretnéd újítani egy damast pengének a felületét,mert elmattúlt az általam leírt módon is lehet, de kérdezz meg egy késest is,mellesleg mindegyik késes másképpen csinálja, szerintem nincs két egyforma késes akik ugyan úgy készítik a savazást, mindegyiknek van egy saját jól bevált szisztémája amit szigorúan követ!

theraphosa Creative Commons License 2014.02.21 0 0 36203

Szépen bemattitja. Kérdezd meg tőle, hogy saját damszkpengés Kocsis bicskáját Vaskloridózná? :)

Előzmény: oys... (36202)
oys... Creative Commons License 2014.02.21 0 0 36202

Nem kopott, hanem szürkésen mattul (mint egy szénacél penge) és ennek során azért némileg tompul a mintázata is.

 

A vasklorid a világosabb mintát adó rétegekkel mit tesz? Nem mattítja?

Előzmény: Fekete Tibor (36201)
Fekete Tibor Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36201

Ha már kopott, akkor újra lehet maratni, a szegecseket le kell festeni alkoholos filccel, a fát nem bántja a sav, én Vaskloriddal csinálnám, egy picit melegíteni kell úgy 40 fokra, akkor gyorsabban és szebben is dolgozik a sav.

Semmi rizikó nincs benne és újra gyönyörű lesz, viszont ügyelni kell arra hogy néha azért olajozni is kell a felületét, ha rozsdamentes damasztról lenne szó esetleg,ebben az esetben nyilván nincs szükség az olajozásra, de a savazás új köntösbe öltöztetheti a bökőt!

Előzmény: oys... (36198)
theraphosa Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36200

Használat után mindig szárazra törölni, néha átkenni nagyon vékonyan oliva olajjal. Én ezt szoktam csinálni, bevállt.

Előzmény: oys... (36198)
Dragomirov Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36199

Vitrinben. :-)

Előzmény: oys... (36198)
oys... Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36198

Más:

 

Urak!

Egy damasz' pengén miképpen lehet az évek múlásával is szép fényesként és kontrasztosként megőrizni a világosabb mintázatot?

Minden technika, megoldási javaslat érdekel...

Törölt nick Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36197

Előzmény: Törölt nick (36196)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36196

Gyerekkoromban egy nagykőrösi rokon késes mester által készített, agancs nyelű fejesgörbe volt az első bicskám: szénacél, borotvaéles, elég erős rugóval, kis méretben a gyerektenyérhez. Sajnálom, hogy nincs már meg, azt tényleg rossz volt elveszíteni. Gépész-késes leszármazottként elég fura volt sok évtizeddel ezelőtt, mikor megkaptam az első Victorinoxomat, akkor ilyet Magyarországon még nem igazán lehetett látni. Kicsit viszolyogtam a színétől, a műanyagtól, a sok funkciótól, egy magyar görbe után komolytalannak tűnt, de a minősége és használhatósága nagyon hamar meggyőzött. Még egyetemen, majd az után is használtam. A körömvágó ollóval nemcsak réz- és vaslemezt, de vékonyabb nyomtatott áramköri lemezt is vágtam, meg persze a körmömet. Elpusztíthatatlan, kicsorbíthatatlan volt. Egyszer egy évig volt elveszve egy erdőben ásott komposztgödörben, a kenguru kabátom zsebéből esett oda, mikor beöntöttem az avart. Egy év múlva hasonló körülmények között lett meg. Annyi baja lett, hogy a kispenge egy fél négyzetcentiméternyi felületen megmattult. 

 

Ma már nem olyan világ van, a gyereknek otthon legyen bármije, amire a felelős szülő érettnek tartja, de táborba, kirándulásra ne vigyen akármit, mert ott nem az otthoni szabályok és körülmények érvényesek. A hegymászóboltokban is árult, lekerekített hegyű, színes kis Opinel például nem rossz választás, de ha az ár, a funkció, a biztonság és a hordozhatóság optimumát keresném egypengésben, akkor ezt választanám. Elég nagy a pengéje ahhoz, hogy kenyeret lehessen vágni vele, kinyitva pont akkora, mint egy étkező kés. Jól tisztítható, könnyű, az érdes, matt markolat miatt jó a fogása, és a "tiszti bicskák"-nál kicsit hosszabb pengéje miatt egy nagyon ötletes megoldással keményítettek a rugón, ami akkor kemény, mikor biztonságban kell tartani a pengét, és akkor lágy, mikor nyitni-csukni kell a bicskát. Egyszerű, nagyszerű, arányos.

 

Azt a minőséget persze már nem várom, amit a hetvenes években kaptam egy Victorinoxtól, de épp a minap győződtem meg róla, hogy a Victorinox garancia jelent valamit, valami fontosat. Egy konzervnyitó- sörnyitó - kispenge - nagypenge - olló - dugóhúzó - tüske (ár?) bicska ollója szétesett, pedig ezzel már nem próbáltam olyasmit, mint az egykorival. Egyszerűen kiesett a csap, ami az olló két felét összeköti, az olló egyik fele kiesett a bicskából. Ez a bicska ott árválkodott egy doboz mélyén, nem volt jó ránézni, a maradék funkciókra sem használtam. A közelmúltban azonban elmentem egy Extrametál boltba, ahol azt mondták, ebből Svájc lesz. Átvették, mondták, hogy hosszabb ideig tarthat, azt mondtam, nem baj. A vállalt idő harmada alatt megérkezett, kifogástalan állapotban. 

Előzmény: Longboat (36133)
Fekete Tibor Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36195

Szívesen!

Előzmény: Alpha Lyrae (36194)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2014.02.20 0 0 36194

Köszönöm a felajánlást és valószínűleg élni is fogok vele.

Előzmény: Fekete Tibor (36189)
ronya1 Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36193

gyakoroltam vagy egy fél órát anno, mire ráált a kezem a hátlapos fordításra

oltókéseket éleztünk így

de ott volt egy fa kerete a szíjnak olyan 50 centi felé volt a hossz

Előzmény: theraphosa (36192)
theraphosa Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36192

Én is így szoktam.

Előzmény: ronya1 (36191)
ronya1 Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36191

a bőrös rész fura, a hátán szokták megfordítani a pengét

Előzmény: theraphosa (36187)
Schnitt Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36190

Kicsit megkésve írok, csak most volt időm átnézni az elmúlt napok termését.

 

"- Victorinox és hasonlók kiesnek, mert nem szeretne többfunkciós bicskát."

 

Egy victorinox nem feltétlenül többfunkciós :)
Nekem is van:

 

Victorinox sentinel

 

Az enyém övcsipesz nélküli egykezes verzió, de létezik a hagyományos körömvájatos változatban is klip nélkül, liner lockkal, vagy "tolózárral" (nem tudom, mi a neve a markolatpanelbe épített tologatható zárlapnak).

Előzmény: Longboat (36133)
Fekete Tibor Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36189
Legkozelebb kuld el nekem.
Előzmény: Alpha Lyrae (36186)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36188

a hegy rész nem nagyon megy. nem találom a helyes tartást, kivezetést.

Előzmény: theraphosa (36187)
theraphosa Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36187

Tessék megtanulni élezni/fenni.

 

Előzmény: Alpha Lyrae (36186)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36186

én pórul jártam a kis Eka késemmel, pontosabban nem vele hanem egy műköszörűssel. Tavaly nyár végén vettem a Swede 8 zsebkést. Nagyon szeretem, mindig az övemen van a tokjában. Majd történ, hogy elküldtem egy (egyébként neves) műköszörűshöz Gyulára. Visszakaptam. Az EKA felirat alig látszik, a pengébe csúnya bele- és mellé köszörülések. Az éle jó, de elrondította a "mester":-(

fenyooldrider Creative Commons License 2014.02.19 0 0 36185

Arra a tesztre szerintem sokan kíváncsiak lennének {velem együtt} a videókon amit belinkeltem elég durva dolgok vannak!

Előzmény: enduroadam (36174)
florg Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36184
Előzmény: Longboat (36181)
florg Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36183
Előzmény: Longboat (36181)
florg Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36182

Szerintem, mire végighívod az összes kamu magyar boltot, ahol csak a honlapon van raktárkészlet, innen megjön a cucc: http://www.amazon.com/s/ref=bl_sr_sporting-goods?ie=UTF8&field-brandtextbin=EKA+Knives&node=3375251

 

Előzmény: Longboat (36181)
Longboat Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36181

Most erre mit mondjak. Felhívtam 3-4 olyan helyet, ahol az volt kiírva, hogy kapható és mindenütt azt mondták, hogy nincs, vagy majd márciusban lesz.

Tényleg fel kellett volna hívnom azt a boltot, ahol az van kiírva a honlapon, hogy jelenleg nem kapható?

Előzmény: UIU-959 (36180)
UIU-959 Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36180
Előzmény: Longboat (36151)
theraphosa Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36179

Ránéztem az órámra és megpillantottam a

 

Szgyélanó CCCP feliratot ( avagy cirmos cica cafrangos p....ja) :)))

Előzmény: H_G (36178)
H_G Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36178

Szgyélano...

 

 

Előzmény: Tiran-V (36175)
Longboat Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36177

Ha kapható lenne. De nincs.

Előzmény: bando53 (36176)
bando53 Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36176

Ezt az EKA-t bűn lenne ennyiért kihagyni! Ehhez már egy szép bőr fekvő övtokot kell készíttetni egy hozzáértő szakival.

Előzmény: UIU-959 (36147)
Tiran-V Creative Commons License 2014.02.18 0 0 36175

hmm....

ugyanonnan:

 

 

 21. század innovatív GLOCK tábori ásója több intelligens részlettel örvendezteti meg tulajdonosát. Az ásó felületkezelt pengéje három pozícióba állítható a különböző felhasználási lehetőséghez mérten (ásó, lapát, kapa*).

 

dd

hát akkor a szovjet ipar évtizedekkel megelőzte a hanyatló nyugatot, mert ilyesmim hever évek óta a bolhapiacról a garázspolcon Szgyéláju V CCCP

Előzmény: enduroadam (36165)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!